Об утверждении формы плана мониторинга выбросов парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 245. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2016 года № 13945. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму плана мониторинга выбросов парниковых газов.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Н. Айдапкелов

Парниктік газдар шығарындылары мониторингі жоспарының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 245 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 19 шілдеде № 13945 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары мониторингі жоспарының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
____________ Н. Айдапкелов

17 июня 2016 года
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 13 июня 2016 года № 245
Форма
Форма плана мониторинга выбросов парниковых газов
Индекс: форма № 1
Периодичность: разрабатывается на период действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного
на соответствующий период или на срок реализации проектов и программ
по сокращению выбросов и увеличению поглощения парниковых газов.
Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающих под
требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии
со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан.
Куда представляется: уполномоченный орган в области охраны
окружающей среды Республики Казахстан.
Срок представления: до первого апреля первого года действия
Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов,
утвержденного на соответствующий период.
1. Полное наименование оператора установки ____________________
2. Адрес оператора установки __________________________________
3. Телефон ____________________________________________________
4. Факс _______________________________________________________
5. Адрес электронной почты ____________________________________
6. Бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или
индивидуальный идентификационный номер оператора установки
_____________________________________________________________________
7. Основной вид деятельности оператора установки по общему классификатору видов экономической деятельности _____________________
8. Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее - ФИО) руководителя оператора установки _____________________________________
9. ФИО ответственного лица за подготовку плана мониторинга выбросов парниковых газов ___________________________________________
10. Контактные данные ответственного лица _____________________
11. Период действия плана мониторинга _________________________
12. Описание установки и деятельности, осуществляемой по установке и подлежащей мониторингу ____________
13. Перечень источников выбросов парниковых газов, по которым осуществляется мониторинг парниковых газов по установке
Код строки
Наименование показателей
Наименование установки
Наименование источника
№ источника
Установленная мощность (единицы измерения)
(при наличии)
А
Б
В
1
2
1
2
3
4

2016 жылғы 17 маусым
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 13 маусымдағы
№ 245 бекітілген
Нысан
Парниктік газдар шығарындылары мониторингі жоспарының нысаны
Индексі: № 1 нысан
Кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне немесе шығарындыларды азайту және парниктік газдарды сіңіруді ұлғайту жөніндегі жобаларды іске асыру мерзіміне әзірленуде
Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау бойынша талаптарына түсетін қондырғы операторлары
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органына
Тапсыру мерзімі: тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы жыдың бірінші сәуіріне дейін
1 Қондырғы операторының толық атауы ___________________________
2. Қондырғы операторының заңды мекенжайы ______________________
3. Телефон ____________________________________________________
4. Факс _______________________________________________________
5. Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
6. Қондырғы операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан
әрі - БСН) немесе жеке сәйкестендiру нөмiрі
_____________________________________________________________________
7. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша
қондырғы операторының негізгі қызмет түрі
_____________________________________________________________________
8. Қондырғы операторы басшысының тегі, аты, әкесінің
аты – болған жағдайда (бұдан әрі – Т.А.Ә.) __________________________
9. Парниктік газдар шығарындылары мониторингінің жоспарын
даярлауға жауапты адамның Т.А.Ә. ____________________________________
10. Жауапты адамның байланыс деректері ________________________
11. Мониторинг жоспарын қолдану кезеңі ________________________
12. Мониторингке жататын және қондырғы бойынша жүзеге
асырылатын қызметтің және қондырғының сипаттамасы
_____________________________________________________________________
13. Қондырғы бойынша парниктік газдар мониторингі жүзеге
асырылатын парниктік газдар шығарындылары көздерінің тізбесі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Қондырғының атауы
Көздің атауы
Көздің №
Белгіленген қуаты (өлшем бірліктері) (болған жағдайда)
А
Б
В
1
2
1
2
3
4

