Об утверждении Государственного норматива по конструктивно-технологической группировке затрат в строительных сметах
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 15 августа 2016 года № 59-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2016 года № 14240. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 июля 2020 года № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.07.2020 № 110-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 489) абзаца три пункта 16 Положения о Министерстве индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936, подпунктом 46) пункта 14 Положения республиканского государственного учреждения "Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан", утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 55, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.11.2019 № 177-нқ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый государственный норматив по конструктивно-технологической группировке затрат в строительных сметах.
2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Құрылыс сметаларындағы шығындардың конструктивтік-технологиялық топтамасы жөніндегі мемлекеттік нормативті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2016 жылғы 15 тамыздағы № 59-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 қыркүйекте № 14240 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 2020 жылғы 30 шiлдедегi № 110-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 30.07.2020 № 110-НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағының үшінші абзацының 489) тармақшасына және Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 55 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 14-тармағының 46) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 06.11.2019 № 177-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Құрылыс сметаларындағы шығындардың конструктивтік-технологиялық топтамасы жөніндегі мемлекеттік норматив бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;

3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Жайымбетов
Утвержден
Приказом Председателя
Комитета по делам
строительства и жилищно-
коммунального хозяйства
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 15 августа 2016 года № 59-НҚ
Государственный норматив по конструктивно-технологической группировке затрат в строительных сметах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Государственный норматив по конструктивно-технологической группировке затрат в строительных сметах (далее – Государственный норматив) разработан в соответствии с требованиями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан и предназначен для конструктивно-технологического структурирования затрат в строительных сметах.
2. Государственный норматив является нормативной основой для составления сметной документации и содержит основные принципы и методические положения по группировке затрат в сметах (сметных расчетах) на строительство объектов.
3. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;
2) технологический комплект работ – агрегат из работ, материалов, конструкций, изделий и оборудования, в котором все использованные строительные технологии являются родственными, все работы выполняются одним исполнителем в непрерывный отрезок времени;
3) сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитеті төрағасының
2016 жылғы 15 тамыздағы
№ 59-НҚ бұйрығымен бекітілген
Құрылыс сметаларындағы шығындардың конструктивтік-технологиялық топтамасы жөніндегі мемлекеттік норматив
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс сметаларындағы шығындардың конструктивтік-технологиялық топтамасы жөніндегі мемлекеттік норматив (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес әзірленді және құрылыс сметаларындағы шығындарды конструктивтік-технологиялық құрылымдауға арналған.
2. Мемлекеттік норматив сметалық құжаттаманы жасау үшін нормативтік негіз болып табылады және объектілердің құрылысында сметалардағы (сметалық есептердегі) шығындарды топтастыру бойынша негізгі қағидаттар мен әдістемелік ережелерді қамтиды.
3. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ғимарат – адамдардың тұруына немесе iшiнде болуына, өндiрiстiк процестердi орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын функционалдық мақсатына қарай, мiндеттi түрде жер бетiне салынып, тұйық көлемдi құрайтын, тiреу және қоршау конструкцияларынан тұратын жасанды құрылғы. Ғимараттың жер асты бөлiгi болуы мүмкiн;
2) жұмыстардың технологиялық жиынтығы – барлық пайдаланылатын құрылыс технологиялары біртектес болып табылатын, барлық жұмыстарды уақыттың үзіліссіз бөлігінде бір орындаушы орындайтын жұмыстардан, материалдардан, конструкциялардан және жабдықтан тұратын агрегат;
3) құрылыс – табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған жасанды жасалған ауқымды, тегiстiктi немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты). Құрылыс көркемдiк-эстетикалық, әшекей-қолданбалы не мемориалдық мақсатта да болуы мүмкін;

4) конструкции строительные - элементы здания и сооружения, выполняющие несущие, ограждающие либо совмещенные (несущие и ограждающие) функции.
Глава 2. Основные требования и условия конструктивно-технологической группировки затрат в строительных сметах
4. Основными требованиями к группировке затрат в строительных сметах при определении сметной стоимости строительства являются:
1) системность;
2) иерархическая соподчиненность;

4) құрылыс конструкциялары – тіреу, қоршау не біріктірілген (тіреу және қоршау) функцияларды орындайтын ғимараттың және құрылыстың элементтері.
2-тарау. Құрылыс сметаларындағы шығындардың конструктивтік-технологиялық топтамасының негізгі талаптары және шарттары
4. Құрылыстың сметалық құнын анықтау кезінде құрылыс сметаларындағы шығындарды топтастыруға қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
1) жүйелілік;
2) сатылық қоса бағыныстылық;

3) универсальность.
5. Сметная стоимость строительства формируется путем иерархической группировки затрат, на основе многоуровневой соподчиненности видов сметной документации.
6. При составлении сметной документации каждого уровня затраты группируются по определенным классификационным критериям.
7. Основой для группировки затрат в строительных сметах является классификация затрат по конструктивным и инженерным элементам зданий и сооружений.

