О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 "Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях энергоснабжения, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июля 2016 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2016 года № 14119.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 "Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях энергоснабжения, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11026, опубликованный 20 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок";
Правила проведения квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях энергоснабжения, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

"Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді және энергиямен жабдықтау мақсатында оларды сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 11 шілдедегі № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 тамызда № 14119 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді және энергиямен жабдықтау мақсатында оларды сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 20 мамырда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді және энергиямен жабдықтау мақсатында оларды сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"Согласован"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ Д. Абаев
от 22 июля 2016 года
"Согласован"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ К. Бишимбаев
от 20 июля 2016 года
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 11 июля 2016 года № 315
Правила проведения квалификационных проверок знаний правил
технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей,
специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля
технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 40) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок.

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________ Д. Абаев
2016 жылғы 22 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 20 шілде
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 11 шілдедегі
№ 315 бұйрығымен бекітілген
Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, бөлуді және беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 40) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларының тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные определения:
1) руководители – лица, занимающие должности: первого руководителя (председатель правления, генеральный директор, директор), его заместителя по техническим вопросам, по производству в организациях основным видом деятельности которых является производство, передача и распределение электрической и тепловой энергии (если производство, передача и распределение электрической и тепловой энергии не является основным видом деятельности организации - лица занимающие должности руководителя и его заместителя по энергетической части); главного инженера организации; руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций.
В случае отсутствия руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации, проходит квалификационную проверку знаний в соответствии с настоящими Правилами;
2) квалификационная проверка знаний – проверка знаний персонала энергетической организации требований нормативных правовых актов в области электроэнергетики, относящихся к их компетенции, для присвоения, повышения или подтверждения группы допуска по электробезопасности;
3) специалисты – лица, осуществляющие руководство оперативным, оперативно-ремонтным, ремонтным персоналом, а также руководители филиалов, цехов, служб, отделов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии, для выполнения работы которыми требуется получение допуска в соответствии с нормативными правовыми актами в области электроэнергетики, за исключением лиц, перечисленных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил;
4) электротехнический персонал – оперативный, оперативно-ремонтный, ремонтный персонал, непосредственно осуществляющий руководство и (или) экплуатацию, монтаж, наладку, техническое обслуживание, ремонт, управление режимом работы в энергетических организациях;
5) неэлектротехнический персонал - персонал, не попадающий под определение "электротехнического", "электротехнологического" персонала;
6) электротехнологический персонал – персонал, у которого в обслуживаемом им технологическом процессе основной составляющей является электрическая энергия, а также использующий в работе ручные электрические машины, электросварку, светильники, измерительные приборы и переносные электроинструменты, а также работники электролабораторий, для которых должностной инструкцией или инструкцией по охране труда установлено знание Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10907) (далее - Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) басшылар – электр және жылу энергиясын өндіру, беру және бөлу негізгі қызмет түрі болып табылатын ұйымдарда бірінші басшының (басқарма төрағасы, бас директор, директор), оның техникалық мәселелері жөніндегі, өндіріс жөніндегі орынбасарының (егер электр және жылу энергиясын өндіру, беру және бөлу ұйымның негізгі қызмет түрі болып табылмаса – энергетикалық бөлім басшысының және оның орынбасарының лауазымын атқаратын адамдар); ұйымның бас инженерінің, ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі (бөлімі) басшысының лауазымын атқаратын адамдар.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) жауапты басшысы болмаған жағдайда ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға жауапты адамы білімді біліктілік тексеруден осы Қағидаларға сәйкес өтеді;
2) білімді біліктілік тексеру – электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын алу, арттыру немесе дәлелдеу үшін энергетикалық ұйым персоналының өз құзыретіне жататын электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын білуін тексеру;
3) мамандар – осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдарды қоспағанда, жұмысты орындауы үшін электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес рұқсатты алу талап етілетін жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналына басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдардың филиалдарының, цехтарының, қызметтерінің, бөлімдерінің басшылары;
4) электр техникалық персонал – энергетикалық ұйымдарда басқаруды және (немесе) пайдалануды, монтаждауды, ретке келтіруді, оларға техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, олардың жұмыс режимін басқаруды тікелей жүзеге асыратын жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналы;
5) электр техникалық емес персонал – "электр техникалық", "электр технологиялық" персонал анықтамасына жатпайтын персонал;
6) электр технологиялық персонал – өзі қызмет көрсететін технологиялық процесте негізгі құрамдық бөлік электр энергиясы болып табылатын, жұмысында қол электр машиналарын, электр дәнекерлеуішті, жарықтандырғыштарды, өлшеу аспаптарын және тасымалды электр құрылғыларын пайдаланатын персонал, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықпен немесе еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары) білу белгіленген электр зертханаларының қызметкерлері.