18. Подпись руководителя оператора установки (ФИО), печать ____________________________________________________________________
19. План мониторинга выбросов парниковых газов валидирован:
1) полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации (далее – аккредитованный орган), БИН;
2) номер и срок аттестата об аккредитации;
3) юридический адрес аккредитованного органа;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) ФИО лица, ответственного за валидацию;
7) подпись руководителя аккредитованного органа (ФИО), печать.
Примечание: Пояснение по заполнению Формы плана мониторинга выбросов парниковых газов приводится в Приложении к настоящей форме.
Приложение
к Форме плана мониторинга
выбросов парниковых газов
Пояснение по заполнению "Формы плана мониторинга
выбросов парниковых газов"
1. План мониторинга выбросов парниковых газов (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года.
2. План представляется операторами установок, подпадающими под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан.
3. План заполняется следующим образом:
в разделе 1 указывается полное наименование оператора установки;
в разделе 2 указывается адрес оператора установки. В случае, если оператор установки является юридическим лицом, указывается юридический адрес, если оператор установки является физическим лицом - указывается адрес прописки;
в разделе 3 указывается контактный телефон оператора установки;
в разделе 4 указывается факс оператора установки;
в разделе 5 указывается электронный адрес оператора установки;
в разделе 6 указывается бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер оператора установки;
в разделе 7 указывается основной вид деятельности оператора установки по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 8 указываются данные руководителя оператора установки (фамилия, имя, отчество – при наличии);
в разделе 9 указываются данные ответственного лица за подготовку Плана (фамилия, имя и отчество – при наличии);
в разделе 10 указываются контактные данные ответственного лица за подготовку Плана;
в разделе 11 указывается период действия Плана;
в разделе 12 указывается описание установки и деятельности, осуществляемой по установке и подлежащей мониторингу. Описание включает в себя наименование установки, общие выводы о деятельности, осуществляемой установкой, краткую характеристику каждого вида выполняемой деятельности, а также технические сооружения, используемые для каждого вида деятельности.

18. Қондырғы операторы басшысының қолы (ТАӘ), мөр _____________
19. Парниктік газдар шығарындылары мониторингінің жоспары
валидацияланды:
1) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның
толық атауы (бұдан әрі - аккредиттелген орган), БСН;
2) аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімі;
3) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық пошта мекенжайы;
6) валидацияға жауапты адамның ТАӘ;
7) аккредиттелген орган басшысының қолы (ТАӘ), мөр.
Ескертпе: Парниктік газдар шығарындыларының мониторингі
жоспарының нысанын толтыру бойынша түсініктеме осы нысанның
Қосымшасында келтіреді.
Парниктік газдар
шығарындыларының
мониторингі жоспарының
нысанына Қосымша
"Парниктік газдар шығарындыларының мониторингі жоспарының
нысанын" толтыру бойынша түсініктеме
1. Парниктік газдар шығарындыларының мониторингі жоспары (бұдан әрі – Жоспар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспарды Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау бойынша талаптарына түсетін қондырғы операторлары ұсынады.
3. Жоспар мынадай түрде толтырылады:
1-бөлімде қондырғы операторының толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде қондырғы операторының заңды мекенжайы көрсетіледі;
3-бөлімде қондырғы операторының байланыс телефоны көрсетіледі;
4-бөлімде қондырғы операторының факсы көрсетіледі;
5-бөлімде қондырғы операторының электрондық мекенжайы көрсетіледі;
6-бөлімде қондырғы операторының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
7-бөлімде экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша қондырғы операторының негізгі қызмет түрі көрсетіледі;
8-бөлімде қондырғы операторының басшысының деректері (тегі, аты, әкесінің аты – болған жағдайда) көрсетіледі;
9-бөлімде Жоспарды даярлауға жауапты адамның деректері көрсетіледі (тегі, аты, әкесінің аты – болған жағдайда);
10-бөлімде Жоспарды даярлауға жауапты адамның байланыс деректері көрсетіледі;
11-бөлімде Жоспардың қолданылу кезеңі көрсетіледі;
12-бөлімде мониторингке жататын және қондырғы бойынша жүзеге асырылатын қызметтің және қондырғының сипаттамасы көрсетіледі. Сипаттамаға қондырғының атауы, қондырғымен жүзеге асырылатын қызмет туралы жалпы қорытындылар, орындалатын қызметтің әрбір түріне қысқаша сипаттама, сондай-ақ әрбір қызмет түрі үшін пайдаланылатын техникалық құрылыс кіреді.