3) әмбебаптық.
5. Құрылыстың сметалық құны сметалық құжаттама түрлерінің көп деңгейлі қоса бағыныстылығы негізінде шығындарды сатылы топтастыру жолымен қалыптастырылады.
6. Әрбір деңгейдің сметалық құжаттамасын жасау кезінде шығындар белгілі бір жіктеу өлшемдері бойынша топтастырылады.
7. Ғимараттар мен құрылыстардың конструктивтік және инженерлік элементтері бойынша шығындарды жіктеу құрылыс сметаларындағы шығындарды топтастыру үшін негіз болып табылады.

8. Локальные сметы (локальные сметные расчеты) составляются раздельно по видам работ с учетом специфики вида строительства в соответствии со столбцом 3 Классификации групп затрат в локальных сметах по технологическим комплектам работ согласно приложению к настоящему государственному нормативу.
Группировка затрат в локальных сметах (локальных сметных расчетах) производится по разделам в соответствии с конструктивными элементами здания (сооружения), видам работ и устройств в соответствии со столбцом 4 Классификация групп затрат в локальных сметах по технологическим комплектам работ согласно приложению к настоящему государственному нормативу.
Приложение
к Государственному нормативу
по конструктивно-технологической
группировке затрат в строительных сметах
Классификация групп затрат в локальных сметах по технологическим комплектам работ
Код
Номер главы сметного расчета
Наименование локальной сметы
Наименование раздела локальной сметы (технологический комплект работ)
Виды работ
2
3
4
5

8. Жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) осы Мемлекеттік нормативке қосымшаға сәйкес Жұмыстардың технологиялық жиынтықтары бойынша жергілікті сметалардағы шығындар топтарын жіктеу 3-бағанға сәйкес жұмыстардың түрлері бойынша жеке-жеке жасалады.
Жергілікті сметалардағы (жергілікті сметалық есептердегі) шығындарды топтастыру осы Мемлекеттік нормативке қосымшаға сәйкес Жұмыстардың технологиялық жиынтықтары бойынша жергілікті сметалардағы шығындар топтарын жіктеу 4-бағанға сәйкес ғимараттың (құрылыстың) конструктивтік элементтері, жұмыстардың және құрылғылардың түрлері бойынша жеке-жеке жүргізіледі.
Құрылыс сметаларындағы
шығындардың
конструктивтік-технологиялық
топтамасы жөніндегі
мемлекеттік нормативке
қосымша
Жұмыстардың технологиялық жиынтықтары бойынша жергілікті
сметалардағы шығындар топтарын жіктеу
Код
Сметалық есеп тарауының нөмірі
Жергілікті сметаның атауы
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жұмыстардың технологиялық жиынтығы)
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5