3. Группа допуска по электробезопасности присваивается в соответствии с Правилами техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
4. Квалификационная проверка знаний является основным способом определения соответствия уровня профессиональной подготовки руководителей и специалистов организаций для присвоения, повышения или подтверждения соответствующей группы допуска по электробезопасности.
5. Квалификационная проверка знаний подразделяется на три основных вида:
1) первичная проверка;
2) периодическая (очередная) проверка;
3) внеочередная проверка.
6. Основанием для проведения первичной квалификационной проверки знаний является распорядительный документ (приказ) руководства организации о приеме или переводе работника на соответствующую должность.
Первичная квалификационная проверка знаний проводится после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
7. Сроки проведения периодической (очередной) и внеочередной квалификационной проверки знаний определяются в пределах сроков, установленных настоящими Правилами, и оформляются соответствующим распорядительным документом (приказом) руководителя организации с учетом каждого рабочего места и даты последней квалификационной проверки знаний.
8. Основанием для проведения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний является окончание срока, установленного в соответствии с настоящими Правилами для периодических квалификационных проверок знаний. Назначение периодической квалификационной проверки знаний для работников осуществляется ежегодным (до первого декабря) приказом технического руководителя организации (подразделения, при наличии на это полномочий). К приказу прилагается список лиц организации, подлежащих периодической квалификационной проверки знаний, в виде графика с указанием срока по каждому проверяемому лицу.
9. Срок периодической (очередной) квалификационной проверки знаний:
1) для руководителей и специалистов служб безопасности и охраны труда – не реже одного раза в три года;
2) для электротехнического и электротехнологического персонала, в том числе для руководителей и специалистов имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала – не реже одного раза в год.
10. Назначенные сроки проведения квалификационной проверки знаний работника могут быть продлены руководителем организации с момента их окончания, но не более чем на месяц по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях) при документальном подтверждении.

3. Электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес беріледі.
4. Білімді біліктілік тексеру электр қауіпсіздігі бойынша тиісті рұқсат тобын беру, арттыру немесе растау үшін ұйымдардың басшылары мен мамандарын кәсіби дайындау деңгейі сәйкестігін анықтаудың негізгі тәсілі болып табылады.
5. Білімді біліктілік тексеру үш негізгі түрге:
1) бастапқы тексеруге;
2) мерзімді (кезекті) тексеруге;
3) кезектен тыс тексеруге бөлінеді.
6. Білімді бастапқы біліктілік тексеру үшін ұйымдағы тиісті лауазымға қызметкерді қабылдау туралы немесе сол ұйымда тұрақты жұмыс орнынан басқа қызметке ауысу туралы ұйым басшылығының өкімдік құжаты (бұйрық) негіз болып табылады.
7. Білімді бастапқы біліктілік тексеру лауазымға тағайындалғаннан кейін оқыту және тағылымдама аяқталған соң бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе ұйымның техникалық басшысы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде жүргізіледі.
8. Білімге мерзімді (кезекті) және кезектен тыс біліктілік тексеру жүргізу мерзімдері ұйымдар персоналының білімін соңғы тексеруден өткен күніне сәйкес осы Қағидаларда белгіленген мерзімдер шегінде белгіленеді және әр жұмыс орны есебінен ұйым басшысының тиісті шешімімен (бұйрығымен немесе өкімімен) ресімделеді.
Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру жүргізу үшін осы Қағидаларда білімге мерзімді біліктілік тексеру үшін белгіленген мерзімнің аяқталуы негіз болып табылады. Қызметкерлерге арналған білімге мерзімді біліктілік тексеруді тағайындау ұйымның техникалық басшысының (бұған өкілеттігі болған жағдайда, бөлімшенің) жыл сайынғы (бірінші желтоқсанға дейін) бұйрығымен жүзеге асырылады. Бұйрыққа білімі мерзімді біліктілік тексерілуге жататын ұйым адамдарының тізімі әрбір тексерілетін адамға мерзімі көрсетілген кесте жүзінде қоса беріледі.
9. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру мерзімі:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің басшылары мен мамандары үшін – үш жылда кемінде бір рет.
2) электр техникалық және электр технологиялық персонал үшін, соның ішінде әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, жедел келіссөздер мен ауыстырулар жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар үшін – жылына кемінде бір рет.
10. Қызметкердің біліміне біліктілік тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдерін ұйымның техникалық басшысы олар аяқталған сәттен бастап, бірақ бір айдан аспайтын мерзімге құжаттық растау кезінде дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, демалыс, оқу орындарында оқу) ұзартуы мүмкін.

11. Условиями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний являются:
1) выдача предписания государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики;
2) составление акта расследования технологического нарушения, по результатам которого комиссией выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к технологическому нарушению, несчастному случаю;
3) решение технического руководителя организации;
4) указания о принятии мер по устранению выявленных нарушений по безопасности и охране труда работников службы (отдела) безопасности и охраны труда.
12. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, путем выдачи предписания уполномоченного органа, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики относятся:
1) введение в действие нового правового акта в области электроэнергетики, внесение изменений и дополнений в правовые акты в области электроэнергетики, если нормы этих актов вносят изменения в деятельность работника организации;
2) акт расследования несчастного случая на производстве, по результатам которого комиссией по расследованию несчастного случая выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к несчастному случаю;
3) факт ошибочных действий персонала организации, в том числе по настройке устройств автоматики, релейной или технологической защиты, в результате которых произошло повреждение оборудования (электроустановок, зданий, сооружений), нарушение установленного режима производства, передачи и распределения, потребления электрической, тепловой энергии;
4) факт ошибочных действий персонала при проектировании, строительно-монтажных, ремонтных, пуско-наладочных, экспертных работах, в том числе при испытаниях и измерениях;
5) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны технических руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
6) отсутствие контроля и принятия мер, в отношении технического руководителя организации при отсутствии им принятия решения при вводе в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменении электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;

11. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқама беруі;
2) нәтижесі бойынша комиссия персонал тарапынан технологиялық бұзушылыққа, жазатайым оқиғаға әкеп соққан электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған технологиялық бұзушылықты тексеру актісін жасау;
3) ұйымның техникалық басшысының шешімі;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлім) қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы нұсқаулар оның шарттары болып табылады.
12. Электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде уәкілетті органның нұсқамасын беру арқылы білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге:
1) егер осы актілердің нормалары ұйым қызметкерінің қызметіне өзгерістер енгізетін болса, электр энергетикасы саласындағы жаңа құқықтық актілерін қолданысқа енгізу, электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нәтижелері бойынша жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия, электр қондырғыларында жұмыс істеген кезде персонал тарапынан жазатайым оқиғаға алып келген электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған өндірістегі жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісі;
3) нәтижесінде жабдықтың (электр қондырғыларының, ғимараттардың, құрылыстардың) бүлінуі, электр, жылу энергиясын өндіру, беру мен бөлудің, тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуы орын алған ұйым персоналының, соның ішінде автоматика, релелік немесе технологиялық қорғаныс құрылғыларын реттеу бойынша қате іс-әрекеттерінің фактісі;
4) жобалау, құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар кезіндегі персоналдың қате іс-әрекеттерінің фактісі;
5) ұйымда электр энергетикасы саласында жұмыс істеу кезінде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің техникалық басшылары, қызметкерлері тарапынан анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
6) жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту кезінде, егер бұл ұйым қызметкерлерінің қызметінде өзгерістерге әкеп соқса, ұйымның техникалық басшысы шешім қабылдамаған кезде, оған қатысты бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;

7) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям.
13. Основаниями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний по результатам акта расследования технологического нарушения являются:
1) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны персонала организации, осуществляющей деятельность по производству, передаче и распределению электрической, тепловой энергии;
2) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны работников сторонних организаций, в том числе командированного персонала, при выполнении работ в области электроэнергетики (строительно-монтажные, ремонтные, пуско-наладочные, экспертные работы, в том числе измерения и испытания);
14. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, по решению технического руководителя организации относятся:
1) не исполнение должностных обязанностей на занимаемой должности в течение срока более шести календарных месяцев;
2) ввод в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменения электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
3) в результате контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
4) нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики, повлекшие для физических лиц (персонала) травму, профессиональное заболевание, внезапное ухудшение здоровья или отравление, в результате которых наступает временная или стойкая утрата трудоспособности, профессиональное заболевание либо смерть;
5) случаи, предусмотренные пунктами 10 и 15 настоящих Правил.
15. Основания, перечисленные в пунктах 12 - 14 настоящих Правил, по назначению внеочередной квалификационной проверки знаний являются полными и исчерпывающими.
16. Внеочередная квалификационная проверка знаний не отменяет сроков периодической квалификационной проверки знаний.
17. В период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу и не допускается к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности.

7) электр энергетикасы саласындағы сараптама, жобалау ұйымдарының соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы жатады.
13. Технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің нәтижелері бойынша білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) энергетикалық қондырғыларда жұмыс істеу кезінде комиссияның электр, жылу энергиясын өндіру, беру және бөлу бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымның персоналы тарапынан комиссияның қауіпсіздік нормаларында жіберілген бұзушылықтарды анықтауы;
2) электр энергетикасы саласындағы жұмыстарды (құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар) орындау кезінде комиссияның бөгде ұйымдардың қызметкерлері, соның ішінде іссапарға жіберілген персонал тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықтауы негіздер болып табылады.
14. Ұйымның техникалық басшысының шешімі бойынша білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін:
1) күнтізбелік алты айдан астам мерзім ішінде атқаратын лауазымында лауазымдық міндеттерді орындамау;
2) егер бұл ұйым қызметкерінің қызметіндегі өзгерістерге әкеп соқса, жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту;
3) ұйымның қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің басшылары, қызметкерлері тарапынан ұйымда электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылау және шараларды қабылдау нәтижесінде;
4) нәтижесінде еңбекке жарамдылықты уақытша немесе тұрақты жоғалту, кәсіби ауру не өлім басталатын, жеке тұлғалар (персонал) үшін жарақат, кәсіби ауру, денсаулығының күрт нашарлауы немесе улануға әкеп соғатын электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу;
5) осы Қағидалардың 10 және 15-тармақтарында көзделген жағдайлар жатады.
15. Осы Қағидалардың 12-14-тармақтарында көрсетілген білімді кезектен тыс тексеруді тағайындау үшін негіздер толық және жан-жақты болып табылады.
16. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеру білімді мерзімді біліктілік тексеру мерзімдерін өзгертпейді.
17. Білімге кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен біліктілікті растау күніне дейінгі кезеңде адам электр техникалық емес персоналға теңестіріледі және атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауға жіберілмейді.

