Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки объектов историко-культурного наследия города Петропавловска Северо-Казахстанской области
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 20 июня 2016 года № 3/5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 21 июля 2016 года № 3835. Утратило силу решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 28 мая 2020 года № 43/8
Сноска. Утратило силу решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 28.05.2020 № 43/8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки объектов историко-культурного наследия города Петропавловска Северо-Казахстанской области согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель III сессии
Северо-Казахстанского
областного маслихата
А. Асанова
Секретарь
Северо-Казахстанского
областного маслихата
В. Бубенко
Приложение к решению Северо-Казахстанского областного маслихата от 20 июня 2016 года № 3/5
Границы охранных зон, зон регулирования застройки объектов историко-культурного наследия города Петропавловска, границы которых необходимо установить
Сноска. Приложение в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 30.03.2018 № 20/10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 11.12.2019 № 39/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
Площадь охранной зоны
Площадь регулирования застройки
Примечание
1
Производственное помещение реального училища, 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 4
3280,0 квадратных метров
16000 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
2
Служебное здание реального училища, 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 6а

Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласының тарихи-мәдени мұра объектілері құрылысын салуды реттеу аймақтарының, қорғау аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2016 жылғы 20 маусымдағы № 3/5 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 21 шілдеде № 3835 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2020 жылғы 28 мамырдағы № 43/8 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мəслихатының 28.05.2020 № 43/8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабы 2-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласының тарихи-мәдени мұра объектілері құрылысын салуды реттеу аймақтарының, қорғау аймақтарының шекаралары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихаттың ІІІ сессиясының
төрағасы
А.Асанова
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихаттың хатшысы
В.Бубенко
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың 2016 жылғы 20 маусымдағы № 3/5 шешіміне қосымша
Шекаралары белгіленуі қажет Петропавл қаласының тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының шекаралары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 30.03.2018 № 20/10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мəслихатының 11.12.2019 № 39/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Реттік №
Ескерткіш атауы
Ескерткіш түрі
Ескерткіштің тұрған жері
Қорғау аймағының ауданы
Құрылыс салуды реттеу ауданы
Ескертпе
1
Реалды училищенің өндірістік үй-жайы, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
В.Булавский атындағы көшесі, 4
3280,0 шаршы метр
16000 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
2
Реалды училищенің қызметтік ғимараты, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
В.Булавский атындағы көшесі, 6а

3592,0 квадратных метров
16560,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
3
Училище городское, начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 2
5120,0 квадратных метров
18720,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
4
Училище реальное, 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 6
6200,0 квадратных метров
21360,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
5
Училище романовское, 1913-1915 года
градостроительства и архитектуры
улица Театральная, 42
5440,0 квадратных метров
20480,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
6
Клуб купеческий, 1906 год
градостроительства и архитектуры
улица Театральная, 38
4720,0 квадратных метров
19040,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
7
Дом торговый, 1915-1916 годы
градостроительства и архитектуры
улица имени Евгения Брусиловского, 22
4 600,0 квадратных метров
18 800,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
8
Дом купеческий, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 18
3120,0 квадратных метров
1584,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
9
Дом торговый Шамсутдинова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 17
3720,0 квадратных метров
17040,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
10
Башня водонапорная, 1902 год
градостроительства и архитектуры
улица имени Евгения Брусиловского угол улицы Амангельды
2010,0 квадратных метров
11555,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
11
Дом купца Стрелова, конец девятнадцатого векa
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 44
3452,0 квадратных метров
16400,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
12
Магазин купца Стрелова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 46
3200,0 квадратных метров
16000,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
13
Дом коммерсанта Аркеля, 1891 год
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 48
4008,0 квадратных метров
17712,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
14
Барельеф Шокана Уалиханова и Федора Достоевского, 2005 год архитектор Азат Боярлин
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц Конституции Казахстана и Парковой
памятник истории и культуры местного значения
15
Дом купца Турлапова, начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 52

