О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2014 года № 587 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2016 года № 13941. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 января 2021 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 08.01.2021 № 7 (вводится в действие с 01.01.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2014 года № 587 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10156, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 12 февраля 2015 года) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации (форма 101.01), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (форма 101.02), согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) правила составления налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, и налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (формы 101.01 - 101.02), согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) правила составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (форма 101.03), согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 8 к настоящему приказу;

"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 587 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 шілдеде № 13941 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 8 қаңтардағы № 7 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 08.01.2021 № 7 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 желтоқсандағы № 587 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10156 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (100.00-нысан);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (100.00-нысан);
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны (101.01-нысан);
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны және (101.02-нысан);
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төлеуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) және декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) жасау қағидалары (101.01 – 101.02-нысандар);
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.03-нысан);
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес резиденттің табысына төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (101.03-нысан);
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны (101.04-нысан);

9) правила составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (форма 101.04), согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00) согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00) согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, по гражданам Республики Казахстан (форма 200.00) согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, по гражданам Республики Казахстан (форма 200.00) согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства (форма 210.00) согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства (форма 210.00) согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) согласно приложению 25 к настоящему приказу;

9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (101.04-нысан);
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (110.00-нысан);
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (110.00-нысан);
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (130.00-нысан);
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (130.00-нысан);
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (150.00-нысан);
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (150.00-нысан);
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (200.00-нысан);
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00-нысан);
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (210.00-нысан);
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (210.00-нысан);
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (220.00-нысан);
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан);
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияның нысаны (230.00-нысан);
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан);
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (240.00-нысан);
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00-нысан);

26) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) форму декларации по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00) согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) правила составления налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00) согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) форму заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) правила заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00) согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) форму декларации по акцизу (форма 400.00) согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) правила составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу (форма 400.00) согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) форму расчета акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00), согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) правила составления налоговой отчетности (расчета) акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (форма 421.00), согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) форму декларации по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (форма 500.00), согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) правила составления налоговой отчетности (декларации) по роялти, по бонусу добычи, по доле Республики Казахстан по разделу продукции, по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (форма 500.00), согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) форму декларации по подписному бонусу и бонусу коммерческого обнаружения (форма 510.00) согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) правила составления налоговой отчетности (декларации) по подписному бонусу и бонусу коммерческого обнаружения (форма 510.00) согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) расчет о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 40 к настоящему приказу;

26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (300.00-нысан);
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияның нысаны (320.00-нысан);
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (320.00-нысан);
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (328.00-нысан);
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті толтыру және табыс ету қағидалары (328.00-нысан);
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес акциз бойынша декларацияның нысаны (400.00-нысан);
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес акциз бойынша салық есептілігін (декларация) жасау қағидалары (400.00-нысан);
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебінің нысаны (421.00-нысан);
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (421.00-нысаны);
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларацияның нысаны (500.00-нысан);
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес роялти бойынша, өндіру бонусы бойынша, өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша, өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларация) жасау қағидалары (500.00-нысан);
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қол қойылатын бонус және және коммерциялық табу бонусы бойынша декларацияның нысаны (510.00-нысан);
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес қол қойылатын бонус және және коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (510.00-нысан);
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің нысаны (531.00-нысан);

41) правила составления налоговой отчетности расчета о размерах и сроках уплаты (передачи) доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (форма 531.00) согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) форму декларации по налогу на сверхприбыль (форма 540.00) согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль (форма 540.00) согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) форму декларации по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00) согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) правила составления налоговой отчетности (декларации) по платежу по возмещению исторических затрат (форма 560.00) согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) форму декларации по рентному налогу на экспорт (форма 570.00) согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) правила составления налоговой отчетности (декларации) по рентному налогу на экспорт (форма 570.00) согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) форму декларации по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00) согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00) согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) форму расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) правила составления налоговой отчетности (расчета) отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) форму декларации по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) форму расчета текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00) согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (форма 701.00) согласно приложению 55 к настоящему приказу;

41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есебінің салық есептілігін жасау қағидалары (531.00-нысан);
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес үстеме пайда салығы бойынша декларацияның нысаны (540.00-нысан);
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (540.00-нысан);
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларацияның нысаны (560.00-нысан);
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (560.00-нысан);
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес экспортқа рента салығы бойынша декларацияның нысаны (570.00-нысан);
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес экспортқа рента салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (570.00-нысан);
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларацияның нысаны (590.00-нысан);
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (590.00-нысан);
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары бойынша декларацияның нысаны (641.00-нысан);
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдардың және автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдары салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (641.00-нысан);
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларацияның нысаны (700.00-нысан);
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес қағидалары көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан);
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.00-нысан);
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес көлік құралдары салығы бойынша салық есептілігін ағымдағы төлемдер (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан);

56) форму расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) форму декларации по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00) согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на игорный бизнес и фиксированному налогу (форма 710.00) согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) форму декларации по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) правила составления налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов, плате за пользование судоходными водными путями (форма 810.00) согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) форму расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00) согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) правила составления налоговой отчетности (расчета) сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (форма 851.00) согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) форму декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00) согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (форма 860.00) согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) форму декларации по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00) согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00) согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) форму упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) правила составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) форму расчета стоимости патента (форма 911.00) согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) правила составления налоговой отчетности (расчета) стоимости патента (форма 911.00) согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) форму декларации для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00) согласно приложению 72 к настоящему приказу;

56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.01-нысан);
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан);
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша декларацияның нысаны (710.00-нысан);
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес ойын бизнесі салығы және тіркелген салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (710.00-нысан);
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларацияның нысаны (810.00-нысан);
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес аукциондардан алым, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан);
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша есептің нысаны (851.00-нысан);
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасының есебін) жасау қағидалары (851.00-нысаны);
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (860.00-нысан);
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (860.00-нысан);
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (870.00-нысан);
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (870.00-нысан);
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның нысаны (910.00-нысан);
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан);
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес патент құнының есептің нысаны (911.00-нысан);
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес патент құнының салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (911.00-нысан);
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияның нысаны (920.00-нысан);

90) форму расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 90 к настоящему приказу;
91) правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01) согласно приложению 91 к настоящему приказу;
92) правила составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 92 к настоящему приказу;
93) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00), согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00), согласно приложению 94 к настоящему приказу;
95) форму декларации по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00), согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) правила составления налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам (форма 320.00), согласно приложению 96 к настоящему приказу;
97) правила составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00) согласно приложению 97 к настоящему приказу.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, по гражданам Республики Казахстан (форма 200.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00), утвержденных указанным приказом:

90) осы бұйрыққа 90-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны (701.01-нысан);
91) осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан);
92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан);
93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (300.00-нысан);
95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияның нысаны (320.00-нысан);
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (320.00-нысан);
97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (920.00-нысан).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (100.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (150.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (200.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (220.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (230.00-нысан):

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу (форма 400.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00), утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности на 2015 год.";
приложения 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 и 92 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему приказу;
дополнить приложением 97 согласно приложению 20 к настоящему приказу.

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (300.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акциз бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (400.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (590.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларацияны) жасау қағидаларында (700.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидаларында (701.01-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидаларында (910.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидаларында (920.00-нысан):
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толтырылсын:
"1-1. Осы Қағида 2015 жылғы салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.";
74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес 97-қосымшамен толықтырылсын.

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 74
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее - КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
некоммерческих организаций, соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00, за исключением сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта, предусмотренной главой 17-2 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
74-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін
(декларацияны) жасау қағидалары (100.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (100.00-нысан) (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге (бұдан әрі - КТС) арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - декларация) жасау тәртібін айқындайды.
декларацияны:
мемлекеттік мекемелерді;
Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының тиісті шарттарына сәйкес келетін коммерциялық емес ұйымдарды;
110.00 немесе 150.00-нысан бойынша декларация толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, Салық кодексінің 17-2 тарауымен көзделген инвестициялық стратегиялық жоба шеңберінде жүзеге асырылатын қызметі бойынша мәліметтерді қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент заңды тұлғалар, резидент емес заңды тұлғалар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.

3. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.07), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений к декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
2. Составление декларации (форма 100.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);

3. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.07-ге дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде толтырылады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды жеткізгіште - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және өзінің атауымен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөрі бар болған жағдайда, салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз жеткізгіште - нысандар екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз жеткізгіште - салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
14. Декларацияға қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау
(100.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) БСН - салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) - декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);

3) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления:
строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика:
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
7) код валюты:
указывается код валюты согласно пункту 38 настоящих Правил;
8) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 39 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса, а также сумма дохода страховой, перестраховочной организации, определяемая в соответствии со статьей 89-1 Налогового кодекса;
2) в строке 100.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма дохода от снижения размеров провизий (резервов), определяемая в соответствии со статьей 90 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя также строку 100.00.003 I:
в строке 100.00.003 I указывается сумма дохода от снижения размеров провизий (резервов), определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 90 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.004 указывается сумма прочих доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;

3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты:
торкөз, егер салық төлеуші А немеме В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
7) валюта коды:
осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) қоса берілген қосымшалар:
салық төлеуші декларацияға табыс еткен қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
егер декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолда осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолда резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 100.00.001 жолда Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен табыс сомасы, сондай-ақ, 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап жасалған, сақтандыру. қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлық ақысы түріндегі сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының табыс сомасы көрсетіледі;
2) 100.00.002 жолда Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.003 жолда Салық кодексінің 90-бабына сәйкес айқындалатын құрылған провизиялардың (резервтердің) мөлшерлерін азайтудан түсетін табыстың сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.003 I жолын да қамтиды:
100.00.003 I жолда Салық кодексінің 90-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын провизиялардың (резервтердің) мөлшерлерін азайтудан түсетін табыстың сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.004 жолда Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;

5) в строке 100.00.005 указывается общая сумма совокупного годового дохода. Определяется как 100.00.001 + 100.00.002 + 100.00.003 + 100.00.004;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемая в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемая в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса. Значение данной строки может иметь отрицательное значение;
8) в строке 100.00.008 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировок, определяемая как разница строк 100.00.005 и 100.00.006, увеличенная на строку 100.00.007 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.00.007 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.00.005 - 100.00.006) + (-) 100.00.007).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.009 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.009 I - 100.00.009 II + 100.00.009 III + 100.00.009 IV + 100.00.009 V - 100.00.009 VI - 100.00.009 VII - 100.00.009 VIII - 100.00.009 IX;
в строке 100.00.009 I указывается балансовая стоимость товарно-материальных запасов на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 100.00.009 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.009 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 100.00.009 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода ТМЗ, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, в результате реорганизации путем присоединения, в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами.
Определяется сложением значений строк с 100.00.009 III А по 100.00.009 III H (100.00.009 III А + 100.00.009 III B + 100.00.009 III C + 100.00.009 III D + 100.00.009 III E + 100.00.009 III F + 100.00.009 III G + 100.00.009 III H):
в строке 100.00.009 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 100.00.009 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.009 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.009 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.00.009 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.009 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 100.00.009 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;

5) 100.00.005 жолда жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.001 + 100.00.002 + 100.00.003 + 100.00.004 ретінде айқындалады;
6) 100.00.006 жолда Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007 жолда Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні теріс мәнге ие болуы мүмкін;
8) 100.00.008 жолда 100.00.007 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған кезде) немесе 100.00.007 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған кезде) (100.00.005 - 100.00.006) + (-) 100.00.007), 100.00.005 және 100.00.006 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалып, түзету есепке ала отырып жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 100.00.009 жолда Салық кодексінің 100-бабы, 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 100.00.009 I - 100.00.009 II + 100.00.009 III + 100.00.009 IV + 100.00.009 V - 100.00.009 VI - 100.00.009 VII - 100.00.009 VIII - 100.00.009 IX ретінде айқындалады;
100.00.009 I жолда салық кезеңінің басына баланстық құны көрсетіледі. Аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында тауарлық-материалдардық қордың (бұдан әрі - ТМҚ) болмауы мүмкін;
100.00.009 II жол салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 100.00.009 II жолы жою балансының негізінде толтырылады;
100.00.009 III жолда:
салық төлеуші салық кезеңінің барысында келіп түскен ТМҚ, оның ішінде сатып, тегін, бірігу жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, және де басқа да негіздемемен келіп түскен;
тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, жеке тұлғалар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.
100.00.009 III А бастап 100.00.009 III H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (100.00.009 III А + 100.00.009 III B + 100.00.009 III C + 100.00.009 III D + 100.00.009 III E +100.00.009 III F + 100.00.009 III G + 100.00.009 III H) жолдарының мәндерін қосумен айқындалады:
100.00.009 III А жолда салық төлеушінің есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.009 III B жолда қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.009 III C жолда жарнамалық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.009 III D жолда консультация қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.009 III Е жолда маркетинг қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.009 III F жолда дизайнерлік қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.009 III G жолда инжиниринг қызметтердің құны көрсетіледі;

в строке 100.00.009 III H указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 100.00.010 по 100.00.019 декларации;
в строке 100.00.009 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 100.00.009 V указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относятся на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.009 VI указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
в строке 100.00.009 VII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые включаются в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
в строке 100.00.009 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании подпунктов 1) - 14) статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.009 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли ТМЗ, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 15 статьи 100 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость ТМЗ, которая относится на вычеты по строкам с 100.00.010 по 100.00.019 декларации;
в строке 100.00.009 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые были признаны в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежат отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 100.00.010 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 12 статьи 100 Налогового кодекса;

100.00.009 III Н жолда есепті салық кезеңі ішінде сатып алған өзге де жұмыстар мен қызметтер құны көрсетіледі. Бұл жол декларацияның 100.00.010-нан 100.00.019 жолдар бойынша сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстардың сомаларын қоспайды;
100.00.009 IV жолда:
қызметтік іссапарлар кезінде және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін өтемақылар сомаларын;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енгізетін қызметкерлердің шығыстарын;
Салық кодексінің 122-бабында сәйкес кейінгі шығыстар деп танылатын шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстарын қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабында сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.00.009 V жолда өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.009 VI жолда тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар болып танылған жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.009 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.009 V III жолда 100.00.009 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабы 1) - 14) тармақшаларының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны, оның ішінде ТМҚ табиғи кемуі бойынша шығыстардың сомасы Салық кодексінің 100-бабы 15-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызуға жатпайтын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұдан тыс, бұл жол бойынша декларацияның 100.00.010-нан 100.00.019 жолдар бойынша шегерімдерге жатқызылуы тиіс ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.009 ІX жолда алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс;
2) 100.00.010 жолда Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыптар (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.011 жолда Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

4) в строке 100.00.012 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.013 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.014 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.015 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.016 указывается сумма вычета по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.017 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.02.011 и 100.02.012;
10) в строке 100.00.018 указываются сумма вычетов по инвестиционным налоговым преференциям:
определенных в соответствии со статьями 123 - 125 Налогового кодекса;
по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года "Предпринимательский кодекс Республики Казахстан", в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
11) в строке 100.00.019 указывается сумма расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя также строку 100.00.019 I:
в строке 100.00.019 I указывается сумма вычета, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.020 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом. По данной строке отражаются следующие вычеты:
компенсации при служебных командировках, относимые на вычеты в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычеты в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса;
расходы недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьями 107, 111, 112 Налогового кодекса;
взносы участников систем гарантирования, относимые на вычеты в соответствии со статьей 109 Налогового кодекса;
превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычеты в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;

4) 100.00.012 жолда Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.013 жолда Салық кодексінің 103-бабына сәйкес айқындалған сыйақылар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.014 жолда Салық кодексінің 102-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстардың шегерім сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.015 жолда Салық кодексінің 105-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
8) 100.00.016 жолда Салық кодексінің 114-бабына сәйкес айқындалған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
9) 100.00.017 жолда Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес айқындалған тіркелген активтер мен негізгі құралдар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.02.011 және 100.02.012 жолдарының сомасы көшіріледі.
10) 100.00.018 жолда:
Салық кодексінің 123-125-баптарына сәйкес айқындалған;
тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде "Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік кодексі" 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен инвестициялық жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
11) 100.00.019 жолда Салық кодексінің 106-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.019 I жолын да қамтиды:
100.00.019 I жолда Салық кодексінің 106-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын шегерім сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.020 жолда Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол бойынша мынадай шегерімдер көрсетіледі:
Салық кодексінің 101-бабына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылар;
Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді талаптар;
Салық кодексінің 107, 111, 112-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын жер қойнауын пайдаланушылардың шығыстары;
Салық кодексінің 109-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кепілдік беру жүйелеріне қатысушылардың жарналары;
Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;

управленческие и административные расходы нерезидента, указанные в графе 3G формы 100.03;
расходы, относимые на вычеты в соответствии со статьей 105-1 Налогового кодекса, за исключением подпункта 4) пункта 1 данной статьи;
другие расходы налогоплательщика, подлежащие отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом и не отраженные по строкам с 100.00.009 по 100.00.019;
13) в строке 100.00.021 указывается итоговая сумма вычетов. В данную строку переносится значение строки 100.00.021 I или строки 100.00.021 II или строки 100.00.021 III. Если заполнена строка 100.00.021 II, переносится значение строки 100.00.021 II. Если отмечена строка 11 - переносится значение строки 100.00.021 III. В иных случаях переносится строка 100.00.021 I:
в строке 100.00.021 I указывается общая сумма вычетов, определенная как сумма строк с 100.00.009 по 100.00.020.
При заполнении декларации некоммерческими организациями, которые ведут раздельный учет по доходам, освобождаемым от налогообложения, и доходам, подлежащим налогообложению, в строках с 100.00.009 по 100.00.020 указывается:
при применении пропорционального метода отнесения расходов на вычеты - сумма расходов в целом по некоммерческой организации;
при применении раздельного метода отнесения расходов на вычеты - сумма расходов по доходам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке;
в строке 100.00.021 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, представляющей одновременно декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00 и применяющей пропорциональный метод учета. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 100.00.021 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение(-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разница строки 100.00.021 I и итогового значения графы I формы 100.05.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 100.00.022 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.022 I и 100.00.022 II (100.00.022 I - 100.00.022 II):
в строке 100.00.022 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 100.00.022 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.

100.03 нысанының 3G жолда көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның басқару және әкімшілік шығыстары;
2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап жасалған сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдері және комиссиялық сыйақысы;
Салық кодексіне сәйкес салық төлеушінің шегерімге жатқызылатын және де 100.00.009 - 100.00.019 жолдарында көрсетілмеген басқа да шығыстары;
13) 100.00.021 жолда шегерімге жатқызылуы тиіс қорытынды сома көрсетіледі. Бұл жолға 100.00.021 І жолы немесе 100.00.021 ІІ немесе 100.00.021 ІІІ жол көшіріледі. Егер 100.00.021 ІІ жол толтырылса, 100.00.021 ІІ жолдың мәні көшіріледі. Егер 11 жол белгіленгенсе, 100.00.021 ІІІ жолдың мәні көшіріледі. Басқа жағдайларда 100.00.021 І жол көшіріледі:
100.00.021 І жолда шегерімге жатқызылатын шығыстардың 100.00.009-ден 100.00.020-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімдердің сомасы көрсетіледі.
Салық салудан босатылатын табыстар, және салық салуға жататын табыстар бойынша бөлек есептеуді жүргізетін коммерциялық емес ұйымдардың декларация толтыру кезінде 100.00.009-дан 100.00.020-ға дейінгі жолдарында:
шығындарды шегерімге жатқызу бара-бар әдісін қолданған жағдайда - коммерциялық емес ұйым бойынша жалпы шығындардың соммасы;
шығындарды шегерімге жатқызу бөлек әдісін қолданған жағдайда - жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте салық салынуы тиіс табыстар бойынша шығындар көрсетіледі.
100.00.021 ІІ жолда бір мезгілде 130.00-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны және 100.00-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін және есепке алудың барабар әдісін қолданатын коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.029 жолы көшіріледі;
100.00.021 ІІІ жолда Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.00.021 I және 100.05-нысанның I бағанының айырмашылығы ретінде айқындалады.
18. "Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
100.00.022 жолда Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын, табыстар мен шегерімдерді түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.022 I және 100.00.022 II (100.00.022 I - 100.00.022 II жолдарының сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады:
100.00.022 І жолда Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.022 ІІ жолда Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.

19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.023 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.024 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
20. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.025 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.00.008 - 100.00.021 + 100.00.022 + 100.00.023 - 100.00.024;
2) в строке 100.00.026 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.00.026 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 100.00.026 I:
в строке 100.00.026 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 100.05;
3) в строке 100.00.027 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 100.04;
4) в строке 100.00.028 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 100.00.026 I, подлежит включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 100.00.028 определяется как сумма строк 100.00.025 и 100.00.026 I за минусом строки 100.00.027 (100.00.025 + 100.00.026 I - 100.00.027);
5) в строке 100.00.029 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 100.00.028 имеет отрицательное значение, строка 100.00.029 определяется как сумма модуля строки 100.00.028 и строки 100.02.008 I. Если строка 100.00.028 имеет положительное значение, в строке 100.00.029 переносится строка 100.02.008 I;
6) в строке 100.00.030 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Строка 100.00.030 включает в себя строки 100.00.030 I и 100.00.030 II:
в строке 100.00.030 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктами 1), 1-1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;

19. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
100.00.023 жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.024 жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
20. "Салық салынатын табысты есептеу" деген бөлімде:
1) 100.00.025 жолда салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.008 - 100.00.021 + 100.00.022 + 100.00.023 - 100.00.024 ретінде айқындалады;
2) 100.00.026 жолда резидент төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 100.00.026 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 100.00.026 І жолын да қамтиды:
100.00.026 І жолда Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.05-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 100.00.027 жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.04-нысан Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
4) 100.00.028 жолда халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 100.00.026 I жолда көрсетілген сома салық салынатын табысқа қосуға жатады, салық салынатын табыстың болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы резидентiнiң залалын азайтады. 100.00.028 жолы 100.00.027 (100.00.025 + 100.00.026 I - 100.00.027) жолын алып тастаумен, 100.00.025 және 100.00.026 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 100.00.029 жолда Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 100.00.028 жолының теріс мәні болса, 100.00.029 жолы 100.00.028 жолының және 100.02.008 І, жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.028 жолының оң мәні болса, 100.00.029 жолына 100.02.008 I жолы көшіріледі;
6) 100.00.030 жолда Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 100.00.030 жолы 100.00.030 I және 100.00.030 II жолдарын өзіне қосады.
100.00.030 І жолда Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 1-1) тармақшаларына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;

в строке 100.00.030 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.031 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.028 и 100.00.030 (100.00.028 - 100.00.030). В случае, если строка 100.00.030 больше строки 100.00.028, в строке 100.00.031 указывается ноль;
8) в строке 100.00.032 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 100.00.033 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.00.031 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 100.00.031 и 100.00.032 (100.00.031 - 100.00.032). Если строка 100.00.032 больше строки 100.00.031, в строке 100.00.033 указывается ноль.
21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.034 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 147 Налогового кодекса в процентах. В случае, если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 процентов, то строка 100.00.034 не заполняется;
2) в строке 100.00.035 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 100.00.033 и 100.00.034 (100.00.033 x 100.00.034). В случае, если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 процентов, то в строке 100.00.035 указывается сумма КПН, определенная на основе данных раздельного налогового учета;
3) в строке 100.00.036 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.035, 100.00.036 I, 100.00.036 II, 100.00.036 III, 100.00.036IV, 100.00.036 V (100.00.035 - 100.00.036 I - 100.00.036 II - 100.00.036 III - 100.00.036 IV - 100.00.036 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.036 указывается ноль:
в строке 100.00.036 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 100.05;

100.00.030 ІІ жолда Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
7) 100.00.031 жолда Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.00.028 және 100.00.030 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады (100.00.030 - 100.00.028). Егер 100.00.030 жолы 100.00.028 жолынан артық болса, 100.00.031 жолда нөл көрсетіледі;
8) 100.00.032 жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 100.00.033 жолда көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.00.031 жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.00.031 және 100.00.032 жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.00.031 - 100.00.032). Егер 100.00.032 жолы 100.00.031 жолынан артық болса, 100.00.033 жолда нөл көрсетіледі.
21. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 100.00.034 жолда Салық кодексінің 147-бабына сәйкес КТС ставкасы пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 пайыз ставкаларын бір мезгілде қолданатын болса, 100.00.034 жол толтырылмайды;
2) 100.00.035 жолда салық салынатын табыстың КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.033 және 100.00.034 (100.00.033 х 100.00.034) жолдарының туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші 20 және 10 пайыз ставкаларын бір мезгілде қолданатын болса, 100.00.035 жолда бөлек салық есебі деректерінің негізінде анықталған КТС сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.036 жолда Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.00.035, 100.00.036 I, 100.00.036 II, 100.00.036 III, 100.00.036 IV, 100.00.036 V (100.00.035 - 100.00.036 I - 100.00.036 II - 100.00.036 III - 100.00.036 IV - 100.00.036 V) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.00.036 жолда нөл көрсетіледі:
100.00.036 I жолда Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.05-нысаны К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 100.00.036 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.036 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 100.00.036 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.036 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.037 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 100.00.036 - 100.00.037 I:
в строке 100.00.037 I указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 100.00.038 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.033 и 100.00.035 (100.00.033 - 100.00.035);
6) в строке 100.00.039 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.00.039 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, за исключением суммы корпоративного подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 139 Налогового кодекса и статьи 223 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.00.038 х 15%). При этом в случае соблюдения условий, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса, юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, уменьшает сумму исчисленного корпоративного подоходного налога на чистый доход на 100 процентов;
в строке 100.00.039 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 214 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;

100.00.036 II жолда Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.00.036 III жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.00.036 IV жолда бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.00.036 V жолда Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.037 жолда салық міндеттемесінің мөлшерін азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.036 - 100.00.037 I ретінде айқындалады.
100.00.037 І жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.038 жолда Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.00.033 және 100.00.035 (100.00.033 - 100.00.035) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
6) 100.00.039 жолда таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.039 І жолда Салық кодексінің 139-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтiк табыс салығының есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.038 х 15%). Бұл ретте Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағында көзделген шартарды сақтаған жағдайда, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға кемітеді;
100.00.039 ІІ жолда халықаралық шартта көзделген ставка бойынша Салық кодексінің 214-бабына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

строка 100.00.039 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.039 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 38 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.00.039 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.039 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
в строке 100.00.039 V указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога на чистый доход за налоговый период в соответствии с пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.038 x 15 процентов;
7) в строке 100.00.040 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как 100.00.037 + 100.00.039 I + 100.00.039 II.
22. Налогоплательщики, одновременно применяющие общеустановленный порядок налогообложения и специальный налоговый режим в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, а также налогоплательщики, одновременно применяющие ставки корпоративного подоходного налога в размере 10 и 20 процентов, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 - 100.07, кроме формы 100.06) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
Значения по строке 100.06.001 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.005.
Значения по строке 100.06.001 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.001.
Значения по строке 100.06.002 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.006.
Значения по строке 100.06.003 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.007.
Значения по строке 100.06.004 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.008.
Значения по строке 100.06.005 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.021.
Значение по строке 100.06.005 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.009.
Значение по строке 100.06.005 II всех приложений формы 100.06 складываются итоговая сумма указывается в строке 100.00.017.
Значения по строке 100.06.006 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.022 I.

100.00.039 ІІІ жол егер 100.00.039 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.039 ІV жол егер 100.00.039 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
100.00.039 V жолда Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. 100.00.038 x 15 пайыз ретінде айқындалады;
7) 100.00.040 жолда есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.037 + 100.00.039 I + 100.00.039 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. Салық кодексiнiң 448-452-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға белгіленген тәртібін және арнайы салық режимін бiр мезгілде қолданатын салық төлеушiлер, сондай-ақ корпоративтік табыс салығының 10 және 20 пайыздық ставкаларын бiр мезгілде қолданатын салық төлеушiлер жалпы бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (100.00-нысан) және оған қосымшаларды (100.06-нысаннан басқа 100.01 - 100.07-нысандар) толтырады және егер мұндай формулалар мәнін қолдану осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, онда декларацияда (100.00-нысан) көзделген формуланы қолданбайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.005 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.001 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.002 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.006 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.003 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.007 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.004 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.008 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.021 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.009 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.017 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.006 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 I жолда көрсетіледі.

Значения по строке 100.06.007 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.022 II.
Значения по строке 100.06.008 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.023.
Значения по строке 100.06.009 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.024.
Значения по строке 100.06.010 не подлежат переносу в строку 100.00.025, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.025 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.011 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.026.
Значения по строке 100.06.011 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.026 I.
Значения по строке 100.06.012 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.027.
Значения по строке 100.06.013 не подлежат переносу в строку 100.00.028, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.028 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.014 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.029.
Значения по строке 100.06.015 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.030.
Значения по строке 100.06.016 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.031.
Значения по строке 100.06.017 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.032.
Значения по строке 100.06.018 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.033.
Значения по строке 100.06.020 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.035.
Значения по строке 100.06.021 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036.
Значения по строке 100.06.021 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 I.
Значения по строке 100.06.021 II всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 II.
Значения по строке 100.06.021 III всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 III.
Значения по строке 100.06.021 IV всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 IV.
Значения по строке 100.06.021 V всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 V.
Значения по строке 100.06.022 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.037.
Значения по строке 100.06.022 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.037 I.
Значения по строке 100.06.023 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.038.
Значения по строке 100.06.024 I всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 I.
Значения по строке 100.06.024 II всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 II.
Значения по строке 100.06.024 V всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.039 V.

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.007 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.008 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.023 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.009 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.024 жолда көрсетіледі.
100.06.010 жолы бойынша мәндер 100.00.025 жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.025 жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.011 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.026 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.011 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.026 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.012 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.027 жолда көрсетіледі.
100.06.013 жолы бойынша мәндер 100.00.028 жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.028 жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.014 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.029 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.015 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.030 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.016 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.031 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.017 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.032 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.018 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.033 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.020 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.035 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 II жолда көрсетіледі.
100.006-нысанның барлық қосымшаларының 100.006.021 III жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 III жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 IV жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 V жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.022 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.037 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.022 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.037 I жолда көрсетіледі.
100.006-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.023 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.038 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 V жолда көрсетіледі.

Значения по строке 100.06.025 всех приложений формы 100.06 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040.
При этом другие строки формы 100.00, которые не дублируются в форме 100.06, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 58 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета пообъектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 100.00)в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 100.01 - Расходы налогоплательщиков, не
являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
24. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.

100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.040 жолда көрсетіледі.
Бұл ретте 100.06 нысанда қайталанатын 100.00-нысанның басқа жолдары, қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеуші жалпы толтыруы тиіс.
Салық кодексiнiң 58-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын есептеу, төлеу немесе ұстау, сондай-ақ мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін салықтық нысандарды жасау және табыс ету жөніндегі салық міндеттемесі жүктелген жағдайда, және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша салық есебін бөлек жүргізуді жүзеге асыратын, өз қызметін және қызметін мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты шеңберінде жүзеге асыратын сенімгерлікпен басқарушы – салық төлеушi декларацияны (100.00-нысан), бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде және егер осындай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, декларацияда (100.00-нысан) көзделген формулалар мәнін қолданбайды.
23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының Т.А.Ә." жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 100.01-нысанын жасау - Сатылған тауарлар, орындалған
жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша ҚҚС төлеушi болып
табылмайтын салық төлеушiлердiң шығыстары
24. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.

25. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается бизнес-идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 39 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается "1", если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке; "2" - если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; "3" - если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; "4" - если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
4. Составление формы 100.02- Вычеты по фиксированным активам
26. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
27. В разделе "Вычеты по фиксированным активам:
1) в строке 100.02.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.02.001 I по 100.02.001 IV:
в строке 100.02.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

25. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес-сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
3) C бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) E бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 - қаржы қызметтері;
2 - жарнамалық қызметтер;
3 - консультациялық қызметтер;
4 - маркетингтік қызметтер;
5 - дизайнерлік қызметтер;
6 - инжинирингтік қызметтер;
7 - өзгелері;
6) F бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте, "1" - егер шығыстар (залалдар) тек салық салудың жалпыға белгіленген тәртіпте іске асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде; "2" - егер шығыстар (залалдар) тек салық салудың шығыстар (залалдар) Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес арнайы салық режимi шеңберiнде іске асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде; "3" - егер шығыстар (залалдар) тек салық салудың шығыстар (залалдар) Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға белгіленген тәртіпте және арнайы салық режимi шеңберiнде іске асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде; "4" - егер шығыстар (залалдар) шегермедерге жатпайды.
4. 100.02 -нысанын жасау - Тіркелген активтер бойынша
шегерімдер
26. Бұл нысан Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
27. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 100.02.001 жолда салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.001 І-ден 100.02.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.001 І жолда Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІ жолда Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІІ жолда Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІV жолда Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 100.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.002 I по 100.02.002 IV:
в строке 100.02.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 100.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.003 I по 100.02.003 IV:
в строке 100.02.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 100.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.004 I по 100.02.004 IV:
в строке 100.02.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

2) 100.02.002 жолда салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.002 І-ден 100.02.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.002 І жолда Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІ жолда Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІІ жолда Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІV жолда Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын скеліп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 100.02.003 жолда Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.003 І-ден 100.02.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.003 І жолда Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІ жолда Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІІ жолда Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІV жолда Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.02.004 жолда Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.02.004 І-ден 100.02.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.004 І жолда Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІ жолда Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІІ жолда Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІV жолда Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 100.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.02.005 I по 100.02.005 IV:
в строке 100.02.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 100.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.006 I по 100.02.006 IV:
в строке 100.02.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 100.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.007 I по 100.02.007 IV:
в строке 100.02.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 100.02.005 жолда салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.005 І-ден 100.03.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.005 І жолда Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.02.005 ІІ жолда Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.02.005 ІІІ жолда Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.005 ІV жолда Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
6) 100.02.006 жолда Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 100.02.006 І-ден 100.02.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.006 І жолда Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІ жолда Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІІ жолда Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІV жолда Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.02.007 жолда Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.02.007 І-ден 100.02.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.007 І жолда Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІІ жолда Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІIІ жолда ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІV жолда Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 100.02.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.008 I по 100.02.008 IV:
в строке 100.02.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.02.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.02.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.02.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 100.02.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.009 I по 100.02.009 IV:
в строке 100.02.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.02.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 100.02.008 жолда Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.02.008 І-ден 100.02.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.008 І жолда Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІІ жолда Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІІІ жолда Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІV жолда Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.02.009 жолда Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.02.009 І-ден 100.02.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.009 І жолда Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІІ жолда Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІІІ жолда Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІV жолда Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы Заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 100.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.02.010 I по 100.02.010 IV:
в строке 100.02.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 100.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.02.011 I по 100.02.011 IV:
в строке 100.02.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 I, 100.02.007 I, 100.02.009 I, 100.02.010 I (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
в строке 100.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 II, 100.02.007 II, 100.02.008 II, 100.02.009 II, 100.02.010 II (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
в строке 100.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 III, 100.02.007 III, 100.02.008 III, 100.02.009 III, 100.02.010 III (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
в строке 100.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 IV, 100.02.007 IV, 100.02.008 IV, 100.02.009 IV, 100.02.010 IV (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) в строке 100.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 100.02.008 I учитывается при определении строки 100.00.029.
Сумма строк 100.02.011 и 100.02.012 переносится в строку 100.00.017.
5. Составление формы 100.03 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента

10) 100.02.010 жолда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.02.010 І-ден 100.02.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.010 І жолда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІ жолда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІІ жолда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.02.010 ІV жолда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.02.011 жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.011 І-ден 100.02.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.011 І жолда І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І, 100.02.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
100.02.011 ІІ жолда ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІІ, 100.02.007 ІІ, 100.02.008 ІІ, 100.02.009 ІІ, 100.02.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
100.02.011 IІІ жолда ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІIІ, 100.02.007 IІІ, 100.02.008 ІIІ, 100.02.009 IIІ, 100.02.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
100.02.011 ІV жолда ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІV, 100.02.007 ІV, 100.02.008 ІV, 100.02.009 ІV, 100.02.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) 100.02.012 жолда Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі.
100.02.008 І жолы 100.02.029 жолын айқындау кезінде ескеріледі.
100.02.011 және 100.02.012 жолдарының сомасы 100.00.017 жолына көшіріледі.
5. 100.03-нысанын жасау - Резидент еместің басқарушылық және
жалпы әкімшілік шығыстары

28. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208 - 211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющее положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).
29. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 38 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
30. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;

28. Бұл нысан Салық кодексінің 208-211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.
29. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылады;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициент(-тер)і (бұдан әрі - СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициент(тер)інің мөлшері белгіленеді.
30. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. СКТК пайдаланылған жағдайда оны есепке ала отырып;
4) D бағанында резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі. СКТК пайдаланылған жағдайда оны есепке ала отырып;

5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 по формуле ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;
6) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, в том числе от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
7) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Значение графы 3G включается в строку 100.00.020.
6. Составление формы 100.04 - доход, подлежащий освобождению от
налогообложения в соответствии с международными договорами
31. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
32. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 40 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 39 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е переносится в строку 100.00.026.
7. Составление формы 100.05-Доходы из иностранных источников,
суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных
или расположенных в странах с льготным налогообложением. Суммы
уплаченного иностранного налога и зачета

5) Е бағанында резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. СКТК пайдаланылған жағдайда оны есепке ала отырып;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолда немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;
7) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік, оның ішінде Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме қызметі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығыстар есепке ала отырып, салық төлеуші шығысының жалпы сомасы көрсетіледі.
3G бағанының мәні 100.00.020 жолына қосылады.
6. 100.04-нысанын жасау - Халықаралық шарттарға сәйкес салық
салудан босатылуы тиіс табыс
31. Бұл нысан Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодекстегіден өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
32. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
100.05-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 100.00.026 жолына көшіріледі.
7. 100.05-нысанын жасау - Шетел көздерінен табыстар, салық
салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан
компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары.
Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы

33. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
34. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 39 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны - источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях - код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях - номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 37 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 38 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях - в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
8) в графе H указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
9) в графе I указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;

33. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
34. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 37-тармағы 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы немесе дауыс беретін акцияларының қатысу үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, пайыз түрінде;
7) G бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайданың сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) І бағанында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
11) в графе K указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по G заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Графы с А по E, с H по J заполняются в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса. Графы с А по E, H, J, K заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы G переносится в строку 100.00.026 I.
Итоговое значение графы K переносится в строку 100.00.036 I.
8. Составление формы 100.06 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по видам деятельности, по
которым предусмотрено ведение раздельного учета
35. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по видам деятельности, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного учета в соответствии со статьей 58 и (или) пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса.
Заполнение данной формы осуществляется:
1) отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу - отдельно по налоговому обязательству доверительного управляющего по договору доверительного управления и по налоговому обязательству учредителя доверительного управления по договору доверительного управления.
При этом налогоплательщик может заполнить минимум два экземпляра формы 100.06 и максимум четыре экземпляра формы 100.06.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса;

10) J бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
А-дан G-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады. А-дан E-ге дейінгі, H-тан J-ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 221, 222-баптарына сәйкес толтырылады. А-дан E, H, J, K F-ке дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
G бағанының жиынтық мәні 100.00.026 І жолына көшіріледі.
K бағанының жиынтық мәні 100.00.036 I жолына көшіріледі.
8. 100.06-нысанын жасау - Бөлек есепке алуды жүргізуді
көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын
есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық
салуға байланысты объектілер туралы
35. Бұл нысан Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабының 4-тармағына сәйкес оған қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Бұл нысанды қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке-жеке жүзеге асырылады. Мысалы, Салық кодексінің 448-452-баптарына көзделген арнайы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын және салық салуды салық жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүргізетін салық төлеуші 100.06-нысанды екі данада жасайды.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша бөлек;
2) оған сәйкес сенімгерлікпен басқарушыға корпоративтік табыс салығын есептеу, төлеу және ол бойынша салық есептілігін табыс ету міндеттемесі жүктелген сенімгерлікпен басқару шарты бойынша қызмет жүзеге асырылған жағдайда – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының салық міндеттемесі мен сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының салық міндеттемесі бойынша бөлек жүзеге асырылады.
Бұл ретте салық төлеуші 100.06-нысанды кем дегенде екі данасын және 100.06-нысанның көп дегенде төрт данасын толтырады.
3 жолда қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызметі түрлерінің тиісті торкөзі белгіленеді:
1-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 448 - 452-баптарына көзделген арнайы салық режимі таралатын қызмет түрлері;

признак 2 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса;
признак 3 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса;
признак 4 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса.
36. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.06.001 указывается совокупный годовой доход;
в строке 100.06.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 100.06.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
3) в строке 100.06.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса;
4) в строке 100.06.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.06.001 и 100.06.002, увеличенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.06.001 - 100.06.002) + (-) 100.06.003);
5) в строке 100.06.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 100.06.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 100.06.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса;
6) в строке 100.06.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
7) в строке 100.06.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
8) в строке 100.06.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 100.06.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

2-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 448 - 452-баптарына көзделген арнайы салық режимі таралатын қызмет түрлері;
3-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында көзделген ставка бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салық салуға жататын табыстары жүзеге асырудан түсетін қызмет түрлері;
4-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салық салуға жататын табыстары жүзеге асырудан түсетін қызмет түрлері.
36. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 100.06.001 жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.06.001 I жолда Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 100.06.002 жолда Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.06.003 жолда Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.06.004 жолда 100.06.001 және 1000.6.002 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.06.003 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған кезде) немесе 100.06.003 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған кезде) (100.06.001 - 100.06.002) + (-) 100.07.003) түзету есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 100.06.005 жолда шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.06.005 І жолда Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзіндік құны көрсетіледі;
100.06.005 ІІ жолда Салық кодексінің 116-117-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы;
6) 100.06.006 жолда Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.06.007 ІІ жолда Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 100.06.008 жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 100.06.009 жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол "-" белгісінсіз толтырылады;

10) в строке 100.06.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.06.004 - 100.06.005 + 100.06.006 - 100.06.007 + 100.06.008 - 100.06.009;
11) в строке 100.06.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.06.011 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 100.06.011 I:
в строке 100.06.011 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
12) в строке 100.06.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
13) в строке 100.06.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 100.06.011 I, подлежит включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 100.06.013 определяется как сумма строк 100.06.010 и 100.06.0011 I за минусом строки 100.06.012 (100.06.010 + 100.06.011 I - 100.06.012);
14) в строке 100.06.014 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 I;
15) в строке 100.06.015 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса;
16) в строке 100.06.016 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.013 и 100.06.015 (100.06.013 - 100.06.015). В случае, если строка 100.06.015 больше строки 100.06.013, в строке 100.06.016 указывается ноль;
17) в строке 100.06.017 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
18) в строке 100.06.018 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.06.016 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.016 и 100.06.017 (100.06.016 - 100.06.017). Если строка 100.06.017 больше строки 100.06.016, в строке 100.06.018 указывается ноль;
19) в строке 100.06.019 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 147 Налогового кодекса в процентах;
20) в строке 100.06.020 указывается сумма корпоративного подоходного налога с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.06.018 и 100.06.019 (100.06.018 x 100.06.019);

10) 100.06.010 жолда салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.06.062 жолы алына отырып, 100.06.004 - 100.06.005 + 100.06.006 - 100.06.007 + 100.06.008 - 100.06.009 ретінде айқындалады;
11) 100.06.011 жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 100.06.011 жолы анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 100.06.011 І жолын да қамтиды:
100.06.011 І жолда Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі;
12) 100.06.012 жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
13) 100.06.013 жолда халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 100.06.040 I жолда көрсетілген сома салық салынатын табысқа қосуға жатады, салық салынатын табыстың болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидентiнiң залалын азайтады. 100.06.013 жолы 100.06.012 жолын алып тастаумен (100.06.010 + 100.06.011 I - 100.06.012), 100.06.010 және 100.06.011 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
14) 100.06.014 жолда Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
15) 100.06.015 жолда Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі;
16) 100.06.016 жолда Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.06.013 және 100.06.015 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады (100.06.013 - 100.06.015). Егер 100.07.015 жолы 100.07.013 жолынан артық болса, 100.06.016 жолда нөл көрсетіледі;
17) 100.06.017 жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
18) 100.06.018 жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.06.016 жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.06.016 және 100.06.017 жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.06.016 - 100.06.017). Егер 100.06.017 жолы 100.06.016 жолынан артық болса, 100.06.018 жолда нөл көрсетіледі;
19) 100.06.019 жолда Салық кодексінің 147-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
20) 100.06.020 жолда салық салынатын табыстың корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.06.018 және 100.06.019 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;

21) в строке 100.06.021 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.020, 100.06.021 I, 100.06.021 II, 100.06.021 III, 100.06.021 IV, 100.06.021 V (100.06.020 - 100.06.021 I - 100.06.021 II - 100.06.021 III - 100.06.021 IV - 100.06.021 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.021 указывается ноль;
в строке 100.06.021 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
в строке 100.06.021 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.021 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 100.06.021 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.021 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
22) в строке 100.06.022 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства. Определяется как 100.06.021 - 100.06.022 I:
в строке 100.06.022 I указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;

21) 100.06.021 жолда Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.06.049, 100.06.021 I, 100.06.021 II, 100.06.021 III, 100.06.021 IV, 100.06.021 V (100.06.049 - 100.06.021 I - 100.06.021 II - 100.06.021 III - 100.06.021 IV - 100.06.021 V) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.06.021 I жолда нөл көрсетіледі;
100.06.021 I жолда Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
100.06.021 II жолда Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.021 III жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.021 IV жолда бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.021 V жолда Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
22) 100.06.022 жолда 100.06.021, 100.06.022 I, 100.06.022 II, 100.06.022 III (100.06.021 - 100.06.022 I - 100.06.022 II - 100.06.022 III) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық міндеттемесінің мөлшерін азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.06.022 І жолда Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Егер салық төлеуші тек Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, бұл жол 100.07.050 (100.07.050 х 70%) жолы бойынша көрсетілген мәннен 70% ретінде айқындалады;
100.06.022 ІІ жолда инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.022 III жолда Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілу сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.06.021 жолы бойынша көрсетілген мәннің 100 пайызы ретінде айқындалады;

23) в строке 100.06.023 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Данная строка определяется как разница строк 100.06.018 и 100.06.020 (100.06.018 - 100.06.020);
24) в строке 100.06.024 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.06.024 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, за исключением суммы корпоративного подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 139 Налогового кодекса и статьи 223 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.06.023 х 15%). При этом в случае соблюдения условий, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса, юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, уменьшает сумму исчисленного корпоративного подоходного налога на чистый доход на 100 процентов;
в строке 100.06.024 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 214 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.06.024 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.024 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 38 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.06.024 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.024 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
строка 100.06.024 V указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога на чистый доход за налоговый период в соответствии с пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса. Данная строка определяется как произведение суммы из строки 100.06.023 и 15 процентов (100.06.023 x 15 %);
25) в строке 100.06.025 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Данная строка определяется как 100.06.022 + 100.06.024 I + 100.06.024 II.
9. Составление формы 100.07 - Сведения о компонентах годовой
финансовой отчетности
37. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

23) 100.06.023 жолда Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.07.018 және 100.06.020 (100.06.018 - 100.06.020) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
24) 100.06.024 жолда таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.06.024 І жолда Салық кодексінің 139-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтiк табыс салығының есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.07.023 х 15%). Бұл ретте Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағында көзделген шартарды сақтаған жағдайда, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға кемітеді;
100.06.024 ІІ жолда халықаралық шартта көзделген ставка бойынша Салық кодексінің 214-бабына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.06.024 ІІІ жол егер 100.06.024 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.06.024 ІV жол егер 100.06.050 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
100.06.024 V жолда Салық кодексінің 198-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. 100.06.023 x 15 пайыз ретінде айқындалады;
25) 100.06.025 жолда есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.06.022 + 100.06.024 I + 100.06.024 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
9. 100.07-нысанын жасау - Жылдық қаржылық есептіліктің құрамдас
бөліктері туралы мәліметтер
37. Бұл нысан халықаралық стандарттарға және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеуші толтырады.

10. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
38. При заполнении декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021- доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 192 Налогового кодекса;
1040 - доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1042 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойка (штраф, пеня) и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица - резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1101 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
1120 - доходы в форме роялти;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1162 -доход в виде платежа за простой судна под погрузочно-разгрузочными операциями сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1211 - доходы физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые едиными накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
1290 - доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий (резервов) банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доход от уступки права требования;
1330 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1340 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1350 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1360 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1370 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1380 - присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты;
1390 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1400 - доход в виде безвозмездно полученного имущества;
1410 - дивиденды;
1420 - вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
1430 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1440 - выигрыши;
1450 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1460 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1470 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1480 - доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;

10. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер
түрлерінің кодтары
38. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 - Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 - резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 - Қазақстан Республикасының Үкіметі Салық кодексінiң 224-бабына сәйкес айқындайтын жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудiң нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн табыстары, сондай-ақ Салық кодексінің 192 бапта белгiленген өзге де табыстары;
1040 - Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiкке құқық немесе мүлiкпен жасалатын мәмiлелер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
1041 - Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
1042 - резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
1043 - егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 және одан да көп процентiн Қазақстан Республикасындағы мүлiк құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1050 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1070 - бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және санкциялардың басқа да түрлері;
1080 - резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1081 - Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1090 - мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы-резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
1100 - резиденттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
1101 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі табыстар;
1120 - роялти түріндегі табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 - Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 - халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1161 - Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1162 - теңіз тасымалы шартында (келісімшартта) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операцияларында кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі табыстар;
1170 - Қазақстан Республикасының аумағындағы құбырларды, электр беру желілерін, оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан түсетін табыстар;
1180 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстар;
1181- жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстар;
1190 - өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
1200 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 - резидент емес жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстар;
1211 - резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші еместен алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстар;
1220 - резидент бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 - қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
1240 - резидент төлейтiн ұтыстар;
1241 - егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында тәуелсiз жеке (кәсiби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - резидент емес жеке тұлғаның резидент жеке тұлғадан өтеусіз алынған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалдырылған мүлік, оның ішінде жұмыстар, қызметтер түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 - туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
1280 - міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 - лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың (резервтердің) мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 - сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 - талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыстар;
1330 - кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыстар;
1340 - тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
1350 - геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
1360 - кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
1370 - бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
1380 - егер бұрын бұл сома шегерімге жатқызылмаса, негізсіз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімпұлдар және басқа санкция түрлері;
1390 - бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1400 - өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыстар;
1410 - дивидендтер;
1420 - депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель бойынша сыйақылар, ислам жалдау сертификаты;
1430 - оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. Бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы Заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;
1440 - ұтыстар;
1450 - әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстар;
1460 - кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыстар;
1470 - сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыстар;
1480 - ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыстар;

1490 - другие доходы, не указанные в кодах 1010 - 1480.
39. Код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - решение);
40. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению.
41. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 75
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации)

1490 - 1010-1480 кодтарда көрсетілмеген басқа да табыстар енгізіледі.
39. Валюта коды:
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі - шешім) бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюталардың кодын пайдалану қажет.
40. Ел кодын толтыру кезінде шешімге 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшаға сәйкес елдердің кодын пайдалану қажет.
41. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
75-қосымша
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін

по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 150.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, за исключением:
недропользователей, указанных в пункте 1 статьи 308-1 Налогового кодекса;
недропользователей, исключительно осуществляющих разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
сведений по деятельности, осуществляемой в рамках инвестиционного стратегического проекта, предусмотренной главой 17-2 Налогового кодекса, которые подлежат отражению в форме 100.00.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.10), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.

(декларацияны) жасау қағидалары (150.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (150.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
тек кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіруді, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды;
100.00-нысанда бейнелеуге жататын, Салық кодексінің 17-2 тарауымен көзделген инвестициялық стратегиялық жоба шеңберінде жүзеге асырылатын қызметі бойынша мәліметтерді қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (150.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (150.01-ден 150.10-ға дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.

11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
15. В декларации (форма 150.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 150.00.001 – 150.00.065 доходов и расходов декларации 150.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 150.01 и 150.02.
Расчет налогового обязательства по корпоративному подоходному налогу в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 150.01.
Сумма корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 150.02.
2. Составление декларации (форма 150.00)
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) БИН – бизнес-идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер налогоплательщика-доверительного управляющего;

11. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) қағаз жеткізгіште келу тәртібімен – нысандар екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық еспетілігің қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
14. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
15. Декларацияда (150.00-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңінің барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 150.00 декларацияның табыстары мен шығыстарының 150.00.001 – 150.00.065 жолдары 150.01 және 150.02-нысандары қосымшаларының осыған ұқсас жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесінің есебі келісімшарттан тыс қызмет бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы мен жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы 150.01-нысанында белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттан тыс қызметі бойынша корпоративтік табыс салығының сомасын 150.02-нысанда белгіленген тәртіпте айқындайды.
2. Декларацияны жасау (150.00-нысан)
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) код валюты.
Указывается код валюты согласно пункту 56 настоящих Правил;
7) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
8) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
9) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 57 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
10) наличие у резидента постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе, свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;

2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) валюта коды.
Осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
7) табыс етілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
8) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
9) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
17. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 150.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 150.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 150.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 150.00.007 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;

8) в строке 150.00.008 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.009 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.010 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.012 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.013 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.014 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.015 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
16) в строке 150.00.016 указывается общая сумма совокупного годового дохода;
17) в строке 150.00.017 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
18) в строке 150.00.018 указывается положительная или отрицательная положительная курсовая разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

8) 150.00.008 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
9) 150.00.009 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
10) 150.00.010 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
11) 150.00.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының
14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 150.00.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының
17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) және
20) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының
19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
14) 150.00.014 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының
22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
15) 150.00.015 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
16) 150.00.016 жолында жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 150.00.017 жолында Салық кодексінің 99-бабына және Енгізу туралы Заңының 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 150.00.018 жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

19) в строке 150.00.019 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.00.016 и 150.00.017, увеличенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.00.016 – 150.00.017) ± 150.00.018).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.00.020 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса, определяемая как 150.00.020 I минус 150.00.020 II плюс 150.00.020 III плюс 150.00.020 IV плюс 150.00.020 V минус 150.00.020 VI минус 150.00.020 VII минус 150.00.020 VIII минус 150.00.020 IX;
в строке 150.00.020 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и другие) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.00.020 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.00.020 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 150.00.020 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.00.021 по 150.00.038 декларации. Определяется, как сумма строк с 150.00.020 III А по 150.00.020 III H:
в строке 150.00.020 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.00.020 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.00.020 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.00.020 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.00.020 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.00.020 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.00.020 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.00.020 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.00.020 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

19) 150.00.019 жолында 150.00.016 жолы мен 150.00.017 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.00.018 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.018 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) (150.00.016 – 150.00.017) ± 150.00.018) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
18. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.00.020 жолында 150.00.020 I алу 150.00.020 II қосу 150.00.020 III қосу 150.00.020 IV қосу 150.00.020 V алу 150.00.020 VI алу 150.00.020 VII алу 150.00.020 VIII алу 150.00.020 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.00.020 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.00.020 II жол салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.00.020 II жолы жою балансының негізінде толтырылады;
150.00.020 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.00.020 жолынан бастап 150.00.038 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.00.020 III А бастап 150.00.020 III H дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.00.020 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III Н жолында басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.00.020 IV жолында:

отражаемых по строке 150.00.026 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 150.00.020 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 150.00.020 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 150.00.020 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 150.00.020 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 150.00.020 VI;
в строке 150.00.020 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 150.00.021 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.022 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.023 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.024 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.025 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;

150.00.026 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің бастапқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын кейінгі активтердің бастапқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабында сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
150.00.020 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VI жолында салықтық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін кейінгі шығыстар болып танылатын жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 VIII жолында 150.00.020 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабы негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.00.020 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 150.00.021 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 150.00.022 жолында қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі, ол барабар әдісін қолдануға байланысты шегерімге есептеуге жатпайды және Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағының екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатады;
4) 150.00.023 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан, есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған және Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
5) 150.00.024 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 150.00.025 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;

7) в строке 150.00.026 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.031 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.032 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.033 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.034 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
16) в строке 150.00.035 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
17) в строке 150.00.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 150.00.036 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (далее – Закон об инвестициях), налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

7) 150.00.026 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.027 жолында төленген күмәнді міндеттемелер, соның ішінде Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 150.00.028 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 150.00.029 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 150.00.030 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
12) 150.00.031 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы
1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
13) 150.00.032 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
14) 150.00.033 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
15) 150.00.034 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 150.00.035 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.00.036 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі:
150.00.036 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Инвестициялар туралы Заң) сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;

18) в строке 150.00.037 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
19) в строке 150.00.038 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 150.00.038 I:
в строке 150.00.038 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
20) в строке 150.00.039 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 150.00.039 I, или строка 150.00.039 II, или строка 150.00.039 III:
в строке 150.00.039 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.00.020 по 150.00.038;
в строке 150.00.039 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 150.00.039 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.00.040 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.00.040 I и 150.00.040 II:
в строке 150.00.040 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.00.040 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.00.041 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с законодательством Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строке 150.00.042 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.00.043 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк 150.01.042 и 150.02.036;
2) в строке 150.00.044 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.00.044 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.00.044 I:

18) 150.00.037 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.00.038 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.00.038 І жолын да қамтиды:
150.00.038 I жолында резидент емес заңды тұлға басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
20) 150.00.039 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 150.00.035 І жолы немесе 150.00.039 ІІ немесе 150.00.039 ІІІ жолы көшіріледі:
150.00.039 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.020-дан 150.00.038-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
150.00.039 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.029 жолы көшіріледі;
150.00.039 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
19. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.00.040 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.040 І және 150.00.040 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.00.040 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.00.040 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.00.041 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
150.00.042 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
21. "Салық салынатын табысты есептеу" деген бөлімде:
1) 150.00.043 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.042 және 150.02.036 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 150.00.044 жолында резидент – салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 150.00.044 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 150.00.044 І жолын да қамтиды:

в строке 150.00.044 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 150.08.
Значение строки 150.00.044 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 150.00.045 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.046 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.045 и 150.02.039;
5) в строке 150.00.047 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.048 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.00.048 А и 150.00.048 В;
в строке 150.00.048 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.00.048 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.00.049 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.01.048 и 150.02.042;
8) в строке 150.00.050 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.00.051 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 150. 01.050 и 150.02.044.
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.00.052 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.00.053 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 150.08;

150.00.044 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 150.08-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі.
150.00.044 І жолының мәні салық салынатын табысты есептеуге қосылады;
3) 150.00.045 жолында Салық кодексінің 2-баптың 5-тармағына, 212, 213-баптарына, сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.046 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.045 және 150.02.039 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 150.00.047 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.00.048 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы Заңның 3-2-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.00.048 А және 150.00.048 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.048 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.00.048 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы Заңның 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі
7) 150.00.049 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.048 және 150.02.042 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 150.00.050 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.00.051 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.050 және 150.02.044 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.00.052 жолында Енгізу туралы Заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 150.00.053 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 150.08-нысаны К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

3) в строке 150.00.054 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога;
4) в строке 150.00.055 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.056 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.00.056 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.057 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.058 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период. Определяется, как сумма строк 150.01.057 и 150.02.051:
в строке 150.00.058 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется, как сумма строк (150.01.058 + 150.02.051 II);
в строке 150.00.058 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448452 Налогового кодекса. Определяется, как значение строки 150.02.051 II;
150.00.058 III указывается сумма, на которую налогоплательщик может уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям;
150.00.058 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик может уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях;
150.00.058 V указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон и соответствующими условиям, установленным статьей 150 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение строки 150.02.051 V;

3) 150.00.054 жолда шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.055 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.056 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.056 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 150.00.057 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.058 жолында салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.00.058 және 150.00.051 жолдарының туындысы ретінде айқындалады:
150.00.058 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. (150.01.057 + 150.02.051 II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.058 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 150.02.051 ІІ жолының мәні ретінде айқындалады;
150.00.058 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.058 IV жолында Қазақстан Республикасының Инвестициялар туралы Заңына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
150.00.058 V жолында Салық кодексінің 151-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. Салық кодексінің 150-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келетін және арнайы экономикалық аймақта қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолға 150.02.051 V жолының мәні көшіріледі;

8) в строке 150.00.059 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.060 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 150.00.060 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как произведение строки 150.00.059 х 15%;
в строке 150.00.060 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 150.00.060 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.060 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.00.060 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.060 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.00.061 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая как сумма строк 150.01.060 и 150.02.054.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 150.01 – Об объектах налогообложения
и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению (группе месторождений, части
месторождения)

8) 150.00.059 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі;
9) 150.00.060 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
150.00.060 І жолында 150.00.052 х 15% жолының туындысы ретінде айқындалатын 15 пайыздық ставка бойынша Салық кодексінің 199-бабы
1-тармағына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.060 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
150.00.060 ІІІ жолы егер 150.00.060 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.00.060 ІV жолы егер 150.01.060 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.00.061 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.060 және 150.02.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларация тапсырылған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолда декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен
орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша
корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу
объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер
туралы – 150.01-нысанын жасау

24. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата контракта. В графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
2) наименование месторождения – наименование месторождения согласно контракта на недропользование.
26. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.01.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 150.01.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 150.01.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;
7) в строке 150.01.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
8) в строке 150.01.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов;

24. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеуі бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы ақпаратын көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісімшарт бойынша жеке толтырылады.
25. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісімшарттың нөмірі мен күні. А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі, В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу күні көрсетіледі;
2) кен орнының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес кен орнының атауы көрсетіледі;
26. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 150.01.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес тауарларды өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.01.002 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 150.01.003 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
4) 150.01.004 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
5) 150.01.005 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
6) 150.01.006 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
7) 150.01.007 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс көрсетіледі;
8) 150.01.008 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін табыс көрсетіледі;
9) 150.01.009 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады;

10) в строке 150.01.010 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.011 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 150.01.013 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 150.01.014 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк с 150.01.001 по 150.01.014;
16) в строке 150.01.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
17) в строке 150.01.017 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
18) в строке 150.01.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разница строк 150.01.015 и 150.01.016, увеличенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.01.015 – 150.01.016 ± 150.01.017).
27. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.01.019 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса, определяемая как 150.01.019 I минус 150.01.019 II плюс 150.01.019 III плюс 150.01.019 IV плюс 150.01.019 V минус 150.01.019 VI минус 150.01.019 VII минус 150.01.019 VIII минус 150.01.019 IX:

10) 150.01.010 жолында егер бұл сомалар шегерімге жатқызылмаған болса, Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
11) 150.01.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер және Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) және 20) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 150.01.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
13) 150.01.013 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
14) 150.01.014 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
15) 150.01.015 жолында 150.01.001-ден 150.01.014-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.016 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына немесе Енгізу туралы Заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 150.01.017 жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырмасы көрсетіледі;
18) 150.01.018 жолында 150.01.015 жолы мен 150.01.016 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.01.017 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.017 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) (150.01.015 – 150.01.016 ± 150.01.017) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
27. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.01.019 жолында 150.01.019 I алу 150.01.019 II қосу 150.01.019 III қосу 150.01.019 IV қосу 150.01.019 V алу 150.01.019 VI алу 150.01.019 VII алу 150.01.019 VIII алу 150.01.019 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.

в строке 150.01.019 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.01.019 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.01.019 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 150.01.019 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.01.020 по 150.01.037 декларации. Определяется, как сумма строк с 150.01.019 III А по 150.01.019 III H:
в строке 150.01.019 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.01.019 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.01.019 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.01.019 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.01.019 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.01.019 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.01.019 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.01.019 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.01.019 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 150.01.025 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;

150.01.019 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.01.019 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.01.019 II жолы жою балансының негізінде толтырылады;
150.01.019 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.01.020 жолынан бастап 150.01.037 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.01.019 III А бастап 150.01.019 III H дейінгі жолдар мәндерінің сомасы ретінде айқындалады:
150.01.019 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.01.019 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.01.019 IІІ Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.01.019 IV жолында:
150.01.025 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;

8) в строке 150.01.026 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса и выплаченные обязательства, ранее признанные доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.027 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 150.01.028 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов;
11) в строке 150.01.029 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.030 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
13) в строке 150.01.031 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы AA и AC формы 150.03 по данному контракту;
14) в строке 150.01.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
15) в строке 150.01.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
16) в строке 150.01.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
17) в строке 150.01.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.035 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

8) 150.01.026 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер және Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған, Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген міндеттемелер көрсетіледі;
9) 150.01.027 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 150.01.028 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарының тарату қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 150.01.029 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
12) 150.01.030 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
13) 150.01.031 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шегерімдері көрсетiледi. Бұл жолға осы келісімшарт бойынша 150.03-нысанының АА және АС бағандарының мәні көшіріледі;
14) 150.01.032 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі (коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған сәттен бастап);
15) 150.01.033 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кету сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.034 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.01.035 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі:
150.01.035 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;

18) в строке 150.01.036 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
19) в строке 150.01.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 150.01.037 I:
в строке 150.01.037 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
20) в строке 150.01.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 150.01.019 по 150.01.037.
28. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.01.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.039 I и 150.01.039 II:
в строке 150.01.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.01.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
29. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.01.040 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.01.041 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
30. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.01.042 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 150.01.018 минус 150.01.038 плюс 150.01.039 плюс 150.01.040 минус 150.01.041.
Если строка 150.01.042 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.042;
2) в строке 150.01.043 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком–резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.01.043 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.01.043 I:
в строке 150.01.043 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 150.01.043 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 150.01.044 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.045 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.042 и 150.01.043 I за минусом строки 150.01.044. Если строка 150.01.045 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.046;

18) 150.01.036 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.01.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.01.037 І жолын да қамтиды:
150.01.037 I жолында резидент емес заңды тұлға басқару және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
20) 150.01.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 150.01.019-дан 150.01.037-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
28. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.01.039 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.039 І және 150.01.039 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
150.01.039 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.01.039 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
29. "Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.01.041 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
30. "Салық салынатын табысты есептеу" деген бөлімде:
1) 150.01.042 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.018 алу 150.01.038 қосу 150.01.039 қосу 150.01.040 алу 150.01.041 ретінде айқындалады.
Егер 150.01.042 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.042 жолына көшірілмейді;
2) 150.01.043 жолында резидент – салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 150.01.043 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 150.01.043 І жолын да қамтиды:
150.01.043 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі.
150.01.043 І жолының мәні салық салынатын табысты есептеуге қосылады;
3) 150.01.044 жолында Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.045 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.044 жолын алып тастаумен, 150.01.042 және 150.01.043 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.045 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.046 жолына көшірілмейді;

5) в строке 150.01.046 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.047 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.047 А и 150.01.047 В;
в строке 150.01.047 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.01.047 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.01.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.045 и 150.01.047. В случае если строка 150.01.047 больше строки 150.01.045, в строке 150.01.048 указывается ноль;
8) в строке 150.01.049 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.01.050 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 150.01.048 и 150.01.049. В случае если строка 150.01.049 больше строки 150.01.048, в строке 150.01.050 указывается ноль.
31. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.01.051 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.01.052 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 150.01.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разница произведения строк 150.01.050 и 150.01.051 и строки 150.01.052. Если строка 150.01.052 превышает произведение строк 150.01.050 и 150.01.051, то в строке 150.01.053 указывается ноль;
4) в строке 150.01.054 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;

5) 150.01.046 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.01.047 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салынатын табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.01.047 А және 150.01.047 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.01.047 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салынатын табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.01.047 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы Заңның 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салынатын табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 150.01.048 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.045 және 150.01.047 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.047 жолы 150.01.045 жолынан артық болса, 150.00.048 жолында нөл көрсетіледі;
8) 150.01.049 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.01.050 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.048 және 150.01.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.049 жолы 150.01.048 жолынан артық болса, 150.01.050 жолында нөл көрсетіледі.
"Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.01.051 жолында Енгізу туралы Заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 150.01.052 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
3) 150.01.053 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 150.01.050 және 150.01.051 жолдары мен 150.01.052 жолы туындысының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.052 жолы 150.01.050 және 150.01.051 жолдарының туындысынан артық болса, 150.01.053 жолында нөл көрсетіледі;
4) 150.01.054 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.01.055 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.01.055 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.056 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 150.01.057 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяемая как разница строк 150.01.053, 150.01.054, 150.01.055 I, 150.01.055 II, 150.01.056. Значение данной строки переносится в строку 150.00.057 I;
8) в строке 150.01.058 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.050 и 150.01.057. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058;
9) в строке 150.01.059 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 150.01.059 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (150.00.058 х 15%);
в строке 150.01.059 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 150.01.059 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.059 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.01.059 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.059 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.01.060 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 150.01.057, 150.01.059 I и 150.01.059 II. Значение данной строки переносится в строку 150.00.061.

5) 150.01.055 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.01.055 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 150.01.056 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 150.01.057 жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.01.053, 150.01.054, 150.01.055 I, 150.01.055 II, 150.01.056 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.057 І жолына көшіріледі;
8) 150.01.058 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 150.01.050 және 150.01.057 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.058 жолына көшіріледі;
9) 150.01.059 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
150.01.059 І жолында 15 пайыз ставкасы бойынша Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (150.01.058 х 15%);
150.01.059 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
150.01.059 ІІІ жолы егер 150.01.059 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.01.059 ІV жолы егер 150.01.059 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.01.060 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.057, 150.01.059 I және
150.01.059 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.061 жолына көшіріледі.

4. Составление формы 150.02 – Об объектах налогообложения
и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по внеконтрактной
деятельности
32. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности, в том числе по деятельности в рамках контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, с учетом положений статьи 310 Налогового кодекса.
33. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 150.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 150.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 150.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
7) в строке 150.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
8) в строке 150.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
9) в строке 150.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 150.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

4. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша корпоративтік табыс
салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе)
салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.02-нысанын
жасау
32. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің 310-бабы ережелерін ескере отырып, келісімшарттан тыс қызмет бойынша, оның ішінде кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды барлауға және (немесе) өндіруге, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес құрылысқа және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберіндегі қызмет бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
33. "Жылдық жиынтық табыс" деген бөлімде:
1) 150.02.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.02.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі.
3) 150.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.02.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 150.02.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 150.02.006 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 150.02.007 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
8) 150.02.008 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
9) 150.02.009 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) және 20 тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 150.02.010 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;

11) в строке 150.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13)в строке 150.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 150.02.001 по 150.02.012;
14) в строке 150.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
15) в строке 150.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
16) в строке 150.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.02.013 и 150.02.014, увеличенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное).
34. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.02.017 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса и определяемая как 150.02.017 I минус 150.02.017 II плюс 150.02.017 III плюс 150.02.017 IV плюс 150.02.017 V минус 150.02.017 VI минус 150.02.017 VII минус 150.02.017 VIII минус 150.02.017 IX;
в строке 150.02.017 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.02.017 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.02.017 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 150.02.017 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.02.018 по 150.02.031 декларации. Определяется как сумма строк с 150.02.017 III А по 150.02.017 III H:
в строке 150.02.017 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.02.017 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.02.017 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.02.017 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.02.017 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.02.017 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.02.017 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.02.017 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 150.02.017 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

11) 150.02.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
12) 150.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
13) 150.02.013 жолында 150.02.001-ден 150.02.012-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 150.02.014 жолында Салық кодексінің 99-бабына және Енгізу туралы Заңының 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 150.02.015 жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 150.02.016 жолында 150.02.013 жолы мен 150.02.014 жолы сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.015 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
34. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.02.017 жолда 150.02.017 I алу 150.02.017 II қосу 150.02.017 III қосу 150.02.017 IV қосу 150.02.017 V алу 150.02.017 VI алу 150.02.017 VII алу 150.02.017 VIII алу 150.02.017 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.02.017 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.02.017 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс еткен тарату декларациясында 150.02.017 II жолы жою балансының негізінде толтырылады;
150.02.017 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған ТМҚ, оның ішінде өтеусіз алған, тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер декларацияның 150.02.017 жолынан бастап 150.02.038 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.02.017 III А бастап 150.02.017 III H дейінгі жолдар мәндерінің сомасы ретінде айқындалады:
150.02.017 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.02.017 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
150.02.017 IV жолында:

7) в строке 150.02.023 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 150.02.024 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
9) в строке 150.02.025 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 150.02.026 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.027 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.028 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
13) в строке 150.02.029 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 150.02.029 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии Законом об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
14) в строке 150.02.030 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
15) в строке 150.02.031 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
в строку 150.02.031 включаются, в том числе расходы, понесенные в рамках контрактов на добычу и (или) разведку общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, относимые на вычеты в соответствии со статьями 107, 111 и 112 Налогового кодекса.
Данная строка включает в себя также строку 150.02.031 I, в которой указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;

7) 150.02.023 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомалары көрсетіледі;
8) 150.02.024 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, оның ішінде Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер, Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 150.02.025 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 150.02.026 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
11) 150.02.027 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
12) 150.02.028 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
13) 150.02.029 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі:
150.02.029 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, Инвестициялар туралы Заңға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
14) 150.02.030 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
15) 150.02.031 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі.
150.02.031 жолына оның ішінде Салық кодексiнiң 107, 111 және 112-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдiк балшықты өндіру жөнiндегi келiсiмшарттар шеңберiнде, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға кеткен шығындар қосылады.
Бұл жол өзіне басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiлетiн 150.02.031 I жолын да қамтиды;

16) в строке 150.02.032 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 150.02.032 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.02.017 по 150.02.031;
в строке 150.02.032 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 150.02.032 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
35. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.02.033 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.033 I и 150.02.033 II:
в строке 150.02.033 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.02.033 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
36. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 150.02.034 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.02.035 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
37. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.02.036 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 150.02.016, 150.02.032 и 150.02.035 увеличенная на строки 150.02.033 и 150.02.034;
2) в строке 150.02.037 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.02.037 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.02.037 I:
в строке 150.02.037 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 150.02.037 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 150.02.038 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса;
4) в строке 150.02.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.02.036 и 150.02.037 I за минусом строки 150.02.038;

16) 150.02.032 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі;
150.02.032 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.02.017-ден 150.02.031-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
150.02.032 ІІ жолында бір мезгілде 130.00–нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.029 жолы көшіріледі;
150.02.032 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі.
35. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
150.02.033 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.02.033 І және 150.02.033 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады:
150.02.033 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.02.033 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
36. "Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 150.02.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.035 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
37. "Салық салынатын табысты есептеу" деген бөлімде:
1) 150.02.036 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.033 және 150.02.034 жолдарына ұлғайтылған 150.02.016, 150.00.032 және 150.02.035 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 150.02.037 жолында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 150.02.037 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 150.02.037 І жолын да қамтиды:
150.02.037 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі.
150.02.037 І жолының мәні салық салынатын табысты есептеуге қосылады;
3) 150.02.038 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.02.039 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.038 жолын алып тастаумен, 150.02.036 және 150.02.037 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

5) в строке 150.02.040 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.041 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.02.041 А и 150.02.041 В;
в строке 150.02.041 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.02.041 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.02.042 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разница строк 150.02.039 и 150.02.041. В случае если строка 150.02.041 больше строки 150.02.039, в строке 150.02.042 указывается ноль;
8) в строке 150.02.043 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.02.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 150.02.042 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 150.02.042 и 150.02.043. Если строка 150.02.043 больше строки 150.02.042, в строке 150.02.044 указывается ноль.
38. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.02.045 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.02.046 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 150.02.047 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разница произведения строк 150.02.044 и 150.02.045 и строки 150.02.046;
4) в строке 150.02.048 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;

5) 150.02.040 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.02.041 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы Заңның 3-2-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.02.041 А және 150.02.041 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.02.041 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі.
150.02.041 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы Заңның 3-2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 150.02.042 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 3-2-тармағына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.02.039 және 150.02.041 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.02.041 жолы 150.02.039 жолынан артық болса, 150.00.042 жолда нөл көрсетіледі;
8) 150.02.043 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.02.044 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 150.02.042 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.02.042 және 150.00.043 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.02.043 жолы 150.02.042 жолынан артық болса, 150.02.044 жолда нөл көрсетіледі.
38. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 150.02.045 жолында Енгізу туралы Заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 150.02.046 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
3) 150.02.047 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.02.044 және 150.02.045 жолдарының және 150.02.046 жолының туындысының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 150.02.048 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.02.049 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.02.049 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.050 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 150.02.051 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разница строк 150.02.051 I и 150.02.051 II и 150.02.051 III и 150.02.051 IV и 150.02.051 V:
в строке 150.02.051 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.047, 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 II, 150.02.050. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.02.051 I указывается ноль. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 I;
в строке 150.02.051 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 150.02.051 I. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 II;
в строке 150.02.051 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 III;
в строке 150.02.051 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик имеет право уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 IV;
в строке 150.02.051 V указывается сумма уменьшение корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса, определяемая как 100 % от строки 150.02.051 I. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 V;

5) 150.02.049 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.02.049 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 150.02.050 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 150.02.051 жолында 150.02.051 I және 150.02.051 II және 150.02.051 III және 150.02.051 IV және 150.02.051 V жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.02.051 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.02.047, 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 II, 150.02.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.02.051 I жолда нөл көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.058 І жолына көшіріледі;
150.02.051 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 150.02.051 І жолының 70 пайызы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.02.058 ІІ жолына көшіріледі;
150.02.051 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.058 ІІІ жолына көшіріледі;
150.02.051 IV жолында Инвестициялар туралы Заңға сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.058 IV жолына көшіріледі;
150.02.051 V жолында 150.02.051 I жолынан 100% ретінде айқындалатын Салық кодексінің 151-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.051 V жолына көшіріледі;

8) в строке 150.02.052 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.044 и 150.02.051;
9) в строке 150.02.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 150.02.053 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15 % от строки 150.02.052. Значение данной строки переносится в строку 150.00.060 I;
в строке 150.02.053 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход. Значение данной строки переносится в строку 150.00.060 II;
строка 150.02.053 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.053 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.02.053 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.053 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.02.054 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как (150.02.051 + 150.02.053 I или 150.02.053II). Значение данной строки переносится в строку 150.00.061.
5. Составление формы 150.03 – Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
39. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса, в том числе в рамках контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
40. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

8) 150.02.052 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 150.02.044 және 150.02.051 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
9) 150.02.053 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
150.02.053 І жолында 150.02.052 жолының 15% ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.060 І жолына көшіріледі;
150.02.053 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.060 ІІ жолына көшіріледі;
150.02.053 ІІІ жолы егер 150.02.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.02.053 ІV жолы егер 150.01.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.02.054 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. (150.02.051 + 150.02.053 I немесе 150.02.053II) ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.061 жолына көшіріледі.
5. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды
өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын
пайдаланушылардың басқа да шығыстары – 150.04-нысанын жасау
39. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, соның ішінде кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
40. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;

2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
9) в графе I указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта, за налоговый период;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшее значение граф Н и I;
11) в графе K указываются расходы по приобретению основных средств;
12) в графе L указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
13) в графе M указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
14) в графе N указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с C по G и с J по N ((сумма с C по G) плюс (сумма с J по N));
16) в графе P указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
17) в графе Q указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
18) в графе R указываются доходы от реализации части права недропользования;
19) в графе S указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с P по R;

2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;
9) І бағанында салық кезеңі үшін келісімшарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға Н және I бағандарының ең кіші мәндері көшіріледі;
11) К бағанында бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
12) L бағанында бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
13) М бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) О бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. С-дан G-ға дейінгі және J-ден N-ге дейінгі бағандарының сомасы ретінде айқындалады ((С-дан G-ға дейінгі сома) қосу (J-ден N-ға дейінгі сома));
16) P бағанында Салық кодексінің 99-бабына немесе Енгізу туралы Заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісімшарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
18) R бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. P-дан R-ға дейінгі бағандарының сомасы ретінде айқындалады;

20) в графе Т указывается сумма накопленных за налоговый период расходов, произведенных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как разница граф O и S;
21) в графе U указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода;
22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;
23) в графе W указывается стоимость выбывших активов из группы накопленных расходов, в течение налогового периода;
24) в графе Х указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода. Определяется как сумма граф U, T и V за минусом графы W. При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 150.03 прекращается;
25) в графе Y указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
26) в графе Z указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе Y;
27) в графе АА указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф Y и XZ;
28) в графе AB указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разница строк X и AA;
29) в графе AC указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
6. Составление формы 150.04 – Расходы налогоплательщиков, не
являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
41. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
42. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается РНН;
3) в графе С указывается БИН (ИИН)-контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 56 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;

20) Т бағанында салық кезеңі ішінде жиналған коммерциялық табудан кейін өндіру басталған сәтке дейін жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі. O және S бағанындарының айырмасы ретінде айқындалады;
21) U бағанында салық кезеңiнiң басына жиналған шығындардың тобының құн балансы көрсетiледi;
22) V бағанында Салық кордексінің 116-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған кейінгі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында салық кезеңiнiң ішінде жиналған шығыстар тобынан шығарылған активтердiң құны көрсетiледi;
24) Х бағанында салық кезеңінің соңына жиналған шығыстар тобының теңгерімінің құны. U, Т және V бағанындарының сомасы алу W бағаны ретінде айқындалады. Бұл ретте егер жолдардың сомасы теріс мәнде болса, 150.03-нысаны бойынша әрі қарай есеп тоқтатылады;
25) Y бағанында 25 пайыз мөлшерiнде Салық кодексiнiң 111-бабы 1-тармағында айқындалған амортизацияның шектi нормасы көрсетiлген;
26) Z бағанында Y бағаны көрcетiлген амортизацияға көбiрек шектi норма болуы керек болатын амортизацияның қолданылатын нормасы көрсетiледi;
27) АА бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетiледi. Y және XZ бағандарының көбейтумен айқындалады;
28) AB бағанында шығындардың келесi салық кезең алып жүруге болатын сомасы көрсетiледi. X және AA жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
29) AС бағанында Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
6. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген
қызметтер бойынша бойынша ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық
төлеушiлердiң шығыстары – 150.04-нысанын жасау
41. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
42. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында СТН көрсетіледі;
3) С бағанында контрагенттің БСН (ЖСН) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржылық қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 – өзгелері;

7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
7. Составление формы 150.05 – Вычеты по фиксированным активам
43. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 150.01 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в форме 150.02.
44. В разделе "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам":
1) в строке 150.05.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 150.05.001 I по 150.05.001 IV:
в строке 150.05.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.002 I по 150.05.002 IV:
в строке 150.05.002 I указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 II указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 III указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 IV указывается общая стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;

7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
7. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 150.05-нысанын жасау
43. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (келісімшарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен және (немесе) келісімшарт және келісімшарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізгеннен кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша 150.01-нысанда келісімшарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде шегерімдер сомасы 150.02-нысанда көрсетіледі.
44. "Жалпы және жанама тікрелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 150.05.001 жолында салық кезеңінің басына жалпы және жанама активтер бойынша топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.001 І-ден 150.05.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына І топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің басына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
2) 150.05.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.002 І-ден 150.05.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

3) в строке 150.05.003 указывается общая стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.003 I по 150.05.003 IV:
в строке 150.05.003 I указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 II указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 III указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 IV указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 150.05.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.004 I по 150.05.004 IV:
в строке 150.05.004 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
5) в строке 150.05.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.05.005 I по 150.05.005 IV:
в строке 150.05.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

3) 150.05.003 жолында шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.003 І-ден 150.05.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІV топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 150.05.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 150.05.004 І-ден 150.05.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 150.05.005 жолында салық кезеңінің аяғына жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.005 І-ден 150.05.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңінің аяғына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

6) в строке 150.05.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.006 I по 150.05.006 IV:
в строке 150.05.006 I указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 II указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 III указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 IV указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 150.05.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.007 I по 150.05.007 IV:
в строке 150.05.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам I группы;
в строке 150.05.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам II группы;
в строке 150.05.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам III группы;
в строке 150.05.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам IV группы;
8) в строке 150.05.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех общих и косвенных фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.008 I по 150.05.008 IV:

6) 150.05.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 150.05.006 І-ден 150.05.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 150.05.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 150.05.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.007 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.05.008 жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 150.05.008 І-ден 150.05.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

в строке 150.05.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) общих и косвенных фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 150.05.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.009 I по 150.05.009 IV:
в строке 150.05.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300–кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 150.05.009 II указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 150.05.009 III указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 150.05.009 IV указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

150.05.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 150.05.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 150.05.009 І-ден 150.05.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 150.05.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 150. 09.010 I по 150.05.010 IV:
в строке 150.05.010 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 150.05.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по общим и косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.05.011 I по 150.05.011 IV:
в строке 150.05.011 I указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 I, 150.05.007 I, 150.05.009 I, 150.05.010 I;
в строке 150.05.0011 II указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II;
в строке 150.05.011 III указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III;
в строке 150.05.011 IV указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV;
12) в строке 150.05.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
8. Составление формы 150.06 – Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
45. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющие положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).

10) 150.05.010 жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.010 І-ден 150.05.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
150.05.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
150.05.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
150.05.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 150.05.011 жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.011 І-ден 150.05.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.011 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 І, 150.05.007 І, 150.05.009 І, 150.05.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.05.011 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 150.05.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі.
8. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік
шығыстары – 150.06-нысанын жасау
45. Бұл нысан Салық кодексінің 208211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

46. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее – ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
47. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3, в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

46. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (коэффициенттері) (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің (коэффициенттері) мөлшері белгіленеді.
47. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
9. Составление формы 150.07 – Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
48. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
49. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 150.07.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 150.07.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 150.07.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 150.07.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 150.07.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 150.07.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 150.07.001 и 150.07.003;
5) в строке 150.07.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 150.07.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 150.07.004 и 150.07.005 к 12;
7) в строке 150.07.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик ведет раздельный учет;
8) в строке 150.07.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 150.07.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница строк 150.07.007 и 150.07.004;
9) в строке 150.07.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 150.07.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.

7) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
9. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық
міндеттемесін есептеу – 150.07-нысанын жасау
48. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде корпоративтік табыс салығының сомасын есептеуіне арналған.
49. "Корпоративтік табыс салығы сомасының есебі" деген бөлімде:
1) 150.07.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 150.07.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 150.07.003 жолында салық кезеңіне қатысты 150.07.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 150.07.004 жолында инфляция индексі ескеріле отырып, 150.07.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 150.07.001 және 150.07.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 150.07.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісімшарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 150.07.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісімшарт қолданысы айларының саны ескеріле отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 150.07.004 және 150.07.005 жолдарының туындысының 12-ге қатынасы ретінде айқындалады;
7) 150.07.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;
8) 150.07.008 жолында 150.07.007 және 150.07.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (150.07.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда – салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 150.07.009 жолында келісімшартқа сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 150.07.010 жолында келісімшартқа сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.

10. Составление формы 150.08 – Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и
зачета
50. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
51. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны – источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях – код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях – номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 54 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 56 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях – в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
8) в графе H указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
9,) в графе I указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;

10. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар
елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы
немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен
есепке жатқызу сомасы – 150.08-нысанын жасау
50. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған.
51. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің табыс төлейтін резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, пайыз түрінде;
7) G бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайдасының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес, қайта есептеу жүргізілген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген шетелдік мемлекеттегі көздерден есептелген табыстарының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
11) в графе K указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по G заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Графы с А по E, с H по J заполняются в соответствии со статьями 221, 222 Налогового кодекса. Графы с А по E, H, J, K заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы G переносится в строку 150.00.044 I.
Итоговое значение графы K переносится в строку 150.00.053.
11. Составление формы 150.09 – Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
52. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса.
53. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 57 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 56 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
12. Составление формы 150.10 – Сведения о компонентах годовой
финансовой отчетности
54. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
13. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
55. При заполнении декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 – доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 192 Налогового кодекса;

10) J бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында Салық кодексінің 223-бабы ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
А-дан G-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады. А-дан E-ге дейінгі, H-тан J-ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 221, 222-баптарына сәйкес толтырылады. А-дан E, H, J, K F-ке дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
G бағанының жиынтық мәні 150.00.044 І жолына көшіріледі.
K бағанының жиынтық мәні 150.00.053 жолына көшіріледі.
11. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс
табыс – 150.09-нысанын жасау
52. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
53. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 58-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
12. Жылдық қаржы есептемесінің құрамдас бөліктері туралы
мәліметтер – 150.10-нысанын жасау
54. Бұл нысанды салық төлеуші халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухалтерлік есептің деректері негізінде толтырады.
13. Табыстардың, валюталардың, елдердің, халықаралық келісімдер
түрлерінің кодтары
55. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, одан тысқары жерлердегі тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен табыстар;
1021 – Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөніндегі қызметтерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (соттарда, төрелік сотта немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстар;
1030 – Салық кодексінiң 224-бабына сәйкес айқындалатын жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудiң нақты орындалған (көрсетiлген, іске асырылған) жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн табыстары, сондай-ақ резидент көрсетілген тұлғадан алатын өзге де табыстар;

1031 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 – доходы от уступки прав требования долга резиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 – доходы от уступки прав требования долга у резидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица–резидента;
1081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 – доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 – доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 – пенсионные выплаты, осуществляемые едиными накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, – от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 – выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 – доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 – доходы по производным финансовым инструментам;
1280 – доходы от списания обязательств;
1290 – доходы по сомнительным обязательствам;
1300 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 – доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 – доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1430 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

1031 – Салық кодексінiң 224-бабына сәйкес айқындалатын жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудiң нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн табыстары, сондай-ақ егер алынатын жұмыстар, қызмет көрсетулер, тауарлар осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент көрсетілген тұлғадан алатын өзге де табыстар
1040 – Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiктi өткізу нәтижесінде алынған құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды өткізу нәтижесінде алынған құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлестерiн өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары немесе активтерi құнының 50 және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлiк құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды өткізу нәтижесінде алынған құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1044 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1051 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1060 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1061 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1070 – резиденттің жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жасалған келісімшарттар (шарттар, келісімдер) және (немесе) тауарларды жеткізуге сыртқы сауда келісімшарттары бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
1071 – резидент еместің Қазақстан Республикасында осындай резидент еместің қызметі барысында туындаған, оның ішінде жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жасалған келісімшарттар (шарттар, келісімдер) және (немесе) тауарларды жеткізуге сыртқы сауда келісімшарттары бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы-резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
1100 – резиденттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
1101 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі табыстар;
1110 – резидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1111 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1120 – резиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
1121 – егер роялти төлеу бойынша шығыстар осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыстар;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
1140 – Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1151 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық–талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
1180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1181– жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
1200 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 – жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) еңбек шартының (келісімшартының) негізінде шеккен, резидент емес жеке тұлғаны материалдық, әлеуметтік игіліктермен қамтамасыз етуге жұмсалған шығыстарды қоса алғанда, осындай жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оның балаларын оқу орындарында оқытуға жұмсалатын шығыстар, оның отбасы мүшелерінің демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
1211 – өзге тұлға еңбек шартының (келісімшартының) негізінде шеккен, резидент емес жеке тұлғаны материалдық, әлеуметтік игіліктермен қамтамасыз етуге жұмсалған шығыстарды қоса алғанда, осындай жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оның балаларын оқу орындарында оқытуға жұмсалатын шығыстар, оның отбасы мүшелерінің демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
1220 – резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино, радио, теледидар артистіне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
1240 – резидент төлейтiн ұтыстар;
1241 – егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 – Қазақстан Республикасында тәуелсiз жеке (кәсiби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
1280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
1290 – күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 – банктер мен лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
1330 – тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
1340 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
1350 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
1360 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
1370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 – әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 – мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
1410 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге де жағдайларда пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыстар;
1480 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыстар;
1430 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 – доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, – от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 – доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 – доходы по производным финансовым инструментам;
2280 – доходы от списания обязательств;
2290 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 – ученые компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 – резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыстар;
2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2040 – Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай акцияларының немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
2044 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыстар;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2070 – резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiмшарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiмшарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн резидент еместен алынатын тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2081 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент емес сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
2100 – резидент еместен алынан борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
2110 – резидент емес эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2120 – резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыстар;
2130 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық–талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табысы;
2181 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның табысы;
2190 – өздерiне резидент емеске қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісімшарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен төленетін табыстар;
2240 – резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 – Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi өтеусіз алу түріндегі табыстар;
2261 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi өтеусіз алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 – күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2330 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 – Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 – бұрын Қазақстан Республикасының шегінен тыс резидент еместен жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

56. При заполнении кода валюты необходимо использовать кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение).
57. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению.
58. При заполнении декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 76
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Форма 200.00 Стр. 01
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 77
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по
индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по

56. Валюта кодын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюталардың кодын пайдалану қажет.
57. Ел кодын толтыру кезінде шешімнің "Әлем елдерінің жіктеушісі" 22–қосымшасына сәйкес елдердің кодын пайдалану қажет.
58. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – жаңа үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келесім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр–Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Қазақстан Республикасына Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
76-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
77-қосымша
Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы
және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны)

гражданам Республики Казахстан (форма 200.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан (форма 200.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы), обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее – обязательные профессиональные пенсионные взносы) в единый накопительный пенсионный фонд, начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к физическим лицам согласно главам 18, 19 раздела 6, разделу 12 Налогового кодекса, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, плательщиками социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, в том числе индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям в свою пользу в размерах, установленных Законом о пенсионном обеспечении, Законом об обязательном социальном страховании.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица самостоятельными плательщиками социального налога согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса, признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.

жасау қағидалары (200.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 2013 жылғы 27 маусымдағы, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын, әлеуметтік салықтарды есептеуге, сондай-ақ мiндетті зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – мiндетті зейнетақы жарналары), міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – мiндетті кәсіптік зейнетақы жарналары) сомаларын есептеуге, ұстауға (қоса есептеуге) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) сомаларын есептеуге және аударуға арналған жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны зейнетақымен қамсыздандыру туралы Қазақстан Републикасының заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агентермен міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Қазақстан Републикасының заңнамасына сәйкес салық төлеушілермен әлеуметтік аударымдарды Салық кодексінің 6-бөлімі 18, 19-тарауларына, 12-бөліміне сәйкес жеке тұлғаларға қатысты шаруа немесе фермер қожалықтары үшін және оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, салық агенттері, оның ішінде Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда, Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңда белгіленген мөлшерлерде өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналарымен, әлеуметтік аударымдары бойынша дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтары үшін, оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар жасайды.
Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімімен дербес әлеуметтік салық төлеушілер болып танылған құрылымдық бөлімшелер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.

Налогоплательщик, осуществляющий деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса и деятельность, налогообложение которой производит в общеустановленном порядке, представление декларации производится раздельно по каждому виду деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 64 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налоговым агентом/вкладчиком (плательщиком) либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.

Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес қызметін арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асыратын және салық салынуы жалпыға бірдей тәртіпте жүргізілетін қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші декларацияны Салық кодексінің 64-бабы 1-тармағына сәйкес әрбір қызмет түрі бойынша бөлек табыс етеді.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01-ден 200.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті декларацияның торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларация жолдарын толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
7. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда олар жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, декларацияға қосымшалардың осындай тағы парағы толтырылады.
9. Осы Қағидадаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
11. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті/салымшы (төлеуші) не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық агенті мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.

