О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 720 "Об утверждении Правил организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 апреля 2017 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15154. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 сентября 2021 года № 464.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 10.09.2021 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 720 "Об утверждении Правил организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12974, опубликованный 10 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменения:
Правила организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Абдрасилов Б.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 720 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 25 сәуірдегі № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15154 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 464 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 10.09.2021 № 464 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталғанда күшіне енеді) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 720 бұйрығына ("Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 10 ақпанда жарияланған, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12974 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті (Б.С. Абдрасилов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.К. Әмринге жүктелсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Амрина А.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение к
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 25 апреля 2017 года
№ 190
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 720
Правила организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Правила организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке", Законом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности", и определяют порядок организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РНТД).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оператор по грантовому финансированию проектов коммерциализации РНТД (далее – оператор) – юридическое лицо, имеющее необходимый опыт по организации финансирования проектов коммерциализации РНТД, определяемое уполномоченным органом;
2) проект коммерциализации РНТД (далее – проект) – документ, включающий в себя содержание предполагаемой работы, направленной на практическое применение РНТД, включая результаты интеллектуальной деятельности, с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленной на извлечение дохода;
3) грант на коммерциализацию РНТД (далее – грант) – бюджетные и (или) внебюджетные средства, предоставляемые на безвозмездной и безвозвратной основе для реализации проектов коммерциализации РНТД в рамках приоритетных секторов экономики;
4) уполномоченный орган в области науки (далее - уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий межотраслевую координацию и руководство в области науки и научно-технической деятельности;
5) комплексная экспертиза – экспертиза, проводимая путем привлечения оператором группы экспертов, являющихся специалистами в различных отраслях экономики, в случае представления заявки по 3 или более отраслям экономики;
6) конкурс – мероприятия, направленные на определение наиболее перспективных проектов, заявленных в рамках конкурса и направленных на коммерциализацию РНТД;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 25 сәуірдегі
№ 190 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 720 бұйрығымен бекітілген
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру
жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы "Ғылым туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Заңына сәйкес әзірленді және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒТҚН) коммерцияландыру жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ҒТҚН коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландыру бойынша оператор (бұдан әрі – оператор) – уәкілетті орган айқындайтын ҒТҚН коммерцияландыру жобаларын қаржыландыруды ұйымдастыру бойынша қажетті тәжірибесі бар заңды тұлға;
2) ҒТҚН коммерцияландыру жобасы (бұдан әрі – жоба) – зияткерлік қызмет нәтижелерін қоса алғанда, табыс алуға бағытталған жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, процестер мен қызметтерді нарыққа шығару мақсатындағы ҒТҚН практикалық қолдануға бағытталған болжанып отырған жұмыстың мазмұнын қамтитын құжат;
3) ҒТҚН коммерцияландыруға арналған грант (бұдан әрі – грант) – экономиканың басым секторлары шеңберінде ҒТҚН коммерцияландыру жобаларын іске асыру үшін өтеусіз және қайтарымсыз негізде берілетін бюджет және (немесе) бюджеттен тыс қаражат;
4) ғылым саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) кешендік сараптама – өтінім 3 немесе одан да көп экономика салалары бойынша ұсынылған жағдайда, оператордың экономиканың түрлі салаларында мамандар болып табылатын сарапшылар тобын тарту жолымен жүргізілетін сараптама;
6) конкурс – ҒТҚН коммерцияландыруға бағытталған және конкурс шеңберінде мәлімделген неғұрлым перспективалы жобаларды анықтауға бағытталған іс-шаралар;

7) конкурсная документация – документация, определяющая условия, порядок и сроки проведения конкурса на грантовое финансирование, разрабатываемая и утверждаемая оператором по согласованию с уполномоченным органом;
8) казахстанский эксперт – эксперт, являющийся гражданином Республики Казахстан, в том числе временно находящийся за границей или находящийся на государственной службе Республики Казахстан за ее пределами, за исключением граждан Республики Казахстан, имеющих документ на право постоянного проживания в иностранном государстве, выданный в соответствии с законодательством этого государства;
9) заявка – заявление установленной формы на участие в конкурсе с приложением документов, оформленное строго в соответствии с конкурсной документацией;
10) заявитель – физическое или юридическое лицо, представившее на рассмотрение заявку для получения гранта в соответствии с Правилами финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 718 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12775) (далее – Правила финансирования);
11) эксперт – физическое лицо, представляющее экспертное заключение, имеющее высшее образование, опыт работы не менее десяти лет, либо не менее пяти лет в случае наличия ученой степени кандидата наук, доктора наук или доктора PhD в той отрасли деятельности, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
12) технологическая экспертиза (далее – ТЭ) – деятельность, связанная с оценкой актуальности, научно-технического потенциала, готовности к коммерциализации, технических и производственных рисков проекта;
13) национальные научные советы (далее – ННС) – коллегиальные органы по направлениям развития научной и (или) научно-технической деятельности, создаваемые уполномоченным органом и утверждаемые Правительством Республики Казахстан в соответствии с государственными приоритетами социально-экономического развития Республики Казахстан;
14) зарубежный эксперт – эксперт, не являющийся гражданином Республики Казахстан, а также гражданин Республики Казахстан, имеющий документ на право постоянного проживания в иностранном государстве, выданный в соответствии с законодательством этого государства;
15) экономическая (маркетинговая) экспертиза (далее – ЭМЭ) – деятельность, связанная с оценкой коммерческой привлекательности и обоснованности заявленных финансово-экономических показателей проекта.

7) конкурстық құжаттама – уәкілетті органның келісімімен оператор әзірлейтін және бекітетін гранттық қаржыландыруға арналған конкурсты жүргізудің шарттарын, тәртібі мен мерзімін айқындайтын құжаттама;
8) қазақстандық сарапшы – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген сол мемлекетте тұрақты тұру құқығы бойынша құжаты бар Қазақстан Республикасының азаматтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, оның ішінде уақытша шетелде немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс мемлекеттік қызметте жүрген сарапшы;
9) өтінім – конкурстық құжаттамаға сәйкес қатаң түрде ресімделген құжаттарды қоса отырып, конкурсқа қатысу үшін белгіленген нысандағы өтініш;
10) өтінім беруші Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 718 бұйрығымен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын қаржыландыру қағидаларына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде тіркелген №12775) (бұдан әрі – Қаржыландыру қағидалары) грант алу үшін өтінімді қарастыруға ұсынған жеке немесе заңды тұлға;
11) сарапшы – сараптамалық қорытынды беретін, жоғары білімі, кемінде он жыл немесе сол қызмет саласында сарапшы ретінде қорытынды жасайтын ғылым кандидаты, ғылым докторы немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі бар болған жағдайда кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар жеке тұлға;
12) технологиялық сараптама (бұдан әрі – ТС) – жобаның өзектілігін, ғылыми-техникалық әлеуетін, коммерцияландыруға даярлығын, техникалық және өндірістік тәуекелдерін бағалаумен байланысты қызмет;
13) ұлттық ғылыми кеңестер (бұдан әрі – ҰҒК) – Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының мемлекеттік басымдықтарына сәйкес уәкілетті орган құратын және Қазақстан Республикасы Үкіметі бекітетін ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет бағыттары бойынша алқалы органдар;
14) шетелдік сарапшы – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын, сондай-ақ шетелдік мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген осы мемлекетте тұрақты тұру құқығы бойынша құжаты бар Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын сарапшы;
15) экономикалық (маркетингтік) сараптама (бұдан әрі – ЭМС) – жобаның коммерциялық тартымдылығын және ұсынылған қаржы-экономикалық көрсеткіштерінің негізділігін бағалаумен байланысты қызмет.

3. Экспертиза проектов коммерциализации РНТД, участвующих в конкурсе, включает технологическую и экономическую (маркетинговую) экспертизы.
4. Экспертиза проектов проводится независимыми экспертами на основании заключенных оператором с каждым экспертом договора на оказание экспертных услуг в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
5. Комплексная экспертиза проводится в случае представления заявки по 3 или более отраслям экономики. При проведении комплексной экспертизы проекта образуется экспертная группа в составе от трех до девяти экспертов (в нечетном количестве).
6. Оператор организует проведение технологической и экономической (маркетинговой) экспертизы заявок, соответствующих конкурсной документации, в срок не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней со дня завершения проверки заявок на соответствие конкурсной документации согласно Правилам финансирования.
Глава 2. Порядок организации и проведения экспертизы проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности
7. Оператор:
1) формирует базу данных казахстанских и зарубежных экспертов;
2) на постоянной основе пополняет (обновляет) сформированную базу данных казахстанских и зарубежных экспертов;
3) формирует банк данных электронных версий заявок, поступивших на конкурс;
4) для каждой заявки, в зависимости от приоритетного сектора экономики в рамках которой представлена заявка, подбирает экспертов из базы данных;
5) направляет электронные версии заявок для проведения ТЭ не менее двум (казахстанским и (или) зарубежным) экспертам либо, экспертной группе для проведения комплексной экспертизы;
6) направляет электронные версии заявок для проведения ЭМЭ не менее двум казахстанским экспертам либо экспертной группе для проведения комплексной экспертизы.
8. Экспертное (комплексное) заключение ТЭ по проекту составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Экспертное (комплексное) заключение ЭМЭ по проекту составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. В экспертном заключении по каждому критерию оценки казахстанским и (или) зарубежным экспертом выставляется балл по системе экспертных оценок проекта коммерциализации РНТД по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
11. Оператор на основе заключений ТЭ и ЭМЭ формирует сводные заключения экспертизы по каждому проекту с итоговыми баллами по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направляет их в уполномоченный орган в течение 4 (четырех) календарных дней.

3. Конкурсқа қатысатын ҒТҚН коммерцияландыру жобаларының сараптамасына технологиялық және экономикалық (маркетингтік) сараптама кіреді.
4. Жобаларға сараптаманы оператордың әрбір сарапшымен Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінде қарастырылған тәртіпте жасаған шарт негізінде тәуелсіз сарапшылар жүргізеді.
5. Кешендік сараптама өтінім 3 немесе одан да көп экономика салалары бойынша ұсынылған жағдайда жүргізіледі. Жобаға кешендік сараптама жүргізу кезінде құрамында үштен тоғызға дейін сарапшысы бар (тақ санда) сараптамалық топ құрылады.
6. Оператор конкурстық құжаттамаға сәйкес өтінімдерге технологиялық және экономикалық (маркетингтік) сараптама жүргізуді Қаржыландыру қағидаларына сәйкес өтінімдердің конкурстық құжаттамаға сәйкестігін тексеру аяқталғаннан кейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірмей ұйымдастырады.
2 тарау. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларына сараптама ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
7. Оператор:
1) қазақстандық және шетелдік сарапшылар базасын қалыптастырады;
2) қалыптастырылған қазақстандық және шетелдік сарапшылар базасын тұрақты негізде толықтырып отырады (жаңартады);
3) конкурсқа келіп түскен өтінімдердің электрондық нұсқасының мәліметтер базасын қалыптастырады;
4) әрбір өтінім бойынша экономиканың басым секторы шеңберінде ұсынылған өтінімге байланысты мәліметтер базасынан сарапшыларды таңдайды;
5) өтінімдердің электрондық нұсқасын ТС жүргізу үшін екіден кем емес (қазақстандық және (немесе) шетелдік) сарапшыларға, немесе кешендік сараптама жүргізу үшін сараптамалық топқа жолдайды;
6) өтінімдердің электрондық нұсқасын ЭМС жүргізу үшін екіден кем емес қазақстандық сарапшыларға немесе кешендік сараптама жүргізу үшін сараптамалық топқа жолдайды.
8. Жобаның ТС сараптамалық (кешендік) қорытындысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрастырылады.
9. Жобаның ЭМС сараптамалық (кешендік) қорытындысы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрастырылады.
10. Сараптамалық қорытындыда әр бағалау өлшемшарты бойынша қазақстандық және (немесе) шетелдік сарапшылармен ҒТҚН коммерцияландыру жобасын сараптамалық бағалау жүйесі бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балл қойылады.
11. Оператор ТС және ЭМС қорытындыларының негізінде әрбір жоба бойынша қорытынды балдары қойылған жиынтық сараптамалық қорытындыны осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және оларды күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде уәкілетті органға жолдайды.

12. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) календарных дней после получения сводных заключений экспертизы проектов передает сводные заключения экспертизы в Национальные научные советы (далее – ННС) для принятия решения о финансировании или об отказе в финансировании проекта коммерциализации РНТД.
Приложение 1
к Правилам организации и проведения
экспертизы проектов коммерциализации
результатов научной и (или)
научно-технической деятельности
Форма
Экспертное (комплексное) заключение технологической экспертизы по проекту
" ________________________________________"
Наименование критериев оценки
Баллы
(от 1
до 9)
Комментарии эксперта
(не менее 500 слов по всем критериям)

12. Уәкілетті орган жобаларға сараптаманың жинақтық қорытындысын алғаннан кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде сараптаманың жиынтық қорытындыларын ҒТҚН коммерцияландыру жобасын қаржыландыруға мақұлдау немесе мақұлдамау туралы шешім қабылдау үшін Ұлттық ғылыми кеңестерге (бұдан әрі – ҰҒК) ұсынады.
Қосымша 1
Ғылыми және (немесе) ғылыми-
техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларына
сараптама ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
" ________________________________________" жобасы бойынша технологиялық сараптаманың сараптамалық (кешендік) қорытындысы
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар
( 1-ден 9-ға дейін)
Сарапшының түсіндірмесі
(барлық өлшемшарттар бойынша кемінде 500 сөз)

1. Актуальность
1.1
Оценка степени важности реализации проекта для мировой экономики
1.2
Оценка степени важности реализации проекта для национальной экономики
1.3
Оценка соответствия проектов коммерциализации РНТД тенденциям и приоритетам научно-технического прогресса
Средний балл по критерию 1
2. Научно-технический потенциал проекта
2.1
Степень научно-технической новизны проекта
2.2
Сравнительная оценка продукта (услуги) с существующими аналогами на рынке
2.3
Технологическая (техническая) реализуемость мероприятий для достижения поставленной цели проекта
Средний балл по критерию 2

1. Өзектілігі
1.1
Әлемдік экономика үшін жобаны іске асыру маңыздылығының дәрежелік бағасы
1.2
Ұлттық экономика үшін жобаны іске асыру маңыздылығының дәрежелік бағасы
1.3
ҒТҚН коммерцияландыру жобасының ғылыми-техникалық прогресстің үрдісі мен басымдықтарына сәйкестік бағасы
1-өлшемшарт бойынша орташа балл
2. Жобаның ғылыми-техникалық әлеуеті
2.1
Жобаның ғылыми-техникалық жаңашылдығының дәрежесі
2.2
Нарықта ұқсастығы бар өнімнің (қызметтің) салыстырмалы бағасы
2.3
Жобада қойылған мақсаттарға жету үшін іс-шаралардың технологиялық (техникалық) іске асырылуы
2-өлшемшарт бойынша орташа балл

3. Готовность проекта к коммерциализации
3.1
Оценка возможностей достижения цели проекта коммерциализации РНТД посредством планируемых мероприятий
3.2
Достаточность компетенции команды для реализации проекта
3.3
Оценка материально-технической базы, на которой планируется реализация проекта
Средний балл по критерию 3
4. Оценка технических и производственных рисков
4.1
Технические риски, связанные с внедрением технического/ технологического решения, включая невозможность технической реализации
4.2
Производственные риски, связанные с организацией производства, включая отсутствие необходимой сырьевой базы, выявление экологических проблем
Средний балл по критерию 4
Итоговый балл (сумма средних баллов по критериям оценки)
Сильные стороны
Слабые стороны
Ф.И.О. (при наличии) эксперта ___________________
Дата экспертизы __________________
Приложение 2
к Правилам организации и проведения
экспертизы проектов коммерциализации
результатов научной и (или)
научно-технической деятельности
Форма
Экспертное (комплексное) заключение экономической (маркетинговой) экспертизы по проекту "________________________________________"
Наименование критериев оценки
Баллы
(от 1 до 9)
Комментарии эксперта
(не менее 500 слов по всем критериям)