3592,0 шаршы метр
16560,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
3
Қалалық училище, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
В.Булавский атындағы көшесі, 2
5120,0 шаршы метр
18720,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
4
Реалды училище, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
В.Булавский атындағы көшесі, 6
6200,0 шаршы метр
21360,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
5
Романов училищесі, 1913-1915 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Театральная көшесі, 42
5440,0 шаршы метр
20480,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
6
Көпес клубы, 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет
Театральная көшесі, 38
4720,0 шаршы метр
19040,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
7
Сауда үйі, 1915-1916 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Евгения Брусиловского көшесі, 22
4 600,0 шаршы метр
18 800,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
8
Көпес үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 18
3120,0 шаршы метр
1584,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
9
Шамсутдиновтың сауда үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституцисы көшесі, 17
3720,0 шаршы метр
17040,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
10
Тегеурінді су мұнарасы, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Евгения Брусиловского көшесі Амангелді көшесінің бұрышы
2010,0 шаршы метр
11555,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
11
Көпес Стреловтың үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 44
3452,0 шаршы метр
16400,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
12
Көпес Стреловтың дүкені, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 46
3200,0 шаршы метр
16000,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
13
Саудагер Аркельдің үйі, 1891 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 48
4008,0 шаршы метр
17712,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
14
Шоқан Уәлиханов пен Федор Достоевскийдің барельефі, 2005 жыл, сәулетші Азат Боярлин
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы мен Парк көшелерінің қиылысы
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
15
Көпес Турлаповтың үйі, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 52

4084,0 квадратных метров
17600,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
43
Дом купца Мухамедъярова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Казахстанской правды, 94
3560,0 квадратных метров
16720,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
44
Дом подрядчика Малахова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица имени Жамбыла, 184
2884,0 квадратных метров
15440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
45
Двор гостиный, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица имени Евнея Букетова, 1
4480,0 квадратных метров
18560,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
46
Дом купца Измайлова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица имени Жамбыла, 166
4150,0 квадратных метров
17280,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
47
Здание костела, дом ксендза, начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 43, 43а
4412,0 квадратных метров
17680,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
48
Дом купца Чуканова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 20
4120,0 квадратных метров
17840,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
49
Здание дома торгового, 1911-1915 года
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 12
4584,0 квадратных метров
18560,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
50
Магазин купеческий "Братья Овсянниковы и Ганшин", начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 61
4512,0 квадратных метров
18720,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
51
Мельница купца Мазаева, 1913 год
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана угол улицы "Егемен Қазақстан"
3280,0 квадратных метров
16480,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
52
Переселенческий пункт, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Универсальная, дом 3
10703,0 квадратных метров
25280,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
53
Дом купца Смолина, 1874 год
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 73
3960,0 квадратных метров
17280,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
54
Ресторан купца Казанцева, вторая половина девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Рижская, 14
4320,0 квадратных метров
17920,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
55
Дом купца Хлебникова, конец девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица имени Ибрая Алтынсарина, 197

4084,0 шаршы метр
17600,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
43
Көпес Мухамедьяровтың үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Казахстанская правда көшесі, 94
3560,0 шаршы метр
16720,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
44
Мердігер Малаховтың үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы көшесі, 184
2884,0 шаршы метр
15440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
45
Керуен сарай, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Евней Букетов атындағы көшесі, 1
4480,0 шаршы метр
18560,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
46
Көпес Измайловтың үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы көшесі, 166
4150,0 шаршы метр
17280,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
47
Костел ғимараты, ксендз үйі, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 43, 43а
4412,0 шаршы метр
17680,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
48
Көпес Чукановтың үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 20
4120,0 шаршы метр
17840,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
49
Сауда үйінің ғимараты, 1911-1915 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 12
4584,0 шаршы метр
18560,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
50
"Братья Овсянниковы и Ганшин" көпес дүкені, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 61
4512,0 шаршы метр
18720,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
51
Көпес Мазаевтың диірмені, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі "Егемен Қазақстан" көшесінің бұрышы
3280,0 шаршы метр
16480,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
52
Қоныс аударушылар пункті, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Универсальная көшесі, 3-үй
10703,0 шаршы метр
25280,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
53
Көпес Смолинның үйі, 1874 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 73
3960,0 шаршы метр
17280,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
54
Көпес Казанцевтің мейрамханасы, он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Рижская көшесі, 14
4320,0 шаршы метр
17920,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
55
Көпес Хлебниковтың үйі, он тоғызыншы ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
Ыбырай Алтынсарин атындағы көшесі, 197