14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
2. Составление декларации (форма 200.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды;
3) наименование налогового агента/Ф.И.О вкладчика (плательщика).
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается, в случае если налогоплательщик относится к одной из категории, указанных в строках А, B, C.
В случае если налогоплательщик, отметивший ячейку 6 В одновременно относится к категории 6А или 6С, то отмечает обе ячейки 6В и 6А или 6В и 6С;
7) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в отчетном квартале;
8) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
10) количество приложений 200.02.
Указывается количество приложений 200.02, которое соответствует количеству структурных подразделений юридического лица- резидента, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу;

14. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес- сәйкетендіру нөмірі).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан;
3) салық агентінің атауы/салымшынын (төлеушінің) Т.А.Ә.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызу ескеріле отырып, тиісті торкөздер белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияны табыс еткен жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөз егер салық төлеуші А, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді.
Егер 6В бағанын белгілеген салық төлеуші бір мезгілде 6А немесе 6С бағанына жатқан жағдайда, онда тиісінше 6В мен 6А немесе 6В мен 6С бағандарының екеуін де белгілейді;
7) қызметкерлердің (адам) саны.
Есепті тоқсанда табыстар есептелген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
8) резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелерінің бар-жоғы.
Резидент заңды тұлғада жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда тиісті торкөз белгіленеді. Торкөздердің бірі міндетті түрде толтырылуы тиіс;
9) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етiлген қосымшалардың торкөздерi белгiленедi;
10) 200.02 қосымшаларының саны.
Резидент заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес келетін 200.02 қосымшаларының саны көрсетіледі;

11) количество приложений 200.03.
Указывается количество приложений 200.03, которое соответствует количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке.
16. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам и подлежащей перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного квартала для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением суммы индивидуального подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.02 к данной форме.
Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III;
2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением сумм обязательных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.02 к данной форме.
Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III;
3) строки 200.00.003 I, 200.00.003 II, 200.00.003 III предназначены для отражения налоговым агентом (в том числе, структурными подразделениями, признанными налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса) суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.02 к данной форме.
Строка 200.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III;

11) 200.03 қосымшаларының саны.
Заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасқан келісімшарттар санына сәйкес келетін 200.03 қосымшаларының саны көрсетіледі.
16. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары осы нысанға 200.02-қосымшада көрсетуге тиіс жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 IV жол 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары осы нысанға 200.02- қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 IV жол 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдары осы нысанға 200.02-қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агентімен (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында қызметкерлерге есептелген табыстардан есептелетін және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударылуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 IV жол 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

4) строки 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в свою пользу в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III;
5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением суммы социального налога, подлежащей уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.02 к данной форме.
При этом в строки 200.00.005 I, 200.00.005 II, 200.00.005 III и 200.00.005 IV не включаются суммы строк 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III и 200.03.003 IY соответственно.
Данные строки не заполняются - налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.
Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III;
6) в случае представления декларации налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц- производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, отражается в строке 200.00.006 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 6 В).

4) 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III жолдар дара кәсіпкерлер (оңайлатылған декларация және патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар есепті тоқсанның әрбір айы үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына өз пайдасына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын көрсетуге арналған.
200.00.004 IV жол 200.00.004 I, 200.00.004 II, 200.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсанда міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.005 І, 200.00.005ІІ және 200.00.005 ІІІ жолдар осы нысанға 200.02- қосымшада көрсетуге тиіс жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) Салық кодексінің 358-бабы 1 және 3-тармақтарына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
Бұл ретте 200.00.005 I, 200.00.005 II, 200.00.005III және 200.00.005 IV жолдарының сомасы тиісінше 200.03.003 I, 200.03.003 II, 200.03.003 III және 200.03.003 IV жолдарына енгізілмейді.
Бұл жолдарды ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырмайды.
Төлеуге тиіс әлеуметтік салықтың есептелуі әрбір жұмысшы бойынша жүргізіледі.
200.00.005 IV жол 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) Декларацияны ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер табыс етілген жағдайда бюджетке аударылуға жататын әлеуметтік салықтың сомасы Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 200.00.005 жолында көрсетіледі (6 В торкөзін толтырған жағдайда).

Строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы социального налога за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III;
7) строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса, уменьшенного на сумму социальных отчислений и уплачиваемого налогоплательщиком за себя и за работников за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III;
8) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II, 200.00.008 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 161 Налогового кодекса), за исключением суммы социальных отчислений, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.02 к данной форме.
Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III;
9) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетного квартала, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя/Ф.И.О. вкладчика (плательщика)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами/вкладчика (плательщика), в соответствии с документами, удостоверяющего личность.
Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, профессиональным медиатором указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;

200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 IV жол 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.00.007 І, 200.00.007 ІІ және 200.00.007 ІІІ жолдары салық төлеуші есепті тоқсанның әрбір айында өзі үшін және есепті тоқсанның әрбір айында әрбір үшін төленетін, Салық кодексінің 358-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген, бюджетке төлеуге тиіс әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 IV жол 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.008 І, 200.00.008 ІІ және 200.00.008 ІІІ жолдар осы нысанға 200.02-қосымшада көрсетуге тиіс жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) тоқсанның әрбір айы үшін есептелген және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 IV жол 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III жолдар дара кәсіпкерлердің (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, оңайлатылған декларация және патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуіне арналған.
200.00.009 IV жолы 200.00.009 I, 200.00.009 II, 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салымшы (төлеуші) басшысының Т.А.Ә." деген жолда басшының құрылтай құжаттарына/салымшының (төлеушінің) жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны дара кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, кәсіби медиаторлар табыс еткен болса, жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

2) дата подачи декларации.
Указывается текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код органа государственных доходов – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения (жительства) налогового агента, вкладчика (плательщика);
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 200.01 - Исчисление индивидуального
подоходного налога и социального налога, обязательных
пенсионных взносов, обязательных профессиональных
пенсионных взносов, социальных отчислений
18. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам за каждый месяц отчетного квартала, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе, сумму строк 200.01.001 А и 200.01.001 В.
Строка 200.01.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за отчетный квартал;
2) строки 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.

2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) бенефициар мемлекеттік кірістер органының жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша коды.
Салық агентінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық агентінің, салымшының (төлеушінің) орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты, міндетті
зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын,
әлеуметтік аударымдарды есептеу – 200.01-нысанын жасау
18. "Жеке табыс салығы" деген бөлімде:
1) 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдары салық агентінің салық тоқсанының әрбір айы үшін жеке тұлғаларға есептеген табыстарының, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыстарды қоса алғанда жұмысшының жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабында көрсетілген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.001 IV жолы оның ішінде 200.01.001 А және 200.01.001 В жолдарының сомасын қамтиды;
200.01.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген табысты көрсетуге арналған;
200.01.001 В жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.002 I, 200.01.002 II және 200.01.002 III жолдары есепті тоқсанның әр айы ішінде жеке тұлғаларға есептелген, табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III;
3) строка 200.01.003 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец отчетного квартала, без учета обязательных, добровольных пенсионных и обязательных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
4) строка 200.01.004 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, начисленным, но не выплаченным на начало отчетного квартала;
5) строка 200.01.005 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, начисленным, но не выплаченным на конец отчетного квартала;
6) строки 200.01.006 I, 200.01.006 II и 200.01.006 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.006 I, 200.01.006 II и 200.01.006 III.
19. В разделе "Обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы":
1) строки 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III;
2) строки 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.01.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III;
3) строки 200.01.009 I, 200.01.009 II, 200.01.009 III предназначены для отражения суммы заявляемого дохода в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы заявляемого дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II, 200.01.009 III.

200.01.002 IV жол 200.01.002 I, 200.01.002 II және 200.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.001.003 жол міндетті, ерікті зейнетақы және міндетті, кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, салық агентінің есептелген, бірақ есепті тоқсан соңында жеке тұлғаларға төленбеген табыстар бойынша берешектер сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.004 жол есептелген, бірақ есепті тоқсанның басында төленбеген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.01.005 жол есептелген, бірақ есепті тоқсанның соңында төленбеген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.01.006 I, 200.01.006 II және 200.01.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға төленген табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.01.006 IV жолы 200.01.006 I, 200.01.006 II және 200.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
19. "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдар Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.007 IV жолы 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдар Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есепке жазылған (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.01.008 IV жолы 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.009 I, 200.01.009 II, 200.01.009 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, оңайлатылған декларация және патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына мәлімдейтін табыстардың сомаларын көрсетуге арналған.
200.01.009 IV жол 201.01.009 I, 201.01.009 II, 201.01.009 III жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын есепті тоқсан үшін мәлiмдейтін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

20. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:
1) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.
21. Раздел "Социальный налог с применением ставок, установленных пунктами 1, 3 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами.
В данном разделе:
1) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.01.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III.
22. В разделе "Социальные отчисления":
1) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы и Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национального бюро по противодействию коррупции Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.

20. "Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақыларын төлеу бойынша шығыстар" деген бөлімде Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес келетін тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады. Бұл бөлімде:
1) 200.01.010 I, 200.01.010 II және 200.01.010 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлер санының жұмыскерлердің жалпы санындағы үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардағы үлес салмағын көрсетуге арналған.
21. "Салық кодексінің 358-бабы 1, 3-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолданылған әлеуметтік салық" деген бөлімді салық агенттері болып табылатын, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместер толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.013 І, 200.01.013 ІІ және 200.01.013 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық салынатын объекті болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
200.01.013 IV жолы 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. "Әлеуметтік аударымдар" деген бөлімде:
1) 200.01.014 І, 200.01.014 ІІ және 200.01.014 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезңінің әрбір айында әскери қызметшілердің, ішкі істер органдарының қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің және Төтенше жағдайлар комитетінің, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы, жеке тұлғаның ақшалай табысы түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын қоса отырып, жеке тұлғаларға табыс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңымен белгіленген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген ең төменгі еңбек ақының он еселенген мөлшерінен асып кетпеуі тиіс.

Строка 200.01.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III;
2) строки 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления социальных отчислений в свою пользу в каждом месяце отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, профессиональными медиаторами.
Строка 200.01.015 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III.
4. Составление формы 200.02 – Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога по структурному
подразделению
23. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом-налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161, 162, 362, 364 Налогового кодекса.
24. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) БИН – бизнес-идентификационный номер юридического лица-налогового агента. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер доверительного управляющего;
2) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
3) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
5) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;

200.01.014 IV жолы 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жеке тұлғалардың табыстарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III жолдары дара кәсіпкерлер (шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған, оңайлатылған декларация және патент негізіндегі арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар өз пайдасына есепті тоқсанның әр айында әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.015 IV жолы 200.01.015 I, 200.01.015 II, 200.01.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4. Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын
және әлеуметтік салықты есептеу – 200.02-нысанын жасау
23. Осы нысан салық агенті заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеуші бойынша болып танылмаған филиалы/өкілдігі бойынша төлеуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомаларын есептеуіне арналған. Нысанды заңды тұлға Салық кодексінің 161, 162, 362, 364-баптарына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша жасайды.
24. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) БСН – салық агентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2) салық агентінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
5) түрі.
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;

6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) БИН – бизнес-идентификационный номер филиала/представительства;
8) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
9) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства.
25. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.02.001 I, 200.02.001 II и 200.02.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.02.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.001 I, 200.02.001 II, 200.02.001 III;
2) строки 200.02.002 I, 200.02.002 II и 200.02.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.02.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.002 I, 200.02.002 II и 200.02.002 III;
3) строки 200.02.003 I, 200.02.003 II и 200.02.003 III предназначены для отражения суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.02.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.003 I, 200.02.003 II и 200.02.003 III;
4) строки 200.02.004 I, 200.02.004 II и 200.02.004 III предназначены для отражения суммы социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.02.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.004 I, 200.02.004 II и 200.02.004 III;

6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) БСН – филиалдың/өкілдіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
8) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы көрсетіледі;
9) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
25. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.02.001 І, 200.02.001 ІІ және 200.02.001 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалар төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.001 IV жол 200.02.001 I, 200.02.001 II және 200.02.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.02.002 І, 200.02.002 ІІ және 200.02.002 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.002 IV жолы 200.02.002 I, 200.02.002 II және 200.02.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.02.003 І, 200.02.003 ІІ және 200.02.003 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес қызметкерлерге ай үшін есептелген табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.003 IV жолы 200.02.003 I, 200.02.003 II және 200.02.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.02.004 І, 200.02.004 ІІ және 200.02.004 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.02.004 IV жолы 200.02.004 I, 200.02.004 II және 200.02.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

5) строки 200.02.005 I, 200.02.005 II, 200.02.005 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.02.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.005 I, 200.02.005 II и 200.02.005 III.
26. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 200.02 в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код органа государственных доходов – бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего форму 200.02;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.02 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 200.02, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
5. Составление формы 200.03 – Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту
27. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса (далее – контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
28. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;

5) 200.02.005 І, 200.02.005 ІІ және 200.02.005 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.
200.02.005 IV жолы 200.02.005 I, 200.02.005 II және 200.02.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
26. "Салық агентінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) тапсырылған күні.
200.02 нысанының мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар мемлекеттік кірістер органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар мемлекеттік кірістер органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
5) "Нысанды қабылдаған лауазымды адамының Т.А.Ә." деген жолда 200.02 нысанын қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес 200.02 нысанының табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін 200.02 нысанының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
5. Келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің
әлеуметтік салығын есептеу – 200.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеуге арналған. Нысан әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.
28. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес- сәйкетендіру нөмірі).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды;
3) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников, с выделением работников-иностранных специалистов и работников-иностранных рабочих;
4) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А – номер контракта;
В – дата заключения контракта.
29. В разделе "Социальный налог за работников".
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III;
2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.03.001 и 200.03.002.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 78
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Форма 200.00 Стр. 01
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 79
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по
индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами-индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке в соответствии со статьями 178, 179, 183, главой 21 Налогового кодекса и крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии со статьями 178, 179, 183 Налогового кодекса с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.

2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан;
3) "Қызметкерлердің саны (адам), оның ішінде" деген жолда шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін бөле отырып, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
4) "Келісімшарттың деректемелері" деген жолда келісімшарттың деректемелері көрсетіледі:
А – келісімшарттың нөмірі;
В – келісімшарттың жасалған күні;
29. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" деген бөлімде.
Бұл бөлім шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған:
1) 200.03.001 І, 200.03.001 ІІ және 200.03.001 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің салық салынатын табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жолы 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.03.002 І, 200.03.002 ІІ және 200.03.002 ІІІ жолдары келісімшартқа сәйкес белгіленген қызметкер үшін әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;
3) 200.03.003 І, 200.03.003 ІІ және 200.03.003 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, 200.03.001 және 200.03.002 жолдарының тиісті сомаларының көбейту жолымен айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
78-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
79-қосымша
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны)
жасау қағидалары (220.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 178, 179, 183-баптарына, 21-тарауына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар – дара кәсіпкерлер және Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып Салық кодексінің 178, 179, 183-баптарына ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимі қолданылатын шаруа немесе фермер қожалықтары, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес резидент емес жеке тұлғалар жасайды.

2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
2. Составление декларации (форма 220.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (220-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (220.01-ден 220.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не оның өкілінің мөрімен куәландырылуға тиіс.
13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеүші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
14. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (220.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
7) код валюты.
Указывается код валюты согласно пункту 31 настоящих Правил;
8) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 32 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период":
1) в строке 220.00.001 указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 220.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.003 указываются прочие доходы налогоплательщика, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с Налоговым кодексом;
4) в строке 220.00.004 указывается общая сумма дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определяемая как сумма строк с 220.00.001 по 220.00.003;

1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы жасаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
7) валюта коды.
Осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің болуы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. "Салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысы" деген бөлімде:
1) 220.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түскен табыс сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес айқындалатын құн өсімінен түскен табыс сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.003 жолында Салық кодексіне сәйкес салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
4) 220.00.004 жолында 220.00.001-ден 220.00.003-ке дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысының жалпы сомасы көрсетіледі;

5) в строке 220.00.005 указывается сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, осуществляемая в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.006 указывается сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, осуществляемая в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.007 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки, определяемый как разница строк 220.00.004, 220.00.005, 220.00.007 (220.00.004 – 220.00.005–220.00.007), увеличенная на строку 220.00.006 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.00.006 (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.00.004 – 220.00.005) +(-) 220.00.006 - 220.00.007).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.009 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.009 I – 220.00.009 II + 220.00.009 III + 220.00.009 IV + 220.00.009 V – 220.00.009 VI – 220.00.009 VII – 220.00.009 VIII – 220.00.009 IX;
в строке 220.00.009 I указывается балансовая стоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и другие) (далее – ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 220.00.009 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.009 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 220.00.009 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода ТМЗ, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, полученных в результате реорганизации путем присоединения, полученных в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, профессиональными медиаторами.

5) 220.00.005 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысын түзету сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.006 жолында Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысын түзету сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.008 жолында салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетулерді есепке ала отырып, 220.00.004, 220.00.005, 220.00.007 жолдарының айырмасы (220.00.004 – 220.00.005 – 220.00.007), 220.00.006 жолына ұлғайту (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.00.006 жолына азайту (егер осы жолдың мәні теріс болса) (220.00.004 – 220.00.005) +(-) (220.00.006 – 220.00.007) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (пайдаланылған) тауарлардың өзіндік құны, сатып алынған жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 220.00.009 I – 220.00.009 II + 220.00.009 III + 220.00.009 IV + 220.00.009 V – 220.00.009 VI – 220.00.009 VII – 220.00.009 VIII – 220.00.009 IX ретінде айқындалады;
220.00.009 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (оның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) теңгерімдік құны көрсетіледі. Бастапқы декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерім бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын табыс ететін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
220.00.009 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерім деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші табыс ететін тарату декларациясында 220.00.009 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
220.00.009 III жолында:
салық кезеңінің ішінде келіп түскен, оның ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, сондай-ақ өзге де негіздер бойынша келіп түскен ТМҚ;
тараптас ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, кәсіби медиаторлар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі;

Определяется сложением значений строк 220.00.009 III А и 220.00.009 III B (220.00.009 III А + 220.00.009 III B):
в строке 220.00.009 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.00.009 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.009 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.009 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.009 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.009 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.009 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.009 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 220.00.009 III B указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 220.00.010 по 220.00.017 декларации, 220.00.024 декларации;
в строке 220.00.009 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением:
сумм компенсаций при служебных командировках и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
доходов работников, включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
доходов работников, признаваемых последующими расходами в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.00.009 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.009 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам;
в строке 220.00.009 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
в строке 220.00.009 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.009 VII, а также сумма естественной убыли ТМЗ, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость ТМЗ, относимая на вычеты по строкам с 220.00.010 по 220.00.017, 220.00.024 декларации;

220.00.009 III А және 220.00.009 III В жолдары мәндерінің қосындысымен (220.00.009 III А + 220.00.009 III В жолдары) айқындалады:
220.00.009 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 III B жолында қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III C жолында жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III D жолында консультациялық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III Е жолында маркетингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III F жолында дизайнерлік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III G жолында инжинирингтік қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
220.00.009 III Н жолында өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға жұмсалған шығыстар көрсетіледі;
220.00.009 III B жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған өзге де жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. Бұл жолға декларацияның 220.00.010-нан 220.00.017-ге дейінгі жолдары, декларацияның 220.00.024 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер көрсетулер бойынша шығыстардың сомасы қосылмайды;
220.00.009 IV жолында Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында беліленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомаларын;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін қызметкерлер табыстарын.
Салық кодексінің 122-бабына сәйкес кейінгі шығыстар деп танылған қызметкерлер табыстарын қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстары көрсетіледі;
220.00.009 V жолында алдыңғы салық кезеңдерінде алдағы кезеңдердің шығыстары деп танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылатын жұмыстар мен қызмет көрсету құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 VI жолында тіркелген активтер, жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар деп танылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 VII жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны, тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.009 VIII жолында 220.00.009 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны, сондай-ақ Салық кодексіне сәйкес шегерімдерге жатқызылмайтын ТМҚ табиғи кему сомасы. Бұдан басқа, аталған жол бойынша декларацияның 220.00.010-нан 220.00.017-ге дейінгі жолдар, 220.00.024 жолдары бойынша шегерімге жататын ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 220.00.009 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в отчетном налоговом периоде и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.010 указывается общая сумма штрафов, пени, неустойки, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 12 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.012 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.013 указывается сумма вычетов по вознаграждению, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.014 указывается сумма представительских расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.015 указывается сумма сомнительных требований, относимая на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.016 указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, относимая на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.017 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.04.011 и 220.04.012;
10) в строке 220.00.018 указывается сумма в минимальном размере заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете, за который начисляется доход. Общая сумма налогового вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.019 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в размере, установленном Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
12) в строке 220.00.020 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
13) в строке 220.00.021 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
14) в строке 220.00.022 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;

220.00.009 ІX жолында есепті салық кезеңінде алдағы кезеңдердің шығыстары деп танылған және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.010 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.011 жолында Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.013 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.015 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.017 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер мен жалға берілген негізгі құралдар бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04.011 және 220.04.012 жолдарының сомасы көшіріледі;
10) 220.00.018 жолында табыс есептелетін Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бір жыл ішіндегі салық шегерімінің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген салық салынбайтын жылдық жиынтық табыстың мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс;
11) 220.00.019 жолында "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.020 жолында өз пайдасына енгiзілетін ерiктi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.021 жолында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.022 жолында Қазақстан Республикасының резидентi жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалар көрсетіледі;

15) в строке 220.00.023 указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.024 указываются сумма прочих расходов, относимая на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
17) в строке 220.00.025 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк с 220.00.009 по 220.00.024.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 220.00.026 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.026 I и 220.00.026 II (220.00.026 I и 220.00.026 II):
2) в строке 220.00.026 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.026 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
1) в строке 220.00.027 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 220.00.028 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
20. В разделе "Расчет облагаемого дохода индивидуального предпринимателя":
1) в строке 220.00.029 указывается облагаемый доход (убыток) индивидуального предпринимателя. Определяется как 220.00.008–220.00.025 + 220.00.026 + 220.00.027 -220.00.028;
2) в строке 220.00.030 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.00.030 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 220.00.030 I:
в строке 220.00.030 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.03;
3) в строке 220.00.031 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.02;
4) в строке 220.00.032 указывается сумма облагаемого дохода (убытка) индивидуального предпринимателя с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 220.00.030I подлежит включению в облагаемый доход индивидуального предпринимателя, а в случае отсутствия облагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 220.00.032 определяется как сумма строк 220.00.029 и 220.00.030 I за минусом строки 220.00.031 (220.00.029 + 220.00.030 I – 220.00.031);

15) 220.00.023 жолында Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) 220.00.024 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жататын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 220.00.025 жолында 220.00.009-дан 220.00.024-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімге жататын жалпы сома көрсетіледі.
18. "Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 220.00.026 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын табыстар мен шегерімдерді түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.00.026 I және 220.00.026 II жолдарының сомасы (220.00.026 I + 220.00.026 II) ретінде айқындалады:
2) 220.00.026 I жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.026 II Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
19. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
1) 220.00.027 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.028 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
20. "Дара кәсіпкердің салық салынатын табысының есебі" деген бөлімде:
1) 220.00.029 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысы (залал) көрсетіледі. 220.00.008 – 220.00.025 + 220.00.026 + 220.00.027 - 220.00.028 ретінде айқындалады;
2) 220.00.030 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстардың сомасы көрсетіледі. 220.00.030 жолы анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 220.00.030 І жолын да қамтиды:
220.00.030 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.031 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.02-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
4) 220.00.032 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, дара кәсіпкердің салық салынатын табысының (залалының) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 220.00.030 I жолында көрсетілген сома дара кәсіпкердің салық салынатын табысына қосылуға жатады, салық салынатын табыс болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы резидентiнiң залалы азайтылады. 220.00.032 жолы 220.00.029 және 220.00.030 I жолдарының сомасы алу 220.00.031 жолы (220.00.029 + 220.00.030 I - 220.00.031) ретінде айқындалады;

5) в строке 220.00.033 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.00.032 имеет отрицательное значение, строка 220.00.033 определяется как сумма модуля строки 220.00.032 и строки 220.04.008 I. Если строка 220.00.032 имеет положительное значение, в строку 220.00.033 переносится строка 220.04.008 I;
6) в строке 220.00.034 указывается сумма уменьшения облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Строка 220.00.034 включает в себя строки 220.00.034 I и 220.00.034 II:
в строке 220.00.034 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 220.00.034 II указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.035 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.032 и 220.00.034 (220.00.032– 220.00.034). В случае если строка 220.00.34 больше строки 220.00.032, в строке 220.00.035 указывается ноль;
8) в строке 220.00.036 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 220.00.037 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае если в строке 220.00.035 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.035, 220.00.036 (220.00.035 – 220.00.036). Если строка 220.00.036 больше строки 220.00.035, в строке 220.00.037 указывается ноль.
21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.038 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 158 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 220.00.039 указывается сумма индивидуального подоходного налога с облагаемого дохода индивидуального предпринимателя. Определяется как произведение строк 220.00.037 и 220.00.038 (220.00.037 x 220.00.038);
3) в строке 220.00.040 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.039, 220.00.040I, 220.00.040II, 220.00.040III, 220.00.040 IV (220.00.039– 220.00.040I – 220.00.040II – 220.00.040III – 220.00.040IV-220.00.040V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.040 указывается ноль;

5) 220.00.033 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.00.032 жолының теріс мәні болса, 220.00.033 жолы 220.00.032 жолының және 220.04.008 І жолы модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.032 жолы оң мәнге ие болса, 220.00.033 жолына 220.04.008 I жолы көшіріледі;
6) 220.00.034 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес дара кәсіпкердің салық салынатын табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 220.00.034 жолы 220.00.034 I және 220.00.034 II жолдарын өзіне қосады.
220.00.034 I жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқығы бар шығыстар көрсетіледі.
220.00.034 II жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқығы бар табыстар көрсетіледі;
7) 220.00.035 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. 220.00.032 және 220.00.034 жолдарының айырмасы (220.00.032 – 220.00.034) ретінде айқындалады. Егер 220.00.034 жолы 220.00.032 жолынан артық болса, 220.00.035 жолында нөл көрсетіледі;
8) 220.00.036 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 220.00.037 жолында көшірілген залалдар ескерілген дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 220.00.035 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.035, 220.00.036 жолдарының айырмасы (220.00.035 – 220.00.036) ретінде айқындалады. Егер 220.00.036 жолы 220.00.035 жолынан артық болса, 220.00.037 жолында нөл көрсетіледі.
21. "Салық міндеттемесінің есебі" деген бөлімде:
1) 220.00.038 жолында Салық кодексінің 158-бабы 1-тармағына сәйкес жеке табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 220.00.039 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысынан алынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.037 және 220.00.038 жолдарының туындысы (220.00.037 х 220.00.038) ретінде айқындалады;
3) 220.00.040 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.039, 220.00.040 I, 220.00.040 II, 220.00.040 III, 220.00.040 IV жолдарының айырмасы (220.00.039– 220.00.040 I – 220.00.040 II – 220.00.040 III – 220.00.040 IV-220.00.040V) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 220.00.040 жолында нөл көрсетіледі;

4) в строке 220.00.040 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы R формы 220.03;
5) в строке 220.00.040 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
6) в строке 220.00.040 III указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.040 IV указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
8) в строке 220.00.040 V
указывается сумма уменьшения индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.041 указывается сумма уплаченного налога, включая суммы осуществляемых зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога определяется в соответствии пунктом 1 статьи 179 Налогового кодекса.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;

4) 220.00.040 I жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығы түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.03-нысаны R бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
5) 220.00.040 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.040 III жолында сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.040 IV жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.040V Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының азайтылған сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.042 жолында Салық Кодексінің 599-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеуді есебіне жүзеге асырылатын есепке жатқызулар сомаларын қоса алғанда, төленген салық сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төлеу Салық кодексінің 179-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалады.
22. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушiнiң Т.А.Ә." деген жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларация мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;

6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 220.01 – Расходы налогоплательщиков, не
являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
23. Данная форма заполняется лицами, не являющимся плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.
24. В разделе "Расходы":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается бизнес-идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика-контрагента;
в графе С указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 31 настоящих Правил;
в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
в графе Е указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
4. Составление формы 220.02 – Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
25. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
26. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 31 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 31 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.

6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң өткізілген
тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша
шығыстары – 220.01-нысанын жасау
23. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
24. "Шығыстар" деген бөлімде:
А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
В бағанында салық төлеуші контрагенттің бизнес-сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
С бағанында осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
D бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
Е бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржылық қызмет көрсетулер;
2 – жарнамалық қызмет көрсетулер;
3 – консультациялық қызмет көрсетулер;
4 – маркетингтік қызмет көрсетулер;
5 – дизайнерлік қызмет көрсетулер;
6 – инжинирингтік қызмет көрсетулер;
7 – өзгелері;
F бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны көрсетіледі.
4. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс
табыс – 220.02-нысанын жасау
25. Бұл нысан Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодексіндегі қамтылғандардан өзгеше ережелер қолданылса, онда Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
26. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.

Итоговое значение графы Е формы 220.02 переносится в строку 220.00.031.
5. Составление формы 220.03 – Доходы из иностранных источников,
суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных
или расположенных в странах с льготным налогообложением. Суммы
уплаченного иностранного налога и зачета
27. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
28. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункта 31 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянной базы (учреждения) в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянной базой (учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 29 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянной базой (учреждением);
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 30 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100%, ((FхG)/100%);

220.02-нысанының Е бағанының қорытынды мәні 220.00.031 жолына көшіріледі.
5. Шетелдік көздерден алынатын табыс, салық салуда жеңілдігі
бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы
немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы
мен есепке жатқызу сомасы – 220.03– нысанын жасау
27. Бұл нысан шетел көздерден алынған табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомаларын, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған.
28. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 29-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайыздарда көрсетіледі;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ға F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);

9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянной базой (учреждением), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны – источника выплаты или международным договором;
15) в графе O указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе P указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по I формы 220.03 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по F, с J по M формы 220.03 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по F, c J по R формы 220.03 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I формы 220.03 переносится в строку 220.00.030 I.
Итоговое значение графы R формы 220.03 переносится в строку 220.00.040 I.
6. Составление формы 220.04 – Вычеты по фиксированным активам
29. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
30. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":

9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты база (мекеме) арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты база (мекеме) арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) O бағанында табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында Салық кодексінің 158-бабында белгіленген ставка қолданыла отырып, есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабы ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
220.03-нысанының А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
220.03-нысанының А–дан F–ке дейінгі, J–дан M–ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
220.03-нысанының А–дан F–ке дейінгі, J–дан R–ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
220.03-нысанының І бағанының жиынтықпен мәні 220.00.030 І жолына көшіріледі.
220.03-нысанының R бағанының жиынтықпен мәні 220.00.040 І жолына көшіріледі.
6. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 220.04-нысанын жасау
29. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
30. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде.

1) в строке 220.04.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.04.001 I по 220.04.001 IV:
в строке 220.04.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
2) в строке 220.04.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.04.002 I по 220.04.002 IV:
в строке 220.04.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 220.04.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 220.04.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.04.003 I по 220.04.003 IV:
в строке 220.04.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 220.04.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 220.04.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.004 I по 220.04.004 IV:
в строке 220.04.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

1) 220.04.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.001 І-ден 220.04.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.04.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
2) 220.04.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.04.002 І-ден 220.04.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 220.04.003 жолында шығарылған тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.04.003 І-ден 220.04.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.04.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
4) 220.04.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.004 І-ден 220.04.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 220.04.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.04.005 I по 220.04.005 IV:
в строке 220.04.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.04.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 220.04.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.006 I по 220.04.006 IV:
в строке 220.04.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 220.04.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 220.04.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.007 I по 220.04.007 IV:
в строке 220.04.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.04.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.04.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.04.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 220.04.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.005 І-ден 220.04.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің аяғына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.04.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 220.04.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.006 І-ден 220.04.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.04.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 220.04.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.007 І-ден 220.04.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.007 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІIІ жолында ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.04.007 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІV–топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 220.04.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.008 I по 220.04.008 IV:
в строке 220.04.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.04.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 220.04.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.04.009 I по 220.04.009 IV:
в строке 220.04.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.04.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.04.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.04.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 220.04.008 жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.04.008 І-ден 220.04.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз берілгенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерім сомасы көрсетіледі;
220.04.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 220.04.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.04.009 І-ден 220.04.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.04.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 220.04.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.04.010 I по 220.04.010 IV:
в строке 220.04.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.04.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 220.04.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.04.011 I по 220.04.011 IV:
в строке 220.04.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 I, 220.04.007 I, 220.04.009 I, 220.04.010 I (220.04.006 I + 220.04.007 I + 220.04.009 I + 220.04.010 I);
в строке 220.04.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 II, 220.04.007 II, 220.04.008 II, 220.04.009 II, 220.04.010 II (220.04.006 II + 220.04.007 II + 220.04.008 II + 220.04.009 II + 220.04.010 II);
в строке 220.04.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 III, 220.04.007 III, 220.04.008 III, 220.04.009 III, 220.04.010 III (220.04.006 III + 220.04.007 III + 220.04.008 III + 220.04.009 III + 220.04.010 III);
в строке 220.04.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.04.006 IV, 220.04.007 IV, 220.04.008 IV, 220.04.009 IV, 220.04.010 IV (220.04.006 IV + 220.04.007 IV + 220.04.008 IV + 220.04.009 IV + 220.04.010 IV);
12) в строке 220.04.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 220.04.008 I учитывается при определении строки 220.00.033.
Сумма строк 220.04.011 и 220.04.012 переносится в строку 220.00.017.
7. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений

10) 220.04.010 жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.010 І-ден 220.04.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 220.04.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңі шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.04.011 І-ден 220.04.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.04.011 І жолында І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 І, 220.04.007 І, 220.04.009 І, 220.04.010 І (220.04.006 І + 220.04.007 І + 220.04.009 І + 220.04.010 І) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІІ жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІІ, 220.04.007 ІІ, 220.04.008 ІІ, 220.04.009 ІІ, 220.04.010 ІІ (220.04.006 ІІ + 220.04.007 ІІ + 220.04.008 ІІ + 220.04.009 ІІ + 220.04.010 ІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІІІ жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІІІ, 220.04.007 ІІІ, 220.04.008 ІІІ, 220.04.009 ІІІ, 220.04.010 ІІІ (220.04.006 ІІІ + 220.04.007 ІІІ + 220.04.008 ІІІ + 220.04.009 ІІІ + 220.04.010 ІІІ) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.04.011 ІV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.04.006 ІV, 220.04.007 ІV, 220.04.008 ІV, 220.04.009 ІV, 220.04.010 ІV (220.04.006 ІV + 220.04.007 ІV + 220.04.008 ІV + 220.04.009 ІV + 220.04.010 ІV) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 220.04.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалға алынатын негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.04.008 І жолы 220.00.033 жолын айқындау кезінде ескеріледі;
220.04.011 және 220.04.012 жолдарының сомасы 220.00.017 жолына көшіріледі.
7. Табыстардың, валютардың, халықаралық келісімдер түрлерінің
кодтары

31. При заполнении декларации использовать следующую кодировку:
1) видов доходов из источников в Республике Казахстан и из источников за пределами Республики Казахстан:
1010 – доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 – доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1030 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 192 Налогового кодекса;
1040 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1041 – доходы от прироста стоимости при реализации находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1042 – доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
1043 – доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 – доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 – доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 – неустойка (штраф, пеня) и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица – резидента;
1081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
1090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1101 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
1120 – доходы в форме роялти;
1130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 – доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1162 – доход в виде платежа за простой судна под погрузочно-разгрузочными операциями сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1200 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 – доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1211 – доходы физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1220 – пенсионные выплаты, осуществляемые едиными накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, – от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 – выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 – доходы в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1270 – доходы по производным финансовым инструментам;
1280 – доходы от списания обязательств;
1290 – доходы по сомнительным обязательствам;
1300 – доходы от снижения размеров созданных провизий (резервов) банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 – доход от уступки права требования;
1330 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1340 – доходы от выбытия фиксированных активов;
1350 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1360 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1370 – доходы от осуществления совместной деятельности;
1380 – присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты;
1390 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1400 – доход в виде безвозмездно полученного имущества;
1410 – дивиденды;
1420 – вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
1430 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1440 – выигрыши;
1450 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1460 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1470 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1480 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;

31. Декларацияны толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек;
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден және Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, одан тысқары жерлердегі тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен табыстар;
1021 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөніндегі қызметтерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (соттарда, төрелік сотта немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстар;
1030 – Қазақстан Республикасының Үкіметі Салық кодексінiң
224-бабына сәйкес айқындайтын жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудiң нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн табыстары, сондай-ақ Салық кодексінің 192 бапта белгiленген өзге де табыстары;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлiкке құқық немесе мүлiкпен жасалатын мәмiлелер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1041 – Қазақстан Республикасының аумағындағы, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік тiркелуге жататын мүлiктi өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1042 – резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестерi немесе активтерi құнының 50 және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлiк құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - резидентке борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар;
1051 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емеске борышты талап ету құқықтарын беруден түсетін табыстар;
1060 – талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - резиденттен борышты талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
1061 – талап ету құқығын сатып алатын салық төлеуші үшін - Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен борышты талап ету құқықтарын алудан түсетін табыстар;
1070 – негiзсiз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа санкция түрлерi;
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер нысанындағы табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
1100 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1101 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1120 – роялти нысанындағы табыстар;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті жалға беруден түсетін табыстар;
1140 – Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі табыстар;
1151 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден түсетін табыстар;
1162 –теңіз тасымалы шартында (келісімшартта) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операцияларында кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі табыс;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбырларды, электр беру желілерін, оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан түсетін табыстар;
1180 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін табыстары;
1181 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін табыстары;
1190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты, мұндай мiндеттердi нақты орындайтын жерiне қарамастан, басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резиденттің Қазақстан Республикасында тұруына байланысты резидент еместің жеке тұлғаға төлейтін үстемақылары;
1201 – жұмыс беруші болып табылатын резидент еместің Қазақстан Республикасында тұруына байланысты резидент еместің жеке тұлғаға төлейтін үстемақылары;
1210 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс берушіден алған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары;
1211 – резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі табыстары;
1220 – резидент бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино, радио, теледидар артистеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
1240 – резидент төлейтін ұтыстар;
1241 – егер ұтысты төлеу осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтін ұтыстар;
1250 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 – резидент емес жеке тұлғаның резидент жеке тұлғадан өтеусіз алынған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалдырылған мүлік, оның ішінде жұмыстар, қызметтер түріндегі табыстары;
1270 – туынды қаржылық құралдар бойынша табыстар;
1280 – міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс;
1290 – күмәнді міндеттемелер бойынша табыс;
1300 – банктердің және лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылған провизияларының (резервтерінің) мөлшерлерін азайтудан түсетін табыс;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан түсетін табыс;
1320 – талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс;
1330 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс;
1340 – тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін табыс;
1350 – табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс;
1360 – кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін табыс;
1370 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан түсетін табыс;
1380 – егер бұрын бұл сома шегерімге жатқызылмаса, негізсіз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, таңылған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімпұлдар және басқа санкция түрлері;
1390 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1400 – өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс;
1410 – дивидендтер;
1420 – депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель бойынша сыйақылар, ислам жалдау сертификаты;
1430 – оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. Бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;
1440 – ұтыстар;
1450 – әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыс;
1460 – кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыс;
1470 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыс;
1480 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;

1490 – другие доходы, не указанные в кодах 1010 – 1480.
32. Доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 – доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту – для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента – для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 – неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 – доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 – доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 – доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 – доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 – доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 – доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, – от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 – доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 – доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 – доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 – доходы по производным финансовым инструментам;
2280 – доходы от списания обязательств;
2290 – расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 – доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 – учтенные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

1490 – 1010 – 1480 табыс кодтарында көрсетілмеген басқа да табыстар.
32. Қазақстан Республикасынан тыс көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шетел мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 – резидент емеске егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстарі, сондай-ақ осы бапта резиденттің резидент еместен алатын өзге де табыстар;
2040 – Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2044 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2061 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2070 – резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiмшарттар (шарттар, келiсiмшарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiмшарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсімпұлдар)
2041 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2051 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасынан тыс салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
2100 – резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыс;
2110 – резидент емес эмитнеттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыс;
2120 – резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
2130 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 – Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасынан тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
2181 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазастан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның кірісі;
2190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісімшарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино, радио, теледидар артистеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен төленетін табыстар;
2240 – резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 – Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 – күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2330 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 – Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 – Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасынан тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасынан тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасынан тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

33. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение).
34. При заполнении кода страны необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к решению.
35. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
36. При заполнении декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 – алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002 – вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 – вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 – вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005 – дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006 – доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

33. Валюта кодын толтырған кезде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының
2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген 23 "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес цифрлық валюта кодтауды пайдалану қажет.
34. Елдердің кодын толтырған кезде шешімге 22 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшаға сәйкес елдердің әріптік кодтарын пайдалану қажет.
35. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр-Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
36. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 – балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 – қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3002 – борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 – мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
3005 – бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есебіне жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 – инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша табыстар;

3007 – дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 7) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3008 – доходы военнослужащего в связи с исполнением обязанностей воинской службы, сотрудникам специальных государственных органов, сотрудника правоохранительного органа (за исключением сотрудника таможенного органа) в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 – выигрыши по лотерее в пределах 50 процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 – выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и действующего на дату такой выплаты;
3011 – выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3012 – выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 – доходы за год в пределах 55-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года, для лиц, указанных в подпункте 13) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3014 – доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3015 – доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3016 – единовременные выплаты за счет средств бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);
3017 – выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3018 – официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3019 – официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3020 – официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3021 – пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3022 – премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;

3007 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес көзделген талаптар орындалған кезде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 – әскери қызметшінің әскери қызмет міндеттерін орындаумен байланысты, құқық қорғау органы қызметкерінің (кеден органының қызметкерін қоспағанда) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерінің, табыстары;
3009 – тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақыдан 50% пайыз шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3010 – тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және мұндай төлем күні қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерінде, қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсіптік оқуға байланысты бюджет және (немесе) гранттар қаражаты есебінен жүзеге асырылатын төлемдер;
3011 – гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түріндегі төлемдерден басқа);
3012 – экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыста болған ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 55 еселенген мөлшері шегіндегі табыстар;
3014 – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн табыстар.
3015 – өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетін табыстар;
3016 – бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбегіне ақы төлеу түріндегі төлемдерден басқа);
3017 – күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша Республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен жалақы 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер.
3018 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3019 – шет мемлекеттiң мемлекеттік қызметiндегі, сол елдегі табысы салық салуға жататын шетелдiктердің ресми табыстары;
3020 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3021 – Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3022 – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);

3023 – расходы работодателя при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3024 – расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
3025 – социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3026 – стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3027 – стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3028 – стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3029 – стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3030 – страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
3031 – страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3032 – страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3033 – добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3034 – чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3035 – материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3036 – сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;
3037 – дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 224 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3038 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.

3023 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген жұмыс берушінің өндірістік қызметіне байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау қызметкерді жіберген кездегі жұмыс берушінің шығыстары;
3024 – Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес жүргізілген оқытуға бағытталған шығыстар;
3025 – Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3026 – бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттік стипендиялар үшін белгiленген мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3027 – жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сый немесе мұра түрінде алған мүліктің құны;
3028 – қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3029 – он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3030 – осы Кодекстiң 175-бабында көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде туындаған сақтандыру оқиғасымен байланысты, сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3031 – жұмыс берушi өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3032 – сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3033 – жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3034 – сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын резидент жеке тұлғадан алынған, сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табысы;
3035 – банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген пайызсыз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3036 – эмитент банк қаражаты есебінен эмитент банктің төлем карточкасын пайдалана отырып, қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырған кезде төлем карточкасын ұстаушы есебіне аударатын сомасы;
3037 – Салық кодексінің 224-бабы 1-тармағында көрсетілген резидент емес заңды тұлғадан алынған, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығы салынған пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген дивидендтер;
3038 – ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс.

3039 – материальная выгода фактически произведенная автономной организацией образования в соответствии с подпунктом 41) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 80
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по
индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (форма 230.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (далее – декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 185 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о выборах, о противодействии коррупции и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 230.00) и приложений к ней (формы с 230.01 по 230.02), предназначенных для детального отражения информации о доходах и имуществе.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.

3039 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 41) тармақшасына сәйкес дербес бiлiм беру ұйымы жүргізген iс жүзiнде жүргізген материалдық пайда.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
80-қосымша
Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін
(декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 185-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар туралы заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (230.00-нысан) және есептелген салық міндеттемесі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (230.01-ден 230.02-ге дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде декларацияға қосымшалар міндетті толтыруға жатады.
7. Көрсетуге жататын деректер болмаған жағдайда декларацияға қосымша жасалмайды.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.

11. Декларация подписывается налогоплательщиком в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
2. Составление декларации (форма 230.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
в ячейке 2 А указывается количество месяцев, если обязательство по представлению декларации составляет менее календарного года;
в случае представления декларации за полный календарный год ячейка 2 А не заполняется;
в ячейки 2 В указывается "год", за который представляется декларация;
3) Ф.И.О. налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С:
А – лицо, являющееся кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруг (-а), а также лицо, на которого возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
В – лицо, уполномоченное на выполнение государственных функций (в том числе государственный служащий, лицо, временно исполняющие обязанности, предусмотренные государственной должностью и его супруг (-а)), лицо, занимающее ответственную государственную должность (в том числе депутат Парламента Республики Казахстан, судья, лицо, занимающее согласно законодательству Республики Казахстан о государственной службе политическую государственную должность либо административную должность корпуса "А");
С – прочие категории физических лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе лицо, уволенное с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и его супруг (-а), а также лицо, на которого возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан;

11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші қол қояды.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаны ң "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (230.00-нысаны)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген б өлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (ай, жыл) – декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
егер декларация табыс ету бойынша міндеттеме бір күнтізбелік жылдан аз болса, 2 А торкөзінде ай саны көрсетіледі;
декларация толық күнтізбелік жыл үшін табыс етілген жағдайда 2 А торкөзі толтырылмайды;
2 В торкөзінде декларация табыс етілетін "жыл" көрсетіледі;
3) салық төлеушінің Т.А.Ә.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияда Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Бұл жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді:
А – мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы), сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация табыстау бойынша міндет жүктелген адам;
В – мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам (оның ішінде мемлекеттік қызметші және оның жұбайы (зайыбы), мемлекеттік лауазыммен қарастырылған міндеттерді уақытша атқаратын тұлға және оның жұбайы (зайыбы)), жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға (оның ішінде Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаты, судья, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес саяси мемлекеттік лауазымды немесе "А" корпусындағы әкімшілік мемлекеттік лауазымды атқаратын тұлға);
С – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалардың басқа да санаттары, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдар босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы және оның жұбайы (зайыбы), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адам және оның жұбайы (зайыбы);

7) место работы.
Указывается наименование организации, в которой работает налогоплательщик. В случае представления декларации лицами, отметившими ячейку 6 А, указывается наименование организации, в которую трудоустраивается налогоплательщик;
8) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту жительства налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 230.01 – Сведения, предоставляемые лицами,
являющимися кандидатами на государственную должность или на
должность, связанную с выполнением государственных или
приравненных к ним функций, и их супругами
16. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан лицами, являющимися кандидатами на государственную должность или на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, в том числе лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах, и их супругами.
17. В разделе "Недвижимое имущество, находящееся на праве собственности" отражается недвижимое имущество, находящееся на праве собственности по состоянию на первое число месяца представления декларации:
1) строка 230.01.001 А предназначена для отражения вида недвижимого имущества (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, а также земельные участки, за исключением земельных участков, занятых кондоминиумом и другие), находящегося на праве собственности;
строка 230.01.001 В предназначена для отражения кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
строка 230.01.001 С предназначена для отражения места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности.

