О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 "Об утверждении Правил определения размера вреда, причиненного транспортному средству"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 264. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2016 года № 14506
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 «Об утверждении Правил определения размера вреда, причиненного транспортному средству» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13460, опубликованное 11 апреля 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан «Әділет») следующие изменения и дополнения:
в Правилах определения размера вреда, причиненного транспортному средству, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Расчет размера вреда, причиненного транспортному средству, осуществляется страховщиком в течение 10 (десяти) рабочих дней на основании заявления об определении размера вреда причиненного имуществу по форме согласно приложению 1 к Правилам. При этом осмотр поврежденного транспортного средства осуществляется страховщиком и(или) уполномоченным лицом страховщика действующим на основании договора поручения, заключенного со страховщиком, в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем представления потерпевшим (выгодоприобретателем) или страхователем (застрахованным) заявления об определении размера вреда причиненного имуществу, и оформляется путем составления акта осмотра в произвольной форме, содержащего сведения, предусмотренные пунктом 7 Правил.»;
часть третью пункта 11 изложить в следующей редакции:
«Потерпевший (выгодоприобретатель) или их представитель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения отчета о размере вреда указывает в полученном отчете отметку о согласии либо несогласии с результатами проведенного расчета размера вреда. По запросу потерпевшего (выгодоприобретателя) или их представителя страховщик предоставляет дополнительные пояснения к отчету о размере вреда.»;
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
«56-1. Минимальная стоимость одного нормо-часа на техническое обслуживание и ремонт транспортного средства определяется согласно приложению 10-1 к Правилам.»;

"Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 264 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 12 желтоқсанда № 14506 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13460 тіркелген, 2016 жылғы 11 сәуірде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін есептеуді сақтандырушы 10 (он) жұмыс күні ішінде Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш негізінде жүзеге асырады. Бұл ретте зақымданған көлік құралын қарап-тексеруді сақтандырушы және(немесе) сақтандырушының сақтандырушымен жасалған тапсырма шартының негізінде іс-әрекет жасайтын уәкілетті тұлғасы зардап шегуші (пайда алушы) немесе сақтанушы (сақтандырылушы) мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындау туралы өтініш берген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады және Қағидалардың 7-тармағында көзделген мәліметтер қамтылған, еркін нысандағы қарап-тексеру актісін жасау арқылы ресімделеді.»;
11-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Зардап шегуші (пайда алушы) немесе олардың өкілі зиянның мөлшері туралы есепті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде алған есепте зиянның мөлшеріне жүргізілген есептің нәтижелерімен келісетіні не келіспейтіні туралы белгіні көрсетеді. Зардап шегушінің (пайда алушының) немесе олардың өкілінің сұратуы бойынша сақтандырушы зиянның мөлшері туралы есепке қосымша түсіндірме береді.»;
мынадай мазмұндағы 56-1-тармақпен толықтырылсын:
«56-1. Көлік құралына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған бір норма-сағаттың ең төменгі құны Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес анықталады.»;

приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 10-1 в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»:
на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению защиты прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Д. Акишев
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 октября 2016 года № 264
Приложение 1
к Правилам определения размера вреда,
причиненного транспортному средству
Форма
Дата поступления
__________________
(день, месяц, год)
Входящий регистрационный номер
№ _________
Председателю Правления
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
___________________________________
и наименование страховой организации)
от_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)),
___________________________________
место жительства либо наименование
__________________________________
юридического лица, место нахождения,
контактные данные),
являющегося:
страхователем
застрахованным
потерпевшим
выгодоприобретателем
представителем
(статус заявителя указать в одной или при
обращении представителя в двух ячейках)
Заявление об определении размера вреда
причиненного имуществу
В связи с произошедшим
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(дата, город, место дорожно-транспортного происшествия)
дорожно-транспортным происшествием между транспортным средством
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(марка и государственный регистрационный номерной знак транспортного
средства)
Под управлением _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Принадлежащим _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование юридического
лица)
и транспортным средством ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(марка и государственный регистрационный номерной знак транспортного
средства)
под управлением _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
принадлежащим _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование юридического
лица)
прошу организовать расчет размера вреда, причиненного имуществу______
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(марка и государственный регистрационный номерной знак транспортного
средства)
Осмотр поврежденного транспортного средства прошу провести:
«____» ___________ _____ года в _____ часов ____ минут
по адресу _________________________________________________________,
(местонахождение транспортного средства)
контактные данные заявителя ________________________________________.
(телефон)
Осмотр поврежденного транспортного средства осуществляется в
течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем представления
настоящего заявления).
_________________                   _________________
(подпись заявителя)                  (дата заполнения)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 октября 2016 года № 264