4. В разделе 13 указывается перечень источников выбросов парниковых газов, по которым будет осуществляться мониторинг парниковых газов по установке:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе 2 "Установленная мощность (единицы измерения) (при наличии)" указывается установленная мощность источника в единицах измерения, в случае наличия мощности.
5. В разделе 14 указывается описание метода, который будет использован для мониторинга выбросов парниковых газов (на основе расчетов или измерений):
в разделе а) указываются методики расчета либо описание методов измерения для определения данных о деятельности по парниковым газам;
в разделе б) указывается описание метода на основе расчета:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999, согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе 2 "Уровень" указывается уровень методики по каждому источнику, согласно которому рассчитываются коэффициенты. Уровень методики указывается согласно национальным или международным методическим рекомендациям;
в графе 3 "Коэффициент теплотворного нетто-значения (терраДжоуль на тонну топлива)" указывается коэффициент теплотворного нетто-значения в единицах - терраДжоуль на тонну топлива;
в графе 4 "Коэффициент окисления (в случае сжигания топлива)" указывается коэффициент окисления в случае сжигания топлива;
в графе 5 "Коэффициент преобразования (в случае промышленных процессов)" указывается коэффициент преобразования в случае промышленных процессов;
в графе 6 "Коэффициент содержания углерода (тонн на терраДжоуль или единицу продукции)" указывается коэффициент содержания парниковых газов углерода в единицах - тонн на терраДжоуль или единица продукции;
в разделе в) указывается описание методов отбора проб топлива, сырья или продукции при определении оператором установки величины теплотворного нетто-значения, содержания углерода, а также коэффициентов выбросов:
В графе Б "Вид топлива, сырья или продукции" указывается вид топлива, сырья или продукции;
в графе В "Точка отбора проб" указывается точка отбора проб;
в графе Г "Параметр отбора проб" указывается параметр отбора проб;
в графе Д "Метод отбора проб (краткое описание метода)" указывается метод отбора проб со ссылкой на методику и дается краткое описание метода;
в графе Е "Периодичность отбора проб" указывается периодичность отбора проб;
в графе Ж "Периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов" указывается периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов.
В случае отсутствия аккредитации, оператор представляет подтверждение того, что лаборатория является технически оснащенной и абсолютно независимой от оператора установки. В этом случае, информация предоставляется в приложении отдельным документом;
в разделе г) указывается описание измерительных приборов для определения данных вида топлива, сырья или продукции, в случае их наличия:
в графе Б "Наименование измерительного прибора" указывается наименование измерительного прибора;
в графе 1 "Расположение" указывается расположение измерительного прибора в установке и его определение в схеме технологического процесса. Все используемые инструменты четко идентифицируются с помощью уникального идентификатора (например, серийный номер инструмента). Замена инструментов (например, необходимая вследствие повреждения) не будет означать существенного изменения плана мониторинга. Уникальный идентификатор документально фиксируется отдельно от плана мониторинга;

4. 13-бөлімде қондырғы бойынша парниктік газдар мониторингі жүзеге асырылатын парниктік газдар шығарындылары көздерінің тізбесі көрсетіледі:
Б-бағанда "Қондырғының атауы" деген қондырғының атауы көрсетіледі;
В-бағанда "Көздің атауы" деген парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
1-бағанда "Көздің №" қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Белгіленген қуаты (өлшем бірліктері) (болған жағдайда)" деген 2-бағанда қуаты болған жағдайда өлшем бірлігінде көздің белгіленген қуаты көрсетіледі.
5. 14-бөлімде парниктік газдар шығарындыларының мониторингі үшін пайдаланылатын әдістің сипаттамасы (есептеулер немесе өлшемдер негізінде) көрсетіледі:
а) бөлімінде парниктік газдар қызметі туралы деректерді анықтау үшін есептеу әдістемесі немесе өлшеу әдістердің сипаттамасы көрсетіледі;
б) бөлімінде есептеу негізінде әдістің сипаттамасы көрсетіледі:
Б-бағанда "Қондырғының атауы" деген қондырғының атауы көрсетіледі;
В-бағанда "Көздің атауы" деген парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген 1-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Деңгейі" деген 2-бағанда әрбір көз бойынша әдістеме деңгейі көрсетіледі, оған сәйкес коэффиценттер есептелінеді. Ұлттық немесе халықаралық әдістемелік ұсыныстарға сәйкес әдістемесінің деңгейі көрсетіледі;
"Жылу шығару нетто-мағынасының коэффициенті (тонна отынға терраДжоуль)" деген 3-бағанда жылу шығару нетто-мағынасының коэффициенті отынның тоннасына терраДжоуль бірліктерінде көрсетіледі;
"Тотығу коэффициенті (отын жағылған жағдайда)" деген 4-бағанда отын жағылған жағдайда тотығу коэффициенті көрсетіледі;
"Өзгеру коэффициенті (өнеркәсіптік процестер жағдайында)" деген 5-бағанда өнеркәсіптік процестер болған жағдайда өзгеру коэффициенті көрсетіледі;
"Көміртегі мөлшерінің коэффициенті (терраДжоульге немесе тонна өнім бірлігіне)" деген 6-бағанда Көміртегі мөлшерінің коэффициенті терраДжоуль тоннасы бірлігінде немесе өнім бірлігінде көрсетіледі;
в) бөлімінде жылу шығару нетто-мағынасының көлемін, көміртегі құрамын, сондай-ақ шығарындылар коэффициенттерін қондырғы операторы анықтағанда отын, шикізат немесе өнімнің іріктеу сынамасының әдістерінің сипаттамасы көрсетіледі:
Б-бағанда "Отын, шикізат немесе өнімнің түрі" деген отынның, шикізаттың немесе өнімнің түрі көрсетіледі;
В-бағанда "Сынама іріктеудің нүктесі (белгілеу)" деген сынама іріктеудің нүктесі көрсетіледі;
Г-бағанда "Сынама іріктеудің параметрі" деген сынама іріктеудің параметрі көрсетіледі;
Д-бағанда "Сынама іріктеудің әдісі (қысқаша сипаттама)" деген әдістемеге сілтемемен сынама іріктеу әдісі көрсетіледі және әдістің қысқаша сипаттамасы беріледі;
Е-бағанда "Сынама іріктеудің мерзімділігі" деген сынама іріктеудің мерзімділігі көрсетіледі;
Ж-бағанда "Парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру мерзімділігі" деген парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру мерзімділігі көрсетіледі.
Аккредиттеу болмаған жағдайда оператор зертхананың техникамен жабдықталғанын және мүлдем операторға тәуелсіз болып табылатынын растайды. Бұл жағдайда ақпарат қосымшада жеке құжат болып беріледі;
г) бөлімінде отын, шикізат немесе өнім түрлерінің деректерін анықтау үшін пайдаланылған жағдайда өлшеу жүйелері сипаттамасы көрсетіледі:
Б-бағанда "Өлшеу құралының атауы" деген өлшеу құралының атауы көрсетіледі;
1-бағанда "Орналасу" деген қондырғыдағы өлшеу құралының орналасу және технологиялық процестің сызбасындағы оның анықтамасы көрсетіледі. Бүкіл қолданылатын құралдар бірегей сәйкестендіргіштің (мысалы, құралдың серийялық нөмірі) көмегімен анық сәйкестендіріледі. Құралдарды ауыстыру (мысалы, зақымдану салдарынан кейінгі қажетті) мониторинг жоспарының маңызды өзгеруін білдірмейді. Бірегей сәйкестендіргіш мониторинг жоспарынан бөлек құжатпен тіркеледі;