18. В случае проведения внеочередной квалификационной проверки знаний и не подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу с переводом на другую должность.
Глава 2. Порядок проведения
квалификационных проверок знаний руководителей
19. Квалификационная проверка знаний руководителей осуществляется Комитетом атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан (далее – Комитет).
20. Ежегодно, в срок до 1 декабря, организации направляют в Комитет список руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При приеме на работу или увольнении руководителя соответствующая информация направляется в Комитет по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
21. Для прохождения квалификационной проверки знаний руководители подают заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам и копию приказа о назначении его на должность через веб-портал "электронного правительства" не позднее 30 календарных дней до даты истечения срока квалификационной проверки знаний.
22. В течение 3 рабочих дней Комитет подтверждает о принятии от руководителей документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил, путем направления им через веб-портал "электронного правительства" уведомления по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случаях отсутствия руководителя в списках, указанных в пункте 20 настоящих Правил, или не предоставления документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил Комитет направляет мотивированный ответ об отказе в проведении квалификационной проверки знаний.
23. При явке на квалификационную проверку знаний руководителям необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий личность.
24. Квалификационная проверка знаний проводится в форме тестирования.
25. Тестирование проводится в специальных помещениях, оснащенных автоматизированными системами квалификационной проверки знаний компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору тестируемого. Иностранные лица (не резиденты), которым необходимо пройти квалификационную проверку знаний, проходят ее на общих основаниях в соответствии с настоящими Правилами.
26. Время тестирования составляет два часа.
Число тестовых вопросов составляет 100 вопросов.
Пороговый уровень правильных ответов, являющийся основанием для признания результатов тестирования подтвердившими квалификацию лица, подлежащего квалификационной проверке знаний, составляет 70 процентов от количества вопросов, содержащихся в тестах.

18. Білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді жүргізген және біліктілік расталмаған жағдайда, адам басқа лауазымға ауысу арқылы электр техникалық емес персоналға теңестіріледі.
2-тарау. Басшылардың біліміне біліктілік тексеру жүргізу тәртібі
19. Басшылардың біліміне біліктілік тексеруді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті жүзеге асырады (бұдан әрі – Комитет).
20. Жыл сайын, 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде, ұйымдар Комитетке келесі күнтізбелік жылға білімі біліктілік тексеруге жататын басшылардың тізімін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Басшыны жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде тиісті ақпарат Комитетке қабылданған (шығарылған) сәттен күнтізбелік 15 күннің ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
21. Білімді біліктілік тексеруден өту үшін басшылар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді біліктілік тексеру мерзімінің аяқталу күніне дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш береді.
22. Комитет 3 жұмыс күнінің ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарламаны жіберу жолымен осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттарды басшылардан қабылдағаны туралы растайды.
Осы Қағидаларға 20-тармақта көрсетілген тізімдерде басшы болмаған немесе осы Қағидаларға 21-тармақта көрсетілген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, Комитет білімге біліктілік тексеру жүргізуден бас тарту туралы дәлелденген жауапты жібереді.
23. Білімді біліктілік тексеруге келген кезде басшылардың өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты болуы қажет.
24. Білімге біліктілік тексеру тестілеу түрінде жүргізіледі.
25. Тестілеу тестіленушінің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен жабдықталған арнайы бөлмелерде жүргізіледі. Лауазымдық міндеттеріне сәйкес біліктілік тексеруден өтуге тиіс шетелдік адамдар (резидент еместер) осы Қағидаларға сәйкес тестілеуден жалпы негізде өтеді.
26. Тестілеу уақыты екі сағатты құрайды.
Тест сұрақтарының саны 100 сұрақты құрайды.
Білімді біліктілік тексеруге жататын басшының біліктілігін растаған тестілеу нәтижесін мойындауға негіз болып табылатын дұрыс жауаптардың шекті деңгейі тестілерде қамтылған сұрақтар санының 70 пайызын құрайды.

27. При прохождении тестирования руководитель, подлежащий прохождению квалификационной проверки знаний, самостоятельно отвечает на поставленные перед ним вопросы и не отвлекает других руководителей от их тестирования. Ведение записей, переговоров, в том числе применение электронных (аудио, видео, печатающих) устройств приравнивается к нарушению условий прохождения тестирования. В этих случаях, руководитель прекращает тестирование и представителем Комитета оформляется акт о нарушении Правил по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В случае некорректных вопросов или предоставленных ответов, необходимо поднять руку и дождаться представителя Комитета для фиксации данного факта.
28. Результат прохождения квалификационной проверки знаний направляется через веб-портал "электронного правительства" не позднее 3 рабочих дней со дня прохождения квалификационной проверки знаний по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
29. Руководитель, имеющий результат тестирования ниже порогового уровня при первичной или очередной квалификационной проверке знаний, или не явившийся на тестирование без уважительной причины, считается не подтвердившим свою квалификацию в рамках занимаемой должности. В этих случаях руководителю в течение 30 календарных дней со дня получения результатов ниже порогового уровня проходит внеочередную квалификационную проверку знаний путем повторной подачи заявления в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
30. В случае, если руководитель имеет результат тестирования ниже порогового уровня при внеочередной квалификационной проверке знаний, или не явился на тестирование без уважительной причины, руководитель отстраняется от занимаемой должности в порядке, установленном трудовым законодательством.
31. В случае пропуска установленного настоящими Правилами срока проведения квалификационной проверки знаний руководителя по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях), при направлении уведомления о возникшей уважительной причине и последующем документальном подтверждении со стороны организации, указанный срок проведения квалификационной проверки знаний продлевается, но не более чем на 30 календарных дней после того, как действие обстоятельства, явившегося причиной пропуска срока, прекращено.
Уведомление о возникшей уважительной причине направляется организацией в Комитет не позднее 3 рабочих дней со дня пропущенного срока проведения квалификационной проверки знаний.
32. При неисполнении должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев, по решению первого руководителя организации руководителю назначается внеочередная квалификационная проверка знаний.
В отношении первого руководителя внеочередная квалификационная проверка знаний назначается учредителем товарищества с ограниченной ответственностью или советом директоров акционерного общества.