1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакциядағы 10-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2016 жылғы 28 қазандағы
№ 264 қаулысына
1-қосымша
Көлік құралына келтірілген зиянның
мөлшерін айқындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
_________________
(жылы, күні, айы)
Кіріс тіркеу нөмірі
№ _________
Басқарма Төрағасына
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________
және сақтандыру ұйымының атауы)
_________________________________ -дан
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
___________________________________
тұрғылықты жері не
__________________________________
сақтанушы
сақтандырылушы
зардап шегуші
пайда алушы
өкіл
болып табылатын
заңды тұлғаның атауы орналасқан орны,
байланыс деректері),
(өтініш берушінің мәртебесі бір ұяшықта
немесе өкілі өтініш берген кезде екі
ұяшықта көрсетіледі)
Мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін
айқындау туралы өтініш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның атауы)
_________________________________________________________ басқаратын,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________ көлік құралы және
(көлік құралының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________ басқаратын,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________________ көлік құралы арасында болған
(көлік құралының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жол-көлік оқиғасының болған күн, қала, орны)
жол-көлік оқиғасына байланысты ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ мүлікке
(көлік құралының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі)
келтірілген зиянның мөлшерін есептеуді ұйымдастыруды сұраймын.
Зақымданған көлік құралын қарап-тексеруді:
_____ жылғы «____» ___________ _____ сағат ____ минутта
____________________________________ мекенжайында жүргізуді сұраймын,
(көлік құралының орналасқан жері)
өтініш берушінің байланыс деректері ________________________________.
(телефон)
Зақымданған көлік құралын қарап-тексеру өтініш беруші осы
өтінішті берген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге
асырылады).
_______________________                   _________________
(өтініш берушінің қолы)                   (толтырылған күні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2016 жылғы 28 қазандағы
№ 264 қаулысына
2-қосымша
Көлік құралына келтірілген зиянның
мөлшерін айқындау қағидаларына

Приложение 10-1
к Правилам определения размера вреда,
причиненного транспортному средству
Минимальная стоимость одного нормо-часа на техническое
обслуживание и ремонт транспортного средства
Минимальная стоимость одного нормо-часа на техническое
обслуживание и ремонт транспортных средств определяется произведением
показателей, указанных в таблицах 1, 2, 3 и 4 настоящего Приложения,
на значение месячного расчетного показателя (далее – МРП),
установленного законодательством Республики Казахстан о
республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Таблица 1. Стоимость нормо-часа на техническое обслуживание и ремонт
транспортных средств иностранных моделей в МРП (включая автомобили
иностранных моделей, произведенные на территории стран Содружества
независимых государств (далее - СНГ)
Класс транспортного средства, определяемый
в соответствии с таблицей 5 настоящего Приложения
Стоимость нормо-часа
до 5 лет эксплуатации
свыше 5 лет эксплуатации
Не гарантийные транспортные средства
«А», особо малый (мини)
2.2 МРП
2.0 МРП
«В», малый
«С», низший средний
«D», средний
«Е», высший средний (большой)
Внедорожники, пикапы (массой без нагрузки < 2100 кг)
«М», многоцелевые (минивэны, микроавтобусы)
Универсалы повышенной проходимости
Внедорожники, пикапы (массой без нагрузки > 2100 кг)
2.4 МРП
2.2 МРП
«S», спорт (спорткары, купе, кабриолеты)
2.6 МРП
2.4 МРП
«F», представительский
Гарантийные транспортные средства (при наличии документа, подтверждающего действие гарантийного обслуживания официального представителя, реализовавшего транспортное средство на территории Республики Казахстан)
«А», особо малый (мини)
3.0 МРП
«В», малый
4.0 МРП
«С», низший средний
4.0 МРП
«D», средний
4.0 МРП
«Е», высший средний (большой)
5.0 МРП
Внедорожники, пикапы (массой без нагрузки < 2100 кг)
5.0 МРП
«М», многоцелевые (минивэны, микроавтобусы)
5.0 МРП
Универсалы повышенной проходимости
5.0 МРП
Внедорожники, пикапы (массой без нагрузки > 2100 кг)
6.0 МРП
«S», спорт (спорт кары, купе, кабриолеты)
7.0 МРП
«F», представительский
8.5 МРП
Таблица 2. Стоимость нормо-часа по техническому обслуживанию, ремонту
транспортных средств производства стран СНГ
Транспортные средства, производства стран СНГ
Стоимость нормо-часа
Все модели легковых автомобилей, не находящиеся на гарантийном обслуживании, со сроком эксплуатации свыше 5 лет
1. 5 МРП
Все модели легковых автомобилей, не находящиеся на гарантийном обслуживании, со сроком эксплуатации до 5 лет
2.0 МРП
Все модели легковых автомобилей производства стран СНГ, находящихся на гарантийном техническом обслуживании
Стоимость одного нормо-часа принимается на основании значения нормо-часа ремонтного предприятия, официального дилера, но не более 3.0 МРП
Таблица 3. Стоимость нормо-часа по техническому обслуживанию, ремонту
автобусов, грузовых и специальных транспортных средств
Категория транспортного средства по странам-производителям
Стоимость нормо-часа
Автобусы, грузовые и специальные транспортные средства производства стран СНГ
2.5 МРП
Автобусы, грузовые и специальные транспортные средства производства стран Азии (Китайской Народной Республики, Республики Корея и других стран, за исключением Японии).
2.5 МРП
Автобусы, грузовые и специальные транспортные средства производства Соединенных штатов Америки, Японии, стран Европейского Союза.
2.5 МРП
Все виды транспортных средств, находящихся на гарантийном техническом обслуживании.

