О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2017 года № 14885.
В соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10404, опубликованный 31 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан.";
в Правилах использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в заголовке и по всему тексту слова "и прекуросоров", "и прекурсоры", "и прекурсора", "и прекурсорами" заменить соответственно словами "и их прекуросоров", "и их прекурсоры", "и их прекурсора"; "и их прекурсорами";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры при амбулаторном и стационарном лечении в организациях здравоохранения осуществляется врачом организации здравоохранения, имеющим доступ к работе с наркотическими средствами и их прекурсорами в соответствии с Квалификационными требованиями и перечнем документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 943 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10293).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 наурызда № 14885 болып тіркелді.
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10404 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын медициналық мақсатта пайдалану қағидаларында:
тақырыбы және барлық мәтін бойынша "мен прекурсорларды", "мен прекурсорлар", "мен прекурсор", "мен прекурсорлармен" деген сөздер тиісінше "мен олардың прекурсорларының", "мен олардың прекурсорлары" "мен олардың прекурсоры"; "мен олардың прекурсорларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Денсаулық сақтау ұйымдарында амбулаториялық және стационарлық емдеу кезінде құрамында есірткіні құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды тағайындау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 943 бұйрығымен бекітілген Есірткі құралдар, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет үшін біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10293 болып тіркелген) денсаулық сақтау ұйымының есірткі құралдарымен және (немесе), психотроптық заттар мен прекурсорлармен жұмыс істеуге рұқсаты бар дәрігер жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Назначение лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка фиксируется в медицинских документах больного, формы которых утверждены приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697), с указанием разовой дозы, способа и кратности приема (введения), длительности курса лечения, а также обоснования назначения лекарственных средств.";
пункт 12 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Рецепты больным на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка выписываются на основе стандартной оценки состояния пациента фельдшерами, акушерами, врачами организаций здравоохранения или врачами, ведущими самостоятельный прием при наличии соответствующих медицинских показаний и заверяются подписью, личной печатью (при наличии), штампом и печатью (при наличии) организации здравоохранения.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Рецепты на специальных рецептурных бланках выписываются врачом собственноручно, заверяются штампом, печатью (при наличии) организации здравоохранения, личной печатью (при наличии) врача и подписью врача. В рецепте указывается номер участка, номер медицинской документации, фамилия, имя, отчество (при наличии) врача, выписавшего рецепт, а также фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), возраст и адрес местожительства больного.
Корешки специальных рецептурных бланков заполняются идентично рецепту и хранятся в организации здравоохранения у лица, ответственного за их сохранность.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. При выписывании рецепта на получение лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне, дополнительно к рецептурному бланку выписывается рецепт на бесплатный отпуск. Выписанные рецепты регистрируются в журнале регистрации выписанных рецептов на получение лекарственных средств бесплатно согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:

"11. Тізімнің II, ІІІ, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды тағайындау бір реттік дозасы, қабылдау (енгізу) тәсілі мен жиілігі, емдеу курсының ұзақтығы, сондай-ақ дәрілік заттарды тағайындаудың негіздемесі көрсетілген оның нысандары "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) науқастың медициналық құжаттарында белгіленеді.";
12-тармақ алынып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Науқастарға Тізімнің II, ІІІ, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдар, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарға рецептілер тиісті медициналық көрсетілімдер болған жағдайда пациенттің жағдайын стандартты бағалау негізінде денсаулық сақтау ұйымының дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер немесе дербес қабылдау жүргізетін дәрігерлер жазып береді және қолымен, жеке мөрмен (бар болған жағдайда) денсаулық сақтау ұйымының мөртабанымен және мөрімен (бар болған жағдайда) куәландырылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Арнайы рецептілік бланкілердегі рецептілер дәрігердің өз қолымен жазылады, денсаулық сақтау ұйымының мөртабанымен, мөрімен (бар болған жағдайда), дәрігердің жеке мөрімен (бар болған жағдайда), дәрігердің қолымен куәландырылады. Рецептіде учаскенің нөмірі, медициналық құжаттаманың нөмірі, рецептіні жазып берген дәрігердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ науқастың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), жасы мен тұрғылықты мекенжайы көрсетіледі.
Арнайы рецептілік бланкілердің түбіртектері рецептпен бірдей толтырылады және денсаулық сақтау ұйымдарында олардың сақталуына жауапты тұлғада сақталады.".
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде амбулаториялық деңгейде Тізімнің II, ІІІ, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды алуға рецептілерді жазып беру кезінде рецептілік бланкіге қосымша тегін босатуға рецепті жазып беріледі. Жазып берілген рецептілер осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды тегін алуға жазып берілген рецептілерді тіркеу журналында тіркеледі.";
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"27. На одном рецептурном бланке выписывается одно наименование лекарственного средства, содержащее наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка в количествах, не превышающих предельно допустимые нормы выписывания и отпуска лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, на один рецепт (далее – Нормы) согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
28. Для лечения инкурабельных онкологических (гематологических) больных количество выписываемого в одном рецепте лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка, увеличивается в 2 раза. Количество лекарственного средства указывается прописью и ставится восклицательный знак.
По медицинским показаниям лекарственное средство для инкурабельного больного выписывается на нескольких рецептах в количествах, достаточных на 10-15 календарных дней терапии, для инкурабельного больного, проживающего в отдаленном от районного центра населенном пункте, в количествах достаточных на 25-30 календарных дней терапии, но не более предельно допустимых Норм, предусмотренных в приложении 8 к настоящим Правилам.
В глазных лекарственных формах количество этилморфина гидрохлорида, выписываемого в одном рецепте, для хронических больных, разрешается увеличить до пяти раз от нормы отпуска.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка отпускаются из аптечных организаций:
1) юридическим лицам, имеющим лицензию на право работы в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров в системе здравоохранения по требованию на наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, согласно приложению 9 к настоящим Правилам на основании доверенности;
2) населению по рецепту врача за исключением калия перманганата в фасовке 3,0 и 5,0 грамм.
В случае отсутствия в населенном пункте аптек, имеющих лицензию на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, обеспечение осуществляется через медицинские организации, имеющих лицензию на деятельность связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Организацией здравоохранения в аптечную организацию предоставляется список врачей, выписывающих рецепты на лекарственные средства Таблицы II Списка, образцы их подписей и личных печатей (при наличии), заверенный подписью первого руководителя и печатью (при наличии) организации здравоохранения.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

"27. Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес бір рецептіде құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды жазып беру және босатудың рұқсат етілген шекті нормаларынан (бұдан әрі - Нормалар) аспайтын мөлшерде бір рецептуралық бланкіде Тізімнің II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының бір атауы жазылады.
28. Инкурабельді онкологиялық (гематологиялық) науқастарды емдеу үшін Тізімнің II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттардың бір рецептіде жазылып берілетін мөлшері 2 есеге ұлғаяды. Дәрілік заттың мөлшері жазумен жазылады және леп белгісі қойылады.
Медициналық көрсетілімдер бойынша инкурабельді науқасқа арналған дәрілік зат терапияның 10-15 күнтізбелік күніне қажетті мөлшерде, аудан орталығынан шалғайдағы елді мекендерде тұратын инкурабельді науқасқа арналған дәрілік зат терапияның 25-30 күнтізбелік күніне қажетті мөлшерде бірнеше рецептілерде, бірақ осы Қағидаларға 8-қосымшада көзделген рұқсат етілген Нормадан аспайтын мөлшерде жазып беріледі.
Көзге арналған дәрілік нысандарда созылмалы науқастарға бір рецептіде жазып берілген этилморфин гидрохлоридінің мөлшерін босату нормасынан бес есеге дейін ұлғайтуға рұқсат етіледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Дәріхана ұйымдарынан Тізімнің II, ІІІ, IV кестeлеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттар:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес есірткі құралдары, психотроптық заттарға және олардың прекурсорларына қойылатын талаптар бойынша денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары айналымы саласында жұмыс істеу құқығына лицензиясы бар заңды тұлғаларға;
2) өлшеп-оралған 3,0 және 5,0 граммда калий перманганатын қоспағанда, дәрігердің рецептісі бойынша халыққа беріледі.
Елді мекенде есірткі құралдарның, психотроптық заттардың және олардың прекурсорларының айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар дәріхана пункттері болмаған жағдайда, қамтамасыз ету есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және олардың прекурсорларының айналымымен байланысты қызметке лицензиясы бар медициналық ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Денсаулық сақтау ұйымы дәріхана ұйымына Тізімнің II кестесіндегі дәрілік заттарға рецепт жазып беретін дәрігерлердің тізімін денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысының қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) куәландырылған олардың қолдары мен жеке мөрлерінің (бар болған жағдайда) үлгілерін ұсынады.
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"41. Выдача лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка организациям здравоохранения производится по доверенности, с указанием наименования получаемых средств, дозы, концентрации, лекарственной формы и количества (прописью).";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. В ассистентской комнате аптек в отделениях (кабинетах) организаций здравоохранения запас наркотических средств, психотропных веществ Таблицы II Списка не превышает потребности пяти календарных дней, в помещениях хранения аптек –тридцати календарных дней.";
пункт 61 исключить;
пункты 66 и 67 изложить в следующей редакции:
"66. Запас специальных рецептурных бланков в организации здравоохранения не превышает полугодовой потребности. Потребность определяется организацией здравоохранения с учетом прикрепленного населения.
67. Лечащему врачу специальные рецептурные бланки выдаются для конкретного больного ответственным лицом, указанным в пункте 64 настоящих Правил.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Факт уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства и психотропные вещества Таблицы II Списка, сданных родственниками умерших больных оформляется актом уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства и психотропные вещества Таблицы II Списка, сданных родственниками умерших больных по форме, согласно приложению 25 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 84-1 следующего содержания:
"84-1. Факт уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка с истекшим сроком годности, а также боя и брака в организациях здравоохранения оформляется актом уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка в организациях здравоохранения по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам, в объектах в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники оформляется актом уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка в объектах в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;

"41. Денсаулық сақтау ұйымдарына Тізімнің II, ІІІ, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды беру алынатын заттардың атауы, дозалары, концентрациясы, дәрілік нысаны мен саны (жазбаша) көрсетілген сенімхат бойынша жүргізіледі.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Дәріханалардың ассистенттік бөлмесінде, денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерінде (кабинеттерінде) Тізімнің II кестесіндегі есірткі құралдары, психотроптық заттардың қоры қажеттіліктің күнтізбелік бес күнінен дәріханалардың сақтау үй-жайларында - қажеттіліктің күнтізбелік отыз күнінен аспайды.";
61-тармақ алынып тасталсын;
66 және 67-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы арнайы рецептілік бланкілердің қоры жартыжылдық қажеттіліктен аспайды. Қажеттілікті бекітілген халықты ескере отырып, денсаулық сақтау ұйымы айқындайды.
67. Емдеуші дәрігерге арнайы рецептілік бланкілер осы Қағидалардың 64-тармағында көрсетілген жауапты адаммен нақты бір науқас үшін беріледі.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған Тізімнің II кестесіндегі құрамында есірткі құралдары мен психотроптық заттар бар дәрілік заттарды жою фактісі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жою актілерімен ресімделеді.";
мынадай мазмұндағы 84-1-тармақпен толықтырылсын:
"84-1. Тізімнің II, ІІІ, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар жарамдылық мерзімі өткен, сондай-ақ сынған және ақауы бар дәрілік заттарды жою фактісі денсаулық сақтау ұйымдарында осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жою актілерімен ресімделеді, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерде Тізімнің II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды жою фактісі осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерде жою актілерімен ресімделеді.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

приложение 25 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 26 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 27 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках для опубликования в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической служб Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Цой А. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е.Биртанов
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ К. Касымов
3 февраля 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 февраля 2017 года № 7
Приложение 2
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Расчетные нормативы потребности в лекарственных средствах, содержащих наркотические средства на одну койку в год
Название организации здравоохранения и отделения
Наименование наркотического лекарственного средства<*>
Морфина гидрохлорид 1% (амп)
Омнопон1%-1,0 (амп)
Омнопон-2%-1,0(амп)
Промедол1%-1,0(амп)
Промедол2%-1,0(амп)
Морфиноподобныев сумме (амп)
Фентанил 0,005%-2мл<**>(амп)