100.000
1
Подготовка территории строительства
Работы по подготовке территории строительства, включая оформление земельного участка и разбивочные работы, освоение территории строительства
210.000
2
Подземная строительная часть здания (сооружения)
Строительные работы по возведению, реконструкции, ремонту, реставрации подземной части зданий, за исключением, отделочных работ и инженерного обеспечения зданий
210.100
2
Земляные работы
Разработка грунта с устройством котлована, включая рабочие зоны и откосы, крепление откосов, обратная засыпка грунта, перевозка грунта, работы по водопонижению, подготовительные и сопутствующие работы при проведении земляных работ
210.200
2
Фундаменты
Устройство оснований под фундаменты, устройство фундаментов, устройство стен подвала, изоляция фундаментов и стен подвала
210.900
2
Прочие конструкции подземной части здания (сооружения)
220.000
2
Надземная строительная часть здания (сооружения)
Строительные работы по возведению, реконструкции, ремонту, реставрации надземной части зданий, за исключением, отделочных работ и работ по устройству инженерных систем зданий
220.100
2
Несущий остов (каркас) здания (сооружения)
Устройство каркаса здания, устройство перекрытий и покрытий, устройство наружных и внутренних несущих стен.
220.200
2
Ограждающие конструкции
Устройство наружных самонесущих стен, заполнение дверных и оконных проемов наружных стен. Устройство наружной отделки фасада здания технологически не связанной с наружными стенами (витражи, вентилируемые фасадные системы, включая теплоизоляцию)
220.300
2
Крыши
Устройство конструктивных элементов несущего каркаса кровли и конструктивных элементов стропильной системы, устройство покрытий кровель, включая устройство парапетов, брандмауэров, примыканий кровли к стенам, парапетам, фонарям и другим элементам, устройство слуховых окон, зенитных фонарей, свесов и настенных желобов
220.900
2
Прочие конструкции
Устройство лестничных площадок и маршей, устройство конструкций крылец, козырьков, пандусов, отмостки, строительство тоннелей, каналов и приямков, кладка печей, очагов, труб дымовых, устройство других элементов и конструкций здания
230.000
2
Отделочные работы
Устройство внутренних отделочных работ, устройство внутренних перегородок, внутренних дверей ограждений лестниц и балконов с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ

100.000
1
Құрылыс аумағын дайындау
Жер учаскесін ресімдеуді және бөлу жұмыстарын, құрылыс аумағын игеруді қоса алғанда, құрылыс аумағын дайындау бойынша жұмыстар
210.000
2
Ғимараттың (құрылыстың) жер асты құрылыс бөлігі
Әрлеу жұмыстарын және ғимараттарды инженерлік қамтамасыз етуді қоспағанда, ғимараттардың жер асты бөлігін тұрғызу, реконструкциялау, жөндеу, қалпына келтіру бойынша құрылыс жұмыстары
210.100
2
Жер қазу жұмыстары
Жұмыс аймақтарын және еңістерді қоса алғанда, қазаншұңқыр құрылғысымен топырақы әзірлеу, топырақты кері төгу, топырақты тасу, суды төмендету бойынша жұмыстар, жер қазу жұмыстарын жүргізу кезінде дайындық және ілеспе жұмыстар
210.200
2
Іргетастар
Іргетастар астындағы негіздердің құрылғысы, іргетастардың құрылғысы, жертөле қабырғаларының құрылғысы, іргетастарды және жертөле қабырғаларын оқшаулау
210.900
2
Ғимараттың (құрылыстың) жер асты бөлігінің өзге де конструкциялары
220.000
2
Ғимараттың (құрылыстың) жер үсті құрылыс бөлігі
Әрлеу жұмыстарын және ғимараттардың инженерлік жүйелерінің құрылғысы бойынша жұмыстарды қоспағанда, ғимараттардың жер үсті бөлігін тұрғызу, реконструкциялау, жөндеу, қалпына келтіру бойынша құрылыс жұмыстары
220.100
2
Ғимараттың (құрылыстың) тіреу ұстыны (қаңқасы)
Ғимарат қаңқасының құрылғысы, аражабындардың және жабындардың құрылғысы, сыртқы және ішкі тіреу қабырғалардың құрылғысы
220.200
2
Қоршау конструкциялары
Сыртқы өздігінен тіреу қабырғалардың құрылғысы, сыртқы қабырғалардың есік және терезе ойықтарын толтыру. Сыртқы қабырғалармен технологиялық байланысты емес (жылу оқшаулауды қоса алғанда, витраждар, желдетілетін қасбеттік жүйелер) ғимараттың қасбетін сыртқы әрлеудің құрылғысы
220.300
2
Жабындар
Жабынның тіреу қаңқасы конструктивтік элементтерінің және итарқа жүйесінің конструктивтік элементтерінің құрылғысы, жақтаулар, брандмауэрлер, жабынның қабырғаларға, жақтауларға, шамдарға және басқа да элементтерге жанаспаларының құрылғысын, есту терезелерінің, зениттік шамдардың, аспалардың және қабырға науаларының құрылғысын қоса алғанда, шатыр жабындарының құрылғысы
220.900
2
Өзге де конструкциялар
Баспалдақ алаңдарының және басқыштардың құрылғысы, кіреберіс конструкцияларының, күнқағарлардың, пандустардың, қорғаныштың құрылғысы, тоннельдердің, арналардың және шұңқырлардың құрылғысы, пештерді, ошақтарды, түтін құбырларын қалау, ғимараттың басқа да элементтері мен конструкцияларының құрылғысы
230.000
2
Әрлеу жұмыстары және конструкциялар
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, ішкі әрлеу жұмыстарының құрылғысы, ішкі аралықтардың, баспалдақтар мен балкондардың ішкі есіктерінің құрылғысы