7) жұмыс орны.
Салық төлеуші жұмыс істейтін ұйымның атауы көрсетіледі. 6А торкөзін белгілеген тұлғалар декларация табыс еткен жағдайда салық төлеуші жұмысқа орналасатын ұйымның атауы көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің Т.А.Ә." деген жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларация мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға
теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға
кандидаттар болып табылатын адамдар және олардың жұбайы
(зайыбы) табыс ететін мәліметтер – 230.01-нысанын жасау
16. Осы қосымша мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамдардың, оның ішінде сайлау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың және олардың жұбайларының (зайыптарының) меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, мүлікті декларациялауына арналған.
17. "Меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік" деген бөлімде декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік көрсетіледі:
1) 230.01.001 А жолы жылжымайтын мүліктің түрін (тұрғын үй және тұрғынжай емес ғимараттар мен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылыстары, сондай-ақ кондоминиум орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелері және тағы басқалары) көрсетуге арналған;
230.01.001 В жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.001 С жолы меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік орналасқан жерді (мекенжайды) көрсетуге арналған.

18. В разделе "Движимое имущество, находящееся на праве собственности" отражается движимое имущество, находящееся на праве собственности по состоянию на первое число месяца представления декларации, если иное не предусмотрено настоящим Разделом:
1) строка 230.01.002 А предназначена для отражения вида транспортных средств (легковой автомобиль, мотоцикл, грузовая машина и другие), находящихся на праве собственности. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море";
строка 230.01.002 В предназначена для отражения государственного номера транспортного средства в соответствии с правоудостоверяющими документами;
строка 230.01.002 С предназначена для отражения VIN-кода или номера кузова транспортного средства в соответствии с правоудостоверяющими документами;
2) строка 230.01.003 А предназначена для отражения наименования юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия лица, заполняющего декларацию;
строка 230.01.003 В предназначена для отражения бизнес- идентификационного номера юридического лица, указанного в графе А;
строка 230.01.003 С предназначена для отражения размера доли участия в юридическом лице, указанном в графе А, в процентах;
3) строка 230.01.004 А предназначена для отражения кодов валют наличных денег, имеющихся на дату представления декларации.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденный решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение);
строка 230.01.004 В предназначена для отражения суммы наличных денег, имеющихся на дату представления декларации;
4) строка 230.01.005 А предназначена для отражения наименования накопительного пенсионного фонда;
строка 230.01.005 В предназначена для отражения суммы пенсионных накоплений на основании выписки, выданной единым накопительным пенсионным фондом;
5) строка 230.01.006 А предназначена для отражения наименования банковских учреждений, в том числе банковских учреждений, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся деньги на банковских счетах, в том числе карт - счетах и вклады лиц, заполняющих декларацию;
строка 230.01.006 В предназначена для отражения кодов валют денег, находящихся на банковских счетах, в том числе карт - счетах и вкладов в банковских учреждениях.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденное решением;
строка 230.01.006 С предназначена для отражения суммы денег, находящихся на банковских счетах, в том числе карт - счетах и вкладов в банковских учреждениях;

18. "Меншік құқығындағы жылжымалы мүлік" деген бөлімде егер осы бөлімде өзгеше көзделмесе, декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша меншік құқығындағы жылжымалы мүлік көрсетіледі:
1) 230.01.002 А жолы меншік құқығындағы көлік құралдарының түрін (жеңіл автомобиль, мотоцикл, жүк машинасы және тағы басқалары) көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемелерi көрсетілмейді;
230.01.002 В жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының мемлекеттік нөмірін көрсетуге арналған;
230.01.002 С жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының VIN-кодын немесе кузов нөмірін көрсетуге арналған;
2) 230.01.003 А жолы жарғылық капиталында декларация толтыратын тұлғаның қатысу үлесі бар заңды тұлғаның атауын көрсетуге арналған;
230.01.003 В жолы А жолында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетуге арналған;
230.01.003 С жолы А жолында көрсетілген заңды тұлғадағы қатысу үлесінің мөлшерін пайызда көрсетуге арналған;
3) 230.01.004 А жолы декларация тапсырған күні қолда бар қолма-қол ақша валюталарының кодтарын көрсетуге арналған.
Валюта кодтарын толтыру кезінде "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасын пайдалану қажет.
230.01.004 В жолы декларация тапсырған күні қолда бар қолма-қол ақша сомасын көрсетуге арналған;
4) 230.01.005 А жолы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының атауын көрсетуге арналған.
230.01.005 В жолы жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме жазба негізінде зейнетақы жинағының сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.01.006 А жолы банк мекемелерінің, оның ішінде банктік шоттарында, оның ішінде карт-шоттарында декларацияны толтыратын тұлғалардың ақшасы және салымдары орналасқан Қазақстан Республикасынан тыс банк мекемелерінің атауын көрсетуге арналған.
230.01.006 В жолы банк мекемелеріндегі банктік шоттарда, оның ішінде карт-шоттарында орналасқан ақшасының және салымдарының валюта кодтарын көрсетуге арналған.
Валюта кодын толтыру кезінде шешіммен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасын пайдалану қажет.
230.01.006 С жолы банк мекемелеріндегі банктік шоттарда, оның ішінде карт-шоттарында орналасқан ақшасының және салымдарының сомасын көрсетуге арналған;

6) строка 230.01.007 А предназначена для отражения видов ценных бумаг, в том числе находящихся на праве собственности за пределами Республики Казахстан;
строка 230.01.007 В предназначена для отражения количества ценных бумаг;
7) строка 230.01.008 А предназначена для отражения иных финансовых активов, имеющихся у лиц, заполняющих декларацию, не указанных в строках с 230.01.001 по 230.01.010;
строка 230.01.008 В предназначена для отражения суммы финансовых активов, отраженных в строке 230.01.008 А.
19. В разделе "Имущество, переданное в доверительное управление, трасты" отражается имущество, переданное в доверительное управление, трасты по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.009 В предназначена для отражения общей стоимости приобретения имущества, переданного в доверительное управление;
в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо, заполняющее декларацию, является бенефициаром этих трастов;
в графе В отражается стоимость приобретения имущества, указанного в графе А.
20. В разделе "Средства в размере свыше 1000-кратного месячного расчетного показателя, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций" отражаются средства в размере свыше 1000-кратного месячного расчетного показателя, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций, по состоянию на первое число месяца представления декларации:
строка 230.01.0010 С предназначена для отражения общей суммы материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу, заполняющему декларацию, в размере, превышающем 1000-кратный месячный расчетный показатель;
в графе А указывается наименование юридического лица, с которым лицо, заполняющее декларацию, имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих данному лицу в размере, превышающем 1000- кратный месячный расчетный показатель;
в графе В отражается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А;
в графе С отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
4. Составление формы 230.02 – Сведения, предоставляемые лицами,
занимающими государственную должность и их супругами, а также
прочими категориями физических лиц
21. Данное приложение предназначено для отражения лицами, занимающими государственную должность и их супругами, а также прочими категориями физических лиц, в том числе лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам в течение трех лет после увольнения, и их супругами, а также лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом полученных за отчетный налоговый период доходов и имущества, находящегося по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан.

6) 230.01.007 А жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде меншік құқығындағы бағалы қағаздардың түрлерін көрсетуге арналған.
230.01.007 В жолы бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;
7) 230.01.008 А жолы 230.01.001-ден 230.01.010-ге дейінгі жолдарда көрсетілмеген декларацияны толтыратын тұлғаларда бар өзге қаржы активтерін көрсетуге арналған.
230.01.008 В жолы 230.01.008 А жолында көрсетілген қаржы активтерінің сомасын көрсетуге арналған.
19. "Cенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар" деген б өлімде декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша сенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар көрсетіледі:
230.01.009 В жолы сенімгерлікпен басқаруға берілген мүліктің жалпы сатып алу құнын көрсетуге арналған;
А бағанында сенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік сипатталады, сондай-ақ егер декларация толтыратын тұлға немесе оның жұбайы (зайыбы) осы трастардың бенефициары болып табылса, тиісті банк шоттарының нөмірлерін көрсете отырып, трастар туралы және олар тіркелген мемлекеттер туралы мәліметтер көрсетіледі;
В бағанында А бағанында көрсетілген мүліктің сатып алу құны көрсетіледі.
20. "Ұйымда ұсталатын немесе уақытша сақталатын 1000 АЕК-тен жоғары мөлшердегі қаражат" деген б өлімде декларация беру айының бірінші күніндегі жағдай бойынша ұйымда ұсталатын немесе жоғары мөлшердегі қаражат көрсетіледі:
230.01.010 С жолы 1000 айлық есептік көрсетіштен жоғары мөлшерде декларация толтыратын тұлғаға немесе оның жұбайына (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
А бағанында 1000 айлық есептік көрсетіштен жоғары мөлшерде Декларация толтыратын тұлғаға немесе оның жұбайына (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру немесе уақытша сақтау бойынша осы тұлғамен шарттық қатынастары, келісімдері мен міндеттемелері (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
С бағанында жоғарыда көрсетілген материалдық және қаржы құралдарының тиісті сомалары көрсетіледі.
4. Мемлекеттік лауазымдағы қызметтегі тұлғалар және олардың
жұбайлары (зайыптары), сондай-ақ өзге де санаттағы жеке
тұлғалар табыс ететін мәліметтер – 230.02-нысанын жасау
21. Бұл қосымша мемлекеттіқ қызметтегі тұлғалардың және олардың жұбайларының (зайыптарының), сондай-ақ өзге санаттағы жеке тұлғалардың, оның ішінде жағымсыз себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың босатылғаннан кейінгі үш жыл бойы, және олардың жұбайларының, сондай-ақ Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдардың есепті салық кезеңінде алған табыстарын және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында болған, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, мүлкін көрсетуге арналған.

22. В разделе "Виды доходов":
1) в строке 230.02.001 справочно отражается общая сумма начисленных налоговым агентом за отчетный налоговый период доходов работнику и физическому лицу по договорам гражданско-правового характера, подлежащих налогообложению, на основании документов, выданных налоговыми агентами;
строка 230.02.001 I предназначена для отражения суммы начисленных работодателем доходов работнику;
строка 230.02.001 II предназначена для отражения суммы начисленных налоговым агентом доходов физическому лицу по договорам гражданско-правового характера;
2) строка 230.02.002 предназначена для отражения общей суммы доходов, облагаемых у источника выплаты (доход, облагаемый у источника выплаты, определяется как разница между начисленными за отчетный налоговый период доходами, подлежащими налогообложению, с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 Налогового кодекса, и суммой налоговых вычетов, предусмотренных статьей 166 Налогового Кодекса);
3) строка 230.02.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 230.02.003 I, 230.02.003 II, 230.02.003 III и 230.02.003 IV;
строка 230.02.003 I предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода, в том числе дохода от прироста стоимости при реализации (передаче в качества вклада в уставный капитал юридического лица) имущества и (или) дохода, полученного от сдачи в аренду имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами, определяемого в соответствии со статьей 180 Налогового кодекса;
строка 230.02.003 II предназначена для отражения общей суммы дохода индивидуального предпринимателя, определенной в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;
строка 230.02.003 III предназначена для отражения общей суммы дохода частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов, профессиональных медиаторов, определенной в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
строка 230.02.003 IV предназначена для отражения общей суммы прочих доходов, за исключением доходов трудовых иммигрантов (в том числе доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан; доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, не являющимися налоговыми агентами; доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан; доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве; доходов граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, освобожденными от обязательства по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан; доходов медиаторов).

22. "Табыс түрлері" деген бөлімде:
1) 230.02.001 жолында салық агенттері берген құжаттар негізінде есепті салық кезеңі үшін есептелген салық салынуы тиіс табыстардың жалпы сомасы анықтамалық түрде көрсетіледі:
230.02.001 I жолы қызметкерге жұмыс беруші есептеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
230.02.001 II жолы азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша салық агенті жеке тұлғаға есептеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.002 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған (төлем көзінен салық салынатын табыс Салық кодексінің 156-бабында көзделген түзетулер ескеріле отырып, салық салынуы тиіс есепті салық кезеңі үшін есептелген табыстары мен Салық кодексінің 166-бабында көзделген салық шегерімдерінің сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады);
3) 230.02.003 жолы 230.02.003 І, 230.02.003 ІI, 230.02.003 ІIІ және 230.02.003 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынбайтын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
230.02.003 I жолы мүлiктiк табыстың, оның ішінде мүлікті өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстың және (немесе) Салық кодексінің 180-бабына сәйкес айқындалатын салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүлікті жалға беруден алынған табыстың жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
230.02.003 II жолы жеке табыс салығы бойынша декларацияда (220.00-нысан) немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған дара кәсіпкер табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
230.02.003 III жолы жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) айқындалған жеке нотариустардың, жеке сот орындаушылар мен адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
230.02.003 IV жолы еңбектенуге көшіп келушілердің табыстарын (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған табыстар; салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекетінің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерімен, шетел мемлекетінің консулдық мекемелерімен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған үй қызметкерлерінің табыстары; тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түсетін табыстар; Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес төлем көзінен жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттемеден босатылған халықаралық және мемлекеттік ұйымдармен, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен және қорлармен жасасқан еңбек шарттары және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары; медиаторлардың табыстары) қоспағанда, өзге де табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған.

23. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 230.02.004 предназначена для отражения суммы удержанного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты;
2) строка 230.02.005 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу и прочим доходам, определяемым в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
строка 230.02.005 I предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, в случае, если данная сумма не отражена в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00);
строка 230.02.005 II предназначена для отражения суммы исчисленного налога по прочим доходам, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса в случае, если данная сумма не отражена в декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00).
24. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) строка 230.02.006 А предназначена для отражения вида недвижимого имущества (жилые и нежилые здания и помещения, в том числе квартира, дом, гараж, дачное строение, а также земельные участки, за исключением земельных участков, занятых кондоминиумом и другие), находящегося на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан;
строка 230.02.006 В предназначена для отражения кадастрового номера недвижимого имущества, находящегося на праве собственности, согласно правоустанавливающим документам или номера регистрации недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан в соответствии с законодательством иностранного государства;
строка 230.02.006 С предназначена для отражения места нахождения (адреса) недвижимого имущества, находящегося на праве собственности;
2) строка 230.02.007 А предназначена для отражения вида транспортных средств (легковой автомобиль, мотоцикл, грузовая машина и другие), находящихся на праве собственности, в том числе за пределами Республики Казахстан. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море";
строка 230.02.007 В предназначена для отражения государственного номера транспортного средства в соответствии с правоудостоверяющими документами;
строка 230.02.007 С предназначена для отражения VIN-кода или номера кузова транспортного средства в соответствии с правоудостоверяющими документами.
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 104
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу

23. "Салықты есептеу" деген бөлімде:
1) 230.02.004 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша ұсталған салықтың сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.005 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік табыс пен өзге де табыстар бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;
230.02.005 І жолы егер жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік табыс бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;
230.02.005 ІІ жолы егер жеке табыс салығы бойынша декларацияда (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын өзге де табыстар бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған.
24. "Меншік құқығындағы мүлік" деген бөлімде:
1) 230.02.006 А жолы меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, жылжымайтын мүліктің түрін (тұрғын үй және тұрғынжай емес ғимараттар мен үй-жайлар, оның ішінде пәтер, үй, гараж, саяжай құрылыстары, сондай-ақ кондоминиум орналасқан жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелері және тағы басқалары) көрсетуге арналған;
230.02.006 В жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің кадастрлық нөмірін немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктің тіркеу нөмірін көрсетуге арналған;
230.02.006 С жолы меншік құқығындағы жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін (мекенжайын) көрсетуге арналған;
2) 230.02.007 А жолы меншік құқығындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі, көлік құралдарының түрін (жеңіл автомобиль, мотоцикл, жүк машинасы және тағы басқалары) көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемелерi көрсетілмейді;
230.02.007 В жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының мемлекеттік нөмірін көрсетуге арналған;
230.02.007 С жолы құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес көлік құралының VIN-кодын немесе кузов нөмірін көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
81-қосымша
Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны)

на добавленную стоимость (форма 300.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с разделом 8 Налогового кодекса и статьями 12, 48, 49, 49-1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении).
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

жасау қағидалары (300.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (300.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8-бөліміне және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) 12, 48, 49, 49-1-баптарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған қосылған құн салығы бойынша салық есептілігінің нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01-ден 300.12-ге дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о плательщике НДС" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о плательщике НДС" декларации.
2. Составление декларации (форма 300.00)
15. В разделе "Общая информация о плательщике НДС" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
2) Ф.И.О. или наименование плательщика налога на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления декларации в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса является календарный квартал. Строка подлежит обязательному заполнению;
4) вид декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек, в зависимости от вида налоговой отчетности в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса.
При снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость представление декларации с видом "ликвидационная" является обязательным;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейка 7 А подлежит заполнению в случае, если налогоплательщик является доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом.
Ячейка 7 В подлежит заполнению в случае, если налогоплательщик является учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом, или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;

13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
14. Қосымшалардың "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (300.00-нысаны)
15. "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
2) қосылған құн салығын төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы. Жол міндетті толтырылуға жатады.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы, дара кәсіпкердің дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Салық кодексінің 269-бабына сәйкес декларацияны тапсыру үшін есепті кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады. Жол міндетті толтырылуға жатады;
4) декларацияның түрі.
Салық кодексінің 63-бабына сәйкес салық есептілігінің түріне байланысты тиісті торкөздердің бірі міндетті белгіленуге жатады.
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алып тасталған кезде "тарату" түріндегі декларацияны табыс ету міндетті болып табылады;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
6 А торкөзі егер салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы болып табылған жағдайда толтырылуы тиіс.
6 В торкөзі егер салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылған жағдайда толтырылуы тиіс;

7) строка заполняется недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, предусмотренного пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса.
Строка заполняется в случае, если налогоплательщик является недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, при этом в ячейках 8 А и В обязательно указывается номер и дата заключения соглашения (контракта) (номер контракта, дата заключения). По контрактам, не соответствующим условиям пункта 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, данная строка не заполняется.
По каждому соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, составляется отдельная декларация;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. Обязательной отметке подлежит одна из соответствующих ячеек.
Соответствующая ячейка заполняется исходя из выбранного в соответствии со статьей 260 Налогового кодекса метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет. Выбранный метод определения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не подлежит изменению в течение календарного года.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "пропорциональный и раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик согласно пунктам 4 и 5 статьи 260, пунктам 2, 3 и 5 статьи 262 Налогового кодекса использует одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
10) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению;
11) представленные приложения. Обязательной отметке подлежат ячейки, соответствующие представленным приложениям.
16. При заполнении раздела "Начисление НДС" следует учесть, что в случае если налогоплательщик представляет приложение 300.12, то формулы, предусмотренные в данном разделе, не применяются. В соответствующие строки с 300.00.001 по 300.00.012 переносится сумма каждой из соответствующих строк с 300.12.001 по 300.12.011.
В разделе "Начисление НДС":

7) жол Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы толтырады.
Жол, егер салық төлеуші Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда толтырылады, бұл ретте 7 А және В торкөздерінде міндетті түрде келісім (келісімшарт) нөмірі мен жасалған күні (келісімшар күні, жасалған күні) көрсетіледі. Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағының шартарына сәйкес келмейтін келісімшарттар бойынша бұл жол толтырылмайды.
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында белгіленген әрбір келісім (келісімшарт) бойынша бөлек декларация жасалады;
8) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі. Тиісті торкөздердің бірі міндетті толтырылуға жатады.
Тиісті торкөз Салық кодексінің 260-бабында сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызудың таңдалған әдісі негізінде толтырылады. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығын айқындаудың таңдалған әдісі күнтізбелік жылдың ішінде өзгертуге жатпайды.
"Барабар" торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Бөлек" торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың бөлек әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Барабар және бөлек" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына, 262-бабы 2, 3 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайда белгіленеді;
10) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті толтырылуға жатады;
11) табыс етілген қосымшалар. Табыс етілетін қосымшаларға сәйкес келетін торкөздер міндетті белгіленуге жатады.
16. "ҚҚС есептеу" деген бөлімді толтырған кезде, егер салық төлеуші 300.12-қосымшаны табыс еткен жағдайда, осы бөлімде көзделген формулалардың қолданылмайтынын ескеру қажет. 300.00.001-ден 300.00.012 аралығындағы тиісті жолдарға 300.12.001-ден 300.12.011 аралығындағы әрбір тиісті жолдардан сома көшіріледі.
"ҚҚС есептеу" деген бөлімде:

1) в строке 300.00.001 А указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость, в том числе по безвозмездной передаче товара, по договорам мены, по передаче товаров, работ, услуг работодателем работнику в счет заработной платы, на условиях рассрочки платежа, по договорам комиссии, поручения, в рамках договоров о совместной деятельности и прочие обороты, облагаемые налогом на добавленную стоимость в соответствии с Налоговым кодексом;
2) в строке 300.00.001 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 А.
Недропользователи, осуществляющие деятельность по соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, применяют к соответствующим строкам ставку налога в соответствии с соглашением (контрактом);
3) в строке 300.00.002 А указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.004 приложения 300.01 с учетом строки 300.06.010 А приложения 300.06;
4) в строке 300.00.003 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. Данная строка может иметь как положительное, так и отрицательное значение;
5) в строке 300.00.003 В указываются сумма корректировки налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. Данная строка может иметь как положительное, так и отрицательное значение;
6) в строке 300.00.004 А указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
7) в строке 300.00.005 А указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость. Также, в данной строке указывается сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.006. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки, отраженной в строке 300.06.011 А (300.02.006 + 300.06.011 А);

1) 300.00.001 А жолында қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде: тауарларды өтеусіз беру бойынша; айырбас шарттары бойынша; жұмыс берушінің тауарды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді қызметкерге жалақы есебінен беру бойынша, бөліп-бөліп төлеу шартында, комиссия, кепілдік шарттары бойынша, бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде және Салық кодексіне сәйкес қосылған құн салығы салынатын басқа да айналымдар;
2) 300.00.001 В жолында 300.00.001 А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында белгіленген келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар тиісті жолдарға келісімге (келісімшартқа) сәйкес салық ставкасын қолданады;
3) 300.00.002 А жолында нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.010 А жолы ескеріле отырып, 300.01-қосымшаның 300.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 300.00.003 А жолында Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың оң да, теріс те мәні болуы мүмкін;
5) 300.00.003 В жолында Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың оң да, теріс те мәні болуы мүмкін;
6) 300.00.004 А жолында Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық кезеңі ішінде қосылған құн салығын төлеуші жүзеге асырған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.00.005 А жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ бұл жолда Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін босатылған айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың оң да, теріс те мәні болуы мүмкін. Бұл жолға 300.02.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер есепті салық кезеңінде босатылған айналым мөлшеріне түзету жүргізілген жағдайда, бұл жолға 300.06.011 А жолында көрсетілген жүргізілген түзету ескерілген сома көрсетіледі (300.02.006 + 300.06.011 А);

8) в строке 300.00.006 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004, 300.00.005 (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А + 300.00.004 + 300.00.005);
9) в строке 300.00.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А к строке 300.00.006, в процентах ((300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) / (300.00.006 ) х 100%). В случае отсутствия облагаемых и необлагаемых оборотов по реализации строка 300.00.007 не заполняется;
10) в строке 300.00.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.00.002 к суммам строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А в процентах (300.00.002 / (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) х 100%). Данная строка не заполняется при отрицательном значении величины строки 300.00.002;
11) в строке 300.00.009, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 3, 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса, пунктами 2, 3, 5 и 6 статьи 262 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота;
12) в строке 300.00.010 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
13) в строке 300.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с абзацами 74 статьи 49 и 19 статьи 49-1 Закона о введении, за исключением сумм налога на добавленную стоимость, указанных в строке 300.00.010. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.04.001 В;
14) в строке 300.00.012 указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.010, 300.00.011 (300.00.001 В + 300.00.003 В + 300.00.010 +300.00.011).

8) 300.00.006 жолында өзіне салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін түзету сомасын да қамтитын салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004, 300.00.005, жолдарының сомасы ретінде айқындалады (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А + 300.00.004 + 300.00.005);
9) 300.00.007 жолында 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А жолдары сомаларының 300.00.006 жолына пайыздағы қатынасы (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) / (300.00.006) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Салық салынатын және салық салынбайтын өткізу бойынша айналымдар болған жағдайда, 300.00.007 жол толтырылмайды;
10) 300.00.008 жолында 300.00.002 жолының 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А жолдары сомаларына пайызда қатынасы (300.00.002 / (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі. Бұл жол 300.00.002 жолының шамасы теріс мәнде болған кезде толтырылмайды;
11) салық төлеуші дербес айқындайтын 300.00.009 жолында Салық кодексінің 260-бабы 3, 4 және 5-тармақтарына және 262-бабы 2, 3, 5 және 6-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есепке жатқызудың бір мезгілде барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайда жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алған кезде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналымның үлес салмағын айқындау кезінде ескерілмейді;
12) 300.00.010 жолында салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және жер қойнауына арналған келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 300.00.011 жолында 300.00.010 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Енгізу туралы Заңның 49-бабы 74 және 49-1-бабының 19-абзацтарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 300.00.012 жолында 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.010, 300.00.011 (300.00.001 В + 300.00.003 В + 300.00.010 + 300.00.011) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.

17. При заполнении раздела "Сумма НДС, относимого в зачет" следует учесть, что в случае если налогоплательщик представляет приложение 300.12, то формулы, предусмотренные в данном разделе, не применяются. В соответствующие строки с 300.00.013 по 300.00.026 переносится сумма каждой из соответствующих строк с 300.12.012 по 300.12.024.
Плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, при заполнении строк с 300.00.013 В по 300.00.023 В отражают суммы налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота.
В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.00.013 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан;
2) в строке 300.00.013 В указывается общая сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан;
3) в строке 300.00.014 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса признается Республика Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.05.001;
4) в строке 300.00.014 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по работам и услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство, местом реализации которых признается Республика Казахстан. В строку 300.00.014 В переносится сумма, отраженная в строке 300.05.007;
5) в строке 300.00.015 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без налога на добавленную стоимость и по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, но по которым налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма оборота по приобретению без учета налога на добавленную стоимость;
6) в строке 300.00.016 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Таможенного союза, за исключением отражаемого в строках 300.00.017, 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.026. Размер облагаемого импорта определяется в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) на товары;

17. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде толтыру кезінде егер салық төлеуші 300.12-қосымшасын табыс еткен жағдайда осы бөлімде көзделген формулалар қолданылмайтынын ескеру қажет. 300.00.013-тен бастап 300.00.026 арасындағы тиісті жолдарға 300.12.012-тен бастап 300.12.024 арасындағы әрбір тиісті жолдардан сома көшіріледі.
Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер 300.00.013 В-дан 300.00.023 В-ға дейінгі жолдарды толтырған кезде салық салынатын мақсатта пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығы сомаларын көрсетеді.
"Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) 300.00.013 А жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 300.00.013 В жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.014 А Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 300.00.014 В жолында өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 300.00.014 В жолына 300.05.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер бұл жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасын көрсететінін ескеру қажет;
5) 300.00.015 жолында қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша және қосылған құн салығымен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 257-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолда қосылған құн салықсыз сатып алу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.016 I А жолында 300.00.017, 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.026 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Салық кодексінің 247-бабына сәйкес салық салынатын импорт мөлшері анықталады. Осы жол тауарлар декларациясында көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады;

7) в строке 300.00.016 II А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза, за исключением отражаемого в строках 300.00.017, 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.026. Размер облагаемого импорта определяется в соответствии со статьей 276-8 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00, представленной (-ых) за соответствующий (-ие) налоговый (-ые) период (-ы) и заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00;
8) в строке 300.00.016 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Таможенного союза. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно декларации (-ий) на товары. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
9) в строке 300.00.016 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза и отраженной в декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00, представленной (-ых) за соответствующий (-ие) налоговый (-ые) период (-ы) и в заявлении (-ях) о ввозе и уплате косвенных налогов. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов 328.00. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
10) в строке 300.00.017 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255, подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.011;
11) в строке 300.00.018 указывается стоимость импортируемых товаров, по которым органом государственных доходов было вынесено решение об изменении сроков уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 32-53 статьи 49 Закона о введении. Данная строка заполняется на основании декларации на товары и (или) декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам и заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, импортированным из государств-членов Евразийского экономического союза;
12() в строке 300.00.019 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 32-53 статьи 49 Закона о введении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы J формы 300.03. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается итоговая сумма уплаченного налога по импортированным товарам, используемым для целей облагаемого оборота;

7) 300.00.016 II А жолында 300.00.017, 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.026 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Салық кодексінің 276-8-бабына сәйкес салық салынатын импорт мөлшері анықталады.
Осы жол 320.00-нысанының салық кезеңіне сәйкес ұсынылған Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және 328.00-нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады;
8) 300.00.016 I В жолында Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға декларация(лар)ға, сондай-ақ декларацияларға сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) 300.00.016 II В жолында Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға декларация(лар)ға, сондай-ақ 320.00-нысанының салық кезеңіне сәйкес ұсынылған Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияға (декларацияларға) және 328.00-нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.017 Салық кодексінің 255-бабына, 276-15-бабының 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 300.00.018 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 32-53-абзацтарына сәйкес олар бойынша мемлекеттік кірістер органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарларға декларация(лар), және (немесе) Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларация (декларациялар) және Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш (өтініштер) негізінде толтырылады;
12) 300.00.019 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 32-53-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгерген импортталатын тауарлар бойынша салық кезеңінде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолға 300.01 нысанның J бағаны 0000001 және 0000002 қорытынды жолдарының сомасы көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын имтпортталған тауарлар бойынша төленген салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;

13) в строке 300.00.020 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
14) в строке 300.00.020 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
15) в строке 300.00.021 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.00.013 А, 300.00.014 А, 300.00.015, 300.00.016 I А, 300.00.016 II А, 300.00.017, 300.00.018, 300.00.020 А и 300.00.026 А (300.00.013 А + 300.00.014 А + 300.00.015 + 300.00.016 I А + 300.00.016 II А + 300.00.017 + 300.00.018 + 300.00.020 А + 300.00.026 A);
16) в строке 300.00.022 указывается корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 258 и 259 Налогового кодекса. Строка может иметь отрицательное значение. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.024 В;
17) в строке 300.00.023 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, за исключением указанной в строке 300.00.024. Определяется как сумма строк 300.00.013 В, 300.00.014 В, 300.00.016 I В, 300.00.016 II В, 300.00.019 В, 300.00.020 В, 300.00.022 В, (300.00.013 В + 300.00.014 В + 300.00.016 I В + 300.00.016 II В + 300.00.019 В + 300.00.020 В + 300.00.022 В). Данная строка не заполняется налогоплательщиком, применяющим пропорциональный и раздельный метод отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость, который заполняет строку 300.00.024;
18) в строке 300.00.024, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, в случае применения налогоплательщиком пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость, а именно:
налогоплательщиками при наличии оборотов, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 249 Налогового кодекса, в случае одновременного использования пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость согласно пунктам 3, 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса;
банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрокредитными организациями, использующими согласно пункту 2 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость, по оборотам, связанным с получением и реализацией заложенного имущества (товаров) при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;

13) 300.00.020 А жолында қосылған құн салығы жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі;
14) 300.00.020 В жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.00.021 жолында 300.00.013 А, 300.00.014 А, 300.00.015, 300.00.016 I А, 300.00.016 II А, 300.00.017, 300.00.018, 300.00.020 А және 300.00.026 А жолдарының айқындалатын (300.00.013 А + 300.00.014 А + 300.00.015 + 300.00.016 I А + 300.00.016 II А + 300.00.017 + 300.00.018+ 300.00.020 А + 300.00.026 A) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 300.00.022 жолында Салық кодексінің 258 және 259-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі. Бұл жолдың теріс мәні болуы мүмкін. Аталған жолға 300.06.024 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 300.00.023 жолында 300.00.024 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 300.00.013 В, 300.00.014 В, 300.00.016 I В + 300.00.016 II В, 300.00.019 В, 300.00.020 В, 300.00.022 В жолдарының сомасы (300.00.01 В + 300.00.014 В + 300.00.016 I В + 300.00.016 II В + 300.00.019 В + 300.00.020 В – 300.00.022 В) ретінде айқындалады. Бұл жолды 300.00.024 жолын толтыратын қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдісін қолданатын салық төлеуші толтырмайды;
18) 300.00.024 жолында қосылған құн салығының төлеушісі есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдісін қолданған жағдайда, салық төлеушісі дербес анықтайтын, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі, атап айтқанда:
Салық кодексінің 260-бабы 3, 4 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығы сомаларын есепке жатқызудың барабар және бөлек есептеу әдісін пайдаланған жағдайда Салық кодексінің 249-бабы 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдары болған кезде салық төлеушілер;
Салық кодексінің 262-бабы 2-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде кепілдікке берілген мүлікті (тауарларды) алуға және өткізуге байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке бойынша бөлек есептеу әдісті қолдану құқығын пайдаланатын банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микрокредиттік ұйымдар;

лизингодателями, использующими согласно пункту 3 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
исламскими банками, использующими согласно пункту 5 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с приобретением и передачей имущества в рамках финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам.
Данная строка состоит из строк 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III;
19) в строке 300.00.024 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет;
20) в строке 300.00.024 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по раздельному методу при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет;
21) в строке 300.00.024 III указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов по пропорциональному и раздельному методам отнесения в зачет;
22) в строке 300.00.025 указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость за налоговый период. Строка состоит из строк 300.00.025 I, 300.00.025 II, 300.00.025 III, подлежит заполнению одна из строк в зависимости от применяемого метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
23) в строке 300.00.025 I указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении раздельного метода отнесения в зачет. В данную строку переносится сумма строки 300.00.023;
24) в строке 300.00.025 II указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении пропорционального метода отнесения в зачет, определяемая как произведение строки 300.00.023 и 300.00.007 (300.00.023 х 300.00.007);
25) в строке 300.00.025 III указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении одновременно пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет, определяемая по формуле: ((300.00.024 I x 300.00.009) + (300.00.024 III x 300.00.007) + 300.00.024 II);

Салық кодексінің 262-бабы 3-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде мүлікті қаржы лизингіне беруге байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек әдісті қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер;
Салық кодексінің 262-бабы 5-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде коммерциялық кредит бере отырып, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру шеңберінде мүлікті сатып алумен және берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын ислам банктері.
Аталған жол 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдарынан тұрады;
19) 300.00.024 I жолында есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған кезде барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.00.024 II жолында есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған жағдайда бөлек есептеу әдісі бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
21) 300.00.024 III есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістері бойынша салық салынатын және салынбайтын айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
22) 300.00.025 жолында салық кезеңі үшін қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.025 І, 300.00.025 ІІ, 300.00.025 ІІІ жолдарынан тұрады, қолданатын қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісіне байланысты жолдардың бірі толтырылады;
23) 300.00.025 І жолында есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.00.023 жолының сомасы көшіріледі;
24) 300.00.025 ІІ жолында 300.00.023 және 300.00.007 (300.00.023 х 300.00.007) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, есепке жатқызудың барабарлық әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығының рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
25) 300.00.025 ІІІ жолында ((300.00.024 I x 300.00.09) + 300.00.024 III x 300.00.007) + 300.00.024 II) формуласы бойынша айқындалатын, бөлек есептеу және барабарлық әдістері қолданылған кезде қосылған құн салығының рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;

26) в строке 300.00.026 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 74 статьи 49 и 19 статьи 49-1 Закона о введении, за исключением стоимости импортируемых товаров, указанных в строке 300.00.020 А. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 А;
27) в строке 300.00.026 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 74 статьи 49 и 19 статьи 49-1 Закона о введении, за исключением налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, указанного в строке 300.00.020 В. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 В.
18. При заполнении раздела "Расчеты по НДС за налоговый период" следует учесть, что в случае, если налогоплательщик представляет приложение 300.12, то формулы, предусмотренные в данном разделе, не применяются. В строку с 300.00.027 I по 300.00.027 II переносится сумма каждой из соответствующих строк с 300.12.025 I по 300.12.025 II.
В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
В строке 300.00.027 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, которая состоит строк 300.00.027 I и 300.00.027 II:
1) в строке 300.00.027 I указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.012, 300.00.025 I и 300.00.026 В (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.026 В);
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.012, 300.00.025 II и 300.00.026 В (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.026 В);
при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет как разница строк 300.00.012, 300.00.025 III и 300.00.026 В (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.026 В);
2) в строке 300.00.027 II указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, за отчетный налоговый период.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет по формуле (300.00.025 I + 300.00.026 В – 300.00.012);
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле (300.00.025 II + 300.00.026 В – 300.00.012);
при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет по формуле (300.00.025 III + 300.00.026 В – 300.00.012);
3) в строке 300.00.028 указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость с нарастающим итогом, переносимая из предыдущих налоговых периодов, без учета превышения налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период. Строка заполняется налогоплательщиками, осуществляющими переработку сельскохозяйственной продукции и применяющими статью 267 Налогового кодекса;

26) 300.00.026 А жолында 300.00.020 А жолында көрсетілген импортталатын тауарларды қоспағанда қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабы 74 және 49-1-бабының 19-абзацтарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
27) 300.00.026 В жолында 300.00.020 В жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын қоспағанда салық Енгізу туралы Заңның 49-бабы 74 және 49-1-бабының 19-абзацтарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
18. "Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" деген бөлімде толтыру кезінде егер салық төлеуші 300.12 қосымшасын табыс еткен жағдайда осы бөлімде көзделген формулалардың қолданылмайтынын ескеру қажет. 300.00.027 I-ден 300.00.027 II аралығындағы тиісті жолдарға 300.12.025 I-ден және 300.12.025 ІI-ге дейінгі әрбір тиісті жолдардан сома көшіріледі.
"Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" деген бөлімде:
300.00.027 жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі, 300.00.027 І және 300.00.027 ІІ жолдарынан тұрады:
1) 300.00.027 I жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс салық сомасы көрсетіледі. Аталған жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде 300.00.012, 300.00.025 І және 300.00.026 В (300.00.012 – 300.00.025 І – 300.00.026 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.00.012, 300.00.025 ІІ және 300.00.026 В (300.00.012 – 300.00.025 ІІ – 300.00.026 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған кезде 300.00.012, 300.00.025 ІІІ және 300.00.026 В (300.00.012 – 300.00.025 ІІІ – 300.00.026 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 300.00.027 ІІ жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтан асып кету сомасы көрсетіледі.
Аталған жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде (300.00.025 І+300.00.026 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде (300.00.025 ІІ+300.00.026 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған кезде (300.00.025 ІІІ + 300.00.026 В – 300.00.012) формуласы бойынша айқындалады;
3) 300.00.028 жолында есепті салық кезеңі үшін қосылған құн салығының асып кетуін есептемей, алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген өспелі қорытындымен қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жолды ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді жүзеге асыратын және Салық кодексінің 267-бабын пайданалатын салық төлеушілер толтырады;

4) в строке 300.00.029 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет после вычета строки 300.00.028.Строка заполняется налогоплательщиками, осуществляющими переработку сельскохозяйственной продукции и применяющими статью 267 Налогового кодекса, при условии, если сумма строки 300.00.027 I превышает сумму строки 300.00.028. Сумма строки определяется по формуле (300.00.027 I - 300.00.028). Если строка 300.00.028 равна нулевому значению, то в данной строке указывается сумма строки 300.00.027 I. Строка 300.00.029 включает в себя строку 300.00.029 I;
5) в строке 300.00.029 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с уменьшением на 70 процентов, предусмотренного статью 267 Налогового кодекса. Определяется, как произведение строки 300.00.029 и 30 процентов (300.00.029 х 30%);
6) в строке 300.00.030 указывается сумма уменьшения налога на добавленную стоимость на лицевом счете налогоплательщика в случае, если сумма строки 300.00.027 I превышает сумму строки 300.00.028, в том числе, если строка 300.00.028 равна нулю или не заполнена. Строка заполняется налогоплательщиками, осуществляющими переработку сельскохозяйственного сырья и применяющими статью 267 Налогового кодекса. Сумма строки определяется как разница строк 300.00.029 и 300.00.029 I;
7) в строке 300.00.031 указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, переносимая на последующие налоговые периоды. Строка заполняется налогоплательщиками, осуществляющими переработку сельскохозяйственного сырья и применяющими статью 267 Налогового кодекса. Строка определяется:
как разница строк 300.00.028 и 300.00.027 I (300.00.028 - 300.00.027 I), в случае если заполнены ненулевым значением строки 300.00.027 I и 300.00.028 и сумма строки 300.00.028 превышает сумму строки 300.00.027 I;
как сумма строк 300.00.028 и 300.00.027 II (300.00.028 + 300.00.027 II), если заполнены ненулевым значением строки 300.00.027 II и 300.00.028. Если строка 300.00.027 II равна нулевому значению, то суммой строки 300.00.031 является сумма строки 300.00.028 или если строка 300.00.028 равна нулевому значению, то суммой строки 300.00.031 является сумма строки 300.00.027 II.
Строка не заполняется в случае, если сумма строки 300.00.027 I превышает сумму строки 300.00.028;
8) в строке 300.00.032 указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Строка не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 25 Закона о введении и пунктом 3 статьи 272 Налогового кодекса.

4) 300.00.029 жолында 300.00.028 жолы шегерілгеннен кейін бюджетке төленуі тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолды егер 300.00.027 I жолының сомасы 300.00.028 жолының сомасынан асып кеткен шартта ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуді жүзеге асыратын және Салық кодексінің 267-бабын пайданалатын салық төлеушілер толтырады. Жолдың сомасы (300.00.027 I – 300.00.028) формуласы бойынша айқындалады. Егер 300.00.028 жолы нөлдік мәнге тең болса, онда бұл жолға 300.00.027 I жолының сомасы көрсетіледі. 300.00.029 жолы 300.00.029 І жолын қосады;
5) 300.00.029 І жолында Салық кодексінің 267-бабында көзделген 70%-ға азайтыла отырып бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 300.00.029 жолы мен 30 пайыздың туындысы (300.00.029 І х 30%) ретінде айқындалады;
6) 300.00.030 жолында егер 300.00.027 I жолының сомасы 300.00.028 жолының сомасынан асып кетсе, оның ішінде 300.00.028 жолы нөлге тең болса немесе толтырылмаған жағдайда салық төлеушінің дербес шотында қосылған құн салығын азайту сомасы көрсетіледі. Бұл жолды ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын және Салық кодексінің 267-бабын пайданалатын салық төлеушілер толтырады. Жолдың сомасы 300.00.029 және 300.00.029 I жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 300.00.031 жолында шегерілгеннен кейін кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жолды ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын және Салық кодексінің 267-бабын пайданалатын салық төлеушілер толтырады. Жол:
егер 300.00.027 I және 300.00.028 жолдары нөлдік емес мәнде толтырылған және 300.00.028 жолының сомасы 300.00.027 I жолының сомасынан асып кеткен жағдайда 300.00.028 және 300.00.027 I жолдарының айырмасы (300.00.028 - 300.00.027 I) ретінде;
егер 300.00.027 ІI және 300.00.028 жолдары нөлдік емес мәнде толтырылса, 300.00.028 және 300.00.027 II жолдарының сомасы (300.00.028 + 300.00.027 II) ретінде айқындалады. Егер 300.00.027 II жолы нөлдік мәнге тең болса, онда 300.00.031 жолының сомасы 300.00.028 жолының сомасы болып табылады немесе егер 300.00.028 жолы нөлдік мәнге тең болса, онда 300.00.031 жолының сомасы 300.00.027 ІІ жолының сомасы болып табылады.
Бұл жол егер 300.00.027 I жолының сомасы 300.00.028 жолының сомасынан асып кеткен жағдайда толтырылмайды;
8) 300.00.032 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жолды Енгізу туралы Заңның 25-бабы 2-тармағында және Салық кодексінің 272-бабы 3-тармағында көзделген шарттарды орындаған қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.

19. В разделе "Требование о возврате превышения НДС":
1) в строке 300.00.033 указывается требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьями 12 Закона о введении и 272 Налогового кодекса. Данная строка не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" в строке 5 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен одной из категорий, указанных в пункте 5 статьи 273 Налогового кодекса;
2) ячейка в строке 300.00.033 I отмечается в случае, если налогоплательщик отказывается от возврата превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 274 Налогового кодекса;
3) в строке 300.00.033 II указывается налоговый период, за который плательщиком налога на добавленную стоимость подается настоящее требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.00.033.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 300.01 –
Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке
21. Данная форма предназначена для детального отражения информации об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.

19. "ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талап" деген бөлімде:
1) 300.00.033 жолында Енгізу туралы Заңның 12-бабына және Салық кодексінің 272-бабына сәйкес есепке жатқызылатын қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Бұл жол егер "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 5 жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген жағдайда, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды;
2) 300.00.033 І жолындағы торкөз егер салық төлеуші Салық кодексінің 274-бабына сәйкес ҚҚС асып кетуін қайтарудан бас тартқан жағдайда белгіленеді;
3) 300.00.033 IІ жолында қосылған құн салығын төлеуші осы қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару туралы талапты беретін салық кезеңі көрсетіледі. Егер 300.00.033 жолы толтырылған болса, онда аталған жол міндетті түрде толтырылуға жатады.
20. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны дара кәсіпкер табыс етсе, оның дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
2) декларацияның тапсырылған күні көрсетіледі.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату бойынша
айналым – 300.01-нысанын жасау
21. Аталған нысан нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік ставка бойынша айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомалары туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.

Приложение 300.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
22. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главами 31 и 37-1 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.001 указывается оборот по реализации товаров на экспорт. Данная строка включает в себя строки 300.01.001 I, 300.01.001 II, 300.01.001 III, 300.01.001 IV, 300.01.001 V;
2) в строке 300.01.001 I указывается оборот по реализации товаров на экспорт в государства, не являющиеся членами Таможенного союза;
3) в строке 300.01.001 II указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Российскую Федерацию;
4) в строке 300.01.001 III указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Беларусь;
5) в строке 300.01.001 IV указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Армения;
6) в строке 300.01.001 V указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Кыргызскую Республику;
7) в строке 300.01.002 указывается оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
8) в строке 300.01.003 указывается прочая реализация облагаемая по нулевой ставке;
9) в строке 300.01.004 указывается итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, определяемый как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.003.
23. Раздел "Сумма НДС, относимого в зачет и использованного для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке" не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия предусмотренные пунктом 2 статьи 25 Закона о введении и пунктом 3 статьи 272 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.005 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.01.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.01.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по прочей реализации, облагаемой по нулевой ставке;
4) в строке 300.01.008 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Данная строка определяется как сумма строк с 300.01.005 по 300.01.013.

300.01-қосымшасы егер 300.00-нысанының "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" 12 "Табыс етілген қосымшалар" жолында "01" торкөзі белгіленген болса, толтырылады.
22. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің 31 және 37-1-тарауларына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
Бұл бөлімде:
1) 300.01.001 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Аталған жол 300.01.001 І, 300.01.001 II, 300.01.001 III, 300.01.001 IV, 300.01.001 V жолдарын қамтиды;
2) 300.01.001 І жолында тауарларды Кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекетке экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.01.001 ІІ жолында тауарларды Ресей Федерациясына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
4) 300.01.001 III жолында тауарларды Беларусь Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
5) 300.01.001 IV жолында тауарларды Армения Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
6) 300.01.001 V жолында тауарларды Қырғыз Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
7) 300.01.002 жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
8) 300.01.003 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын басқа өткізулер көрсетіледі;
9) 300.01.004 жолында 300.01.001 жолдан бастап 300.01.004 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын қорытынды өткізу бойынша айналым көрсетіледі.
23. "Есепке жатқызылатын және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған ҚҚС сомасы" деген бөлімде Енгізу туралы Заңның 25-бабы 2-тармағында және Салық кодексінің 272-бабы 3-тармағында көзделген шарттар орындалатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 300.01.005 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) 300.01.006 жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 300.01.007 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын басқа да өткізулер көрсетіледі;
4) 300.01.008 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.01.005 жолдан бастап 300.01.007 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.

