Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей государственных аудиторов уполномоченных органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, являющихся административными государственными служащими корпуса "Б"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 октября 2016 года № 573. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2016 года № 14573. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 21 октября 2019 года № 1167.
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 21.10.2019 № 1167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные требования к категориям должностей государственных аудиторов уполномоченных органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, являющихся административными государственными служащими корпуса "Б".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
_____________ К. Кожамжаров
" " 2016 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 октября 2016 года № 573
Типовые квалификационные требования к категориям должностей государственных аудиторов уполномоченных органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, являющихся административными государственными служащими корпуса "Б"

"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері болып табылатын ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарының мемлекеттік аудиторлары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 27 қазандағы № 573 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 26 желтоқсанда № 14573 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 21 қазандағы № 1167 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 21.10.2019 № 1167 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері болып табылатын ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарының мемлекеттік аудиторлары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күннің ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Төрағасы
______________ Қ. Қожамжаров
2016 жылғы " "
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 27 қазандағы
№ 573 бұйрығымен бекітілген
"Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері болып
табылатын ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау
уәкілетті органдарының мемлекеттік аудиторлары лауазымдарының
санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту
туралы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные требования к категориям должностей государственных аудиторов уполномоченных органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля, являющихся административными государственными служащими корпуса "Б" (далее – Типовые квалификационные требования) предъявляются к гражданам, претендующим на занятие данных должностей.
2. Типовые квалификационные требования включают:
1) требование по образованию;
2) требование по опыту работы;
3) требование по наличию сертификата соответствующего уровня квалификации государственного аудитора.
Глава 2. Типовые квалификационные требования к категориям должностей государственных аудиторов Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан
3. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-1 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее четырех лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии*;
наличие сертификата государственного аудитора.
4. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-3 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее трех лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии*;
наличие сертификата государственного аудитора.
5. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-4 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее двух лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии либо работы на должностях по специальностям налогового аудита, налогового отчета и учета, бухгалтера, аудитора*;
наличие сертификата государственного аудитора и (или) внутреннего государственного аудитора соответствующей области.
Глава 3. Типовые квалификационные требования к категориям должностей государственных аудиторов территориальных подразделений Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері болып табылатын мемлекеттік аудиторлары лауазымдарының санаттарына үлгілік біліктілік талаптары (бұдан әрі – Үлгілік біліктілік талаптары) осы лауазымға үміткер азаматтарға қойылады.
2. Үлгілік біліктілік талаптары:
1) білім бойынша талаптар;
2) жұмыс тәжірибесі бойынша талаптар;
3) мемлекеттік аудитор біліктілігінің деңгейіне сәйкес келетін сертификаттың болуы бойынша талаптар.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің мемлекеттік аудиторлары
лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік
талаптары
3. С-1 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
4. С-3 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен жұмыс өтілі үш жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
5. С-4 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен не салық аудиті, салық есептілігі және есебі, бухгалтер, аудитор мамандықтары бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының және (немесе) тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Ішкі мемлекеттік аудит комитеті аумақтық бөлімшелерінің
мемлекеттік аудиторлары лауазымдарының санаттарына қойылатын
үлгілік біліктілік талаптары

6. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-О-1 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее трех лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии*;
наличие сертификата государственного аудитора.
7. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-О-2 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее двух лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии*;
наличие сертификата государственного аудитора.
8. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-О-4 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее полутора лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии*;
наличие сертификата государственного аудитора.
9. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории С-О-5 устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее одного года стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии либо работы на должностях по специальностям налогового аудита, налогового отчета и учета, бухгалтера, аудитора*;
наличие сертификата государственного аудитора и (или) внутреннего государственного аудитора соответствующей области.
Глава 4. Типовые квалификационные требования к категориям должностей государственных аудиторов Служб внутреннего аудита центральных государственных органов и их ведомств
10. К административным государственным должностям государственных аудиторов категории В-1, В-2 (в случае наличия Служб внутреннего аудита) устанавливаются следующие требования:
высшее образование и (или) послевузовское образование: экономика и (или) финансы, и (или) учет и аудит, и (или) государственный аудит, и (или) право, и (или) менеджмент, и (или) государственное и местное управление;
не менее трех лет стажа работы в органах государственного аудита и (или) финансового контроля и (или) их методологии, и (или) в органах налоговой службы и (или) казначейства, и (или) в соответствующей сфере государственного органа, в котором занимает должность*;
наличие сертификата государственного аудитора.

6. С-О-1 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен жұмыс өтілі үш жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
7. С-О-2 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен жұмыс өтілі екі жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
8. С-О-4 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен жұмыс өтілі бір жарым жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
9. С-О-5 санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен не салық аудиті, салық есептілігі және есебі, бухгалтер, аудитор мамандықтары бойынша жұмыс өтілі бір жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының және (немесе) тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.
4-тарау. Орталық мемлекеттік органдар мен олардың
ведомстволарының Ішкі аудит қызметтерінің мемлекеттік
аудиторларының лауазымдары санаттарына қойылатын үлгілік
біліктілік талаптары
10. В-1, В-2 (Ішкі аудит қызметі бар болған жағдайда) санаттындығы мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына мынадай талаптар белгіленеді:
жоғары білім және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім: экономика және (немесе) қаржы және (немесе) есепке алу және аудит және (немесе) мемлекеттік аудит және (немесе) құқық және (немесе) менеджмент және (немесе) мемлекеттік және жергілікті басқару;
мемлекеттік аудит және (немесе) қаржылық бақылау органдарында және (немесе) олардың әдіснамасымен және (немесе) салық органдарында және (немесе) қазынашылық және (немесе) мемлекеттік органның тиісті саласында қызметін атқаратын жұмыс өтілі үш жылдан кем емес*;
мемлекеттік аудитор сертификатының болуы.