27. Білімге біліктілік тексеруден өтуге тиісті басшы тестілеу барысында алдарына қойылған сұрақтарға өздігімен жауап береді және басқа басшыларды олардың тестілеуінен көңілін басқа жаққа аудармайды. Жазбалар, келіссөздер жүргізу, оның ішінде электрондық (аудио, бейне, басатын) құрылғыларды қолдану тестілеуден өту шартының бұзылуымен теңестіріледі. Мұндай жағдайларда, басшы тестілеуді тоқтатады және Комитет өкілі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұзу туралы актіні ресімдейді.
Сұрақта немесе сұрақ бойынша жауаптарда қателік анықталған жағдайда, қолды көтеріп Комитет өкілінің аталған ескертуді жазып алуын күту қажет.
28. Білімге біліктілік тексеру жүргізу нәтижесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімге біліктілік тексеру жүргізілген күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберіледі.
29. Білімге бастапқы немесе кезекті біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген басшы атқаратын лауазымы шегінде өз біліктілігін растамаған болып есептеледі. Бұл жағдайларда басшы шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес білімге кезектен тыс біліктілік тексеруден өтуі қажет.
30. Егер басшы білімді кезектен тыс біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген жағдайда басшы еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымынан шеттетіледі.
31. Осы Қағидаларда белгіленген басшының біліміне біліктілік тексеру жүргізу мерзімінде дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) келмей қалған жағдайда, пайда болған дәлелді себеп туралы хабарламаны жіберу және ұйым тарапынан кейінгі құжаттық растау кезінде білімге біліктілік тексеру жүргізудің көрсетілген мерзімі мерзімінде келмей қалу себебі болып табылған жағдай аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Пайда болған дәлелді себеп туралы хабарламаны ұйым Комитетке білімге біліктілік тексеру жүргізудің өтіп кеткен күнінен кейінгі 3 жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
32. Білімге біліктілік тексеруден өту мерзімі алты айдан астам өтіп кеткен кезде ұйымның бірінші басшысының шешімі бойынша басшыға білімге кезектен тыс біліктілік тексеру белгіленеді.
Бірінші басшыға қатысты білімді кезектен тыс біліктілік тексеру жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің құрылтайшысымен немесе акционерлік қоғамның директорлар кеңесімен белгіленеді.

33. В течение 3 рабочих дней, с момента получения результатов прохождения квалификационной проверки знаний через веб-портал "электронного правительства", при несогласии с результатом, руководитель подает на имя председателя апелляционной комиссии заявление на апелляцию по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
34. Рассмотрение заявлений проводится в апелляционной комиссии Комитета (далее – апелляционная комиссия) в течение 15 рабочих дней с момента поступления заявления.
35. Состав и положение апелляционной комиссии утверждаются приказом первого руководителя Комитета.
36. По итогам рассмотрения каждого заявления апелляционной комиссией оформляется протокол заседания апелляционной комиссии в двух экземплярах по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Один экземпляр протокола направляется заявителю, в срок не позднее 3 рабочих дней с момента заседания апелляционной комиссии. Второй экземпляр протокола и копия результатов тестирования хранятся в Комитете.
Глава 3. Порядок проведения
квалификационных проверок знаний специалистов
37. Квалификационная проверка знаний специалистов осуществляется Комиссией по квалификационной проверке знаний, создаваемой ежегодно приказом руководителя энергетической организации, для проведения квалификационной проверки знаний.
38. Ежегодно, в срок до 25 декабря, организации составляют список специалистов, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
При приеме на работу или увольнении специалиста соответствующие изменения вносятся в вышеуказанный список.
39. Согласно списку указанном в пункте 38 настоящих Правил лицо, ответственное за организацию проведения квалификационной проверки знаний специалистов направляет специалисту письменное уведомление о прохождении квалификацонной проверки знаний не позднее 30 календарных дней до даты проведения квалификационной проверки знаний.
40. Квалификационная проверка знаний каждого специалиста проводится индивидуально в форме тестирования с использованием компьютерных программ или в письменной форме.
41. По итогам проведения квалификационной проверки знаний оформляется протокол квалификационной проверки знаний в соответствии с формой, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
42. Назначенные сроки проведения квалификационной проверки знаний специалистов продлеваются руководителем организации с момента их окончания, но не более чем на месяц по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях) при документальном подтверждении.