Сумма строки 300.01.004 переносится в строку 300.00.002.
Сумма строки 300.01.008 переносится в строку 300.00.032.
4. Составление формы 300.02 – Обороты по реализации товаров,
работ, услуг и импорт, освобожденные от налога на добавленную
стоимость
24. Данная форма предназначена для детального отражения оборотов по реализации товаров, работ, услуг и импорта, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с главой 33 и пунктом 1 статьи 276-15 Налогового кодекса.
Приложение 300.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
25. В разделе "Обороты по реализации, освобожденные от НДС":
1) в строке 300.02.001 указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьями 248-254 Налогового кодекса и соответствующими нормами статьи 49 Закона о введении;
2) в строке 300.02.002 указывается оборот по реализации товаров, работ, услуг, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
3) в строке 300.02.003 указываются финансовые операции, освобождаемые от НДС в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса;
4) в строке 300.02.004 указываются обороты по реализации услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств- членов Евразийского экономического союза, включая его восстановление, замену составных частей в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 276-15 Налогового кодекса;
5) в строке 300.02.005 указываются обороты по вознаграждению, выплачиваемого лизингополучателем-налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства-члена Евразийского экономического союза по договору лизинга;
6) в строке 300.02.006 указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.02.001 по 300.02.005.
26. В разделе "Импорт, освобожденный от НДС":
1) в строке 300.02.007 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 300.02.007 I, 300.02.007 II, 300.02.007 III, 300.02.007 IV, 300.02.007 V;
2) в строке 300.02.007 I указывается сумма товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;

300.01.004 жолының сомасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
300.01.008 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды,
қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдар
және – 300.02-нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің 33-тарауына және 276-15-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.02-қосымшасы 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 12 "Табыс етілген қосымшалар" жолында "02" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
25. "ҚҚС босатылған өткізу бойцынша айналымдар" деген бөлімде:
1) 300.02.001 жолында Салық кодексінің 248-254-баптарына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған және енгізу туралы Заңның 49-бабының нормаларына сәйкес келетін тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
2) 300.02.002 жолында осындай босатуды көздейтін халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.02.003 жолында Салық кодексінің 250-бабына сәйкес ҚҚС босатылатын қаржылық операциялар көрсетіледі;
4) 300.02.004 жолында Салық кодексі 276-15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін алмастыруды қоса алғанда, оны жөндеу жөніндегі қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
5) 300.02.005 жолында Қазақстан Республикасының лизинг алушы салық төлеушісі лизинг шарты бойынша Еуразиялық экономикалық одағына мүше басқа мемлекеттің лизинг берушісіне төлейтін сыйақысы бойынша айналымдар көрсетіледі;
6) 300.02.006 жолында 300.02.001 жолдан бастап 300.02.005 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сату бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
26. "ҚҚС босатылған импорт" деген б өлімде:
1) 300.02.007 жолында Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импорт көрсетіледі. Аталған жол 300.02.007 І, 300.02.007 ІІ, 300.02.007 ІІІ, 300.02.007 ІV, 300.02.007 V жолдарын қамтиды;
2) 300.02.007 І жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетін тауарларды қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;

3) в строке 300.02.007 II указывается сумма товаров за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
4) в строке 300.02.007 III указывается сумма товаров, подлежащих декларированию в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и (или) Таможенного союза в таможенных процедурах, устанавливающих освобождение от уплаты налогов;
5) в строке 300.02.007 IV указывается сумма лекарственных средств любых форм, в том числе лекарственных субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарственных субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;
6) в строке 300.02.007 V указывается прочий импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса и (или) международными договорами;
7) в строке 300.02.008 указывается импорт товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года;
8) в строке 300.02.009 указывается ввоз на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза товаров, импортируемых в рамках гарантийного обслуживания, предусмотренного договором(контрактом) согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса;
9) в строке 300.02.010 указывается импорт товаров в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса;
10) в строке 300.02.011 указывается итоговая сумма импорта освобожденного от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.007 по 300.02.010.
Сумма строки 300.02.006 переносится в строку 300.00.005.
Сумма строки 300.02.011 переносится в строку 300.00.017.
5. Составление формы 300.03 – Импорт товаров, по которым
изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость
27. Данная форма заполняется как при составлении декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров и изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 28–50 статьи 49 Закона о введении, так и при составлении декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.

3) 300.02.007 ІІ жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.007 ІІІ жолында салық төлеуден босатуды белгілейтін кеден рәсімдерінде Қазақстан Республикасының және (немесе) Кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес декларациялануға жататын тауарлардың сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.007 ІV жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде дәрілерілік субстанцияларды; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдар; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы материалдар, оның ішінде субстанция-дәрілер, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.007 V жолында Салық кодексінің 255-бабына және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған өзге де импорт сомасы көрсетіледі;
7) 300.02.008 жолында қызметін 2009 жылдың 1 каңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарттың шеңберінде жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген тауарлардың импорты көрсетіледі;
8) 300.02.009 жолында Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағының 2-тармақшасына сәйкес шартта (келісімшартта) көзделген кепілдендірілген қызмет көрсету шеңберінде импортталатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан кіргізу көрсетіледі;
9) 300.02.010 жолында Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде тауарларды импорты көрсетіледі;
10) 300.02.011 жолында 300.02.007-ден бастап 300.02.010 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын ҚҚС босатылған қорытынды импорт сомасы көрсетіледі.
300.02.006 жолының сомасы 300.00.005 жолына көшіріледі.
300.02.0011 жолының сомасы 300.00.017 жолына көшіріледі.
5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар
импорты – 300.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан тауарлар импорты жүзеге асырылған және Енгізу туралы Заңның 49-бабы 28-50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген салық кезеңі үшін декларация жасау кезінде де, кейінгі салық кезеңдері үшін декларация жасау кезінде де қосылған құн салығы бойынша берешекті толық өтегенге дейін толтырылады.

Приложение 300.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
28. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 – импорт товаров для промышленной переработки;
2 – импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается справочный номер декларации на товары и дата. При импорте товаров из государств-членов Евразийского экономического союза в данной графе указывается номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, присваиваемый налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно декларации на товары. При импорте товаров из государств-членов Евразийского экономического союза в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. По товарам, импортированным из государств-членов Евразийского экономического союза изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276-6 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Указанная сумма налога определяется как разница между суммой, отраженной в строке 300.00.013 и суммами, отраженными в строках 300.00.011 и 300.00.012 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период, т.е. 300.00.013 – (300.00.011 + 300.00.012);
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в предыдущие налоговые периоды. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы F за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером декларации на товары, отраженным в графе C и (или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов формы 328.00;
8) в графе H указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода, определяемая как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F и G (D – (F + G);

300.03-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 12 "Табыс етілген қосымшалар" жолында "03" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
28. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 – өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты;
2 – су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөмірі және күні көрсетіледі. Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда салық төлеушіге берілетін 328.00 нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің нөмірі және күні көрсетіледі;
4) D бағанында тауарларға арналған декларацияға сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда 328.00-нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында салықты өтеу үшін мерзім (өзгертілген) көрсетіледі. Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту Салық кодексінің 276-6-бабы 2-тармағына сәйкес осындай тауарларды есепке алған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі.
6) F бағанында төлеу мерзімі өзгертілген салықтың сомасы бойынша берешекті өтеу есебіне Енгізу туралы Заңның 49-бабы 47-абзацына сәйкес есепті салық кезеңінде есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Көрcетілген салықтың сомасы есепті салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанының 300.00.011 және 300.00.012 жолдарында көрсетілген сомалар мен 300.00.013 жолында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде анықталады, яғни 300.00.013 – (300.00.011 + 300.00.012);
7) G бағанында алдыңғы салық кезеңдерінде Енгізу туралы Заңның 49-бабы 47-абзацына сәйкес өтелген, қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С бағанында көрсетілген тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөміріне сәйкес және (немесе) 328.00-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін F бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) H бағанында D бағанының тиісті жолдарының F және G бағандары жолдарының сомасынан айырмасы ретінде (D–F+G) айқындалатын үш айлық мерзімнің ішінде өткізілген тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысумен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

9) в графе I указывается соответствующий код бюджетной классификации;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
11) в графе K указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы J за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером грузовой таможенной декларации, отраженным в графе Cи(или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов;
12) в графе L указывается сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F, G, J и K;
13) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
14) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы J переносится в строку 300.00.019.
6. Составление формы 300.04 – Импорт товаров, налог на
добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета
29. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров (в том числе из государств-членов Евразийского экономического союза), осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным абзацем 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении.
Приложение 300.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
30. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 300.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А;
2) в строке 300.04.001 I А указывается сумма импортированного оборудования;
3) в строке 300.04.001 II А указывается сумма импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 300.04.001 III А указывается сумма импортированного грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
5) в строке 300.04.001 IV А указывается сумма импортированных самолетов и вертолетов;

9) І бағанында бюджет сынытамасының тиісті коды көрсетіледі;
10) J бағанында импортталатын тауарлар бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында импортталатын тауарлар бойынша алдыңғы салық кезеңіндерінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С бағанында көрсетілген тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөміріне сәйкес және (немесе) Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін J бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
12) L бағанында бюджетке төленуге жататын салық бойынша берешек сомасы көрсетіледі. Аталған сома D бағанының тиісті жолдарының F, G, J және K бағандары жолдарына айырмасы ретінде айқындалады;
13) 0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған үшін тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
14) 0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
J бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 300.00.019 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін
тауарлар импорты – 300.04-нысанын жасау
29. Аталған нысан кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабы 52-77-абзацтарында және 49-1-бабында көзделген есепке жатқызу әдісімен төленетін салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарлар импорты (оның ішінде Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден) бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.04-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 12 "Табыс етілген қосымшалар" жолында "04" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
30. "Есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС есептеу" деген б өлімде:
1) 300.04.001 А жолында қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын импорттың сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А жолдарын қамтиды;
2) 300.04.001 І А жолында импортталған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
3) 300.04.001 ІІ А жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасының сомасы көрсетіледі;
4) 300.04. 001 ІІІ А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамының сомасы көрсетіледі;
5) 300.04.001 ІV А жолында импортталған ұшақтар мен тікұшақтардың сомасы көрсетіледі;

6) в строке 300.04.001 V А указывается сумма импортированных локомотивов железнодорожных и вагонов;
7) в строке 300.04.001 VI А указывается сумма импортированных морских судов;
8) в строке 300.04.001 VII А указывается сумма импортированных запасных частей;
9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В;
12) в строке 300.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
13) в строке 300.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной техники;
14) в строке 300.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
15) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
16)в строке 300.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
17) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;
18) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
19) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
20) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.026 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.011 и 300.00.026 В.
7. Составление формы 300.05 – Работы, услуги, приобретенные унерезидента
31. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.
Приложение 300.05 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "05".

6) 300.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомативтері мен вагондардың сомасы көрсетіледі;
7) 300.04.001 VІ А жолында импортталған теңіз кемелерінің сомасы көрсетіледі;
8) 300.04.001 VІІ А жолында импортталған қосалқы бөлшектердің сомасы көрсетіледі;
9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлар барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 В жолында есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В жолдарын қамтиды;
12) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы бойынша көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған (улы химикаттарға) пестицидтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.026 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.012 және 300.00.026 В жолдарына көшіріледі.
7. Резидент еместен сатып алынған жұмыстар,
қызметтер – 300.05-нысанын жасау
31. Бұл нысан Салық кодексінің 241-бабына сәйкес резидент емес үшін төлеуге жататын және төленген қосылған құн салығының сомалары туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.05-қосымшасы 300.0-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 12 "Табыс етілген қосымшалар" жолында "05" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.

32. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в отчетном налоговом периоде":
1) в строке 300.05.001 указывается облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
2) в строке 300.05.002 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.001. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.05.001;
3) в строке 300.05.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.001. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении.
33. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:
1) в строке 300.05.004 указывается облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, подлежащий к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
2) в строке 300.05.005 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.004;
3) в строке 300.05.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.004. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении;
4) в строке 300.05.007 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в налоговом периоде, по работам и услугам, приобретенным у нерезидента, определяемая как сумма строк 300.05.003 и 300.05.006.
Сумма строки 300.05.001 переносится в строку 300.00.014 А.
Сумма строки 300.05.007 переносится в строку 300.00.014 В.
8. Составление формы 300.06 – Корректировка размера облагаемого
и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную
стоимость, отнесенного в зачет

32. "Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша" деген б өлімде:
1) 300.05.001 жолында резидент еместен сатып алынған жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Салық салынатын айналымның мөлшері Салық кодексінің 241-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады;
2) 300.05.002 жолында қосылған құн салығының 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төленуге жататын сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.05.001 жолы толтырылған жағдайда міндетті түрде толтырылуға жатады;
3) 300.05.003 жолында 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға Енгізу туралы Заңның 31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі.
33. "Алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша" бөлімінде резидент емес үшін қосылған құн салығының сомасын төлеу есепті салық кезеңінде бір бөлігі немесе толық жүргізілген алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.05.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған жол егер бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығы белгіленген мерзімде төленбеген (немесе ішінара төленген) жағдайда толтырылады;
2) 300.05.005 жолында 300.05.004 жолында көрcетілген айналым бойынша резидент емес үшін төленуге тиіс қосылған құн салығын, резидент еместе жататын төлеудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.05.006 жолында 300.05.004 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға Енгізу туралы Заңның
31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
4) 300.05.007 жолында 300.05.003 және 300.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
300.05.001 жолының сомасы 300.00.014 А жолына көшіріледі.
300.05.007 жолының сомасы 300.00.014 В жолына көшіріледі.
8. Салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін және есепке
жатқызылған қосылған құн салығының сомасын
түзету – 300.06-нысанын жасау

34. Данная форма предназначена для детального отражения корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. Также в данной форме отражаются сведения по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 258 и 259 Налогового кодекса.
Приложение 300.06 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "06".
Строки данной формы могут иметь отрицательное и (или) положительное значение. В случае корректировки размера освобожденного оборота графа и корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, графа "В" "Сумма корректировки НДС" в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" не заполняется.
В случае если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
35. Строки с 300.06.001 А по 300.06.008 А в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" заполняются как при корректировке размера облагаемого оборота, так и при корректировке размера освобожденного оборота.
В разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота":
1) в строке 300.06.001 А указывается сумма корректировки оборота, связанного с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.06.001 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, связанному с частичным или полным возвратом товаров;
3) в строке 300.06.002 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
4) в строке 300.06.002 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
5) в строке 300.06.003 А указывается сумма корректировки оборота, произведенного в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;
6) в строке 300.06.003 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, произведенному в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;

34. Аталған нысан есепті салық кезеңінде жүргізілген салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзетуді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Салық салынатын және босатылатын айналымдар мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзету Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізіледі. Сондай-ақ бұл нысанда Салық кодексінің 258 және 259-баптарына сәйкес жүргізілген есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету бойынша мәліметтер көрсетіледі.
300.06 қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 12 "Табыс етілген қосымшалар" жолында "06" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
Осы нысан жолдарының мәндері теріс және (немесе) оң болуы мүмкін. Босатылған айналым мөлшері түзетілген және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшері түзетілген жағдайда "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" бөліміндегі "ҚҚС түзету сомасы" "В" бағаны толтырылмайды.
Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді жүзеге асыру жағдайларын растайтын басқа да құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетілмеген жағдайда, онда бұл сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен анықталады.
35. "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" деген бөлімде 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдар салық салынатын айналым мөлшерін түзету кезінде де, босатылған айналым мөлшері түзетілген де толтырылады.
"Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" деген бөлімде:
1) 300.06.001 А жолында тауардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
2) 300.06.001 В жолында тауарлардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.06.002 А жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.002 В жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.003 А жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты жүргізілген айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.003 В жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты жүргізілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;

7) в строке 300.06.004 А указывается сумма корректировки оборота в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
8) в строке 300.06.004 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
9) в строке 300.06.005 А указывается сумма корректировки оборота при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
10) в строке 300.06.005 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
11) в строке 300.06.006 А указывается сумма корректировки оборота при возврате тары;
12) в строке 300.06.006 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при возврате тары;
13) в строке 300.06.007 А указывается сумма корректировки оборота при признании сомнительных требований;
14) в строке 300.06.007 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при признании сомнительных требований;
15) в строке 300.06.008 А указывается сумма корректировки оборота при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
16) в строке 300.06.008 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
17) в строке 300.06.009 А указывается итоговая сумма корректировки размера облагаемого оборота, за исключением суммы корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, и определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по облагаемым оборотам, за исключением оборотов, облагаемых по нулевой ставке;
18) в строке 300.06.009 В указывается итоговая сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемым оборотам, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 В по 300.06.008 В по облагаемым оборотам;
19) в строке 300.06.010 А указывается итоговая сумма корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
20) в строке 300.06.011 А указывается итоговая сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по освобожденным оборотам.

7) 300.06.004 А жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.004 B жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.005 А жолында теңгемен төленген кезде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылығы алынған кезде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.005 В жолында теңгемен төленген кезде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылы алынған кезде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.006 А жолында ыдысты қайтару кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.006 В жолында ыдысты қайтару кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.007 А жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.007 В жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
15) 300.06.008 А жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
16) 300.06.008 В жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
17) 300.06.009 А жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасын қоспағанда, салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды қоспағанда, салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалады;
18) 300.06.009 В жолында салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 В бастап 300.06.008 В дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалатын салық салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
19) 300.06.010 А жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен анықталатын нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
20) 300.06.011 А жолында босатылған айналымдар бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен анықталатын босатылған айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.

36. В разделе "Корректировка суммы НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.06.012 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота;
2) в строке 300.06.013 А указывается сумма корректировки оборота по товарам в случае их порчи или утраты. Данная строка может иметь только отрицательное значение;
3) в строке 300.06.014 А указывается сумма корректировки оборота по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
4) в строке 300.06.015 А указывается сумма корректировки оборота по имуществу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 300.06.016 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику;
6) в строке 300.06.017 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
7) в строке 300.06.018 А указывается сумма корректировки оборота, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары, работы, услуги;
8) в строке 300.06.019 А указывается сумма корректировки оборота в связи со скидкой с цены, скидкой продаж;
9) в строке 300.06.020 А указывается сумма корректировки оборота в связи с получением разницы в стоимости реализованных товаров, работ, услуг при их оплате в тенге;
10) в строке 300.06.021 А указывается сумма корректировки оборота при возврате тары;
11) в строке 300.06.022 А указывается сумма корректировки оборота по сомнительным обязательствам, списании обязательств;
12) в строке 300.06.023 А указывается сумма корректировки оборота при осуществлении оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств;
13) в строке 300.06.024 А указывается итоговая сумма корректировки оборота по приобретенным товарам, работам, услугам, определяемая как сумма строк с 300.06.012 А по 300.06.023 А;
14) в строке 300.06.012 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота.
Корректировка зачета по товарам, работам, услугам производится следующим образом:
сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая корректировке по основным средствам, используемым не в целях облагаемого оборота, определяется по балансовой стоимости, то есть за минусом амортизационных отчислений, без учета переоценки путем применения ставки налога на добавленную стоимость, действовавшей на момент приобретения основного средства;
по товароматериальным запасам, частично использованным не в целях облагаемого оборота, корректировка налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, производится в части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, использованным не в целях облагаемого оборота;
при использовании работ, услуг не в целях облагаемого оборота корректировка производится по работам, услугам, не использованным ранее в целях облагаемого оборота;

36. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету" деген б өлімде:
1) 300.06.012 А жолында алдыңғы салық кезеңдерінде қосылған құн салығы есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымның түзету сомасы көрсетіледі;
2) 300.06.013 А жолында жоғалған немесе бүлінген жағдайда тауарлар бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні тек қана теріс болады;
3) 300.06.014 А жолында нормадан тыс шығындар бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып табылатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады;
4) 300.06.015 А жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.016 А жолында жеткізушіге бір бөлігі немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.017 А жолында мәміленің шарттары өзгерген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
7) 300.06.018 А жолында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілетін айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.019 А жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.020 А жолында теңгеде төленген өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер құнындағы айырмашылық алынуына байланысты айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.021 А жолында ыдыста қайтару кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.022 А жолында күмәнді міндеттемелер, міндеттемелерді есептен шығару бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.023 А жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде қосылған құн салығы бойынша бұрын есепке жатқызуды түзету жүргізілген күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу жүзеге асырылған кезде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.024 А жолында 300.06.012 А бастап 300.06.023 А аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымды түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.012 В жолында алдыңғы салық кезеңдерінде қосылған құн салығы есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызуды түзету мынадай жолмен жүргізіледі:
салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған негізгі құралдар бойынша түзетуге жататын қосылған құн салығының сомасы теңгерімдік құны бойынша, яғни амортизациялық аударымдарды шегерумен, қайта бағалау есепке алмай, негізгі құралды сатып алу сәтінде қолданыста болған қосылған құн салығының ставкасын қолдану жолымен айқындалады;
бір бөлігі салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлық материалдық қорлар бойынша бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар бойынша есепке жатқызылған салық сомасының бөлігінде жүргізіледі;
жұмыстарды, қызметтерді салық салынатын айналым мақсатында пайдаланбаған кезде түзету бұрын салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған жұмыстар, қызметтер бойынша жүргізіледі;

15) в строке 300.06.013 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты. Данная строка может иметь только отрицательное значение;
16) в строке 300.06.014 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
17) в строке 300.06.015 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по имуществу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
18) в строке 300.06.016 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику;
19) в строке 300.06.017 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
20) в строке 300.06.018 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары, работы, услуги;
21) в строке 300.06.019 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи со скидкой с цены, скидкой продаж;
22) в строке 300.06.020 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи с получением разницы в стоимости реализованных товаров, работ, услуг при их оплате в тенге;
23) в строке 300.06.021 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость при возврате тары;
24) в строке 300.06.022 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам, списании обязательств;
25) в строке 300.06.023 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, при осуществлении оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств;
26) в строке 300.06.024 B указывается итоговая сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.06.012 В по 300.06.023 В.
Сумма строки 300.06.009 А переносится в строку 300.00.003 А.
Сумма строки 300.06.009 В переносится в строку 300.00.003 В.
Сумма строки 300.06.010 А учитывается в строке 300.00.002 А.
Сумма строки 300.06.011 А учитывается в строке 300.00.005 А.

15) 300.06.013 В жолында жоғалған немесе бүлінген жағдайда тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың мәні тек қана теріс болуы тиіс;
16) 300.06.014 В жолында нормадан тыс шығындар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып табылатын қосылған құн салығының төлеушілері толтырады;
17) 300.06.015 В жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
18) 300.06.016 В жолында жеткізушіге бір бөлігі және толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
19) 300.06.017 В жолында мәміленің шарттары өзгерген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
20) 300.06.018 В жолында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілетін қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
21) 300.06.019 В жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
22) 300.06.020 В жолында теңгеде төленген өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер құнындағы айырмашылық алынуына байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
23) 300.06.021 В жолында ыдыста қайтару кезіндегі қосымша құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
24) 300.06.022 В жолында күмәнді міндеттемелер, міндеттемелерді есептен шығару бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
25) 300.06.023 В жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде қосылған құн салығы бойынша бұрын есепке жатқызуды түзету жүргізілген күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу жүзеге асырылған кезде қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
26) 300.06.024 В жолында 300.06.012 В бастап 300.06.023 В аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалатын қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі.
300.06.009 А жолының сомасы 300.00.003 А жолына көшіріледі.
300.06.009 В жолының сомасы 300.00.003 В жолына көшіріледі.
300.06.010 А жолының сомасы 300.00.002 А жолында есепке алынады.
300.06.011 А жолының сомасы 300.00.005 А жолында есепке алынады.

Сумма строки 300.06.024 B переносится в строку 300.00.022.
9. Составление формы 300.07 – Реестр счетов-фактур по
реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного
налогового периода
37. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным товарам, работам, услугам. При наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
38. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода (далее – Реестр) представляется по выписанным счетам-фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, в случаях, установленных пунктом 2 статьи 233 Налогового кодекса, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
39. Не отражаются в Реестре счета-фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.
40. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется в случае реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер – указывается статус "М"; доверитель – указывается статус "Д"; поверенный – указывается статус "П"; экспедитор – указывается статус "Э"; лизингодатель – указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности поставщиком-участником (-ами) договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика покупателя либо его структурного подразделения, указанный в счете-фактуре;
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) покупателя либо его структурного подразделения;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;

300.06.024 В жолының сомасы 300.00.022 жолына көшіріледі.
9. Есепті салық кезеңі ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар,
қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі – 300.07-нысанын
жасау
37. Аталған нысан өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналымдар болған кезде бұл қосымша міндетті түрде ұсынуға және толтыруға жатады.
38. Осы нысанда өткізу бойынша айналымды жүзеге асыру күні есепті салық кезеңіне тұс келетін шот-фактуралар көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) жазып берілген, соның ішінде комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, Салық кодексінің 233-бабы 2-тармағында белгіленген жағдайларда экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар жазып берілген шот-фактуралар бойынша табыс етіледі.
39. Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместердің атына жазылған, сондай-ақ дара кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.
40. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған баған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шеңберінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша өткізілген жағдайда толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер – "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші – "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген – "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуді бірлескен қызмет туралы шарттары шеңберінде өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы(лар) жүзеге асырса, онда бұл бағанда "С" мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада көрcетілген сатып алушының салық төлеушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында сатып алушының немесе оның құрылымдық бөлімшесінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірлерін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;

6) в графе F указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота;
7) в графе G указывается признак вида деятельности по налогоплательщику, который осуществляет деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса. При этом в данной графе отмечается "1", если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке; "2" – если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость.
При этом налогоплательщики, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 264 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
Комиссионеры, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных пунктом 18 статьи 263 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете- фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.
Лизингодатели, выписывающие счета-фактуры на передаваемый ими предмет лизинга, указывают в данной графе сумму оборота (облагаемого или необлагаемого), указанную в счете-фактуре, исходя из общей суммы всех лизинговых платежей в соответствии с договором финансового лизинга без включения в него суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I отражается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;

6) F бағанында салық салынатын немесе босатылған айналымды түзету кезінде шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес жазып берілген қосымша шот-фактураның жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 448452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші бойынша қызмет түрінің белгісі көрсетіледі. Бұл ретте бұл бағанда егер шот-фактура тек салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, "1" белгіленеді; егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 448–452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, "2" белгіленеді;
8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алмағандағы шот-фактірада көрсетілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер құнының барлығы көрсетіледі.
Бұл ретте тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды Салық кодексінің 264-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жазып беретін салық төлеушілер бұл бағанда көлік экспедициясы шарты шеңберінде тасымалдаушылар және (немесе) өнім берушілер орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтердің құнын есепке ала отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Шот-фактураларды Салық кодексінің 263-бабы 18-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алушыға жазып беретін комиссионерлер комиссионерлер сатып алушыға өткізетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде комиссионер жазып берген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Өзі беретін лизинг нысанасына шот-фактура жазып беретін лизинг берушілер бұл бағанда сыйақы және қосылған құн салығы сомалары енгізілместен, қаржы лизингінің шартына сәйкес барлық лизинг төлемдерінің жалпы сомасы негізінде шот-фактурада көрсетілген (салық салынатын немесе салық) айналым мөлшерін көрсетеді.
Н бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
9) I бағанында шот-фактурада көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;

10) в графе J указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается вид полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указывается объем полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
13) в графе M указываются единицы измерения реализованного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы K, L, M заполняются в случае, если счет-фактура выписан для реализации полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 10 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 16 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в рамках договора о совместной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 235 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 235 Налогового кодекса, когда осуществляется реализация участнику (участникам) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость приходящегося на каждого участника договора о совместной деятельности. При этом один счет-фактура может указываться в Реестре в несколько строк в зависимости от количества участников договора о соместной деятельности.
Графа J подлежит обязательному заполнению в случае, если по соотвествующей строке заполнена графа I. Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
41. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 63 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";

10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында салық есебі кезеңіндегі өткізілген пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
12) L бағанында салық есебі кезеңіндегі өткізілген пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
13) M бағанында салық есебі кезеңіндегі пайдалы қазбаның өткізілген өлшем бірлігі көрсетіледі.
Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде бұл бағанда Салық кодексінің 238-бабы 10-тармағына сәйкес анықталған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда Салық кодексінің 238-бабы 16-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 235-бабының 1-тармағына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарттың шеңберінде жазып берілген шот-фактура бойынша осы бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына келетін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 235-бабының 3-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысына (қатысушыларына) өткізу жүзеге асырылған кезде бұл бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысына келетін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бір шот-фактура Тізілімде бірлескен қызмет туралы шарт қатысушыларының санына қарай бірнеше жолда көрсетілуі мүмкін;
J бағаны егер тиісті жолда І бағаны толтырылған жағдайда міндетті түрде толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы тек 300.07 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі және барлық беттің осы бағанында көрсетілген барлық сомаларды қосу жолымен айқындалады.
41. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;

2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф В, С, D, E, F,G, Н, I, J раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета-фактуры. Для удаления ошибочного счета-фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, D, E, F, G, а в графах Н, I, J, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет-фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
42. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 40 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная декларация после представления очередной декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра к очередной декларации.
Если представляется дополнительная декларация к очередной декларации, к которой уже представлялись дополнительные декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра, представленного к последней дополнительной декларации.
10. Составление формы 300.08 – Реестр счетов-фактур (документов
на выпуск товаров из госматрезерва) по приобретенным товарам,
работам, услугам в течение отчетного налогового периода
43. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений о счетах – фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан. При осуществлении за отчетный налоговый период приобретений товаров, работ, услуг, данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
Реестр счетов-фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода (далее – Реестр) представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета-фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.

2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J бағандарында қателік табылса, онда алдында көрсетілген қате шот-фактураның Тізілімнен жоюлуы жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E, F, G бағандарында алдында көрсетілген деректер көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарындағы алдында көрсетілген сомалар алу белгісімен көрсетіледі. Одан кейін жаңа жолдан деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтырған жағдайда өзгертулер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
42. Қағидалардың 41-тармағы 3) және 4) тармақшаларын қолданған кезде егер кезекті декларациядан кейін қосымша декларация бірінші рет табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті декларация Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша декларациялар табыс етілген кезекті декларацияға қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
10. Есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған тауарлар,
жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік
материалдық резерв резервінен тауарларды шығаруға арналған
құжаттар) тізілімі – 300.08-нысанын жасау
43. 300.08-нысаны Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжаттар) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған. Есепті салық кезеңі ішінде тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынған жағдайда осы қосымша міндетті түрде табыс етуге және толтыруға жатады.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) де комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар табыс етеді.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.

44. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика в случае приобретения товаров, работ, услуг по договорам комиссии, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету-фактуре является комитент указывается отметка "К"; если экспедитор – указывается отметка "Э"; если лизингодатель – указывается отметка "Л". В случае, если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика – участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика поставщика либо его структурного подразделения, указанный в счете-фактуре (документе);
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) поставщика либо его структурного подразделения;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, указанному в счете-фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счета-фактуры (документа);
7) в графе G указывается признак вида деятельности по налогоплательщику, который осуществляет деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса. При этом в данной графе отмечается "1", если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке; "2" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; "3" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре подлежит распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета налога на добавленную стоимость. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;

44. "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер комиссия, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша, бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде сатып алынған жағдайда өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі.
Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушыдан сатып алынған жағдайда, онда бұл бағанда "С" белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген өнім беруші салық төлеушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында өнім берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің сәйкестендіру жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжат нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 448–452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші бойынша қызмет түрінің белгісі көрсетіледі. Бұл ретте бұл бағанда егер шот-фактура тек салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, "1" белгіленеді; егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 448–452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, "2" белгіленеді; егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызмет пен салық салуы Салық кодексінің 448–452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет арасында бөлінетін болса, "3" белгіленеді;
8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алынбай шот-фактурада көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;

9) в графе I указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу);
11) в графе K указывается вид полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указывается объем полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
13) в графе M указываются единицы измерения приобретенного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы K, L, M заполняются в случае, если счет-фактура выписан при приобретении полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
По счету-фактуре, выписанному по договору финансового лизинга, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 1 статьи 235 Налогового кодекса, когда товары, работы, услуги приобретаются от участника (участников) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет, от каждого участника договора о совместной деятельности. При этом один счет-фактура может указываться в Реестре несколькими строками в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 235 Налогового кодекса, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.

9) I бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында салық есебі кезеңіндегі алынған пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
12) L бағанында салық есебі кезеңіндегі алынған пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
13) M бағанында салық есебі кезеңіндегі пайдалы қазбаның алынған өлшем бірлігі көрсетіледі.
Қаржы лизингі шарты бойынша жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 4) тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысынан (қатысушыларынан) сатып алынған кезде Салық кодексінің 235-бабының 1-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысынан есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бір шот-фактура Тізілімде бірлескен қызмет туралы шарт қатысушыларының санына қарай бірнеше жолда көрсетілуі мүмкін.
Бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) осындай қызмет шеңберінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын болса, Салық кодексінің 235-бабының 3-тармағына сәйкес жазылған шот-фактура бойынша бұл бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) J бағанының жиынтық шамасы 300.08-нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.

45. Порядок внесения изменений и дополнений в ранее представленный Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам аналогичен порядку внесения изменений в Реестр по реализованным товарам, работам, услугам, согласно пунктам 41, 42 настоящих Правил.
11. Составление формы 300.09 – Перечень заявлений о ввозе
товаров и уплате косвенных налогов
46. Данная форма предназначена для детального отражения налогоплательщиком Республики Казахстан сведений о заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов налогоплательщика государства-члена Евразийского экономического союза, импортировавшего товары (в том числе продукты переработки давальческого сырья) с территории Республики Казахстан. На каждое государство-члена Евразийского экономического союза заполняется отдельный лист путем отражения соответствующего кода государства-члена Евразийского экономического союза, на территорию которого осуществлен импорт товаров (в том числе продукты переработки давальческого сырья) с территории Республики Казахстан.
47. Представление приложения 300.09 с заполнением всех граф A, В, С, D, E, F, G, H, I является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров (в том числе продуктов переработки давальческого сырья) в государства-члены Евразийского экономического союза.
В случае, если на момент наступления срока представления очередной декларации не получены:
заявление (-я) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе от налогоплательщика государства-члена Евразийского экономического союза, импортировавшего товары (в том числе продукты переработки давальческого сырья) или уведомление (-я) о получении органом государственных доходов сведений из заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, поступившего от налоговых органов государств-членов Евразийского экономического союза в электронном виде, обязательному заполнению подлежат сведения только в графах A, D, E, F, G, H, I. При этом сведения по графам В и С подлежат отражению в дополнительной декларации по соответствующей (-м) строке (-м) графы А к которому относятся вносимые дополнения.
В случае дополнения приложения 300.09 новыми строками в графе А указывается порядковый номер строки, продолжающий нумерацию данной графы приложения 300.09 к ранее представленной декларации за соответствующий налоговый период.
48. Данная форма представляется за налоговый период, на который приходится дата совершения оборота по реализации товаров (в том числе продуктов переработки давальческого сырья).

45. Бұрын табыс етілген сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі осы Қағидаларың 41, 42-тармақтарына сәйкес өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша Тізілімге өзгерістер енгізу тәртібіне ұқсас.
11. Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы
өтініштер тізілімі – 300.09-нысанын жасау
46. Бұл нысан Қазақстан Республикасы аумағынан тауарлар (оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері) импорттаған Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісінің Өтініші (тері) туралы мәліметтер туралы Қазақстан Республикасының салық төлеушімен толық көрсетуге арналған. Еуразиялық экономикалық одағынының әрбір мүшесіне аумағына Қазақстан Республикасы аумағынан тауарлар (оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері) импортталған Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің тиісті кодын көрсету арқылы жеке парақ толтырылады.
47. Ұсынылған 300.09 қосымшаның A, В, С, D, E, F, G, H, I ба ғанларын толтыру мінтетті болып табылады, есеп кезеңі кезінде Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерге тауар (оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері) жүзеге асырылса.
Жағдайда, егер кезекті декларация тапсыру мерзімінде алынбаса:
тауарларды (оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін) импорттаған Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісінен, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы қағаз жеткізгіштегі өтінішті (-ді)
немесе
Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық органынан электронды түрде келіп түскен өтініштерден мәліметтерді мемлекеттік кірістер органымен алу туралы хабарлама (-лар),
тек қана A, D, E, F, G, H, I. бағанларындағы мәліметтерді толтыру мінтеттіге жатады. Бұл ретте, В және С бағаналардағы мәліметтер қосымша декларацияда тиісті жол (-дар) А бағанада жататын енгізілген қосымшаларда көрсетуге жатады.
300.09 қосымшаны жаңа жолдармен толықтырған жағдайда А бағанасында жолдың реттік нөмері көрсетіледі, тиісті салық кезеңіне бұрын ұсынылған декларацияға осы 300.09 қосымшаның бағананың нөмерірлеу жалғастырылады.
48. Бұл нысан тауарлар өткізу (оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері) бойынша айналым жасалған күнге келетін салықтық кезеңге тапсырылады.

49. Не отражаются в приложении 300.09 сведения о заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представленном (-ых) налогоплательщиком Республики Казахстан при импорте товаров с территории государств-членов Евразийского экономического союза.
50. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, выполненным работам по переработке давальческого сырья":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер отметки, проставленной налоговым органом государства-члена Евразийского экономического союза на заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов налогоплательщика этого государства-члена Евразийского экономического союза;
3) в графе С указывается дата отметки, проставленной налоговым органом государства-члена Евразийского экономического союза на заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов налогоплательщика этого государства-члена Евразийского экономического союза;
4) в графе D указывается идентификационный код (номер) покупателя/получателя товаров (в том числе продуктов переработки давальческого сырья) в государстве-члене Евразийского экономического союза;
5) в графе Е указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается дата совершения оборота по реализации, определяемая в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 276-6 Налогового кодекса;
8) в графе H заглавными кириллическими буквами указывается вид оборота, облагаемого по нулевой ставке. Если счет-фактура выписан по экспортированным в государства-члены Евразийского экономического союза товарам, указывается "Э". Если счет-фактура выписан резиденту государства, не являющегося членом Таможенного союза, а грузополучателем товара на территории государства-члена Евразийского экономического союза является резидент этого государства-члена Евразийского экономического союза, то в данной графе указывается буква "Г". Если счет-фактура выписан по работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена Евразийского экономического союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, указывается "Р";

49. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізбесінде Қазақстан Республикасы салық төлеушісімен Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттер аумағынан тауарлар импорты кезінде тапсырылған тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтінішінде (терінде) туралы мәліметтер көрсетілмейді.
50. "Өткізілген тауарлар, алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жұмыстары бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісінің тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтінішінде (терінде) Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық органы қойған белгі нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісінің тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтінішінде (терінде) Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің салық органы қойған белгі күні көрсетіледі;
4) D бағанында Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекетте тауарларды оның ішінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін) сатып алушы/алушының сәйкестіндіру нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келетін араб цифраларымен шот-фактура нөмірлері көрсетіледі.
Есепті кезеңде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізбесін электронды түрде тапсырғанда шот-фактуралар нөмірлерін көрсету үшін ұяшықтар саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураны жазу күні немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес жазылған қосымша шот-фактура күні көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 276-6-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес анықталатын айналымды жасау күні көрсетіледі;
8) Н бағанында бас кириллица әріптерімен нөльдік ставка бойынша айналым түрі көрсетіледі. Егер шот-фактура Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерге экспортталған тауарлар бойынша жазылса, "Э" көрсетіледі. Егер шот-фактура Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекет резидентіне жазылса, Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет аумағында осы тауардың жүк алушысы осы Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттің резиденті болып табылса, онда осы бағанда "Г" әрпі көрсетіледі. Егер шот-фактура қайта өңдеу өнімдерін кейіннен басқа Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет аумағына әкетумен Қазақстан Республикасы аумағына басқа Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет аумағынан әкелінеген алыс-беріс шикізаттарын қайта өңдеу жұмыстары бойынша жазылса "Р" көрсетіледі;

9) в графе I указывается всего размер оборота, отраженного в счете- фактуре и облагаемого по нулевой ставке, по реализованным (отгруженным) в государства-члены Евразийского экономического союза в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена Евразийского экономического союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.09 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
12. Составление формы 300.11 Сведения по суммам налога на
добавленную стоимость, предъявленным к возврату
51. Данная форма предназначена для детального отражения сведений по суммам налога на добавленную стоимость, предъявленным к возврату в соответствии со статьями 272274 Налогового кодекса.
52. Данная форма не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 5 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен одной из категорий, указанных в пункте 5 статьи 273 Налогового кодекса.
53. В разделе "Сумма НДС, предъявленная к возврату" отражаются суммы НДС, заявленные налогоплательщиком, в разрезе налоговых периодов в течение срока исковой давности.
В данном разделе:
1) в строке 300.11.001 указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату. Данная строка включает в себя сумму строк с 300.11.001 I по 300.11.001 V;
2) в строке 300.11.001 I указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату, образовавшаяся по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, за исключением оборотов, облагаемых по нулевой ставке в рамках Евразийского экономического союза, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
3) в строке 300.11.001 II указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся по оборотам, облагаемым по нулевой ставке в рамках Евразийского экономического союза, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
4) в строке 300.11.001 III указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся в связи с уплатой налога на добавленную стоимость на импорт, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
5) в строке 300.11.001 IV указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся в связи с уплатой налога на добавленную стоимость за нерезидента, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;

9) I бағанында шот-фактурада көрсетілген және нөльдік ставка бойынша салық салынатын Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерге есепті кезеңде өткізілген (тиелген) тауарлар немесе қайта өңдеу өнімдерін кейіннен басқа Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет аумағына әкетумен Қазақстан Республикасы аумағына басқа Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет аумағынан әкелінеген алыс-беріс шикізаттарын қайта өңдеу бойынша атқарылған жұмыстар бойынша айналым мөлшерінің барлығы көрсетіледі.
I бағанының қорытынды шамасы тек 300.09 нысанының бірінші бетінде 0000001 жолында көрсетіледі және барлық беттердің осы бағандағы барлық сомаларының қосу арқылы анықталады.
12. Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомалары бойынша
мәліметтер – 300.11-нысанын жасау
51. Аталған нысан Салық кодексінің 272-274-баптарына сәйкес қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомалары бойынша мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
52. Бұл нысан егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 5-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген жағдайда, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды.
53. "Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" деген бөлімде талап ету мерзімі ішінде салық кезеңдерінің қимасында салық төлеуші мәлімдеген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Бұл бөлімде:
1) 300.11.001 жолында қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.11.001 І-ден бастап 300.11.001 V-ге дейінгі жолдардың сомасын қамтиды;
2) 300.11.001 І жолында Еуразиялық экономикалық одағы шеңберінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды қоспағанда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;
3) 300.11.001 ІІ жолында Еуразиялық экономикалық одағы шеңберінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;
4) 300.11.001 ІІІ жолында импортқа қосылған құн салығын төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;
5) 300.11.001 ІV жолында резидент емес үшін қосылған құн салығын төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;

6) в строке 300.11.001 V указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Сумма строки 300.11.001 переносится в строку 300.00.033.
13. Составление формы 300.12-
Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с
налогообложением, по исчислению НДС по видам деятельности по
которым предусмотрено ведение раздельного учета
54. Данная форма заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводство) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса и предназначена для отражения сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению налога на добавленную стоимость по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость и (или) по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводство) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса.
Приложение 300.12 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "12".
55. За отчетный налоговый период могут представляться 2 Приложения 300.12:
по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса. При этом в строке 4 раздела "Общая информация о плательщике НДС" подлежит отметке ячейка 4 А "предусмотренный статьями 448452 Налогового кодекса";
по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость. При этом в строке 4 раздела "Общая информация о плательщике НДС" подлежит отметке ячейка 4 В "общеустановленный порядок".
56. В разделе "Начисление НДС":
1) в строке 300.12.001 А указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость;
2) в строке 300.12.001 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по оборотам, отраженным в строке 300.12.001 А;

6) 300.11.001 V жолында пайдалануға енгізілетін негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, сатып алынған биологиялық активтер бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі.
300.11.001 жолдарының сомасы 300.00.033 жолына көшіріледі.
13. Бөлек есеп жүргізу көзделген қызмет түрлері бойынша
ҚҚС есептеу жөнінде салық салу объектілері және (немесе) салық
салуға байланысты объектілер туралы – 300.12-нысанын жасау
54. Аталған нысан Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады және қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша және (немесе) Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша қосылған құн салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.12-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 12 "Тапсырылған қосымшалар" жолында "12" торкөзі белгіленсе, толтыруға жатады.
55. Есепті салық кезеңі үшін 300.12 нысанының 2-қосымшасы:
Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша. Бұл ретте "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 4-жолында 4А "Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген" торкөзі белгіленуі тиіс;
қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша. Бұл ретте "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 4-жолында 4 "Жалпыға бірдей белгіленген тәртіп" торкөзі белгіленуі тиіс.
56. "ҚҚС есептеу" деген бөлімде:
1) 300.12.001 А жолында қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 300.12.001 В жолында 300.12.001 А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;

3) в строке 300.12.002 А указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке c учетом корректировки размера такого оборота по реализации;
4) в строке 300.12.003 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. Данная строка может иметь как положительное, так и отрицательное значение;
5) в строке 300.12.003 В указываются суммы корректировки налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. Данная строка может иметь как положительное, так и отрицательное значение;
6) в строке 300.12.004 указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации, которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
7) в строке 300.12.005 указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки;
8) в строке 300.12.006 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004, 300.12.005, (300.12.001 А + 300.12.002 + 300.12.003А + 300.12.004 + 300.12.005);
9) в строке 300.12.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, к строке 300.12.006, в процентах ((300.12.001 А + 300.12.002 + 300.12.003 А) / (300.12.006) х 100%);
10) в строке 300.12.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.12.002 к суммам строк 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, в процентах (300.12.002 / (300.12.001 А + 300.12.002 + 300.12.003 А ) х 100%). Данная строка не заполняется при отрицательном значении величины строки 300.12.002;
11) в строке 300.12.009, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 3, 4 и 5 статьи 260 Налогового кодекса, пунктами 2, 3, 5 и 6 статьи 262 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота. Данная строка не заполняется при осуществлении деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;

3) 300.12.002 А жолында осындай өткізу бойынша айналым мөлшерін түзету ескеріле отырып нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
4) 300.12.003 А жолында Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көзделген жағдайда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні оң да, теріс те болуы мүмкін;
5) 300.12.003 В жолында Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көрсетілген жағдайда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні оң да, теріс те болуы мүмкін;
6) 300.12.004 жолында Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық кезеңі ішінде қосылған құн салығын төлеуші жүзеге асырған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.12.005 жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Егер есепті салық кезеңінде босатылған айналым мөлшеріне түзету жүргізілген жағдайда, Бұл жолға жүргізілген түзету ескерілген сома көрсетіледі;
8) 300.12.006 жолында өзіне салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін түзету сомасын да қамтитын салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004, 300.12.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (300.12.001 А + 300.12.002 + 300.12.003 А + 300.12.004 + 300.12.005);
9) 300.12.007 жолында 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.006 жолдары сомаларының 300.12.006 жолына пайыздағы қатынасы (300.12.001 А + 300.12.002 + 300.12.003 А) / (300.12.006) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы өткізу айналымындағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі;
10) 300.12.008 жолында 300.12.002 жолының 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, жолдары сомаларына пайызда қатынасы (300.12.002 / (300.12.001 А + 300.12.002 + 300.12.003 А) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі. Бұл жол 300.12.002 жолының шамасы теріс мәнде болған кезде толтырылмайды;
11) салық төлеуші өзі дербес айқындайтын, 300.12.009 салық төлеуші Салық кодексінің 260-бабы 3, 4 және 5-тармақтарына және 262-бабы 2, 3, 5 және 6-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есепке жатқызудың бір мезгілде барабар және бөлек есептеу әдістерін қолданған жағдайда жалпы өткізу айналымындағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алған кезде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналымның үлес салмағын айқындау кезінде ескерілмейді. Бұл жол арнаулы салық режимі қолданылатын қызметті жүзеге асыру кезінде толтырылмайды;