25-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
26-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
27-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бір данада оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жариялау үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Қасымов
2017 жылғы 3 ақпан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 1 ақпандағы
№ 7 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылау жасауға жататын
есірткіні құралдар,
психотроптық заттар мен
олардың прекурсорларының
медициналық мақсатта
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Құрамында есірткі заттары бар дәрілік заттардың бір төсекке шаққандағы бір жылға арналған қажеттілігін есептеу нормативтері
Денсаулық сақтау ұйымының және бөлімшесінің атауы
Есірткі дәрілік затының атауы <**>
Морфин гидрохлориді 1% (амп)
Омнопон 1%-1,0 (амп)
Омнопон-2%-1,0 (амп)
Промедол 1%-1,0 (амп)
Промедол 2%-1,0 (амп)
Морфин тәрізділер жиынтығы (амп)
Фентанил 0,005% <*> амп)

14,0
-
7,0
-
39,0
60,0
2,5
-
Примечание: <*> - Нормативы на просидол для медицинской практики в хирургических, травматологических, онкологических, стоматологических, гинекологических, лечебно-профилактических учреждениях утверждены по аналогии с расчетными нормативами на промедол.
<**> - Нормы расхода фентанила 0,005% на одного больного, оперируемого под общим обезболиванием, - в пределах 18 ампул, а для наркологического отделения норма расхода фентанила 0,005% на одного больного – 20 ампул.
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 февраля 2017 года № 7
Приложение 5
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Форма
Формат А6
Форма
специального рецептурного бланка
РЕЦЕПТ № _____
РЕЦЕПТ № _____
Код ___________
Код ___________
Штамп организации
здравоохранения (с указанием наименования организации здравоохранения)
Штамп организации
здравоохранения (с указанием наименования организации здравоохранения)
Дата выписки
рецепта "__" _________ 20___ г.
Ф.И.О. (при его наличии) больного_________________,
ИИН ___________________
возраст _______
Адрес _________________________
№ участка ______________,
№ медицинской документации
больного ________________________
Ф.И.О. (при его наличии) врача____________________
Rp:
Дата выписки
рецепта "___" _________ 20___ г.
Ф.И.О. (при его наличии) больного________________,
ИИН ____________________
возраст _______
Адрес _________________________
№ участка ______________,
№ медицинской документации
больного ________________________
Ф.И.О. (при его наличии) врача____________________
Rp:
Подпись и личная печать (при его наличии) врача_________________
М
Подпись и личная печать (при его наличии) врача_________________
П
Исправления не допускаются.
Корешок остается в организации здравоохранения
Номер бланка
Исправления не допускаются
Номер бланка
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 февраля 2017 года № 7
Приложение 25
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Форма
АКТ
уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические
средстве и психотропные вещества Таблицы II Списка, сданных родственниками
умерших больных
г.___________________                                           от __________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)

14,0
-
7,0
-
39,0
60,0
2,5
-
Ескертпе:<**> - Хирургиялық, травматологиялық, онкологиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, емдеу-профилактикалық мекемелерінде медициналық практика үшін просидол нормативтері промедолға арналған есеп нормативтерінің аналогиясы бойынша бекітілген.
<*> - Жалпы ауырсынуды басу арқылы операция жасалатын бір науқас үшін 0,005% фентанил шығысының нормасы - шамамен 18 ампула, ал наркологиялық бөлімше үшін бір науқас үшін 0,005% фентанил шығысының нормасы – 20 ампула.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 1 ақпандағы
№ 7 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылау жасауға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының
медициналық мақсатта
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
А6 форматы
Арнайы рецептілік бланктің нысаны
№ _____ РЕЦЕПТ
№ _____ РЕЦЕПТ
Код ___________
Код ___________
Денсаулық сақтау ұйымының мөртабаны (денсаулық сақтау ұйымның атауы көрсетілген)
Денсаулық сақтау ұйымының мөртабаны (денсаулық сақтау ұйымның атауы көрсетілген)
Рецепті жазып берілген күн
20 __ ж. "____" _______________________
Науқастың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _____________________________________
ТБН _________________________________
Жасы ________________________________
Мекенжайы ___________________________
Учаскенің № __________________________
Науқастың медициналық құжаттамасының
№ ___________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _____________________________________
Rp:
Рецепті жазып берілген күн
20 __ ж. "____" ________________________
Науқастың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ______________________________________
ТБН __________________________
Жасы _________________________________
Мекенжайы ___________________________
Учаскенің № __________________________
Науқастың медициналық құжаттамасының
№ ___________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _____________________________________
Rp:
Дәрігердің қолы және жеке мөрі (бар болған жағдайда) ______________________
М
Дәрігердің қолы және жеке мөрі (бар болған жағдайда)_____________________________
О
Түзетулерге жол берілмейді
Түбіртек денсаулық сақтау ұйымында қалады
Бланк нөмірі
Түзетулерге жол берілмейді
Бланк нөмірі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 1 ақпандағы
№ 7 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының
медициналық мақсаттарда
пайдалану қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Қайтыс болған науқастардың туыстары тапсырған Тізімнің II кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар дәрілік заттарды жою актісі
_____________________ қ.                               _______________________
Комиссия мынадай құрамда (3 адамнан кем емес)

1) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителей организации
здравоохранения;
2) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя органов внутренних дел;
3) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя территориального
подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
произвела уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества Таблицы II Списка, а также использованных ампул, из-под
лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества
Таблицы II Списка, сданных родственниками больных, умерших на дому за период с "___"
_________ 20___г. по "___" ___________ 20____г. по наименованиям: ___________________________
в ампулах, в порошках, в таблетках (указать наименование, количество, от кого принято,
Ф.И.О. (при его наличии), № истории болезни больного)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Лекарственные средства уничтожены: ампулы - раздавливанием; порошки, таблетки и
трансдермальные пластыри - сжиганием (нужное подчеркнуть).
Председатель: _________________________________ (подпись)
Члены комиссии: ______________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 февраля 2017 года № 7
Приложение 26
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Форма
АКТ
уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и их прекурсоры
Таблиц II, III, IV Списка в организациях здравоохранения
г.______________                                                 от __________________
Комиссия в составе (не менее 3-х человек)
1) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителей организации
здравоохранения;
2) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя органов внутренних дел;
3) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя территориального
подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
произвела уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и их прекурсоры Таблицы II, III, IV Списка с истекшим сроком
годности, боя, брака, а также использованных и/или частично использованных ампул из-под
лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества
Таблицы II Списка за период с "___" _______________ 20___г. по "___" _________________
20____г. по наименованиям: _______________________________________________________
в ампулах, в порошках, в таблетках (указать наименование, количество)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Лекарственные средства уничтожены: ампулы - раздавливанием; порошки, таблетки и
трансдермальные пластыри - сжиганием (нужное подчеркнуть).
Председатель __________________________________ (подпись)
Члены комиссии: _______________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
__________________________________ (подпись)
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 февраля 2017 года № 7
Приложение 27
к Правилам использования в медицинских
целях наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров, подлежащих
контролю в Республике Казахстан
Форма
АКТ
уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические
средства, психотропные вещества и их прекурсоры
Таблиц II, III, IV Списка в объектах в сфере обращения лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и медицинской техники
г.___________________                                           от __________________
Комиссия в составе:

1) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің лауазымы;
2) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ішкі істер органдары өкілінің лауазымы;
3) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің өкілінің
лауазымы
20__ж. "____" _________ ден 20__ж. "____" _________ дейінгі кезеңге Тізімнің
ІІ кестесіндегі құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттарының, сондай-ақ
Тізімнің ІІ кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттары бар дәрілік
заттарының пайдаланылған ампулаларын үйде қайтыс болған науқастардың туыстары
тапсырған атаулары бойынша: ____________ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда (атауын,
мөлшерін, саның, кімнен алынғанын Т.А.Ә., науқастың сырқатнамасының № көрсету керек)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________ жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар жойылды: ампулалар - жаншу арқылы; ұнтақтар,
таблеткалар мен трансдермальді пластырлар - өртеу арқылы
(керектісін сызу).
Төраға                  __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________ (қолдары)
__________________________ (қолдары)
__________________________ (қолдары)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 1 ақпандағы
№ 7 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының
медициналық мақсаттарда
пайдалану қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау ұйымдарында Тізімнің II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды жою актісі
____________________ қ.                               ___________________________
Комиссия мынадай құрамда (кемінде 3 адамнан кем емес)
1) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), денсаулық сақтау ұйымы өкілдерінің лауазымы;
2) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), ішкі істер органдары өкілінің лауазымы;
3) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің өкілінің
лауазымы
20__ж. "____" _________ ден 20__ж. "____" _________ дейінгі кезеңге Тізімнің
II, III, IV кестелеріндегі құрамында құралдары, психотроптық заттар мен олардың
прекурсорлары бар қолдану мерзімі өткен, сынған және ақауы бар дәрілік заттарды,
сондай-ақ Тізімнің ІІ кестесінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттары бар
дәрілік заттарының пайдаланылған және (немесе) ішінара пайдаланылған ампулаларын мына
атаудағы:
________ ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда (атауын, мөлшері, санын көрсету)
________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________ жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар жойылды: ампулалар - жаншу арқылы; ұнтақтар, таблеткалар мен
трансдермальді пластырлар - өртеу арқылы (керектісін сызу).
Төраға                  __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________ (қолы)
__________________________ (қолы)
__________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 1 ақпандағы
№ 7 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
бақылау жасалуға жататын
есірткі құралдар, психотроптық
заттар мен олардың
прекурсорларының
медициналық мақсаттарда
пайдалану қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілерде Тізімнің II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды жою актісі
_____________________ қ.                               ______________________
Комиссия мынадай құрамда:

1) Ф.И.О. (при его наличии), руководителя объекта в сфере обращения лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) Ф.И.О. (при его наличии), руководителя ответственного лица объекта в сфере
обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской
техники;
3) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя органов внутренних дел;
4) Ф.И.О. (при его наличии), должность представителя территориального
подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
произвела уничтожение лекарственных средств, содержащих наркотические средства,
психотропные вещества и их прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка с истекшим сроком
годности, фальсифицированных, а также боя и брака за период с "___" ____________ 20___г.
по "___" _______________ 20____г. по наименованиям:
________________________________________________________________________________
в ампулах, в порошках, в таблетках (указать наименование, количество)
________________________________________________________________________________
Лекарственные средства уничтожены: ампулы – раздавливанием; порошки, таблетки и
трансдермальные пластыри – сжиганием (нужное подчеркнуть).
Председатель:__________________________________ (подпись)
Члены комиссии: _______________________________ (подпись)
___________________________________ (подпись)
___________________________________ (подпись)

1) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласындағы объектінің басшысы;
2) Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық
техниканың айналысы саласындағы жауапты адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда);
3) Ішкі істер органдары өкілінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) лауазымы;
4) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің өкілінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
лауазымы
20__ж. "____" _________ ден 20__ж. "____" _________ дейінгі кезеңге Тізімнің
II, III, IV кестелеріндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың
прекурсорлары бар қолдану мерзімі өткен, жалған, сондай-ақ сынған және ақауы бар мына
атаудағы дәрілік заттарды:
___________________ ампулаларда, ұнтақтарда, таблеткаларда (атауы, мөлшері)
________________________________________________________________________________
______________________________________________________ жоюды жүргізді.
Дәрілік заттар жойылды: ампулалар - жаншу арқылы; ұнтақтар, таблеткалар мен
трансдермальді пластырлар - өртеу арқылы (керектісін сызу).
Төраға                  __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________ (қолы)
__________________________ (қолы)
__________________________ (қолы)
__________________________ (қолы)