10-1-қосымша
Көлік құралына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге
арналған бір норма-сағаттың ең төменгі құны
Көлік құралына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған бір норма-сағаттың ең төменгі құны осы Қосымшаның 1, 2, 3 және 4-кестелерінде көрсетілген көрсеткіштерді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) мәніне көбейту арқылы айқындалады.
1-кесте. Шетелдік үлгідегі көлік құралдарына (Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (бұдан әрі – ТМД) елдерінің аумағында шығарылған шетелдік үлгідегі көлік құралдарын қоса алғанда) техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған норма-сағаттың АЕК-пен көрсетілген құны
Көлік құралының осы Қосымшаның 5-кестесіне сәйкес айқындалатын класы
норма-сағаттың құны
5 жылға дейін пайдалану
5 жылдан жоғары пайдалану
Кепілдік берілмеген көлік құралдары
«А», ерекше шағын (мини)
2.2 АЕК
2.0 АЕК
«В», шағын
«С», ортадан төмен
«D», орта
«Е», ортадан жоғары (үлкен)
Жол талғамайтындар, пикаптар (жүктемесіз массасы < 2100 кг)
«М», көпнысаналы (минивэндер, микроавтобустар)
Жүріп өту мүмкіндігі жоғары әмбебаптар
Жол талғамайтындар, пикаптар (жүктемесіз массасы > 2100 кг)
2.4 АЕК
2.2 АЕК
«S», спорт (спорткарлар, купе, кабриолеттер)
2.6 АЕК
2.4 АЕК
«F», өкілдік
Кепілдік берілген көлік құралдары (Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралын өткізген ресми өкілге кепілдік беріп көрсетілетін қызметтің күшін растайтын құжат болған кезде)
«А», ерекше шағын (мини)
3.0 АЕК
«В», шағын
4.0 АЕК
«С», ортадан төмен
4.0 АЕК
«D», орта
4.0 АЕК
«Е», ортадан жоғары (үлкен),
5.0 АЕК
Жол талғамайтындар, пикаптар (жүктемесіз массасы < 2100 кг)
5.0 АЕК
«М», көпнысаналы (минивэндер, микроавтобустар)
5.0 АЕК
Жүріп өту мүмкіндігі жоғары әмбебаптар
5.0 АЕК
Жол талғамайтындар, пикаптар (жүктемесіз массасы > 2100 кг)
5.0 АЕК
«S», спорт (спорткарлар, купе, кабриолеттер)
7.0 АЕК
«F», өкілдік
8.5 АЕК
2-кесте. ТМД елдерінде шығарылған көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған норма-сағаттың құны
ТМД елдерінде шығарылған көлік құралдары
Норма-сағаттың құны
Қызмет кепілдік берілмей көрсетілетін, пайдалану мерзімі 5 жылдан жоғары жеңіл автомобильдердің барлық үлгісі
1. 5 АЕК
Қызмет кепілдік берілмей көрсетілетін, пайдалану мерзімі 5 жылға дейінгі жеңіл автомобильдердің барлық үлгісі
2.0 АЕК
ТМД елдерінде шығарылған, қызмет кепілдік беріліп техникалық тұрғыдан көрсетілетін жеңіл автомобильдердің барлық үлгісі
Бір норма-сағаттың құны жөндеу кәсіпорнының, ресми дилердің норма-сағатының мәні негізінде, бірақ 3.0 АЕК-тен асырмай қабылданады
3-кесте. Автобустарға, жүк және арнаулы көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге арналған норма-сағаттың құны
Көлік құралының шығарушы елдер бойынша санаты
Норма-сағаттың құны
ТМД елдерінде шығарылған автобустар, жүк және арнаулы көлік құралдары
2.5 АЕК
Азия елдерінде (Қытай Халық Республикасы, Корея Республикасы және Жапонияны қоспағанда басқа елдер) шығарылған автобустар, жүк және арнаулы көлік құралдары.
2.5 АЕК
Америка Құрама Штаттарында, Жапонияда, Еуропа Одағы елдерінде шығарылған автобустар, жүк және арнаулы көлік құралдары.
2.5 АЕК
Қызмет кепілдік беріліп техникалық тұрғыдан көрсетілетін көлік құралдарының барлық үлгісі.