33. Білімді біліктілік тексеруден өткен сәттен 3 жұмыс күнінің ішінде оның нәтижелерімен келіспеу кезінде басшы осы Қағидадаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляциялық комиссия төрағасының атына апелляцияға өтініш береді.
34. Өтініштерді қарау мемлекеттік органның апелляциялық комиссиясында (бұдан әрі – Апелляциялық комиссия) өтініш келіп түскен сәттен 15 жұмыс күнінің ішінде жүргізіледі.
35. Апелляциялық комиссияның құрамы мен ережесі мемлекеттік органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
36. Әрбір өтінішті қарау қорытындысы бойынша Апелляциялық комиссия осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Апелляциялық комиссия отырысының хаттамасын екі данада ресімдейді.
Хаттаманың бір данасы өтініш берушіге Апелляциялық комиссия отырысы сәтінен үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі. Хаттаманың екінші данасы және тестілеу нәтижелерінің көшірмесі мемлекеттік органда сақталады.
3-тарау. Мамандардың біліміне біліктілік тексеру жүргізу тәртібі
37. Мамандардың біліміне біліктілік тексеруді жыл сайын энергетикалық ұйым басшысының бұйрығымен білімге біліктілік тексеру жүргізу үшін құрылатын комиссия жүзеге асырады.
38. Жыл сайын, желтоқсанның 25-не дейінгі мерзімде, ұйымдар келесі күнтізбелік жылға білімі біліктілік тексеруге жататын мамандардың тізімін жасайды.
Маманды жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде жоғары аталған тізімге тиісті өзгерістер енгізіледі.
39. Мамандардың біліміне біліктілік тексеруді ұйымдастыруға жауапты адам осы Қағидаларға 38-тармақта көрсетілген тізімге сәйкес білімге біліктілік тексеру жүргізу күніне дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмейтін мерзімде маманға жазбаша хабарлама жібереді.
40. Әрбір маманның білімін біліктілік тексеру компьютерлік бағдарламаларды пайдаланып тестілеу түрінде немесе жазбаша түрде жеке өткізіледі.
41. Білімді біліктілік тексеру нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасы ресімделеді.
42. Мамандардың біліміне біліктілік тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдері, ол аяқталғаннан кейін құжаттық растау кезінде дәлелді себептермен (ауру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) ұйым басшысымен бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.

43. При неисполнении должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев, по решению руководителя организации назначается внеочередная квалификационная проверка знаний.
44. Специалистам, нарушившим сроки по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также не подтвердившим свою квалификацию, понижается группа допуска по электробезопасности на одну единицу и назначается прохождение внеочередной квалификационной проверки знаний в течение 30 календарных дней, следующей за датой пропущенного срока или не подтверждения (присвоения) группы допуска по электробезопасности.
Приложение 1
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Список руководителей,
подлежащих квалификационной проверке знаний
правил технической эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу и распределение
электрической и тепловой энергии, для контроля
технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
ИИН
Дата
предыдущей
квалифи-
кационной
проверки
знаний
Должность
№ и дата
приказа
о принятии
на должность
Группа
допуска
Подпись руководителя организации ______________ ФИО
Дата "___"_________ 20__ г
МП
Приложение 2
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Информация о принятых (уволенных) руководителях
№ №
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
ИИН
Должность
№ и дата
приказа
о принятии
(увольнении)
Группа
допуска
Подпись руководителя организации ______________ ФИО
Дата "___"_________ 20__ г
МП
Приложение 3
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
_____________________________________
(наименование государственного органа)
от __________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
№ _______ Дата: "___" _________ _______ года
Заявление
Прошу Вас допустить меня к ____________________________________
(первичной, очередной или внеочередной)
квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и
правил безопасности у руководителей организаций, осуществляющих
производство, передачу и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния и безопасности
эксплуатации электро- и энергоустановок для
_____________ ______________________________________________________
(присвоения, повышения или подтверждения) (указать группу допуска)
группы допуска по электробезопасности.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Приложение: Копия приказа о назначении на должность № ____
от "___" ________ 20 ___ года
Подпись _____________
Приложение 4
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Уведомление
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства Энергетики Республики Казахстан уведомляет, что в
соответствии с принятым заявлением от _______________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Квалификационная проверка знаний будет проведена:
дата тестирования: ___________________________________
время тестирования: __________________________________
Место прохождения тестирования: _______________________________
Выдана автоматизированной системой регистрации Комитета
атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики
Республики Казахстан на прохождение квалификационной проверки знаний
правил технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей
организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение
электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок через портал
"электронного правительства".
Подпись __________
"____" ___________ 20 __ года
Приложение 5
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Акт о нарушении
"____" __________ 201 _ г. ____ ч. ______ мин.
Представитель Комитета ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
установил факт нарушения руководителем
__________________ ___________________________ ИИН __________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
пункта 15 Правил проведения квалификационных проверок знаний правил
технической эксплуатации и правил безопасности у руководителей,
специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и
распределение электрической и тепловой энергии для контроля
технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и
энергоустановок организации: ________________________________________
_____________________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
Подпись представителя Комитета: _____________________________________
С актом ознакомлен: _________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
В случае отказа руководителя, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта производится соответствующая запись
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) иного лица,
подтверждающего факт отказа руководителя допустившего вышеуказанное
нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 6
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Результат прохождения Квалификационной проверки знаний
правил технической эксплуатации и правил безопасности
в области электроэнергетики
Дата тестирования
Фамилия, имя, отчество:
ИИН:
Количество вопросов в тесте
Пороговое значение
Количество правильных ответов
Результат
По итогам тестирования _____________________________________ пройдена
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
___________________________________________________
(первичная, очередная или внеочередная)
квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и
правил безопасности в области электроэнергетики и присвоена
________________________ группа допуска по электробезопасности.
(указать группу допуска)
Приложение 7
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Председателю апелляционной комиссии органа
по государственному энергетическому
надзору и контролю
__________________________________________
от _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(должность)
_________________________________
(наименование, адрес организации)
Заявление
Прошу Вас рассмотреть мою апелляцию результатов
квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации
и правил безопасности, а именно:
п/п
Номер и содержание
вопроса тестирования
Причина апелляции
1
2
3
Подпись заявителя: _______________
Дата подачи заявления: "___" ____________ 20__ года
Примечания.
В столбце "Причина апелляции" необходимо указать одну
из перечисленных причин:

43. Білімге біліктілік тексеруден өту мерзімі алты айдан астам мерзім ішінде ұйымның бірінші басшысының шешімі бойынша басшыға білімге кезектен тыс біліктілік тексеру белгіленеді.
44. Білімге бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту бойынша мерзімдерді дәлелді себептерсіз бұзған, сондай-ақ өз біліктілігін растамаған мамандардың электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы бір бірлікке төмендетіледі және өтіп кеткен мерзімнен немесе электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын растамаған (берген) күннен кейінгі күнтізбелік 30 күннің ішінде білімге кезектен тыс біліктілік тексеру белгіленеді.
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден өтуге жататын басшылардың тізімі
Р/с
Аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН
Алдағы өткен білімді біліктілік тексеру күні
Лауазымы
Лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың № мен күні
Рұқсат тобы
Ұйым басшысының қолы ___________ аты-жөні
Күні 20__ж. "___" __________
МО
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат
Р/с
Аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН
Қабылдау (шығару) туралы бұйрықтың күні
Лауазымы
Рұқсат тобы
Ұйым басшысының қолы ___________ аты-жөні
Күні 20__ж. "___" __________
МО
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_____________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_______________________________________________________
(Тексерілушінің аты-жөні, әкесінің аты )
№ _______ Күні: _______жыл "___" ________
Өтініш
Сізден мені электр қауіпсіздігі бойынша ___(рұқсат тобын көрсету) рұқсат тобын ___________ үшін электр және энергия қондырғыларының техникалық
(алу, арттыру немесе растау) жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуге __________
біліктілік тексеруден өтуіме рұқсат беруіңізді сұраймын. (бастапқы, кезекті, кезектен тыс)
Ақпараттық жүйелерде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қосымша: Лауазымға тағайындау туралы 20 ___жылғы "___" ________ № ___ бұйрықтың көшірмесі.
Қолы _____________
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Хабарлама
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті ____________________________________________ қабылданған өтінішіне
(тегі, аты, әкесінің аты(болған жағдайда))
сәйкес білімді біліктілік тексеру
тестілеу күні: ___________________________________
тестілеу уақыты: __________________________________
тестілеу мекенжайы: _________________________________ бойынша өткізілетінін хабарлайды.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің автоматтық тіркеу жүйесімен Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден "электрондық үкімет" порталы арқылы өту үшін берілді.
Қолы____________
20 __ жылғы "____" _______________
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бұзу туралы акті
20 _ ж. "____" __________ ____ сағ. ______ мин.
Комитеттің өкілі:__________________________________ басшы
(тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________ ЖСН ________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру және бөлуді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жүргізу қағидаларының 27-тармағын бұзу фактісін анықтады.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(бұзудың қысқаша сипаты)
Комитет өкілінің қолы: ________________________________
Актімен таныстым: _________________________________________________
(басшының қолы,тегі, аты, әкесінің аты)
Жоғарыда көрсетілген бұзушылыққа жол берген басшы осы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда тиісті жазба жасалады.
___________________________________________________________________
(анықталған бұзушылық фактісінен толтырылған осы актіге қол қоюдан бас тартқан тестілеушінің басқа адаммен растауы – қолы, аты-жөні, әкесінің аты)
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуге біліктілік тексеруден өту нәтижелері
Тестілеу күні
Тегі, аты, әкесінің аты:
ЖСН:
Тест сұрақтарының саны
Шекті мәні
Дұрыс жауап саны
Нәтиже
Тестілеу нәтижесі бойынша _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
электр қауіпсіздігі бойынша _____ рұқсаттама топ берілді. (рұқсаттама тобын көрсету)
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік бақылау және қадағалау жөніндегі
органның апелляциялық комиссиясының төрағасы
_________________________________
_________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________
(лауазымы)
_______________________________
(ұйымның атауы және мекенжайы)
Өтініш
Техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуге біліктілік тексеру нәтижелері бойынша менің апелляциямды қарауыңызды сұраймын, атап айтқанда:
Р/с №
Тестілеу сұрағының нөмірі мен мазмұны
Апелляция себебі
1
2
3
Өтініш берушінің қолы: _______________
Өтініш берілген күні: 20__ жыл "___" ____________
Ескертпелер:
"Апелляция себебі" бағанына, төменде аталған себептердің бірін көрсету қажет:

1) некорректно сформулирован вопрос;
2) некорректно сформулирован ответ;
3) нет правильного ответа;
4) ошибка программы (два одинаковых ответа, два правильных
ответа, нет ответов, нет вопроса, сбой программы);
5) иные причины.
Приложение 8
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
Протокол
г. Астана
№ ____________
от "__" ______ 20___ года
Апелляционная комиссия Комитета атомного и энергетического
надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан по
квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и
правил безопасности в составе:
(состав комиссии)
рассмотрев материалы по результатам квалификационной проверки
знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности по
заявлению:
____________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии), ИИН, должность,
____________________________________________________________________
место работы (полное наименование организации) заявителя
проходившего ______________________________________ квалификационную
проверку знаний, (первичную, периодическую, внеочередную)
"__" __________ 20__ года для _________________________ "____" группы
(присвоения, повышения, подтверждения) (группа допуска)
допуска по электробезопасности приняла решение:
апелляцию ___________________________________________
(удовлетворить/оставить без удовлетворения)
_________ _________________________________________
подпись (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
_________ _________________________________________
подпись (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам проведения квалификационных
проверок знаний правил технической
эксплуатации и правил безопасности
у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
и распределение электрической и тепловой
энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации
электро- и энергоустановок
Форма
ПРОТОКОЛ №
квалификационной проверки знаний
Дата проведения квалификационной проверки знаний ____________
Комиссия (Центральная/структурного подразделения)
нужное подчеркнуть _____________________________
(наименование организации)
в составе:
Председатель: ______________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
члены комиссии: ____________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
____________________________________________________________________
(должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
провела квалификационную проверку знаний
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность,
профессия, разряд, группа допуска по электробезопасности,
_____________________________________________________________________
дата последней квалификационной проверки знаний)
Вид квалификационной проверки знаний:
_____________________________________________________________________
(первичная, периодическая (очередная), внеочередная, причины)
Заключение комиссии:

1) Сұрақ қате қойылған
2) Жауап қате қойылған
3) Дұрыс жауап жоқ
4) Бағдарлама қателігі (екі бірдей жауап, екі дұрыс жауап, жауап жоқ, сұрақ жоқ, бағдарлама ақауы)
5) өзге себептер
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Хаттама
Астана қ.
№ ____________
20___ жылғы "___"________
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің мына құрамдағы техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру жөніндегі апелляциялық комиссиясы:
(комиссия құрамы)
электр қауіпсіздігі бойынша "____"_________________________ үшін
(рұқсат тобын) (беру, арттыру, растау)
20 __ жылғы "___"__________ білімді _______________________________
(бастапқы, мерзімді, кезектен тыс)
тексеруден өткен _____________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
_______________________________________________________________
жұмыс орны (ұйымның толық атауы)
өтініші бойынша техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуіне біліктілік тексеру нәтижелері бойынша материалдарды қарап, шешім қабылдады
апелляция _________________________
(қанағаттандырылсын/ қанағаттандырылмасын)
__________________
Қолы
___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
__________________
Қолы
___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Электр және энергия
қондырғыларының техникалық
жай-күйі мен оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылауды жүзеге
асыру үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беру және
бөлуді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидаларын және
қауіпсіздік қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру жүргізу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Білімді біліктілік тексерудің
№ ХАТТАМА
Білімге біліктілік тексеру жүргізу күні ________
Комиссия (Орталық/құрылымдық бөлімше) ________________________________________
керектісін сызыңыз (ұйым атауы)
Төраға: _________________________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері: _______________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
________________________________________________________________________________
(лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Алатын жұмыс орнының және біліктілігінің көлемінде білімін тексеру жүргізді _________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы, мамандығы, дәрежесі,
________________________________________________________________________________
электр қауіпсіздігі бойынша тобы, соңғы тексеріс уақыты)
Тексеру түрі: ____________________________________________________________________
(бастапқы, мерзімді (кезекті), кезектен тыс, себептері)
Комиссия қорытындысы:

1. Присвоена группа допуска по электробезопасности – ________________
2. Соответствует/не соответствует занимаемой должности – ____________
3. Установить срок дублирования ____ – ____ смен
4. Сроки повторной проверки (при неудовлетворительном результате
знаний)_______
Дополнительные сведения: ____________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
_____________________________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии))
С заключением комиссии ознакомлен ___________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при наличии) проверяемого лица)

1. Электр қауіпсіздігі бойынша топ берілді – _________________________________________
2. Атқаратын лауазымына сәйкес/сәйкес емес – _______________________________________
3. Қайталама мерзімін белгілеу _____ – _____ ауысым
4.Қайталама тексерудің мерзімі ___________________________________________________
Қосымша мәліметтер:____________________________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы _______________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері ______________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
________________________________________________________________________________
(қолы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Комиссия қорытындысымен таныстым ______________________________________________
(тексерілетін адамның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), қолы)