3. Жобаның коммерцияландыруға даярлығы
3.1
ҒТҚН коммерцияландыру жобасының мақсатына жоспарланған іс-шаралар арқылы жету мүмкіндігінің бағасы
3.2
Жобаны іске асыру үшін команданың құзыреттілігінің жеткіліктілігі
3.3
Жобаны іске асыруда жоспарланатын материалдық-техникалық базаның бағасы
3-өлшемшарт бойынша орташа балл
4. Техникалық және өндірістік тәуекелділіктің бағасы
4.1
Техникалық іске асырудың мүмкін еместігін қосқандағы, техникалық/технологиялық шешімдерді енгізумен байланысты техникалық тәуекелдер
4.2
Экологиялық проблемаларды анықтау, қажетті шикізат базасының жоқтығын қосқандағы, өндірісті ұйымдастырумен байланысты өндірістік тәуекелдер
4-өлшемшарт бойынша орташа балл
Қорытынды балл (өлшемшарт бағасы бойынша орташа балдар жиынтығы)
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Сарапшының Т.А.Ә. (бар болса) ___________________
Сараптаманың мерзімі ___________________________
Қосымша 2
Ғылыми және (немесе) ғылыми-
техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларына
сараптама ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
" ________________________________________" жобасы бойынша экономикалық (маркетингтік) сараптаманың сараптамалық (кешендік) қорытындысы
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар
( 1-ден 9-ға дейін)
Сарапшының түсіндірмесі
(барлық өлшемшарттар бойынша кемінде 500 сөз)

1. Маркетинговые исследования
1.1
Востребованность бизнесом предлагаемых для коммерциализации РНТД
1.2
Наличие заинтересованных потенциальных потребителей продукта/услуги
1.3
Качество проработки целевого рынка для продаж продукта/услуг, идентифицированные по географическому, секторальному и другим признакам
1.4
Наличие подтвержденных данных по объему рынка (в пределах Казахстана и мирового рынка)
1.5
Конкурентные преимущества продукции или услуг по сравнению с существующими аналогами
Средний балл по критерию 1

1. Маркетингтік зерттеулер
1.1
ҒТҚН коммерцияландыру үшін ұсынылатын бизнестің қажет етілуі
1.2
Өнімнің/қызметтің мүдделі әлеуетті тұтынушыларының бар болуы
1.3
Географиялық, секторалдық және басқа да белгілер бойынша сәйкестендірілген өнімді/қызметті сату үшін мақсатты нарығының пысықталған сапасы
1.4
Нарық көлемі бойынша расталған мәліметтердің бар болуы (Қазақстандық мен әлемдік нарық шегінде)
1.5
Өнім немесе қызметтің қолданыстағы ұқсастықтармен салыстырғандағы бәсекелестік артықшылығы
1-өлшемшарт бойынша орташа балл

2. Экономические показатели проекта
2.1
Оценка бизнес-модели проекта
2.2
Обоснованность представленных экономических показателей, в т.ч. обоснованность себестоимости и реализационной цены предлагаемого продукта/услуги
2.3
Обоснованность привлечения предлагаемого количества членов команды
2.4
Доступность сырья, материалов и пр.
Средний балл по критерию 2
3. Финансовый план реализации проекта
3.1
Обоснованность запрашиваемого объема финансирования проекта
3.2
Оценка сметы расходов по реализации проекта
Средний балл по критерию 3

2. Жобаның экономикалық көрсеткіштері
2.1
Жобаның бизнес-үлгісінің бағасы
2.2
Ұсынылған экономикалық көрсеткіштердің, оның ішінде ұсынылатын өнімнің/қызметтің өз құндылығы мен іске асырылатын бағасының негіздемелілігі
2.3
Ұсынылатын команда мүшелерінің санын тарту негіздемелілігі
2.4
Шикізаттың, материалдардың және басқалардың қол жетімділігі
2-өлшемшарт бойынша орташа балл
3. Жобаны іске асырудың қаржылық жоспары
3.1
Жобаға сұралатын қаржыландыру көлемінің негіздемелілігі
3.2
Жобаны іске асыру бойынша шығындар сметасының бағасы
3-өлшемшарт бойынша орташа балл

4. Наличие софинансирования
4.1
Наличие софинансирования (за каждые 3% софинансирования выставляется 1 балл, при этом максимальный балл -9)
Средний балл по критерию 4
Итоговый балл (сумма средних баллов по критериям оценки)
Сильные стороны
Слабые стороны
Рекомендуемая сумма к финансированию проекта
Ф.И.О. (при наличии) эксперта ___________________
Дата экспертизы __________________
Приложение 3
к Правилам организации и проведения
экспертизы проектов коммерциализации
результатов научной и (или)
научно-технической деятельности
Форма
Система экспертных оценок проекта коммерциализации результатов
научной и (или) научно-технической деятельности
Пороговая
оценка
Балл
Оценка
Описание оценок с указанием
сильных и слабых сторон
Высокая
9
Исключительно
С исключительно сильными сторонами без слабых сторон
8
Выдающееся
С сильными сторонами и с несущественными слабыми сторонами
7
Отлично
С сильными сторонами и с некоторыми незначительными слабыми сторонами
Средняя
6
Очень хорошо
С сильными сторонами и с многочисленными незначительными слабыми сторонами
5
Хорошо
С некоторыми сильными сторонами и умеренными слабыми сторонами
4
Удовлетворительно
С некоторыми сильными сторонами, но с одной значительной слабой стороной
Низкая
3
Слабо
С незначительными сильными сторонами и многочисленными слабыми сторонами
2
Неудовлетворительно
Без сильных сторон и значительными слабыми сторонами
1
Крайне
неудовлетворительно
Слабые стороны без сильных сторон
Приложение 4
к Правилам организации и проведения
экспертизы проектов коммерциализации
результатов научной и (или)
научно-технической деятельности
Форма
Сводное заключение экспертизы по проекту _________________________________________________
Наименование критериев оценки
Средний балл

4. Қоса қаржыландырудың бар болуы
4.1
Қоса қаржыландырудың бар болуы (әрбір 3% қоса қаржыландыруға 1 балл қойылады, оның ішінде ең жоғары балл - 9
4-өлшемшарт бойынша орташа балл
Қорытынды балл (өлшемшарт бағасы бойынша орташа балдар жиынтығы)
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Жобаны қаржыландырылуға ұсынылатын сома
Сарапшының Т.А.Ә. (бар болса) ___________________
Сараптаманың мерзімі ___________________________
Қосымша 3
Ғылыми және (немесе) ғылыми-
техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларына
сараптама ұйымдастыру және
оны жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларының сараптамалық бағаларының жүйесі
Шекті баға
Балл
Баға
Описание оценок с указанием
сильных и слабых сторон
Жоғары
9
Ерекше
Әлсіз тұстары жоқ ерекше күшті тұстарымен
8
Біртуар
Сәл әлсіз тұстары бар күшті тұстарымен
7
Үздік
Маңызды емес әлсіз тұстары бар күшті тұстарымен
Орташа
6
Өте жақсы
Көптеген маңызды емес әлсіз тұстары бар күшті тұстарымен
5
Жақсы
Кейбір күшті тұстарымен және аздаған әлсіз тұстарымен
4
Қанағаттанарлық
Кейбір күшті тұстарымен, алайда маңызды әлсіз тұстарымен
Төмен
3
Әлсіз
Сәл күшті тұстарымен және көптеген әлсіз тұстарымен
2
Қанағаттанарлықсыз
Күшті тұстары жоқ және маңызды әлсіз тұстарымен
1
Өте қанағаттанарлықсыз
Күшті тұстарынсыз әлсіз тұстары бар
Қосымша 4
Ғылыми және (немесе) ғылыми-
техникалық қызмет нәтижелерін
коммерцияландыру жобаларына
сараптама ұйымдастыру және
оны жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жоба бойынша сараптаманың жиынтық қорытындысы
_________________________________________________
Бағалау өлшемшарттарының атауы
Балдар