Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, и Правил ее составления
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 389. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2016 года № 14175. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 18 февраля 2020 года № 162.
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 18.02.2020 № 162 (вводится в действие с 01.01.2021).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 и пунктом 4 статьи 606-4 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын және оны толтыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2016 жылғы 22 шілдедегі № 389 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 тамызда № 14175 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 18 ақпандағы № 162 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 18.02.2020 № 162 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2021 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 606-4-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына және 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын толтыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жолдануын:
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Председателя
Национального банка
Республики Казахстан
____________________ Г. Пирматов
"_____"_____________ 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2016 года № 389
Форма
Требование органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан
п/п
Сведения по физическому лицу
Сумма основного долга (займа)
Сумма уплаченного вознаграждения за отчетный период
Документ, подтверждающий погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам
ИИН Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Наименование документа
Дата документа
№ документа
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 июля 2016 года № 389
Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 и пунктом 4 статьи 606-4 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан (далее – Сведения).
2. Сведения представляются банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций:
1) состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, и заверяются электронной цифровой подписью;
2) не состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – по почте заказным письмом с уведомлением.
3. Банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, представляют Сведения в течение тридцати рабочих дней со дня получения требования органа государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, на основании согласия физического лица (владельца счета), указанного в декларации о доходах и имуществе физического лица по форме, утверждаемой в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 63 Налогового кодекса.

3. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрдің міндетін атқарушы
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкінің Төрағасының м.а.
Ғ. Пірматов ____________________
2016 жылғы "_____"_____________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 22 шілдедегі
№ 389 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысаны
р/с №
Жеке тұлға бойынша мәлімет
Негігізгі борыш сомасы(қарыз)
Есепті кезеңге төленген сыйақы сомасы
Ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақылардың өтелгенін растайтын құжат
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Құжаттың атауы
Құжаттың күні
Құжаттың №
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 22 шілдедегі
№ 389 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын толтыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстары туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын толтыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Салық және бюджеттке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 606-4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстары туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысаны толтыру тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Мәлімет).
2. Мәліметтерді банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандар - веб-қосымша арқылы немесе хабарламаға кепілдікті жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы электрондық тәсілмен және электрондық цифрлық қолтаңбамен расталады;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандар - хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы ұсынады.
3. Жеке тұлғалардың табысы мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілген нысан бойынша Салық кодексінің 63-бабының 2-тармағымен көзделген тәртіппте бекітілген банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілген жеке тұлғаның (шот иесінің) келісімі негізінде Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстырды растау туралы мәліметті мемлекеттік кірістер органдарының талаптарын алған күннен бастап, отыз жұмыс күні ішінде береді.

Глава 2. Составление формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан
4. В форме указываются Сведения, подтверждающие расходы на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан.
5. Сведения представляются отдельно в разрезе каждого займа.
6. Сведения включают в себя следующие данные:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
3) в графе 3 – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица;
4) в графе 4 – сумма основного долга (займа) на дату выдачи;
5) в графе 5 – сумма уплаченного вознаграждения за отчетный период, указанного в требовании органов государственных доходов;
6) в графе 6 – наименование документа;
7) в графе 7 – дата документа;
8) в графе 8 – номер документа.

2-тарау. Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын толтыру
4. Нысанда Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарын растайтын мәліметтер көрсетіледі.
5. Мәлімет әрбір қарыз бөлігінде бөлек беріледі.
Мәлімет өзіне мынадай деректерді қамтиды:
1) 1-бағанда – жолдың рет нөмірі;
2) 2-бағанда – жеке тұлғаның жеке сәйкестердіру нөмірі;
3) 3-бағанда – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
4) 4-бағанда – берілген күнге негізгі борыш (қарыз) сомасы;
5) 5-бағанда – мемлекеттік кірістер органдарының талаптарында көрсетілген есепті кезеңге төленген сыйақы сомасы;
6) 6-бағанда – құжаттың атауы;
7) 7- бағанда – құжаттың күні;
8) 8-бағанда – құжаттың нөмірі.