2880,0 квадратных метров
15360,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
56
Дом купца Светлинского, вторая половина девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 16
3210,0 квадратных метров
16000,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
57
Баня купца Назарова, начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Рижская, 6
5096,0 квадратных метров
19520,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
58
Дом купца Казанцева, вторая половина девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 2
4272,0 квадратных метров
17760,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
59
Магазин купца Казанцева, вторая половина девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 4
4875,0 квадратных метров
18320,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
60
Полицейский участок, вторая половина девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 63
3836,0 квадратных метров
17200,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
61
Купеческий дом, начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 31
3400,0 квадратных метров
16400,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
62
Кызылжарская Центральная мечеть, 2005 год
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц Нұрсұлтан Назарбаев и Карима Сутюшева
12036,0 квадратных метров
59376,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
63
Храм Вознесения Господня, 2005 год
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц Хименко и улицы имени Жалела Кизатова
7848,0 квадратных метров
43248,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
64
Бюст Жамбыла Жабаева, 1975 год авторы: художественный фонд Ленинграда
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц имени Жамбыла и имени Евнея Букетова
1764,0 квадратных метров
1344,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
65
Бюст Сабита Муканова, 1990 год авторы: художественный фонд Алматы
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана
1600,0 квадратных метров
1104,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
66
Бюст Шокана Уалиханова, 1975 год авторы: художественный фонд Алматы
градостроительства и архитектуры
сквер на пересечении улиц имени Ч. Валиханова и М. Жумабаева
1760,0 квадратных метров
3200,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
67
Бюст Карима Сутюшева, 1975 год авторы: художественный фонд Ленинграда
градостроительства и архитектуры
улица Карима Сутюшева

2880,0 шаршы метр
15360,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
56
Көпес Светлинскийдің үйі, он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 16
3210,0 шаршы метр
16000,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
57
Көпес Назаровтың моншасы, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Рижская көшесі, 6
5096,0 шаршы метр
19520,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
58
Көпес Казанцевтің үйі, он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 2
4272,0 шаршы метр
17760,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
59
Көпес Казанцевтің дүкені, он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 4
4875,0 шаршы метр
18320,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
60
Полиция учаскесі, он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 63
3836,0 шаршы метр
17200,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
61
Көпес үйі, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 31
3400,0 шаршы метр
16400,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
62
Қызылжар орталық мешіті, 2005 жыл
қала құрылысы және сәулет
Нұрсұлтан Назарбаев және Кәрім Сүтішев көшелерінің қиылысы
12036,0 шаршы метр
59376,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
63
Вознесения Господня шіркеуі, 2005 жыл
қала құрылысы және сәулет
Хименко және Жәлел Қизатов атындағы көшелерінің қиылысы
7848,0 шаршы метр
43248,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
64
Жамбыл Жабаевтың бюсі, 1975 жыл, авторы: Ленинград көркемдік қоры
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы және Евней Букетов атындағы көшелерінің қиылысы
1764,0 шаршы метр
1344,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
65
Сәбит Мұқановтың бюсі, 1990 жыл, авторы: Алматы көркемдік қоры
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі
1600,0 шаршы метр
1104,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
66
Шоқан Уәлихановтың бюсі, 1975 жыл, авторы: Алматы көркемдік қоры
қала құрылысы және сәулет
Ш.Уәлиханов атындағы және М.Жұмабаев көшелерінің қиылысындағы гүлзар
1760,0 шаршы метр
3200,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
67
Кәрім Сүтішевтің бюсі, 1975 жыл, авторы: Ленинград көркемдік қоры
қала құрылысы және сәулет
Кәрім Сүтішев көшесі

