Об утверждении Правил и форм представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами или биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2016 года № 14178. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 июня 2020 года № 568.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.06.2020 № 568 (вводится в действие с 01.01.2021).
В соответствии с пунктом 7-5 статьи 583 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений, представляемых брокерами, о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму сведений, представляемых брокерами, о сделках проверяемых физических лиц с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 31.03.2017 № 213.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
____________________ Г. Пирматов
"_____"_____________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ К. Бишимбаев
"_____" _____________ 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 408
Правила
представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами

Тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздармен немесе тауар биржасында өткізілген биржалық тауарлармен мәмілелер туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну қағидаларын және нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 31 тамызда № 14178 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 4 маусымдағы № 568 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2020 № 568 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 583-бабы 7-5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздарының мәмілелері туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздарының мәмілелері туралы брокерлермен ұсынатын мәліметтерінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес тексерілетін жеке тұлғалардың тауар биржасында өткізілген биржалық тауарларының мәмілелері туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тексерілетін жеке тұлғалардың тауар биржасында өткізілген биржалық тауарларының мәмілелері туралы брокерлермен ұсынатын мәліметтерінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 31.03.2017 № 213 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі
Төрағасының міндетін атқарушы
____________________ Ғ. Пірматов
2016 жыл 29 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика Министрі
__________________ Қ. Бишімбаев
2016 жыл 29 шілде
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 408 бұйрығына
1-қосымша
Тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздарының мәмілелері туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну қағидалары

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 7-5 статьи 583 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами (далее – сведения).
2. Сведения составляются брокерами, совершающими сделки с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на рынке ценных бумаг (далее – брокеры).
3. Сведения представляются брокерами электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов Республики Казахстан.
4. Сведения включают в себя следующие данные:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица-держателя ценных бумаг;
3) в графе 3 – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица-держателя ценных бумаг;
4) в графе 4 – вид ценной бумаги, держателем которой является физическое лицо, указанное в графе 2;
5) в графе 5 – национальный идентификационный номер ценной бумаги;
6) в графе 6 – количество ценных бумаг того вида, который указан в графе 4;
7) в графе 7 – номинальная стоимость ценных бумаг;
8) в графе 8 – дата сделки;
9) в графе 9 – вид сделки;
10) в графе 10 – контрагент по сделке.
5. В случае представления информации по депозитарным распискам, то дополнительно представляется следующая информация:
1) в графе 11 – количество ценных бумаг, составляющее базовый актив одной депозитарной расписки;
2) в графе 12 – цена размещения депозитарных расписок;
3) в графе 13 – срок обращения депозитарных расписок.
6. В случае представления информации по паям дополнительно представляется следующая информация:
в графе 14 – наименование паевого инвестиционного фонда;
в графе 15 – бизнес-идентификационный номер управляющей компании;
в графе 16 – наименование управляющей компании.
7. Сведения представляются отдельно в разрезе видов ценных бумаг.
8. Сведения заверяются электронной цифровой подписью брокера.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 408
Сведения, представляемые брокерами, о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами
№ п/п
Физическое лицо
Вид ценной бумаги
Национальный идентификационный номер ценной бумаги
Количество ценных бумаг
Номинальная стоимость ценных бумаг (тенге)
Дата сделки
Вид сделки
Контрагент по сделке
Кол-во ценных бумаг, составляющее базовый актив одной депозитарной расписки
Цена размещения депозитарных расписок
Срок обращения депозитарных расписок
Наименование паевого инвестиционного фонда
БИН управляющей компании
Наименование управляющей компании
ИИН
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
___________________________________________________/_________________
Ф.И.О. (если оно указано в документе, Подпись
удостоверяющем личность) биржевого брокера
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 408
Правила
представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже

1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 583-бабы 7-5-тармағына сәйкес әзірленді және тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздарының мәмілелері туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну тәртібін (бұдан әрі – мәліметтер) айқындайды.
2. Мәліметтерді бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасайтын брокерлер (бұдан әрі – брокерлер) жасайды.
3. Мәліметтерді брокерлер Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарынан сұрауларды алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде веб-қосымша арқылы немесе хабарламаға кепілдікті жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы электронды тәсілмен ұсынады.
4. Мәліметтерге мынадай деректер енгізіледі:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – бағалы қағаздарды ұстаушы жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) 3-бағанда – бағалы қағаздарды ұстаушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
4) 4-бағанда – ұстаушысы 2-бағанда көрсетілген жеке тұлға болып табылатын бағалы қағаздың түрі;
5) 5-бағанда – бағалы қағаздың ұлттық сәйкестендіру нөмірі;
6) 6-бағанда – 4-бағанда көрсетілген бағалы қағаз түрінің саны;
7) 7-бағанда – бағалы қағаздың номиналды құны;
8) 8-бағанда – мәмәленің күні;
9) 9-бағанда – мәмәленің түрі;
10) 10-бағанда – мәмәле бойынша контрагент.
5. Депозитарлық қолхаттар бойынша ақпараттар ұсынылған жағдайда, онда қосымша мынадай ақпараттар ұсынылады:
1) 11-бағанда – бір депозитарлық қолхаттың базалық активін құрайтын бағалы қағаздың саны;
2) 12-бағанда – депозитарлық қолхатты орналастыру бағасы;
3) 13-бағанда – депозитарлық қолхаттың айналым мерзімі.
6. Пай бойынша ақпараттар ұсынылған жағдайда, қосымша мынадай ақпараттар ұсынылады:
1) 14-бағанда – инвестициялық пай қорының атауы;
2) 15-бағанда – басқарушы компанияның бизнес сәйкестендіру нөмірі;
3) 16-бағанда – басқарушы компанияның атауы.
7. Мәліметтер бағалы қағаздардың түрі бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
8. Мәліметтер брокердің электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 408 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Тексерілетін жеке тұлғалардың бағалы қағаздарының мәмілелері туралы брокерлермен ұсынатын мәліметтері
Жеке тұлға
Бағалы қағаздар түрі
Бағалы қағаздың ұлттық сәйкестендіру нөмірі
Бағалы қағаздың саны
Бағалы қағаздың номиналды құны (теңге)
Мәмәленің күні
Мәмәленің түрі
Мәмәле бойынша контрагент
Бір депозитарлық қолхаттың базалық активін құрайтын бағалы қағаздың құны
Депозитарлық қолхатты орналастыру құны
Депозитарлық қолхаттың айналым мерзімі
Инвестициялық пай қордың атауы
Басқарушы компанияның БСН
Басқарушы компанияның атауы
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
___________________________________________________/_________________
Брокердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке Қолы
басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 408 бұйрығына
3-қосымша
Тексерілетін жеке тұлғалардың тауар биржасында өткізілген биржалық тауарларының мәмілелері туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну қағидалары

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 7-5 статьи 583 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок представления брокерами сведений о сделках проверяемых физических лиц с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже (далее – сведения).
2. Сведения составляются биржевыми брокерами, осуществляющими деятельность на товарной бирже на основании лицензии (далее – биржевые брокеры).
3. Сведения представляются биржевыми брокерами электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов Республики Казахстан.
4. Сведения включают в себя следующие данные:
1) в графе 1 – порядковый номер строки;
2) в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица-покупателя биржевого товара;
3) в графе 3 – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица-покупателя биржевого товара;
4) в графе 4 – наименование биржевого товара;
5) в графе 5 – единица измерения биржевого товара;
6) в графе 6 – стоимость биржевого товара.
5. Сведения представляются отдельно в разрезе видов биржевого товара.
6. Сведения заверяются электронной цифровой подписью биржевого брокера.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 408
Форма
Сведения, представляемые брокерами, о сделках проверяемых физических лиц
с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже
п/п
ИИН
физического лица
ФИО (если оно указано в
документе, удостоверяющем
личность) физического лица
Наименование товара
Единица
измерения
Стоимость товара (тенге)
1
2
3
4
5
6
___________________________________________________/_________________
Ф.И.О. (если оно указано в документе, Подпись
удостоверяющем личность) биржевого брокера

1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 583-бабы 7-5-тармағына сәйкес әзірленді және тексерілетін жеке тұлғалардың тауарлар биржасында өткізілген биржалық тауарларының мәмілелері туралы мәліметтерді брокерлермен ұсыну тәртібін (бұдан әрі – мәліметтер) айқындайды.
2. Мәліметтерді лицензия негізінде тауарлар биржасында қызметін жүзеге асыратын биржалық брокерлер (бұдан әрі – биржалық брокерлер) жасайды.
3. Мәліметтерді биржалық брокерлер Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарынан сұрауларды алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде веб-қосымша арқылы немесе хабарламаға кепілдікті жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы электронды тәсілмен ұсынады және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
4. Мәліметтерге мынадай деректер енгізіледі:
1) 1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2) 2-бағанда – биржалық тауарды сатып алушы жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) 3-бағанда – биржалық тауарды сатып алушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
4) 4-бағанда – биржалық тауардың атауы;
5) 5-бағанда – биржалық тауардың өлшем бірлігі;
6) 6-бағанда – биржалық тауардың құны.
5. Мәліметтер биржалық тауардың түрі бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
6. Мәліметтер биржалық брокердің электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 408 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Тексерілетін жеке тұлғалардың тауар биржасында өткізілген биржалық тауарларының мәмілелері туралы брокерлермен ұсынатын мәліметтері
р/с№
Жеке тұлғаның ЖСН
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Тауардың атауы
Өлшем бірлігі
Тауардың құны (теңге)
1
2
3
4
5
6
___________________________________________________/_________________
Биржалық брокердің Т.А.Ә (егер ол жеке Қолы
басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)