О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 мая 2017 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2017 года № 15231.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 11 мамырдағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 16 маусымда № 15231 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер енгізілсін:

1) Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2017 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2) в приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/158 "Об утверждении размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10929, опубликованный 13 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в размерах возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, утвержденных указанным приказом:
в разделе "Наземные млекопитающие", строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14
Еж длинноиглый
5
";

1) Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2017 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2) "Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзумен келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/158 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10929 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзумен келтірілген зиянның орнын толтыру мөлшерінде:
"Жердегі сүт қоректілер" бөлімінде реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
Қара кірпі
5
";

150
Сельди (пузанок (включая большеглазый и круглоголовый), бражниковская, долгинская, черноспинка, кефаль, камбала-глосса, килька (за один килограмм)
0,8
151
Лососевые (радужная форель, ленок (ускуч), сибирский хариус) (за один килограмм)
1,7
152
Каспийский тюлень (за каждую особь)
193
153
Длиннопалый рак (кроме туркестанского подвида) (за один килограмм)
1,2
154
Цисты артемия салина и прочие водные беспозвоночные - гаммарус, мотыль, дафнии (за каждый килограмм сырого продукта)
3
";
Примечания к указанным размерам изложить в следующей редакции:
"Примечания:
* Животные, относящиеся к видам, занесенным в Красную книгу Республики Казахстан, а также виды на пользование которых введен запрет, кроме использования в научных целях:
за каждое незаконно уничтоженное (разоренное) обитаемое гнездо, нору, логово и другие жилища животных ущерб взыскивается в размере десяти месячных расчетных показателей;
за каждое незаконно добытое (уничтоженное) яйцо, а также за каждый эмбрион из незаконно добытой или уничтоженной самки млекопитающих взыскивается 50 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самки) данного вида животных (в месячных расчетных показателях);

150
Майшабақтар (қарынсау (бадырақкөзді және жұмырбасты қосқанда), бражник май шабағы, долгы май шабағы, қара жон, тікенді балық, жалғанкөз-глосса, майшабақ (бір килограмм үшін)
0,8
151
Албырттар (қызғылт сары бахтах, майқан (үскіш), сібір хариусы) (бір килограмм үшін)
1,7
152
Каспий итбалығы (бір дарақ үшін)
193
153
Ұзын бармақты шаян (түркістан түр тармағынан басқа) (бір килограмм үшін)
1,2
154
Салин артемиясының цисталары және басқа су омыртқасыздары - гаммарус, масақұрт, ақ құрттар (шикі өнімнің бір килограмм үшін)
3
";
көрсетілген мөлшерлерге ескертпелер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер:
* Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген түрлерге жататын жануарлар, сондай-ақ ғылыми мақсаттарда пайдаланудан басқа, пайдалануға тыйым салынған түрлер:
әрбір заңсыз жойылған (бүлдірілген) жануарлардың мекен ететін ұясы, іні, апаны және басқа да баспаналары үшін келтірілген нұқсан он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өндіріп алынады;
әрбір заңсыз алынған (жойылған) жұмыртқа, сондай-ақ әрбір заңсыз алынған немесе жойылған сүт қоректілер аналығының ұрығы үшін жануарлардың осы түрінің ересек дарағы (аналығы) үшін келтірілген ңұқсанды өтеу мөлшерінің 50 пайызы (айлық есептік көрсеткіштермен) өндіріп алынады;

за каждый незаконно добытый или приобретенный дериват, в том числе за каждые 100 грамм икры согласно Перечню дериватов, утвержденному приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 18-03/105 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10482), взыскивается 100 процентов от размера возмещения вреда за взрослую особь (самца или самки) данного вида животных (в месячных расчетных показателях).".
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
15 мая 2017 года
Приложение к приказу
Заместителя Премьера-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 мая 2017 года № 197
Приложение 6
к Методике возмещения
компенсации вреда, наносимого и
нанесенного рыбным ресурсам,
в том числе и неизбежного
Таблица 7 - Биологические показатели ихтиофауны
Виды рыб
Встречаемость рыб, %
Средняя навеска, кг
Средняя плодовитость, шт. икринок*
Доля самок в стаде, %*
Промышленный возврат от икры, %*
Кратность нереста, раз*
Размер возмещения за 1 кг рыбной продукции при нарушении законодательства***
в МРП 1618 тенге
тенге
Осетровые

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 18-03/105 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10482 болып тіркелген) бекітілген Дериваттар тізбесіне сәйкес, әрбір заңсыз алынған немесе сатып алынған дериват, оның ішінде әрбір 100 грамм уылдырық үшін жануарлардың осы түрінің ересек дарағы (аталығы немесе аналығы) үшін келтірілген ңұқсанды өтеу мөлшерінің 100 пайызы (айлық есептік көрсеткіштермен) өндіріп алынады.".
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов
2017 жылғы 15 мамыр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 11 мамырдағы
№ 197 бұйрығына қосымша
Балық ресурстарына келтірілетін
және келтірілген, оның ішінде
болмай қоймайтын зиянды
өтеудің орнын толтыру
әдістемесіне
6-қосымша
7 кесте – Ихтиофаунаның биологиялық көрсеткіштері
Балық түрлері
Балықтардың кездесуі, % %
Орташа салмағы, кг
Орташа ұрықшылдығы, дана, уылдырық*
Үйірдегі аналық саны, %*
Уылдырықтан түсетін өндірістік қайтарым, %*
Ұрық шашу еселігі, рет*
Заңды бұзу кезіндегі 1 кг балық өнімінің орын толтыру мөлшері***
АЕК 1618 теңге
теңге
Бекіре тұқымдастар

По методике растворенная в воде нефть оказывает продолжительное воздействие на планктон в течение 1 года, на бентос до 3 лет.
Пропитанные нефтью донные отложения не воздействуют на планктон при условии изъятия грунта (рекультивация), если работы не проводятся то воздействие на планктон ожидается в течении 5 лет. Восстановление бентоса после рекультивации грунтов ожидается в течении 2 лет, без проведения рекультивации грунтов на полное восстановления бентоса потребуется до 7 лет. Осевшие сорбенты и агрегаты нефти воздействуют на бентос в течение 5 лет.
В расчетах принято, что прямое воздействие растворенных нефтепродуктов в воде на фито- и зоопланктон ожидается в течение 1 года и до 5 лет в объеме дополнительного воздействия. Воздействие на донные организмы (бентос) 1+2 года на площади прямого воздействия и до 7 лет на площади дополнительного воздействия.
Расчет ущерба рыбным запасам
1 вариант. Для расчета возможного вреда рыбным запасам при аварийном разливе 5 тонн дизельного использовались показатели розлива представленные в таблицах 5 и 6.
Согласно полученным оценкам, общий объем возможного поражения акватории пятном разлива дизельного топлива при наихудшем сценарии разлива может составить 1024999 м3, площадь воздействия на донные организмы 3301 м2, что окажет негативное воздействие на морские биологические ресурсы акватории.
Большинство видов рыб чувствительны к изменению среды обитания и способны уйти из зоны сильного загрязнения, таким образом избежать последствий острой интоксикации и гибели. Гибель взрослых рыб в результате аварийного разлива дизельного топлива, для принятого сценария разлива, не ожидается, а денежный расчет вреда не производится.
Поскольку в результате аварийного разлива неизбежна гибель кормовых гидробионтов, ниже выполняется расчет компенсационных платежей за нанесение вреда рыбным ресурсам. В выполненных расчетах подразумевается наихудший вариант воздействия, то есть 100% гибель гидробионтов при многочасовом воздействии загрязнения. Данные для перевода биомассы кормовых организмов в рыбопродукцию использованы из методики для аварийных разливов нефти (приложение 2, приложение 4) представлены в таблице 8. Потери гидробионтов и перерасчет в рыбную продукцию представлены в таблице 9.

Әдіске сәйкес суда еріген мұнай планктонға 1 жыл бойы әсер етеді, бентосқа 3 жыл.
Мұнай сіңіп кеткен су асты шөгінділері планктонға топырақты рекультивация жасаған жағдайда ғана әсер етпейді, егерде бұндай жұмыстар жүргізілмесе планктонға 5 жыл әсері күтіледі. Бентос рекультивация жасалғаннан кейін, қайта өз қалпына 2 жыл ішінде келуі мүмкін, рекультивация жасалмаған жағдайда толықтай өз қалпына келу үшін 7 жыл қажет. Шөгіп қалған сорбенттер және мұнайдың қалдықтары бентосқа 5 жыл бойы әсерін тигізеді.
Есептеулер бойынша суда еріген мұнай өнімдерінің фито-, зоопланктонға тікелей әсері 1 жылға, ал қосымша әсері 5 жылға дейін болады деп болжамдалады. Су асты ағзаларға (бентос) 1-2 жыл бойы тікелей ауданда және 7 жылға дейін қосымша ауданда әсер етеді.
Балық қорына келтірілген залалды есептеу
1 нұсқа. 5 тонна дизель отыны төгілген апаттан балық қорына мүмкін болатын залалын есептеу үшін 5-6 кестелерде ұсынылған төгілу көрсеткіштері қолданылды.
Алынған нәтижелерге сәйкес, дизель отыны төгілген дақтың жалпы акваторияны алатын мөлшер көлемі жағдай қиындағанда 1024999 м3 құрайды, су асты ағзаларына әсер ететін ауданы - 3301 м2, теңіз биологиялық ресурстарына кері әсерін тигізеді.
Көптеген балық түрлері қоршаған ортаның өзгеруіне сезімтал болып келеді және қатты ластанған жерден кете алады, осылай, қырылуды немесе қатты интоксикацияны болдырмайды. Ересек балықтардың апаттық дизель отынының төгілуі нәтижесінде қырылуы, қабылданған сценарийде болжамбағандықтан, залалдың ақшалай есептеу жүргізілмеді.
Апаттық төгілу кезінде азықтық гидробионттардың қырылуын болдырмау мүмкін болмағандықтан, төменде балық қорларына келтіретін залалдың өтемақылық есептеулері берілген. Атқарылған есептеулерде ең жаман әсер болады деп алынды, басқа сөзбен айтқанда, гидробионттарға ластану көп уақыт әсер етсе 100 % қырылуы болады.
Жемдік ағзалардың биосалмағын балық өнімдері биосалмағына аудару параметрлері бойынша деректер апаттық мұнайдың төгілуі туралы әдістемеден алынып (Қосымша 2, Қосымша 4 және 6-7 кестелер) 8 кестеде көрсетілген.
Қырылған гидробионттар мен балық өнімдеріне аударылған есептеулер 9 кестеде көрсетілген.