880,0 квадратных метров
1056,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
68
Бюст Владимира Шаталова, 1979 год
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана у входа в парк
1764,0 квадратных метров
13612,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
69
Бюст Александра Сергеевича Пушкина, 1999 год скульптор Болат Досжанов
градостроительства и архитектуры
сквер по улице 314-й Стрелковой дивизии
1764,0 квадратных метров
5496,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
70
Бюст Габита Мусрепова, 2002 год авторы: художественный фонд Алматы
градостроительства и архитектуры
улица Г. Мусрепова
2288,0 квадратных метров
1760,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
71
Бюст Манаша Козыбаева, 2003 год авторы: художественный фонд Алматы
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц Пушкина и Абая
1936,0 квадратных метров
6900,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
72
Обелиск в честь тридцатилетия Победы в Великой Отечественной войне, 1975 год
градостроительства и архитектуры
парк культуры и отдыха
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
73
Мемориал боевой Славы "Вечный огонь" Великой Отечественной войны, 1979 год
градостроительства и архитектуры
Октябрьская площадь
23416,0 квадратных метров
64216,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
74
Монумент жертвам политических репрессий, 2005 год архитектор Валерий Затай
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц Пушкина и Карима Сутюшева
памятник истории и культуры местного значения
75
Памятник Карасай и Агынтай батырам, 1999 год
градостроительства и архитектуры
Театральная площадь
памятник истории и культуры республиканского значения
76
Братские могилы на Октябрьской площади, 1918-1921 годы
градостроительства и архитектуры
Октябрьская площадь
памятник истории и культуры местного значения
77
Обелиск в парке Победы в Великой Отечественной войне, 1985 год авторы: "Севгражданпроект" Петропавловск
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц имени Ярослава Гашека и Набережной
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
78
Городской парк культуры и отдыха (бывший городской сад), вторая половина девятнадцатого века
градостроительства и архитектуры
парк культуры и отдыха
330000,0 квадратных метров
330000 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
79
Исключена решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 11.12.2019 № 39/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80
Стела воинам–афганцам, 2002 год авторы "Севгражданпроект"
градостроительства и архитектуры
пересечение улиц имени Жамбыла и Абая

880,0 шаршы метр
1056,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
68
Владимир Шаталовтың бюсі, 1979 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі саябаққа кіреберіс
1764,0 шаршы метр
13612,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
69
Александр Сергеевич Пушкинның бюсі, 1999 жыл, мүсінші Болат Досжанов
қала құрылысы және сәулет
314-і атқыштар дивизиясы көшесінің бойындағы гүлзар
1764,0 шаршы метр
5496,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
70
Ғабит Мүсіреповтің бюсі, 2002 жыл, авторы: Алматы көркемдік қоры
қала құрылысы және сәулет
Ғ. Мүсірепов көшесі
2288,0 шаршы метр
1760,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
71
Манаш Қозыбаевтың бюсі, 2003 жыл, авторы: Алматы көркемдік қоры
қала құрылысы және сәулет
Пушкин және Абай көшелерінің қиылысы
1936,0 шаршы метр
6900,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
72
Ұлы Отан соғысы жеңісінің отыз жылдығына арналған құлпытас, 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мәдениет және демалыс саябағы
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
73
"Мәңгілік алау" Ұлы Отан соғысының Жауынгерлік Даңқ мемориалы, 1979 жыл
қала құрылысы және сәулет
Октябрь алаңы
23416,0 шаршы метр
64216,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
74
Саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған монумент, 2005 жыл, сәулетші Валерий Затай
қала құрылысы және сәулет
Пушкин және Кәрім Сүтішев көшелерінің қиылысы
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
75
Қарасай және Ағынтай батырлар ескерткіші, 1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Театральная алаңы
республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
76
Октябрь алаңындағы туысқандар зираты, 1918 – 1921 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Октябрь алаңы
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
77
Ұлы Отан соғысы Жеңісінің саябағындағы құлпытас, 1985 жыл, авторы: "Севграждан проект" Петропавл
қала құрылысы және сәулет
Ярослав Гашек атындағы және Набережныая көшелерінің қиылысы
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
78
Қалалық мәдениет және демалыс саябағы (бұрынғы қалалық саябақ), он тоғызыншы ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Мәдениет және демалыс саябағы
330000,0 шаршы метр
330000 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
79
Алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облыстық мəслихатының 11.12.2019 № 39/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
80
Ауған соғысына қатасқан жауынгерлерге арналған стелла, 2002 жыл, авторы "Севгражданпроект"
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы және Абай көшелерінің қиылысы