графа "Диапазон измерений" разделяется на графы 2, 3 и 4. В графе 2 указываются единицы измерения измерительного прибора, в графе 3 указывается нижний предел измерения прибора, в графе 4 указывается верхний предел измерения прибора;
в графе 5 "Указанная неопределенность (+/- %)" указывается рабочая неопределенность в процентах, согласно указаниям спецификации производителя;
графа "Типичный диапазон использования" разделяется на графы 6 и 7. В графе 6 указывается нижний предел диапазона использования прибора, в графе 7 указывается верхний предел диапазона использования прибора.
6. В разделе 15 указываются изменения, планируемые по источникам выбросов парниковых газов. Данный пункт заполняется в случае наличия планируемых изменений в источниках выбросов парниковых газов:
в графе Б "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе В "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 1 "№ источника" указывается номер источника в пределах от 0001 до 5999 согласно схеме их расположения, которая составляется и хранится у оператора установки. При появлении нового источника ему присваивается номер, ранее не использовавшийся. При ликвидации источника его номер в дальнейшем не используется;
в графе 2 "Изменения" указываются планируемые изменения по источникам;
в графе 3 "Год изменения" указывается год планируемого изменения.
7. В разделе 16 указывается описание процедур по сбору и обработке данных с указанием периодичности, обеспечению контроля качества. Данные указываются в произвольной форме.
8. В разделе 17 указывается ФИО лиц, ответственных за мониторинг и отчетность на уровне установки, с указанием определенных этапов мониторинга. Данные указываются в произвольной форме.
9. В разделе 18 указывается подпись руководителя оператора установки, фамилия, имя, отчество (при наличии), ставится печать.
10. В разделе 19 указывается подтверждение Плана аккредитованным органом:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа, БИН;
в подпункте 2) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 3) указывается юридический адрес аккредитованного органа;
в подпункте 4) указывается номер телефона, факса лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 5) указывается электронная почта лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 6) указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 7) указывается подпись руководителя аккредитованного органа с фамилией, именем, отчеством (при наличии), ставится печать.

"Өлшеу диапазоны" деген баған 2, 3 және 4–бағандарға бөлінеді. 2-бағанда өлшеу құралдарының өлшем бірліктері көрсетіледі, 3-бағанда өлшеу құралының төменгі шегі көрсетіледі, 4-бағанда өлшеу құралының жоғарғы шегі көрсетіледі.
5-бағанда "Көрсетілген белгісіздік (+/-%)" деген өндірушінің құжатындағы нұсқауларға сәйкес көрсетілген белгісіздік пайыздарда көрсетіледі;
"Қолданудың типтік диапазоны" деген баған 6 және 7-бағанға бөлінеді. 6-бағанда құралды қолдану диапазонының төменгі шегі, 7-бағанда құралды қолдану жоғарғы шегі көрсетіледі.
6. 15-бөлімде парниктік газдар шығарындыларының көздері бойынша жоспарланған өзгерістер көрсетіледі. Бұл жол парниктік газдар шығарындыларының көздеріне жоспарланған өзгерістер болған жағдайда толтырылады:
Б-бағанда "Қондырғы атауы" деген қондырғының атауы көрсетіледі;
В-бағанда "Көздің атауы" деген парниктік газдар шығарындыларына себеп болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Көздің №" деген 1-бағанда қондырғы операторында жасалатын және сақталатын олардың орналастыру сызбасына сәйкес көздің нөмірі 0001-ден 5999 араласында көрсетіледі. Жаңа көз пайда болған кезде оған ертеде пайдаланылмаған нөмір беріледі. Көз жойылған кезде, оның нөмірі бұдан әрі қолданылмайды;
"Өзгерістер" деген 2-бағанда көздер бойынша жоспарланған өзгерістер көрсетіледі;
"Өзгертілген жыл" деген 3-бағанда жоспарланған өзгерістердің жылы көрсетіледі.
7. 16-бөлімде мерзімділігі көрсетіле отырып, деректерді жинау және өңдеу, сапа бақылауын қамтамасыз ету бойынша рәсімдердің сипаттамасы көрсетіледі. Деректер ерікті нысанында көрсетіледі.
8. 17-бөлімде мониторингтің белгілі кезеңдері көрсетіле отырып, қондырғы деңгейінде мониторинг және есептілікке жауапты адамдардың ТАӘ көрсетіледі. Деректер ерікті нысанында көрсетіледі.
9. 18-бөлімде қондырғы операторының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі, мөр қойылады.
10. 19-бөлімде аккредиттелген органның Жоспарды растауы көрсетіледі:
1) тармақшада аккредиттелген органның толық атауы, БСН көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі және мерзімі көрсетіледі;
3) тармақшада органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
4) тармақшада валидацияға жауапты адамның телефон нөмірі, факсы көрсетіледі;
5) тармақшада валидацияға жауапты адамның электрондық поштасы көрсетіледі;
6) тармақшада валидацияға жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;
7) тармақшада валидацияға жауапты ұйым басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі, мөр қойылады.