О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением Республиканского бюджета от 10 февраля 2017 года № 1-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2017 года № 14895.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647, опубликованное 11 мая 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) 900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению;";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Руководители органов внешнего государственного аудита и финансового контроля обеспечивают организацию контроля качества путем постоянного проведения проверок документов на предмет соответствия стандартам государственного аудита и финансового контроля.";
пункт 7 исключить;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления его направление в Республиканский центр правовой информации для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2017 жылғы 10 ақпандағы № 1-НҚ қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 14 наурызда № 14895 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 тіркелген, 2016 жылы 11 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға сәйкес 900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сапа бақылауын жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының басшылары құжаттарды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігі мәніне тұрақты түрде тексеру жолымен сапа бақылауын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.";
7-тармақ алып тасталсын;
6-қосымша осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;

3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
К. Джанбурчин
Приложение
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 10 февраля 2017 года № 1-НҚ
Приложение 6
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
900. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и
финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов (далее – Стандарт) содержит процедурные требования к формированию и представлению Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) оперативной информации для Президента Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан о работе Счетного комитета, показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля (далее – информация), а также к формированию и представлению ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионная комиссия) информации маслихату и акиму соответствующей области, городов республиканского значения, столицы.
2. Целью стандарта является установление единых подходов и процедур формирования и представления информации органами внешнего государственного аудита.
3. Действие настоящего Стандарта распространяется на структурные подразделения и на должностные лица органов внешнего государственного аудита.
4. К основным принципам Стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в представляемой информации;
2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) сопоставимость – возможность сравнения информации за разные периоды и различных органов внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы государственного аудита);

3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
Қ. Жаңбыршин
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2017 жылғы 10 ақпандағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
6-қосымша
900. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі – Есеп комитеті) Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне Есеп комитетінің жұмысы, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жедел ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихатына және әкіміне ұсынылатын ақпаратты қалыптастыруына және ұсынуына қойылатын рәсімдік талаптарды қамтиды.
2. Стандарттың мақсаты сыртқы мемлекеттік аудит органдарының ақпаратты қалыптастыруына және ұсынуына бірыңғай тәсілдерді және рәсімдерді белгілеу болып табылады.
3. Осы Стандарттың күші сыртқы мемлекеттік аудит органдарының құрылымдық бөлімшелеріне және лауазымды адамдарына қолданылады.
4. Стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – ұсынылатын ақпараттың анықтығы және оларда қателердің болмауы;
2) толықтық және ашықтық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың анықтығы;
3) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі және түрлі сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) ақпаратын салыстыру мүмкіндігі;

4) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки.
Глава 2. Подготовка и представление информацииПрезиденту Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления информации
4. Источниками для подготовки информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении республиканского и местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство финансов), а также местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
2) данные информационных систем Министерства финансов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета;
4) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий, представляемые в соответствии с Процедурным стандартом государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями Счетному комитету информации о своей работе;
5) информация о показателях работы уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов, представляемая в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12577);
6) интегрированная информационная система Счетного комитета;
7) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
5. Структурные подразделения аппарата Счетного комитета не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в структурное подразделение, ответственное за планирование, анализ и отчетность (далее – Отдел), информацию об основных итогах работы и достигнутых результатах. Предоставляемая информация содержит: количественные и качественные показатели, проблемные вопросы по курируемым сферам, предложения по совершенствованию деятельности Счетного комитета, предстоящие задачи, а также иные предложения. По поручению (запросу) Администрации Президента Республики Казахстан или Председателя Счетного комитета Отдел устанавливает иные сроки представления информации.

4) уақтылылық – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Президентіне ақпаратты дайындау және ұсыну
1-параграф. Ақпаратты қалыптастыру тәртібі және ұсыну мерзімдері
4. Ақпаратты дайындау үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Қаржы министрлігі), сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;
2) Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) Есеп комитетіне тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарына сәйкес тексеру комиссиялары ұсынатын мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдамау іс-шараларының қорытындылары;
5) Есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ нормативтік қаулысымен және Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 бұйрығымен бірлесіп бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына сәйкес, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ұсынылатын ақпарат;
6) Есеп комитетінің интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
7) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.
5. Есеп комитеті аппаратының құрылымдық бөлімшелері есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей жоспарлауға, талдауға және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – Бөлім) жұмыстың негізгі қорытындылары және қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат ұсынады. Ұсынылатын ақпарат: сандық және сапалық көрсеткіштерді, жетекшілік ететін салалар бойынша проблемалық мәселелерді, Есеп комитетінің қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды, алдағы міндеттерді, сондай-ақ өзге де ұсыныстарды қамтиды. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің немесе Есеп комитеті Төрағасының тапсырмасы (сұрауы) бойынша Бөлім ақпарат ұсынудың өзге де мерзімдерін белгілейді.

6. Отдел на основании полученной от ревизионных комиссий информации, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует сводную информацию по основным показателям деятельности ревизионных комиссий.
7. Отдел на основе полученной информации от структурных подразделений и ревизионных комиссий не позднее 2 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует проект информации и направляет на согласование структурным подразделениям, руководителю аппарата, членам Счетного комитета.
8. Проекты сопроводительного письма и информации направляются на редакционную экспертизу (на соответствие правилам грамматики) в структурное подразделение, ответственное за обеспечение связей с общественностью, после в структурное подразделение, ответственное за развитие государственного языка, которое в течение четырех рабочих дней обеспечивает перевод информации на государственный язык.
9. За пять рабочих дней до срока представления информации, Отдел вносит на рассмотрение Председателю Счетного комитета проект сопроводительного письма на имя Президента Республики Казахстан (далее - сопроводительное письмо) и проект информации.
10. Отдел представляет на подписание Председателю Счетного комитета сопроводительное письмо и информацию за 2 рабочих дня до срока представления информации.
11. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и информацию, подписанные Председателем Счетного комитета в Администрацию Президента Республики Казахстан в сроки, утвержденные Графиками представления информации.
Параграф 2. Структура и содержание информации
12. Информация представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие работу Счетного комитета, обобщенные итоги о результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий за отчетный период, с указанием показателей результативности и эффективности работы органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, и состоит из следующих разделов:
I. Введение;
II. Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период;
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита за отчетный период:
1) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета;
2) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий.
IV. Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита.
V. Заключение:

6. Бөлім тексеру комиссияларынан алынған ақпараттың негізінде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, тексеру комиссиялары қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша жиынтық ақпарат қалыптастырады.
7. Бөлім құрылымдық бөлімшелерден және тексеру комиссияларынан алынған ақпарат негізінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 2-күнінен кешіктірмей ақпарат жобасын қалыптастырады және келісу үшін Есеп комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне, аппарат басшысына, мүшелеріне жібереді.
8. Ілеспе хаттың және ақпараттың жобалары жұртшылықпен байланысты қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге редакциялық сараптамаға (грамматиканың ережелеріне сәйкестігіне), кейіннен төрт жұмыс күні ішінде ақпараттың мемлекеттік тілге аударылуын қамтамасыз ететін мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіледі.
9. Бөлім ақпарат ұсыну мерзіміне дейін бес жұмыс күні бұрын Қазақстан Республикасы Президентінің атына ілеспе хаттың (бұдан әрі – ілеспе хат) жобасын және ақпараттың жобасын Есеп комитеті Төрағасының қарауына енгізеді.
10. Бөлім ақпарат ұсыну мерзіміне дейін 2 жұмыс күні бұрын ілеспе хатты және ақпаратты Есеп комитетінің Төрағасына қол қоюға ұсынады.
11. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің Төрағасы қол қойған ілеспе хатты және ақпаратты Ақпарат ұсыну кестелерінде бекітілген мерзімдерде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
2-параграф. Ақпараттың құрылымы мен мазмұны
12. Ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және Есеп комитетінің жұмысын сипаттайтын деректерді, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының нәтижелілігі мен тиімділігінің көрсеткіштерін көрсете отырып, тексеру комиссияларының есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері туралы жинақталған қорытындыларды қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе;
II. Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау;
III. Есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері:
1) Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
2) тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары.
IV. Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат.
V. Қорытынды:

1) выводы;
2) рекомендации.
При необходимости допускается включение дополнительных сведений в ежеквартальную информацию.
13. Структура, содержание и объем информации могут быть детализированы или расширены, в том числе с учетом пункта 15 настоящего Стандарта, а также в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов и специфики формируемой информации.
14. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности органов внешнего государственного аудита за отчетный период.
15. Раздел "Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период" содержит информацию о поступлениях республиканского бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели, об исполнении расходов республиканского бюджета и использовании средств республиканского бюджета администраторами бюджетных программ согласно приложениям 1 - 4 к настоящему Cтандарту с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов республиканского бюджета, в том числе:
полноты налоговых и неналоговых поступлений в доход республиканского бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных макроэкономических показателей развития страны и ситуации на мировых товарных рынках;
объемов налоговых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан;
выводы об эффективности налогового и таможенного администрирования (при наличии результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий) с указанием причин неисполнения поступлений по видам налоговых платежей.
2) анализ исполнения расходной части республиканского бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями закона о республиканском бюджете, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами;
выводы об эффективности использования бюджетных средств (при наличии результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий), с указанием причин неисполнения республиканского бюджета.
Раздел "Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период" составляет до 10 машинописных листов (без учета приложений).
16. В разделе "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита за отчетный период" указывается:

1) тұжырымдар;
2) ұсынымдар.
Қажет болған жағдайда, тоқсан сайынғы ақпаратқа қосымша мәліметтерді енгізуге жол беріледі.
13. Ақпараттың құрылымы, мазмұны және көлемі осы Стандарттың 15-тармағын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің бар-жоғына және қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтылануы немесе ұлғайтылуы мүмкін.
14. "Кіріспе" деген бөлімде ақпарат ұсынудың негізі мен мақсаты, сыртқы мемлекеттік аудит органдарының есепті кезеңдегі қызметінің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
15. "Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналар:
1) республикалық бюджеттің түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
республикалық бюджеттің кірісіне түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің толықтығы;
орындалмауына ықпал еткен себептер, соның ішінде елдің дамуының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерін және әлемдік тауар нарығындағы жағдайды көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтар, алымдар және міндетті төлемдер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен салықтық түсімдер көлемдері;
салықтық төлемдердің түрлері бойынша түсімдердің орындалмау себептерін көрсете отырып, салықтық және кедендік әкімшілік етудің тиімділігі туралы тұжырымдар (мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері болған жағдайда);
2) есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
республикалық бюджет туралы заңның бекітілген көрсеткіштерімен салыстырғанда, ауытқу себептері;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуы;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруы;
республикалық бюджеттің атқарылмау себептерін көрсете отырып, бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігі туралы тұжырымдар (мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері болған жағдайда) көрсетіле отырып, осы Стандартқа 1-4-қосымшаларға сәйкес республикалық бюджетке түсетін түсімдер, салықтық алымдар және жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған міндетті төлемдер туралы, республикалық бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджет қаражатын пайдалануы туралы ақпаратты қамтиды.
"Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлім 10 баспа параққа дейін тұрады (қосымшаларын есептемегенде).
16. "Есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлімде мыналар көрсетіледі:

1) по Счетному комитету:
ключевые показатели деятельности Счетного комитета за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий,
в том числе:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при поступлении в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде в разрезе каждого мероприятия;
результаты оценки реализации стратегических планов центральных государственных органов, государственных и правительственных программ (при наличии), в том числе эффективности достижения центральными государственными органами стратегических целей, задач, индикаторов и показателей, а также соблюдения процедур при реализации программных и стратегических документов;
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
направление предписаний по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного аудита и финансового контроля нормативных правовых актов Республики Казахстан;
суммы, подлежащие восстановлению и восстановленные в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Счетного комитета;
2) по ревизионным комиссиям:
итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий за отчетный период и аналогичный период предыдущего года содержат информацию о количестве объектов и объеме средств, охваченных государственным аудитом, объеме выявленных ревизионными комиссиями нарушениях, объеме восстановленных и подлежащих восстановлению сумм по результатам аудиторских мероприятий и исполнении рекомендаций(предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий согласно приложениям 6 - 10 к настоящему Стандарту, с отражением:
объема средств, охваченных государственным аудитом;
итогов проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
количества охваченных объектов государственного аудита и финансового контроля;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
сумм, подлежащих восстановлению (возмещению) и восстановленных (возмещенных) в отчетный период;
мер, принятых по результатам государственного аудита с отражением информации о количестве переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, о количестве лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной);
исполнения рекомендаций и предписаний (поручений), принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
показателей эффективности деятельности ревизионных комиссий на одного государственного аудитора.
Обобщенная информация о результатах внешнего государственного аудита и финансового контроля, проведенного ревизионными комиссиями, содержит выводы и рекомендации по совершенствованию системы государственного управления, выработанные по итогам проведенных государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий.
Раздел "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита за отчетный период" с учетом информации по ревизионным комиссиям составляет до 25 машинописных листов (без учета приложений).

1) Есеп комитеті бойынша:
осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда Есеп комитетінің есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері;
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары, соның ішінде:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
республикалық бюджет қаражатының жұмсалуы және республикалық бюджетке түсетін түсімдер кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
әрбір іс-шара бөлінісінде есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың (болған жағдайда) іске асырылуын, соның ішінде орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттарға, міндеттерге, индикаторларға және көрсеткіштерге қол жеткізу тиімділігін, сондай-ақ бағдарламалық және стратегиялық құжаттарды іске асыру кезінде рәсімдердің сақталуын бағалау нәтижелері;
мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған шаралар, соның ішінде:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері бойынша нұсқамалар жіберу;
есепті кезеңде қалпына келтіруге жататын және қалпына келтірілген сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Есеп комитеті ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы;
2) тексеру комиссиялары бойынша:
тексеру комиссияларының есепті кезеңдегі және алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары мыналар:
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
қамтылған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша қабылданған шаралар;
мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен нұсқамалардың (тапсырмалардың) орындалуы;
бір мемлекеттік аудиторға шаққанда тексеру комиссиялары қызметі тиімділігінің көрсеткіштері көрсетіле отырып осы Стандартқа 6-10-қосымшаларға сәйкес мемлекетік аудитпен қамтылған объектілер саны және қаражат көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған бұзушылықтар көлемі, аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген және қалпына келтіруге жататын сомалардың көлемі, аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша ұсынымдар (ұсыныстар) мен тапсырмалардың орындалуы туралы ақпаратты қамтиды.
Тексеру комиссиялары жүргізген сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы жинақталған ақпарат жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша әзірленген мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтиды.
"Есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлім тексеру комиссиялары бойынша ақпарат ескеріле отырып, 25 баспа параққа дейін болады (қосымшаларын есептемегенде).

17. По итогам года Счетный комитет помимо информации о своей работе, представляет Президенту информацию о показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля.
Ежегодная информация о показателях работы органов государственного аудита состоит из сведений ревизионных комиссий и отчета уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, в том числе о деятельности служб внутреннего аудита.
18. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита" указывается информация об итогах:
аналитической деятельности (по исследованиям в сфере государственного аудита, подготовленным аналитическим докладам);
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля, об оказании методологической помощи ревизионным комиссиям);
работы со средствами массовой информации;
деятельности в сфере международного сотрудничества;
взаимодействия Счетного комитета с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников Счетного комитета и других органов государственного аудита и финансового контроля.
Раздел "Информация по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита" составляет до 10 машинописных листов (без учета приложений).
19. В разделе "Заключение" отражаются выводы и рекомендации Счетного комитета, основанные на результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита в отчетном периоде и ориентированные на повышение эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации стратегических и программных документов, укрепление финансовой дисциплины.
Раздел "Заключение" не превышает 5 машинописных листов (без учета приложений).
Параграф 3. Форма представления
20. Информация состоит из:
1) титульного листа – 1 лист;
2) содержания – 1 лист;
3) основного текста – до 50 листов.
При необходимости к информации прилагаются дополнительные сведения (до 15 листов).
21. На титульном листе указываются наименование информации, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
22. В информации указывается информация только по завершенному государственному аудиту и экспертно-аналитическим мероприятиям, по результатам которых приняты постановления Счетного комитета.
23. В информации все суммы указываются в миллионах или миллиардах тенге с точностью до первого десятизначного знака.

17. Жылдың қорытындысы бойынша Есеп комитеті өзінің жұмысы туралы ақпаратпен қатар, Президентке мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы ақпарат ұсынады.
Мемлекеттік аудит органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жыл сайынғы ақпарат тексеру комиссияларының мәліметтерінен және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның есебінен, соның ішінде ішкі аудит қызметтерінің жұмысы туралы есептен тұрады.
18. "Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
талдамалық қызметтің (мемлекеттік аудит саласындағы зерттеулер, дайындалған талдамалық баяндамалар бойынша);
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген тексеру комиссияларына әдіснамалық көмек көрсету туралы әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыстың;
халықаралық ынтымақтастық саласындағы қызметтің;
Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының;
Есеп комитетінің, басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.
"Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі ақпарат" деген бөлім 10 баспа параққа дейін болады (қосымшаларын есептемегенде).
19. "Қорытынды" деген бөлімде есепті кезеңде сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне негізделген және республикалық бюджетті атқарудың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асырудың тиімділігін арттыруға, қаржы тәртібін нығайтуға бағытталған Есеп комитетінің тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі.
"Қорытынды" деген бөлім 5 баспа парақтан аспайды (қосымшаларын есептемегенде).
3-параграф. Ұсыну нысаны
20. Ақпарат мыналардан тұрады:
1) титулдық парақтан – 1 парақ;
2) мазмұнынан – 1 парақ;
3) негізгі мәтіннен – 50 параққа дейін.
Қажет болған жағдайда, ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі (15 параққа дейін).
21. Титулдық парақта ақпараттың атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
22. Ақпаратта тек нәтижелері бойынша Есеп комитетінің қаулылары қабылданған, аяқталған мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпарат ғана көрсетіледі.
23. Ақпаратта барлық сомалар алғашқы он таңбалық белгіге дейінгі дәлдікпен миллион немесе миллиард теңгеде көрсетіледі.

24. Текстовый формат информации оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – Times New Roman, в случае необходимости может использоваться Arial;
размер шрифта – 14, в случае необходимости может использоваться 16, в табличных материалах – 12, в случае необходимости может использоваться 8 и 10;
межстрочный интервал – 1,5 в случае необходимости может использоваться 1,0;
поля страницы: левое, верхнее и нижнее – по 2,5 см., правое – 1,5 см.;
абзацный отступ – 1,27 см.;
без переносов слов;
нумерация страниц – по центру сверху, на первой странице номер не указывается.
Информация формируется на государственном и русском языках.
25. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, представляется с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
26. Сопроводительное письмо готовится на государственном и русском языках и составляет не более 5 машинописных листов и соответствует следующим требованиям:
шрифт – Arial;
размер шрифта – 16;
межстрочный интервал – 1,5;
поля страницы: левое, верхнее и нижнее – по 2,5 см., правое – 1,5 см.;
абзацный отступ – 1,27 см.;
без переноса слов;
нумерация страниц – по центру сверху, на первой странице номер не указывается.
27. В структуру и содержание информации могут вноситься изменения по решению Председателя Счетного комитета.
Глава 3. Подготовка и представление информации о работе Счетного комитета в Парламент Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления информации
28. Источником для формирования информации являются итоги государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности Счетного комитета.
29. Отдел на основе итогов государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности Счетного комитета, не позднее 10 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует проект информации в Парламент Республики Казахстан (далее - Парламент) и направляет на согласование структурным подразделениям, руководителю аппарата, членам Счетного комитета.
30. Проекты сопроводительного письма и информации направляются на редакционную экспертизу (на соответствие правилам грамматики) в структурное подразделение, ответственное за обеспечение связей с общественностью, после в структурное подразделение, ответственное за развитие государственного языка, которое в течение четырех рабочих дней обеспечивает перевод информации на государственный язык.
31. В срок до 20 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, Отдел вносит на рассмотрение Председателю Счетного комитета проект информации с сопроводительным письмом.

24. Ақпараттың мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп – Times New Roman, қажет болған жағдайда Arial қарпі пайдаланылуы мүмкін;
қаріптің мөлшері – 14, қажет болған жағдайда 16-қаріп, ал кестелік материалдарда – 12-қаріп, қажет болған жағдайда 8-ші және 10-қаріп пайдаланылуы мүмкін;
жоларалық интервал – 1,5, қажет болған жағдайда 1,0 пайдаланылуы мүмкін;
беттің жиектері: сол жағы, жоғарғы және төменгі жағы – 2,5 см., оң жағы – 1,5 см.;
абзацтық шегініс – 1,27 см.;
сөздер тасымалданбайды;
беттерді нөмірлеу – жоғарғы жағының ортасында, бірінші бетте нөмір көрсетілмейді.
Ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
25. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып ұсынылады.
26. Ілеспе хат мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады және 5 баспа парақтан аспайды, сондай-ақ мынадай талаптарға сәйкес келеді:
қаріп – Arial;
қаріптің мөлшері – 16;
жоларалық интервал – 1,5;
беттің жиектері: сол жағы, жоғарғы және төменгі жағы – 2,5 см., оң жағы – 1,5 см.;
абзацтық шегініс – 1,27 см.;
сөздер тасымалданбайды;
беттерді нөмірлеу – жоғарғы жағының ортасында, бірінші бетте нөмір көрсетілмейді.
27. Есеп комитеті Төрағасының шешімі бойынша ақпараттың құрылымына және мазмұнына өзгерістер енгізілуі мүмкін.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Парламентіне Есеп комитетінің жұмысы туралы ақпаратты дайындау және ұсыну
1-параграф. Ақпаратты қалыптастыру тәртібі және ұсыну мерзімдері
28. Есеп комитеті мемлекеттік аудитінің және сараптамалық-талдау қызметінің қорытындылары ақпаратты қалыптастыру үшін дереккөздер болып табылады.
29. Бөлім Есеп комитеті мемлекеттік аудитінің және сараптамалық-талдау қызметі қорытындыларының негізінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10-күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Парламентіне (бұдан әрі – Парламент) ақпараттың жобасын қалыптастырады және келісу үшін Есеп комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне, аппарат басшысына, мүшелеріне жібереді.
30. Ілеспе хаттың және ақпараттың жобалары жұртшылықпен байланысты қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге редакциялық сараптамаға (грамматиканың ережелеріне сәйкестігіне), кейіннен төрт жұмыс күні ішінде ақпараттың мемлекеттік тілге аударылуын қамтамасыз ететін мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіледі.
31. Бөлім есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 20-күніне дейінгі мерзімде ілеспе хатпен бірге ақпараттың жобасын Есеп комитеті Төрағасының қарауына енгізеді.

32. Отдел представляет на подписание Председателю Счетного комитета сопроводительное письмо и информацию не позднее 24 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
33. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и информацию, подписанные Председателем Счетного комитета в Мажилис и Сенат Парламента не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
Параграф 2. Структура и содержание информации
34. Информация в Парламент представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие работу Счетного комитета за отчетный период, с указанием показателей результативности и эффективности, и состоит из следующих разделов:
I. Введение;
II. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета;
III. Заключение.
35. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности Счетного комитета за отчетный период.
36. В разделе "Основные результаты государственного аудита, экспертно-аналитических мероприятий и деятельности Счетного комитета за отчетный период" указывается информация:
1) по ключевым показателям деятельности Счетного комитета за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
2) по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, в том числе:
количество государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
сумма нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при исполнении поступлений в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде в разрезе государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита;
исполнение рекомендаций и предписаний Счетного комитета.
37. Раздел "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета за отчетный период" составляет до 10 машинописных листов (без учета приложений).

32. Бөлім ілеспе хатты және ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 24-күнінен кешіктірмей Есеп комитетінің Төрағасына қол қоюға ұсынады.
33. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің Төрағасы қол қойған ілеспе хат пен ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-күнінен кешіктірмей Парламент Мәжілісіне және Сенатына енгізеді.
2-параграф. Ақпараттың құрылымы мен мазмұны
34. Парламентке ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және нәтижелілік пен тиімділік көрсеткіштері көрсетіле отырып, Есеп комитетінің есепті кезеңдегі жұмысын сипаттайтын деректерді қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе;
II. Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері;
ІІІ. Қорытынды.
35. "Кіріспе" деген бөлімде ақпарат ұсынудың негізі мен мақсаты, Есеп комитетінің есепті кезеңдегі қызметінің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
36. "Есеп комитетінің есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдау іс-шараларының және қызметінің негізгі нәтижелері" деген бөлімде:
1) осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес, алдыңғы жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда Есеп комитетінің есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері бойынша;
2) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша, соның ішінде:
есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
республикалық бюджет қаражатының жұмсалуы кезіндегі және республикалық бюджетке түсетін түсімдердің атқарылуы кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының бөлінісінде есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;
Есеп комитеті ұсынымдарының және нұсқамаларының орындалуы туралы ақпарат көрсетіледі.
37. "Есеп комитетінің есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлім 10 баспа параққа дейін болады (қосымшаларын есептемегенде).

38. В разделе "Заключение" отражаются выводы и рекомендации Счетного комитета, основанные на результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде, ориентированные на повышение эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации стратегических и программных документов, укрепление финансовой дисциплины.
Раздел "Заключение" не превышает 5 машинописных листов.
Параграф 3. Форма представления информации
39. Информация состоит из:
1) титульного листа – 1 лист;
2) содержания – 1 лист;
3) основных итогов государственного аудита и финансового контроля - до 15 листов.
При необходимости к информации прилагаются дополнительные сведения (до 5 листов).
40. На титульном листе указывается наименование информации, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
41. В информации указываются сведения только по завершенному государственному аудиту и экспертно-аналитическим мероприятиям, по результатам которых приняты постановления Счетного комитета.
42. В информации все суммы указываются в миллионах или миллиардах тенге с точностью до первого десятизначного знака.
43. Текстовый формат информации оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – Times New Roman, в случае необходимости может использоваться Arial;
размер шрифта – 14, в случае необходимости может использоваться 16, в табличных материалах – 12, в случае необходимости может использоваться 10 и 8;
межстрочный интервал – 1,5 в случае необходимости может использоваться 1,0;
поля страницы: левое, верхнее и нижнее – по 2,5 см., правое – 1,5 см.;
абзацный отступ – 1,27 см.;
без переносов слов;
нумерация страниц – по центру сверху, на первой странице номер не указывается.
Информация формируется на государственном и русском языках.
44. Информация о государственному аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, представляется с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
Глава 4. Подготовка и представление информации маслихату и акиму области, городов республиканского значения, столицы, городов областного значения
Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления информации
45. Источниками для подготовки информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;

38. "Қорытынды" деген бөлімде есепті кезеңде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне негізделген, республикалық бюджетті атқарудың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асырудың тиімділігін арттыруға, қаржы тәртібін нығайтуға бағытталған Есеп комитетінің тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі.
"Қорытынды" деген бөлім 5 баспа парақтан аспайды.
3-параграф. Ақпарат ұсыну нысаны
39. Ақпарат мыналардан тұрады:
1) титулдық парақтан – 1 парақ;
2) мазмұнынан – 1 парақ;
3) мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың негізгі қорытындыларынан – 15 параққа дейін.
Қажет болған жағдайда, ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі (5 параққа дейін).
40. Титулдық парақта ақпараттың атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
41. Ақпаратта тек нәтижелері бойынша Есеп комитетінің қаулылары қабылданған, аяқталған мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы мәлімет ғана көрсетіледі.
42. Ақпаратта барлық сомалар алғашқы он таңбалық белгіге дейінгі дәлдікпен миллион немесе миллиард теңгеде көрсетіледі.
43. Ақпараттың мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп – Times New Roman, қажет болған жағдайда Arial қарпі пайдаланылуы мүмкін;
қаріптің мөлшері – 14, қажет болған жағдайда 16-қаріп, кестелік материалдарда – 12-қаріп, қажет болған жағдайда 10-ші және 8-қаріп пайдаланылуы мүмкін;
жоларалық интервал – 1,5, қажет болған жағдайда 1,0 пайдаланылуы мүмкін;
беттің жиектері: сол жағы, жоғарғы және төменгі жағы – 2,5 см., оң жағы – 1,5 см.;
абзацтық шегініс – 1,27 см.;
сөздер тасымалданбайды;
беттерді нөмірлеу – жоғарғы жағының ортасында, бірінші бетте нөмір көрсетілмейді.
Ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
44. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпарат Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып ұсынылады.
4-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың мәслихатына және әкіміне ақпаратты дайындау және ұсыну
1-параграф. Ақпаратты қалыптастыру тәртібі және ұсыну мерзімдері
45. Ақпаратты дайындау үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;

2) данные информационных систем государственных органов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионной комиссии;
4) информационная система ревизионной комиссии;
5) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
46. Структурные подразделения аппарата ревизионной комиссии не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, информацию об основных итогах работы и достигнутых результатах (далее – информация). Предоставляемая информация содержит: количественные и качественные показатели, проблемные вопросы по курируемым сферам, предложения по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии, предстоящие задачи, а также иные предложения. По поручению Председателя ревизионной комиссии структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, устанавливает иные сроки представления информации.
47. Структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, на основе полученной информации от структурных подразделений не позднее 10 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует проект информации и направляет на согласование структурным подразделениям, руководителю аппарата, членам ревизионной комиссии.
48. За пять рабочих дней до срока представления информации, структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, вносит на рассмотрение Председателю или члену ревизионной комиссии проект сопроводительного письма на имя секретаря маслихата и акима области, столицы, города республиканского значения (далее – сопроводительное письмо) и проект информации.
49. Структурное подразделение, ответственное за подготовку отчетности, представляет на подписание Председателю или члену ревизионной комиссии сопроводительное письмо и информацию за 2 рабочих дня до срока представления информации.
50. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и информацию, подписанные Председателем или членом ревизионной комиссии в соответствующий маслихат и акиму, по решению Председателя ревизионной комиссии, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
По решению Председателя ревизионной комиссии результаты текущей оценки могут представляться маслихатам и акиму городов областного значения и районов.

2) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) тексеру комиссиясының ақпараттық жүйесі;
5) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.
46. Тексеру комиссиясы аппаратының құрылымдық бөлімшелері есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімшеге есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей жұмысының негізгі қорытындылары және қол жеткізген нәтижелері туралы ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) ұсынады. Ұсынылатын ақпарат: сандық және сапалық көрсеткіштерді, жетекшілік ететін салалар бойынша проблемалық мәселелерді, тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстарды, алдағы міндеттерді, сондай-ақ өзге де ұсыныстарды қамтиды. Тексеру комиссиясы Төрағасының тапсырмасы бойынша есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше ақпарат ұсынудың басқа да мерзімдерін белгілейді.
47. Есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше құрылымдық бөлімшелерден алынған ақпарат негізінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10-күнінен кешіктірмей ақпарат жобасын қалыптастырады және келісу үшін тексеру комиссиясының құрылымдық бөлімшелеріне, аппарат басшысына, мүшелеріне жібереді.
48. Есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше ақпарат ұсыну мерзіміне дейін бес жұмыс күні бұрын тексеру комиссиясының Төрағасына немесе мүшесіне қарауға облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың мәслихаты хатшылығының және әкімінің атына ілеспе хаттың (бұдан әрі – ілеспе хат) жобасын және ақпараттың жобасын енгізеді.
49. Есептілікті дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше ақпарат ұсыну мерзіміне дейін 2 жұмыс күні бұрын ілеспе хатты және ақпаратты тексеру комиссиясының Төрағасына немесе мүшесіне қол қоюға ұсынады.
50. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше тексеру комиссиясының Төрағасы немесе мүшесі қол қойған ілеспе хатты және ақпаратты тексеру комиссиясы Төрағасының шешімі бойынша тиісті мәслихатқа және әкімге есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 20-күнінен кешіктірмей енгізеді.
Тексеру комиссиясы Төрағасының шешімі бойынша ағымдағы бағалау нәтижелері облыстық маңызы бар қалалардың және аудандардың мәслихаттары мен әкіміне ұсынылады.

Параграф 2. Структура и содержание информации
51. Информация представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие работу ревизионной комиссии за отчетный период, с указанием показателей результативности и эффективности, и состоит из следующих разделов:
I. Введение;
II. Анализ исполнения соответствующего бюджета за отчетный период;
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный период;
IV. Информация о мерах по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии.
V. Заключение:
1) выводы;
2) рекомендации.
При необходимости допускается включение дополнительных сведений в ежеквартальную информацию.
52. Структура, содержание и объем информации могут быть детализированы или расширены, в том числе с учетом пункта 54 настоящего Стандарта, а также в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов и специфики формируемой информации.
53. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности ревизионной комиссии за отчетный период.
54. Раздел "Анализ исполнения соответствующего бюджета за отчетный период" содержит информацию о поступлениях бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели, об исполнении расходов бюджета и использовании средств бюджета администраторами бюджетных программ согласно приложениям 2-4, 11, к настоящему Cтандарту с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов бюджета, в том числе:
полноты налоговых, неналоговых и других поступлений в доход бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных показателей развития региона;
выводы об эффективности налогового администрирования (при наличии результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий) с указанием причин неисполнения поступлений по видам налоговых платежей;
2) анализ исполнения расходной части бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями решения маслихата о соответствующем уровне бюджета, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами;
выводы об эффективности использования бюджетных средств (при наличии результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий), с указанием причин неисполнения бюджета.
Раздел "Анализ исполнения соответствующего бюджета за отчетный период" составляет до 10 машинописных листов (без учета приложений).

2-параграф. Ақпараттың құрылымы мен мазмұны
51. Ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және нәтижелілік, тиімділік көрсеткіштерін көрсете отырып, тексеру комиссиясының есепті кезеңдегі жұмысын сипаттайтын деректерді қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе;
II. Есепті кезеңдегі тиісті бюджеттің атқарылуын талдау;
III. Есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері;
IV. Тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат.
V. Қорытынды:
1) тұжырымдар;
2) ұсынымдар.
Қажет болған жағдайда, тоқсан сайынғы ақпаратқа қосымша мәліметтерді енгізуге жол беріледі.
52. Ақпараттың құрылымы, мазмұны және көлемі осы Стандарттың 54-тармағын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің бар-жоғына және қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтылануы немесе ұлғайтылуы мүмкін.
53. "Кіріспе" деген бөлімде ақпарат ұсынудың негізі мен мақсаты, тексеру комиссиясының есепті кезеңдегі қызметінің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
54. "Есепті кезеңдегі тиісті бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналар:
1) бюджеттің түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
бюджеттің кірісіне түсетін салықтық, салықтық емес және басқа да түсімдердің толықтығы;
орындалмауына ықпал еткен себептерді, соның ішінде өңірдің дамуының негізгі көрсеткіштерін көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтар, алымдар және міндетті төлемдер;
салықтық төлемдердің түрлері бойынша түсімдердің орындалмау себептерін көрсете отырып, салықтық әкімшілік етудің тиімділігі туралы тұжырымдар (мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері болған кезде);
2) есепті кезеңдегі бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
бюджеттің тиісті деңгейі туралы мәслихат шешімінің бекітілген көрсеткіштерімен салыстырғанда, ауытқу себептері;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуы;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруы;
бюджеттің атқарылмау себептерін көрсете отырып, бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігі туралы тұжырымдар (мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері болған кезде) көрсетіле отырып, осы Стандартқа 2-4, 11-қосымшаларға сәйкес бюджет түсімдері, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтық алымдар және міндетті төлемдер, бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатын пайдалануы туралы ақпаратты қамтиды.
"Есепті кезеңдегі тиісті бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлім 10 баспа параққа дейін тұрады (қосымшаларын есептемегенде).

55. В разделе "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный период" указывается:
1) ключевые показатели деятельности ревизионной комиссии за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
2) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, в том числе:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств соответствующего бюджета и при поступлении в бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде в разрезе каждого мероприятия;
результаты оценки реализации программных документов (при наличии);
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
направление предписаний по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного аудита и финансового контроля нормативных правовых актов Республики Казахстан;
суммы, подлежащие восстановлению и восстановленные в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) ревизионной комиссии.
Раздел "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный период" составляет до 15 машинописных листов (без учета приложений).
56. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии" указывается информация об итогах:
аналитической деятельности (по подготовленным аналитическим докладам);
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля);
работы со средствами массовой информации;
взаимодействия ревизионной комиссии с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников ревизионной комиссии.
Раздел "Информация по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии" составляет до 2 машинописных листов (без учета приложений) и представляется в составе информации, адресованной маслихату.

55. "Есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлімде мыналар:
1) осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда тексеру комиссиясының есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері;
2) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары, соның ішінде:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
тиісті бюджет қаражатының жұмсалуы және бюджетке түсетін түсімдер кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
әрбір іс-шара бөлінісінде есепті кезеңдегі мемлекетік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
бағдарламалық құжаттардың іске асырылуын бағалау нәтижелері (болған кезде);
мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша қабылданған шаралар, соның ішінде:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері бойынша нұсқамаларды жіберу;
есепті кезеңде қалпына келтіруге жататын және қалпына келтірілген сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
тексеру комиссиясы ұсынымдары мен нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы көрсетіледі.
"Есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлім 15 баспа параққа дейін болады (қосымшаларын есептемегенде).
56. "Тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
талдамалық қызметтің (дайындалған талдамалық баяндамалар бойынша);
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыстың;
тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының;
тексеру комиссиясы қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.
"Тексеру комиссияларының қызметін жетілдіру жөніндегі ақпарат" деген бөлім 2 баспа параққа дейін болады (қосымшаларын есептемегенде) және мәслихатқа жіберілетін ақпараттың құрамында ұсынылады.