1936,0 квадратных метров
1760,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
81
Скульптурная композиция "Абай и Пушкин", 2006 год скульптор Казбек Сатыбалдин
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана (на территории парка культуры и отдыха)
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
82
Скульптурная композиция "Абылай хан на коне", 2007 год скульптор Казбек Сатыбалдин
градостроительства и архитектуры
улица Карима Сутюшева, 1а
7166,0 квадратных метров
20880,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
83
Дом Аблая (военный лазарет, казарма, 1829 год)
градостроительства и архитектуры
улица Карима Сутюшева, 1а
памятник истории и культуры республиканского значения
84
Крепость Петропавловская, 1752 год
градостроительства и архитектуры
территория завода изоляционных материалов
183000,0 квадратных метров
57000,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
85
Место массовых расстрелов в двадцатые - тридцатые годы двадцатого века
градостроительства и архитектуры
Пятый лог (памятный камень)
1936,0 квадратных метров
12288,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
86
Братская могила венгров – большевиков, 1918 год
градостроительства и архитектуры
развилка железной дороги Петропавловск -Кокшетау
1100,0 квадратных метров
1876,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
87
Братская могила борцов за установление советской власти, 1919 год
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла – Г. Мусрепова
1936,0 квадратных метров
10216,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
88
Могила № 1 экипажа летчиков, умерших от ран в госпиталях города Петропавловска, 1943 год
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
6232,0 квадратных метров
25272,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
89
Могила № 2 экипажа летчиков, умерших от ран в госпиталях города Петропавловска, 1943 год
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
памятник истории и культуры местного значения
90
Могила генерала Максима Шмырева, умершего от ран в госпитале в годы Великой Отечественной войны, 1941 год
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
2112,0 квадратных метров
13760,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
91
Могила писателя Борис Петрова, 1971 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе старого аэропорта

1936,0 шаршы метр
1760,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
81
"Абай мен Пушкин" мүсіндік композициясы, 2006 жыл, мүсінші Қазбек Сатыбалдин
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі (Мәдениет және демалыс саябағының аумағында)
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
82
"Ат үстіндегі Абылай хан" мүсіндік композициясы, 2007 жыл, мүсінші Қазбек Сатыбалдин
қала құрылысы және сәулет
Кәрім Сүтішев көшесі, 1а
7166,0 шаршы метр
20880,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
83
Абылай үйі (әскери лазарет, казарма, 1829 жыл)
қала құрылысы және сәулет
Кәрім Сүтішев көшесі, 1а
республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
84
Петропавл бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Оқшаулау материалдар зауытының аумағы
183000,0 шаршы метр
57000,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
85
Жаппай ату орны, жиырмасыншы ғасырдың жиырмасыншы-отызыншы жылдары
қала құрылысы және сәулет
Бесінші лог (естелік тас)
1936,0 шаршы метр
12288,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
86
Большевик венгрлердің туысқандар зираты, 1918 жыл
қала құрылысы және сәулет
Петропавл – Көкшетау теміржол айрығы
1100,0 шаршы метр
1876,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
87
Кеңес үкіметін құру үшін күрескендердің туысқандар зираты, 1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы – Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
1936,0 шаршы метр
10216,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
88
Петропавл қаласының госпитальдарында жарақаттан көз жұмған экипаж ұшқыштарының № 1 зираты, 1943 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
6232,0 шаршы метр
25272,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
89
Петропавл қаласының госпитальдарында жарақаттан көз жұмған экипаж ұшқыштарының № 2 зираты, 1943 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
90
Ұлы Отан соғысы жылдары госпитальда жарақаттан көз жұмған генерал Максим Шмыревтің қабірі, 1941 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
2112,0 шаршы метр
13760,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
91
Жазушы Борис Петровтың қабірі, 1971 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі әуежай ауданындағы зират

