Об утверждении Правил и условий выплаты доплат работникам организаций культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2016 года № 14057.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия выплаты доплат работникам организаций культуры.
2. Признать утратившим силу приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2013 года № 271 "Об утверждении Правил выплаты доплаты за профессиональное мастерство некоторым работникам организаций культуры" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативный правовых актов за № 9017, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 9 января 2014 года № 4 (27625)).
3. Департаменту экономики и финансов Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Досходжаева А.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в графическом формате в полном соответствии с подлинником для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования, включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа в течение десяти календарных дней после официального опубликования на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.

Мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны төлеудің қағидалары мен шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 193 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 2 тамызда № 14057 болып тіркелді.
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны төлеудің қағидалары мен шарты бекітілсін.
2. "Мәдениет ұйымдарының кейбір қызметкерлеріне кәсіби шеберлігі үшін қосымша ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2013 жылғы 22 қарашадағы № 271 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9017 болып тіркелген, 2014 жылғы 9 қаңтарда "Казахстанская правда" газетінде № 4 (27625) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Экономика және қаржы департаменті (А.Б. Досходжаева):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде төлнұсқасына толық сәйкес келетін оның графикалық форматтағы көшірмелерін "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электронды және қағаз түріндегі көшірмелерін ресми жариялау үшін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 июня 2016 года № 193
Правила и условия выплаты доплат работникам
организаций культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия выплаты доплат работникам организаций культуры (далее – Правила) определяют порядок выплаты доплат работникам организаций культуры.
2. Работникам организаций культуры осуществляются выплаты доплат за исполнение главных (ведущих) ролей (партий), занятость в текущем репертуаре, за техническое мастерство (артистам театров, оперы (оперетты), балета, музыкальной комедии, цирка, концертных организаций, за исключением исполнения главных (ведущих) ролей (партий) и занятости в текущем репертуаре.
3. Установление доплат производится за счет и в пределах фонда оплаты труда, утвержденного планом развития государственного предприятия на соответствующий финансовый год в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 14 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативный правовых актов под № 18328).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.12.2020 № 366 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и условия выплаты доплат
4. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" доплата устанавливается исходя из следующих критериев:
1) исполнение главных (ведущих) ролей (партий), занятость в текущем репертуаре;
2) техническое мастерство. Под техническим мастерством следует понимать умение применять творческие знания, навыки и методы в области культуры.
5. Установление размера доплат производится приказом руководителя организации или лицом исполняющим обязанности на основании письменного представления (в произвольной форме) о назначении доплат от художественного руководителя или руководителя соответствующего структурного подразделения либо лица, исполняющего их обязанности.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 29 маусымдағы
№ 193 бұйрығымен
бекітілген
Мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны төлеудің
қағидалары мен шарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны төлеудің қағидалары мен шарты (бұдан әрі - Қағида) мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны төлеудің тәртібін айқындайды.
2. Басты (жетекші) рөлдерді (партияларды) орындағаны, ағымдағы репертуарда жұмыспен қамтылғаны үшін, басты (жетекші) рөлдерді (партияларды) орындауды және ағымдағы репертуарда жұмыспен қамтылуды қоспағанда театр, опера (оперетта), балет, музыкалық комедия, цирк, концерттік ұйымдар әртістеріне техникалық шеберлігі үшін мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны (бұдан әрі – қосымша ақы) төлеу жүзеге асырылады.
3. "Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18328 болып тіркелген) сәйкес қосымша ақыны белгілеу мемлекеттік кәсіпорынның тиісті қаржы жылына бекітілген даму жоспарындағы еңбекке ақы төлеу қоры есебінен және қор шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.12.2020 № 366 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қосымша ақыны төлеудің қағидалары мен шарты
4. Қосымша ақыны "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес мынадай критерийлерге белгіленеді:
1) басты (жетекші) рөлдерді (партияларды) орындағаны, ағымдағы репертуарда жұмыспен қамтылуына;
2) техникалық шеберлігіне. Техникалық шеберлік ретінде мәдениет саласындағы шығармашылық білімді, дағдыны және әдістерді қолдана білуді түсіну қажет.
5. Қосымша ақының мөлшері көркемдік жетекшінің немесе тиісті құрылымдық бөлімше жетекшісінің немесе олардың міндетін атқарушысының қосымша ақыны белгілеу туралы (еркін нысандағы) жазбаша ұсынысы негізінде ұйым басшының немесе міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен жүзеге асырылады.

6. В представлении о назначении доплат указываются следующие сведения:
1) фамилия, имя и отчество (при его наличии) работника организаций культуры;
2) должность работника организаций культуры;
3) краткая информация о репертуаре;
4) основание и размер доплаты.
7. Выплата доплат работникам организаций культуры устанавливается в размере до 50 % от должностного оклада.
8. Выплата доплат работникам организаций культуры начисляется ежемесячно вместе с заработной платой.
9. Доплата действительна в течение календарного года и пересматривается по мере необходимости.

6. Қосымша ақыны белгілеу туралы жазбаша ұсынысында келесі мәліметтер көрсетіледі:
1) мәдениет ұйымдарының қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
2) мәдениет ұйымдарының қызметкерінің лауазымы;
3) репертуар туралы қысқаша ақпарат;
4) қосымша ақыны төлеудің негіздемесі және мөлшері.
7. Мәдениет ұйымдарының қызметкеріне қосымша ақыны лауазымдық жалақыдан 50 %-ға дейінгі мөлшерде белгіленеді.
8. Мәдениет ұйымдарының қызметкерлеріне қосымша ақыны еңбекақымен ай сайын бірге есептеледі.
9. Қосымша ақыны төлеу күнтізбелік жыл бойына қолданылады және қажеттілігіне қарай қайта қаралады.