О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 122 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 10 апреля 2017 года № 132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15155
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 122 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10022, опубликованный 13 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и
коммуникаций Республики Казахстан
________________Д. Абаев

"Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 122 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 10 сәуірдегі № 132 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15155 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10022 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 13 наурызда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізiлсiн:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы бұйрықтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
_______________ Д. Абаев

12 апреля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
________________Е. Биртанов
20 апреля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
________________Т. Сулейменов
02 мая 2017 года
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 10 апреля 2017 года № 132
Утверждены
приказом Министра энергетики Республики Казахстан
от 13 ноября 2014 года № 122
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности в сфере использования атомной энергии
1. К деятельности по выполнению работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1.
2.
3.
4.
1.
организационной структуры заявителя, в которой определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной и ядерной безопасности
копия утвержденной заявителем графической схемы или текстового описания организационной структуры
в произвольной форме
2.
производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
3.
квалифицированного состава специалистов, допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
4.
лицензии на строительно-монтажные работы
форма сведений, содержащих информацию о лицензии согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов со следующими разрешенными работами:

2017 жылғы 12 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
_______________ Е. Біртанов
2017 жылғы 20 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 2 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 10 сәуірдегі
№ 132 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 13 қарашадағы
№ 122 бұйрығымен
бекітілген
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
1. Атом энергиясын пайдалану объектілерінің тіршілік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
лауазымды адамдар мен радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамдардың иерархиясы белгіленген өтініш берушінің ұйымдық құрылымы
өтініш беруші бекіткен графикалық схеманың немесе ұйымдық құрылымның мәтіндік сипаттамасының көшірмесі
еркін нысанда
2
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздердегі өндірістік-техникалық база
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
3
мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген, мамандардың бiлiктiлік құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мамандардың біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
4
құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған лицензиялар
мынадай рұқсат етілген жұмыстармен осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 2-қосымшасына сәйкес лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны:

1. Специальные работы в грунтах, в том числе устройство оснований;
2. Возведение несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (в том числе мостов, транспортных эстакад, тоннелей и путепроводов, иных искусственных строений), включающее капитальный ремонт и реконструкцию объектов, в том числе:
1) монтаж металлических конструкций;
2) устройство монолитных, а также монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций, кладка штучных элементов стен и перегородок и заполнение проемов;
3) кровельные работы.
3. Монтаж технологического оборудования, пусконаладочные работы, связанные со связью, противоаварийной защитой, системой контроля и сигнализации, блокировкой на транспорте, объектах электроэнергетики и водоснабжения, иных объектах жизнеобеспечения, а также приборами учета и контроля производственного назначения
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
5.
системы физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов
копия плана физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
6.
протоколы испытаний, акты приемки систем и оборудования в эксплуатацию, акта приемки законченного объекта в эксплуатацию
копии утвержденных заявителем актов приемки и протоколов испытаний, акта о готовности систем, оборудования и подготовленности персонала к физическому пуску
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок
7.
предварительного отчета по анализу безопасности объекта
копия утвержденного заявителем предварительного отчета по анализу безопасности объекта
данный пункт относится только к подвиду деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
8.
предварительного плана вывода объекта из эксплуатации
копия утвержденного заявителем предварительного плана вывода объекта из эксплуатации
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
9.
служб, обеспечивающих эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий
копии следующих документов: приказа о создании службы и положения о службе обеспечивающей эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий, направленных на поддержание работоспособности и предотвращение отказов в системах безопасности;
инструкций проведения технического обслуживания; программ и графиков проведения технического обслуживания
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
10.
службы радиационной безопасности
копии следующих документов:
приказа заявителя о создании службы радиационной безопасности;
положения о службе радиационной безопасности;
приказа о назначении руководителя службы по радиационной безопасности;
сертификатов поверки средств измерений и приборов радиационного контроля;
сертификатов обучения по радиационной безопасности
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
11.
хранилища для хранения и захоронения источников ионизирующего излучения и радиоактивных отходов на праве собственности или иных законных основаниях

1. Жер қабатындағы арнаулы жұмыстар, оның ішінде іргетас негіздерді орналастыру;
2. Объектілерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауды, оның ішінде:
1) металл конструкцияларды монтаждауды;
2) монолиттi конструкцияларды орналастыру, сондай-ақ құрамабетон және темiр-бетон конструкцияларын монтаждауды, қабырғалар мен аралық қабырғалардың жеке элементтерін қалауды және ойықтарды толтыруды;
3) шатыр жабу жұмыстарын қамтитын ғимараттар мен құрылыстардың (оның iшiнде көпiрлердің, көлiк эстакадаларының, тоннельдер мен жол өткізгілерінің, өзге де жасанды құрылыстардың) тiрек және (немесе) қоршау конструкцияларын салу.
3. байланыспен, апатқа қарсы қорғанумен, бақылау және дабыл беру жүйесімен, көліктегі, электр энергетикасы және сумен жабдықтау объектілеріндегі, өзге де тіршілікті қамтамасыз ету объектілеріндегі бұғаттаумен, сондай-ақ өндірістік мақсаттағы есепке алу және бақылау аспаптарымен байланысты технологиялық жабдықтарды монтаждау, іске қосу-баптау жұмыстары.
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
5
ядролық қондырғыны және/немесе радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймасының физикалық қорғау жүйесі
ядролық қондырғыны және/немесе радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймасының физикалық қорғау жоспарының көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
6
сынау хаттамалары, жүйелерді және жабдықтарды пайдалануға қабылдау актiлерi, аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау актiлерi
өтініш беруші бекіткен қабылдау актілерінің және сынау хаттамаларының, жүйенің, жабдықтардың және персоналдың физикалық іске қосуға дайындығы жөніндегі актінің көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
7
объектiнiң қауiпсiздiгiн талдау бойынша алдын ала есеп
өтініш беруші бекіткен объектінің қауіпсіздігін талдау жөніндегі алдын ала есептің көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын салу жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
8
объектiнi пайдаланудан шығарудың алдын ала жоспары
өтініш беруші бекіткен объектiнi пайдаланудан шығару алдын ала жоспарының көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
9
жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, тексеруді және сынауды қамтамасыз ететін қызметтер
мынадай құжаттардың:
еңбекке қабілеттілікті қолдауға және қауіпсіздік жүйелеріндегі ақаулықтардың алдын алуға бағытталған жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, тексеруді және сынауды қамтамасыз ететін қызметті құру туралы бұйрықтың және қызмет туралы ереженің;
техникалық қызмет көрсетуді жүргізу нұсқаулығының;
техникалық қызмет көрсету жүргізу бағдарламасының және кестесінің көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
10
радиациялық қауіпсіздік қызметі
мынадай құжаттардың: өтініш берушінің радиациялық қауіпсіздік қызметін құру туралы бұйрығының, радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереженің, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет басшысын тағайындау туралы бұйрықтың, радиациялық бақылау аспаптары мен өлшеу құралдарын тексеру сертификаттарының көшірмелері; радиациялық қауіпсіздік бойынша оқу сертификаттарының көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
11
иондаушы сәуле шығару көздерi мен радиоактивтi қалдықтарды сақтауға және көмуге арналған меншік құқығындағы қойма

копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
12.
программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности
копия утвержденной заявителем программы обеспечения качества
13.
инструкций по ядерной и радиационной безопасности, по действиям персонала в аварийных ситуациях
копии следующих утвержденной заявителем документов: инструкции по радиационной безопасности;
инструкции по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска;
инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
14.
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий
копия плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий, утвержденного заявителем и согласованного с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), уполномоченными государственными органами, осуществляющими государственное управление, надзор и контроль в области обеспечения радиационной безопасности
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
15.
системы противоаварийных мероприятий для отработки действий персонала в условиях аварий
копии утвержденных заявителем методик, программ проведения противоаварийных тренировок для отработки действий персонала в аварийных условиях
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
16.
системы учета и контроля ядерных материалов
форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и хранение ядерных материалов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
17.
системы контроля радиационной обстановки на объекте, санитарно-защитной зоне и зоне наблюдения в объеме, необходимом для всех, предусмотренных проектом объекта, режимах его работы, а также при проектных и запроектных авариях
копии следующих документов:
утвержденной заявителем программы производственного контроля с оценкой радиационной обстановки;
документа, утверждающего порядок проведения радиационного контроля;
сертификатов о поверке средств измерений радиационного контроля
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
18.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля: копии следующих документов: приказа о создании службы индивидуального дозиметрического контроля: положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений;
выписок из актов инвентаризации лаборатории;
сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
индивидуальных карточек дозиметрических измерений;
журнала учета индивидуальных доз
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
19.
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
заключение договора не требуется для государственных учреждений
20.
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов
21.
договора обязательного экологического страхования
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвидам деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов

"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
12
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен сапаны қамтамасыз ету бағдарламасының көшірмесі
13
ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі, персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті жөніндегі нұсқаулықтар
өтініш беруші бекіткен мынадай құжаттардың:
радиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулықтың;
физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтың;
жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, қайта тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша нұсқаулықтың, персоналдың авариялық жағдайлардағы іс-әрекеті бойынша нұсқаулықтың көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
14
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспары
өтініш беруші бекіткен және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органымен, радиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк басқаруды, қадағалау мен бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсiлген радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының көшірмесі
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
15
авария жағдайында персоналдың iс-қимылын пысықтауға арналған аварияға қарсы іс-шаралар жүйесі
өтініш беруші бекіткен авария жағдайында персоналдың іс-қимылын пысықтауға арналған әдістеменің, аварияға қарсы жаттығуларды өткізу бағдарламасы мен кестесінің көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
16
ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес ядролық материалдарды есепке алу және сақтауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
17
объектінің жобасында көзделген барлық жұмыс режимдерi үшін, сондай-ақ жобалық және жобадан тыс авариялар кезiнде қажет көлемде объектiде, санитариялық-қорғау аймағында және байқау аймағында радиациялық жағдайды бақылау жүйесi
мынадай құжаттардың: өтініш беруші бекіткен радиациялық жағдайды бағалаумен өндірістік бақылау бағдарламасының;
радиациялық бақылауды жүргізу тәртібін бекітетін құжаттың;
радиациялық бақылауды өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттардың көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
18
өтініш берушінің персоналдың сәулелену дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың, жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің, өлшеу жүргізу, аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген әдістемелердің, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің, тексеру және жеке сәулелену дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың, жеке дозиметрлік өлшеу карточкаларының, жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
19
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
шарт жасасу мемлекеттік мекемелер үшін талап етілмейді
20
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты
21
міндетті экологиялық сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты

2. К деятельности по обращению с ядерными материалами
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
организационной структуры заявителя, в которой определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной и ядерной безопасности
копия утвержденной заявителем графической схемы или текстового описания организационной структуры
в произвольной форме и данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
2.
производственно-технической базы, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
3.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копии следующих документов:
положения о службе радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного за радиационную безопасность);
сертификатов поверки средств измерений и приборов радиационного контроля
предоставление копии должностной инструкции ответственного за радиационную безопасность требуется только для деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
4.
системы по учету и контролю ядерных материалов
форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и хранение ядерных материалов согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копия инструкции по учету и контролю ядерных материалов
5.
системы обеспечения физической защиты ядерных материалов
копия плана физической защиты ядерных материалов
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
6.
программы внутрифирменной системы экспортного контроля
копия утвержденной заявителем программы внутрифирменной системы экспортного контроля
данный пункт относится только к подвиду деятельности по реализации ядерных материалов
7.
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии следующих документов: инструкции по обеспечению ядерной безопасности при проведении физического пуска;
инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива;
инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий, утвержденного заявителем;
программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы
8.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов; или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля:
копия приказа о создании службы индивидуального дозиметрического контроля и копия положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
копии методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений;
копии выписок из актов инвентаризации лаборатории;
копии сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
копии индивидуальных карточек дозиметрических измерений;
копия журнала учета индивидуальных доз
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
9.
квалифицированного состава специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
10.
хранилища для радиоактивных отходов на праве собственности
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
11.
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
заключение договора не требуется для государственных учреждений
и данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности
12.
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности)
13.
договора обязательного экологического страхования
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт не относится к деятельности по обращению с радионуклидными источниками с изотопами урана, тория и плутония с активностью ниже минимальной значимой активности)

2. Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
лауазымды адамдар мен радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамдардың иерархиясы белгіленген өтініш берушінің ұйымдық құрылымы
өтініш беруші бекіткен графикалық схеманың немесе ұйымдық құрылымның мәтіндік сипаттамасының көшірмесі
еркін нысанда және бұл тармақ белсінділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдың және плутонийдың изотоптарымен радионуклидті көздерін пайдалану қызметіне қатысты емес
2
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
бұл тармақ белсінділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдың және плутонийдың изотоптарымен радионуклидті көздерін пайдалану қызметіне қатысты емес
3
радиациялық қауіпсіздік қызметтері (немесе жауапты тұлға)
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны;
келеісі құжаттардың көшірмелері:
радиациялық қауіпсіздік қызмет туралы ереженің (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаның қызметтік нұсқаулығының);
радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының
радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаның қызметтік нұсқаулығының көшірмесін ұсыну белсінділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдың және плутонийдың изотоптарымен радионуклидті көздерін пайдалану қызметіне ғана қажет
4
ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 3-қосымшасына сәйкес ядролық материалдарды есепке алу және сақтауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; ядролық материалдарды есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулықтың көшірмесі
5
ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесі
ядролық материалдарды физикалық қорғау жоспарының көшірмесі
осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес
6
экспорттық бақылаудың фирмаішілік жүйесінің бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен экспорттық бақылаудың фирмаішілік жүйесі бағдарламасының көшірмесі
бұл тармақ ядролық материалдарды іске асыру жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
7
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың: физикалық іске қосуды жүргізу кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың; жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, артық тиеу және сақтау кезінде ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың; мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі ядролық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың;
өтініш беруші бекіткен радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын анықтайтын технологиялық регламенттің көшірмелері
8
өтініш беруші персоналының сәулелену дозасын бақылау және есепке алу жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе өзінің жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың; аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген өлшем жүргізу әдістемесінің; зертханаларды түгендеу актілерінен үзінділердің; сәулеленудің жеке дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың; дозиметрлік өлшеулердің жеке карточкаларының көшірмелері; жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес
9
тиiстi бiлiмi, дайындығы бар әрі мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген мамандардың бiлiктiлік құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мамандардың біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес
10
меншік құқығындағы радиоактивтi қалдықтарға арналған қойма
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес
11
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шартының көшірмесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
мемлекеттік мекемелер үшін шарт жасасу қажет емес және осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес
12
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес
13
міндетті экологиялық сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
осы тармақ белсенділігі маңыздылығы ең аз белсенділіктен төмен уранның, торийдің, плутонийдің изотоптары бар радионуклидті көздермен жұмыс істеу бойынша қызметке қатысты емес

3. К деятельности по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
не требуется выполнение данного пункта если заявитель проводит работы на территории заказчика и для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
2.
квалифицированного состава специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку по заявляемым работам и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов и техников согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
3.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и системы учета и хранения радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копии следующих документов:
положения о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица);
приказа о назначении лица, ответственного за учет и контроль радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
4.
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов; или в случае наличия собственной службы радиационного контроля: копия плана проведения радиационного контроля и последнего протокола проведения радиационного контроля; копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
5.
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии следующих документов: инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
выписки из акта инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества или в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении копии выписки из акта инвентаризации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий; инструкции по учету и контролю источников ионизирующего излучения
план мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий требуется представлять только для объектов I и II категории радиационной опасности
6.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля: копии следующих документов:
приказа о создании службы и положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений;
выписок из актов инвентаризации лаборатории;
сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
индивидуальных карточек дозиметрических измерений;
журнала учета индивидуальных доз
не требуется выполнения данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
7.
программы внутрифирменной системы экспортного контроля
копия утвержденной заявителем программы внутрифирменной системы экспортного контроля
данный пункт относится только к подвиду по добыче и переработке природного урана при наличии в составе заявленной деятельности работ по реализации продуктов переработки урана за территорию Республики Казахстан
8.
медицинских физиков, ответственных за проведение калибровки радиационных пучков и контроля качества работы источников ионизирующего излучения
копии следующих документов: дипломов и документов о специальной подготовке медицинских физиков по проведению калибровки пучка и контроля качества;
программы контроля качества радиотерапевтической установки и последнего протокола проведения калибровки пучков и контроля качества;
сертификатов поверки приборов, используемых для калибровки пучков и контроля качества
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
9.
хранилища для радиоактивных веществ, приборов и установок на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
для подвида деятельности хранение радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, требуется наличие собственного хранилища;
если приборы, содержащие радиоактивные вещества, не требуют промежуточного или временного отдельного хранения и постоянно находятся на рабочих местах в процессе эксплуатации и перезарядки, то не требуется выполнение данного пункта
10.
документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственного техника, проводящего техническое обслуживание и ремонт приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества; форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе техников, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, и радиоизотопного досмотрового оборудования
11.
информационной карты на право работы с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества

3. Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі мамандандырылған үй-жайлар
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
бұл тармақты егер өтініш беруші тапсырыс берушінің аумағында жұмыс жүргізсе және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді;
2
мәлімделген жұмыстар бойынша тиісті білімі, дайындығы бар және мәлімделген жұмыстарды жүзеге асыруға жіберілген мамандар мен техниктердің біліктілік құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мамандар мен техниктердің біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
3
радиациялық қауіпсіздік және радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және сақтау жүйесі жөніндегі қызметтер немесе (жауапты тұлғалар)
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны;
мынадай құжаттардың: радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет туралы ереженің (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының); радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды есепке алуға және бақылауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмелері
4
жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе өзінің радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда: радиациялық бақылау жүргізу жоспарының және соңғы радиациялық бақылау жүргізу хаттамасының көшірмесі; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
5
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мынадай құжаттардың: мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың; персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтардың; радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды түгендеу актісінен үзіндінің немесе өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды түгендеу актісінен үзінділердің көшірмелерін беру туралы кепілді хат;
жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын анықтайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентінің; радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының; иондаушы сәулелену көздерін есепке алу және бақылау нұсқаулығының көшірмелері
радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарың тек ғана І және ІІ категориялы радиациялық қауіптілік нысандарына ғана ұсыну қажет
6
өтініш беруші персоналының сәулелену дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың, жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің, өлшеу жүргізу, аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген әдістемелердің, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің, тексеру және сәулелену дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың, жеке дозиметрлік өлшеу карточкаларының жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
7
фирма ішіндегі экспорттық бақылау жүйесінің бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен фирма ішіндегі экспорттық бақылау жүйесі бағдарламасының көшірмесі
бұл тармақ мәлімделген қызмет құрамында уранды қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағынан тыс өткізу бойынша жұмыстар болған кезде табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу қызметінің кіші түріне ғана қатысты
8
иондаушы сәуле шығару көздері жұмысының сапасын бақылауға және радиациялық шоғырларды калибрлеуді жүргізуге жауапты медициналық физиктер
мынадай құжаттардың: медициналық физиктердің шоғырды калибрлеуді жүргізу және сапаны бақылау бойынша дипломының және арнайы даярлығы туралы құжаттардың;
радиотерапиялық қондырғының сапасын бақылау бағдарламасының және шоғырларды калибрлеу және сапасын бақылау жүргізудің соңғы хаттамасының;
шоғырларды калибрлеу және сапаны бақылау үшін пайдаланылатын құралдарды тексеру сертификаттарының көшірмелері
бұл тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларды пайдалану бойынша жұмыстарға ғана қатысты
9
радиоактивті заттарды, аспаптарды және қондырғыларды сақтауға арналған меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі қойма
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды сақтау кіші қызметі үшін жеке меншіктегі қойманың болуы талап етіледі егер құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар аралық немесе уақытша жеке сақтауды қажет етпейтін болса және әрдайым пайдалану және қайта зарядтау барысында жұмыс орнында болса, онда бұл тармақты орындау талап етілмейді
10
құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу туралы құжаттама
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізетін меншікті техник болған жағдайда; осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес техниктердің біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ құрамында радиоактивті заттар бар медициналық құралдар мен қондырғыларды және радиоизотоптық тексеру жабдықтарын пайдаланатын жұмыстарға ғана қатысты
11
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу құқығына ақпараттық карталар

копия информационной карты на право работы с источниками ионизирующего излучения по форме, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 261 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11205) с отметкой о получении от территориальных подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или в случае отсутствия на балансе заявителя радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, гарантийное письмо о предоставлении копии информационной карты на право работы с источниками ионизирующего излучения по форме, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 261 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11205) после приобретения заявителем радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по реализации радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
12.
лицензии для транспортировки радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества

"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 261 бұйрығымен" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11205 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосының аумақтық бөлімшелерінен алғаны туралы белгісі бар иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына ақпараттық карталардың көшірмесін немесе өтініш берушінің балансында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 261 бұйрығымен" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11205 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына ақпараттық карталарының көшірмелерін беру туралы кепілді хат
бұл тармақты радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптарды және қондырғыларды өткізу қызметінің кіші түрі үшін орындау талап етілмейді
12
радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау үшін лицензия

форма сведений, содержащих информацию о лицензии согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов или форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт требует выполнения при наличии в составе заявленной деятельности операции по перевозке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества
13.
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
заключение договора не требуется для государственных учреждений
14.
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
выполнение данного пункта необходимо для промышленных приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества

осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 2-қосымшасына сәйкес лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны немесе осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсету туралы қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақты мәлімделген қызмет құрамында радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау операциясы болған кезде орындау талап етіледі
13
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
шарт жасасу мемлекеттік мекемелер үшін талап етілмейді
14
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
құрамында радиоактивті заттар бар өнеркәсіптік аспаптар мен қондырғыларға бұл тармақты орындау қажет

4. К деятельности по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
специализированных помещений, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
не требуется выполнение данного пункта если заявитель проводит работы на территории заказчика
2.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и системы учета и хранению приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копии следующих документов: положения о службе по радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица);
приказа о назначении лица, ответственного за учет и контроль приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
3.
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов; или: в случае наличия собственной службы радиационного контроля: копии следующих документов: плана проведения радиационного контроля; последнего протокола проведения радиационного контроля; сертификатов поверки приборов радиационного контроля
4.
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии следующих документов: инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
выписки из акта инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении копии выписки из акта инвентаризации приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы; инструкции по учету и контролю источников ионизирующего излучения
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к радиационно опасным работам
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля: копии приказа о создании и положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
копии методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений копии выписок из актов инвентаризации лаборатории,
копии сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
копии индивидуальных карточек дозиметрических измерений, копия журнала учета индивидуальных доз
6.
документации о проведении контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
копия протокола проведения контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) аппарата или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении копии протокола проведения контроля эксплуатационных параметров (контроля качества) аппарата после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
данный пункт относится только к работам по изготовлению и использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
7.
средств индивидуальной защиты персонала и пациентов
форма сведений, содержащих информацию о средствах индивидуальной защиты согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по использованию медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
8.
квалифицированного состава специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов и техников согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
9.
документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственных техников, проводящего техническое обслуживание и ремонт приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение:
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе техников согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к работам по использованию оборудования для досмотра ручной клади и багажа, для досмотра транспорта, материалов, веществ, для персонального досмотра человека и медицинских приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
10.
информационной карты на право работы с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение

4. Иондаушы сәулеленудi генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс iстеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі мамандандырылған үй-жайлар
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
егер өтініш беруші жұмыстарды тапсырыс берушінің аумағында жүргізсе, онда бұл тармақты орындау талап етілмейді
2
иондаушы сәулеленудi генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және сақтау жүйесінің радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет (немесе жауапты тұлға)
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет немесе жауапты тұлға туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны;
мынадай құжаттардың: радиациялық қауіпсіздік бойынша қызмет туралы ереженің (немесе радиациялық қауіпсіздікке жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығы);
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі иондаушы сәулеленудi генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алуға және бақылауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмелері
3
жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе мынадай құжаттардың: меншікті радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда: радиациялық бақылауды жүргізу жоспарының; соңғы радиациялық бақылау жүргізу хаттамасының;
радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
4
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мынадай құжаттардың: мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісінен үзіндінің немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптарды және қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптарды және қондырғылар сатып алғаннан кейін иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптарды және қондырғыларды түгендеу актісінен үзінділердің көшірмелерін беру туралы кепілді хат;
жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың ретті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайларын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнің; иондаушы сәулелену көздерін есепке алу және бақылау нұсқаулығының көшірмелері
5
өтініш берушінің персоналдың сәулелену дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың, жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің, өлшеу жүргізу, аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген әдістемелердің, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің, тексеру және сәулелену дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың, жеке дозиметрлік өлшеу карточкаларының жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
6
иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғылардың пайдалану параметрлеріне (сапасын бақылау) бақылау жүргізу
аппараттың пайдалану параметрлерін (сапасын бақылау) бақылау жүргізу хаттамасының немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші иондаушы сәулеленуді өндіретін аспаптар мен қондырғылар сатып алғаннан кейін аппараттың пайдалану параметрлерін (сапасын бақылау) бақылау жүргізу хаттамасының көшірмелерін беру туралы кепілді хат
бұл тармақ иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдалану және дайындау бойынша жұмыстарға ғана қатысты
7
персоналдың және пациенттердің жеке қорғану құралдары
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 8-қосымшасына сәйкес жеке қорғану құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптарды және қондырғыларды пайдаланатын жұмыстарға ғана қатысты
8
тиісті білімі, дайындығы бар және мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген мамандар мен техниктердің бiлiктiлік құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мамандар мен техниктердің біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
9
иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы құжаттамалар
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізетін меншікті техник болған жағдайда; осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес техниктердің біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ иондаушы сәулеленуді генерациялайтын медициналық аспаптар мен қондырғыларды және қол жүгі мен багажды тексеруге арналған жабдықтарды пайдаланатын жұмыстарға ғана қатысты
10
иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу құқығына ақпараттық карта

копия информационной карты на право работы с источниками ионизирующего излучения по форме, утвержденной Приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 261 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11205) с отметкой о получении от территориальных подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или в случае отсутствия на балансе заявителя приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение, гарантийное письмо о предоставлении копии информационной карты на право работы с источниками ионизирующего излучения по форме, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 261. "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11205) после приобретения заявителем приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение
11.
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
заключение договора не требуется для государственных учреждений
12.
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
выполнение данного пункта необходимо для промышленных приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение

"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 261 бұйрығымен" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11205 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосының аумақтық бөлімшелерінен алғаны туралы белгісі бар иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына ақпараттық карталар көшірмесін немесе өтініш берушінің балансында иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғылар болмаған жағдайда өтініш беруші радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды сатып алғаннан кейін "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 261 бұйрығымен" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11205 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына ақпараттық карталардың көшірмелерін беру туралы кепілді хат
11
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
шарт жасасу мемлекеттік мекемелер үшін талап етілмейді
12
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтарды сақтау қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі қызметтің кіші түрлеріне ғана қатысты

5. К деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
квалифицированного состава техников, имеющих соответствующее образование, специальную подготовку и опыт работы (или стажировку не менее 1 месяца) по заявляемым работам, и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе техников согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2.
пояснительная записка о предполагаемых видах услуг
перечень предполагаемых типов приборов, установок, материалов, веществ, с которыми заявитель или лицензиат, будет проводит работы
в произвольной форме, пояснительная записка должна быть подписана заявителем или лицензиатом
3.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности
копии следующих документов: положения о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица);
приказа о назначении руководителя службы по радиационной безопасности;
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт не относится к подвиду деятельности по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала
4.
инструкции по радиационной безопасности
копия утвержденной заявителем инструкции по радиационной безопасности
данный пункт относится только к подвидам деятельности по:
техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение;
контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к заявляемым работам
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля, копии следующих документов:
приказа о создании службы и положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений;
выписок из актов инвентаризации лаборатории;
сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
индивидуальных карточек дозиметрических измерений;
журнала учета индивидуальных доз
данный пункт относится только к подвидам деятельности по:
техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение;
контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
6.
программы проведения тестовых испытаний с описанием видов и методик тестирования по каждому параметру, применяемых приборов, периодичности испытаний

5. Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлімделетін жұмыстар бойынша тиісті білімі, арнайы дайындығы және жұмыс тәжірибесі (немесе кемінде 1 ай тағылымдамасы) бар мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техниктердің бiлiктiлік құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес техниктердің біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2
болжанған қызмет түрлері туралы түсіндірме жазба
өтініш беруші немесе лицензиат жұмыс жүргізетін аспаптардың, қондырғылардың, материалдардың, заттардың болжанған типтерінің тізбесі
еркін нысанда, түсіндірме жазбаға өтініш беруші немесе лицензиат қол қоюы тиіс
3
радиациялық қауіпсіздік қызметі (немесе жауапты тұлға)
мынадай құжаттардың: радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереженің (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының); радиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысын тағайындау туралы бұйрықтың көшірмелері; осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет немесе жауапты тұлға туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ персоналды жеке дозиметрлік бақылау жөніндегі қызметтің кіші түріне қатысты емес
4
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулық
өтініш беруші бекіткен радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың көшірмесі
бұл тармақ мынадай:
құрамында радиоизотоптық иондаушы сәулелену көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу; иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау бойынша қызметтердің кіші түрлеріне ғана қатысты
5
мәлімделген жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәулелену дозасын бақылау және есепке алу жүйесі
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың, жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің, өлшеу жүргізу, аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген әдістемелердің, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің, тексеру және сәулелену дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың, жеке дозиметрлік өлшеу карточкаларының жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
бұл тармақ мынадай:
құрамында радиоизотоптық иондаушы сәулелену көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу; иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау бойынша қызметтердің кіші түрлеріне ғана қатысты
6
қолданылатын аспаптардың әрбір параметрі бойынша сынау мерзімділігі бойынша тестілеудің түрлері мен әдістемелерін сипаттай отырып тестілік сынаулар жүргізу бағдарламасы

копия утвержденной заявителем программы испытаний с описанием проверяемых основных параметров каждого типа рентгеновского аппарата, систем получения снимков и условий их оценки, используемого вспомогательного оборудования, соответствующая требованиям проведения контроля эксплуатационных параметров медицинского рентгеновского оборудования, установленным приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 260 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11204)
данный пункт относится только к подвидам деятельности по контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение
7.
средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования, необходимых для выполнения заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании, согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копии документов, указанных в графе 1 формы сведений, согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
копии сертификатов поверки средств измерений и приборов контроля
не требуется выполнение данного пункта для подвида деятельности по техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение
8.
специализированных помещений, лабораторий для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях

"Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын біліктілік талаптар санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 260 бұйрығымен белгіленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11204 болып тіркелген) медициналық рентген жабдықтарының пайдалану параметрлеріне бақылау жүргізу талаптарына сәйкесетін, рентген аппаратының әрбір типінің тексерілетін негізгі параметрлерін, түсірілген суреттерді алу жүйесін және оларды бағалау шарттарын, пайдаланылатын қосалқы жабдықтарды сипаттай отырып сынау бағдарламасының көшірмесі
бұл тармақ иондаушы сәулелену көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау бойынша қызметтің кіші түріне ғана қатысты
7
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 9-қосымшасына сәйкес мәліметтер нысанының 1-бағанында көрсетілген құжаттардың көшірмелері;
өлшеу құралдары мен бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері;
бұл тармақты құрамында иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәулеленуді генерациялайтын, медициналықты қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, оларды монтаждау, кері монтаждау, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу бойынша қызметтердің кіші түрлеріне орындау талап етілмейді
8
мәлімденген жұмыстарды орындауға арналған меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі мамандандырылған үй-жайлар, зертханалар

6. К деятельности по обращению с радиоактивными отходами
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
специализированных помещений и оборудования, необходимых для выполнения заявляемых работ на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
2.
службы (или ответственного лица) по радиационной безопасности и ответственного лица за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов
копии следующих документов: положения о службе по радиационной безопасности (или должностной инструкции ответственного лица);
приказа о назначении ответственного лица за организацию сбора, хранения и сдачу радиоактивных отходов;
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3.
обеспечения производственного радиационного контроля рабочих мест, загрязненного оборудования, изделий, материалов, грунта, отходов
форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов; или: в случае наличия собственной службы радиационного контроля: копии следующих документов: плана проведения радиационного контроля;
сертификатов поверки приборов радиационного контроля
4.
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии следующих документов: инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях;
плана мероприятий по защите персонала и населения от радиационной аварии и ее последствий;
журнала учета радиоактивных отходов;
технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы, включая способы и этапы сбора, сортировки, передачи на хранение, обработки, переработки, хранения, захоронения отходов, дезактивации помещений, оборудования, материалов
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля:
копии приказа о создании службы и положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
копии методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений
копии выписок из актов инвентаризации лаборатории;
копии сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
копии индивидуальных карточек дозиметрических измерений;
копия журнала учета индивидуальных доз
6.
мероприятий по обеспечению физической защиты радиоактивных отходов
копия плана физической защиты радиоактивных отходов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов
7.
квалифицированного состава техников и рабочих, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявляемых работ
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе техников и рабочих согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
наличие рабочих необходимо для всех подвидов деятельности, наличие техников только для подвида деятельности по дезактивации (очистка от радиоактивного загрязнения) помещений, оборудования и материалов
8.
хранилища для радиоактивных отходов на праве собственности или иных законных основаниях
копия санитарно-эпидемиологического заключения, выданного ведомством и его территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11626), представление копии санитарно-эпидемиологического заключения не требуется при наличии у лицензиара возможности получения информации, содержащейся в санитарно-эпидемиологическом заключений, из соответствующих государственных информационных систем
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов
9.
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
заключение договора не требуется для государственных учреждений
10.
договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по хранению и захоронению радиоактивных отходов

6. Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлімделетін жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі мамандандырылған үй-жайлар мен жабдықтар
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
2
радиациялық қауіпсіздік және радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет (немесе жауапты тұлға)
мына құжаттардың:
радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереженің (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының);
радиоактивті қалдықтарды жинауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыруға жауапты туралы бұйрықтың көшірмелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет немесе жауапты тұлға туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3
жұмыс орындарында, ластанған жабдықтар, бұйымдарда, топырақта, қалдықтарда өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсету туралы осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 7-қосымшасына сәйкес қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе: меншікті радиациялық бақылау қызметі болған жағдайда келесі құжаттардың: радиациялық қадағалауды жүргізу жоспарының; соңғы радиациялық бақылау жүргізу хаттамасының; радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері
4
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың:
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың;
персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың; радиациялық авариядан және оның салдарынан персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
радиоактивті қалдықтарды тіркеу журналының;
жұмыстың негізгі тәсілдерін, қалдықтарды жинау, сұрыптау, сақтауға беру, өңдеу, қайта өңдеу, сақтау,көму тәсілдерін және кезеңдерін, үй-жайларды, жабдықтарды, материалдарды залалсыздандыруды қоса алғанда, операцияларды орындаудың жүйелі тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайларын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнің көшірмелері
5
өтініш берушінің персоналдың сәулелену дозасын бақылау және есепке алу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың, жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің, өлшеу жүргізу, аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген әдістемелердің, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің, тексеру және жеке сәулелену дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың, жеке дозиметрлік өлшеу карточкаларының, жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
6
радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жоспардың көшірмесі
бұл тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
7
мәлімделетін жұмыстар бойынша тиісті білімі, арнайы дайындығы бар және мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техниктердің және жұмысшылардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес техниктердің және жұмысшылардың білікті құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
жұмысшылардың болуы барлық кіші қызмет түрлеріне, техниктердің болуы тек үй-жайларды, жабдық пен материалдарды қатерсіздендіру (радиоактивті ластанудан тазарту) кіші қызметі үшін ғана қажет
8
меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі радиоактивті қалдықтарға арналған қоймалар
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері берген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесін ұсыну, лицензиарда санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыда қамтылған ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндік болған жағдайда талап етілмейді
бұл тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
9
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
шарт жасасу мемлекеттік мекемелер үшін талап етілмейді
10
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ радиоактивті қалдықтарды сақтау және көму жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты

7. К деятельности по транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
квалифицированного состава специалистов и техников, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленных видов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов и техников согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2.
службы или ответственного лица по радиационной безопасности
копия положения о службе радиационной безопасности (или должностная инструкция ответственного лица);
форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
3.
обеспечения производственного радиационного контроля на рабочих местах
копия плана проведения радиационного контроля;
копии сертификатов поверки приборов радиационного контроля;
в случае аренды приборов радиационного контроля копия договора аренды прибора радиационного контроля
4.
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии следующих документов: инструкции по радиационной безопасности при проведении заявляемых работ;
инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива;
инструкции по действиям персонала в аварийных ситуациях
инструкции по обеспечению ядерной безопасности при транспортировке, перегрузке и хранении свежего и отработавшего топлива представляется в случае перевозки свежего и отработавшего ядерного топлива
5.
системы контроля и учета доз облучения персонала заявителя, допущенного к радиационно опасным работам
форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии, в соответствии с приложением 4 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;
или в случае наличия собственной службы индивидуального дозиметрического контроля: копии следующих документов: приказа о создании и положения о службе индивидуального дозиметрического контроля;
методик проведения измерений, аттестованных и зарегистрированных в реестре государственной системы обеспечения единства измерений;
выписок из актов инвентаризации лаборатории;
сертификатов о поверке оборудования для измерения индивидуальных доз облучения;
индивидуальных карточек дозиметрических измерений;
журнала учета индивидуальных доз
6.
пояснительная записка о типах приборов, установок, материалов, веществ, отходов, предполагаемых к транспортировке, а также о транспортных упаковочных комплектах, в которых предполагается транспортировка
перечень предполагаемых типов приборов, установок, материалов, веществ, отходов, которых заявитель или лицензиат, будет транспортировать, а также сведения о транспортных упаковочных комплектах, в которых предполагается транспортировка
в произвольной форме, пояснительная записка должна быть подписана заявителем или лицензиатом
7.
транспортного средства для перевозки ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников, радиоактивных отходов, радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества

7. Ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, иондаушы сәулеленудің радиоизотоптық көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды транзиттiк тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде тасымалдау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
тиісті білімі, даярлығы бар және мәлімделген қызмет түрлерін жүзеге асыруға жіберілген мамандар мен техниктердің бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес мамандар мен техниктердің білікті құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2
радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қызмет немесе жауапты тұлға
радиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереженің (немесе жауапты тұлғаның лауазымдық нұсқаулығының) көшірмесі; осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 6-қосымшасына сәйкес қызмет немесе жауапты тұлға туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3
жұмыс орындарында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету
радиациялық бақылау жүргізу жоспарының көшірмесі, радиациялық бақылау аспаптарын тексеру сертификаттарының көшірмелері;
радиациялық бақылау аспаптарын жалға алған жағдайда радиациялық бақылау аспабын жалға алу шартының көшірмесі
4
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
мына құжаттардың:
мәлімделетін жұмыстарды жүргізу кезіндегі ядролық, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтың; жаңа және пайдаланылған отынды тасымалдау, тиеу және сақтау кезіндегі ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың;
авария жағдайында персоналдың іс-қимылы жөніндегі нұсқаулықтың көшірмелері
5
радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген өтініш берушінің персоналының сәулелену дозаларын бақылау және есепке алу жүйелері
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 4-қосымшасына сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны; немесе меншікті жеке дозиметрлік бақылау қызметі болған жағдайда: жеке дозиметрлік бақылау қызметін құру туралы бұйрықтың, жеке дозиметрлік бақылау қызметі туралы ереженің, өлшеу жүргізу, аттестатталған және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелген әдістемелердің, зертхананы түгендеу актілерінен үзінділердің, тексеру және жеке сәулелену дозаларын өлшеу үшін жабдықтарды тексеру туралы сертификаттардың, жеке дозиметрлік өлшеу карточкаларының, жеке дозаларды есепке алу журналының көшірмелері
6
тасымалдауға болжанған аспаптардың, қондырғылардың, материалдардың, заттардың, қалдықтардың түрлері жөнінде, сонымен бірге тасымалдау жоспарланған көліктік қаптама комплектілері жөнінде түсіндірме жазба
өтініш беруші немесе лицензиат тасымалдайтын болжанған аспаптардың, қондырғылардың, материалдардың, заттардың, қалдықтардың түрлерінің тізімі, сонымен бірге тасымалдау жоспарланған көліктік қаптама комплектілері жөнінде мәліметтер
еркін нысанда, түсіндірме жазбаға өтініш беруші немесе лицензиат қол қоюы тиіс
7
ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, радиоизотоптық көздерді, радиоактивтi қалдықтарды, құрамында радиоактивті заттар бар құралдар мен қондырғыларды тасымалдауға арналған көлік құралдары

9. К деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
квалифицированного состава техников и рабочих, имеющих соответствующее образование, подготовку и допущенных к осуществлению заявленных видов деятельности
форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе техников и рабочих согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2.
лицензии на осуществление охранной деятельности
форма сведений, содержащих информацию о лицензии согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
данный пункт относится только к подвиду деятельности по обеспечению физической защиты при перевозке ядерных материалов и радиоактивных веществ
3.
утвержденных заявителем распорядительных документов
копии утвержденных заявителем инструкции: по радиационной безопасности; по действиям персонала в аварийных ситуациях
данный пункт относится только к подвиду деятельности по обеспечению физической защиты при перевозке ядерных материалов и радиоактивных веществ
4.
договора обязательного страхования работника от несчастных случаев
форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
заключение договора не требуется для государственных учреждений

9. Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
мәлімделетін жұмыстар бойынша тиісті білімі, арнайы дайындығы бар және мәлімделетін жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техниктердің және жұмысшылардың бiлiктi құрамы
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 1-қосымшасына сәйкес техниктердің және жұмысшылардың біліктілік құрамының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2
күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 2-қосымшасына сәйкес лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
бұл тармақ ядролық материалдарды және радиоактивтi заттарды тасымалдау кезінде физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
3
өтініш беруші бекіткен өкімдік құжаттар
өтініш беруші бекіткен: радиациялық қауіпсіздік бойынша; персоналдың авария жағдайындағы іс-қимылы жөнiндегi нұсқаулықтардың көшірмелері
бұл тармақ ядролық материалдарды және радиоактивтi заттарды тасымалдау кезінде физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің кіші түріне ғана қатысты
4
қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы шарт
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
шарт жасасу мемлекеттік мекемелер үшін талап етілмейді