12) в строке 300.12.010 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с абзацами 74 статьи 49 и 19 статьи 49-1 Закона о введении;
13) в строке 300.12.011 указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.12.001 В, 300.12.003 В, 300.12.010 (300.12.001 В + 300.12.003 В + 300.12.010).
57. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.12.012 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан;
2) в строке 300.12.012 В указывается общая сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан;
3) в строке 300.12.013 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса признается Республика Казахстан;
4) в строке 300.12.013 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по работам и услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство, местом реализации которых признается Республика Казахстан;
5) в строке 300.12.014 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без налога на добавленную стоимость и по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, но по которым налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса;
6) в строке 300.12.015 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Таможенного союза, за исключением отражаемого в строках 300.12.016, 300.12.017, 300.12.024. Сумма оборота по облагаемому импорту, определяемому в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) на товары, представленных за соответствующий налоговый период;
7) 300.12.015 II А указывается сумма оборота по облагаемому импорту, определяемому в соответствии с пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса, за исключением отражаемого в строках 300.12.016, 300.12.017, 300.12.024. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00;

12) 300.12.010 жолында салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Енгізу туралы Заңның 49-бабы 74 және 49-1-бабының 19-абзацтарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 300.12.011 жолында 300.12.001 В, 300.12.003 В, 300.12.010 В, (300.12.001 В + 300.12.003 В + 300.12.010) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
57. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) 300.12.012 А жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 300.12.012 В жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 300.12.013 А Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын және Қазақстан республикасында қызметін филиал, өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместен сатып алынған, Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып танылатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі;
4) 300.12.013 В жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын және Қазақстан Республикасында қызметін филиал, өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместен сатып алынған, Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып танылатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) 300.12.014 жолында қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша және қосылған құн салығымен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 257-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі;
6) 300.12.015 I А жолында 300.12.016, 300.12.017, 300.12.024 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Салық кодексінің 247-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Осы жол тауарлар декларациясында көрсетілген мәліметтер негізінде, ұсынылған салық кезеңіне сәйкес толтырылады;
7) 300.12.015 II А жолында 300.12.016, 300.12.017, 300.12.024 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Салық кодексінің 276-4 бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Осы жол 320.00-нысанының Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және 328.00-нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады;

8) в строке 300.12.015 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Таможенного союза. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно декларации (-ий) на товары. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
9) в строке 300.12.015 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза и отраженной в декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в заявлении (-ях) о ввозе и уплате косвенных налогов. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов 328.00. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
10) в строке 300.12.016 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255, подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами;
11) в строке 300.12.017 указывается стоимость импортируемых товаров, по которым органом государственных доходов было вынесено решение об изменении сроков уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 32-53 статьи 49 Закона о введении. Данная строка заполняется на основании декларации (-ий) на товары и (или) декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам и заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, импортированным из государств-членов Евразийского экономического союза;
12) в строке 300.12.018 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 32-53 статьи 49 Закона о введении. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается итоговая сумма уплаченного налога по импортированным товарам, используемым для целей облагаемого оборота;

8) 300.12.015 I В жолында Кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға декларация(лар)ға, сондай-ақ декларацияларға сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) 300.12.015 II В жолында Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға декларация(лар)ға, сондай-ақ 320.00-нысанының Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияға (декларацияларға) және 328.00-нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
10) 300.12.016 Салық кодексінің 255-бабына, 276-15-бабының 2-тармағы 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі;
11) 300.12.017 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 32-53-абзацтарына сәйкес олар бойынша мемлекеттік кірістер органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарларға декларация(лар), және (немесе) Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларация (декларациялар) және Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш (өтініштер) негізінде толтырылады;
12) 300.12.018 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 32-53-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгерген импортталатын тауарлар бойынша салық кезеңінде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын импортталған тауарлар бойынша төленген салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;

13) в строке 300.12.019 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.12.012 А. 300.12.013 А, 300.12.014, 300.12.015 I А, 300.12.015 II А, 300.12.016, 300.12.017, 300.12.024 А (300.12.012 А + 300.12.013 А + 300.12.014 + 300.12.015 I А + 300.12.015 II А + 300.12.016 + 300.12.017 + 300.12.024 А);
14) в строке 300.12.020 указывается корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 258-259 Налогового кодекса. Строка может иметь отрицательное значение;
15) в строке 300.12.021 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, за исключением указанной в строке 300.12.022. Определяется как сумма строк 300.12.012 В, 300.12.013 В, 300.12.015 I В, 300.12.015 II В, 300.12.018, 300.12.020 (300.12.012 В + 300.12.013 В + 300.12.015 I В + 300.12.015 II В + 300.12.018 В + 300.12.020);
16) в строке 300.12.022, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, в случае применения налогоплательщиком пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 3-5 статьи 260 и пунктами 2, 3, 5, 6 статьи 262 Налогового кодекса.
Данная строка состоит из строк 300.12.022 I, 300.12.022 II, 300.12.022 III;
17) в строке 300.12.022 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
18) в строке 300.12.022 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по раздельному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
19) в строке 300.12.022 III указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов по пропорциональному и раздельному методам отнесения в зачет;
20) в строке 300.12.023 указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость, за налоговый период;
21) в строке 300.12.023 I указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении раздельного метода отнесения в зачет. В данную строку переносится сумма строки 300.12.021;
22) в строке 300.12.023 II указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении пропорционального метода отнесения в зачет, определяемая как произведение строки 300.12.021 и 300.12.007 (300.12.021 х 300.12.007);

13) 300.04.019 жолында 300.12.012 А, 300.12.013 А, 300.12.014, 300.12.015 I А, 300.12.015 II А, 300.12.016, 300.12.017, 300.12.024 А жолдарының сомасы (300.12.012 А + 300.12.013 А + 300.12.014 + 300.12.015 I А + 300.12.015 II А + 300.12.016 + 300.12.017 + 300.12.024 А) ретінде айқындалатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 300.12.020 жолында Салық кодексінің 258 және 259-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін, есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі. Бұл жолдың теріс мәні болуы мүмкін;
15) 300.12.021 жолында 300.12.022 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.12.012 В, 300.12.013 В, 300.12.015 I В, 300.12.015 II В, 300.12.018, 300.12.020 жолдарының сомасы (300.12.012 В + 300.12.013 В + 300.12.015 I В + 300.12.015 II В + 300.12.018 В – 300.12.020) ретінде айқындалады;
16) 300.12.022 жолында Салық кодексінің 260-бабының 3-5-тармақтарына және 262-бабының 2, 3, 5, 6-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеуші есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдісін қолданған жағдайда, салық төлеуші дербес анықтайтын, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Бұл жол 300.12.022 I, 300.12.022 II, 300.12.022 III жолдарынан тұрады;
17) 300.12.022 I жолында бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған кезде барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
18) 300.12.022 II жолында бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған жағдайда бөлек есептеу әдісі бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 300.12.022 III жолында есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістері бойынша бір мезгілде салық салынатын және салынбайтын айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.12.023 жолында салық кезеңі үшін қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
21) 300.12.023 І жолында есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.12.021 жолының сомасы көшіріледі;
22) 300.12.023 ІІ жолында 300.12.021 және 300.12.007 (300.12.021 х 300.12.007) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын,есепке жатқызудың барабарлық әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;

23) в строке 300.12.023 III указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет, определяемая по формуле: ((300.12.022 I x 300.12.009) + (300.12.022 III x 300.12.007) + 300.12.022 II);
24) в строке 300.12.024 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 74 статьи 49 и 19 статьи 49-1 Закона о введении;
25) в строке 300.12.024 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 74 статьи 49 и 19 статьи 49-1 Закона о введении.
58. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
1) в строке 300.12.025 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, которая состоит строк 300.12.025 I и 300.12.025 II. Данная строка не подлежит заполнению, если по строке 4 раздела "Общая информация о плательщике НДС" не отмечена одна из ячеек А или В.
В строке 300.12.025 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет как разница строк 300.12.011, 300.12.023 I и 300.12.024 В (300.12.011 – 300.12.023 I – 300.12.024 В);
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.12.011, 300.12.023 II и 300.12.024 В (300.12.011 – 300.12.023 II – 300.12.024 В);
при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет как разница строк 300.12.011, 300.12.023 III и 300.12.024 В (300.12.011 – 300.12.023 III – 300.12.024 В).
2) в строке 300.12.025 II указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, за отчетный налоговый период.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет по формуле 300.12.023 I + 300.12.024 В – 300.12.011;
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле 300.12.023 II + 300.12.024 В – 300.12.011;
при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет по формуле 300.12.023 III+300.12.024 В – 300.12.011;
3) в строке 300.12.026 указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость с нарастающим итогом, переносимая из предыдущих налоговых периодов, без учета превышения налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период. Строка заполняется только по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;

23) 300.12.023 ІІІ жолында ((300.12.022I x 300.12.009) + 300.12.022 III x 300.12.007) + 300.12.022 II) формуласы бойынша айқындалатын, бөлек есептеу және барабарлық әдістері қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
24) 300.12.024 А жолында қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабының 74 және 49-1-бабының 19-абзацтарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар құны көрсетіледі;
25) 300.12.024 В жолында қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабының 74 және 49-1-бабының 19-абзацтарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.
58. "Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" деген бөлімде:
1) 300.12.025 жолында 300.12.025 І, 300.12.025 ІІ жолдарынан тұратын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 4-жолы бойынша А немесе В торкөзінің бірі белгіленбесе, бұл жол толтыруға жатпайды.
300.12.025 І жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Бұл жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде 300.12.011, 300.12.023 І және 300.12.024 В жолдарының айырмасы ретінде (300.12.011 – 300.12.023 І – 300.12.024 В);
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.12.011, 300.12.023 ІІ және 300.12.024 В жолдарының айырмасы ретінде (300.12.011 – 300.12.023 ІІ – 300.12.024 В);
бір мезгілде есепке жатқызудың бөлек есептеу және барабарлық әдістерін қолданған кезде 300.12.011, 300.12.023 ІІІ және 300.12.024 В жолдарының айырмасы ретінде (300.12.011 – 300.12.023 ІІІ – 300.12.024 В) айқындалады;
2) 300.12.025 ІІ жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасынан асып кетуі көрсетіледі.
Бұл жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде 300.12.023 І+300.12.024 В – 300.12.011 формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.12.023 ІІ+300.12.024 В –300.12.011 формуласы бойынша;
бір мезгілде есепке жатқызудың бөлек есептеу және барабарлық әдістерін қолданған кезде 300.12.023 ІІІ + 300.12.024 В – 300.12.011 формуласы бойынша айқындалады;
3) 300.12.026 жолында есепті салық кезеңі үшін қосылған құн салығының асып кетуі есепке алынбай, алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген өспелі қорытындымен қосылған құн салығы асып кетуінің сомасы көрсетіледі. Бұл жол тек арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша толтырылады;

4) в строке 300.12.027 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате в бюджет за минусом строки 300.12.026. Строка заполняется только по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, при условии, если сумма строки 300.12.025 I превышает сумму строки 300.12.026. Сумма строки определяется по формуле (300.12.025 I-300.12.026). Если строка 300.12.026 равна нулевому значению, то в данной строке указывается сумма строки 300.12.025 I. Строка 300.12.027 включает в себя строку 300.12.027 I;
5) в строке 300.12.027 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом уменьшения на 70 процентов, предусмотренного статьей 451 Налогового кодекса. Определяется, как произведение строки 300.12.027 и 30 процентов (300.12.027 х 30%);
6) в строке 300.12.028 указывается сумма уменьшения налога на добавленную стоимость на лицевом счете налогоплательщика. Данная строка заполняется только по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, в случае если сумма строки 300.12.025 I превышает сумму строки 300.12.026 в том числе, если строка 300.12.026 равна нулю или не заполнена. Сумма строки определяется как разница строк 300.12.027 и 300.12.027 I;
7) в строке 300.12.029 указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, переносимая на последующие налоговые периоды. Строка заполняется только по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим. Строка определяется:
как разница строк 300.12.026 и 300.12.025 I (300.12.028 - 300.12.025 I), в случае, если заполнены ненулевым значением строки 300.12.025 I и 300.12.026 и сумма строки 300.12.026 превышает сумму строки 300.12.025 I;
как сумма строк 300.12.026 и 300.12.025 II (300.12.026 + 300.12.025 II), если заполнены ненулевым значением строки 300.12.025 II и 300.12.026. Если строка 300.12.025 II равна нулевому значению, то суммой строки 300.12.029 является сумма строки 300.12.026 или если строка 300.12.026 равна нулевому значению, то суммой строки 300.12.029 является сумма строки 300.12.025 II.
Строка 300.12.029 не заполняется в случае, если сумма строки 300.12.025 I превышает сумму строки 300.12.026.
59. Сумма каждой из строк с 300.12.001 по 300.12.024 переносится в соответствующие строки формы 300.00. В случае если за налоговый период представлены 2 Приложения 300.12 по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим и по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, то в соответствующие строки формы 300.00 переносится итоговая сумма каждой из строк с 300.12.001 по 300.12.024, определенная путем суммирования между собой соответствующих строк двух приложений 300.12.

4) 300.12.027 жолында 300.12.026 жолы шегерілгеннен кейін бюджетке төлеуге тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол егер 300.12.025 I жолының сомасы 300.12.026 жолының сомасынан асып кеткен жағдайда тек арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша толтырылады. Бұл жолдың сомасы (300.12.025 I - 300.12.026) формуласы бойынша айқындалады. Егер 300.12.026 жолы нөлдік мәнге тең болса, бұл жолда 300.12.025 I жолының сомасы көрсетіледі. 300.12.027 жолы 300.12.027 І жолын қосады;
5) 300.12.027 І жолында Салық кодексінің 451-бабында көзделген 70 пайызға азайту ескеріле отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 300.12.027 жолы мен 30 пайыздың туындысы (300.12.027 х 30%) ретінде айқындалады;
6) 300.12.028 жолында салық төлеушінің дербес шотындағы қосылған құн салығын азайту сомасы көрсетіледі. Бұл жол егер 300.12.025І жолының сомасы 300.12.026 жолының сомасынан асып кеткен жағдайда, оның ішінде егер 300.12.026 жолы төлге тең болса немесе толтырылмаған жағдайда тек арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша толтырылады. Жолдың сомасы 300.12.027 және 300.12.027 I жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 300.12.029 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жол тек арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша толтырлады. Жол:
егер 300.12.025 I және 300.12.026 жолдары нөлдік емес мәнде толтырылған және 300.12.026 жолының сомасы 300.12.025 I жолының сомасынан асып кеткен жағдайда 300.12.025 I және 300.12.026 жолдарының айырмасы (300.12.028 - 300.12.025 I) ретінде;
егер 300.12.025 II және 300.12.026 жолдары нөлдік емес мәнде толтырылса, 300.12.026 және 300.12.025 II жолдарының сомасы (300.12.026 + 300.12.025 II) ретінде айқындалады. Егер 300.12.025 II жолы нөлдік мәнге тең болса, 300.12.029 жолының сомасы 300.12.026 жолының сомасы болып табылады немес егер 300.12.026 жолы нөлдік мәнге тең болса, 300.12.029 жолының сомасы 300.12.025 II жолының сомасы болып табылады.
300.12.029 жолы егер 300.12.025 I жолының сомасы 300.12.026 жолының сомасынан асып кеткен жағдайда толтырылмайды.
59. 300.12.001-ден 300.12.024-ға дейінгі жолдарының әрқайсысының сомасы 300.00-нысанының тиісті жолдарына көшіріледі. Егер салық кезеңі үшін арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша және қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша 300.12-нысанының 2 қосымшасы табыс етілген жағдайда 300.00-нысанының тиісті жолдарына 300.12 екі қосымшасының тиісті жолдарын арасында жиынтықтау жолымен айқындалған 300.12.001-ден 300.12.024-ға дейінгі жолдарының әрқайсысының жиынтық сомасы көшіріледі.

Сумма строки 300.12.025 I по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость и сумма строки 300.12.027 I по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, суммируются между собой и итоговая величина этих строк переносится справочно в строку 300.00.027 I формы 300.00.
Сумма строки 300.12.025 II по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость и сумма этой же строки по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, суммируются между собой и итоговая величина этих строк справочно переносится в строку 300.00.027 II формы 300.00.
Если представлено одно приложение 300.12 по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость или по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, то в строку 300.00.027 I переносится одна из строк 300.12.025 I или 300.12.027 I, а в строку 300.00.027 II переносится строка 300.12.025 II представленного приложения.
Строки 300.12.026, 300.12.027, 300.12.028, 300.12.029, заполняемые по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, в форму 300.00 не переносятся.
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 82
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 83
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу
(форма 400.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу (форма 400.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по акцизу (далее– декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с разделом 9 Налогового кодекса.
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в органе государственных доходов по месту своего нахождения, представляет декларацию по акцизу без приложения расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.

Қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша 300.12.025 I жолының сомасы мен арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша 300.12.027 І жолының сомасы өзара жиынтықталады және бұл жолдардың жиынтық шамасы анықтамалық түрде 300.00-нысанының 300.00.027 I жолына көшіріледі.
Қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша 300.12.025 II жолының сомасы мен арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша осы жолдың сомасы өзара жиынтықталады және бұл жолдардың жиынтық шамасы анықтамалық түрде 300.00-нысанының 300.00.027 II жолына көшіріледі.
Егер қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша немесе арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша 300.12-нысанының бір қосымшасы табыс етілсе, онда 300.00.027 I жолына 300.12.025 I немесе 300.12.027 І жолдарының бірі көшіріледі, ал 300.00.027 II жолына 300.12.025 II жолы көшіріледі.
Арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша толтырылатын 300.12.026, 300.12.027, 300.12.028, 300.12.029 жолдары 300.00-нысанына көшірілмейді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
82-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
83-қосымша
Акциз бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары
(400.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Акциз бойынша салық есептілігін (декларация) жасау қағидалары (400.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және акциз сомаларын есептеуге арналған акциз бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) толтыру тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 9-бөліміне сәйкес толтырады.
Бензин (авиациялықты қоспағанда) мен дизель отынын өткізуді жүзеге асыратын акциз төлеушілерді қоспағанда, орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркелген салық салуға байланысты бір объектісі бар акциз төлеуші акциз бойынша декларацияны құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объекті үшін есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.

1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес - идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес - идентификационный номер доверительного управляющего;
2) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего или фамилия, имя отчество (при его наличии) физического лица;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления декларации в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового Кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) представленные расчеты за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
16. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строке 400.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по всем видам спирта и (или) виноматериала. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.01.015 (по всем страницам формы 400.01);
2) в строке 400.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.02.013 (по всем страницам формы 400.02);

1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
2) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жылы) – декларация табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация табыс ету үшін күнтізбелік күн Салық кодексінің 295-бабына сәйкес есепті салық кезеңі болып табылады;
4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
7) валюта коды.
"Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Kеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін табыс етілген есептер.
Тиісті торкөз құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін жасалған есеп нысанына қарай белгіленеді.
16. "Төлеуге акциздер есептелді" деген бөлімде:
1) 400.00.001 жолында барлық спирт және (немесе) шарап материалының түрлері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.01.015 (400.01-нысанының барлық беттері бойынша) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002 жолында алкоголь өнімі, сонымен бірге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.02.013 (400.02-нысанының барлық беттері бойынша) жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;

3) в строке 400.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по табачным изделиям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.03.013 (по всем страницам формы 400.03);
4) в строке 400.00.004 указывается сумма акциза, исчисленного по сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.04.013;
5) в строке 400.00.005 указывается сумма акциза по бензину (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003 С;
6) в строке 400.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006 С;
7) в строке 400.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.08.011;
8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется плательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование;
9) в строке 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.00.001 по 400.00.008;
10) в строке 400.00.010 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится итоговая сумма строки 00000001 графы Е формы 400.06;
11) в строке 400.00.011 указывается итоговая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строке 400.00.012 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
17. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 400.00.013 указывается всего стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.07.004;
2) в строке 400.00.014 указывается всего стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка определяется как сумма строк 400.00.014 I, 400.00.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII, 400.00.014 XIV;

3) 400.00.003 жолында темекі бұйымдары бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.03.013 (400.03-нысанының барлық беттері бойынша) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.04.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005 жолында бензин (авиациялықты қоспағанда) бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.003 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолында дизель отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.006 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолында Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.08.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008 жолында өзге де акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен белгіленген салық режимінде акциз есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер толтырады;
9) 400.00.009 жолында 400.00.001-ден 400.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 400.00.010 жолында салықтан шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.06-нысаны Е бағанының 00000001 жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
11) 400.00.011 жолында 400.00.009 және 400.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
12) 400.00.012 жолында құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
17. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 400.00.013 жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 400.07.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.014 жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған құрылымдық бөлімшенің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.00.014 I, 400.00.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII, 400.00.014 XIV жолдарының сомасы болып анықталады;

3) в строке 400.00.014 I указывается стоимость реализованного спирта, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 I B;
4) в строке 400.00.014 II указывается стоимость реализованной водки и водки особой, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 II B;
5) в строке 400.00.014 III указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 III B;
6) в строке 400.00.014 IV указывается стоимость реализованного вина, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 IV B;
7) в строке 400.00.014 V указывается стоимость реализованного коньяка, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 V B;
8) в строке 400.00.014 VI указывается стоимость реализованного бренди, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VI B;
9) в строке 400.00.014 VII указывается стоимость реализованного пива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VII B;
10) в строке 400.00.014 VIII указывается стоимость реализованного виноматериала, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 VIII B;
11) в строке 400.00.014 IX указывается стоимость реализованных табачных изделий, освобожденных от акциза;
12) в строке 400.00.014 Х указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 IХ B;
13) в строке 400.00.014 ХI указывается стоимость реализованного дизельного топлива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.009 Х B;
14) в строке 400.00.014 ХII указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата, освобожденных от акциза;
15) в строке 400.00.014 ХIII указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса, освобожденных от акциза;
16) в строке 400.00.014 XIV указывается стоимость реализованной спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

3) 400.00.014 I жолында акцизден босатылған өткізілген спирттің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
4) 400.00.014 II жолында акцизден босатылған өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
5) 400.00.014 III жолында акцизден босатылған өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 III B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
6) 400.00.014 IV жолында акцизден босатылған өткізілген шарап құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 IV B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
7) 400.00.014 V жолында акцизден босатылған өткізілген коньяк құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 V B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
8) 400.00.014 VI жолында акцизден босатылған өткізілген бренди құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 VI B жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 400.00.014 VII жолында акцизден босатылған өткізілген сыра құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 VII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
10) 400.00.014 VIII жолында акцизден босатылған өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 VIII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
11) 400.00.014 IX жолында акцизден босатылған өткізілген темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
12) 400.00.014 Х жолында акцизден босатылған өткізілген бензиннің (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 IХ B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
13) 400.00.014 ХI жолында акцизден босатылған өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.009 Х B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
14) 400.00.014 ХII жолында акцизден босатылған өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
15) 400.00.014 ХIII жолында акцизден босатылған Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілген акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
16) 400.00.014 ХIV жолында акцизден босатылған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген медициналық мақсаттағы бальзамдар басқа құрамында спирт бар өнімнің сомасы көшіріледі.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Басшының Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде жолда "Салық төлеушінің Т.А.Ә." жолын қамтуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

2) дата подачи декларации.
Указываются дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 400.01 –
Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу
19. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта и виноматериалу собственного производства и заполняется следующими налогоплательщиками:
1) производителями спирта и (или) виноматериала;
2) осуществляющими реализацию конкурсной массы спирта и (или) виноматериала;
3) осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт и виноматериал с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.
20. На каждый вид продукции составляется отдельная страница.
21. В разделе "Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.01.001 А указывается вид продукции;
5) в строке 400.01.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
6) в строке 400.01.002 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, реализуемому для производства алкогольной продукции;
7) в строке 400.01.003 отражаются сведения по спирту и (или), реализуемому не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта и (или) виноматериала производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг.
22. В строке 400.01.004 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, используемому для собственных производственных нужд.

2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын
операциялар - 400.01-нысанын жасау
19. Осы нысан өз өндірісіндегі спирттің және шарап материалының барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған, мынадай салық төлеушілер толтырады:
1) спирт және (немесе) шарап материалын өндірушілер;
2) спирттің және (немесе) шарап материалының конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратындар;
3) емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратындар, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен спирт және шарап материалын сатып алғандар және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтындар.
20. Әрбір өнім түріне жеке бет жасалады.
21. "Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар" деген б өлімде:
1) А бағанында салық базасының мөлшері (литр) көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 400.01.001 А жолында өнімінің түрі көрсетіледі;
5) 400.01.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
6) 400.01.002 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін өткізілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.003 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылмайтын спирт және (немесе) шарап материалы жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Бұл жолда алкоголь өнімін өндірушілерге спиртті өткізу туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдарды өндіруге және медициналық қызмет көрсетуге арналған спиртті және (немесе) шарап материалын өткізу туралы мәліметтер көрсетілмейді.
22. 400.01.004 жолында өз өндірісінің қажеттілігі үшін пайдаланылатын спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.

23. В строке 400.01.005 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, используемому для собственного производства подакцизных товаров.
24. В строке 400.01.006 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, отпускаемому на переработку на давальческой основе.
25. В строке 400.01.007 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, передаваемому в качестве взноса в уставный капитал.
26. В строке 400.01.008 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, который использован при натуральной оплате.
27. В строке 400.01.009 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, отгружаемому своим структурным подразделениям.
28. В строке 400.01.010 отражаются сведения по реализации конкурсной массы.
29. В строке 400.01.011 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, перемещенному производителем спирта и (или) виноматериала с указанного в лицензии адреса производства.
30. В строке 400.01.012 отражаются сведения по спирту и (или) виноматериалу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты.
31. В строке 400.01.013 отражаются сведения по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованному не по назначению.
32. В строке 400.01.014 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта и (или) виноматериала при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.014 заполняется в случае заполнения строки 400.01.013. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату акциза поставщику спирта и (или) виноматериала.
33. В строке 400.01.015 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по подакцизной продукции, которая определяется как сумма строк с 400.01.001 С по 400.01.013 С за минусом строки 400.01.014.
34. Сумма строк 400.01.015 по всем страницам формы 400.01 переносится в строку 400.00.001 декларации.
4. Составление формы 400.02 –
Облагаемые операции по алкогольной продукции, а также
спиртосодержащей продукции медицинского назначения,
зарегистрированной в соответствии с законодательством
Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
35. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по алкогольной продукции (за исключением виноматериала) собственного производства.
36. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
37. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции, а также спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства":

23. 400.01.005 жолында акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
24. 400.01.006 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
25. 400.01.007 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
26. 400.01.008 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
27. 400.01.009 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
28. 400.01.010 жолында конкурстық массасы өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі.
29. 400.01.011 жолында спирт және (немесе) шарап материалын өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
30. 400.01.012 жолында бүлінуі немесе жоғалуы фактісі анықталған спирт және (немесе) шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
31. 400.01.013 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі.
32. 400.01.014 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті және (немесе) шарап материалын жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.014 жолы 400.01.013 жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Жол спиртті және (немесе) шарап материалын жеткізушіге акцизді есепке алумен төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады.
33. 400.01.015 жолында 400.01.014 жолы шегерілген 400.01.001С 400.01.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын акцизделетін өнімдер бойынша операцияларға есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
34. 400.01-нысанының барлық беттері бойынша 400.01.015 жолының сомасы декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі, сонымен бірге Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында
спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын
операциялар – 400.02-нысанын жасау
35. Бұл нысан салық кезеңінің ішінде жасалған өзінің өндірісінің алкоголь өнімдері (шарап материалын қоспағанда) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
36. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
37. "Алкоголь өнімі, сонымен бірге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:

1) в строке 400.02.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции, использованный при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции, отгруженный своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции, использованный для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем перемещенной производителем с указанного в лицензии адреса производства алкогольной продукции;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.02.010 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки 400.02.010 определяется как сумма строк 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С;
12) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы А указывается количество испорченных или утраченных учетно-контрольных марок;
13) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы В указывается емкость потребительской тары;
14) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С указывается налоговая база, исчисляемая как произведение соответствующих строк граф А и В;
15) в строке 400.02.011 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.02.002 по 400.02.010;
16) в строке 400.02.012 указывается установленная ставка акциза;
17) в строке 400.02.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
38. Строки, указанные в подпунктах 3) – 11) пункта 25 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в литрах.
39. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
40. Сумма строк 400.02.013 по всем страницам формы 400.02 переносится в строку 400.00.002 декларации.
5. Составление формы 400.03 –
Облагаемые операции по табачным изделиям
41. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, трубочный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий (далее – табак), за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин, упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы.

1) 400.02.001 А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында өткізілген өзінің өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өзінің өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007 жолында алкоголь өнімінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) 400.02.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
11) 400.02.010 жолында есепке алу-бақылау таңбасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. 400.02.010 жолының С бағанының жиынтық сомасы 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) А бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында бүлінген немесе жоғалған есепке алу-бақылау таңбасының саны көрсетіледі;
13) В бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
14) С бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі;
15) 400.02.011 жолында 400.02.002-ден 400.02.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 400.02.012 жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
17) 400.02.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
38. Осы Қағидалардың 25-тармағы 3)–11) тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
39. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы ретінде 100 пайыздық спирттің литрі қаралады.
40. 400.02.013 жолының 400.02-нысанының барлық беттер бойынша сомасы декларацияның 400.00.002 жолына көшіріледі.
5. Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын
операциялар – 400.03-нысанын жасау
41. Бұл нысан құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, трубкалы, шайнайтын, соратын, иіскейтін, кальянды және өзге темекіні (бұдан әрі – темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі бұйымдары бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

42. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках ставку акциза необходимо разделить на 1000.
43. На каждый вид табачных изделий составляется отдельная страница.
44. В разделе "Облагаемые операции по табачным изделиям":
1) в строке 400.03.001 А указывается вид табачных изделий;
2) в строке 400.03.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.03.002 указывается количество реализованных табачных изделий;
4) в строке 400.03.003 указывается количество табачных изделий, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.03.004 указывается количество табачных изделий, использованных при натуральной оплате;
6) в строке 400.03.005 указывается количество табачных изделий, отгруженных своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.03.006 указывается количество табачных изделий, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
8) в строке 400.03.007 указывается количество реализованной конкурсной массы табачных изделий;
9) в строке 400.03.008 указывается количество перемещенных производителем табачных изделий с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.03.008 А указывается количество табачных изделий, предназначенное для реализации на территории Республики Казахстан;
11) в строке 400.03.008 В указывается количество табачных изделий, предназначенное для реализации на экспорт;
12) в строке 400.03.009 указывается корректировка налоговой базы в соответствии с пунктом 2 статьи 290 Налогового Кодекса;
13) в строке 400.03.010 указывается количество табачных изделий, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
14) в строке 400.03.011 указывается количество табачных изделий, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
15) в строке 400.03.011 графы А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
16) в строке 400.03.011 графы В указывается количество табачных изделий в штуках, килограммах в пачке;
17) в строке 400.03.012 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.002 по 400.03.011;
18) в строке 400.03.013 указывается ставка акциза; в строке
19) 400.03.014 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.012 и 400.03.013.

42. Бұл нысанды толтыру кезінде акциз ставкасы темекі бұйымдарының бір данасының және/немесе килограмының есебін негізге ала отырып көрсетіледі. Ол үшін темекі бұйымдарының бірлікке белгіленген данадағы өлшемін, акциз ставкасын 1000 бөлу қажет.
43. Темекі бұйымдарының әрбір түріне жеке бет жасалады.
44. "Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.03.001 А жолында темекі бұйымының түрі көрсетіледі;
2) 400.03.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.03.002 жолында өткізілген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
4) 400.03.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
5) 400.03.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
6) 400.03.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
7) 400.03.006 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
8) 400.03.007 жолында темекі бұйымдарының өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
9) 400.03.008 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
10) 400.03.008 А жолында Қазақстан Республикасы аумағында өткізуге арналған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
11) 400.03.008 В жолында экпортқа арналған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
12) 400.03.009 жолында Салық Кодексінің 290-бабының 2 тармағына сәйкес салық базасын түзетуні көрсетіледі;
13) 400.03.010 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
14) 400.03.011 жолында акциздік таңбалары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
15) А бағанының 400.03.011 жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
16) В бағанының 400.03.011 жолында данамен, қорапта килограммен темекі бұйымдарының саны көрсетіледі;
17) 400.03.012 жолында темекі бұйымдары бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.03.002-даң 400.03.011-ғе жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
18) 400.03.013 жолында акциз ставкасы көрсетіледі;
19) 400.03.014 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.012 және 400.03.013 жолдарының туындысы айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.

45. Сумма строк 400.03.014 по всем страницам формы 400.03 переносится в строку 400.00.003 декларации.
6. Составление формы 400.04 –
Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату
46. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
47. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализуемый на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый по экспорту;
3) в строке 400.04.002 А указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемые по экспорту в страны Евразийского экономического союза;
4) в строке 400.04.002 В указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемые по экспорту в третьи страны;
5) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, передаваемый на переработку на давальческой основе;
6) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, использованный для собственных производственных нужд;
7) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
8) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, использованный при натуральной оплате;
9) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, отгруженный своим структурным подразделениям;
10) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованный и (или) бесхозяйный, перешедший по праву наследования к государству и безвозмездно переданный в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;
11) в строке 400.04.009 указывается перемещенный производителем с указанного в лицензии адреса производства объем сырой нефти, газового конденсата;
12) в строке 400.04.010 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
13) в строке 400.04.011 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Данная строка определяется как сумма строк с 400.04.001 по 400.04.010;
14) в строке 400.04.012 указывается установленная ставка акциза;

45. 400.03.014 жолының 400.03-нысанының барлық беттер бойынша сомасы декларацияның 400.00.003 жолына көшіріледі.
6. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын
операциялар – 400.04-нысанын жасау
46. Бұл нысан шикі мұнай, газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
47. "Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.04.001 жолында экспортқа өткізілетін шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002 жолында экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.002 А жолында Еуразиялық экономикалық одағы елдеріне экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.002 В жолында үшінші елдерге экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.003 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілетін шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
9) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
11) 400.04.009 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
12) 400.04.010 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
13) 400.04.011 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жол 400.04.001-ден 400.04.010-ға арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
14) 400.04.012 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;

15) в строке 400.04.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.04.011 и 400.04.012.
48. Сумма строки 400.04.013 переносится в строку 400.00.004 декларации.
49. Строки, указанные в подпунктах 1) – 11) пункта 37 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в тоннах.
7. Составление формы 400.05 –
Облагаемые операции по бензину (за исключением авиационного),
дизельному топливу
50. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее – нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
51. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.001 указываются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее – бензин), реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V;
5) в строке 400.05.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина;
6) в строке 400.05.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.001 III указываются сведения по отгрузке бензина своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.001 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
9) в строке 400.05.001 V указываются сведения по перемещенному производителем бензину с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.05.002 указываются сведения по бензину, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.002 I по 400.05.002 VII;
11) в строке 400.05.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина;
12) в строке 400.05.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;

15) 400.04.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.04.011 және 400.04.012 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
48. 400.04.013 жолының сомасы декларацияның 400.00.004 жолына көшіріледі.
49. Осы Қағидалардың 37-тармағы 1)–11) тармақшаларында көрсетілген жолдар тоннада салық базасын көрсетуге арналған.
7. Бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны бойынша салық
салынатын операциялар – 400.05-нысанын жасау
50. Бұл нысан бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны (бұдан әрі – мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
51. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" деген бөлімде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.001 жолында көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі – бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.001 I, 400.05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 400.05.001 I жолында бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.001 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.001 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бензинді тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.001 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.001 V жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекен-жайынан көшірген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.002 жолында бөлшек саудада өткізілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.002 I 400.05.002 VII арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.002 I жолында бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.002 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;

13) в строке 400.05.002 III указываются сведения по бензину, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.002 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.002 V указываются сведения по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.002 VI указываются сведения по бензину, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.002 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
18) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 и 400.05.002.
52. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 I, 400. 05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V;
2) в строке 400.05.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива;
3) в строке 400.05.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
4) в строке 400.05.004 III указываются сведения по отгрузке дизельного топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
5) в строке 400.05.004 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
6) в строке 400.05.004 V указываются сведения по перемещенному производителем дизельного топлива с указанного в лицензии адреса производства;
7) в строке 400.05.005 указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII;
8) в строке 400.05.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива;
9) в строке 400.05.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;

13) 400.05.002 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.002 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.002 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
16) 400.05.002 VІ жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
17) 400.05.002 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасында одан әрі өткізу үшін сатып алынған бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
18) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.001 және 400.05.002 жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
52. "Дизель отыны" деген бөлімде:
1) 400.05.004 жолында көтерме саудада өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.004 I, 400.05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.05.004 І жолында дизель отынын көтерме сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.004 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
4) 400.05.004 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
5) 400.05.004 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.004 V жолында өндірушінің лицензияда көрсетілген мекен-жайдан дизель отынын көшіру бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.005 жолында бөлшек саудада өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 400.05.005 I жолында дизель отынын бөлшек сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.005 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;

10) в строке 400.05.005 III указываются сведения по дизельному топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
11) в строке 400.05.005 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
12) в строке 400.05.005 V указываются сведения по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
13) в строке 400.05.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, использованному на собственные производственные нужды;
14) в строке 400.05.005 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
15) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 и 400.05.005.
53. В разделе "Исчислено акциза":
в строке 400.05.007 указываются сведения об исчислении акциза по бензину и дизельному топливу, который состоит из двух граф:
в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
54. Итоговые суммы строк 400.05.003 C и 400.05.006 C переносятся соответственно в строки 400.00.005 и 400.00.006 декларации.
8. Составление формы 400.06 – Вычет из налога
55. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
56. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащая вычету.
57. Итоговая сумма графы Е строки 00000001 переносится в строку 400.00.010 декларации.
9. Составление формы 400.07 – Подакцизные товары, не подлежащие
обложению акцизом
58. Форма 400.07 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса.

10) 400.05.005 ІІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
11) 400.05.005 ІV жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.005 V жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.005 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.005 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін бұрын сатып алынған дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.006 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.004 және 400.05.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
53. "Акцизді есептелді" деген бөлімде:
400.05.007 жолында бензин және дизель отыны бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі, ол екі бағаннан тұрады:
А бағанында бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі. Бір бюджет жіктемесіне бір жол сәйкес келеді;
В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
54. 400.05.003 С және 400.05.006 С жолдарының жиынтық сомасы декларацияның 400.00.005 және 400.00.006 жолдарына сәйкесінше көшіріледі.
8. Салықтан шегерім – 400.06-нысанын жасау
55. Бұл нысан салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 291-бабына сәйкес шегерімге жататын акциз сомасын есептеуге арналған.
56. "Шегерім сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
57. Е бағанында 00000001 жолының жиынтық сомасы декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
9. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін
тауарлар – 400.07-нысанын жасау
58. 400.07-нысаны Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.

59. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.07.001 А указывается объем реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса;
2) в строке 400.07.001 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 400.07.001 II А указывается объем реализованных водок и водок особых;
4) в строке 400.07.001 III А указывается объем реализованных ликеро - водочных изделий;
5) в строке 400.07.001 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 400.07.001 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 400.07.001 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 400.07.001 VII А указывается объем реализованного пива;
9) в строке 400.07.001 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 400.07.001 IX А указывается объем реализованных табачных изделий;
11) в строке 400.07.001 Х А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);
12) в строке 400.07.001 ХI А указывается объем реализованного дизельного топлива;
13) в строке 400.07.001 ХII А указывается объем реализованных сырой нефти, газового конденсата;
14) в строке 400.07.001 ХIII А указывается объем реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
15) в строке 400.07.001 В указывается стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В, 400.07.001 ХIII В;
16) в строке 400.07.001 I В указывается стоимость реализованного спирта;
17) в строке 400.07.001 II В указывается стоимость реализованной водки и водки особой;
18) в строке 400.07.001 III В указывается стоимость реализованных ликеро - водочных изделий;
19) в строке 400.07.001 IV В указывается стоимость реализованного вина;
20) в строке 400.07.001 V В указывается стоимость реализованного коньяка;

59. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" деген бөлімде:
1) 400.07.001 А жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі;
2) 400.07.001 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 400.07.001 II А жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың көлемі көрсетіледі;
4) 400.07.001 III А жолында өткізілетін ликер-арақ өнімінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.07.001 IV А жолында өткізілген шарап көлемі көрсетіледі;
6) 400.07.001 V А жолында өткізілген конъяк көлемі көрсетіледі;
7) 400.07.001 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 400.07.001 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;
9) 400.07.001 VIII А жолында өткізілген шарап материалы көлемі көрсетіледі;
10) 400.07.001 IX А жолында өткізілген темекі бұйымының көлемі көрсетіледі;
11) 400.07.001 Х А жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) көлемі көрсетіледі;
12) 400.07.001 ХI А жолында өткізілген дизель отыны көлемі көрсетіледі;
13) 400.07.001 ХII А жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты көлемі көрсетіледі;
14) 400.07.001 ХIII А жолында Салық кодексінің 279-бабы
6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар көлемі көрсетіледі;
15) 400.07.001 В жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07.001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В, 400.07.001 ХIII В жолдарының сомасы болып анықталады;
16) 400.07.001 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
17) 400.07.001 II В жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі;
18) 400.07.001 III В жолында өткізілетін ликер-арақ өнімінің құны көрсетіледі;
19) 400.07.001 IV В жолында өткізілген шарап құны көрсетіледі;
20) 400.07.001 V В жолында өткізілген конъяк құны көрсетіледі;

21) в строке 400.07.001 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
22) в строке 400.07.001 VII В указывается стоимость реализованного пива;
23) в строке 400.07.001 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала;
24) в строке 400.07.001 IX В указывается стоимость реализованных табачных изделий;
25) в строке 400.07.001 Х В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного);
26) в строке 400.07.001 ХI В указывается стоимость реализованного дизельного топлива;
27) в строке 400.07.001 ХII В указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата;
28) в строке 400.07.001 ХIII В указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
29) в строке 400.07.002 А указывается объем спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
30) в строке 400.07.002 В указывается стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
31) в строке 400.07.003 А указывается объем спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
32) в строке 400.07.003 В указывается стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
33) в строке 400.07.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 В по 400.07.003 В.
60. Сумма строки 400.07.004 В переносится в строку 400.00.013 декларации.
61. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
10. Составление формы 400.8 –
Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным
подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса
62. Форма 400.08 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса (далее – подакцизные товары) а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров.
63. В разделе "Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса":
1) в строке 400.08.001 указывается количество реализованных подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается количество подакцизных товаров, переданных в качестве взноса в уставный капитал;

21) 400.07.001 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
22) 400.07.001 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
23) 400.07.001 VIII В жолында өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі;
24) 400.07.001 IX В жолында өткізілген темекі бұйымдарының құны көрсетіледі;
25) 400.07.001 Х В жолында өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі;
26) 400.07.001 ХI В жолында өткізілген дизель отыны құны көрсетіледі;
27) 400.07.001 ХII В жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
28) 400.07.001 ХIII В жолында Салық кодексінің 279-бабы
6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
29) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
30) 400.07.002 В жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
31) 400.07.003 А жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
32) 400.07.003 В жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
33) 400.07.004 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жол 400.07.001 В-ден 400.07.003 В-ге жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
60. 400.07.004 В жолының сомасы декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
61. Өткізілетін акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
10. Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын
операциялар – 400.08-нысанын жасау
62. 400.08-нысаны Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар (бұдан әрі – акцизделетін тауарлар) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
63. "Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар" деген бөлімде:
1) 400.08.001 жолында өткізілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
2) 400.08.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;

3) в строке 400.08.003 указывается количество подакцизных товаров, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.08.004 указывается количество подакцизных товаров, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.08.005 указывается количество подакцизных товаров, использованных для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.08.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров;
7) в строке 400.08.007 указывается количество перемещенных производителем подакцизных товаров с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.08.008 указывается количество подакцизных товаров собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.08.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 400.08.001 по 400.08.008;
10) в строке 400.08.010 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
11) в строке 400.08.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.08.009 и 400.08.010.
64. Сумма строки 400.08.011 переносится в строку 400.00.007 декларации.
65. Строки, указанные в подпунктах 1) – 9) пункта 62 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в куб.см.
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 84
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 85
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Приложение 13
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 86
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу
на добычу полезных ископаемых
(форма 590.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (форма 590.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.

3) 400.08.003 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
4) 400.08.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
5) 400.08.005 жолында төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
6) 400.08.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген акцизделетін тауарлар өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.08.007 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген мекенжайдан көшірген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
8) 400.08.008 жолында бүліну немесе жоғалу анықталған өз өндірісі акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
9) 400.08.008 жолында акцизделетін тауарлар есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.08.001-ден 400.08.008-ге жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 400.08.010 жолында қозғалтқыштың 1 текше см. көлемі үшін акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.08.011 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.08.009 және 400.08.010 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
64. 400.08.011 жолының сомасы декларацияның 400.00.007 жолына көшіріледі.
65. Осы Қағидалардың 63-тармағы 1)–9) тармақшаларында көрсетілген жолдар текше см салық базасын көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
84-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
85-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
86-қосымша
Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін
(декларацияны) жасау қағидалары (590.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (590.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеуге арналған пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жасалған әрбір бөлек жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 590.00) и приложений к ней (формы с 590.01 по 590.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по уплате налога на добычу полезных ископаемых.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
9. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
10. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
11. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
13. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее – Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении декларации:
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (590.00-нысан) және пайдалы қазбаларды өндiру салығын төлеу бойынша салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (590.01-ден 590.04-кедейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларация жолдарын толтыру кезінде декларацияға қосымшалар міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетiлуге жататын деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Қосымша парағындағы жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
8. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
9. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
11. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште– салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесініңсалық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
12. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
13. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы Заң) сәйкес декларацияны табыс ету кезінде:
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы Заңның 3-бабы 4-тармағының
4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.

2. Составление декларации (форма 590.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность– отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика– фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица – доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) код валюты–код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
5) вид декларации – соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления– ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) наименование контракта и месторождения–наименование контракта на недропользование и месторождения;
8) дата заключения контракта–дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
9) номер контракта–регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
10) представленные приложения – отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых к уплате":
1) в строке 590.00.001 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых к уплате в бюджет за налоговый период по контракту на недропользование.
Данная строка определяется как сумма начисленного налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировок указанных в строках и графах приложений 590.01.078, 590.02 Р, 590.03.014, 590.04 N к декларации;
2) в строке 590.00.002 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса.
Данная строка применима в отношении лишь тех недропользователей, которые ведут добычу полезных ископаемых по которым в отчетном налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированные на Лондонской бирже металлов и (или) Лондонской бирже драгоценных металлов (далее – Лондонская биржа металлов).

2. Декларацияны жасау (590.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы– жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
4) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
5) декларацияның түрі– тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні– торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) кен орны мен келісімшарттың атауы– жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және кен орнының атауы көрсетіледі;
8) келісімшарттыңжасалған күні– жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған күні көрсетіледі;
9) келісімшарттың нөмірі– жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) табыс етілген қосымшалар–табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Төлеуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығы" бөлімінде:
1) 590.00.001 жолында салық кезеңі үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша бюджетке төленетін пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол декларацияға 590.01.078, 590.02 P, 590.03.014, 590.04 N қосымшаларының жолдары мен бағандарында түзетулерді ескере отырып көрсетілген, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы ретінде айқындалады;
2) 590.00.002 жолында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес түзетулерді ескере отырып, пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол есепті салық кезеңінде Лондон метал биржасында немесе Лондон бағалы металдар биржасында (бұдан әрі – Лондон металдар биржасында) бекітілген бағаның ресми бағамдаулары бар пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылар үшін ғана қолданыла алады.

16. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика":
при представлении декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
при представлении декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи декларации–дата представления декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа–код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации–дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа–регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля–дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 590.01 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на нефть
17. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть":
1) в строке 590.01.001 указывается планируемый годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
2) в строке 590.01.002 указывается общий объем за налоговый период добытой сырой нефти, в тоннах;
3) в строке 590.01.003 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.004 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.005 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая, как произведение строк 590.01.003 и 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004);
6) в строке 590.01.006 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.007 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти использованной на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;

16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі"бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Салық төлеушінің Т.А.Ә." жолында:
декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес толтырылады;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды – салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 584-бабы
2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі - салық органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын
есептеу – 590.01-нысанын жасау
17. "Шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.001 жолында шикі мұнайдың жоспарланған жылдық көлемі,тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикi мұнайдың жалпы көлемі,тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.003 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
4) 590.01.004 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауытының нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.005 жолында 590.01.003 және 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.006 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.007 жолында салық кезеңі үшін өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептіліктуралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;

9) в строке 590.01.009 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, определяемая по следующей формуле ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008);
10) в строке 590.01.010 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.011 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством;
12) в строке 590.01.012 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.01.010 и 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011);
13) в строке 590.01.013 указывается объем добытой за налоговый период товарной сырой нефти, определяемый как разница строк 590.01.002, 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 и 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) в тоннах;
14) в строке 590.01.014 указывается мировая цена на сырую нефть, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.015 указывается стоимость объема добытой товарной сырой нефти, определяемая как произведение строк 590.01.013 и 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014);
16) в строке 590.01.016 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
17) в строке 590.01.017 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
18) в строке 590.01.018 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемая по следующей формуле (((590.01.005 + 590.01.009 + 590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016)).
18. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат":
1) в строке 590.01.019 указывается планируемый годовой объем добычи газового конденсата, в тоннах;
2) в строке 590.01.020 указывается общий объем за налоговый период добытого газового конденсата, в тоннах;
3) в строке 590.01.021 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.022 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.023 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.021 и 590.01.022 (590.01.021 х 590.01.022);

9) 590.01.09 жолында ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008) формуласы бойынша айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген, және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.010 жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
11) 590.01.011 жолында Үкіметімен белгіленген тәртіпте айқындалатын, беру бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.012 жолында 590.01.010 және 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
13) 590.01.013 жолында салық кезеңі үшін 590.01.002, 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 және 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, өндірілген тауарлық шикi мұнайдың көлемі,тоннада көрсетіледі;
14) 590.01.014 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, шикi мұнайға әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.015 жолында 590.01.013 және 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын,өндірілген тауарлық шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.016 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған,шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
17) 590.01.017 жолында Салық кодексінің 336-бабынасәйкес айқындалған, төмендетуші коэффициенті ескерілген, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 590.01.018 жолында (((590.01.005 + 590.01.009 + 590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
18. "Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.019 жолында газ конденсатын өндірудің жоспарланған жылдық көлемі,тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.020 жолында салық кезеңі үшін өндірілген газ конденсатының жалпы көлемі,тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.021 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген,өндірілген газ конденсатының көлемі,тоннада көрсетіледі;
4) 590.01.022 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауытының нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.023 жолында 590.01.021 және 590.01.022 (590.01.021 х 590.01.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін өткізілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;

6) в строке 590.01.024 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.025 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата использованного на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.026 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.027 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованного на собственные производственные нужды, определяемая как сумма строк 590.01.024 и 590.01.025 умноженная на строку 590.01.026 ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026);
10) в строке 590.01.028 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в натуральной форме, в тоннах;
11) в строке 590.01.029 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.030 указывается стоимость объема газового конденсата, переданного в натуральной форме, определяемая как произведение строк 590.01.028 и 590.01.029 (590.01.028 х 590.01.029);
13) в строке 590.01.031 указывается объем добытого за налоговый период товарного газового конденсата, определяемый как разница строк 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025 и 590.01.028 (590.01.020 – 590.01.021– 590.01.024 – 590.01.025 – 590.01.028) в тоннах;
14) в строке 590.01.032 указывается мировая цена на газовый конденсат, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.033 указывается стоимость объема товарного газового конденсата, определяемая как произведение строк 590.01.031 и 590.01.032 (590.01.031 х 150.01.032);
16) в строке 590.01.034 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
17) в строке 590.01.035 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
18) в строке 590.01.036 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033 х 590.01.034)).

6) 590.01.024 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген,өндірілген газ конденсатының көлемі,тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.025 жолында салық кезеңі үшін өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, газ конденсатының өндірілген көлемі,тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.026 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылықесептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.027 жолында 590.01.024 және 590.01.025 жолдарын 590.01.026 жолына көбейту ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026) ретінде айқындалатын, өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген,өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.028 жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген,өндірілген газ конденсатының көлемі,тоннада көрсетіледі;
11) 590.01.029 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленген тәртіпте айқындалған,беру бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.030 жолында 590.01.028 және 590.01.029 (590.01.028 х 590.01.029) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін заттай түрде берілген,өндірілген газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
13) 590.01.031 жолында 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025 және 590.01.028 (590.01.020 – 590.01.021 – 590.01.024 – 590.01.025 – 590.01.028) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін өндірілген тауарлық газ конденсатының көлемі, тоннада көрсетіледі;
14) 590.01.032 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, газ конденсатына әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.033 жолында 590.01.031 және 590.01.032 (590.01.031 х 150.01.032) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.034 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
17) 590.01.035 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған, төмендетуші коэффициенті ескерілген, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 590.01.036 жолында (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033 х 590.01.034)) ретінде айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.

19. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на природный газ":
1) в строке 590.01.037 указывается планируемый годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
2) в строке 590.01.038 указывается общий объем за налоговый период добытого природного газа, за исключением природного газа, закачиваемого обратно в недра, в кубических метрах;
3) в строке 590.01.039 указывается объем добытого за налоговый период природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, в кубических метрах;
4) в строке 590.01.040 указывается средневзвешенная цена реализации за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.041 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, определяемая как произведение строк 590.01.039 и 590.01.040 (590.01.039 х 590.01.040);
6) в строке 590.01.042 указывается объем добытого за налоговый период природного газа использованного на собственные производственные нужды, в кубических метрах;
7) в строке 590.01.043 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
8) в строке 590.01.044 указывается стоимость объема добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды, определяемая как произведение строк 590.01.042 и 590.01.043 (590.01.042 х 590.01.043);
9) в строке 590.01.045 указывается объем добытого за налоговый период товарного природного газа, определяемый как разница строк 590.01.038, 590.01.039 и 590.01.042 (590.01.038 – 590.01.039 – 590.01.042), в кубических метрах;
10) в строке 590.01.046 указывается мировая цена на природный газ, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 334 Налогового кодекса;
11) в строке 590.01.047 указывается стоимость объема товарного природного газа, определяемая как произведение строк 590.01.045 и 590.01.046 (590.01.045 х 590.01.046);
12) в строке 590.01.048 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
13) в строке 590.01.049 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
14) в строке 590.01.050 указывается налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемый как произведение строк 590.01.041 и 590.01.049 (590.01.041 х 590.01.049);

19. "Табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) 590.01.037 жолында табиғи газдың жоспарланған жылдық өндіру көлемі, текше метрде көрсетіледі;
2) 590.01.038 жолында жер қойнауына кері құйылатынтабиғи газды қоспағанда, салық кезеңi үшін өндірілген табиғи газдың жалпы көлемі, текше метрде көрсетіледі;
3) 590.01.039 жолында Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газдың көлемі, текше метрде көрсетіледі;
4) 590.01.040 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.041 жолында 590.01.039 және 590.01.040 (590.01.039 х 590.01.040) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өткізілген, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.042 жолында өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, салық кезеңі үшін өндірілген табиғи газдың көлемі,текше метрде көрсетіледі;
7) 590.01.043 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылықесептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
8) 590.01.044 жолында 590.01.042 және 590.01.043 (590.01.042 х 590.01.043) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған,өндірілген табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
9) 590.01.045 жолында 590.01.038, 590.01.039 және 590.01.042 (590.01.038 – 590.01.039 – 590.01.042) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін өндірілген тауарлық табиғи газдың көлемі, текше метрде көрсетіледі;
10) 590.01.046 жолында Салық кодексінің 334-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, табиғи газға әлемдік баға көрсетіледі;
11) 590.01.047 жолында 590.01.045 және 590.01.046 (590.01.045 х 590.01.046) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін өндірілген тауарлық табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
12) 590.01.048 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
13) 590.01.049 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған, ішкі нарықта табиғи газды өткізу кезіндегі пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) 590.01.050 жолында 590.01.041 және 590.01.049 (590.01.041 х 590.01.049) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін ішкі нарықта өткізілген табиғи газғапайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;

15) в строке 590.01.051 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определяемая как (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))).
20. В разделе "Корректировка налога на добычу полезных ископаемых":
Корректировка суммы налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, газовый конденсат, природный газ производится в соответствии с пунктом 3 статьи 335 Налогового кодекса.
1) в строке 590.01.052 указывается фактический объем добытой сырой нефти по итогам отчетного календарного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
2) в строке 590.01.053 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть за 1–3 кварталы отчетного года;
3) в строке 590.01.054 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод, за 1–3 кварталы отчетного года;
4) в строке 590.01.055 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1–3 кварталы отчетного года;
5) в строке 590.01.056 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральной форме, за 1–3 кварталы отчетного года;
6) в строке 590.01.057 указывается стоимость объема добытой товарной нефти, за 1–3 кварталы отчетного года;
7) в строке 590.01.058 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного года;
8) в строке 590.01.059 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного года;
9) в строке 590.01.060 указывается налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемый как (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058));
10) в строке 590.01.061 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.060 и 590.01.053(590.01.060 – 590.01.053);
11) в строке 590.01.062 указывается фактический объем добытого газового конденсата по итогам отчетного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
12) в строке 590.01.063 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат за 1–3 кварталы отчетного года;

15) 590.01.051 жолында (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
20. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету" бөлімінде:
Шикі мұнайға, газ конденсатына, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасын түзету Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
1) 590.01.052 жолындаесепті күнтізбелік жыл нәтижесі бойынша әрбір жекелеген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өндірілген шикі мұнайдың нақты көлемі, тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.053 жолындаесепті жылдың 1–3 тоқсандары үшін шикі мұнайға есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
3) 590.01.054 жолындаесепті жылдың 1–3 тоқсандары үшін мұнай өңдеу зауытына өткізілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
4) 590.01.055 жолындаесептіжылдың 1–3 тоқсандары үшін мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған,өндірілген шикі мұнайкөлемінің құны көрсетіледі;
5) 590.01.056 жолындаесепті жылдың 1–3 тоқсандары үшін заттай түрде берілген, өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.057 жолындаесепті жылдың 1–3 тоқсандары үшін өндірілген тауарлық шикі мұнайкөлемінің құны көрсетіледі;
7) 590.01.058 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген мұнайдың нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің
336-бабына сәйкес айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
8) 590.01.059 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген шикі мұнайдың нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған, төмендету коэффициенті ескерілген, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
9) 590.01.060 жолында (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығыкөрсетіледі;
10) 590.01.061 жолында 590.01.060 және 590.01.053 жолдарының айырмасы (590.01.060–590.01.053) ретінде айқындалатын,Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету сомасы көрсетіледі;
11) 590.01.062 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша әрбір жекелеген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі, тоннада көрсетіледі;
12) 590.01.063 жолында есепті жылдың 1–3 тоқсандары үшін газ конденсатына есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;

13) в строке 590.01.064 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод, за 1–3 кварталы отчетного года;
14) в строке 590.01.065 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1–3 кварталы отчетного года;
15) в строке 590.01.066 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральном выражении, за 1–3 кварталы отчетного года;
16) в строке 590.01.067 указывается стоимость объема добытого товарного конденсата, за 1–3 кварталы отчетного года;
17) в строке 590.01.068 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного года;
18) строке 590.01.069 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного года;
19) в строке 590.01.070 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.064 + 590.01.065 + 590.01.066) х 590.01.069)+(590.01.067 х 590.01.068));
20) в строке 590.01.071 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.070 и 590.01.063 (590.01.070 – 590.01.063);
21) в строке 590.01.072 указывается фактический объем добытого природного газа, за исключением природного газа, закачиваемого обратно в недра, по итогам отчетного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в кубических метрах;
22) в строке 590.01.073 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, за 1–3 кварталы отчетного года;
23) в строке 590.01.074 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, за 1–3 кварталы отчетного года;
24) в строке 590.01.075 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого природного газа по итогам отчетного года;
25) в строке 590.01.076 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемая как произведение строк 590.01.074 и 590.01.075 (590.01.074 х 590.01.075);

13) 590.01.064 жолында есепті жылдың 1–3 тоқсандары үшінмұнай өңдеу зауытына өткізілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
14) 590.01.065 жолында есепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін алыс-беріс шикізаты ретінде мұнай өңдеу зауытына қайта өңдеу үшін берілген және өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
15) 590.01.066 жолындаесепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін заттай түрде берілген, өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.067 жолындаесепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін өндірілген тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
17) 590.01.068 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) 590.01.069 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, төмендету коэффициенті ескерілген, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
19) 590.01.070 жолында (((590.01.064 + 590.01.065 + 590.01.066) х 590.01.069) + (590.01.067 х 590.01.068)) ретінде айқындалатын газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
20) 590.01.071 жолында 590.01.070 және 590.01.063 жолдарының айырмасы (590.01.070 - 590.01.063) ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету сомасы көрсетіледі;
21) 590.01.072 жолында жер қойнауына кері құйылатын табиғи газды қоспағанда, есепті жылдың қорытындысы бойынша әрбір жекелеген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша,өндірілген табиғи газдың нақты көлемі, текше метрде көрсетіледі;
22) 590.01.073 жолында есепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін ішкі нарықта өткізілген, табиғи газға есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
23) 590.01.074 жолында есепті жылдың 1-3 тоқсандары үшін Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілген, өндірілген табиғи газ көлемінің құны көрсетіледі;
24) 590.01.075 жолында есепті жылдың қорытындысы бойынша өндірілген газ конденсатының нақты көлемі негізге алынып, Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, ішкі нарықта өткізілген табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
25) 590.01.076 жолында 590.01.074 және 590.01.075 жолдарының туындысы (590.01.074 х 590.01.075) ретінде айқындалатын, ішкі нарықта өткізілген табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

26) в строке 590.01.077 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.076 и 590.01.073 (590.01.076– 590.01.073).
21. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых":
в строке 590.01.078 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых подлежащего уплате в бюджет, определяемая как сумма строк 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071 и 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077).
Значение строки 590.01.078 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
4. Составление формы 590.02 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, за исключением
общераспространенных полезных ископаемых
22. Форма 590.02 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, за исключением общераспространенных полезных ископаемых за налоговый период.
23. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
в строке 590.02.001 указывается объем добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые в налоговом периоде (в тоннах, килограммах, граммах).
24. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья;
4) в строках графы С указывается единица измерения полезного ископаемого (тонны, килограммы, граммы, унции и другие);
5) в строках D указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и другие);
6) в строках графы Е указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных другому юридическому лицу для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и другие);
7) в строках графы F указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и другие);
8) в строках графы G указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, использованных на собственные производственные нужды (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и другие);

26) 590.01.077 жолында 590.01.076 және 590.01.073 жолдарының айырмасы (590.01.076 – 590.01.073) ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес ішкі нарықта өткізілген табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету сомасы көрсетіледі.
21. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығы" бөлімінде:
1) 590.01.078 жолында 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071 және 590.01.077 жолдарының сомасы (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077) ретінде айқындалатын, бюджетке төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
590.01.078 жолының мәні 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізатқа пайдалықазбаларды өндіру салығын
есептеу – 590.02-нысанын жасау
22. 590.02-нысаны салық кезеңі үшін кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуі үшін арналған.
23. "Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералды шикізаттың көлемі" бөлімінде:
590.02.001 жолындасалық кезеңінде құрамында пайдалы қазбалары бар, өндірілген минералдық шикізаттың көлемі (тоннада, килограммда, граммда) көрсетіледі.
24. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) "Минералдық шикізаттың атауы" бөлімінде өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемініңқұрамындағы пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі (тонналар, килограммдар, граммдар, унциялар және басқалары) көрсетіледі;
5) D бағанының жолдарында минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында әрі қарай қайта өңдеу үшін басқа заңды тұлғаға берілген, минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы басқа пайдалы қазбалар түрлерінің көлемі (тоннада, текше метрде, унцияда, граммда және басқалары) көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында әрі қарай қайта өңдеу үшін бір заңды тұлға шеңберінде құрылымдық бөлімшеге берілген, минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы басқа пайдалы қазбалар түрлерінің көлемі (тоннада, текше метрде, унцияда, граммда және басқалары) көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланылған, минералдық шикізаттың өтелген қорларының салық салынатын көлемінің құрамындағы басқа пайдалы қазбалар түрлерінің көлемі (тоннада, текше метрде, унцияда, граммда және басқалары) көрсетіледі;

9) в строках Н указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 341 Налогового кодекса;
11) в строках графы J указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящие на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
12) в строках графы K указывается налоговая база, исчисленная в соответствии со статьей 338 Налогового кодекса;
13) в строках графы L сумма отклонения стоимости облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
14) в строках графы M указывается ставка налога, определенная статьей 339 Налогового кодекса;
15) в строках графы N указывается сумма исчисленного налога на добычу полезных ископаемых, определяемая как сумма произведений граф К и L умноженная на графу М ((К + L)х М));
16) в строках графы O указывается корректировка налога, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса и подпунктом 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;
17) в строках графы P указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, определяемая как сумма граф N и O (N+О).
Итоговая сумма строки графы Р переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса, то значение графы Р переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
5. Составление формы 590.03–Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на подземные воды
25. Форма 590.03 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на подземные воды.
26. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на подземные воды":
1) в строке 590.03.001 указывается общий объем за налоговый период добытой подземной воды, в кубических метрах;
2) в строке 590.03.002 указывается объем добытых субъектом естественных монополий в сфере водохозяйственной системы и предназначенных непосредственно для этой деятельности и добытых недропользователем и реализованных им субъекту естественных монополий в сфере водохозяйственной системы и предназначенных непосредственно для этой деятельности;

9) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, орташа биржалық бағасы көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа өлшемді бағасы көрсетіледі;
11) J бағанының жолдарындахалықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, пайдалы қазбалардың мұндай түрлеріне келетін, өндірудің және бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
12) К бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабына сәйкес есептелген салық базасы көрсетіледі;
13) L бағанының жолдарында "Трансферттік баға белгілеу туралы"
2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалған, минералдық шикізаттыңқұрамындағы пайдалы қазбалардың өтелген қорларының салық салынатын көлемі құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
14) М бағанының жолдарында Салық кодексінің 339-бабына сәйкес айқындалған салық мөлшерлемесі көрсетіледі;
18) N бағанының жолдарында К және L бағандары мен М бағаны туындысының сомасы ((К + L) х М)) ретінде айқындалатын, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
19) О бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңның ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын, салықты түзету көрсетіледі;
20) Р бағанының жолдарында N және O бағандарының (N + O) сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескерілгендегі пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Р бағанының қорытынды сомасы 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда, Р бағанының мәні 590.00-нысанының 590.00.002 жолына көшіріледі.
5. Жер асты суларына пайдалықазбаларды өндіру салығын
есептеу – 590.03-нысанын жасау
25. 590.03-нысаны жер асты суларына пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуі үшін арналған.
26. "Жер асты суларына пайдалы қазбаларды есептеу" бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында салық кезеңі үшін өндірілген жер асты суларының жалпы көлемі, текше метрде көрсетіледі;
2) 590.03.002 жолында су шаруашылығы жүйесі саласындағы табиғи монополиялар субъектісімен өндірілген және осы қызметі үшін тікелей арналған және жер қойнауын пайдаланушымен өндірілген, және де онымен су шаруашылығы жүйесі саласындағы табиғи монополиялар субъектісіне және осы қызметі үшін тікелей арналған көлемі көрсетіледі;

3) в строке 590.03.003 указывается размер (ставка) налога на добычу полезных ископаемых на единицу объема указанного в строке 590.03.002;
4) в строке 590.03.004 указывается сумма налога на добычу полезного ископаемого, определяемая как произведение строк 590.03.002 и 590.003.003 (590.03.002 х 590.003.003);
5) в строке 590.03.005 указывается объем подземных вод, используемых для технологических и производственных нужд при добыче и переработке других видов полезных ископаемых, включая использование подземных вод в процессе получения продукции из таких полезных ископаемых или их отходов и для обеспечения объектов социальной сферы, находящихся на его балансе, или реализованных им другому недропользователю на эти цели, подземных вод для производства и (или) переработки сельскохозяйственного сырья, производственно-технических подземных вод, хозяйственно-питьевых подземных вод, используемых исключительно для хозяйственно-бытовых нужд;
6) в строке 590.03.006 указывается размер (ставка) налога на добычу полезных ископаемых на единицу объема указанного в строке 590.03.005;
7) в строке 590.03.007 указывается сумма налога на добычу полезного ископаемого, определяемая как произведение строк 590.03.005 и 590.003.006 (590.03.005 х 590.003.006);
8) в строке 590.03.008 указывается объем минеральных подземных вод, хозяйственно-питьевых подземных вод, использованных для производства алкогольной и пищевой продукции и безалкогольных напитков;
9) в строке 590.03.009 указывается размер (ставка) налога на добычу полезных ископаемых на единицу объема указанного в строке 590.03.008;
10) в строке 590.03.010 указывается сумма налога на добычу полезного ископаемого, определяемая как произведение строк 590.03.008 и 590.003.009 (590.03.008 х 590.003.009);
11) в строке 590.03.011 указывается объем добытых подземных вод, использованных на иные цели, определяемый как разница строк 590.03.001, 590.03.002, 590.03.005 и 590.03.008 (590.03.001 - 590.03.002 - 590.03.005 -590.03.008);
12) в строке 590.03.012 указывается размер (ставка) налога на добычу полезных ископаемых на единицу объема указанного в строке 590.03.011;
13) в строке 590.03.013 указывается сумма налога на добычу полезного ископаемого, определяемая как произведение строк 590.03.011 и 590.003.012 (590.03.011 х 590.003.012);
14) в строке 590.03.014 указывается сумма налога на добычу полезного ископаемого на подземные воды, определяемая как сумма строк 590.03.004, 590.03.007, 590.03.010 и 590.03.013 (590.03.004 + 590.03.007 + 590.03.010 + 590.03.013).

3) 590.03.003 жолында 590.03.002 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін пайдалы қазбалар өндіру салығының мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
4) 590.03.004 жолында 590.03.002 және 590.03.003 жолдарының (590.03.002 х 590.003.003) туындысы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбалар өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
5) 590.03.005 жолында басқа пайдалы қазбалар түрлерін өндіру және қайта өңдеу кезінде өндірістік және технологиялық мұқтаждары үшін пайдаланылатын жер асты суларының, осындай пайдалы қазбалардан немесе оның қалдықтарынан өнімдер алу процесстерінде және осы мақсаттар үшін басқа жер қойнауын пайдаланушыға өткізілген немесе оның теңгерімінде тұрған әлеуметтік сала объектілерін қамтамасыз ету үшін жер асты суларын пайдалануды қоса алғанда, ауылшаруашылық шикізатын өндіру және (немесе) қайта өңдеуүшін жер асты суларының, өндірістік-техникалық жер асты суларының, тек қана шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждары үшін пайдаланылатын шаруашылық-тұрмыстық жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
6) 590.03.006 жолында 590.03.005 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
7) 590.03.007 жолында 590.03.005 және 590.003.006 жолдарының (590.03.005 х 590.003.006) туындысы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
8) 590.03.008 жолында алкоголь және тамақ өнімдерін және алкогольсіз сусындарын өндіру үшін пайдалынған, шаруашылық-ішетін жер асты суларының, минералдық жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
9) 590.03.009 жолында 590.03.008 жолында көрсетілген көлемінің бірлігі үшін пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
10) 590.03.010 жолында 590.03.008 және 590.003.009 жолдарының (590.03.008 х 590.003.009) туындысы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
11) 590.03.011 жолында 590.03.001, 590.03.002, 590.03.005 және 590.03.008 (590.03.001 - 590.03.002 - 590.03.005 - 590.03.008) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, басқа мақсатарға пайдаланылған, өндірілген жер асты суларының көлемі көрсетіледі;
12) 590.03.012 жолында 590.03.011 жолында көрсетілген көлемнің бірлігі үшін пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшері (мөлшерлемесі) көрсетіледі;
13) 590.03.013 жолында 590.03.011 және 590.003.012 жолдарының (590.03.011 х 590.003.012) туындысы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
14) 590.03.014 жолында 590.03.004, 590.03.007, 590.03.010 және 590.03.013 жолдарының (590.03.004 + 590.03.007 + 590.03.010 + 590.03.013) сомасы ретінде айқындалатын, жер асты суларына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

Значение строки 590.03.014 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
6. Составление формы 590.04 – Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые
и лечебные грязи
27. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается код полезного ископаемого;
3) в строках графы С указывается наименование добытых общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей;

590.03.014 жолының мәні 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға
пайдал қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.04-нысанын жасау
27. "Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өндірілген кең таралған пайдалы қазбалардың және шипалы балшықтардың атауы көрсетіледі;

4) в строках графы D указывается физический объем добытых общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей за налоговый период (в тоннах, кубических метрах, килограммах, граммах);
5) в строках графы Е указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктами 2, 3 статьи 341 Налогового кодекса;
6) в строках графы F указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов. Заполняется в случае полного отсутствия реализации общераспространенных полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование;

4) D бағанының жолдарында кең таралған пайдалы қазбалардың және шипалы балшықтардың салық кезеңі үшін физикалық өндірілген көлемі көрсетіледі (тоннада, текше метрде, килограммда, граммда);
5) Е бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабының 2,3-тармақтарынасәйкес айқындалатын, орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған, өндірудің және бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) өндірістік өзіндік құны көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысқа енгенінен бастап кең таралған пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда ғана толтырылады;

7) в строках графы G указывается налоговая база для исчисления налога на добычу полезных ископаемых общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей, определяемая в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса по определяемая как произведение граф D и E или D и F, (D x E) или (D x F);
8) в строках графы Н указывается сумма отклонения стоимости общераспространенных полезных ископаемых и лечебных грязей, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

7) G бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабына сәйкес D және Eнемесе D және F бағандарының туындысы (D x E) немесе (D x F) ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу үшін салық базасы көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған,кең таралған пайдалы қазбаларды және шипалы балшықтар құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;

9) в строках графы I указывается ставка налога, определенная статьей 342 Налогового кодекса;
10) в строках графы J указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые и лечебных грязей, определяемая как произведение граф G и I (G х I);
11) в строках графы К указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые и лечебных грязей, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 341 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;

9) I бағанының жолдарында Салық кодексінің 342-бабында айқындалған, салықтың мөлшерлемесі көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында G және I бағандарының (G х I) туындысы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңын ескеріп, Салық кодексінің 341-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;

12) в строках графы L указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые и лечебные грязи, с учетом корректировки, определяемая как сумма граф Jи K, (J + K);
13) в строках графы М указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые и лечебные грязи, определяемая как произведение граф Н и I (H x I);
14) в строках графы N указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые и лечебные грязи, с учетом корректировки, определяемая как сумма граф Lи М (L + M).

12) L бағанының жолдарында L және K бағандарының (L + K) сомасы ретінде айқындалатын, түзетуді ескеріп, кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
13) M бағанының жолдарында H және I бағандарының (H + I) сомасы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L және M бағандарының (L + M) сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескере отырып, кең таралған пайдалы қазбаларға және шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

0123
Песчаник
0124
Природные пигменты
0125
Ракушечник
0126
Подземные воды
0127
Нефть
0128
Газ
0129
Нефтегазовый конденсат
0130
Другие
Приложение 14
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 87
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Приложение 15
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 88
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу
на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на
имущество (форма 700.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (Форма 700.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 365, 373, 394 Налогового кодекса, а также частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.02), предназначенных для детального отражения информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.

0123
Құмдық
0124
Табиғи пигменттер
0125
Ұлу тас
0126
Жер асты сулары
0127
Мұнай
0128
Газ
0129
Мұнайгаз конденсаты
0130
Басқалар
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
87-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
88-қосымша
Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша
салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Бұл Қағидалары көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігі (декларация) жасау қағидалары (700.00-нысан) (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және осы Қағидаге қосымшаға сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 365, 373, 394-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығын және мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (700.01-ден 700.02-ге дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.

10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, декларация и соответствующие к ней приложения заполняются и представляются лизингополучателем.
15. По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, декларация заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
16. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, декларация заполняется и представляется концессионером.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к декларации (формы с 700.01 по 700.02) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей декларации.
2. Составление декларации (форма 700.00)
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН плательщика по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица- доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

10. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде " - " белгісімен белгіленеді.
11. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды тасығышта - Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
13. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде - салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
14. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша декларацияны және тиісті оған қосымшаларды лизинг алушы толтырады және тапсырады.
15. Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және тапсырады.
16. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
17. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.02-ге дейінгі нысандар) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің ЖСН/БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к декларации;
10) количество листов приложений.
Указывается количество листов представленных приложений к Декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А – по приложению 700.01;
в строке В – по приложению 700.02.
19. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.001 указывается сумма налога, всего, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строки 700.00.002 и 700.00.003;
2) в строке 700.00.002 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства за исключением плательщиков налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С;
3) в строке 700.00.003 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С;
4) в строке 700.00.04 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период;
5) в случае, если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.001, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.004, в строке 700.00.005 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.001 и 700.00.004;

4) декларация түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша декларация тапсырылған жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді;
7) келісімшарт жасасқан күн және нөмірі.
Егер 6 D жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен жасалған күні көрсетіле отырып, белгіленсе, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
8) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) қосымшалар парағының саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған декларацияға қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолында - 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолында - 700.02 қосымшасы бойынша.
19. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында 700.00.002 және 700.00.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
2) 700.00.002 жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауылшаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілерді қоспағанда, көлік құралдары салығын төлеушілер салық кезеңі үшін есептеген, 700.01.001-ден C бағанының 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.003 жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілер салық кезеңі үшін жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте есептеген және Салық кодексінің 451-бабына сәйкес 70 процентқа азайтылған, 700.01.001-ден C бағанының 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.00.004 жолында ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көрсетіледі;
5) егер 700.00.001 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.004 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.00.005 жолында 700.00.001 және 700.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;

6) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.004, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.001, в строке 700.00.006 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.004 и 700.00.001.
20. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.007 напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.010 по каждому коду бюджетной классификации всех форм 700.02;
2) в строке 700.00.008 напротив кода бюджетной классификации, указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, которая определяется как значение строки 104309 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем формам Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленного при изменении налоговых обязательств (701.01) по кодам бюджетной классификации в течение налогового периода;
3) в случае, если исчисленные суммы земельного налога за налоговый период, указанные в строке 700.00.007 I по коду бюджетной классификации 104309, больше сумм исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженных в строке 700.00.008 I по коду бюджетной классификации 104309, в строке 700.00.009 I по коду бюджетной классификации указываются суммы налога к начислению (+);
4) в случае, если суммы исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанные в строке 700.00.008 I по коду бюджетной классификации, больше сумм исчисленных налогов за налоговый период, отраженных в строке 700.00.007 I по коду бюджетной классификации 104309, в строке 700.00.010 I по коду бюджетной классификации 104309 указываются суммы налога к уменьшению (-);
5) в строке 700.00.011 указывается сумма инвестиционных налоговых преференций.
21. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.012 I указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период налогоплательщиками, указанными в статье 394 Налогового кодекса(всех категорий по коду бюджетной классификации 104101);
2) в строке 700.00.012 II указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на имущество, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса;

6) егер 700.00.004 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.001 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.00.006 жолында 700.00.004 және 700.00.001 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
20. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.00.007 жолында жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет сыныптамасының тұсына 700.02 барлық нысандарының әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.008 жолында бюджет сыныптамасының тұсына жыл басына жер учаскесі бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01) G бағанының 104309 жолының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының кодтары бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.01) барлық нысандары бойынша G бағанының мәні ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) егер бюджет сыныптамасының 104309 коды бойынша 700.00.007 I жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген жер салығы сомасы бюджет сыныптамасының 104309 коды бойынша 700.00.008 I жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, бюджет сыныптамасының 104309 коды бойынша 700.00.009 I жолында есептеуге (+) салық сомасы көрсетіледі;
4) егер бюджет сыныптамасының 104309 коды бойынша 700.00.008 I жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы бюджет сыныптамасының 104309 коды бойынша 700.00.007 I жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салықтардың сомасынан көп болған жағдайда, бюджет сыныптамасының 104309 коды бойынша 700.00.010 I жолында азайтуға (-) салық сомасы көрсетіледі;
5) 700.00.011 жолында инвестициялық салық преференциялары көрсетіледі.
21. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.012 I жолында Салық кодексінің 394-бабында көрсетілген салық төлеушілермен (104101 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша барлық санаттағы) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.012 II жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлеушілермен жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және Слаық кодексінің 451-бабына сәйкес 70-пайызға төмендетіліп салық кезеңіне есептелген салық сомасы көрсетіледі;

3) в строке 700.00.012 III указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса (по коду бюджетной классификации 104102);
4) в строке 700.00.013 I указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
5) в случае, если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.012 по каждому коду бюджетной классификации, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.013, в строке 700.00.014 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.012 и 700.00.013;
6) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.013, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.012, в строке 700.00.015 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.13 и 700.00.012;
7) в строке 700.00.016 указывается сумма инвестиционных налоговых преференций.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации.
Указывается текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;

3) 700.00.012 III жолында Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустармен, адвокаттармен, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалармен (104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
4) 700.00.013 I жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01 нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101 жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.00.012 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.013 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.014 жолында 700.00.012 және 700.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.00.013 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.012 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.015 жолында 700.00.013 және 700.00.012 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі;
7) 700.00.016 жолында инвестициялық салық преференциялары көрсетіледі.
22. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қамтылуы тиіс.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
2) декларацияның берілген күні.
Декларацияны мемлекеттік кірістер органына табыс еткен ағымдағы күн көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) декларацияны алу күні.
Мемлекеттік кірістер органына декларацияның нақты табыс етілген немесе почта немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күн көрсетіледі;

6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 700.01 – Налог на транспортные средства
23. Данное Приложение к декларации предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком в совокупности по всем транспортным средствам, имеющимся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также переданным (полученным) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. Приложение составляется отдельно:
1) по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
2) по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) БИН плательщика налога на транспортные средства;
2) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
3) строка 3 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 3 А отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 3 В отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
25. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) По графе А "объекты налогообложения по видам (категориям) транспортных средств", транспортные средства распределены по видам (категориям) транспортных средств и сгруппированы в зависимости от характеристик транспортного средства и применяемой налоговой ставки, установленной в статье 367 Налогового кодекса:
по строке 700.01.001 по 700.01.004 заполняются данные по подразделу 1 "Грузовые и специальные автомобили, без учета прицепов";
по строке 700.01.005 заполняются данные по подразделу 2 "Тракторы, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, специальные машины повышенной проходимости и другие автотранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования";

6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Көлік құралдары салығы – 700.01-нысанын жасау
23. Аталған декларацияға қосымша Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын есептеуге арналған.
700.01-нысаны салық кезеңі ағымындағы меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) жиынтық барлық көлік құралдары бойынша салық төлеушімен толтырылады. Қосымша жеке толтырылады:
1) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша;
2) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша бөлек жасалады.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығын төлеушінің БСН;
2) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі;
3) 3 жолды Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырады және көлік құралдарына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
3 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді;
3 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді.
25. "Көлік құралдары салығын есептеу" бөлімінде:
1) "көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай салық салу объектісі" бағанында көлік құралдары көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай бөлініп және Салық кодексінің 367-бабында анықталған көлік құралының мінездемесі мен салық ставкасына қарай топтастырылып көрсетіледі;
700.01.001-ден 700.01.004-ге дейінгі жолдарда "Жүк таситын, арнаулы автомобильдер (тіркемелерді есепке алмағанда)" 1 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.005 жолда "Тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жүруге арналмаған басқа да автокөлік құралдары" 2 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;

по строке 700.01.006 по 700.01.008 заполняются данные по подразделу 3 "Автобусы";
по строке 700.01.009 по 700.01.010 заполняются данные по подразделу 4 "Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда";
по строке 700.01.011 по 700.01.014 заполняются данные по подразделу 5 "Катера, суда, буксиры, баржи, яхты";
по строке 700.01.015 по 700.01.021 заполняются данные по подразделу 6 "Легковые автомобили";
по строке 700.01.022 по 700.01.026 заполняются данные по подразделу 6.1 "Легковые автомобили, с объемом двигателя свыше 3000 куб.см, ввезенные на территорию Республики Казахстан после 31.12.2013 года или произведенные (изготовленные или собранные) в Республике Казахстан после 31.12.2013 года";
по строке 700.01.027 по 700.01.029 заполняются данные по подразделу 7 "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан";
по строке 700.01.030 по 700.01.032 заполняются данные по подразделу 8 "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года";
по строке 700.01.033 заполняются данные по подразделу 9 "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
2) в строках с 700.01.001 по 700.01.033 заполняются данные:
по графе В – количество транспортных средств в году;
по графе С – сумма налога за фактический период владения;
по графе D – справочная информация по суммарному превышению объема двигателя по подразделу "Легковые автомобили", по суммарной мощности для подразделов G "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан", H "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года", I "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
по графе Е – справочная информация по общему количеству месяцев фактического владения.
4. Составление формы 700.02 – Земельный налог
26. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется за каждый земельный участок, находившийся на праве собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

700.01.006-ден 700.01.008-ге дейінгі жолдарда "Автобустар" 3 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.009-ден 700.01.010-ге дейінгі жолдарда "Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер" 4 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.011-ден 700.01.014-ге дейінгі жолдарда "Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар" 5 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.015-ден 700.01.021-ге дейінгі жолдарда "Жеңіл автомобильдер" 6 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.022-ден 700.01.026-ге дейінгі жолдарда "2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасының аумағына шеттен әкелінген немесе 2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасында шығарылған (дайындалған немесе жиналған) двигатель көлемі 3000 текше.см жоғары жеңіл автомобильдер" 6.1 кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.027-ден 700.01.029-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарына" 7 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.030-ден 700.01.032-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарына" 8 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.033 жолда "Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар" 9 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
2) 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдарда:
В бағанында - жылына көлік құралдарының саны;
С бағанында - нақты иелік ету кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
D бағанында - жеңіл автомобильдердің қозғалтқыштың жиынтық асып кету көлемі/1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарының, 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарынның, темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдардың жиынтық қуаты бойынша анықтамалық ақпарат;
Е бағанында - нақты иелік ету айларының жалпы саны бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі.
4. Жер салығы - 700.02-нысанын жасау
26. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. 700.02 нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығындағы әрбір жер учаскесі үшін жасалады.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) ИИН/БИН плательщика по земельному налогу;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется в случае, если структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
28. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в строке 700.02.001 указывается местоположение земельного участка (при общей долевой собственности на земельный участок – земельная доля), являющегося объектом обложения земельным налогом в соответствии со статьями 375 и 376 Налогового кодекса;
2) в строке 700.02.002 указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных документов;
3) в строке 700.02.003 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании;
4) в строке 700.02.003 I указывается площадь земельного участка, не облагаемого земельным налогом в соответствии с пунктом 2 статьи 375 Налогового кодекса;
5) в строке 700.02.003 II указывается площадь земельного участка, подлежащего обложению земельным налогом, определяемая как разница строк 700.02.003 и 700.02.003 I;
6) в строке 700.02.004 указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 387 Налогового кодекса (в процентах);
7) в строке 700.02.005 указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 386 Налогового кодекса;
8) в строке 700.02.006 указывается коэффициент, установленный пунктами 2, 3, 3-1, 3-2, 3-3 статьи 387 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
9) в строке 700.02.007 указывается коэффициент, установленный пунктом 5 статьи 387 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
10) в строке 700.02.008 указывается коэффициент к базовым ставкам налога в соответствии с пунктом 6 статьи 387 Налогового кодекса;
11) в строке 700.02.009 указывается ставка земельного налога, в том числе с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в строках 700.02.004, 700.02.005, 700.02.006 и 700.02.007;

1) жер салығын төлеушінің ЖСН/БСН;
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН.
Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық кезеңі (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
28. "Жер салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.02.001 жолында Салық кодексінің 375 және 376-баптарына сәйкес жер салығы салынатын объекті болып табылатын жер учаскесінің орналасқан жері (жер учаскесіне ортақ үлестік меншік кезінде - жер үлесі) көрсетіледі;
2) 700.02.002 жолында сәйкестендіру құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) 700.02.003 жолында жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иелігіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді;
4) 700.02.003 І жолында Салық кодексінің 375-бабының 2-тармағына сәйкес жер салығы салынбайтын жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
5) 700.02.003 ІІ жолында 700.02.0038 және 700.02.003 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын жер салығы салынуы тиіс жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
6) 700.02.004 жолында Салық кодексінің 387-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын арттыру немесе төмендету мөлшері (пронцентта) көрсетіледі;
7) 700.02.05 жолында Салық кодексінің 386-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімдеріне сәйкес автотұрақтар, автожанармай құю станциялары, казино орналасқан жер учаскелеріне белгіленген жер салығының ставкасын арттыру мөлшері көрсетіледі;
8) 700.02.006 жолында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 387-бабының 2, 3, 3-1, 3-2, 3-3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
9) 700.02.007 жолында арнайы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған Салық кодексінің 387-бабының 5-тармағында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
10) 700.02.008 жолында Салық кодексінің 387-бабының 6-тармағына сәйкес базалық мөлшерлемелерге коэффициент көрсетіледі;
11) 700.02.009 жолында жер салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, оның ішінде 700.02.004, 700.02.005, 700.02.006 700.02.007 және 700.02.008 жолдарында көзделген базалық салық мөлшерлемесін түзетулерді ескере отырып;

12) в строке 700.02.10 указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (700.02.003 II х 700.02.009 / 12 х 700.02.011).
В случае предоставления налогоплательщику инвестиционных налоговых преференций по земельному налогу в соответствии с контрактом на применение инвестиционных налоговых преференций, сумма земельного налога, подлежащая уплате в бюджет, уменьшается на 100 процентов и, соответственно, в данной строке указывается 0;
13) в строке 700.02.011 указывается количество месяцев фактического периода владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
14) в строке 700.02.012 указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом;
15) в строке 700.02.013 указывается сумма инвестиционных налоговых преференций;
16) в строке 700.02.014 указывается категория земель.
К физическим лицам относятся в том числе, частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы.
Приложение 16
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 89
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Приложение 17
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 90
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Приложение 18
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 91
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила
составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по
земельному налогу и налогу на имущество (форма 701.01)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (далее – Расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 373, 394 Налогового кодекса.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.

12) 700.02.010 жолында (700.02.003 II х 700.02.009 / 12 х 700.02.011) формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
Салық төлеушіге инвестициялық салық преференцияларын қолдануға арналған келісімшартқа сәйкес жер салығы бойынша инвестициялық салық преференциялары берілген жағдайда, бюджетке төленуге жататын жер салығының сомасы 100 пайызға азайтылады және тиісінше, бұл жолда 0 көрсетіледі;
13) 700.02.011 жолында салық кезеңіндегі нақты жер учаскесіне иелік ету немесе пайдалану кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
14) 700.02.012 жолында уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен жер салығының тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
15) 700.02.013 жолында инвестициялық салық преференцияларының сомасы көрсетіледі;
16) 700.02.013 жолында жерлердің санаттары көрсетледі.
Жеке тұлғаларға апарылады, оның ішінде жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
89-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
90-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
91-қосымша
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық
есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қ ағидалары (701.01-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің
373, 394-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.

5. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
7. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. По объектам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Расчет заполняется, и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
9. По объектам, переданным по договору концессии, Расчет заполняется, и представляется концессионером.
10. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
2. Составление Расчета (форма 701.01)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН плательщика по земельному налогу и налогу на имущество;
2) Налоговый период: (год) – отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С, D;

5. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
6. Сомалардың теріс мәндері есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
7. Есептерді жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін объектілер бойынша есепті пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және табыс етеді.
9. Концессия шарты бойынша берілген объектілер бойынша есепті концессионер толтырады және табыс етеді.
10. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
11. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2. Есепті жасау (701.01-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің ЖСН/БСН;
2) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің Т.А.Ә. немесе атауы. Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) есептің түрі.
Тиісті торкөздер есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша есепті табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;

7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
13. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество":
1) в графе А указаны соответствующие коды бюджетной классификации земельного налога и налога на имущество;
2) в графе В указаны наименования налогов;
3) в строках С, D, E, F, G указывается общая сумма текущих платежей по земельным участкам и налогу на имущество;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе C напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе C напротив кода бюджетной классификации, по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 февраля налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе D напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 мая налогового периода;
6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода в графе E напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе E напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 августа налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе F напротив кода бюджетной классификации по земельным участкам и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) не позднее 25 ноября налогового периода;

7) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
13. "Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында жер салығы және мүлік салығының бюджет сыныптамасының тиісті кодтары көрсетіледі;
2) В бағанында салықтардың атауы көрсетіледі;
3) C, D, E, F, G жолдарында жер учаскесінің бюджет сыныптамасының кодына сәйкес келетін бір санаттағы бірнеше жер учаскесі болған жағдайда көрсетілген жер учаскелері бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

8) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (–) за предстоящий налоговый период.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи расчета.
Указывается текущая дата представления расчета в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего расчет;
5) дата приема расчета.
Указывается дата представления расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер расчета;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение 19
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 92
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (упрощенной
декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.

8) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша есепті тапсыру кезінде G бағанында алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда есепті тапсырған кезде G бағанында жер учаскесі алдағы салық кезеңі үшін төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) есептің тапсырылған күні.
Мемлекеттік кірістер органына есептің тапсырған ағымдағы күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды адамының Т.А.Ә." жолында есепті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес есептің табыс етілген күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
92-қосымша
Шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін
(оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын бизнес субъектілері үшін салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс салығын және әлеуметтік салықтарды, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеуге арналған шағын бизнес субъектілері үшін салық есептілігі (оңайлатылған декларация) нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.