2500,0 квадратных метров
14400,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
92
Могила Героя Советского Союза Александра Матвеева, 1972 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе старого аэропорта
памятник истории и культуры местного значения
93
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 1 воинам-христианам)
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
2592,0 квадратных метров
9648,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
94
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 2 воинам-христианам)
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
2304,0 квадратных метров
9648,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
95
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 1 воинам- мусульманам)
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
7380,0 квадратных метров
13580,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
96
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 2 воинам- мусульманам)
градостроительства и архитектуры
старое городское кладбище, улица Г. Мусрепова
памятник истории и культуры местного значения
97
Могила Сергея Морожникова, воина-интернационалиста, Погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе старого аэропорта
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
98
Могила Евгения Гариева, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1984 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе старого аэропорта
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
99
Могила Сергея Горлова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1985 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе Новопавловки
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
100
Могила Ильи Клепальского, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1986 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе Новопавловки
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения

2500,0 шаршы метр
14400,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
92
Кеңес Одағының Батыры Александр Матвеевтің қабірі, 1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі әуежай ауданындағы зират
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
93
Ұлы Отан соғысы жылдары Петропавл қаласының госпитальдарында көз жұмған жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1957 жыл (христиан – жауынгерлерге арналған № 1 )
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
2592,0 шаршы метр
9648,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
94
Ұлы Отан соғысы жылдары Петропавл қаласының госпитальдарында көз жұмған жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1957 жыл (христиан – жауынгерлерге арналған № 2)
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
2304,0 шаршы метр
9648,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
95
Ұлы Отан соғысы жылдары Петропавл қаласының госпитальдарында көз жұмған жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1957 жыл (мұсылман – жауынгерлерге арналған № 1 )
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
7380,0 шаршы метр
13580,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
96
Ұлы Отан соғысы жылдары Петропавл қаласының госпитальдарында көз жұмған жауынгерлерге арналған ескерткіш, 1957 жыл (мұсылман – жауынгерлерге арналған № 2)
қала құрылысы және сәулет
ескі қалалық зират, Ғ. Мүсірепов көшесі
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
97
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационалист жауынгер Сергей Морожниковтың қабірі, 1980 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі әуежай ауданындағы зират
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
98
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационалист жауынгер Евгений Гариевтің қабірі, 1984 жыл
қала құрылысы және сәулет
ескі әуежай ауданындағы зират
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
99
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационалист жауынгер Сергей Горловтың қабірі, 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет
Новопавловка ауданындағы зират
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
100
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационалист жауынгер Илья Клепальскийдің қабірі, 1986 жыл
қала құрылысы және сәулет
Новопавловка ауданындағы зират
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші

101
Могила Анатолия Бутакова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
градостроительства и архитектуры
кладбище в районе Новопавловки
1936,0 квадратных метров
13440,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
102
Кинотеатр "Новый Свет", 1909 год
градостроительства и архитектуры
улица Казахстанской правды, 73
5760,0 квадратных метров
21120,0 квадратных метров
памятник истории и культуры местного значения
103
Здание областного финансового отдела. Бывший дом купца Янгуразова, начало двадцатого века
градостроительства и архитектуры
улица Ульянова, 94
3120,0 квадратных метров
15840,0 квадратных метров
памятник истории и культуры республиканского значения
104
Здание музей изобразительных искусств. Бывший дом купца Юзефовича
градостроительства и архитектуры
улица 314-й Стрелковой дивизии, 83
3320,0 квадратных метров
16160,0 квадратных метров
памятник истории и культуры республиканского значения

101
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационалист жауынгер Анатолий Бутаковтың кабірі, 1980 жыл
қала құрылысы және сәулет
Новопавловка ауданындағы зират
1936,0 шаршы метр
13440,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
102
"Новый свет" кинотеатры, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Казахстанская правда көшесі, 73
5760,0 шаршы метр
21120,0 шаршы метр
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
103
Облыстық қаржы бөлімінің ғимараты. Көпес Янгуразовтың бұрынғы үйі, жиырмасыншы ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ульянов көшесі, 94
3120,0 шаршы метр
15840,0 шаршы метр
республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші
104
Бейнелеу өнері мұражайының ғимараты. Көпес Юзефовичтің бұрынғы үйі
қала құрылысы және сәулет
314-і атқыштар дивизиясы көшесі, 83
3320,0 шаршы метр
16160, 0 шаршы метр
республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіші