Об утверждении Правил и сроков вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения и категорий налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 мая 2017 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2017 года № 15278. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 января 2018 года № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 12.01.2018 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 636-1 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения и категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 мая 2017 года № 334
Правила и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения и категорий налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки

Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін және оларға қатысты алдын ала салықтық тексерудің актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушілердің санаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 мамырдағы № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 маусымда № 15278 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 12.01.2018 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 636-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін және оларға қатысты алдын ала салықтық тексерудің актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлердiң санаттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның электрондық және қағаз түрдегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануға жолдануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 24 мамырдағы
№ 334 бұйрығымен
бекітілген
Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық
тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай
қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін және оларға қатысты алдын ала
салықтық тексерудің актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлердiң
санаттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения и категорий налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки (далее – Правила) разработаны в целях реализации статьи 636-1 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Положения Правил распространяются на налоговые проверки, приводящие к начислению сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательств по исчислению, удержанию, перечислению обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчислению и уплате социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и пеней, уменьшению убытков, за исключением:
1) тематических проверок по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату, в соответствии с пунктом 5 статьи 627 Налогового кодекса и проводимых в отношении налогоплательщика на основании:
требования налогоплательщика в декларации по налогу на добавленную стоимость по подтверждению достоверности сумм налога на добавленную стоимость, предъявленных к возврату;
заявления налогоплательщика в связи с применением пунктов 1 или 2 статьи 273-1 Налогового кодекса;
2) проверок на основании заявления нерезидента на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения.
3. В рамках Правил используются следующие понятия:
1) предварительный акт налоговой проверки - акт налоговой проверки с предварительными результатами;
2) письменное возражение - письменное несогласие с результатами предварительного акта налоговой проверки.
Глава 2. Категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту налоговой проверки
4. Нормы по предварительному акту налоговой проверки применяются к крупным налогоплательщикам, подлежащим мониторингу, а также к налогоплательщикам, заключившим инвестиционные контракты.
5. К крупным налогоплательщикам, подлежащим мониторингу относятся налогоплательщики включенные в перечень, предусмотренный пунктом 3 статьи 623 Налогового кодекса.
6. К налогоплательщикам, заключившим инвестиционные контракты, относятся юридические лица Республики Казахстан, заключившие инвестиционные контракты в соответствии со статьей 285 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушіге салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін және оларға қатысты алдын ала салықтық тексерудің актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлердiң санаттары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 636-1-бабын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Қағидалардың ережелері мыналарды:
1) Салық кодексінің 627-бабының 5-тармағына сәйкес қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау бойынша тақырыптық тексерулерді және мыналардың:
қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомаларының дұрыстығын растау бойынша қосылған құн салығы бойынша декларациясындағы салық төлеуші талабының;
Салық кодексінің 273-1-бабының 1 немесе 2-тармақтарын қолдануға байланысты салық төлеуші өтінішінің негізінде салық төлеушіге қатысты жүргізілетін тексерулерді;
2) қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шартқа сәйкес бюджеттен немесе шартты банктік салымнан төленген табыс салығын қайтаруға бейрезиденттiң өтiнiшi негізінде тексерулерді қоспағанда, салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының есептелуі, ұсталуы, аударылуы, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың және өсімпұлдардың есептелуі және төленуі бойынша сомаларды есептеуге, шығындарды азайтуға әкеп соқтыратын салықтық тексерулерге қолданылады.
3. Қағидалардың шеңберінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алдын ала салықтық тексеру актісі – алдын ала нәтижелері бар салықтық тексеру актісі;
2) жазбаша қарсылық – алдын ала салықтық тексеру актісінің нәтижелері бар жазбаша келіспеу.
2-тарау. Оларға қатысты алдын ала салықтық тексеру актісі бойынша нормалар қолданылатын салық төлеушiлердің санаттары
4. Алдын ала салықтық тексеру актісі бойынша нормалар мониторингке жататын ірі салық төлеушiлерге, сондай-ақ инвестициялық келісімшарттар жасасқан салық төлеушілерге қолданылады.
5. Мониторингке жататын ірі салық төлеушiлерге Салық кодексінің 623-бабының 3-тармағында көзделген тізбеге енгізілген салық төлеушiлер жатады.
6. Инвестициялық келісімшарттар жасасқан салық төлеушілерге Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 285-бабына сәйкес инвестициялық келісімшарттар жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жатады.

Глава 3. Порядок и срок вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки
7. Предварительный акт налоговой проверки вручается налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока проведения налоговой проверки.
Одновременно с предварительным актом налоговой проверки вручается извещение о приостановлении налоговой проверки в соответствии с пунктом 4 статьи 629 Налогового кодекса.
8. При невозможности вручения налогоплательщику (налоговому агенту) предварительного акта налоговой проверки в связи с отсутствием его по месту нахождения проводится налоговое обследование с привлечением понятых в порядке, установленном Налоговым кодексом.
Глава 4. Порядок и сроки предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения
9. Письменное возражение на предварительный акт налоговой проверки представляется в орган государственных доходов, осуществляющий налоговую проверку, в явочном порядке в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня вручения предварительного акта налоговой проверки.
При этом датой подачи письменного возражения является дата получения возражения органом государственных доходов, осуществляющим проверку.
10. Письменное возражение рассматривается в пределах указанных в нем вопросов в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента его получения, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 13, 14, 15 и 16 настоящих Правил.
Письменное возражение содержит:
1) наименование органа государственных доходов;
2) фамилию, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, подающего письменное возражение, его место жительства (место нахождения);
3) идентификационный номер;
4) дату подписания письменного возражения налогоплательщиком (налоговым агентом);
5) обстоятельства, на которых лицо, подающее письменное возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие эти обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
11. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе отозвать ранее поданное письменное возражение к предварительному акту проверки.
12. Налоговая проверка подлежит завершению в порядке, установленном Налоговым кодексом, в случаях:
непредставления письменного возражения в срок, установленный пунктом 9 настоящих Правил, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его истечения;
отзыва письменного возражения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения органом государственных доходов отзыва письменного возражения;
отсутствия налогоплательщика по месту нахождения по результатам налогового обследования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня составления акта налогового обследования, указанного пунктом 8 настоящих Правил.
При этом до завершения налоговой проверки, в случаях указанных в абзацах второй и третьей настоящего пункта, налогоплательщику (налоговому агенту) вручается извещение о возобновлении налоговой проверки в порядке, уставленном статьей 629 Налогового кодекса.

3-тарау. Салық төлеушіге алдын ала салықтық тексеру актісін табыс ету тәртібі мен мерзімі
7. Салық төлеушіге (салық агентіне) алдын ала салықтық тексеру актісі салықтық тексеруді жүргізу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күн бұрын жеке қолын қойдырып табыс етіледі.
Алдын ала салықтық тексеру актісімен бір уақытта Салық кодексінің 629-бабының 4-тармағына сәйкес салықтық тексеруді тоқтата тұру туралы хабарлама табыс етіледі.
8. Салық төлеушінің (салық агентінің) орналасқан жері бойынша жоқ болуына байланысты алдын ала салықтық тексеру актісін оған табыс ету мүмкін болмаған кезде Салық кодексінде белгіленген тәртіппен куәгерлерді тарта отырып, салықтық зерттеп-қарау жүргізіледі.
4-тарау. Алдын ала салықтық тексеру актісіне жазбаша қарсылық беру, сондай-ақ осындай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдері
9. Алдын ала салықтық тексеру актісіне жазбаша қарсылық салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына алдын ала салықтық тексеру актісін табыс еткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде, келу тәртібімен ұсынылады.
Бұл ретте, тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы қарсылықты алған күні жазбаша қарсылықтың берілген күні болып табылады.
10. Осы Қағидалардың 13, 14, 15 және 16-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жазбаша қарсылық онда көрсетілген мәселелер шегінде, оны алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Жазбаша қарсылықта:
1) мемлекеттік кірістер органының атауы;
2) жазбаша қарсылықты беруші тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты ( ол болған жағдайда) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) сәйкестендіру нөмірі;
4) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша қарсылыққа қол қойған күні;
5) жазбаша қарсылықты берген тұлғаның осы мән-жайларды растайтын өзінің талаптары мен дәлелдемелері негізделген мән-жайлар;
6) қоса берілген құжаттардың тізбесі қамтылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) алдын ала тексеру актісіне бұрын берген жазбаша қарсылығын кері қайтарып алуға құқылы.
12. Мынадай:
осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген мерзімде, оның өткен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылықты ұсынбаған;
жазбаша қарсылықты кері қайтарып алуды мемлекеттік кірістер органы алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылықты кері қайтарып алған;
осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген салықтық зерттеп-қарау актісі жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде салықтық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша салық төлеуші орналасқан жерінде болмаған жағдайларда, салықтық тексеру Салық кодексінде белгіленген тәртіппен аяқталуға жатады.
Бұл ретте осы тармақтың екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген жағдайларда, салықтық тексеру аяқталғанға дейін салық төлеушіге (салық агентіне) Салық кодексінің 629-бабымен белгіленген тәртіппен салықтық тексеруді жаңарту туралы хабарлама табыс етіледі.

13. При рассмотрении письменного возражения к предварительному акту должностное лицо органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку, в случае необходимости направляет налогоплательщику и (или) в уполномоченные государственные органы, и (или) в иные организации запросы о предоставлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснения по вопросам, изложенным в письменном возражении.
14. В случаях несогласия органа государственных доходов, осуществляющий налоговую проверку с возражениями налогоплательщика, связанными с исчислением налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, изложенными в письменном возражении к предварительному акту проверки, орган государственных доходов, осуществляющий налоговую проверку в течение срока рассмотрения такого возражения направляет в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) запрос с приложением:
письменного возражения налогоплательщика к предварительному акту проверки;
позиции органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку;
других документов, связанных с исчислением налоговых обязательств.
15. Комитет рассматривает запрос органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку, в пределах обстоятельств, на которых лицо, подавшее возражения, основывает свои требования и доказательства, а также в пределах доказательств и обоснований, указанных в позиции органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку.
Ответ на запрос органа государственных доходов, осуществляющего налоговую проверку, представляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента его получения, за подписью должностного лица уполномоченного соответствующим актом Комитета.
16. В случаях направления запроса налогоплательщику и (или) в уполномоченные государственные органы, и (или) в иные организации, а также в Комитет в соответствии с пунктами 13, 14 и 15 настоящих Правил срок рассмотрения письменного возражения продлевается, но не более чем на 30 (тридцать) календарных дней.
О продлении сроков письменного возражения сообщается налогоплательщику в течение 2-х (двух) рабочих дней со дня направления запроса.
17. По итогам рассмотрения письменного возражения орган государственных доходов, осуществляющий проверку, завершает налоговую проверку в порядке, установленном Налоговым кодексом, путем вручения:

13. Салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы алдын ала актіге жазбаша қарсылықты қарау кезінде, қажет болған жағдайда, жазбаша нысанда қосымша ақпарат не жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша түсіндірмелер беру туралы сұрау салуды салық төлеушіге және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) өзге де ұйымдарға жолдайды.
14. Салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің алдын ала тексеру актісіне жазбаша қарсылықта жазылған салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеумен байланысты қарсылығымен келіспеген жағдайда, салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы мұндай қарсылықты қарау мерзімі ішінде мыналарды:
алдын ала тексеру актісіне салық төлеушінің жазбаша қарсылығын;
салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымын;
салықтық міндеттемелерді есептеуге байланысты басқа да құжаттарды қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі - Комитет) сұрау жібереді.
15. Комитет салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын, қарсылықты берген тұлғаның өз талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлары шегінде, сондай-ақ салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымында көрсетілген дәлелдемелер мен негіздемелердің шегінде қарайды.
Салықтық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуына жауап оны алған сәттен бастап Комитеттің тиісті актісімен уәкілеттік берілген лауазымды адамының қолын қойып, 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
16. Осы Қағидалардың 13, 14 және 15-тармақтарына сәйкес сұрау салу салық төлеушіге және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) өзге де ұйымдарға, сондай-ақ Комитетке жіберілген жағдайда, жазбаша қарсылықты қарау мерзімі ұзартылады, бірақ күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын уақытқа ұзартылады.
Жазбаша қарсылық мерзімінің ұзартылғаны туралы салық төлеушіге сұрау жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарланады.
17. Жазбаша қарсылықты қарау қорытындылары бойынша тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы:

1) извещения о возобновлении сроков налоговой проверки;
2) акта налоговой проверки с обоснованием ответов на вопросы, изложенные в письменном возражении;
3) уведомления о результатах проверки (при наличии нарушений).

1) салықтық тексеру мерзімдерін жаңарту туралы хабарламаны;
2) жазбаша қарсылықта жазылған мәселелерге жауаптарды негіздей отырып, салықтық тексеру актісін;
3) тексеру нәтижелері туралы хабарламаны (бұзушылықтар болған кезде) табыс ету жолымен Салық кодексінде белгіленген тәртіппен салықтық тексеруді аяқтайды.