Об утверждении форм справки о расчетах с физическим лицом и заявления работника о применении налоговых вычетов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 августа 2016 года № 439. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 2016 года № 14220. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 102.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.02.2018 № 102 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с пунктом 3 статьи 162-1 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 165-1 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму справки о расчетах с физическим лицом согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявления работника о применении налоговых вычетов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Сноска. Пункт 3 в редакции Министра финансов РК от 01.02.2017 № 73 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 августа 2016 года № 439
Форма
Сноска. Справка в редакции Министра финансов РК от 01.02.2017 № 73 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
СПРАВКА
о расчетах с физическим лицом
Налоговый период: _______________________________________________________________________________
ИИН физического лица____________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) физического лица__________________________________________________________
ИИН (БИН) налогового агента (работодателя) ________________________________________________________
Наименование налогового агента (работодателя)_____________________________________________
Месяц
Сумма дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты
Сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу включая ее перенос *
Сумма примененных налоговых вычетов, включая их перенос, всего**:
в том числе:
Сумма облагаемого дохода физического лица
Сумма индивидуального подоходного налога
Сумма выплаченного дохода
ОПВ
стандартный вычет
на обязательное медицинское страхование
для многодетных семей
по добровольным пенсионным взносам
на обучение
на медицину
по вознаграждениям
по страховым премиям
1
2
3
4
(5+6+7+8+9+10+11+12+13)
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
(2-3-4)
15
(15*10%)
16
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Итого:
Руководитель ___________________________________________ __________________
(Ф.И.О. (при его наличии)       (место печати)             (подпись)
Должностное лицо,       ответственное за выдачу справки
____________________________ _________________
(Ф.И.О. (при его наличии)             (подпись)
Дата выдачи справки "_____" ________________ 20_____ года
Примечание:

Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтама мен жұмыскердің салық шегерімдерін қолдану туралы өтініш нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 10 тамыздағы № 439 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 қыркүйекте № 14220 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 102 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2018 № 102 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 162-1 бабының 3-тармағына және 165-1-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес салық агентінің жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманың нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес салық шегерімдерін қолдануға арналған өтініштің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алған күннен бастап он күнтізбелік ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 73 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 10 тамыздағы
№ 439 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы АНЫҚТАМА
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.02.2017 № 73 бұйрығымен.
Салықтық кезең:__________________________________________________________________
Жеке тұлғаның ЖСН-і:____________________________________________________________
Жеке тұлғаның Т.А.Ә (болған кезе).:_________________________________________________
Салық агентінің (жұмыс берушінің) ЖСН(БСН)_______________________________________
Салық агентінің (жұмыс берушінің) атауы____________________________________________
Айы
Төлем көзінен салық салуға жататын кірістің сомасы
жеке табыс салығы бойынша түзетудің сомасы, оларды көшіруді қоса алғанда*
қолданылған салық шегерімдерінің сомасы, оларды көшіруді қоса алғанда, барлығы **:
1
2
3
4 (5+6+7+8+9+10+11+12+13)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
БАРЛЫҒЫ:
Оның ішінде:
Жеке тұлғаның салық салынатын кірісінің сомасы
Есептелген жеке табыс салығының сомасы
Төленген кірістің сомасы
МЗЖ
Стандартты шегерім
Міндетті медициналық сақтандыруға
Көп балалы отбасылар үшін
Ерікті зейнетақы жарналары үшін
Оқу үшін
Медицина үшін
Сыйлықақылар бойынша
Сақтандыру сыйақылары бойынша
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14 (2-3-4)
15 (15*10%)
16
Басшы _________________________________________________________ ________________
(Т.А.Ә.) (болған кезе)                  (мөрдің орны)            (қолы)
Анықтама беруге жауапты лауазымды тұлға_____________________________ _____________
(Т.А.Ә.) (болған кезе)            (қолы)
Анықтаманың берілген күні 20_____ жылғы "_____" ________________
Ескерту:

* - доходы, освобождаемые от налогообложения (корректировка дохода), предусмотрены пунктом 1 статьи 156 Налогового кодекса, перенос корректировки дохода производится в соответствии со статьей 156-1 Налогового кодекса.
** - налоговые вычеты предусмотрены статьями 156-2, 156-3, 156-4, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 Налогового кодекса, перенос стандартного вычета производится в соответствии со статьей 156-5 Налогового Кодекса, перенос прочих вычетов производится согласно статье 156-12 Налогового кодекса.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 августа 2016 года № 439
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
работника о применении налоговых вычетов
Кому
_____________________________________________________________________
(Наименование, ИИН/БИН налогового агента (работодателя))
От
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН физического лица)
Настоящим прошу в соответствии с налоговым законодательством
при исчислении индивидуального подоходного налога с доходов,
подлежащих налогообложению у источника выплаты, применять следующие
налоговые вычеты:
1.
Стандартный вычет в виде 12-кратного размера минимальной заработной платы (1 МЗП за календарный месяц)
да
2.
Налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
да
3.
Налоговый вычет для многодетной семьи в размере:
1) 24-кратного минимального размера заработной платы (в случае применения налогового вычета одним из родителей многодетной семьи)
да
2) 12-кратного минимального размера заработной платы (в случае применения налогового вычета каждым родителем многодетной семьи)
да
4.
Налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам, вносимым в свою пользу
да
5.
Налоговый вычет по расходам на обучение (в размере не более
10-кратного минимального размера заработной платы)
да
6.
Налоговый вычет по расходам на оплату медицинских услуг (кроме косметологических), в т.ч. расходы на добровольное медицинское страхование (в размере не более 10-кратного минимального размера заработной платы)
да
7.
Налоговый вычет по расходам на оплату вознаграждения по ипотечным жилищным займам (в размере не более 10-кратного минимального размера заработной платы)
да
8.
Налоговый вычет по расходам на уплату страховых премий по договорам накопительного страхования
да
Прилагаю следующие документы для применения налоговых вычетов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение на "____" листах.
Подтверждаю, что:

* - салық салудан босатылатын табыстар (табыстарды түзету) Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағында қарастырылған, табысты түзетуді көшіру Салық кодексінің 156-1-бабына сәйкес жүргізіледі.
** салық шегерімдері Салық кодексінің 156-2, 156-3, 156-3, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11-баптарында қарастырылған, стандартты салық шегерімін көшіру Салық кодексінің 156-5-бабына сәйкес жүргізіледі, басқа да салық шегерімдерін көшіру Салық кодексінің 156-12-бабына сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 10 тамыздағы
№ 439 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Салық шегерімдерін қолдануға арналған
ӨТІНІШ
Кімге _____________________________________________________________
(Атауы, салық агентінің (жұмыс берушінің) ЖСН/БСН)
Кімнен ___________________________________________________________________
(Жеке тұлғаның (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)Т.А.Ә. және ЖСН)
Салық заңнамасына сәйкес жеке табыс салығын есептеу кезінде төлем көзiнен салық салуға жататын кірістерден мынадай салық шегерімдерін қолдануды сұраймын:
1.
12-еселенген ең төменгі жалақы түріндегі стандартты салық шегерімі (күнтізбелік ай үшін 1 АЕК)
?ия
2.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша салық шегерімі
?ия
3.
Көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі мына мөлшерде:
1) 24-еселенген ең төменгі жалақы түрінде (көпбалалы отбасының ата-анасының бірімен салық шегерімі қолданылған жағдайда)
?ия
2) 12-еселенген ең төменгі жалақы түрінде (көпбалалы отбасының ата-анасының әрқайсысымен салық шегерімі қолданылған жағдайда)
?ия
4.
Өз пайдасына ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі
?ия
5.
Оқуға жұмсалған шығындар бойынша салық шегерімі (10-еселенген ең төменгі жалақыдан аспайтын мөлшерде)
?ия
6.
Медициналық қызметтерді төлеуге жұмсалған (косметологиялықты қоспағанда) шығындар, оның ішінде ерікті медициналық сақтандыруға шығындар бойынша салық шегерімі (10-еселенген ең төменгі жалақыдан аспайтын мөлшерде)
?ия
7.
Ипотекалық тұрғын-үй қарыздары бойынша сыйлықақыларды төлеуге жұмсалған шығындар бойынша салық шегерімі (10-еселенген ең төменгі жалақыдан аспайтын мөлшерде)
?ия
8.
Жинақтаушы сақтандыру келісім-шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларын төлеуге жұмсалған шығындар бойынша салық шегерімі
?ия
Салық шегерімдерін қолдану үшін мынадай құжаттарды қоса ұсынамын:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қосымша "________" парақта.
Мынаны растаймын:

1) налоговые вычеты, указанные в настоящем заявлении, не
применены другими налоговыми агентами (работодателями);
2) налоговый вычет для многодетной семьи (укажите Х в одном из
вариантов):
а) не применяется супругом (супругой) в размере 2-кратного
минимального размера заработной платы за каждый месяц начисления
дохода (на заявлении необходима подпись супруга (супруги);
б) применяется супругом (супругой) в размере 1-кратного
минимального размера заработной платы за каждый месяц начисления
дохода (на заявлении необходима подпись супруга (супруги).
Примечание: в случае отсутствия супруга (супруги) при применении налогового вычета для многодетной семьи к заявлению прилагается нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий отсутствие супруга (супруги).
_____________________________________/_________ "___" _____ 20__ года
(Ф.И.О. (при его наличии) физического (подпись) (дата подачи
лица) заявления)
_____________________________________/_________ "___" _____ 20__ года
(Ф.И.О. (при его наличии) супруги (-а) (подпись) (дата подачи
физического лица) заявления)
Внимание! Заявление на применение налоговых вычетов
предоставляется работодателю каждый календарный год. В случае
представления подтверждающих документов по налоговым вычетам,
сведения в которых не изменяются в последующие годы, дополнительное
представление данных документов каждый год не требуется.
Подпись супруги требуется только в случае применения налогового
вычета для многодетной семьи.

1) осы өтініште көрсетілген салық шегерімдері басқа салық агенттерімен (жұмыс берушілермен) қолданылмаған;
2) көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі (нұсқалардың бірінде Х белгілеңіз):
а) жұбайыммен (зайыбыммен) кіріс есептелген әрбір ай үшін 2-еселенген ең төменгі жалақы түрінде қолданылмаған (жұбайының (зайыбының) қолы қойылуы керек);
б) жұбайыммен (зайыбыммен) кіріс есептелген әрбір ай үшін 1-еселенген ең төменгі жалақы түрінде қолданылған (жұбайының (зайыбының) қолы қойылуы керек).
Ескерту: жұбайы (зайыбы) болмаса көпбалалы отбасы үшін салық шегерімін қолданған жағдайда өтінішке жұбайының (зайыбының) болмауын растайтын нотариалды куәландырылған құжат тіркелуі қажет.
____________________________________/__________ 20__ жылғы "___" ___________
(жеке тұлғаның (болған кезде)Т.А.Ә.) (қолы) (өтінішті беру күні)
__________________________________________/ _________ 20__ жылғы "___" ______
(жеке тұлғаның жұбайының (зайыбының) (болған кезде) Т.А.Ә.) (қолы) (өтінішті беру күні)
Назар аударыңыз! Салық шегерімдерін қолдануға өтініш әрбір күнтізбелік жылда жұмыс берушіге табыс етіледі. Егер де келесі жылдарда деректері өзгермейтін салық шегерімдері бойынша растау құжаттары ұсынылған жағдайда, аталған құжаттардың жыл сайын табыс етілуі талап етілмейді.
Жұбайының (зайыбының) қолының қойылуы тек көпбалалы отбасы үшін салық шегерімдерін қолданған жағдайда ғана талап етіледі.