Стоимость одного нормо-часа принимается на основании значения нормо-часа ремонтного предприятия, официального дилера, но не более 4.0 МРП
Таблица 4. Определение стоимости нормо-часа по техническому
обслуживанию, ремонту мототехники
Категория транспортных средств по странам-производителям
Стоимость нормо-часа
Мототехника производства стран СНГ, Китайской Народной Республики
1.5 МРП
Мототехника производства, стран Европейского союза, Соединенных Штатов Америки, Японии, Республики Корея
2.0 МРП
Все виды мототехники, находящиеся на гарантийном техническом обслуживании
Стоимость одного нормо-часа принимается на основании значения нормо-часа ремонтного предприятия, официального дилера, но не более 3.0 МРП
Таблица 5. Класс транспортных средств
Класс транспортного средства
Габаритные размеры кузова, м
длина
ширина
«А», особо малый (мини)
<3.6
<1.6
«В», малый
3.6-3.9
до 1.7
«С», низший средний
3.9-4.4
1.6-1.75
«D», средний
4.4-4.7
1.7-1.8
«Е», высший средний (большой)
>4.6
>1.7
Внедорожники, пикапы (массой без нагрузки < 2100 кг)
<4.6
1.7-1.8
«М», многоцелевые (минивэны, микроавтобусы)
>4.6
>1.7
Универсалы повышенной проходимости
>4.6
>1.7
Внедорожники, пикапы (массой без нагрузки > 2100 кг)
>4.6
>1.7
«S», спорт (спорткары, купе, кабриолеты)
4.4-4.7
1.7-1.8
«F», представительский
>4.6
>1.7

Бір норма-сағаттың құны жөндеу кәсіпорнының, ресми дилердің норма-сағатының мәні негізінде, бірақ 4.0 АЕК-тен асырмай қабылданады
4-кесте. Мототехникаға техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге арналған норма-сағаттың құны
Көлік құралдарының шығарушы елдер бойынша санаты
Норма-сағаттың құны
ТМД елдерінде, Қытай Халық Республикасында шығарылған мототехника
1.5 АЕК
Еуропа Одағы елдерінде, Америка Құрама Штаттарында, Жапонияда, Корея Республикасында шығарылған мототехника
2.0 АЕК
Қызмет кепілдік беріліп техникалық тұрғыдан көрсетілетін мототехниканың барлық түрі
Бір норма-сағаттың құны жөндеу кәсіпорнының, ресми дилердің норма-сағатының мәні негізінде, бірақ 3.0 АЕК-тен асырмай қабылданады
5-кесте. Көлік құралдарының класы
Көлік құралының класы
Шанақтың сыртқы өлшемі, м
ұзындығы
ені
«А», ерекше шағын (мини)
<3.6
<1.6
«В», шағын
3.6-3.9
до 1.7
«С», ортадан төмен
3.9-4.4
1.6-1.75
«D», орта
4.4-4.7
1.7-1.8
«Е», ортадан жоғары (үлкен)
>4.6
>1.7
Жол талғамайтындар, пикаптар (жүктемесіз массасы < 2100 кг)
<4.6
1.7-1.8
«М», көпнысаналы (минивэндер, микроавтобустар)
>4.6
>1.7
Жүріп өту мүмкіндігі жоғары әмбебаптар
>4.6
>1.7
Жол талғамайтындар, пикаптар (жүктемесіз массасы > 2100 кг)
4.6-4.8
>1.7
«S», спорт (спорткарлар, купе, кабриолеттер)
4.4-4.7
1.7-1.8
«F», өкілдік
>4.6
>1.7