230.100
2
Внутренние отделочные конструкции
Устройство перегородок, внутренних дверей, ограждений лестниц и балконов.
230.200
2
Внутренняя отделка помещений
Устройство внутренней отделки стен, полов и потолков
230.900
2
Прочие отделочные работы и конструкции
Работы не включенные в разделы 230.100, 230.200 и 230.300
241.000
2
Внутренние инженерные системы водоснабжения и водоотведения
Прокладка трубопроводов внутренних санитарно-технических систем и оборудования с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ, установка арматуры (вентилей, задвижек, клапанов, кранов, затворов); установка санитарно-технических приборов и комплектующих деталей системы водоснабжения и водоотведения
241.100
2
Система водоснабжения
241.200
2
Система водоотведения
242.000
2
Внутренние инженерные системы теплоснабжения, вентиляции и холодоснабжения
Прокладка трубопроводов внутренних санитарно-технических систем и оборудования с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ, установка арматуры (вентилей, задвижек, клапанов, кранов, затворов), установка приборов отопления, прокладка воздуховодов
243.000
2
Внутренние инженерные системы электроснабжения и освещения
Прокладка кабелей и проводки систем и оборудования энергоснабжения здания с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ
244.000
2
Внутренние инженерные слаботочные системы коммуникации и безопасности
Прокладка проводки внутренних слаботочных систем и оборудования с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ установка приборов систем связи и безопасности
245.000
2
Внутренние инженерные системы пожаротушения
установка оборудования системы пожаротушения с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ
246.000
2
Внутренние инженерные системы транспортировки
Монтаж лифтов, эскалаторов, траволаторов с выполнением полного комплекса основных и вспомогательных работ

230.100
2
Ішкі әрлеу конструкциялары
Баспалдақтар мен балкондардың аралықтарының, ішкі есіктерінің, қоршауларының құрылғысы
230.200
2
Үй-жайларды ішкі әрлеу
Қабырғаларды, едендерді және төбелерді ішкі әрлеу құрылғысы
230.900
2
Өзге де әрлеу жұмыстары және конструкциялары
230.100, 230.200 және 230.300-бөлімдерге енгізілмеген жұмыстар
241.000
2
Ішкі инженерлік сумен жабдықтау және су бұру жүйелері
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, ішкі санитарлық-техникалық жүйелердің және жабдықтардың құбырларын төсеу, арматураны (шағырлар, ысырмалар, клапандар, крандар, қақпақтар) орнату; санитарлық-техникалық аспаптар мен сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жинақтауыш бөлшектерді орнату
241.100
2
Сумен жабдықтау жүйесі
241.200
2
Су бұру жүйесі
242.000
2
Ішкі инженерлік жылумен жабдықтау, желдету және суықпен жабдықтау жүйелері
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, ішкі санитарлық-техникалық жүйелердің және жабдықтардың құбырларын төсеу, арматураны (шағырлар, ысырмалар, клапандар, крандар, қақпақтар) орнату; жылыту аспаптарын орнату, ауа құбырларын төсеу
243.000
2
Ішкі инженерлік электрмен жабдықтау және жарықтандыру жүйелері
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, ғимартты электрмен жабдықтау жүйелерінің және жабдықтарының кабельдері мен сымдарын төсеу
244.000
2
Ішкі инженерлік әлсіз токты коммуникация және қауіпсіздік жүйелері
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, ішкі әлсіз токты жүйелердің және жабдықтарының сымдарын төсеу; байланыс және қауіпсіздік жүйелерінің аспаптарын орнату
245.000
2
Ішкі инженерлік өрт сөндіру жүйелері
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, өрт сөндіру жүйесінің жабдықтарын орнату
246.000
2
Ішкі инженерлік тасымалдау жүйелері
Негізгі және қосалқы жұмыстардың толық кешенін орындай отырып, лифтерді, эскалаторларды, траволаторларды монтаждау