10. К деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1.
производственно-технической базы для проведения обучения (учебные классы для проведения теоретических и практических занятий, оборудование, приборы) на праве собственности или иных законных основаниях
форма сведений, содержащих информацию об учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля, необходимых для проведения теоретических и практических занятий, согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов;

10. Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке
Р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарының сәйкестілігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1
оқу өткiзу үшiн меншік құқығындағы немесе басқа заңды негіздегі өндiрiстiк-техникалық база (теориялық және практикалық сабақ өткізуге арналған оқу сыныптары, жабдықтар, аспаптар)
осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес теориялық және практикалық сабақ өткізу үшін қажетті радиациялық бақылаудың оқыту жабдықтары, техникалық құралдары, оқыту аспаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны;

копии документов, указанных в графе 1, формы сведений согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям и перечню документов
2.
квалифицированного состава преподавателей, имеющих опыт преподавания, специальную подготовку и опыт практической работы в области обеспечения ядерной и/или радиационной безопасности
копии следующих документов:
об образовании, специальной подготовке (с приложением программ подготовки) преподавателей, имеющих опыт преподавания по специальности не менее трех лет, специальную подготовку и опыт практической работы (копии трудовых книжек и/или трудовых договоров с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения) в области обеспечения ядерной и/или радиационной безопасности
3.
программ обучения и проверки знаний обучаемых
копии утвержденных заявителем программ обучения с разбивкой по часам, выделением теоретической и практической подготовки с указанием фамилии преподавателя, проводящего конкретные занятия;
копии билетов (тестов) для проверки знаний слушателей
4.
программы обеспечения качества
копия утвержденной заявителем программы обеспечения качества при осуществлении заявляемых работ с описанием политики заявителя в области обеспечения качества заявляемой деятельности, процедура и порядок подбора, допуска к работе, поддержания и повышения квалификации преподавателей, перечня нормативных документов, которыми руководствуется заявитель при осуществлении заявляемой деятельности, системы управления документацией, процедур контроля знаний обучаемых, обеспечения качества используемых в заявленной деятельности методик
Приложение 1
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе специалистов
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) специалиста
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома по технической специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации)
Номер и дата выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих квалификацию и прохождение соответствующей функциональным обязанностям должности подготовки (в случае выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений зарубежным учебным заведением – сведения о признании/ нострификации)
Сведения, подтверждающие стаж работы не менее 5 лет на объектах использования атомной энергии (выписка из трудовой книжки или индивидуального трудового договора)

осы біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесінің 10-қосымшасына сәйкес мәліметтер нысанының, 1-бағанында көрсетілген құжаттардың көшірмелері
2
мамандығы бойынша кемiнде үш жыл оқыту тәжiрибесi, ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында арнайы дайындығы және практикалық жұмыс тәжірибесі бар бiлiктi оқытушылардың біліктілік құрамы
оқытушылардың білімі, ядролық және/немесе радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында арнайы дайындығы (дайындау бағдарламасымен қоса) және жұмыс тәжірибесі (жұмыс берушінің күні мен оны тоқтату негізі туралы белгісі бар еңбек кітапшаларының және жеке еңбек шарттарының көшірмелері) туралы құжаттардың көшірмелері
3
оқу және оқушылардың білімін тексеру бағдарламалары
өтініш беруші бекіткен сағаттарға бөлінген оқыту бағдарламаларының көшірмелері;
теориялық және практикалық дайындығы бөліп көрсетілген; нақты сабақтарды өткізетін оқытушының тегі көрсетілген; тыңдаушылардың білімін тексеруге арналған билеттердің (тестілердің) көшірмелері
4
сапасын қамтамасыз ету бағдарламасы
өтініш беруші бекіткен сапасын қамтамасыз ету, персоналды жинақтау мен даярлау саласындағы өтініш берушінің саясатын сипаттай отырып, мәлімделетін жұмыстарды жүзеге асыру кезінде сапаны қамтамасыз ету бағдарламасы, өтініш беруші мәлімделетін қызметті жүзеге асыру кезінде басшылыққа алатын нормативтік құжаттар тізбесі, құжаттаманы басқару жүйесі, оқитындардың білімін бақылау тәртібі, мәлімделетін қызметте пайдаланылатын әдістемелердің сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының көшірмесі
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік талаптары
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
1-қосымша
Мамандардың білікті құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Маманның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны,атқаратын қызметі
Қабылдау туралы бұйрықтың/жеке еңбек шартының нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес келетін техникалық мамандықтар бойынша дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Біліктілігін және тиісті лауазымның функционалдық міндеттеріне сәйкес дайындықтан өткенін растайтын сертификаттар мен куәліктердің нөмірі және берілген күні (сертификаттар мен куәліктерді шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде кемінде 5 жыл жұмыс өтілін растайтың мәліметтер (еңбек кітапшасынан немесе жеке еңбек шартынан үзінді)

Номер и дата выдачи справки по форме 086/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697 (далее - справка по форме 086/у)
Отнесение специалиста к группе "А" (да/нет)
1.
2.
3.
4.
5.5.
6.
7.
8.
Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе техников
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) техника
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома высшего или среднего образования (технического и профессионального), по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации)
Номер и дата выдачи сертификатов, удостоверений, свидетельств, подтверждающих техническую подготовку и знание разделов науки и техники, являющихся базовыми для той сферы деятельности, в которой они заняты (физика, химия, математика, термодинамика и т.д.)
(в случае выдачи сертификатов, свидетельств, удостоверений зарубежным учебным заведением – сведения о признании/ нострификации)
Сведения, подтверждающие стаж работы не менее 2 лет в соответствии с выполняемыми функциональными и должностными обязанностями (выписка из трудовой книжки или индивидуального трудового договора)
Номер и дата выдачи справки по форме 086/у
Отнесение техника к группе "А" (да/нет)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Форма сведений, содержащих информацию о квалифицированном составе рабочих
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) рабочего
Место работы, занимаемая должность
Номер и дата приказа о принятии/ индивидуального трудового договора
Номер и дата выдачи диплома среднего образования (технического и профессионального) по специальности, соответствующей профилю работы организации, наименование учебного заведения, специальность и квалификация (в случае выдачи диплома зарубежным учебным заведением – сведения о признании/нострификации)
Сведения, подтверждающие стаж работы по специальности не менее 2 лет (выписка из трудовой книжки или индивидуального трудового договора)
Номер и дата выдачи справки по форме 086/
Отнесение рабочего к группе "А" (да/нет)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Приложение 2
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о лицензии
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
Приложение 3
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о приказе по назначению лица, ответственного за учет и хранение ядерных материалов
Фамилия, имя, отчество (в случае наличия) и занимаемая должность
Номер приказа о назначении
Дата приказа о назначении
1
2
3
Приложение 4
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о договоре по индивидуальному дозиметрическому контролю персонала с физическим или юридическим лицом, имеющей соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
Тема договора
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/физического лица, с кем заключен договор
Номер и дата договора, срок действия договора
Номер лицензии на право предоставления услуг в области использования атомной энергии
Количество сотрудников, охваченных по договору индивидуальным дозиметрическим контролем
1
2
3
4
5
Приложение 5
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о договоре страхования
Тема договора
Номер и дата заключения договора
Срок действия договора
Название страховой компании
Согласно договору, перечислить все основания освобождения страховщика от страховой выплаты
1
2
3
4
5
Приложение 6
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о службе или ответственном лице
Номер и дата приказа о создании службы (или ответственном лице)
Фамилия, имя, отчество специалиста и занимаемая должность
Номер и дата выдачи сертификата обучения или удостоверения, (в случае выдачи сертификата или удостоверения зарубежным учебным заведением – сведения о признании/ нострификации)
Наименование (тема) курса обучения
Наименование учебного учреждения
1
2
3
4
5
Приложение 7
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о договоре на оказание услуг с физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию в сфере использования атомной энергии
Тема договора
Номер и дата заключения договора, срок действия договора
Наименования аппаратов, охваченных техническим обслуживанием (данные сведения заполняются для договора о предоставлении услуг по техническому обслуживанию и ремонту приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение)
Наименование юридического лица/индивидуального предпринимателя/ физического лица, с кем заключен договор
Номер лицензии/ уникальный идентификационный номер разрешительного документа
1
2
3
4
5
Приложение 8
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о средствах индивидуальной защиты
Наименование и краткая характеристика средства
Год выпуска
Свинцовый эквивалент
1
2
3
Приложение 9
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию о средствах измерений, приборах контроля, вспомогательных материалах и оборудовании
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
Наименование и краткая характеристика средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования
Назначение средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования
Год выпуска и страна-производитель
Заводской номер и дата инвентаризации
Номер технического паспорта
1
2
3
4
5
6
Приложение 10
к квалификационным
требованиям и перечню
документов,
подтверждающих
соответствие им, для
деятельности в сфере
использования атомной
энергии
Форма сведений, содержащих информацию об учебном оборудовании, технических средствах, учебных приборах радиационного контроля необходимых для проведения теоретических и практических занятий
Документ, подтверждающий право собственности или документ, подтверждающий иные законные права
Наименование и краткая характеристика учебного оборудования, технического средства, или прибора радиационного контроля
Назначение
Заводской номер и дата инвентаризации
Количество
Номер технического паспорта (для приборов радиационного контроля)
1
2
3
4
5
6

Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 086/е нысанды медициналық анықтаманың (бұдан әрі - 086/е нысанды медициналық анықтама) нөмірі және мерзімі
Маманның "А" тобына жатқызылуы (иә/жоқ)
1.
2.
3.
4.
5. 5.
6.
7.
8.
Техниктердің білікті құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Техниктің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны,атқаратын қызметі
Қабылдау туралы бұйрықтың/жеке еңбек шартының нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес келетін мамандықтар бойынша жоғары немесе орта білімі (техникалық және кәсіптік) дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Техникалық даярлығын және жұмыс істейтін қызмет саласы үшін базалық болып табылатын (физика, химия, математика, термодинамика және т.б.) ғылым мен техника бөлімдерінің білімін растайтын сертификаттар мен куәліктердің нөмірі және берілген күні (сертификаттар мен куәліктерді шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Атқаратын функционалдық және лауазымдық міндеттерге сәйкес құжат түрінде расталған кемінде 2 жыл жұмыс өтілін растайтың мәліметтер
(еңбек кітапшасынан немесе жеке еңбек шартынан үзінді)
086/е нысанды медициналық анықтаманың нөмірі және мерзімі
Техниктің "А" тобына жатқызылуы (иә/жоқ)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Жұмысшылардың білікті құрамы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Техниктің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны,атқаратын қызметі
Қабылдау туралы бұйрықтың/жеке еңбек шартының нөмірі және күні
Ұйым жұмысының бағдарына сәйкес келетін мамандықтар бойынша орта білім (техникалық және кәсіптік) дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы, мамандығы және біліктілігі (дипломды шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Мамандығы бойынша кемінде 2 жыл жұмыс өтілін растайтын мәлеметтер (еңбек кітапшасынан немесе жеке еңбек шартынан үзінді)
086/е нысанды медициналық анықтаманың нөмірі және мерзімі
Жұмысшының "А" тобына жатқызылуы (иә/жоқ)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне
2-қосымша
Лицензия туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 3-қосымша
Ядролық материалдарды есепке алу және сақтауға жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық жөнінде ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және атқаратын қызметі
Тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі
Тағайындау туралы бұйрықтың мерзімі
1
2
3
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне
4-қосымша
Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге персоналды жеке дозиметрлік бақылау бойынша шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Шарт тақырыбы
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/дара кәсіпкер/ жеке тұлға атауы
Шарттың нөмірі және күні, шарттың қолданылу мерзімі
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету құқығына рұқсат беретін лицензияның нөмірі
Жеке дозиметрлік бақылау шарты бойынша қамтылған қызметкерлер саны
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 5-қосымша
Сақтандыру шарты туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Шарттың тақырыбы
Шарттың нөмірі және жасалған күні
Шарттың қолданылу мерзімі
Сақтандыру компаниясының атауы
Шартқа сәйкес сақтандырушыны сақтандыру төлемінен босатудың барлық негіздерін санап шығу
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 6-қосымша
Қызмет немесе жауапты тұлға туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Қызметті құру туралы (немесе жауапты тұлға туралы) бұйрықтың нөмірі және күні
Маманның тегі, аты-жөні және атқаратын қызметі
Оқыту сертификатының немесе куәліктің нөмірі және берілген күні (сертификатты немесе куәлікті шетелдік оқу орны берген жағдайда – тану және нострификациялау туралы мәліметтер)
Оқыту курсының атауы (тақырыбы)
Оқу мекемесінің атауы
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 7-қосымша
Атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғамен бірге қызметтер көрсетуге арналған шарт туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Шарт тақырыбы
Шарт нөмірі және жасалған күні, шарттың қолданылу мерзімі
Техникалық қызмет көрсетумен қамтылған аппараттардың атаулары (берілген мәліметтер иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы келісім үшін толтырылады)
Шарт жасалған тұлғаның заңды тұлға/дара кәсіпкер/жеке тұлға атауы
Лицензия нөмірі/рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 8-қосымша
Жеке қорғану құралдары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Құралдың атауы және қысқаша сипаттамасы
Шыққан жылы
Қорғасын эквиваленті
1
2
3
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 9-қосымша
Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Иелік құқығын растайтын немесе өзге заңнамалық құқықтарды растайтың құжат
Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтардың атауы және қысқаша сипаттамасы Өлшеу құралдары, бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтардың мақсаты
Шыққан жылы және өндіруші ел
Зауыттық нөмірі және түгендеу күні
Техникалық паспорттың нөмірі
1
2
3
4
5
6
Атом энергиясын пайдалану
саласындағы қызметке
қойылатын біліктілік
талаптары және оларға
сәйкестікті растайтын құжаттар
тізбесіне 10-қосымша
Теориялық және практикалық сабақ өткізу үшін қажетті радиациялық бақылаудың оқыту жабдықтары, техникалық құралдары, оқыту аспаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Иелік құқығын растайтын немесе өзге заңнамалық құқықтарды растайтың құжат
Оқыту жабдықтарының, техникалық құралдың, немесе радиациялық бақылау аспабының атауы және қысқаша сипаттамалары
Мақсаты
Зауыттық нөмірі және түгендеу күні
Саны
Техникалық паспорттың нөмірі (радиациялық бақылау аспаптары үшін)
1
2
3
4
5
6