3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
2. Составление декларации (форма 910.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика (налогового агента);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность, (указывается арабскими цифрами);
4) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В, C или D;
А – налогоплательщик, являющийся доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего;
В – налогоплательщик, являющийся учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом, условиями которого исполнение налогового обязательства возложено на доверительного управляющего, или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
C – индивидуальный предприниматель, осуществляющий ведение бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
D – индивидуальный предприниматель, не осуществляющий ведение бухгалтерского учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.;
ячейки C или D отмечаются индивидуальными предпринимателями;

3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының сол жақ бірінші торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
8. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
2. Декларацияны жасау (910.00 – нысан)
9. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмері (бизнес-сәйкестендіру нөмері);
2) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеуші санаты. Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В. C немесе D торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – салық міндеттемесінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген шартпен мүлікті басқару сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын салық төлеуші;
В – салық міндеттемесінің орындалуы сенімгерлікпен басқарушыға жүктелген шартпен мүлікті басқару сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге жағдайларында пайда алушы болып табылатын салық төлеуші;
С - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеуші;
D - Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізуді жүзеге асырмайтын салық төлеуші;

5) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) признак резидентства.
Ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан.
Ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан.
10. В разделе "Исчисление налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 427 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 8 данной статьи;
2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании);
3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, которая определяется:
юридическим лицом по формуле: А+В+С+D+Е+F / 6 месяцев, где А, В, С, D, Е, F - количество работников за каждый месяц налогового периода;
индивидуальным предпринимателем по формуле: А+В+С+D+Е+F / 6 месяцев + 1, включая самого индивидуального предпринимателя;
4) в строке 910.00.004 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса, определяемая по формуле: 910.00.001 х 3%;
6) в строке 910.00.006 указывается корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса, которая определяется:
юридическим лицом по формуле: 910.00.005 (сумма исчисленных налогов с дохода) х 910.00.003 (среднесписочная численность работников) х 1,5% (процент корректировки);
индивидуальным предпринимателем по формуле: 910.00.005 (сумма исчисленных налогов с дохода) х 910.00.003 (среднесписочная численность работников) х 1,5% (процент корректировки).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода составляет у индивидуальных предпринимателей не менее 2-кратного, юридических лиц - не менее 2,5-кратного минимального размера заработной платы согласно пункту 2 статьи 436 Налогового кодекса;

5) декларацияның түрі. Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді.
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
10. "Салықтарды есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің 427-бабы 8-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, осы баптың 3-тармағына сәйкес белгіленген табыс сомасы көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалатын табыс көрсетіледі;
3) 910.00.003 жолында:
заңды тұлғаның: А+В+С+D+E+F / 6 ай формуласы бойынша айқындаған, мұнда А+В+С+D+E+F - салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің саны;
дара кәсіпкер ((А+В+С+D+E+F) / 6 ай + 1) формуласы бойынша, дара кәсіпкерді қоса алып, айқындаған салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі;
4) 910.00.004 жолында салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында: 910.00.001 х 3% формуласы бойынша айқындалатын, Салық кодексінің 436-бабы 1-тармағында белгіленген ставка бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағына сәйкес салықтардың сомасын түзету көрсетіледі, ол заңды тұлғалармен: 910.00.005 (табыстан есептелген салықтардың сомасы х 910.00.003 (қызметкерлердің орташа тізімдік саны) х 1,5% (түзету проценті) формуласы бойынша айқындалады;
дара кәсіпкерлермен: 910.00.005 (табыстан есептелген салықтардың сомасы) х 910.00.003(қызметкерлердің орташа тізімдік саны) х 1,5% (түзету проценті) формуласы бойынша айқындалады.
Бұл жол егер салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкердің орташа айлық еңбекақысы Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағына сәйкес дара кәсіпкерлерде кемінде 2 еселенген, заңды тұлғаларда кемінде 2,5 еселенген мөлшерін құраған жағдайда толтырылады;

7) в строке 910.00.007 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется по формуле: 910.00.005 - 910.00.006;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации, определяемая по формуле: 910.00.007 х 0,5;
9) в строке 910.00.009 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле:(910.00.007 х 0,5) – 910.00.011 – 910.00.021.
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2005 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании), над суммой социального налога, в строке 910.00.009, в соответствии с пунктом 2 статьи 437 Налогового кодекса, указывается сумма социального налога, равная нулю.
11. В разделе "Исчисление социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя":
1) в строке 910.00.010 указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
2) в строке 910.00.011 указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
3) в строке 910.00.012 указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя;
4) в строке 910.00.013 указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя.
12. К примеру, в 2016 году заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 29 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, отсутствует;
3) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников, включая самого индивидуального предпринимателя, составила 24 человек, определенная следующим образом:
24+24+24+24+22+22 / 6 месяцев + 1, где 24 человек - количество работников с первого по четвертый месяцы налогового периода, 22 человека – количество работников в пятом и шестом месяцах налогового периода;
4) по строке 910.00.004 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 46 625 тенге, определенная следующим образом:

7) 910.00.007 жолында: 910.00.005 – 910.00.006 формуласы бойынша айқындалатын түзетуден кейінгі салықтардың сомасы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында: 910.00.007 х 0,5 декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшерінде бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолда: (910.00.007 х 0,5) – 910.00.011 – 910.00.021 формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшеріндегі бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2005 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заң) сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.009 жолда Салық кодексінің 437-бабы 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
11. "Дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.010 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін табыс көрсетіледі;
2) 910.00.011 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес есептелген дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
3) 910.00.012 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары есептелетін табыс көрсетіледі;
4) 910.00.013 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
12. Мысалы, 2016 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 29 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын табыс жоқ;
3) 910.00.003 жолы бойынша дара кәсіпкердің өзін қоса алғанда, қызметкерлердің орташа тізімдік саны 24 адамды құрады, ол былайша айқындалды:
(24+24+24+24+22+22) / 6 ай + 1, мұнда 24 адам – салық кезеңінің бірінші айдан бастап төртінші айларындағы қызметкерлердің саны, 22 адам – салық кезеңінің бесінші және алтыншы айларындағы қызметкерлердің саны;
4) 910.00.004 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 46 625 теңгені құрады, мұнда:

сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 1 119 000 тенге (240 000 тенге + 720 000 тенге + 159 000 тенге), в том числе:
заработная плата пяти человек по 48 000 тенге составила 240 000 тенге (5 х 48 000 тенге);
заработная плата шестнадцати человек по 45 000 тенге составила 720 000 тенге (16 х 45 000 тенге);
заработная плата трех человек по 53 000 тенге составила 159 000 тенге (3 х 53 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 46 625 тенге (1 119 000 / 24 человек).
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника со второго по шестой месяцы налогового периода.
Допустим, что во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила – 48 700 тенге, в третьем – 45 900 тенге, в четвертом и пятом месяцах по 52 700 тенге, в шестом 49 536 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 49 360 тенге ((46 625 тенге + 48 700 тенге + 45 900 + 52 700 + 52 700 + 49 536 тенге) / 6 месяцев).
В данном примере 2–кратный минимальный размер месячной заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете на 2016 год, составил 45 718 тенге (22 859 х 2).
Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода (49 360) превысила 2-кратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса;
5) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса составила 870 000 тенге (29 000 000 тенге х 3%);
6) по строке 910.00.006 корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса составила 313 200 тенге, определяется следующим образом:
870 000 тенге х 24 человек х 1,5% = 313 200.
Где 1,5% – процент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
7) по строке 910.00.007 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составила 556 800 тенге (870 000 тенге – 313 200 тенге);
8) по строке 910.00.008 сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составила 278 400 тенге (556 800 тенге х 0,5);
9) по строке 910.00.009 сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, равна нулю, поскольку сумма исчисленного социального налога (910.00.007 х 0,5) минус сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.011) минус сумма социальных отчислений за работников (910.00.021) равна отрицательной разнице ((556 800 х 0,5) – 68 577 – 355 393);

салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 1 119 000 теңге (240 000 теңге + 720 000 теңге + 159 000 теңге), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 48 000 теңгеден 240 000 теңге (5 х 48 000 теңге) құрады;
он алты адамның еңбекақысы 45 000 теңгеден 720 000 теңге (16 х 45 000 теңге) құрады;
үш адамның еңбекақысы 53 000 теңгеден 159 000 теңге (3 х 53 000 теңге) құрады.
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 46 625 теңге (1 119 000 / 24 адам) құрады.
Салық кезеңінің екінші айдан бастап алтыншы айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы тап осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Айталық, бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында орташа еңбекақы сомасы – 48 700, үшіншіде – 45 900, төтінші және бесінші айларында – 52 700 ден, алтыншы айда – 49 536 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 49 360 теңгені ((46 625 теңге + 48 700 теңге + 45 900 + 52 700 + 52 700+49536 / 6 ай) құрады.
Бұл мысалда 2016 жылға арналған Республикалық бюджет туралы
заңымен белгіленген айлық еңбекақының 2 еселенген ең төменгі мөлшері 45 718 теңгені (22 859 х 2) құрады.
Салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының 2 еселік мөлшерінен (49 360) асқандықтан, Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағында көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;
5) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 870 000 теңге (29 000 000 теңге х 3%) құрайды;
6) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабы 2-тармағына сәйкес салық сомасын түзету 313 200 теңгені құрады;
870 000 теңге х 25 адам х 1,5%), мұндағы 1,5%=313 200.
1,5 % – қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір, қызметкер үшін салық сомасын түзету проценті;
7) 910.00.007 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 556 800 теңге құрайды (870 000 теңге – 313 200 теңге);
8) 910.00.008 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы 278 400 теңгені құрайды ( 556 800 теңге х 0,5);
9) 910.00.009 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы нөлге тең, өйткені есептелген әлеуметтік салығы (910.00.007 х 0,5) азайту дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.011) азайту қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.021) теріс айырмашылығына тең ((556 800 х 0,5) – 68 577 – 355 393;

10) по строке 910.00.010 сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, составила – 1 371 540 (228 590 тенге х 6 месяцев), где 228 590 тенге – предельный доход за месяц, принимаемый для исчисления социальных отчислений;
11) по строке 910.00.011 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 68 577 тенге (1 371 540 х 5%), где 5% – ставка социальных отчислений в 2016 году;
12) по строке 910.00.012 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении", составила 137 154 тенге (22 859 тенге х 6 месяцев), где 22 859 тенге – минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете на 2016 год;
13) по строке 910.00.013 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 13 715 тенге (137 154 тенге х 10%), где 10% – ставка обязательных пенсионных взносов.
13. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов с доходов физических лиц":
1) в строке 910.00.014 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период;
2) в строке 910.00.015 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период;
3) в строке 910.00.016 указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц налогового периода;
4) в строке 910.00.017 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за налоговый период;
5) в строке 910.00.018 указывается сумма доходов работников, принимаемых для исчисления обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд;
6) в строке 910.00.019 указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных с доходов работников, принимаемых для исчисления обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд за налоговый период;
7) в строке 910.00.020 указывается сумма расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательством об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете;

10) 910.00.010 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістің сомасы 1 371 540 теңгені құрады (228 590 теңге х 6 ай), мұнда 228 590 теңге – әлеуметтік аударымдар есептелетін айлық кірістің шектелген сомасы;
11) 910.00.011 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 68 577 теңге (1 371 540 х 5%), бұнда 5% – 2016 жылғы әлеуметтік аударымдар ставкасы;
12) 910.00.012 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті, Қазақстан Республикасы "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңына сәйкес, зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 137 154 теңгені құрады (22 859 теңге х 6 ай), бұнда 22 859 теңге – 2016 жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңмен белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшері;
13) 910.00.013 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 13 715 теңгені құрады (137 154 х 10%), бұнда 10% – міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы.
13. "Жеке тұлғалардың табысынан жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.014 жолында жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтары табысынан есепке жатқызылған және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 910.00.015 жолында жеке тұлғаларға төленген, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есепке жатқызылған және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 910.00.016 жолында салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 910.00.017 жолында жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және салық кезеңі үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
5) 910.00.018 жолында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын қызметкерлердің сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.019 жолында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын қызметкерлердің сомасынан ес ептелген міндетті кәсіптік зейнетақы жарналар сомасы көрсетіледі;
7) 910.00.020 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін табыстар түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамада бекітілген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған Республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген ай сайынғы табыс, ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек;

8) в строке 910.00.021 указывается сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, и подлежащих уплате за налоговый период.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае, если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) указывается дата подачи декларации в орган государственных доходов;
3) указывается код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;
4) указывается код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) указывается дата приема декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) указывается входящий номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение 20
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 июня 2016 года
№ 324
Приложение 97
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2014 года
№ 587
Правила составления налоговой отчетности (декларации) для
плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)

8) 910.00.021 жолда Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген және салық кезеңі үшін төлеуге жататын әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырылған күні көрсетіледі;
3) орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) Жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды адам декларацияны қабылдаған күн көрсетіледі;
7) Мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Пошта немесе өзге байланыс ұйымымен қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 21 маусымдағы
№ 324 бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 587 бұйрығына
97-қосымша
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігін
(декларацияны) жасау қағидалары (920.00-нысан)

1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (далее – Декларация), предназначенной для исчисления единого земельного и социального налогов, индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, платы за эмиссии в окружающую среду, а также обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Настоящие Правила распространяются на обязательства по представлению налоговой отчетности с 1 января 2016 года.
3. Декларация состоит из самой декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
4. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
6. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
7. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
9. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
11. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
12. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (920.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер және әлеуметтік салықтарды, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған бірыңғай жер салығын төлеушілер үшін салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Осы Қағидалар 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап салық есептілігін табыс ету бойынша міндеттемелерге қолданылады.
3. Декларация декларацияның өзінен (920.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (920.01-ден 920.02-ке дейінгі нысандар) тұрады.
4. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
7. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
8. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
9. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
10. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
11. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды жеткізгіште – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
12. Декларацияға салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

13. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой органа государственных доходов;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление декларации (форма 920.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика;
2) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и наименование крестьянского или фермерского хозяйства (при его наличии).
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица- доверительного управляющего или наименование юридического лица- доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
6) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
7) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
16. В разделе "Исчисление единого земельного налога":

13. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
14. Қосымшаның "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (920.00-нысан)
15. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
2) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және шаруа немесе фермер қожалығының атауы (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) декларация түрі. Тиісті торкөздер Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні. А немесе В торкөздері Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) салық төлеуші санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
7) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
8) тиісті торкөзде табыс етілген қосымшалардың саны.
"Бірыңғай жер салығын есептеу" деген бөлімде:

1) в строке 920.00.001 А указывается совокупная площадь пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.001 В указывается совокупная площадь пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В случае если размер совокупной площади составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
2) в строке 920.00.002 А указывается совокупная оценочная стоимость пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.002 В указывается совокупная оценочная стоимость пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В случае если размер совокупной оценочной стоимости составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
3) в строке 920.00.003 А указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашням, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.003 В указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, имеющимся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
4) в строке 920.00.004 указывается общая сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен и пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.004 А и 920.00.004 В.
В строке 920.00.004 А указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.01.007 по всем формам 920.01.
В строке 920.00.004 В указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.01.015 по всем формам 920.01;
5) 920.00.005 А указывается сумма исчисленного единого земельного налога с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.

1) 920.00.001 А жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа немесе фермер қожалығында бар егiстiктердің ауданы көрсетіледі.
920.00.001 В жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа немесе фермер қожалығында бар жайылымдардың, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің жиынтық ауданы көрсетіледі.
Егер жиынтық ауданының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
2) 920.00.002 А жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа немесе фермер қожалығында бар егістіктердің жиынтық бағалау құны көрсетіледі.
920.00.002 В жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа немесе фермер қожалығында бар жайылымдардың, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің жиынтық бағалау құны көрсетіледі.
Егер жиынтық бағалау құнының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
3) 920.00.003 А жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа немесе фермер қожалығында бар егістіктер бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.003 В жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа немесе фермер қожалығында бар жайылымдар, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелері бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолында 920.00.004 А және 920.00.004 В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін шаруа немесе фермер қожалығында бар егістіктер мен жайылым, табиғи шабындық және басқа да жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша есептелген бірыңғай жер салығы сомасының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.00.004 А жолында 920.01 барлық нысандары бойынша 920.01.007 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін егістіктің орналасқан орны бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.004 В жолында 920.01 барлық нысандары бойынша 920.01.015 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін егістіктің, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.005 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанға дейін салық кезеңі үшін және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын, Салық кодексінің 444-бабы 1-тармағына сәйкес түзету есепке алғанда, бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.005 В указывается сумма исчисленного единого земельного налога с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
17. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в графе А строки 920.00.006 указывается количество членов хозяйства, включая главу и совершеннолетних членов хозяйства, за каждый месяц налогового периода;
2) в графе В строки 920.00.006 указывается количество работников хозяйства за каждый месяц налогового периода;
3) в графе С строки 920.00.006 за каждый месяц указывается:
сумма исчисленного социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение суммы граф А и В строки 920.00.006 на ставку социального налога, установленного статьей 445 Налогового кодекса;
итоговая сумма исчисленного социального налога в строке "Всего за налоговый период", определяемая суммированием показателей графы С строки 920.00.006 за все месяцы налогового периода;
4) в строке 920.00.007 А указывается сумма социального налога за главу и членов хозяйства, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода. В соответствии со статьей 445 Налогового кодекса данная строка определяется как разница между исчисленной суммой социального налога за период с 1 января по 1 октября налогового периода и суммой строк 920.00.015 А и 920.00.021 А.
В строке 920.00.007 В указывается сумма социального налога за главу и членов хозяйства, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом. В соответствии со статьей 445 Налогового кодекса данная строка определяется как разница между исчисленной суммой социального налога за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода и суммой строк 920.00.015 В и 920.00.021 В.
При превышении суммы социальных отчислений над суммой социального налога сумма социального налога становится равной нулю.
18. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов физических лиц":
1) в строках 920.00.008, 920.00.008 I, 920.00.008 II указываются суммы доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьей 160 Налогового кодекса, начисленных налоговым агентом за налоговый период. Строка 920.00.008 определяется как сумма строк 920.00.008 I и 920.00.008 II.

920.00.005 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан 31 желтоқсанына дейін салық кезеңі үшін есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын, Салық кодексінің 444-бабы 1-тармағына сәйкес түзету есепке алғанда,бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
17. "Әлеуметтік салықты есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.006 жолының А бағанында салық кезеңінің әрбір айы үшін шаруашылық басшысын және кәмелетке толған мүшелерін қоса алғанда, шаруашылық мүшелерінің саны көрсетіледі;
2) 920.00.006 жолының В бағанында салық кезеңінің әрбір айы үшін шаруашылық қызметкерлерінің саны көрсетіледі;
3) 920.00.006 жолының С бағанында әрбір айы үшін:
Салық кодексінің 445-бабында белгіленген әлеуметтік салық ставкасына 920.00.006 жолының А және В бағандары сомаларының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасы;
"Салық кезеңі үшін барлығы" жолында есептелген, салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.006 жолы С бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын әлеуметтік салықтың қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.007 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 445-бабына сәйкес бұл жол салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасы мен 920.00.015 А және 920.00.021 А жолдарының сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады.
920.00.007 В жолында есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 445-бабына сәйкес бұл жол салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасы мен 920.00.015 В және 920.00.021 В жолдардың сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтік салық сомасы нөлге теңеледі.
18. "Жеке тұлғалардың жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.008, 920.00.008 I, 920.00.008 II жолдарында Салық кодексінің 160-бабына сәйкес төлем көзіне салынатын, салық кезеңі үшін салық агенті есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі. 920.00.008 жол 920.00.008 I және 920.00.008 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

При этом в строке 920.00.008 I указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты, начисленных налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.008 II за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
2) в строках 920.00.008 А, 920.00.008 А I, 920.00.008 А II указываются суммы доходов, начисленных работникам за налоговый период.
Сумма строки 920.00.008 А определяется как сумма строк 920.00.008 А I и 920.0.008 А II и включается в сумму строки 920.00.008.
При этом, в строке 920.00.008 А I указывается сумма доходов, начисленных работникам за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.008 А II за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
3) в строках 920.00.008 В, 920.00.008 В I, 920.00.008 В II указываются суммы начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за налоговый период.
Сумма строки 920.00.008 В определяется как сумма строк 920.00.008 В I и 920.00.008 В II и включается в сумму строки 920.00.008.
При этом, в строке 920.00.008 В I указывается сумма начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.008 В II за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
4) в строках 920.00.009, 920.00.009А, 920.00.009 В указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам, за налоговый период. Сумма строки 920.00.009 определяется как сумма строк 920.00.009 А и 920.00.009 В.
При этом, в строке 920.00.009 А указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.009 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
5) в строке 920.00.010 указывается сумма задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец налогового периода, без учета обязательных и добровольных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога. Сумма строки 920.00.010 определяется как сумма строк 920.00.010 А и 920.00.010 В.
При этом, в строке 920.00.010 А указывается сумма задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.010 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
6) в строках 920.00.011, 920.00.011 А, 920.00.011 В указываются суммы доходов выплаченных физическим лицам за налоговый период.
Строка 920.00.011 определяется как сумма строк 920.00011 А и 920.00.011 В.

Бұл ретте, 920.00.008 I жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.008 II жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін салық агенті есептеген төлем көзінен салық салынатын табыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.008 А, 920.00.008 А I, 920.00.008 А II жолдарында салық кезеңі үшін қызметкерлерге есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
920.00.008 А жолының сомасы 920.00.008 А I және 920.00.008 А II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте, 920.00.008 А I жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.008 А II жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін қызметкерлерге есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.008 В, 920.00.008 В I, 920.00.008 В II жолдарында салық кезеңі үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
920.00.008 В жолының сомасы 920.00.008 В I және 920.00.008 В II жолдарының сомасы ретінде айқындалады және 920.00.008 жолының сомасына қосылады.
Бұл ретте, 920.00.008 В I жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.008 В II жолында 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.009, 920.00.009 А, 920.00.009 В жолдарында салық кезеңі үшін жеке тұлғаларға есептелген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 920.00.009 жолының сомасы 920.00.009 А және 920.00.009 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте, 920.00.009 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.009 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.010 жолында міндетті және ерікті зейнетақыны жарналарын, сақтандыру сыйлықақыларын және жеке табыс салығын есептемегенде, салық кезеңінің соңына салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген табыстар бойынша берешек сомасы көрсетіледі. 920.00.010 жолының сомасы 920.00.010 А және 920.00.010 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
Бұл ретте, 920.00.010 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.010 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген табыстар бойынша берешектердің сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.011, 920.00.011 А, 920.00.011 В жолдарында салық кезеңі үшін жеке тұлғаларға төленген табыстардың сомасы көрсетіледі.
920.00.011 жолы 920.00.011 А және 920.00.011 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

При этом, в строке 920.00.011 А указываются доходы, выплаченные физическим лицам за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.011 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
7) в строках 920.00.012, 920.00.012 А, 920.00.012 В указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-гражданам Республики Казахстан, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период.
Строка 920.00.012 определяется как сумма строк 920.00.012 А и 920.00.012 В.
В строке 920.00.012 А указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-гражданам Республики Казахстан, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.012 В указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим -лицам гражданам Республики Казахстан, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
8) в строках 920.00.013, 920.00.013 А и 920.00.013 В указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 189, 190 Налогового кодекса, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период.
Строка 920.00.013 определяется как сумма строк 920.00.013 А и 920.00.013 В.
В строке 920.00.013 А указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.013 В указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
9) в строках 920.00.014, 920.00.014 А и 920.00.014 В указываются расходы работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании).

Бұл ретте, 920.00.011 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.011 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі;
7) 920.00.012, 920.00.012 А, 920.00.012 В жолдарында жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген табыстардан алынатын және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.012 жолы 920.00.012 А және 920.00.012 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.012 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап
1 қазанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген табыстардан алынатын және ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.012 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген табыстардан алынатын және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) 920.00.013, 920.00.013 А, 920.00.013 В жолдарында Салық кодексінің 189, 190-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті және резиденті емесі болып табылатын жеке тұлғаларға – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан алынатын және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.013 жолы 920.00.013 А және 920.00.013 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.013 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан алынатын және ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.013 В жолында 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан алынатын және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 920.00.014, 920.00.014 А, 920.00.014 В жолдарында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) сәйкес салық кезеңі үшін табыстар түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі.

При этом в строке 920.00.014 А указываются суммы расходов работодателя за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.014 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода.
Социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете;
10) в строках 920.00.015, 920.00.015 А, и 920.00.015 В указываются суммы социальных отчислений за налоговый период, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 920.00.015 определяется как сумма строк 920.00.015 А и 920.00.015 В.
В строке 920.00.015 А указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.015 В указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
11) в строке 920.00.016, 920.00.016 А и 920.00.016 В указываются суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.016 определяется как сумма строк 920.00.016 А и 920.00.016 В.
При этом в строке 920.00.016 А указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.016 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
12) в строке 920.00.017, 920.00.017 А и 920.00.017 В указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.017 определяется как сумма строк 920.00.017 А и 920.00.017 В.
В строке 920.00.017 А указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.

Бұл ретте 920.00.014 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.014 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Әлеуметтік аударымдар Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңда белгіленген мөлшерде әлеуметтік аударымдар есептеу объектісінен жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданатын ай сайынғы табыс Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі еңбекақының он еселенген мөлшерінен аспауға тиіс;
10) 920.00.015, 920.00.015 А, 920.00.015 В жолдарында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген, салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.015 жолы 920.00.015 А және 920.00.015 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.015 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген және ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
920.00.015 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 920.00.016, 920.00.016 А, 920.00.016 В жолдарында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
920.00.016 жолы 920.00.016 А және 920.00.016 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.016 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.016 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 920.00.017, 920.00.017 А, 920.00.017 В жолдарында жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
920.00.017 жолы 920.00.017 А және 920.00.017 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.017 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.017 В указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
13) в строке 920.00.018, 920.00.018 А и 920.00.018 В указывается сумма доходов работников, принимаемых для исчисления обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
14) в строке 920.00.019, 920.00.019 А и 920.00.019 В указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных с доходов работников, принимаемых для исчисления обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд за налоговый период.
19. В разделе "Исчисление социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов за главу и членов хозяйства, включая совершеннолетних":
1) в строке 920.00.020, 920.00.020 А и 920.00.020 В указываются доходы главы и членов хозяйства, с которых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании исчисляются социальные отчисления.
Строка 920.00.020 равна сумме строк 920.00.020 А и 920.00.020 В.
В строке 920.00.020 А указываются доходы главы и членов хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.020 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
2) в строках 920.00.021, 920.00.021 А, и 920.00.021 В указываются суммы социальных отчислений за главу и членов хозяйства за налоговый период, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 920.00.021 определяется как сумма строк 920.00.021 А и 920.00.021 В.
В строке 920.00.021 А указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 ноября налогового периода.
В строке 920.00.021 В указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
3) в строке 920.00.022, 920.00.022 А и 920.00.022 В указываются суммы доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.

920.00.017 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
13) 920.00.018, 920,00,018 А, 920.00.018 В жолдарында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын қызметкерлердің сомасы көрсетіледі;
14) 920.00.019, 920.00.019 А, 920.00.019 В жолдарында салық кезеңі үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу үшін алынатын қызметкерлердің сомасынан ес ептелген міндетті кәсіптік зейнетақы жарналар сомасы көрсетіледі.
19. "Шаруашылық басшысы мен кәмелетке толғандарды қоса алғанда, оның мүшелері үшін әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.020, 920.00.020 А және 920.00.020 В жолдарында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің табыстары көрсетіледі.
920.00.020 жолы 920.00.020 А және 920.00.020 В жолдарының сомасына тең.
920.00.020А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.020В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің табыстары көрсетіледі;
2) 920.00.021, 920.00.021 А және 920.00.021 В жолдарында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес айқындалатын салық кезеңі үшін шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.021 жолы 920.00.021 А және 920.00.021 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.021 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген және салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
920.00.021 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.022, 920.00.022 А және 920.00.022 В жолдарында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.

Строка 920.00.022 определяется как сумма строк 920.00.022 А и 920.00.022 В.
При этом в строке 920.00.022 А указывается сумма доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.022 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
4) в строке 920.00.023, 920.00.023 А и 920.00.023 В указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.023 определяется как сумма строк 920.00.023 А и 920.00.023 В.
В строке 920.00.023 А указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в срок не позднее 10 ноября налогового периода.
В строке 920.00.023 В указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения земельных участков.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения земельных участков;
4) код органа государственных доходов по месту жительства.
Указывается код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;

920.00.022 жолы 920.00.022 А және 920.00.022 В жолдарының сомасына тең.
Бұл ретте, 920.00.022 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.022 В жолында 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.023, 920.00.023 А және 920.00.023 В жолдарында шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген табыстарынан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
920.00.023 жолы 920.00.023 А және 920.00.023 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.023А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген табыстарынан есептелген және салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
920.00.023 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген табыстарынан есептелген және салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
20. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшысының) Т.А.Ә." жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә." жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

6) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 920.01 – Единый земельный налог
21. Форма 920.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы единого земельного налога за налоговый период по каждому земельному участку:
имеющегося на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющегося на праве вторичного землепользования.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельное приложение по форме 920.01.
22. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" в строке 3 отмечается ячейка соответствующего вида права на земельный участок.
23. В разделе "Исчисление единого земельного налога по пашням":
1) в строке 920.01.001 указывается код органа государственных доходов по месту, где производится фактическое пользование пашней;
2) в строке 920.01.002 указывается кадастровый номер пашни согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в строке 920.01.003 указывается площадь пашни в гектарах.
В случае если размер площади составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 920.01.004 указывается оценочная стоимость пашни согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия данного акта, в строке 920.01.004 указывается оценочная стоимость пашни, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с частью второй статьи 443 Налогового кодекса.
В случае если размер оценочной стоимости составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
5) в строке 920.01.005 указывается количество месяцев пользования (владения) пашней в течение налогового периода;
6) в строке 920.01.006 указывается удельный вес земельного участка из совокупной площади пашен, определяемый по формуле (920.01.003 / 920.00.001 А х 100).
В случае если размер удельного веса составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;

6) декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Бірыңғай жер салығы – 920.01-нысанын жасау
21. 920.01-нысаны салық кезеңі үшін:
жеке меншік, жалға берілген жер учаскесі бойынша алғашқы жер пайдалану құқығындағы;
қайталама жер пайдалану құқығындағы әрбір жер учаскесі бойынша бірыңғай жер салығын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушіде әртүрлі көрсеткіштері (иелік ету кезеңдері; жер учаскелеріне сәйкестендіру құжаттары және тағы сол сияқты) бар жер учаскелері болған кезде әрбір жер учаскесі бойынша 920.01-нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
22. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде 3-жолда жер учаскесіне құқықтың тиісті түріне сәйкес торкөз толтырылады.
23. "Егістік бойынша бірыңғай жер салығын есептеу" деген бөлімде:
1) 920.01.001 жолында егістікті нақты пайдалану жүргізілетін орын бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
2) 920.01.002 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес егістіктің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында егістіктің ауданы гектарда көрсетіледі.
Егер жиынтық ауданының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
4) 920.01.004 жолында жер учаскесінің бағалау құнын айқындау актісінің деректеріне сәйкес егістіктің бағалау құны көрсетіледі.
Бұл акті болмаған жағдайда, 920.01.004 жолында Салық кодексінің 443-бабы 1 бөліміне сәйкес 1 гектар жердiң аудан бойынша орташа бағалау құны негiзге алына отырып айқындалған егістіктің бағалау құны көрсетіледі.
Егер жиынтық бағалау құнының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
5) 920.01.005 жолында салық кезеңі ішінде егістікті пайдалану (иелік ету) айының саны көрсетіледі;
6) 920.01.006 жолында (920.01.003/920.00.001 А х 100) формуласы бойынша айқындалатын егістіктің жиынтық ауданынан жер учаскесінің үлес салмағы көрсетіледі.
Егер үдлес салмағының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;

7) в строке 920.01.007 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашне, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая по формуле (920.00.003 А х 920.01.006).
Примеры расчета суммы единого земельного налога по пашням, подлежащего уплате в бюджет за 2015 год (налоговый период).
Пример 1. В случае если плательщик единого земельного налога имеет по Республике Казахстан один земельный участок "пашня", используемый под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место нахождение земельного участка
Площадь земельного участка (гектар)
Оценочная стоимость земельного участка (в млн.тенге)
Фактический период пользования земельным участком в 2015 году (месяцев)
Оценочная стоимость за фактический период пользования земельным участком (в млн. тенге)
1.
Северо–Казахстанская область, район имени Шал–Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге (21,0 / 12 х 6)
Итого:
700 га
(совокупная площадь)
10,5 млн.тенге (совокупная оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади (700 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,15 % от совокупной оценочной стоимости с 500 гектаров + 0,3 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 500 гектаров: 7,5 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х 500 га)/700 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 500 гектаров: 3,0 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х (700 га – 500 га)) / 700 га), где (700 га – 500 га) – превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2015 год по месту нахождения земельного участка: 20,3 тыс. тенге ((0,15 % х 7,5 млн.тенге) + (0,3 % х 3,0 млн. тенге)).
Пример 2. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных районах одного региона Республики Казахстан два земельных участка "пашни", используемые под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место нахождение земельного участка
Площадь земельного участка (гектар)
Оценочная стоимость земельного участка (в млн.тенге)
Фактический период пользования земельным участком в 2015 году (месяцев)
Оценочная стоимость за фактический период пользования земельным участком (в млн. тенге)
1.
Акмолинская область, Есильский район
800 га
16,0
9 мес.
12,0 млн.тенге
(16,0 / 12 х 9), где 12 – количество месяцев в году
2.
Акмолинская область, Жаксынский район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
Итого:
2 000 га
(совокупная площадь)
36,0 млн.тенге
(совокупная оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (2 000 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,45 % от совокупной оценочной стоимости с 1500 гектаров + 0,46 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 1 500 гектаров. Рассчитываем:

7) 920.01.007 жолында (920.00.003А х 910.02.006) формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын егістік бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
2015 жылға (салық кезеңі) бюджетке төленуге жататын егістік бойынша бірыңғай жер салығының сомасын есептеу мысалдары.
1-мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеушіде Қазақстан Республикасы бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын бір "егістік" жер учаскесі болған жағдайда:
Р/с №
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2015 жылы жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі (айлар)
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын атындағы аудан
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге
(21,0/12х6)
Жиыны:
700га (жиынтық ауданы)
10,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
Жиынтық ауданы (700 га) негізге алына отырып, Салық кодексінің 444-бабы 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 500 гектардан жиынтық бағалау құнының 0,15% + 500 гектардан асатын гектарлардан жиынтық бағалау құнының 0,3% құрайды. Есептейміз:
500 гектардан жиынтық бағалау құны: 7,5 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х 500 га) / 700 га);
500 гектардан асатын гектарлардан жиынтық бағалау құны: 3,0 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х (700 га – 500 га)) / 700 га), мұнда (700 га – 500 га) – асып кетуі;
жер учаскесінің орналасқан жері бойынша 2015 жыл үшін бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 20,3 мың теңге ((0,15% х 7,5 млн. теңге) + (0,3% х 3,0 млн. теңге)).
2-мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеушіде Қазақстан Республикасының бір өңірінің түрі аудандарында ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын екі "егістік" жер учаскесі болған жағдайда:
Р/с №
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2015 жылы жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі (айлар)
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы, Есіл ауданы
800 га
16,0
9 ай
12,0 млн. теңге (16,0 / 12 х 9), мұнда 12 – бір жылдағы айлар саны
2.
Ақмола облысы, Жақсы ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
Жиыны:
2000 га (жиынтық ауданы)
36,0 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер учаскесінің жиынтық ауданы (2 000 га) негізге алына отырып, Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 1500 гектардан жиынтық бағалау құнының 0,45% + 1500 гектардан асатын гектарлардан бағалау құнының 0,46 % құрайды. Есептейміз:

совокупная оценочная стоимость с 1 500 гектаров: 27,0 млн. тенге ((36,0 млн.тенге х 1 500 га) / 2 000 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 1 500 гектаров: 9,0 млн. тенге ((36,0 млн.тенге х (2 000 га – 1 500 га)) / 2 000 га), где (2 000 га – 1 500 га) – превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2015 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 175,5 тыс. тенге ((0,45 % х 27,0 млн.тенге) + (0,46 % х 9,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в органы государственных доходов и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (175,5 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Есильского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 800 гектаров, за 2015 год: 70,2 тыс. тенге (175,5 тыс. тенге х 40% (800 га / 2 000 га х 100)), где 2 000 га – совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Жаксынского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2015 год: 105,3 тыс. тенге (175,5 тыс. тенге х 60% (1 200 га/2 000 га х 100)).
Пример 3. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан три земельных участка "пашни", используемых под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место нахождение земельного участка
Площадь земельного участка (гектар)
Оценочная стоимость земельного участка (в млн.тенге)
Фактический период пользования земельным участком в 2015 году (месяцев)
Оценочная стоимость за фактический период пользования земельным участком (в млн. тенге)
1.
Костанайская область, Камыстинский район
1 600 га
64,0
8 мес.
42,7 млн.тенге
(64,0 / 12 х 8), где 12 – количество месяцев в году
2.
Северо–Казахстанская область, район имени Шал–Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
3.
Акмолинская область, Жаксынский район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
Итого:
3 500 га
(совокупная площадь)
77,2 млн.тенге
(совокупная оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади 3-х земельных участков (3 500 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,46 % от совокупной оценочной стоимости с 3000 гектаров + 0,75 % от совокупной оценочной стоимости гектаров, превышающих 3 000 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 3 000 гектаров: 66,2 млн. тенге ((77,2 млн.тенге х 3 000 га) / 3 500 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 3 000 гектаров: 11,0 млн. тенге ((77,2 млн.тенге х (3 500 га – 3 000 га)) / 3 500 га), где (3 500 га – 3 000 га) – превышение;

1 500 гектардан жиынтық бағалау құны: 27,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х 1 500 га) / 2 000 га);
1 500 гектардан асатын гектарлардан жиынтық бағалау құны: 9,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х (2 000 га – 1 500 га)) / 2 000 га), мұнда (2 000 га – 1 500 га) – асып кетуі;
бірыңғай жер салығын төлеушіде бар екі жер учаскесі бойынша 2015 жыл үшін бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 175,5 мың теңге ((0,45 % х 27,0 млн. теңге) + (0,46 % х 9,0 млн. теңге)).
Салық кодексінің 447-бабына сәйкес мемлекеттік кірістер органына 920.00-нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша жүргізілетіндіктен, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан (175,5 мың теңге) әрбір жер учаскесінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын есептейміз:
2015 жыл үшін ауданы 800 гектар болатын жер учаскесі бойынша Ақмола облысы Есіл ауданының бюджетіне төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 70,2 мың теңге (175,5 мың теңге х 40 % (800 га / 2 000 га х 100)), мұнда 2 000 га – жер учаскесінің жиынтық ауданы;
2015 жыл үшін ауданы 1 200 гектар болатын жер учаскесі бойынша Ақмола облысы Жақсы ауданының бюджетіне төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 105,3 мың теңге (175,5 мың теңге х 60 % (1 200 га / 2 000 га х 100)).
3-мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеушіде Қазақстан Республикасының түрлі өңірлерінде ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын үш "егістік" жер учаскесі болған жағдайда:
Р/с №
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2015 жылы жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі (айлар)
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Қостанай облысы, Қамысты ауданы
1 600 га
64,0
8 ай
42,7 млн. теңге (64,0 / 12 х 8), мұнда 12 – бір жылдағы айлар саны
2.
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын атындағы аудан
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге (21,0 / 12 х 6)
3.
Ақмола облысы, Жақсы ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
Жиыны:
3 500 га (жиынтық ауданы)
77,2 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
3 жер учаскесінің жиынтық ауданы (3 500 га) негізге алына отырып, Салық кодексінің 444-бабы 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 3000 гектардан жиынтық бағалау құнының 0,46% + 3000 гектардан асатын гектарлардан жиынтық бағалау құнының 0,5% құрайды. Есептейміз:
3000 гектардан жиынтық бағалау құны: 66,2 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х 3 000 га)/3 500);
3000 гектардан асатын гектарлардан жиынтық бағалау құны: 11,0 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х (3 500 га – 3 000 га)) / 3 500 га), мұнда (3 500 га – 3 000 га)– асып кетуі;

сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2015 год по трем земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 479,7 тыс. тенге ((0,46 % х 66,2 млн.тенге) + (0,75 % х 11,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в органы государственных доходов и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (479,7 тыс. тенге), суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Костанайской области (Камыстинский район) по земельному участку с площадью 1 600 гектаров, за 2015 год: 219,2 тыс. тенге (479,7 тыс. тенге х 45,7 % (1 600 га/3 500 га х 100)), где 3 500 га – совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо–Казахстанской области (район имени Шал–Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2015 год: 96,0 тыс. тенге (479,7 тыс. тенге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2015 год: 164,5 тыс. тенге (479,7 тыс. тенге х 34,3 % (1 200 га / 3 500 га х 100)).
24. В разделе "Исчисление единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам":
1) в строке 920.01.008 указывается код органа государственных доходов по месту, где производится фактическое пользование земельным участком;
2) в строке 920.01.009 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в строке 920.01.010 указывается площадь земельного участка в гектарах.
В случае если размер совокупной площади составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 920.01.011 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия указанного акта, в данной строке указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с частью второй статьи 443 Налогового кодекса.
В случае если размер оценочной стоимости составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;

бірыңғай жер салығын төлеушіде бар үш жер учаскесі бойынша 2015 жыл үшін бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 479,7 мың теңге ((0,46 % х 66,2 млн. теңге) + (0,75 % х 11,0 млн. теңге)).
Салық кодексінің 447-бабына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарына 920.00-нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша жүргізілетіндіктен, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан (479,7 мың. теңге) әрбір жер учаскесінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын есептейміз:
2015 жыл үшін ауданы 1 600 гектар болатын жер учаскесі бойынша Қостанай облысының (Қамысты ауданы) бюджетіне төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 219,2 мың теңге (479,7 мың теңге х 45,7 % (1 600 га / 3 500 га х 100)), мұнда 3 500 га – жер учаскесінің жиынтық ауданы;
2015 жыл үшін ауданы 700 гектар болатын жер учаскесі бойынша Солтүстік Қазақстан облысының (Шал ақын ауданы) бюджетіне төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 96,0 мың теңге (479,7 мың теңге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100));
2015 жыл үшін ауданы 1200 гектар болатын жер учаскесі бойынша Ақмола облысының (Жақсы ауданы) бюджетіне төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 164,5 мың теңге (479,7 мың теңге х 34,3 % (1 200 га/3 500 га х 100)).
24. "Жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да жер учаскелері бойынша бірыңғай жер салығын есептеу" деген бөлімде:
1) 920.01.009 жолында жер учаскесін нақты пайдалану жүргізілетін орын бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
2) 920.01.010 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) 920.01.011 жолында жер учаскесінің ауданы гектарда көрсетіледі.
Егер жиынтық ауданының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
4) 920.01.012 жолында жер учаскесінің бағалау құнын айқындау актісінің деректеріне сәйкес жер учаскесінің бағалау құны көрсетіледі.
Бұл акті болмаған жағдайда, бұл жолда Салық кодексінің 441-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес 1 гектар жердiң аудан бойынша орташа бағалау құны негiзге алына отырып айқындалған жер учаскесінің бағалау құны көрсетіледі.
Егер жиынтық бағалау құнының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;

5) в строке 920.01.012 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода;
6) в строке 920.01.013 указывается удельный вес земельного участка из совокупной площади пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, определяемый по формуле (920.01.010 / 920.00.001 В х 100).
В случае если размер совокупной площади составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
7) в строке 920.01.014 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая по формуле (920.00.003 В х 920.01.013).
Пример расчета суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2015 год (налоговый период), в случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан два земельных участка, систематически используемые под сенокошение или для выпаса животных:
№ п/п
Место нахождение земельного участка
Площадь земельного участка (гектар)
Оценочная стоимость земельного участка (в млн.тенге)
Фактический период пользования земельным участком в 2015 году (месяцев)
Оценочная стоимость за фактический период пользования земельным участком (в млн. тенге)
1.
Акмолинская область, Жаксынский район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
2.
Северо –Казахстанская область, район имени Шал–Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
Итого:
1 900 га
(совокупная площадь)
34,5 млн. тенге
(совокупная оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (1 900 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,2 % к совокупной оценочной стоимости земельных участков. Рассчитываем:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2015 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 69,0 тыс. тенге (0,2 % х 34,5 млн.тенге).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в органы государственных доходов и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (69,0 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2015 год: 43,5 тыс. тенге (69,0 тыс. тенге х 63 % (1 200 га/1 900 га х 100));

5) 920.01.013 жолында салық кезеңі ішінде жер учаскесін пайдалану (иелік ету) айының саны көрсетіледі;
6) 920.01.014 жолында (920.01.009/920.00.001 В х 100) формуласы бойынша айқындалатын жайылымдардың, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің жиынтық ауданынан жер учаскесінің үлес салмағы көрсетіледі.
Егер үдлес салмағының мөлшері орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
7) 920.01.015 жолында (910.00.003 В х 910.01.013) формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жайылымдар, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелері бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
Егер бірыңғай жер салығын төлеушіде Қазақстан Республикасының түрлі өңірлерінде шабындыққа немесе жануарларды жаюға жүйелі пайдаланатын екі жер учаскесі болған жағдайда, 2015 жыл үшін (салық кезеңі) бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығы сомасын есептеу мысалы:
Р/с №
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2015 жылы жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі (айлар)
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы Жақсы ауданы
1 200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
2.
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын атындағы аудан
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге (21,0 / 12 х 6)
Жиыны:
1 900 га (жиынтық ауданы)
34,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер учаскесінің жиынтық ауданы (1 900 га) негізге алына отырып, Салық кодексінің 444-бабы 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: жер учаскелерінің жиынтық бағалау құнына 0,2% құрайды. Есептейміз:
бірыңғай жер салығын төлеушіде бар екі жер учаскесі бойынша 2015 жыл үшін бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 69,0 мың теңге (0,2 % х 34,5 млн. теңге).
Салық кодексінің 447-бабына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарына 920.00-нысаны бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша жүргізілетіндіктен, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан (69,0 мың теңге) әрбір жер учаскесінің орналасқан орны бойынша бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын есептейміз:
2015 жыл үшін ауданы 1 200 гектар болатын жер учаскесі бойынша Ақмола облысының (Жақсы ауданы) бюджетіне төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 43,5 мың теңге (69,0 мың теңге х 63 % (1 200 га / 1 900 га х 100).

сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо–Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2015 год: 25,5 тыс. тенге (69,0 тыс. тенге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100)).
4. Составление формы 920.02 – Плата за пользование водными
ресурсами поверхностных источников
25. Форма 920.02 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
26. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ячейки А и В строки 3 заполняются при наличии разрешительного документа на специальное водопользование;
2) в строке 4 указывается вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 5 указывается код органа государственных доходов по месту осуществления специального водопользования, указанному в разрешительном документе;
4) в строке 6 единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
27. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 6:
1) в строке 920.02.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.02.002 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.02.003 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период.
28. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.02.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 920.02.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.02.004) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.
29. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":

2015 жыл үшін ауданы 700 гектар болатын жер учаскесі бойынша Солтүстік Қазақстан облысының (Шал ақын ауданы) бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 25,5 мың теңге (69,0 мың теңге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100)).
4. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін
төлемақы – 920.02-нысанын жасау
25. 920.02-нысан салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
26. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 3-жолдың А және В торкөздері арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде толтырылады;
2) 4-жолда арнайы су пайдалану түрі көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген арнайы су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) 5-жолда рұқсат құжатында көрсетілген арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
4) 6-жолда су пайдалануды өлшеу бірлігі.
"Арнайы су пайдалану түрі" жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
27. "Төлемақы есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" деген бөлімде 6-жолда көрсетілген су пайдаланудың өлшем бірлігінде толтырылады.
1) 920.02.001 жолында белгіленген су пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.02.002 жолында салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.02.003 жолында салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі.
28. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) 920.02.004 жолында Салық кодексінің 487-бабы 1-тармағына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органы белгілеген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі;
2) 920.02.005 жолында Салық кодексінің 487-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген төлемақы ставкасы (920.02.004) бес есеге ұлғайта отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
29. "Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" деген бөлімде:

1) в строке 920.02.006 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.02.002 и 920.02.004;
2) в строке 920.02.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.02.003 и 920.02.005;
3) в строке 920.02.008 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.02.006) и сверх установленного лимита (920.02.007).
В строке 920.02.008 А указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.02.008 В указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.

1) 920.02.006 жолында 920.02.002 және 920.02.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 920.02.007 жолында 920.02.003 және 920.02.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 920.02.008 жолында белгіленген лимит шегінде (920.02.006) және белгіленген лимиттен жоғары (920.02.007) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.02.008 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есетелген төлемақы сомасы көрсетіледі.
920.02.008 В жолында есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезеңі үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі.