О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2017 года № 15320. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 286 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 9-1) пункта 1 статьи 7, пунктом 3 статьи 20 и пунктом 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10370, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 26 марта 2015 года) следующие изменения:
Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, на официальное опубликование в периодических печатных изданиях;

"Мүгедектерді оңалтудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 10 шілдеде № 15320 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 286 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 9-1) тармақшасына, 20-бабының 3-тармағына және 22-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10370 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектердi протездiк-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүгедектердi арнаулы жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына, мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением главы 3 приложения 1 к настоящему приказу, приложения 3 к настоящему приказу, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года и пункта 81 приложения 3 к настоящему приказу, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Е. Биртанов
12 мая 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
6 июня 2017 года
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 апреля 2017 года № 103
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила
предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и определяют порядок предоставления социальных услуг индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении (далее – услуги индивидуального помощника) и специалиста жестового языка для инвалидов по слуху – шестьдесят часов в год (далее – услуги специалиста жестового языка) в соответствии с индивидуальной программой реабилитации (далее – ИПР).

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық, 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрыққа 1-қосымшаның 3-тарауын, осы бұйрыққа 3-қосымшаны және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрыққа 3-қосымшаның 81-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
Б. Нұрымбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________ Е. Біртанов
2017 жылғы 12 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 6 маусым
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 28 сәуірдегі
№ 103 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
1-қосымша
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін жеке көмекшінің (бұдан әрі – жеке көмекшінің қызметтері) және естуі бойынша мүгедектер үшін жылына алпыс сағат ымдау тілі маманының (бұдан әрі – ымдау тілі маманының қызметтері) әлеуметтік қызметтерін ұсыну тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) индивидуальный помощник – специалист, оказывающий социальные услуги по сопровождению инвалида от места проживания до пункта назначения и обратно: на работу, в учебные заведения, а также при посещении инвалидом местных представительных и исполнительных органов, суда, прокуратуры, объектов социальной сферы, юридических консультаций, нотариуса, культурно-зрелищных мероприятий, спортивных сооружений, объектов торговли, медицинских учреждений, предприятий бытового обслуживания и иных организаций для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации, оформлением необходимых документов, на условиях договора;
2) специалист жестового языка – специалист, оказывающий социальные услуги, связанные с предоставлением посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми: оказание профессионального перевода с жестового и на жестовый язык во время участия инвалида в конференциях, дискуссиях и прочих общественных мероприятиях; при общении инвалида по слуху со слышащими людьми для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации в государственных органах и консультационных организациях, оформлением необходимых документов.
3. Предоставление услуг индивидуального помощника, специалиста жестового языка осуществляется на основании ИПР, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения, с учетом медицинских показаний и противопоказаний к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок предоставления услуг индивидуального помощника
4. Для получения услуг индивидуального помощника, инвалиды первой группы, имеющие затруднение в передвижении, или их законные представители либо лица, получившие от инвалида доверенность, не требующую нотариального удостоверения (далее – заявитель), подают в управление занятости, труда и социальной защиты города Астана, управление занятости и социальных программ города Алматы, городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости) заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной и профессиональной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) и для идентификации – документ, удостоверяющий их личность.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке көмекші – шарт талаптарымен мүгедекпен бірге оның тұратын жерінен баратын пунктіне дейін және қайтарда: жұмысқа, оқу орындарына, сондай-ақ мүгедек жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, сотқа, прокуратураға, әлеуметтік сала объектілеріне, заң консультацияларына, нотариусқа, мәдени-ойын-сауық іс-шараларына, спорт ғимараттарына, сауда объектілеріне, медициналық мекемелерге, тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарына және оқуына, жұмысқа орналасуына, өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғауына және іске асыруына, ақпарат алуына, қажетті құжаттарды ресімдеуіне байланысты мәселелерді шешуі үшін өзге де ұйымдарға барған кезде ілесіп жүру бойынша әлеуметтік қызметтерді көрсететін маман;
2) ымдау тілі маманы – еститін және естімейтін адамдардың арасындағы делдалдық қызметті көрсетумен: мүгедектің конференцияларға, пікірталастарға және басқа да қоғамдық іс-шараларға қатысуы уақытында, мүгедектің оқуына, жұмысқа орналасуына, өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғауына және іске асыруына, мемлекеттік органдар мен консультациялық ұйымдарда ақпарат алуына, қажетті құжаттарды ресімдеуіне байланысты мәселелерді шешуі үшін еститін адамдармен араласуы кезінде ымдау тілінен және ымдау тіліне кәсіби аударма жасауға байланысты әлеуметтік қызметтерді көрсететін маман.
3. Жеке көмекшінің, ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген ОЖБ негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну тәртібі
4. Жеке көмекшінің қызметтерін алу үшін жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер және естуі бойынша мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен нотариалды түрде куәландыруды талап етпейтін сенімхат алған өзге адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша Астана қаласының жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау басқармасына, Алматы қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдеріне (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш (бұдан әрі – өтініш) және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты береді.

5. Отделы занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о разработанных мероприятиях в ИПР.
6. При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность инвалида;
2) копия документа, удостоверяющего личность законного представителя или лица, получившего доверенность – при подаче заявления указанными лицами;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских и/или аульных акимов);
4) копия справки об инвалидности;
5) копия выписки из ИПР.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
7. Специалист отдела занятости, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя, обеспечивает соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
8. Специалист отдела занятости вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР.
9. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня их приема, отделы занятости направляют заявителю уведомление об оформлении документов в произвольной форме (далее – уведомление) на предоставление услуг индивидуального помощника.
Отделы занятости после выдачи уведомления ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, составляют списки об инвалидах, подлежащих обеспечению услугами индивидуального помощника и формируют потребность в указанных услугах.
10. Отделы занятости проводят закуп услуг индивидуального помощника в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе и о государственных закупках, за исключением услуг, приобретаемых у физических лиц, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности, по договорам возмездного оказания услуг.
11. Условия оплаты услуг индивидуального помощника, в том числе расходы на проезд и прочие, а также учет рабочего времени, нормативы обслуживания инвалидов и перечень предоставляемых услуг оговариваются в договоре.

5. Жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
6. Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды өкілдің немесе сенімхат алған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі – көрсетілген адамдар өтініш берген кезде;
3) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе село және/немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы);
4) мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі;
5) ОЖБ-дан үзіндінің көшірмесі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
7. Өтінішті қабылдаған жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, сондай-ақ өтініш беруші осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
8. Жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) енгізеді.
9. Құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімдері құжаттарды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға құжаттарды ресімдеу туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) еркін нысанда жібереді.
Жұмыспен қамту бөлімдері хабарлама бергеннен кейін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні жеке көмекшінің қызметтерімен қамтамасыз етілуге тиіс мүгедектер туралы тізімдерді жасайды және көрсетілген қызметтерге қажеттілікті қалыптастырады.
10. Кәсіпкерлік қызмет субъектілері болып табылмайтын жеке тұлғалардан өтеулі қызметтер көрсету шарттары бойынша сатып алынатын қызметтерді қоспағанда, жұмыспен қамту бөлімдері мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы және мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін сатып алуды жүргізеді.
11. Жеке көмекшінің қызметтеріне ақы төлеу шарттары, оның ішінде жол жүру шығыстары мен басқалары, сондай-ақ жұмыс уақытының есебі, мүгедектерге қызмет көрсету нормативтері мен ұсынылатын қызметтердің тізбесі шартта ескеріледі.

12. Оплата услуг индивидуального помощника производится отделами занятости, исходя из расчета размера заработной платы специалиста по социальной работе в час согласно системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, но не более 8 часов в день.
Глава 3. Порядок предоставления услуг специалиста жестового языка
13. Для получения услуг специалиста жестового языка, инвалиды по слуху, или их законные представители либо лица, получившие от инвалида доверенность, не требующую нотариального удостоверения (далее – заявитель), подают в отделы занятости заявление и для идентификации – документ, удостоверяющий их личность.
14. Отделы занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о разработанных мероприятиях в ИПР.
15. При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность инвалида;
2) копия документа, удостоверяющего личность законного представителя или лица, получившего доверенность – при подаче заявления указанными лицами;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских и/или аульных акимов);
4) копия справки об инвалидности;
5) копия выписки из ИПР.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
16. Специалист отдела занятости, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя, обеспечивает соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил.
17. Специалист отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР.
18. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня их приема, отделы занятости направляют заявителю уведомление об оформлении документов в произвольной форме (далее – уведомление) на предоставление услуг специалиста жестового языка.
Отделы занятости после выдачи уведомления ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, составляют списки об инвалидах, подлежащих обеспечению услугами специалиста жестового языка и формируют потребность в указанных услугах.

12. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтеріне ақы төлеуді жұмыспен қамту бөлімдері әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның бір сағаттық жалақысы мөлшері есебімен, бірақ күніне 8 сағаттан асырмай, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың азаматтық қызметшілеріне, қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес жүргізеді.
3-тарау. Ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну тәртібі
13. Ымдау тілі маманының қызметтерін алу үшін естуі бойынша мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен нотариалды түрде куәландыруды талап етпейтін сенімхат алған өзге адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) жұмыспен қамту бөлімдеріне өтініш және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты береді.
14. Жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпараттық жүйелеріне мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
15. Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды өкілдің немесе сенімхат алған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі – көрсетілген адамдар өтініш берген кезде;
3) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе село және/немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы);
4) мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі;
5) ОЖБ-дан үзіндінің көшірмесі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
16. Өтінішті қабылдаған жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, сондай-ақ өтініш беруші осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
17. Жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" ААЖ-ға енгізеді.
18. Жұмыспен қамту бөлімдері құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда құжаттарды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтініш берушіге ымдау тілі маманының қызметтерін ұсынуға құжаттарды ресімдеу туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) еркін нысанда жібереді.
Жұмыспен қамту бөлімдері хабарлама бергеннен кейін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз етілуге тиіс мүгедектер туралы тізімдерді жасайды және көрсетілген қызметтерге қажеттілікті қалыптастырады.

19. Отделы занятости проводят закуп услуг специалиста жестового языка в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
20. Отношения между отделом занятости и специалистом жестового языка оформляются договором.
21. Отношения между отделом занятости и неправительственной организацией, предоставляющей услуги специалиста жестового языка, оформляются договором на осуществление государственного социального заказа.
22. Условия оплаты услуг специалиста жестового языка, в том числе расходы на проезд и прочие, а также учет рабочего времени, нормативы обслуживания инвалидов и перечень предоставляемых услуг оговариваются в договоре.
23. Оплата услуг специалиста жестового языка в час осуществляется из расчета пятнадцати процентов размера минимальной заработной платы, установленной Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, но не более шестидесяти часов в год на одного инвалида.
Время, затраченное специалистом жестового языка на предоставление социальных услуг сверх шестидесяти часов в год, оплачивается инвалидом за счет собственных средств.
Приложение 1
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой
реабилитации
Медицинские показания и противопоказания к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка
1. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг индивидуального помощника являются:
1) абсолютная слепота;
2) острота зрения на оба глаза до 0,03 с коррекцией;
3) значительно или резко выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения;
4) значительно или резко выраженный гиперкинетический амиостатический синдром;
5) паркинсонизм (значительно или резко выраженная акинетико-регидная форма);
6) значительно или резко выраженные: гемипарез, нижний парапарез, трипарез, обусловленные заболеваниями или последствиями травм;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) значительно или резко выраженные нарушения функций кровообращения и дыхания (недостаточность кровообращения III стадии, коронарной недостаточности соответственно стенокардии IV-гo функционального класса, дыхательной недостаточности III степени в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью II-III и III стадий и другие);
9) значительно или резко выраженные нарушения функции мочевыделительной системы (хроническая почечная недостаточность III-IV степени);

19. Жұмыспен қамту бөлімдері мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ымдау тілі маманының қызметтерін сатып алуды жүргізеді.
20. Жұмыспен қамту бөлімі мен ымдау тілі маманының арасындағы қатынастар шартпен ресiмделедi.
21. Жұмыспен қамту бөлімі мен ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынатын үкіметтік емес ұйым арасындағы қатынастар мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға арналған шартпен ресімделеді.
22. Ымдау тілі маманының қызметтеріне ақы төлеу шарттары, оның ішінде жол жүру шығыстары мен басқалары, сондай-ақ жұмыс уақытының есебі, мүгедектерге қызмет көрсету нормативтері мен ұсынылатын қызметтердің тізбесі шартта ескеріледі.
23. Ымдау тілі маманының бір сағаттық қызметіне ақы төлеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен айлық жалақының он бес пайызы мөлшері есебімен, бірақ бір мүгедекке жылына алпыс сағаттан асырылмай жүзеге асырылады.
Ымдау тілі маманының жылына алпыс сағаттан артық әлеуметтік қызмет көрсетуіне кеткен уақытын мүгедек өз қаражаты есебінен төлейді.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
1. Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) толық соқырлық;
2) түзетумен екі көзінің де 0,03-ке дейін көру жітілігі;
3) елеулі немесе айқын түрде білінетін вестибулярлық мишықтың бұзылуы;
4) елеулі немесе айқын түрде білінетін гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
5) паркинсонизм (елеулі немесе айқын түрде білінетін акинетикалық-регидтік түрі);
6) елеулі немесе айқын түрде білінетін: ауру немесе жарақаттар салдарынан туындаған гемипарез, төменгі парапарез, трипарез;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия;
8) елеулі немесе айқын түрде білінетін қанайналымы және тыныс функцияларының бұзылуы (III кезеңдегі қанайналым жеткіліксіздігі, IV функционалдық сыныпты стенокардияға сәйкес қан тамыр жеткіліксіздігі, ІІ-ІІІ және III кезеңдегі өкпе-жүрек жеткіліксіздігімен қосарланған III дәрежелі тыныс жеткіліксіздігі және т.б.);
9) елеулі немесе айқын түрде білінетін несеп шығару жүйесі қызметінің бұзылуы (ІІІ-ІV дәрежедегі созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі);

10) значительно или резко выраженные нарушения стато-динамических функций организма с нарушением функции суставов III-IV степени;
11) ампутационные культи обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
12) врожденные аномалии развития обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
13) ампутационные культи обеих бедер, не подлежащие протезированию;
14) ампутационные культи обеих голеней, не подлежащие протезированию с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющим пользование средствами передвижения;
15) врожденные аномалии развития нижних конечностей с нарушением передвижения III третьей степени;
16) анкилозы в функционально невыгодном положении обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения;
17) значительно или резко выраженные контрактуры обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения.
2. Медицинскими показаниями к предоставлению социальных услуг специалиста жестового языка инвалиду, владеющему навыками жестового языка, являются:
1) глухонемота;
2) абсолютная глухота, не подлежащая слухопротезированию;
3) тугоухость IV степени, не подлежащая слухопротезированию;
4) моторная афазия;
5) отсутствие гортани.
3. Медицинскими противопоказаниями к предоставлению инвалидам социальных услуг индивидуального помощника и специалиста жестового языка являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
1) туберкулез с бактериовыделением (БК+);
2) инфекционные заболевания кожи и волос;
3) венерические болезни;
4) болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
5) психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности.
Приложение 2
к Правилам предоставления
социальных услуг
индивидуального помощника
для инвалидов первой группы,
имеющих затруднение в
передвижении и специалиста
жестового языка для инвалидов
по слуху – шестьдесят часов в
год в соответствии с
индивидуальной программой
реабилитации
Форма
Руководителю
местного исполнительного
органа городов Астаны и
Алматы, районов и
городов областного значения
____________________________
____________________________
Заявление
на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной и
профессиональной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения: ____________________________________________________________
Инвалидность _____________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Номер документа: _____________ кем выдан: __________________________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ________________________________
улица (микрорайон)________________________ дом ______ квартира ______________
Телефон __________________________________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические
средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника,
услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-коляски)
(нужное подчеркнуть, вписать)
При подаче заявления на предоставление обязательных гигиенических средств и (или)
кресло-колясок вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в
документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах, необходимых для оформления документов для
предоставления средств и услуг реабилитации в соответствии с индивидуальной
программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя
(законного представителя)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего заявление)
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 апреля 2017 года № 103
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила
предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам

10) буын функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қатар ағзаның статикалық-динамикалық функцияларының елеулі немесе айқын түрде білініп бұзылуы;
11) қолдардың екеуінің де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын ампутациялық тұқылдары;
12) қолдардың екеуінде де протездеуге жарамсыз және жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындататын туа біткен ауытқулардың болуы;
13) екі санның протездеуге жарамсыз ампутациялық тұқылдары;
14) протездеуге жарамсыз жүріп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қолдардың білінетін функционалдық бұзушылықтары бар балтырлардың ампутациялық тұқылдары;
15) жүріп-тұрудың III дәрежеде бұзылуымен қоса, аяқтардың дамуындағы туа біткен ауытқулар;
16) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-IV дәрежеде бұзылуымен қоса жамбастың және тізе буындарының екеуінің де функционалдық тұрғыдан қолайсыз қалыптағы анкилоздары;
17) қолдардың жүріп-тұру құралдарының қолданылуын қиындатып айқын білінетін функционалдық бұзылушылықтарымен қосарланған буындар функцияларының ІІІ-ІV дәрежеде бұзылуымен қоса, жамбастың және тізе буындарының екеуінің де елеулі немесе айқын білінетін контрактуралары медициналық көрсетілімдер болып табылады.
2. Ымдау тілінің машықтарын меңгерген мүгедекке ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға:
1) керең-мылқаулық;
2) есту протезін қолдануға жарамсыз толық кереңдік;
3) есту протезін қолдануға жарамсыз ІV дәрежедегі құлақ мүкістігі;
4) қимылдық афазия;
5) көмекейдің болмауы медициналық көрсетілімдер болып табылады.
3. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емделуді талап ететін мынадай аурулар:
1) бактерия тарататын туберкулез (БК+);
2) жұқпалы тері және шаш аурулары;
3) жыныс аурулары;
4) адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышынан (АИТВ) туындаған ауру;
5) неврозды, невроз тәріздес жай-күйлерді, жеңіл дәрежедегі есуастықты, ұстамалары сирек (2-3 айда бір реттен аспайтын) түрлі этиологиядағы тырыспа синдромдарын қоспағанда, жарыместіксіз және жеке тұлғаның білініп бұзылуынсыз орны алатын психикалық бұзушылықтар жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсынуға медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес жүріп-
тұруы қиын бірінші топтағы
мүгедектер үшін жеке
көмекшінің және естуі бойынша
мүгедектер үшін жылына алпыс
сағат ымдау тілі маманының
әлеуметтік қызметтерін ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Астана мен Алматы
қалаларының, аудандардың
және облыстық маңызы бар
қалалардың жергілікті атқарушы
органының басшысына
____________________________
____________________________
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға
өтініш
Тегi ____________________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________________
Әкесiнiң аты (бар болса) __________________________________________________________
Туған күнi ______________________________________________________________________
Мүгедектiгi _____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі ______________________________________________
Құжаттың нөмірі: ______________ кім берген: ________________________________________
Берілген күні: "___" ________ ________ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрғылықты тұратын мекенжайы (тіркелген):
Облыс __________________________________________________________________________
қала (аудан) ____________________ауыл: ____________________________________________
көше (шағынаудан)________________________ үй _____ пәтер _________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар,
міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының
қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)______________________________
(қажетінің асты сызылсын, жазылсын)
Міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар ұсынуға өтініш беру кезінде:
салмағы ______ кг., бойы _________ см., бөксе ауданы __________ см. жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін
құжаттарды ресімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық
жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
"____"__________ 20____ жыл.
________________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
________________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"__________ 20____ жыл.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
________________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 28 сәуірдегі
№ 103 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
2-қосымша
Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и устанавливают порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам.
2. Обеспечение санаторно-курортным лечением осуществляется местными исполнительными органами путем предоставления санаторно-курортной путевки (далее – путевка) инвалидам и детям-инвалидам согласно индивидуальной программе реабилитации инвалида, разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения (далее – ИПР), с учетом медицинских противопоказаний к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Путевки приобретаются управлениями координации занятости и социальных программ областей (далее – облуправления), управлением занятости, труда и социальной защиты города Астана, управлением занятости и социальных программ города Алматы (далее – горуправления), за счет средств государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
4. Оформление и учет документов на санаторно-курортное лечение инвалидов и детей-инвалидов производится горуправлением, районным (городским) отделом занятости и социальных программ (далее – отдел занятости).
5. Горуправлением, отделом занятости ведется журнал регистрации заявлений и выдачи путевок согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – журнал).
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и заверяется печатью горуправления, отдела занятости.
Глава 2. Порядок предоставления санаторно-курортного лечения инвалидам и детям-инвалидам
6. Инвалиды и дети-инвалиды или их законные представители либо лица, получившие от инвалида доверенность, не требующую нотариального удостоверения (далее – заявитель), подают заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной и профессиональной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление) в горуправление или отдел занятости по месту жительства и для идентификации – документ, удостоверяющий их личность.
7. Горуправления, отделы занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида и ребенка-инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну тәртiбiн белгілейдi.
2. Санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етудi жергiлiктi атқарушы органдар халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдерді ескере отырып әзірлеген мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына (бұдан әрі – ОЖБ) сай мүгедектер мен мүгедек балаларға санаторий-курорттық жолдама (бұдан әрi – жолдама) беру арқылы жүзеге асырады.
3. Жолдамаларды облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармалары (бұдан әрі – облыстық басқармалар), Астана қаласының жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау басқармасы, Алматы қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы (бұдан әрі – қалалық басқармалар) мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен сатып алады.
4. Мүгедектердiң және мүгедек балалардың санаторий-курорттық емделуге арналған құжаттарын ресiмдеудi және есепке алуды қалалық басқарма, аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi (бұдан әрi – жұмыспен қамту бөлімі) жүргiзедi.
5. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтiнiштердi тiркеу және жолдамаларды беру журналын (бұдан әрі – журнал) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүргiзедi.
Журнал нөмiрленеді, тігіледі және қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің мөрімен расталады.
2-тарау. Мүгедектерге және мүгедек балаларға санаторий-курорттық емделудi ұсыну тәртібі
6. Мүгедектер және мүгедек балалар немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен нотариалды түрде куәландыруды талап етпейтін сенімхат алған өзге адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша қалалық басқармаға немесе жұмыспен қамту бөліміне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш (бұдан әрі – өтініш) және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты береді.
7. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің және мүгедек баланың жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:

1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о разработанных мероприятиях в ИПР;
5) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания);
6) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, виновного в установлении инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания).
8. При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность инвалида и ребенка-инвалида;
2) копия документа, удостоверяющего личность законного представителя или лица, получившего доверенность – при подаче заявления указанными лицами;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских и/или аульных акимов);
4) копия справки об инвалидности;
5) копии акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью и документа о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица – при подаче заявления инвалидом от трудового увечья или/и профессионального заболевания, в случаях прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица;
6) копия выписки из ИПР.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
9. Специалист горуправления, отдела занятости, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя, обеспечивает соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
10. Копия санаторно-курортной карты, выданная организацией здравоохранения, предоставляется в горуправление или отдел занятости по месту жительства, в случае направления инвалида и ребенка-инвалида на санаторно-курортное лечение.
11. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР.
12. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня их приема, горуправления, отделы занятости направляют заявителю уведомление об оформлении документов в произвольной форме на предоставление санаторно-курортного лечения.

1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы;
5) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін);
6) мүгедектіктің белгіленуіне кінәлі жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін) мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
8. Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) мүгедектің және мүгедек баланың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды өкілдің немесе сенімхат алған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі – өтінішті көрсетілген адамдар берген кезде;
3) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе село және/немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы);
4) мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі;
5) еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиға туралы актінің және жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы құжаттың көшірмесі – жұмыс беруші-жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайларда, еңбек жарақатын алған немесе/және кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедек өтініш берген кезде;
6) ОЖБ-дан үзіндінің көшірмесі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
9. Өтінішті қабылдаған қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, өтініш беруші осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
10. Мүгедек және мүгедек бала санаторий-курорттық емдеуге жіберілген жағдайда денсаулық сақтау ұйымы берген санаторий-курорттық картаның көшірмесі тұрғылықты жері бойынша қалалық басқармаға немесе жұмыспен қамту бөліміне ұсынылады.
11. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне енгізеді.
12. Құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда құжаттар қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініш берушіге санаторий-курорттық емделу ұсынуға құжаттар рәсімдеу туралы хабарламаны еркін нысанда жібереді.

13. Горуправление, отдел занятости формирует списки инвалидов и детей-инвалидов, подавших заявления, которым согласно ИПР рекомендовано санаторно-курортное лечение.
14. Регистрация заявлений осуществляется горуправлением, отделом занятости в порядке их поступления.
15. Сформированные списки отделом занятости представляются в облуправление один раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
16. Облуправление согласно представленным спискам распределяет между отделами занятости путевки для использования их по целевому назначению.
17. Санаторно-курортные путевки выдаются инвалидам и детям-инвалидам в санаторно-курортные организации, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
18. Путевка выдается горуправлением, отделом занятости на руки заявителю.
19. В случае отказа в предоставлении путевки горуправление, отдел занятости в течение пяти рабочих дней со дня принятия заявления предоставляет заявителю письменный мотивированный отказ.
20. В случае невозможности использования путевки по определенным причинам (смерть, болезнь и другие признанные горуправлением, отделом занятости уважительными), она подлежит возврату в горуправление, отдел занятости и выдаче другому лицу в порядке очередности.
Возврат путевки фиксируется в журнале.
21. При неиспользовании путевки по уважительным причинам, выданная путевка при возможности заменяется на путевку другого периода согласно графику заезда, но не позднее трех дней до начала заезда, указанного в путевке, подлежащей обмену.
22. Путевки предоставляются не более одного раза в календарный год на срок, устанавливаемый облуправлением (горуправлением).
Приложение 1
к Правилам предоставления
санаторно-курортного лечения
инвалидам и детям-инвалидам
Медицинские противопоказания к обеспечению инвалидов санаторно-курортным лечением
1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения и (или) осложненные острогнойными процессами, а также требующие стационарного лечения, в том числе и хирургического вмешательства.
2. Инфекционные заболевания до окончания срока изоляции.
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Злокачественные новообразования.
5. Все заболевания, при которых больные не способны к самостоятельному передвижению и самообслуживанию, нуждаются в постоянном постороннем уходе (кроме лиц, подлежащих лечению в специализированных санаториях для спинальных больных, для лиц с заболеваниями органов зрения).

13. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтiнiш берген, ОЖБ-ға сәйкес санаторий-курорттық емделу ұсынылған мүгедектер мен мүгедек балалардың тiзiмдерiн қалыптастырады.
14. Өтінiштердi тiркеудi қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі олардың келiп түсу тәртiбiмен жүзеге асырады.
15. Жұмыспен қамту бөлімі қалыптастырған тiзiмдер жарты жылда бір рет есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей облыстық басқармаға ұсынылады.
16. Облыстық басқарма ұсынылған тiзiмдерге сәйкес жолдамаларды мақсаты бойынша пайдалану үшін оларды жұмыспен қамту бөлімдері арасында бөледi.
17. Санаторий-курорттық жолдамалар мүгедектерге және мүгедек балаларға мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған санаторий-курорттық ұйымдарға беріледі.
18. Жолдаманы қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш берушінің қолына бередi.
19. Жолдама беруден бас тартылған жағдайда қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі өтініш қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні iшiнде өтiнiш берушiге жазбаша дәлелдi бас тарту жауабын береді.
20. Жолдаманы белгілі бiр себептермен (қайтыс болу, сырқаттану және қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімі дәлелдi деп таныған басқа да) пайдалануға мүмкiндiк болмаған жағдайда, ол қалалық басқармаға, жұмыспен қамту бөліміне қайтарылуға және кезектiлік тәртiбiмен басқа адамға берiлуге тиiс.
Жолдаманы қайтару журналда белгiленедi.
21. Жолдама дәлелдi себептер бойынша пайдаланылмаған жағдайда, берiлген жолдама мүмкiндігінше келу кестесiне сәйкес басқа кезеңнiң жолдамасына, бiрақ ауыстырылуға жататын жолдамада көрсетілген келу басталғанға дейiн үш күннен кешiктiрiлмей ауыстырылады.
22. Жолдамалар күнтiзбелiк жылда бiр рет, облыстық басқарма (қалалық басқарма) белгiлейтін мерзiмге беріледi.
Мүгедектерге және мүгедек
балаларға санаторий-курорттық
емделудi ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Мүгедектерді санаторий-курорттық емделумен қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетілімдер
1. Жіті сатысындағы барлық аурулар, асқыну сатысындағы немесе жіті іріңді процестермен асқынған созылмалы, сондай-ақ стационарлық емдеуді қажет ететін, оның ішінде хирургиялық араласуды талап ететін барлық аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі аяқталғанға дейінгі инфекциялық аурулар.
3. Жіті және жұқпалы түрдегі барлық венерологиялық аурулар.
4. Қатерлі жаңа өскіндер.
5. Аурулар өздігінен жүріп-тұра алмайтын және өзіне-өзі қызмет көрсете алмайтын, ұдайы күтімді қажет ететін (көру ағзасының аурулары бар адамдарға арналған, омыртқа жұлыны ауыратын науқастарға арналған мамандандырылған санаторийлерде емделуге тиіс адамдардан басқа) барлық аурулар.

6. Психические заболевания. Все формы наркомании и хронический алкоголизм.
7. Судорожные припадки и их эквиваленты, умственная отсталость, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации.
8. Синкопальные состояния.
9. Эхинококкоз любой локализации.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Беременность во все сроки при наличии акушерской патологии или нормальная беременность, начиная с 18 недель (на момент направления на санаторно-курортное лечение).

6. Психикалық аурулар. Нашақорлық пен созылмалы маскүнемдіктің барлық түрлері.
7. Құрысу талмалары және олардың эквиваленті, ақыл-ес кемістігі, мінез-құлықтың және әлеуметтік бейімделуінің айқын байқалатын бұзылыстары бар адамның патологиялық дамуы.
8. Синкопалдық жай-күйі.
9. Кез келген жерде шоғырланған эхинококкоз.
10. Әртүрлі жағдайда жиі қайталанатын немесе көп қан кетулер.
11. Акушерлік паталогия болған жағдайда барлық кезеңдегі жүктілік немесе 18 аптадан бастап қалыпты жүктілік (санаторий-курорттық емделуге жіберу сәтінде).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и определяют порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) слуховой аппарат – электроакустическое устройство, состоящее из микрофона, усилителя-преобразователя и телефона (динамика), предоставляемое инвалидам в зависимости от медицинских показаний и подразделяемое на внутриушной, внутриканальный, заушный, карманный, в очковой оправе, имплантируемый, воздушной и костной звукопроводимости;
2) замена слухового аппарата, речевого процессора – выдача слухового аппарата, речевого процессора при одновременном изъятии ранее установленного (замененного) за счет средств государственного бюджета слухового аппарата, речевого процессора;
3) слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации – система мероприятий с участием родителей (законных представителей), направленная на сурдологическое обследование, консультирование, настройку речевого процессора, обучение и тренировку в пользовании им, социально-психологическую работу, развитие слухового восприятия, устной речи и познавательной деятельности;
4) кохлеарный имплант – медицинский прибор, выполняющий функцию отсутствующих или поврежденных слуховых рецепторов внутреннего уха и передающий звуковую информацию, преобразованную в электрические импульсы, слуховому центру головного мозга;
5) кохлеарная имплантация – вид электродного слухопротезирования, включающий систему мероприятий, направленную на восстановление слуха и социальную адаптацию лиц с глубокой тугоухостью или глухотой;
6) речевой процессор к кохлеарному импланту – сложное электронное медицинское устройство, преобразующее звуковые волны механической природы в электрические импульсы, передающиеся кохлеарному импланту (далее – речевой процессор);
7) сложные протезно-ортопедические средства – корсеты, аппараты, туторы, обтураторы, протезы при вычленении бедра, коротких и длинных культях верхних и нижних конечностей, протезы с жесткой фиксацией и другие протезно-ортопедические средства, включая и сложную ортопедическую обувь;
8) обязательные гигиенические средства – средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есту аппараты – мүгедектерге медициналық көрсетілімдерге байланысты берілетін және құлақ iшiндегi, түтiк iшiндегi, құлақ сыртындағы, қалтадағы, көзiлдiрiк ұясындағы, ауыстырып қондырылатын, ауа және сүйек арқылы дыбысөткiзгіш болып бөлінетін микрофоннан, күшейткіш-түрлендіргіштен және телефоннан (динамика) тұратын электроакустикалық құрылғы;
2) есту аппаратын, сөйлеу процессорын ауыстыру – бұрын мемлекеттік бюджет есебінен орнатылған (ауыстырылған) есту аппаратын, сөйлеу процессорын бір мезгілде алып қоя отырып, есту аппаратын, сөйлеу процессорын беру;
3) есту қабілеті бұзылған мүгедек балаларды кохлеарлық имплантациядан кейін есту-сөйлеуге бейімдеу – сурдологиялық зерттеп-қарауға, консультация беруге, сөйлеу процессорын баптауға, оларды пайдалануды оқытуға және жаттықтыруға, әлеуметтік-психологиялық жұмыс жүргізуге, естуді қабылдауды, ауызша сөйлеуді және танымдық қызметті дамытуға бағытталған ата-аналар (заңды өкілдер) қатысатын іс-шаралар жүйесі;
4) кохлеарлық имплант – ішкі құлақтың жоқ немесе зақымдалған есту рецепторларының функциясын атқаратын және бас миының есту орталығына электрлік импульстерге түрленген дыбыстық ақпарат беретін медициналық аспап;
5) кохлеарлық имплантация – бұл естуді қалпына келтіруге және терең есту мүкістігі немесе саңыраулығы бар адамдарды әлеуметтік бейімдеуге бағытталған іс-шаралар жүйесін электродтық естуді протездеу түрі;
6) кохлеарлық имплантқа арналған сөйлеу процессоры – кохлеарлық имплантқа берілетін механикалық табиғаттың дыбыс толқынын электрлік импульсқа айналдыратын күрделі электрондық медициналық құрылғы (бұдан әрі – сөйлеу процессоры);
7) күрделi протездiк-ортопедиялық құралдар – корсеттер, аппараттар, туторлар, обтураторлар, жамбасты мүшелегендегі, қол мен аяқтың қысқа және ұзын тұқылдарындағы протездер, қатты бекiтiлетiн протездер және күрделi ортопедиялық аяқкиiмдi қоса алғанда, басқа да протездiк-ортопедиялық құралдар;
8) мiндеттi гигиеналық құралдар – табиғи физиологиялық қажеттiлiктер мен мұқтаждықтарды қанағаттандыруға арналған құралдар;

9) протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими;
10) протезно-ортопедические средства – средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья;
11) сурдотехнические средства – технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие средства связи и передачи информации;
12) технические вспомогательные (компенсаторные) средства – протезно-ортопедические и сурдо-тифлотехнические средства и обязательные гигиенические средства;
13) тифлотехнические средства – средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей инвалидов в результате дефекта зрения;
14) мелкие протезно-ортопедические средства – обтураторы, бандажи, кистедержатели, супинаторы, пронаторы, детские лечебные изделия.
3. Инвалиды обеспечиваются протезно-ортопедической помощью и техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами на основании индивидуальной программы реабилитации инвалида (далее – ИПР) за счет средств государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
4. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученного по вине работодателя, обеспечиваются протезно-ортопедической помощью, сурдотехническими, тифлотехническими средствами, обязательными гигиеническими средствами согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. В случае прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические, тифлотехнические средства, обязательные гигиенические средства инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета.
6. Технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения выдаются инвалидам без права продажи и передачи другим лицам.
Глава 2. Порядок обеспечения инвалидов протезно-ортопедической помощью
Параграф 1. Порядок оформления заказов и выдачи протезно-ортопедических средств
7. Инвалиды обеспечиваются протезно-ортопедической помощью на основании заявлений и ИПР, разработанных территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

9) протездiк-ортопедиялық көмек – мүгедектердi протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөнiндегi медициналық-техникалық көмектiң мамандандырылған түрi және оларды пайдалануды үйрету;
10) протездiк-ортопедиялық құралдар – қол мен аяқты немесе дененiң басқа да мүшелерін алмастыратын, аурудың немесе денсаулықтың бұзылуы салдарынан организмнiң бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар;
11) сурдотехникалық құралдар – есту кемiстіктерiн түзеуге және олардың орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, оның iшiнде байланыс пен ақпарат берудi күшейтетін құралдар;
12) техникалық көмекшi (орнын толтырушы) құралдар – протездiк-ортопедиялық және сурдо-тифлотехникалық құралдар мен мiндеттi гигиеналық құралдар;
13) тифлотехникалық құралдар – мүгедектердiң көру кемiстiгi нәтижесiнде жоғалтқан мүмкiндiктерiн түзеуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құралдар;
14) ұсақ протездiк-ортопедиялық құралдар – обтураторлар, бандаждар, қолды ұстағыштар, супинаторлар, пронаторлар, балалардың емдеу бұйымдары.
3. Мүгедектер Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) негізінде протездік-ортопедиялық көмекпен және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз етіледі.
4. Жұмыс берушінің кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектер ОЖБ-ға сәйкес протездiк-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, мiндетті гигиеналық құралдармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сай жұмыс берушінің қаражаты есебiнен қамтамасыз етіледi.
5. Жұмыс берушi-жеке кәсiпкердiң қызметi тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда, жұмыс берушiнiң кiнәсiнен жұмыста мертiгуге ұшыраған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедекке протездiк-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдар, мiндеттi гигиеналық құралдар мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен беріледi.
6. Мүгедектерге техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар және арнаулы жүріп-тұру құралдары сату және басқа адамға беру құқығынсыз беріледі.
2-тарау. Мүгедектерді протездiк-ортопедиялық көмекпен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Протездiк-ортопедиялық құралдарға тапсырыстарды ресiмдеу және оларды беру тәртiбi
7. Мүгедектер протездік-ортопедиялық көмекпен өтініштер және халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесi осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сай әзірлеген ОЖБ негізінде қамтамасыз етіледі.

8. Протезно-ортопедическая помощь заключается в предоставлении медицинских услуг по протезированию, обеспечению инвалидов протезно-ортопедическими средствами, а также в обучении пользования ими.
9. Инвалиды, нуждающиеся в протезно-ортопедической помощи или их законные представители либо лица, получившие от инвалида доверенность, не требующую нотариального удостоверения (далее – заявитель), подают заявление на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной и профессиональной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление) и для идентификации – документ, удостоверяющий их личность, в управление занятости, труда и социальной защиты города Астана, управление занятости и социальных программ города Алматы (далее – горуправления) или городские, районные отделы занятости и социальных программ (далее – отделы занятости) по месту жительства.
10. Горуправления, отделы занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:
1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о разработанных мероприятиях в ИПР.
В случае подачи заявления на получение инвалидами от трудового увечья или профессионального заболевания протезно-ортопедической помощи, дополнительно запрашиваются сведения:
1) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности;
2) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, по вине которого получено трудовое увечье или профессиональное заболевание.
11. При отсутствии сведений в информационных системах к заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность инвалида;
2) копия документа, удостоверяющего личность законного представителя или лица, получившего доверенность – при подаче заявления указанными лицами;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских и (или) аульных акимов);
4) копия справки об инвалидности;
5) копии акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью и документа о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица – при подаче заявления инвалидом от трудового увечья и (или) профессионального заболевания, в случаях прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица;

8. Протездiк-ортопедиялық көмек протездеу, мүгедектердi протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету бойынша медициналық қызметтер көрсетуден, сондай-ақ оларды пайдалануды үйретуден тұрады.
9. Протездік-ортопедиялық көмекке мұқтаж мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен нотариалды түрде куәландыруды талап етпейтін сенімхат алған адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша Астана қаласының жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау басқармасына, Алматы қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына (бұдан әрі – қалалық басқармалар) немесе қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдеріне (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш (бұдан әрі – өтініш) және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты береді.
10. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:
1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) ОЖБ-да әзірленген іс-шаралар туралы мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
Еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер протездік-ортопедиялық көмек алуға өтініш берген жағдайда қосымша мынадай:
1) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы;
2) кінәсінен еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы мәліметтер сұратылады.
11. Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды өкілдің немесе сенімхат алған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі – көрсетілген адамдар өтініш берген кезде;
3) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе село және (немесе) ауыл әкімдерінің анықтамасы);
4) мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі;
5) еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиға туралы актінің және жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы құжаттың көшірмесі – жұмыс беруші-жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайларда, еңбек жарақатын алған және (немесе) кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедек өтініш берген кезде;

6) копия выписки из ИПР.
Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, к заявлению прилагают удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам и гарантиям к инвалиду Великой Отечественной войны.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
12. Специалист горуправления, отдела занятости, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя, обеспечивает соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
13. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" (далее – АИС "Е-Собес") данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР.
14. Управления координации занятости и социальных программ областей (далее – облуправления), горуправления, на основании заявлений и ИПР, определяют потребность в протезно-ортопедических средствах с указанием их перечня и количества.
15. Обеспечение инвалидов, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны протезно-ортопедическими средствами, а также их ремонт осуществляется за счет средств государственного бюджета.
16. Облуправления, горуправления и отделы занятости ведут учет инвалидов, нуждающихся в протезно-ортопедической помощи и получивших эту помощь за счет средств государственного бюджета. Совместно с управлениями здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы облуправления (горуправления) организуют работу по направлению инвалидов для получения протезно-ортопедической помощи.
Направление инвалидов на повторное протезирование либо обеспечение протезно-ортопедической обувью производится в установленные настоящими Правилами сроки замены протезов и других протезно-ортопедических средств.
17. Прием заказов от инвалидов, нуждающихся в протезно-ортопедической помощи, осуществляет поставщик, определяемый облуправлением (горуправлением) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – поставщик).
В зависимости от характера и вида заказа, поставщик принимает решение о необходимости вызова инвалида для стационарного протезирования либо выполнения заказа в его отсутствие. Вызов высылается заблаговременно.

6) ОЖБ-дан үзіндінің көшірмесі.
Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектері және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар өтінішке Ұлы Отан соғысының қатысушысының, мүгедегінің немесе жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедегіне теңестірілген адамның куәлігін қоса береді.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
12. Өтінішті қабылдаған қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, өтініш беруші осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
13. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) енгізеді.
14. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары (бұдан әрі – облыстық басқармалар), қалалық басқармалар өтініштердің және ОЖБ негізінде протездiк-ортопедиялық құралдарға қажеттілікті олардың тiзбесi мен санын көрсете отырып айқындайды.
15. Мүгедектерді, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiн, сондай-ақ жеңілдiктер мен кепілдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдарды протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ оларды жөндеу мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен жүргiзіледi.
16. Облыстық басқармалар, қалалық басқармалар мен жұмыспен қамту бөлімдері протездiк-ортопедиялық көмекке мұқтаж және осы көмектi мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен алған мүгедектердiң есебiн жүргiзедi. Облыстық басқармалар (қалалық басқармалар) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларымен бірге мүгедектердi протездiк-ортопедиялық көмек алуға жiберу жұмысын ұйымдастырады.
Мүгедектердi қайта протездеуге жiберу не протездiк-ортопедиялық аяқкиiммен қамтамасыз ету протездердi және басқа да протездiк-ортопедиялық құралдарды ауыстырудың осы Қағидаларда белгіленген мерзiмдерінде жүргізіледi.
17. Протездiк-ортопедиялық көмекке мұқтаж мүгедектерден тапсырыстар қабылдауды облыстық басқарма (қалалық басқарма) мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындайтын өнім беруші (бұдан әрі – өнім беруші) жүзеге асырады.
Тапсырыстың сипаты мен түрiне қарай өнім беруші мүгедектi стационарлық протездеу үшін шақырып алудың қажеттігiне тапсырысты оның қатысуынсыз орындау туралы шешiм қабылдайды. Шақыру алдын ала жiберiледi.

18. Прием заказов от инвалидов на дому осуществляется за счет их собственных средств.
19. Прибывшие на протезирование инвалиды представляют поставщику:
1) направление облуправления (горуправления);
2) направление-рекомендацию лечащего врача, выписку из истории болезни при первичном протезировании;
3) рентгеновские снимки;
4) копию документа, удостоверяющего личность инвалида и подлинник для сверки;
5) заключение врача о результатах флюорографического обследования грудной клетки.
20. Поставщик на все протезно-ортопедические средства заполняет карту протезирования и бланк заказа. Карта протезирования хранится постоянно, бланк заказа – 5 лет.
21. В карте протезирования указываются данные о времени предыдущей выдачи протезно-ортопедического средства, протезно-ортопедической обуви и их ремонта, а также право инвалида на протезирование за счет средств государственного бюджета.
22. В бланк заказа заносятся данные о стоимости протезно-ортопедического изделия, номер удостоверения, подтверждающего статус лица, кем и когда оно выдано.
23. Готовое протезно-ортопедическое средство, требующее обязательной примерки, выдается лично заказчику. В случаях, когда примерка не требуется, допускается выдача изделия другому лицу при наличии доверенности на получение либо оно высылается по месту жительства заказчика за счет средств государственного бюджета.
24. Поставщик ежемесячно ведет учет и составляет реестр по установленной форме на протезно-ортопедические средства и протезно-ортопедическую обувь, изготовленные за счет средств государственного бюджета, а также акт приема-передачи выполненных услуг, которые представляются в облуправление (горуправление) для оплаты (в произвольной форме).
25. Сложные протезно-ортопедические средства изготавливаются в порядке очередности в течение не более 45 рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
26. Мелкие протезно-ортопедические средства изготавливаются в том же порядке в течение не более 7 рабочих дней со дня сдачи заказов в производство.
27. В срок изготовления протезно-ортопедического средства не включается время, в течение которого изделие находилось в ожидании явки заказчика на примерку.
28. Ремонт протезно-ортопедической обуви инвалидам производится за счет их собственных средств в порядке очередности.
29. Расходы, связанные с проездом на протезирование, госпитализацией в медицинский стационар поставщика, содержанием на время протезирования оплачиваются поставщиком за счет средств государственного бюджета.

18. Мүгедектерден үйде тапсырыстар қабылдау олардың өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
19. Протездеуге келген мүгедектер өнім берушiге:
1) облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) жолдамасын;
2) емдеуші дәрiгердiң жолдама-ұсынымын, бастапқы протездеу кезiндегi ауру тарихынан үзiнді көшірмені;
3) рентген суреттерiн;
4) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын;
5) кеуде қуысы ағзаларын флюорографиялық зерттеу нәтижелері туралы дәрігердің қорытындысын ұсынады.
20. Өнім беруші барлық протездiк-ортопедиялық құралдарға протездеу картасын және тапсырыс бланкiсiн толтырады. Протездеу картасы тұрақты, тапсырыс бланкiсi 5 жыл сақталады.
21. Протездеу картасында протездiк-ортопедиялық құралдың, протездiк-ортопедиялық аяқкиiмнiң алдыңғы берiлген және жөнделген уақыты, сондай-ақ мүгедектiң мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен протезделу құқығы көрсетіледi.
22. Тапсырыс бланкiсiне протездiк-ортопедиялық бұйымның құны туралы деректер, адамның мәртебесiн растайтын куәлiктiң нөмiрi, оны кiм және қашан бергенi енгiзіледi.
23. Мiндетті түрде өлшеп көрудi талап ететiн дайын протездiк-ортопедиялық құрал тапсырыс берушінің жеке өзiне беріледi. Өлшеп көру талап етілмейтiн жағдайларда, алуға сенімхаты болса, бұйымды басқа адамға беруге жол беріледi не ол тапсырыс берушінің тұратын жерiне мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен жiберіледi.
24. Өнім беруші ай сайын мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен дайындалған протездiк-ортопедиялық құралдар мен протездiк-ортопедиялық аяқкиімнің есебiн жүргiзедi және белгіленген нысан бойынша олардың тiзілiмiн, сондай-ақ ақы төлеу үшін облыстық басқармаға (қалалық басқармаға) ұсынылатын орындалған қызметтердi қабылдап алу-тапсыру актiсiн (еркін нысанда) жасайды.
25. Күрделi протездiк-ортопедиялық құралдар кезектілік тәртiбiмен, тапсырыстар өндiрiске берiлген күннен бастап 45 жұмыс күнінен асырылмай дайындалады.
26. Ұсақ протездiк-ортопедиялық құралдар осы тәртіппен, тапсырыстар өндiрiске берiлген күннен бастап 7 жұмыс күнінен асырылмай дайындалады.
27. Тапсырыс берушінің өлшеп көруге келуiн күту кезiнде бұйымның жатып қалған уақыты протездiк-ортопедиялық құралдың дайындалу мерзiмiне енгiзiлмейдi.
28. Мүгедектерге протездiк-ортопедиялық аяқкиiмдi жөндеу олардың өз қаражаты есебiнен кезектілік тәртiбiмен жүргiзіледi.
29. Протездеуге барумен, өнім берушінің медициналық стационарына жатқызумен, протездеу уақытында қамтамасыз етумен байланысты шығыстарды өнім беруші мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төлейдi.

30. Проезд (до поставщика и обратно) возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани.
Оплата проезда инвалидов производится не более чем за две поездки в год. Сопровождающим инвалидов первой группы и детей-инвалидов, лицам, имеющим право на обеспечение бандажами, возмещаются расходы только за одну поездку.
Параграф 2. Обеспечение протезами
31. Инвалиды обеспечиваются шино-кожаными, комбинированными протезами, протезами, изготовленными по современным технологиям, приспособлениями к ним, чехлами на культи, ортопедическими аппаратами, вкладными башмачками, протезами-подставками, тростями, костылями, ходунками.
32. До выдачи основного протеза верхних и нижних конечностей, инвалиды обеспечиваются по медицинским показаниям учебно-тренировочными протезами со сроком ношения не более 6 месяцев.
Рабочими протезами с приспособлениями инвалиды обеспечиваются по их желанию одновременно с основным видом изделия.
33. Шино-кожаные, комбинированные протезы, ортопедические аппараты заменяются после того, как они пришли в негодность, но не ранее, чем через год со дня их получения.
34. Замена комплектующих узлов и изделий в составе протезов нижних и верхних конечностей, изготовленных по современной технологии, производится не ранее, чем через 3 года, для детей-инвалидов – не ранее, чем через 2 года со дня их получения;
замена комплектующих узлов и изделий с электронными коленными модулями производится не ранее чем через 5 лет, со дня их получения;
косметическая облицовка, стопы, приемная гильза, изготовленные на основе синтетических смол, чехлы – до 1 года;
замена протезов грудной железы, ходунков производится через 2 года, тростей и костылей – не менее, чем через год со дня их получения.
35. Инвалидам, получающим одновременно два протеза верхней или нижней конечности (основной и запасной или основной и рабочий), производится их замена не ранее, чем через два срока ношения.
36. При выдаче протезов ног к каждому протезу выдается по 3 чехла на культю ежегодно. Протезы грудной железы выдаются с двумя комплектами белья (бюстгалтер).
37. Если по истечении срока ношения протез находится в пригодном состоянии, и инвалид не желает заказывать новый протез до истечения повторного срока ношения, то на этот период ему выдаются чехлы из расчета ношения одного протеза.

30. Жол жүру (өнім берушіге дейiн және керi қарай) темiр жолда – қатты плацкарт вагон, мүгедектер үшін арнайы вагон тарифi бойынша, су жолдарында – екiншi класс тарифi бойынша, тас немесе топырақты жолдарда – белгіленген тарифтер бойынша, ұсынылған билеттiң немесе темiржол вокзалы, автовокзал, айлақ кассасы берген анықтаманың негiзiнде өтеледі.
Мүгедектерге жолақы төлеу жылына екi сапардан асырмай жүргізіледі. Бiрiншi топтағы мүгедектер мен мүгедек балаларды ертiп жүрушілерге, бандаждармен қамтамасыз етілуге құқығы бар адамдарға жол шығыстары бiр сапарға ғана өтеледі.
2-параграф. Протездермен қамтамасыз ету
31. Мүгедектер шино-былғары, құрастырмалы протездермен, қазiргi заманғы технологиялар бойынша жасалған протездермен, олардың құрылғыларымен, тұқылдарға кигiзетiн тыстармен, ортопедиялық аппараттармен, салынатын кебiстермен, тiреуiш-протездермен, таяқтармен, балдақтармен, жетек арбалармен қамтамасыз етіледi.
32. Қолдың және аяқтың негiзгi протезi берiлгенге дейiн мүгедектер медициналық көрсетілімдері бойынша кию мерзiмi 6 айдан аспайтын оқу-жаттығу протездерiмен қамтамасыз етіледi.
Мүгедектер құрылғылы жұмыс протездерiмен өздерiнiң қалауы бойынша бұйымның негiзгi түрiмен бiр мезгiлде қамтамасыз етіледi.
33. Шино-былғары, құрастырмалы протездер, ортопедиялық аппараттар олар жарамсыздыққа ұшырағаннан кейiн, бiрақ алынған күнінен бастап кемiнде 1 жылдан кейiн ауыстырылады.
34. Қазiргi заманғы технологиялар бойынша дайындалған аяқ және қол протездерінiң құрамындағы құрастырушы түйiндер мен бұйымдарды ауыстыру, олар алынған күннен бастап кемiнде 3 жылдан, мүгедек балалар үшiн – кемiнде 2 жылдан кейiн;
құрастырушы түйiндер мен электрондық тізе модулі бар бұйымдарды алмастыру, олар алынған күннен бастап кемінде 5 жылдан кейін жүргізіледі;
синтетикалық шайырлар негiзiнде дайындалған косметикалық қаптау, табандар, қабылдау гильзасы, тыстарды ауыстыру – 1 жылға дейiн;
кеуде безi протездерiн, жетек арбаларды ауыстыру – олар алынған күнiнен бастап 2 жылдан кейiн, таяқшалар мен балдақтарды кемiнде 1 жылдан кейін жүргiзіледi.
35. Аяқ немесе қолдың екi протезiн (негiзгі және қосалқы немесе негiзгi және жұмыс протезi) бiр мезгілде алған мүгедектерге оларды ауыстыру кемiнде екi кию мерзiмі өткеннен кейiн жүргiзіледi.
36. Аяқ протездерiн беру кезiнде жыл сайын әрбiр протезге 3-тен тұқыл тысы беріледi. Кеуде безi протездерi екi iшкиiм (бюстгалтер) жиынтығымен бiрге беріледi.
37. Егер кию мерзiмi өткеннен кейiн протез жарамды жай-күйде болса және мүгедек келесi кию мерзiмi өткенге дейін жаңа протезге тапсырыс бергісi келмесе, оған осы кезеңге бiр протездi пайдалану есебiнен белгіленген санда тыстар беріледi.

38. Решение о досрочной замене, а также продлении срока ношения, ремонте протезов, в том числе новых моделей, о переходе с шино-кожаных протезов на комбинированные протезы, протезы, изготовленные по новым (современным) технологиям, с электронными модулями принимается комиссионно и производится на основании соответствующего акта, составляемого поставщиком. При установлении комиссией факта некачественного изготовления изделия по вине поставщика, устранение брака осуществляется за счет его средств.
Параграф 3. Обеспечение ортопедической обувью
39. Инвалиды обеспечиваются следующими видами ортопедической обуви: сложной, малосложной, обувью на протезы и ортопедические аппараты.
Сложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности на 3 см и выше, при паралитических, варусных, эквиноварусных, вальгусных, плосковальгусных и полых стопах, косолапости, слоновости, ампутационных культях стоп по Шопару, Гритти, Лисфранку и Пирогову.
Малосложная ортопедическая обувь изготавливается при укорочении нижней конечности до 3 см, увеличении головок плюсневых костей, при продольном и поперечном плоскостопии, куркообразных и молоткообразных пальцах, шпорах пяточной кости и иной патологии стоп.
40. Сложная ортопедическая обувь (кроме сапог) выдается:
1) участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны по льготам и гарантиям, в количестве двух пар (летняя и зимняя) со сроком ношения один год, считая с момента выдачи заказа;
2) инвалидам первой и второй групп в количестве одной пары в год (летняя или зимняя);
3) детям-инвалидам – две пары в год (летняя и зимняя).
41. Инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным к ним по льготам и гарантиям, с ампутационными культями обеих рук либо при резком понижении функций обеих кистей, либо с поражением позвоночника, а также при анкилозах в тазобедренных суставах выдается обувь с боковыми резинками.
42. Инвалидам третьей группы от общего заболевания и с детства сложная ортопедическая обувь (летняя или зимняя) выдается с 50-процентной скидкой стоимости.
43. Услуги и работы сверх предусмотренных технологией на изготовление ортопедической обуви (ажурная строчка, микропористая подошва, рантовая отделка, меховой утеплитель либо другая улучшенная отделка), срочность изготовления оплачиваются заказчиком, кроме участников, инвалидов Великой Отечественной войны, а также лиц, приравненных по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны и детей-инвалидов.

38. Протездердi, оның iшiнде жаңа модельдерін мерзiмiнен бұрын ауыстыру, сондай-ақ оларды кию мерзiмiн ұзарту, жөндеу туралы, шино-былғары протездерден құрастырмалы протездерге, жаңа (заманауи) технологиялар бойынша дайындалған электрондық модульдері бар протездерге өту туралы шешімді комиссия қабылдайды және өнім беруші жасайтын тиiстi актінің негiзiнде жүргiзіледі. Комиссия өнім берушiнің кінәсiнен бұйымның сапасыз жасалу фактісiн анықтаған кезде, ақауды жөндеу соның қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
3-параграф. Ортопедиялық аяқкиiммен қамтамасыз ету
39. Мүгедектер ортопедиялық аяқкиімнiң мынадай түрлерiмен: күрделi, шамалы күрделi, протездерге және ортопедиялық аппараттарға арналған аяқкиiммен қамтамасыз етіледi.
Күрделi ортопедиялық аяқкиiм аяқ 3 см-ге және одан да жоғары қысқартылғанда, паралитикалық, варустық, эквиноварустық, вальгустық, жазық вальгустық және қуыс табандық, маймақ аяқтық, шораяқтық, табанның Шопар, Гритти, Лисфранк және Пирогов әдiсi бойынша кесiлген тұқылы кезiнде жасалады.
Шамалы күрделi ортопедиялық аяқкиiм аяқ 3 см-ге дейiн қысқартылғанда, табан сүйектерiнің басы үлкейгенде, ұзына бойы және көлденең жалпақ табандық, башайлар шүрiппе және балға тәрiздес болғанда, өкше сүйегіне темiр орнатылғанда және табанның өзге де паталогиясы кезiнде жасалады.
40. Күрделi ортопедиялық аяқкиiм (етіктен басқа):
1) Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектерiне, сондай-ақ жеңiлдiктер мен кепiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға екі жұп (жазғы немесе қысқы) тапсырыс берiлген сәттен бастап есептегенде, бiр жыл пайдалану мерзiмiмен;
2) бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге жылына бiр жұп мөлшерiнде (жазғы немесе қысқы);
3) мүгедек балаларға – жылына екі жұп (жазғы және қысқы) беріледi.
41. Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне және жеңілдiктер мен кепілдiктер бойынша оларға теңестірiлген адамдарға екi қолы бiрдей кесiлгенде не екi қолының функциялары күрт төмендегенде не омыртқа жотасы зақымданғанда, сондай-ақ жамбас-сан буындарындағы анкилоздар кезінде бүйiрлік резеңкелерi бар аяқкиiм беріледi.
42. Жалпы аурудан және бала жасынан болған үшiншi топтағы мүгедектерге күрделi ортопедиялық аяқкиiм (жазғы немесе қысқы) 50 пайыздық құн жеңілдiгімен беріледi.
43. Ортопедиялық аяқкиiм дайындау технологиясында көзделгендерден тыс қызметтер мен жұмыстарға (өрнектi тiгiс, микросаңылаулы ұлтан, сыздықты әрлеу, үлбiрлi жылылық не басқа да жақсартылған әрлеу), дайындау жеделдігіне Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiн, сондай-ақ жеңілдiктер мен кепiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдарды және мүгедек балаларды қоспағанда, тапсырыс берушілер ақы төлейдi.

Параграф 4. Обеспечение обувью на протезы
44. Участникам, инвалидам Великой Отечественной войны, а также лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, выдается одна пара обуви на протезы со сроком ношения 1 год, считая с момента выдачи заказа.
Детям-инвалидам – две пары обуви (летняя и зимняя на сукне) со сроком ношения 1 год с момента выдачи заказа.
45. Инвалидам первой и второй групп выдается одна пара обуви на протезы со скидкой 50 процентов от стоимости.
Инвалидам третьей группы такая обувь изготавливается за счет их собственных средств.
46. При ампутации одной нижней конечности инвалиды, имеющие право на льготное или бесплатное протезирование, обеспечиваются в установленном порядке обувью на сохранившуюся нижнюю конечность в количестве двух полупар.
47. Инвалидам, вместо ортопедических или протезных ботинок по их желанию за счет собственных средств, изготавливаются сапоги. В этом случае заказчикам предоставляется скидка к стоимости сапог в сумме, предусмотренной на изготовление ботинок.
Параграф 5. Обеспечение лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами
48. Лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами со сроком ношения один год обеспечиваются:
1) участники, инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны;
2) дети-инвалиды.
49. Инвалиды первой и второй групп от общего заболевания и с детства, обеспечиваются лечебно-профилактическими протезно-ортопедическими средствами с 50-процентной скидкой от их стоимости со сроком ношения 1 год, если они предназначены для лечения заболевания, либо травм, приведших к инвалидности этих граждан.
Параграф 6. Обеспечение иными протезно-ортопедическими средствами
50. Приспособление для надевания рубашек, приспособление для надевания колгот, приспособление для надевания носков, приспособление (крючок) для застегивания пуговиц, захват активный, захват для удержания посуды, захват для открывания крышек, захват для ключей заменяются не ранее, чем через 5 лет.
Глава 3. Порядок обеспечения инвалидов техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами
Параграф 1. Порядок оформления заказов и выдачи технических вспомогательных (компенсаторных) средств
51. Инвалиды обеспечиваются техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами на основании заявлений и ИПР, разработанных территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

4-параграф. Протездерге арналған аяқкиiммен қамтамасыз ету
44. Ұлы Отан соғысының қатысушыларына, мүгедектерiне, сондай-ақ жеңiлдiктер мен кепiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдарға тапсырыс берілген сәттен бастан есептегенде, 1 жыл кию мерзiмiмен протездерге арналған бiр жұп аяқкиiм беріледi.
Мүгедек балаларға – тапсырыс берiлген сәттен бастап 1 жыл кию мерзiмiмен екi жұп (жазғы және қысқы мауыты) аяқкиiм беріледi.
45. Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге протездерге арналған аяқкиiмнің бiр жұбы құнының 50 пайыздық жеңiлдiгiмен беріледi.
Үшіншi топтағы мүгедектерге мұндай аяқкиiм олардың өз қаражаты есебiнен дайындалады.
46. Жеңiлдiкпен не тегiн протездеуге құқығы бар мүгедектер бiр аяғы кесiлген кезде белгiленген тәртiппен сау аяғына жартылай жұп аяқкиiммен қамтамасыз етіледi.
47. Мүгедектерге ортопедиялық немесе протездiк бәтеңкелердiң орнына, олардың қалауы бойынша, өз қаражаты есебiнен етiктер дайындалады. Бұл жағдайда тапсырыс берушілерге бәтеңке жасауға көзделген сомада етiктің құнына жеңiлдiк беріледi.
5-параграф. Емдеу-профилактикалық протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету
48. Пайдалану мерзiмi 1 жыл емдеу-профилактикалық протездiк-ортопедиялық құралдармен:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары, мүгедектерi, сондай-ақ жеңілдiктер мен кепiлдiктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне теңестірiлген адамдар;
2) мүгедек балалар қамтамасыз етіледi.
49. Жалпы аурудан және бала жасынан болған бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектер, егер олар бұл азаматтарды мүгедектiкке әкеп соқтырған ауруды не жарақатты емдеуге арналса, емдеу-профилактикалық протездiк-ортопедиялық құралдармен 1 жыл пайдалану мерзiмiмен 50 пайыздық жеңiлдікпен қамтамасыз етіледi.
6-параграф. Өзге протездiк-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету
50. Жейде киюге арналған құрылғы, колготки киюге арналған құрылғы, шұлық киюге арналған құрылғы, түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек), белсенді ұстағыш, ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш, қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш, кілтке арналған ұстағыш 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
3-тарау. Мүгедектерді техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарға тапсырыстарды ресімдеу және оларды беру тәртібі
51. Мүгедектер техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен өтініштер және халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесi осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сай әзірлеген ОЖБ негізінде қамтамасыз етіледі.

55. Специалист горуправления, отдела занятости, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя, обеспечивает соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил.
56. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в АИС "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР.
Параграф 2. Порядок обеспечения сурдотехническими средствами
57. За счет средств государственного бюджета сурдотехническими средствами обеспечиваются инвалиды, участники и инвалиды Великой Отечественной войны, а также лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны.
58. Горуправления, отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в сурдотехнических средствах с указанием их перечня и количества.
Облуправление на основании потребности, представленной отделами занятости, определяет по области сводную потребность в сурдотехнических средствах с указанием их перечня и количества.
59. Облуправление (горуправление) осуществляет закуп сурдотехнических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
60. Отделы занятости в течение месяца после выдачи сурдотехнических средств представляют списки инвалидов, получивших сурдотехнические средства, в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, адреса места жительства, наименования полученного сурдотехнического средства, даты выдачи, а также подписи лица в получении.
61. Слухопротезирование, электроакустическая коррекция остаточного слуха проводится с учетом особенностей детского и взрослого населения, с обязательным обучением их адаптации к слуховому аппарату, а также с приобретением навыков по его использованию и длительной эксплуатации.
62. Обеспечение слуховыми аппаратами, комплектующими изделиями, запасными частями, источниками питания к ним, сурдологическое обследование, слухопротезную помощь, подбор, заключение на соответствие слуховых аппаратов техническим характеристикам, сервисное обслуживание, ремонт проводит организация, специализирующаяся на оказании слухопротезной помощи с целью медико-социальной реабилитации путем подбора и выдачи современных слуховых аппаратов, наблюдения за состоянием слуха, техническом обслуживании слуховых аппаратов, имеющая соответствующую материально-техническую базу и специалистов, определяемая облуправлением (горуправлением) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – организация).

55. Өтінішті қабылдаған қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, өтініш беруші осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
56. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне енгізеді.
2-параграф. Сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
57. Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен мүгедектер, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері, сондай-ақ жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз етіледі.
58. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтiнiштердiң және ОЖБ негiзiнде сурдотехникалық құралдарға қажеттілiкті олардың тiзбесi мен санын көрсете отырып қалыптастырады.
Облыстық басқарма жұмыспен қамту бөлімдері ұсынған қажеттілік негізінде сурдотехникалық құралдардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға жиынтық қажеттілікті облыс бойынша айқындайды.
59. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) сурдотехникалық құралдарды сатып алуды мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
60. Жұмыспен қамту бөлімдері сурдотехникалық құралдарды бергеннен кейін бір ай ішінде мүгедектің тегiн, атын, әкесiнiң атын (бар болса), туған күнін, тұрғылықты жерінің мекенжайын, алған сурдотехникалық құралдың атауын, берілген күнін, сондай-ақ алған адамның қолын көрсете отырып, сурдотехникалық құралдар алған мүгедектердің тізімдерін облыстық басқармаға ұсынады.
61. Естуді протездеу, қалған есту қабілетін электроакустикалық түзету балалардың, ересек адамдардың ерекшелiктерi ескеріле отырып, оларды есту аппаратына бейiмделуге мiндетті түрде үйрете отырып, сондай-ақ оны қолдану және ұзақ пайдалануға дағды алдыра отырып жүргiзіледі.
62. Мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық басқарма (қалалық басқарма) айқындайтын, тиiсті материалдық-техникалық базасы мен мамандары бар, қазiргi заманғы есту аппараттарын таңдау және беру арқылы медициналық-әлеуметтiк оңалту, естудiң жай-күйiн байқау мақсатында естуді протездеу көмегiн көрсетуге, есту аппараттарына техникалық қызмет көрсетуге маманданған ұйым (бұдан әрi – ұйым) есту аппараттарымен, жиынтықты бұйымдармен, қосалқы бөлшектермен, оларды қоректендiру көздерiмен қамтамасыз етудi, сурдологиялық тексерудi, естудi протездеу көмегiн, есту аппараттарын таңдауды, олардың техникалық сипаттамаларға сәйкестiгiне қорытынды берудi, сервистiк қызмет көрсетудi, жөндеудi жүргiзедi.

63. Слуховые аппараты участникам и инвалидам Великой Отечественной войны заменяются не ранее, чем через 3 года и через 4 года – всем остальным категориям инвалидов.
64. Участникам и инвалидам Великой Отечественной войны один раз в 3 года, инвалидам один раз в 4 года организацией производится ремонт слухового аппарата, выдаются звукопроводы, батарейки или аккумуляторы в стандартной заводской комплектации с обязательной отметкой в медико-социальной карте о дате выдачи и подписи получившего лица.
65. Досрочная выдача слухового аппарата производится организацией на основании соответствующих документов облуправления (горуправления):
1) при ухудшении слуха и необходимости коррекции слуха другим типом слухового аппарата;
2) в случае хищения или утери слухового аппарата. В случае хищения слухового аппарата предоставляется справка из органов внутренних дел по месту жительства заявителя.
66. Ноутбук с веб-камерой, многофункциональные сигнальные системы, телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач, часы для глухих и слабослышащих лиц, голосообразующий аппарат, а также речевые процессоры к кохлеарным имплантам, установленные (замененные) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, заменяются не ранее, чем через 5 лет с даты их установки (замены), выдачи.
67. Горуправлением, отделами занятости ведется журнал регистрации заявлений на оказание услуги по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – журнал) и ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом формируются списки инвалидов с кохлеарными имплантами, нуждающихся в замене и настройке речевого процессора, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, адреса места жительства, даты разработки и номера ИПР, места проведения операции кохлеарной имплантации в медицинской организации, вида (модели) речевого процессора (далее – список инвалидов).
68. Облуправление (горуправление) на основании списков:
1) определяет потребность в услуге по замене речевого процессора с указанием количества и вида (модели) речевых процессоров;
2) организует работу по направлению инвалидов с кохлеарными имплантами для получения услуги по замене речевого процессора.
69. Организация обеспечивает инвалидов с кохлеарными имплантами речевым процессором, вид, модель и марка которого совместимы с ранее им установленным кохлеарным имплантом.

63. Есту аппараттары Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне кемiнде 3 жылдан кейiн және мүгедектердiң қалған санаттарына 4 жылдан кейiн ауыстырылады.
64. Ұйым Ұлы Отан соғысының мүгедектерi мен қатысушыларына 3 жылда бiр рет, мүгедектерге 4 жылда бiр рет есту аппараттарын жөндеудi жүргiзедi, дыбыс өткiзгiш сымдарды, батарейкаларды немесе стандарттық зауыт жинаған аккумуляторларды, медициналық-әлеуметтiк картада берiлген күнін мiндетті түрде белгілеп және алған адамның қолын қойғызып бередi.
65. Ұйым есту аппаратын мерзімінен бұрын беруді облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) тиісті құжаттары негізінде жүргiзедi:
1) есту қабілеті нашарлаған және есту қабілетін есту аппаратының басқа түрiмен түзеу қажет болғанда;
2) есту аппараты ұрланған немесе жоғалған жағдайда. Есту аппараты ұрланған жағдайда өтініш берушінің тұрғылықты жерi бойынша ішкі істер органдарынан анықтама ұсынылады.
66. Веб-камерасы бар ноутбук, көпфункционалды дабылды жүйелер, мәтіндік хабарламалы және хабар қабылдайтын ұялы телефондар, саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар, дауыс шығаратын аппарат, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес орнатылған (ауыстырылған) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары, олар орнатылған (ауыстырылған) күннен бастап кемінде 5 жылдан кейін ауыстырылады.
67. Қалалық басқарма, жұмыспен қамту бөлімдері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау қызметтерін көрсетуге өтініштерді тіркеу журналын (бұдан әрі – журнал) жүргізеді және мүгедектің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған күнін, тұрғылықты жерінің мекенжайын, ОЖБ-ның әзірленген күні мен нөмірін, медициналық ұйымдағы кохлеарлық имплантацияға операция жасалған орынды, сөйлеу процессорының түрін (моделін) көрсете отырып, сөйлеу процессорын ауыстыруға және баптауға мұқтаж кохлеарлық импланты бар мүгедектердің тізімдерін (бұдан әрі – мүгедектердің тізімі) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні қалыптастырады.
68. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) тізімдердің негізінде:
1) сөйлеу процессорларының санын және түрін (моделін) көрсете отырып, сөйлеу процессорын ауыстыру бойынша қызметке қажеттілікті айқындайды;
2) сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін алу үшін кохлеарлық импланты бар мүгедектерге жолдама беру жұмысын ұйымдастырады.
69. Ұйым кохлеарлық импланты бар мүгедектерді оларға бұрын орнатылған кохлеарлық имплантпен түрі, моделі және маркасы үйлесетін сөйлеу процессорымен қамтамасыз етеді.

70. Инвалиды с кохлеарными имплантами, направленные для замены речевого процессора (их законные представители), представляют организации:
1) направление облуправления (горуправления);
2) копию документа, удостоверяющего личность инвалида;
3) копию документа, удостоверяющего личность одного из родителей (опекунов, попечителей) – в случае подачи заявления на оказание услуги по замене речевого процессора ребенку-инвалиду.
71. Организация составляет ведомость оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и представляет в облуправление (горуправление).
72. Организация составляет акт приемки-передачи использованного (возвращаемого) речевого процессора по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт приемки-передачи речевого процессора).
73. Акт приемки-передачи речевого процессора заполняется в трех экземплярах: один экземпляр остается у пациента, второй экземпляр остается у организации, третий экземпляр передается вместе с изъятым речевым процессором в РГКП "Научно-практический центр развития социальной реабилитации" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – НПЦ) для формирования резервного фонда, с учетом технического состояния, возможности дальнейшего использования речевых процессоров в порядке, определяемом НПЦ.
74. Изъятые речевые процессоры подлежат передаче в НПЦ для учета. Учет ведет ответственное лицо, назначенное приказом руководителя НПЦ.
75. В оказании услуги по замене речевого процессора отказывается в случаях:
1) если не истек срок замены речевого процессора, установленный пунктом 66 настоящих Правил;
2) предоставления неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 52, 53 и 54 настоящих Правил.
76. Речевой процессор досрочно выдается из резервного фонда инвалидам при утере, поломке, хищении речевого процессора на срок до замены новым или до осуществления ремонта, с учетом технического состояния речевого процессора, на основании следующих документов:
1) направление горуправления, отдела занятости на предоставление речевого процессора из резервного фонда;
2) заявление на выдачу речевого процессора к кохлеарному импланту из резервного фонда по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам на имя руководителя НПЦ, с указанием причины обращения;
3) копия документа, удостоверяющего личность инвалида;
4) копия документа, удостоверяющего личность законного представителя или лица, получившего доверенность – при подаче заявления указанными лицами;

70. Сөйлеу процессорын ауыстыруға жіберілген кохлеарлық импланты бар мүгедектер (олардың заңды өкілдері) ұйымға:
1) облыстық басқарманың (қалалық басқарманың) жолдамасын;
2) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) мүгедек балаға сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін көрсетуге өтініш берілген жағдайда – ата-анасының (қамқоршыларының, қорғаншыларының) бірінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
71. Ұйым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша көрсетілген қызметтердің тізбесін жасайды және облыстық басқармаға (қалалық басқармаға) ұсынады.
72. Ұйым осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданылған (қайтарылатын) сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру актісін (бұдан әрі – сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру актісі) жасайды.
73. Сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру актісі үш данада толтырылады: бір данасы пациентте қалады, екінші данасы ұйымда қалады, үшінші данасы сөйлеу процессорының техникалық жағдайын, одан әрі пайдалану мүмкіндіктерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Әлеуметтік оңалтуды дамытудың ғылыми-практикалық орталығы" РМҚК (бұдан әрі – ҒПО) белгілеген тәртіппен резервтік қор қалыптастыру үшін алып тасталған сөйлеу процессорымен бірге ҒПО-ға беріледі.
74. Алып тасталған сөйлеу процессорлары есепке алу үшін ҒПО-ға берілуге тиіс. Есепке алуды ҒПО басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адам жүргізеді.
75. Сөйлеу процессорын ауыстыру қызметін көрсетуден мынадай жағдайларда:
1) егер сөйлеу процессорының осы Қағидалардың 66-тармағында белгіленген ауыстыру мерзімі өтпесе;
2) осы Қағидалардың 52, 53 және 54-тармақтарында көзделген құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылғанда бас тартылады.
76. Сөйлеу процессоры мүгедектерге жоғалған, сынған, ұрланған жағдайда, сөйлеу процессорының техникалық жай-күйін ескере отырып, жаңасымен ауыстырылғанға немесе жөндеу жүзеге асырылғанға дейінгі мерзімге мынадай құжаттар:
1) сөйлеу процессорын резервтік қордан беруге қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің жолдамасы;
2) жүгіну себебін көрсете отырып осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҒПО басшысының атына резервтік қордан кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын беруге өтініш;
3) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) заңды өкіл немесе сенімхат алған адам өтініш берген кезде – көрсетілген адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;

5) оценки технического состояния речевого процессора, проводимой специалистом НПЦ.
Направление на предоставление речевого процессора из резервного фонда выдается горуправлением, отделом занятости по обращению инвалида.
77. В случае хищения речевого процессора предоставляется справка из органов внутренних дел по месту жительства заявителя. Факт утери рассматривается комиссией, состоящей из не менее трех специалистов НПЦ и утверждаемой приказом руководителя НПЦ, в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления.
Решение о выдаче или отказе в выдаче из резервного фонда речевого процессора оформляется протоколом.
78. При досрочной выдаче речевого процессора из резервного фонда, специалистами НПЦ проводятся следующие работы:
осмотр врачом-сурдологом (отоларингологом) пациента;
аудиометрия;
телеметрия;
настройка (перенастройка) речевого процессора для данного пациента с целью корректной связи речевого процессора с кохлеарным имплантом.
79. Досрочная выдача речевого процессора из резервного фонда фиксируется в журнале учета (выдачи) речевого процессора к кохлеарному импланту, где указывается дата выдачи речевого процессора, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, получившего речевой процессор, его паспортные данные, адрес постоянного местожительства (регистрации), марка (вид) речевого процессора, дата операции, дата предыдущей настройки (замены) (в случае проведения), причина выдачи (поломка, утеря или другая причина), на какой срок выдан (до замены новым или до возврата из ремонта), очередной срок настройки (замены).
80. Слухоречевая адаптация детей-инвалидов с нарушением слуха после кохлеарной имплантации в рамках социальной реабилитации проводится в условиях дневного и (или) круглосуточного наблюдений за счет средств государственного бюджета.
Один курс слухоречевой адаптации в условиях:
1) дневного наблюдения проводится в течение не более 15 рабочих дней;
2) круглосуточного наблюдения в течение не менее 15 календарных дней.
81. Аренда помещения для проживания и расходы на питание ребенка-инвалида с кохлеарным имплантом, проходящего слухоречевую адаптацию в условиях круглосуточного наблюдения, и сопровождающего его родителя (законного представителя), а также расходы им на проезд один раз в год до места назначения и обратно обеспечиваются организацией в рамках запланированных средств государственного бюджета.
Проезд возмещается по железной дороге по тарифу жесткого плацкартного вагона, специализированного вагона для инвалидов, по водным путям – по тарифу второго класса, по шоссейным или грунтовым дорогам – по установленным тарифам, на основании предъявленного билета или справки, выданной кассой железнодорожного вокзала, автовокзала, пристани.

5) ҒПО маманы жүргізетін сөйлеу процессорының техникалық жай-күйін бағалаудың негізінде резервтік қордан мерзімінен бұрын беріледі.
77. Сөйлеу процессоры ұрланған жағдайда өтініш берушінің тұрғылықты жерi бойынша ішкі істер органдарынан анықтама ұсынылады. Жоғалу фактісін ҒПО-ның үш маманынан тұратын және ҒПО басшысының бұйрығымен бекітілетін комиссия өтініш келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде қарайды.
Резервтік қордан сөйлеу процессорын беру немесе беруден бас тарту туралы шешім хаттама түрінде ресімделеді.
78. Сөйлеу процессорын резервтік қордан мерзімінен бұрын берген кезде ҒПО мамандары мынадай жұмыстар жүргізеді:
пациентті сурдолог дәрігердің (отоларингологтың) қарауы;
аудиометрия;
телеметрия;
сөйлеу процессорын осы пациент үшін сөйлеу процессорының кохлеарлық имплантпен дұрыс байланысын жасау мақсатында баптау (қайта баптау).
79. Сөйлеу процессорын резервтік қордан мерзімінен бұрын беру кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын есепке алу (беру) журналында белгіленеді, онда сөйлеу процессорының берілген күні, сөйлеу процессорын алған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), оның паспортының деректері, тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы, сөйлеу процессорының маркасы (түрі), операцияның күні, алдыңғы баптау (ауыстырылған) күні (жүргізілген жағдайда), беру себебі (сыну, жоғалу немесе басқа себеп), қандай мерзімге берілгені (жаңасымен ауыстырылғанға дейін немесе жөндеуден қайтарылғанға дейін), кезекті баптау (ауыстыру) мерзімі көрсетіледі.
80. Әлеуметтік оңалту шеңберінде есту қабілеті бұзылған мүгедек балаларды кохлеарлық имплантациядан кейін есту-сөйлеуге бейімдеу мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен күндізгі және (немесе) тәулік бойғы байқау жағдайларында жүргізіледі.
Есту-сөйлеуге бейімдеудің бір курсы мынадай жағдайларда:
1) күндізгі бақылау – 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде;
2) тәуліктік бақылау – кемінде күнтізбелік 15 күн ішінде жүргізіледі.
81. Тәуліктік бақылау жағдайларында есту-сөйлеуге бейімдеуден өтіп жатқан кохлеарлық импланты бар мүгедек бала мен онымен бірге жүретін ата-анасына (заңды өкіліне) тұру үшін үй-жайды жалға алуды және тамақтану шығыстарын, сондай-ақ оларға жылына бiр рет межелі жерге дейін және кері қарай жол жүруге шығыстарды ұйым мемлекеттік бюджеттің жоспарланған қаражаты шеңберінде қамтамасыз етеді.
Жол жүру темiр жолда қатты плацкарт вагон, мүгедектер үшін арнайы вагон тарифi бойынша, су жолдарында – екiншi класс тарифi бойынша, тас немесе топырақты жолдарда – белгіленген тарифтер бойынша ұсынылған билеттiң немесе темiржол вокзалы, автовокзал, айлақ кассасы берген анықтаманың негiзiнде төленедi.

Параграф 3. Порядок обеспечения тифлотехническими средствами
82. Инвалиды первой и второй групп, дети-инвалиды обеспечиваются тифлотехническими средствами на основании заявлений, ИПР.
83. Горуправления, отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в тифлотехнических средствах с указанием их перечня и количества.
Облуправление на основании потребности, представленной отделами занятости, определяет по области сводную потребность в тифлотехнических средствах с указанием их перечня и количества.
84. Облуправление (горуправление) осуществляет закуп тифлотехнических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
85. Горуправления, отделы занятости проводят выдачу тифлотехнических средств по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места жительства, наименования полученного тифлотехнического средства, даты получения, отметки в получении.
86. Ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи, читающая машина, прибор для письма по системе Брайля, телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном, плейер для воспроизведения звукозаписи, часы для лиц с ослабленным зрением, термометр с речевым выходом, тонометр с речевым выходом, глюкометр с речевым выходом и тест полосками заменяются не ранее, чем через 5 лет.
Тест полоски для определения уровня сахара в крови, входящие в комплект глюкометра с речевым выходом, приобретаются в количестве 300 штук.
После использования тест-полосок, входящих в комплект глюкометра, тест полоски для определения уровня сахара в крови приобретаются инвалидом за счет собственных средств.
Тифлотрость, грифель для письма по системе Брайля заменяются не ранее, чем через 2 года.
Нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушением зрения заменяются не ранее, чем через 5 лет.
Бумага для письма рельефно-точечным шрифтом в количестве 1500 листов выдается на срок не менее 1 года.
Говорящий самоучитель брайлевского шрифта, азбука разборная по Брайлю выдается инвалиду один раз, пожизненно.
87. Отделы занятости в течение месяца после выдачи тифлотехнических средств представляют списки инвалидов, получивших тифлотехнические средства, в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места жительства, наименования полученного тифлотехнического средства, даты выдачи, а также подписи лица в получении.
Параграф 4. Порядок обеспечения обязательными гигиеническими средствами

3-параграф. Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі
82. Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектер, мүгедек балалар тифлотехникалық құралдармен өтініштердің, ОЖБ негiзiнде қамтамасыз етіледi.
83. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініштердің және ОЖБ негізінде тифлотехникалық құралдарға қажеттілікті олардың тізбесі мен санын көрсете отырып қалыптастырады.
Облыстық басқарма жұмыспен қамту бөлімдері ұсынған қажеттілік негізінде тифлотехникалық құралдарға жиынтық қажеттілікті олардың тізбесі мен санын көрсете отырып облыс бойынша айқындайды.
84. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) тифлотехникалық құралдарды сатып алуды мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
85. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлiмдерi тифлотехникалық құралдарды беруді мүгедектің тегiн, атын, әкесiнiң атын (бар болса), туған күнiн, тұратын жерiн, алынған тифлотехникалық құралдың атауын, алған күнiн, алғаны туралы белгіні көрсете отырып тiзiм бойынша жүргiзедi.
86. Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук, оқу машинасы, Брайль жүйесі бойынша жазу құралы, дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефон, дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер, нашар көретін адамдарға арналған сағаттар, сөз шығаратын термометр, сөз шығаратын тонометр, тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Сөз шығаратын глюкометр жиынтығына кіретін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшалары 300 данада сатып алынады.
Глюкометр жиынтығына кіретін тест жолақшаларын пайдаланғаннан кейін қандағы қант деңгейін анықтауға арналған тест жолақшаларын мүгедектер өз қаражаты есебінен сатып алады.
Тифлотаяқ, Брайль жүйесі бойынша жазу грифелі 2 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері 5 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
Рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз 1500 парақ мөлшерінде 1 жылдан кем болмайтын мерзімге беріледі.
Брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал, Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе мүгедекке бір рет өмір бойына беріледі.
87. Жұмыспен қамту бөлiмдерi тифлотехникалық құралдар берiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде мүгедектiң тегiн, атын және әкесінің атын (бар болса), туған күнін, тұратын жерiн, алған тифлотехникалық құралдың атауын, берілген күнiн, алған адамның қолын көрсете отырып, тифлотехникалық құралдарды алған мүгедектердiң тiзiмдерiн облыстық басқармаға ұсынады.
4-параграф. Мiндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету тәртібі

88. Инвалиды обеспечиваются обязательными гигиеническими средствами на основании заявлений и ИПР, разработанной в соответствии с медико-социальными показаниями и противопоказаниями согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
89. При соответствии пакета документов, в течение десяти рабочих дней со дня приема документов горуправления, отделы занятости направляют заявителю уведомление об оформлении документов в произвольной форме на предоставление обязательных гигиенических средств (далее – уведомление).
Горуправления, отделы занятости после выдачи уведомления ежеквартально 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, составляют списки об инвалидах, подлежащих обеспечению обязательными гигиеническими средствами и формируют потребность в обязательных гигиенических средствах, с указанием их перечня и количества.
90. На основании сформированной потребности горуправления, отделы занятости проводят закуп обязательных гигиенических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
91. Горуправления, отделы занятости проводят выдачу обязательных гигиенических средств по списку с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, количества, даты получения, отметки в получении.
92. Обязательные гигиенические средства предоставляются инвалидам с месяца обращения.
93. Обязательные гигиенические средства выдаются инвалидам на год в следующем количестве:
1) подгузники для инвалидов с нарушением опорно-двигательного аппарата – 730 штук;
2) мочеприемники для инвалидов с нарушением мочеполовой системы – 365 штук;
3) калоприемники для инвалидов с кишечным заболеванием – 365 штук;
4) впитывающие простыни (пеленки) – 365 штук;
5) катетер – 12 штук;
6) паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы – 12 штук;
7) крем защитный – 12 штук;
8) порошок (пудра) абсорбирующий – 12 штук;
9) нейтрализатор запаха – 12 штук;
10) очиститель для кожи – 12 штук.
94. Кресло-стул с санитарным оснащением, опорные откидные поручни для туалетных комнат, поручни для ванных комнат заменяются не ранее, чем через 4 года.
95. Отделы занятости в течение месяца после выдачи обязательных гигиенических средств, представляют списки инвалидов, получивших обязательные гигиенические средства, в облуправление с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, даты выдачи, а также подписи лица в получении.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи и технических вспомогательных (компенсаторных) средств
Наименование
средств реабилитации
Показания
Противопоказания

88. Мүгедектер міндетті гигиеналық құралдармен өтініштердің және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерге сай әзірленген ОЖБ негізінде қамтамасыз етіледі.
89. Құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда, құжаттарды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініш берушіге еркін нысанда міндетті гигиеналық құралдарды ұсынуға құжаттар ресімдеу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді.
Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері хабарлама берілгеннен кейін тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күні міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз етілуге тиіс мүгедектер туралы тізімдерді жасайды және міндетті гигиеналық құралдардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға қажеттілікті қалыптастырады.
90. Қалыптастырылған қажеттілік негізінде қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері міндетті гигиеналық құралдарды сатып алуды мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
91. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлiмдерi міндеттi гигиеналық құралдарды берудi мүгедектің тегін, атын, әкесiнiң атын (бар болса), туған күнiн, тұрғылықты жерiн, алған міндетті гигиеналық құралдың атауын, санын, алған күнiн, алғаны туралы белгiні көрсете отырып тiзiм бойынша жүргiзедi.
92. Міндетті гигиеналық құралдар мүгедектерге жүгінген айдан бастап беріледі.
93. Мiндетті гигиеналық құралдар мүгедектерге бiр жылға төмендегідей мөлшерде берiледi:
1) тiрек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектерге арналған жөргектер – 730 дана;
2) несеп-жыныс жүйесi бұзылған мүгедектерге арналған несеп қабылдағыштар – 365 дана;
3) iшек ауруы бар мүгедектерге арналған нәжiс қабылдағыштар – 365 дана;
4) сіңіргіш жаймалар (жаялықтар) – 365 дана;
5) катетер – 12 дана;
6) стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик – 12 дана;
7) қорғаныш крем – 12 дана;
8) сіңіргіш ұнтақ (опа) – 12 дана;
9) иісті бейтараптандырғыш – 12 дана;
10) теріні тазартқыш – 12 дана.
94. Санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық, дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар, жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар 4 жылдан бұрын ауыстырылмайды.
95. Жұмыспен қамту бөлімдерi мiндетті гигиеналық құралдар берiлгеннен кейiн бiр ай iшiнде мүгедектiң тегін, атын, әкесiнің атын (бар болса), туған күнiн, тұрғылықты жерiн, алған мiндетті гигиеналық құралдың атауын, берiлген күнiн, сондай-ақ алғандығына адамның қойған қолын көрсете отырып, гигиеналық құралдарды алған мүгедектердiң тiзiмiн облыстық басқармаға ұсынады.
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi
(орнын толтырушы)
құралдармен қамтамасыз ету
қағидаларына
1-қосымша
Протездік-ортопедиялық көмек және техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарды ұсынуға медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер
Оңалту құралдардың атауы
Көрсетілімдер
Қарсы көрсетілімдер

1. Протезно-ортопедические средства
1.1
протезы грудной железы
Отсутствие грудной железы или ее части после мастэктомии
Индивидуальная непереносимость компонентов, входящих в состав изделия.
Заболевания кожи в области операционного рубца
1.2
аппараты, туторы
Необходимость фиксации суставов при выраженных или значительно выраженных нарушениях статодинамических функций верхней или нижней конечности вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
При невозможности осевой нагрузки на нижние конечности, выраженные костно-суставные контрактуры суставов.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.3
костыли, трости
ходунки
Нарушения статодинамических функций вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития нижних конечностей, таза и позвоночника, центральной, периферической нервной системы, а также болезней системы кровообращения, органов дыхания, болезней мочеполовой системы и нарушений обмена веществ
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.4
корсеты, реклинаторы, головодержатели
Нарушения статодинамических функций позвоночника вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.5
бандажи, лечебные пояса
Нарушения статодинамических функций организма вследствие заболеваний, последствий травм, аномалий развития опорно-двигательного аппарата, заболеваний сосудов верхних и нижних конечностей, грыжи различных локализаций, опущение органов брюшной полости
Ущемленные грыжи, не вправляемые грыжи. Индивидуальная непереносимость материала, из которого изготовлено изделие
1.6
детские профилактические штанишки
Дисплазия тазобедренного (-ых) сустава (-ов) у младенцев
1.7
приспособление для надевания рубашек
Нарушение мелкой моторики, вынужденность производить манипуляции одной рукой (ампутация, выраженный парез или плегия одной верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, высокие ампутационные культи обеих верхних конечностей, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.8
приспособление (крючок) для застегивания пуговиц
1.9
приспособление для надевания колгот
Выраженный тетрапарез, трипарез, нижняя параплегия, выраженный гемипарез; выраженный парез обеих верхних конечностей; выраженный парез одной верхней конечности; выраженные амиостатические нарушения; ампутационные культи верхних конечностей, преимущественно при пользовании протезами; деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы).
Отсутствие возможности наклоняться и тянуться к стопе.
Верхняя параплегия, высокие ампутационные культи обеих верхних конечностей, выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения и гиперкинетические нарушения.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения

1. Протездiк-ортопедиялық құралдар
1.1
кеуде бездерінің протездері
Кеуде безінің немесе мастэктомиядан кейін оның бөлігінің болмауы
Бұйымдар құрамына кіретін компоненттерді жеке көтере алмаушылық.
Операциядан кейінгі тыртық айналасындағы тері аурулары
1.2
аппараттар, туторлар
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан қол-аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын немесе едәуір айқын бұзылуы кезінде буындарды фиксациялау қажеттілігі
Аяқтарға осьтік жүктеменің мүмкін еместігі кезінде, буындардың айқын білінетін сүйек-буын контрактуралары.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.3
балдақтар, таяқтар, жетек арбалар
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан аяқтардың, жамбас пен омыртқаның, орталық, перифериялық нерв жүйесінің, статодинамикалық функцияларының бұзылуы, сондай-ақ қанайналымы жүйесі, тыныс алу органдары аурулары, несептік-жыныстық жүйе аурулары және зат алмасудың бұзылуы
Қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.4
корсеттер, реклинаторлар, басұстағыштар
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан омыртқаның статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.5
бандаждар, емдік белбеулер
Аурулардың жарақаттардың, тірек-қимыл аппараттарының даму аномалиясы, қол-аяқ буындарының ауруы, әр жерде орналасқан грыжаның, ішперде қуысы ағзаларының төмен түсуі салдарынан организмнің статодинамикалық функцияларының бұзылуы
Қысылған, түзелмейтін грыжалар.
Бұйым жасалған материалдарды жеке көтере алмаушылық
1.6
балалардың профилактикалық шалбаршалары
Сәбилердің сан жамбас буынының дисплазиясы
1.7
жейде киюге арналған құрылғы
Ұсақ моториктердің бұзылуы, бір қолымен (ампутация, бір қолдың айқын білінетін парезі немесе плегиясы) манипуляция жасауға мәжбүр болу, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактурасы, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.8
түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек)
1.9
колготки киюге арналған құрылғы
Екі колдың айқын білінетін тетрапарезі, трипарезі, төменгі параплегия, айқын гемипарезі; айқын парезі; бір қолдың айқын білінетін парезі; айқын білінетін амиостатикалық бұзушылықтар; протездерді пайдаланған кезде қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар).
Еңкиюге және аяқ басына қолын жеткізуге мүмкіндігінің болмауы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, жоғары ампутациялық туқылы, вестибулярлы-мишықтық айқын бұзылуы және гиперкинетикалық бұзылу.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық

1.10
приспособление для надевания носков
1.11
захват активный
Выраженные, значительно выраженные нарушения статодинамических функций нижних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (приводящие к необходимости пользования кресло-коляской).
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.12
захват для удержания посуды
Ампутация одной верхней конечности, выраженный парез или плегия одной верхней конечности
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационные культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.13
захват для открывания крышек
Умеренно выраженные, выраженные, значительно выраженные нарушения стато-динамических функций верхних конечностей вследствие заболеваний, травм, аномалий развития (выраженный, значительно выраженный трипарез; значительно выраженный гемипарез; выраженный или умеренно выраженный парез обеих верхних конечностей; умеренно выраженный парез одной верхней конечности в сочетании с незначительным парезом другой верхней конечности), деформации верхних конечностей (анкилозы, контрактуры суставов, ложные суставы)
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
1.14
захват для ключей
Контрактура кисти
Верхняя параплегия, значительно выраженный верхний парапарез и ампутационный культи обеих верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
2. Сурдотехнические средства
2.1
слуховые аппараты
Тугоухость III, IV степени
Ретрокохлеарная патология слуха, кроме аудиторной нейропатии; центральное нарушение слуха
2.2
ноутбук с веб-камерой
Инвалиды трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды с заболеваниями:
Двухсторонняя тугоухость IV степени (не подлежащая слухопротезированию либо при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи).
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией
2.3
многофункциональные сигнальные системы
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ).
Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи)
2.4
телефоны мобильные с текстовым сообщением и приемом передач
Двухсторонняя тугоухость III, IV степени (при неэффективности слухопротезирования).
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью III, IV степени
Острота зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическое сужение поля зрения до 10 градусов.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Состояние после кохлеарной имплантации (при развитии слухового восприятия и устной речи)
2.5
часы для глухих и слабослышащих лиц
2.6
речевые процессоры к кохлеарным имплантам
Состояние после кохлеарной имплантации
2.7
голосообразующий аппарат
Выраженные нарушения функции голосообразования вследствие заболеваний, травм аномалий развития органов речи, в том числе при удалении гортани
Абсолютные медицинские противопоказания: глухонемота, бульбарный синдром.
Относительные медицинские противопоказания: воспалительный процесс в области трахеостомы, заболевания легких с дыхательной недостаточностью II, III степени
3.Тифлотехнические средства
3.1
тифлотрости
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией

1.10
шұлық киюге арналған құрылғы
1.11
белсенді ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан аяқтардың статодинамикалық функцияларының айқын, едәуір айқын бузылуы (кресло-арбаларды пайдалануға әкелетін)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.12
ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш
Бір қолдың ампутациясы, бір қолдың парезі немесе плегиясы.
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.13
қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан статодинамикалық функцияларының орташа айқын, айқын, едәуір айқын бұзылуы (айқын, едәуір айқын білінетін трипарез; едәуір айқын білінетін гемипарез; екі қолдың айқын немесе орташа айқын парезі; бір қолдың орташа айқын білінетін парезінің екінші қолдың болмашы парезімен жанама болуы), қолдардың деформациясы (анкилоздар, буындардың контрактуралары, жалған буындар)
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
1.14
кілтке арналған ұстағыш
Қол ұшы контрактурасы
Екі қолдың жоғары параплегиясы, едәуір айқын білінетін жоғары парапарезі және ампутациялық туқылы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
2. Сурдотехникалық құрылғылар
2.1
есту аппараттары
III, IV дәрежедегі құлақ мүкістігі
Аудиторлық нейропатиядан басқа ретрокохлеарлық есту паталогиясы; есту қабілетінің орталық бұзылуы
2.2
веб-камерасы бар ноутбук
Еңбекке қабілетті жастағы мүгедектер, сондай-ақ мүгедек балалар мынадай аурулармен:
IV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі (есту протездеріне жатпайтын немесе тиімсіз есту протездері).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
IV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздің немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция
2.3
көп функционалды дабылды жүйелер
III, IV дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
III, IV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
2.4
мәтiндiк хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефондар
IV дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі (есту протезінің тиімсіздігінде).
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ астам).
Мылқаулық.
IV дәрежедегі құлақ мүкістігімен ұштасқан кереңдік
Жалғыз көздең немесе 0-0,03-ке түзетілген жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе /және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция. Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай (есту және сөйлеу қабілетіңің дамуы кезінде).
2.5
саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағаттар
2.6
кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары
Кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай
2.7
дауыс шығаратын аппарат
Аурулардың жарақаттардың, даму аномалиясы салдарынан, оның ішінде көмейді алып тастаған кезде сөйлеу органдарының дауыс шығару функцияларының айқын бұзылуы
Абсолюттік медициналық қарсы көрсетілімдері: мылқаулық, бульбарлы синдром.
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдері: кеңірдек аймағындағы ісу процесі, II, III дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігі бар өқпе аурулары
3. Тифлотехникалық құралдар
3.1
тифлотаяқтар

0-0,05 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Ампутационные культи верхних конечностей, значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.2
читающие машины
Инвалиды первой группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Примечание:
- если в семье 2 или более инвалида по зрению предоставляется одна читающая машина
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.3
ноутбук с программным обеспечением экранного доступа и с синтезом речи
Инвалиды первой, второй группы трудоспособного возраста, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения.
Слепоглухонемота
3.4
прибор для письма по системе Брайля
Инвалиды первой группы, владеющие шрифтом Брайля, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.5
грифель для письма по системе Брайля
3.6
бумага для письма рельефно-точечным шрифтом
3.7
телефоны мобильные со звуковым сообщением и диктофоном
Инвалиды первой, второй группы, а также дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
3.8
плейеры для воспроизведения звукозаписи
3.9
часы для лиц с ослабленным зрением
- говорящие
- часы со шрифтом Брайля
- часы для слабовидящих
(с подсветкой, с крупными, легко читаемыми цифрами и стрелками)
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Инвалиды, владеющие шрифтом Брайля, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов и сохранением тактильной чувствительности пальцев рук

0-0,05-ке түзетілген жалғыз көзінің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
Қолдардың ампутациялық тұқылдары, қолдардың статодинамикалық функцияларының едәуір айқын бұзылуы.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.2
оқу машиналары
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру, қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Ескерту:
- егер отбасында көру қабілеті бойынша 2 немесе одан да көп мүгедек болса, онда бір оқитын машина беріледі.
Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін IV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.3
сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық.
Көзі көрмейтін мылқау
3.4
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар және қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған Брайль қарпін меңгерген бірінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғары параплегия.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.5
Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi
3.6
рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз
3.7
дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар ұялы телефондар
0-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру
өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар еңбекке қабілетті жастағы бірінші, екінші топ мүгедектері, сондай-ақ мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін IV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
3.8
дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейерлер
3.9
нашар көретін адамдарға арналған сағаттар
- уақытты айтатын
- Брайль қарпі бар сағаттар
- нашар көретін адамдарға арналған сағаттар (жарық түсірілетін, ірі, жеңіл оқылатын цифрлары және тілдері бар)
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар және қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған Брайль қарпін меңгерген мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар

Инвалиды первой, второй группы с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0,04-0,08 или/и концентрическим сужением поля зрения до 20 градусов.
Дети-инвалиды школьного возраста с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,19 включительно или/и концентрическим сужением поля зрения до 25 градусов
Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Двухсторонняя глухота (более 90 дБ). Глухонемота.
Глухота в сочетании с тугоухостью IV степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Отсутствие пальцев кисти обеих рук.
Ампутационные культи верхних конечностей.
Верхняя параплегия.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Двусторонняя полная слепота (отсутствие светоощущения). Двусторонний анофтальм. Врожденные рудиментарные глазные яблоки
3.10
термометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.11
тонометр с речевым выходом
Инвалиды старше 16 лет с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по артериальной гипертензии
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.12
глюкометр с речевым выходом с тест полосками
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией до 0,03 включительно, состоящие на "Д" учете по сахарному диабету
Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.13
говорящий самоучитель брайлевского шрифта
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук

0,04-0,08-ге түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 20 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар бірінші, екінші топ мүгедектері.
0,19 дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 25 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мектеп жасындағы мүгедек балалар
Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Екі жақ құлақтың кереңдігі (90 дБ-дан астам).
Мылқаулық.
Есту протезін қоюға келмейтін IV дәрежедегі мүкістікпен ұштасқан кереңдік.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Екі қолдың саусақтарының болмауы.
Қолдардың ампутациялық тұқылдары.
Жоғары параплегия.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Екі көздің толық көрмеуі (жарықты сезінбеу).
Екі жақты анофтальм.
Туа біткен рудиментарлық көз алмалары
3.10
сөз шығаратын термометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.11
сөз шығаратын тонометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, артериалдық гипертензия бойынша "Д" есепте тұрған 16 жастан асқан мүгедектер
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.12
тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
0,03-ке дейін қоса есептегенде түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті бар, қант диабеті бойынша "Д" есепте тұрған мүгедектер, оның ішінде мектеп жасындағы мүгедек балалар
Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.13
брайль қарпін өз бетімен үйренуге болатын сөйлейтін құрал
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар

Глухота. Двухсторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени, не подлежащая слухопротезированию.
Психические расстройства с умеренной, тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией.
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
3.14
азбука разборная по Брайлю
Инвалиды, в том числе дети-инвалиды, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов, с сохранением тактильной чувствительности пальцев рук
3.15
нитковдеватели, иглы швейные для инвалидов с нарушениями зрения.
Инвалиды, в том числе дети инвалиды старшего школьного возраста, с остротой зрения единственного или лучше видящего глаза с коррекцией 0-0,03 или/и концентрическим сужением поля зрения до 10 градусов
Выраженные психические расстройства с ограничением способности к самообслуживанию и контролю своего поведения
4. Обязательные гигиенические средства
4.1
мочеприемники
наличие стомы мочевого пузыря
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.2
калоприемники
наличие стомы кишечника
Относительные медицинские противопоказания: аллергические реакции со стороны кожи
4.3
подгузники
1) нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта.
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.4
впитывающие простыни (пеленки)
1) значительно выраженные нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие значительно выраженных психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта, приводящих к ограничению способности к самообслуживанию третьей степени
Аллергическая реакция на материал, из которого изготовлены изделия
4.5
катетер
При полной или частичной неспособности самостоятельного опорожнения мочевого пузыря, эпицистома, нефростома
4.6
паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы
Наличие стомы кишечника, мочевого пузыря или кишечного свища на передней брюшной стенке
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.7
крем защитный
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.8
порошок (пудра) абсорбирующий
Для защиты и ухода за кожей вокруг стомы кишечника, мочевого пузыря, кишечного свища или гастростомы при наличии перистомального дерматита в стадии мацерации, эрозирования
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.9
нейтрализатор запаха
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению моче- и калоприемниками
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство

Кереңдік. Есту протезін қоюға келмейтін IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі жақ құлақтың мүкістігі.
Орташа, ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық, деменция.
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
3.14
Брайль бойынша алмалы-салмалы әліппе
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар, қол саусақтарының тактильдік сезімталдығы сақталған мүгедектер, оның ішінде мүгедек балалар
3.15
көру қабілеті бұзылған мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері
0-0,03-ке түзетілген жалғыз көздің немесе жақсы көретін көздің көру қабілеті немесе/және көру өрісінің 10 градусқа дейін концентрациялық тарылуы бар мүгедектер, оның ішінде мектеп естияр жасындағы мүгедек балалар
Өзіне-өзі қызмет көрсету және мінез-құлқын бақылау қабілеті шектелген айқын психикалық бұзушылық
4. Міндетті гигиеналық құралдар
4.1
несеп қабылдағыштар
Қуық стомының болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реациялары
4.2
нәжіс қабылдағыштар
Ішек стомының болуы
Салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер: терінің аллергиялық реациялары
4.3
жөргектер
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Тері қабаттары бүтіндігінің ауқымды бұзылуы, сондай-ақ сан аралығындағы тері ауруларының болуы.
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.4
сіңіргіш жаймалар (жаялықтар)
1) аурудан және/ немесе жарақат салдарынан болатын несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының едәуір айқын бұзылуына байланысты организм функцияларының статодинамикалық бұзылуы;
2) өз мінез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын едәуір айқын психикалық бұзушылық салдарынан несептің және нәжістің ұстамау;
3) үшінші дәрежеде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуіне әкелетін несеп шығару жолдары мен тік ішек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесі мен асқазан-ішек жолының туа біткен аномалиялары салдарынан несептің және нәжістің ұстамау түрі бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы
Бұйымдар жасалған материалдарға аллергиялық реакция
4.5
катетер
Қуықты өздігінен босатуға толық немесе жартылай қабілетсіз болған кезде, эпицистома, нефростома
4.6
стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик
Ішперденің алдыңғы жағында ішек, қуық стомаларының немесе ішек жыланкөзінің болуы
Құралдар жасалған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.7
қорғаныш крем
Ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға жеәне күтүге арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.8
сорғыш ұнтақ (опа)
Мацерация, эрозия стадиясындағы перистомальді дерматит болған кезде ішек, қуық стомасы, ішек жыланкөзі немесе гастростома айналасындағы теріні қорғауға жеәне күтүге арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.9
иісті бейтараптандырғыш
Несеп-нәжіс қабылдағыштармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектерге
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы

4.10
очиститель для кожи
Наличие стомы кишечника или мочевого пузыря, выраженное недержание мочи или кала, для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Аллергическая реакция на компоненты, из которого изготовлено средство.
Наличие перистомальных глубоких ран, гнойных осложнений.
4.11
кресло-стул с санитарным оснащением
Инвалиды с заболеваниями, последствиями травм, аномалиями развития, в том числе позвоночника, таза, нижних конечностей, с выраженным нарушением функции ходьбы и стояния:
нижняя гемиплегия, выраженные или значительно выраженные тетрапарез, трипарез, нижний парапарез, выраженные или значительно выраженные вестибуло-мозжечковые, амиостатические, гиперкинетические нарушения, значительно выраженная атаксия, ампутационные культи обеих бедер или голеней, заболевания сердечно-сосудистой системы с хронической артериальной недостаточностью III степени, венозной недостаточностью III степени, заболевания органов дыхания с дыхательной недостаточностью III степени, заболевания печени с нарушением функции тяжелой степени, портальной гипертензией и асцитом, психические расстройства с тяжелой или глубокой умственной отсталостью, деменцией
Невозможность сохранения инвалидом сидячего положения
4.12
опорные откидные поручни для туалетных комнат
Инвалиды, имеющие показания к обеспечению кресло-коляской
Значительно выраженные нарушения статодинамических функций верхних конечностей, ампутационные культи верхних конечностей
4.13
поручни для ванных комнат.
Приложение 2
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Руководителю
местного исполнительного
органа городов Астаны и
Алматы, районов и
городов областного значения
____________________________
____________________________
Заявление
на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной и
профессиональной частью индивидуальной программы реабилитации
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения: ____________________________________________________________
Инвалидность _____________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Номер документа: _____________ кем выдан: __________________________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ________________________________
улица (микрорайон)________________________ дом ______ квартира ______________
Телефон __________________________________________________________________
Прошу принять документы для предоставления:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(протезно-ортопедическая помощь, сурдотехнические средства, тифлотехнические
средства, обязательные гигиенические средства, услуги индивидуального помощника,
услуги специалиста жестового языка, санаторно-курортное лечение, кресло-
коляски)___________________________________________
(нужное подчеркнуть, вписать)
При подаче заявления на предоставление обязательных гигиенических средств и (или)
кресло-колясок вписать: вес ________ кг., рост _________ см., объем бедер __________ см.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в
документе
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах, необходимых для оформления документов для предоставления средств и услуг
реабилитации в соответствии с индивидуальной программой реабилитации.
"____"___________ 20____ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя
(законного представителя)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего заявление)
"____"____________ 20____ года.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина __________________________________ принято.
Дата принятия заявления "____" ___________ 20 ___ года.
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего заявление)
Приложение 3
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Журнал регистрации заявлений на оказание услуги по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту
№ п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при его наличии) ребенка с КИ
Дата
рождения
Инвалидность
(категория)
Домашний
адрес и
телефон
Дата
Приема
заявления
Дата проведения операции КИ и/или предыдущей замены речевого процессора
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
(продолжение таблицы)
Кем
Подано
заявление
Дата выдачи и номер заключения о необходимости замены речевого процессора
Вид (модель) речевого процессора, указанного в заключении
Социальная часть ИПР
Дата разработки
№ ИПР
Срок реализации ИПР
8
9
10
11
12
13
Примечание: Журнал заполняется в строгой последовательности по мере поступления заявлений.
Приложение 4
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Ведомость оказанных услуг по замене и настройке речевого процессора к кохлеарному импланту
№ п/п
Дата обращения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка с КИ
Дата рождения
Инвалидность (категория)
Домашний адрес и телефон
Дата выдачи и номер направления управления на замену речевого процессора.
Кем направлен
1
2
3
4
5
6
1
2
3
(продолжение таблицы)
Дата получения услуги по
замене и настройке речевого процессора
Вид (модель) речевого процессора
Стоимость речевого процессора
Подпись инвалида (законного представителя)
7
8
9
10
Приложение 5
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Акт приемки-передачи
использованного (возвращаемого) речевого процессора

4.10
теріні тазартқыш
Ішек, қуық стомасының болуы, несепті немесе нәжісті ұстамаудың айқын білінуі,стома айналасындағы немесе сан аралығындағы теріні күтүге және тазалауға арналған
Құралдар жаслаған компоненттерге аллергиялық реакцияның болуы.
Перистомалды терең жараның, ірің қабынуының болуы
4.11
санитарлық құрылғысы бар кресло-орындық
Аурулары, жарақаттары, даму аномалиясы, оның ішінде омыртқаның, жамбастың, аяқтардың даму аномалиясы, жүру және тұру функциялары айкын бұзылған бірінші топтағы мүгедектер:
төменгі гемиплегия, айқын немесе едәуір айқын білінетін тетрапарез, төменгі парапарез, айқын немесе едәуір айқын білінетін вестибуляторлы-мишық, амиостатикалық, гиперкинетикалық бұзушылықтар, едәуір айқын білінетін атаксия, екі санның немесе жіліншіктің ампутациялық тұқымдары, III дәрежедегі созылмалы артериялық жеткіліксіздігі, III дәрежедегі веналық жеткіліксіздігі бар жүрек-тамыр жүйесі аурулары, III дәрежедегі тыныс алу жеткіліксіздігімен тыныс алу органдары аурулары, функциялары ауыр дәрежеде бұзылған бүйрек аурулары, портальді гипертензия және асцит ауыр немесе күрделі ақыл-ой кемістігі бар психикалық бұзушылық
Мүгедектердің отыру қалпын сақтай алмаушылығы
4.12
дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
Кресло-арбалармен қамтамасыз етілуге көрсетілімдері бар мүгедектер
Қолдардың статодинамикалық функциялары едәуір айқын бұзылған, қолдардың ампутациялық тұқымдары
4.13
жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi
(орнын толтырушы)
құралдармен қамтамасыз ету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Астана мен Алматы қалаларының, аудандардың
және облыстық маңызы бар қалалардың
жергілікті атқарушы органының басшысына
____________________________
____________________________
Оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға
өтініш
Тегi ____________________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________________
Әкесiнiң аты (бар болса) __________________________________________________________
Туған күнi ______________________________________________________________________
Мүгедектiгi _____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі ______________________________________________
Құжаттың нөмірі: ______________ кім берген: ________________________________________
Берілген күні: "___" ________ ________ жылы
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________
Тұрғылықты тұратын мекенжайы (тіркелген):
Облыс __________________________________________________________________________
қала (аудан) ____________________ауыл: ____________________________________________
көше (шағынаудан)________________________ үй _____ пәтер _________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Қызметтер ұсыну үшін құжаттар қабылдауды сұраймын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар,
міндетті гигиеналық құралдар, жеке көмекшінің қызметтері, ымдау тілі маманының
қызметтері, санаторий-курорттық емделу, кресло-арбалар)______________________________
(қажетінің асты сызылсын, жазылсын)
Міндетті гигиеналық құралдар және (немесе) кресло-арбалар ұсынуға өтініш беру кезінде:
салмағы ______ кг., бойы _________ см., бөксе ауданы __________ см. жазылу керек.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалту құралдары мен қызметтерін ұсыну үшін
құжаттарды ресімдеуге қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық
жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін.
"____"__________ 20____ жыл.
________________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
________________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
"____"__________ 20____ жыл.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат __________________________________ өтініші қабылданды.
Өтініш қабылданған күн "____" __________20 ____ жыл.
________________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi
(орнын толтырушы)
құралдармен қамтамасыз ету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша қызмет көрсетуге өтініштерді тіркеу журналы
Р/с №
КИ бар баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Туған күні
Мүгедектiк (санаты)
Үйінің мекенжайы және телефоны
Өтiнiштi қабылдау күні
КИ операция жасалған және/немесе сөйлеу процессорының алдыңғы ауыстырылған күні
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
(кестенің жалғасы)
Өтiнiштi кім берді
Сөйлеу процессорын ауыстыру қажеттігі туралы қорытындының берілген күні және нөмірі
Сөйлеу процессорының қорытындыда көрсетілген түрі (моделі)
ОЖБ әлеуметтік бөлігі
Әзірлеу күні
ОЖБ №
ОЖБ іске асыру мерзімі
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: Журнал өтiнiштердiң келiп түсу шегіне қарай қатаң дәйектiлiкпен толтырылады.
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi
(орнын толтырушы)
құралдармен қамтамасыз ету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша көрсетілген қызметтер ведомосі
Р/с №
Жүгінген күні
КИ бар баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Туған күні
Мүгедектiк (санаты)
Үйінің мекенжайы және телефоны
Сөйлеу процессорын ауыстыруға уәкілетті орган жолдамасының берілген күні және нөмірі. Кім жіберді
1
2
3
4
5
6
1
2
3
(кестенің жалғасы)
Сөйлеу процессорын ауыстыру және баптау бойынша қызмет алған күні
Сөйлеу процессорының түрі (моделі)
Сөйлеу процессорының құны
Мүгедектің (заңды өкілінің) қолы
7
8
9
10
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi
(орнын толтырушы)
құралдармен қамтамасыз ету
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қолданылған (қайтарылатын) сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру актісі

1. Дата составления акта (возврата речевого процессора) _________________________
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида___________________________
3. Дата рождения __ ___ _______ года
4. Адрес, домашний телефон _________________________________________________
5. Категория инвалидности __________________________________________________
6. Дата предыдущей замены (установки) речевого процессора ____________________

1. Актінің жасалған (сөйлеу процессорын қайтару) күні __________________________
2. Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________
3. Туған күні __ ___ _______ жыл
4. Мекенжайы, үй телефоны _________________________________________________
5. Мүгедектік санаты _______________________________________________________
6. Сөйлеу процессорын бұрын ауыстырған (орнатқан) күні _______________________

9. Заключение специалиста, принявшего речевой процессор: исправный, подлежит
ремонту, негоден к дальнейшему использованию (нужное подчеркнуть).
Речевой процессор сдал:                               Речевой процессор принял:
______________________       ___________             __________________       __________
ФИО инвалида             (подпись)             ФИО специалиста             (подпись)
(законного представителя)
______________________________
(название организации)
Примечание:
Акт приемки-передачи речевого процессора заполняется в трех экземплярах: один
экземпляр остается у пациента, второй экземпляр остается у организации, третий экземпляр
передается вместе с изъятым речевым процессором в НПЦ.
В третьем экземпляре акта приемки-передачи речевого процессора специалистом
НПЦ заполняется отрывной талон с указанием даты приемки использованного
(возвращаемого) речевого процессора, фамилии и инициалов лица, принявшего речевой
процессор, реквизитов НПЦ и передается организации.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(линия отрыва)
ОТРЫВНОЙ ТАЛОН к акту приемки-передачи использованного
(возвращаемого) речевого процессора от ____ __________ 20____года
(заполняется специалистом, принявшим речевой процессор у организации)
РГКП "Научно-практический центр развития социальной реабилитации"
Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
г. Алматы, ул. Желтоксан, 65, тел. 87272798091, 87272791461, 87272795421
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инвалида _____________________________
Дата рождения ___ __________ _______ года
Речевой процессор _________________________________________________________
(наименование, фирма-производитель, серийный номер)
принял _____________________________________ ____________________________
Ф.И.О. (при его наличии) специалиста                   (подпись)
М.П.
"______" ________________ 20____год
(дата приемки речевого процессора)
Приложение 6
к Правилам обеспечения
инвалидов протезно-
ортопедической
помощью и техническими
вспомогательными
(компенсаторными) средствами
Форма
Руководителю
РГКП "Научно-практический
центр развития социальной
реабилитации"
Заявление
на выдачу речевого процессора к кохлеарному импланту
из резервного фонда
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения: _____ ________ ______ года
Инвалидность _____________________________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________________
Адрес постоянного местожительства (регистрации):
Область __________________________________________________________________
город (район) ________________________ село: ________________________________
улица (микрорайон)________________________ дом ______ квартира ______________
Телефон __________________________________________________________________
Прошу выдать речевой процессор мне, ребенку-инвалиду, опекаемому (нужное
подчеркнуть):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Причина обращения________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(вписать)
"___"___________ 20___ года.
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись специалиста,
принявшего заявление)
В НПЦ сдан речевой процессор_______________________________________________
(вид, модель речевого процессора)
Серийный номер ___________________________________________________________
Комплектация______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"_____" ____________ 20 ___ года.
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись специалиста,
принявшего речевой процессор)
Решение комиссии НПЦ о выдаче речевого процессора из резервного фонда,
протокол №_______________от ____ ___________20_____года
Выдан речевой процессор____________________________________________________
(вид, модель речевого процессора)
Серийный номер ___________________________________________________________
На срок___________________________________________________________________
Дата выдачи "_____" ____________ 20 ____ года.
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись специалиста,
выдавшего речевой процессор)
Речевой процессор принят___________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя, получившего речевой
процессор из резервного фонда)
Приложение 4
к приказу исполняющего
обязанности Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 апреля 2017 года № 103
Приложение 4
к приказу Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 26
Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения

9. Сөйлеу процессорын қабылдаған маманның қорытындысы: жарамды, жөндеуге
жатады, келесі қолданысқа жарамсыз (кажетінің астын сызу)
Сөйлеу процессорын тапсырды:                   Сөйлеу процессорын қабылдады:
_________________       _____________             ____________________       ______________
Мүгедектің (заңды өкілінің) (қолы)             маманның ТАӘ                   (қолы)
ТАӘ)
______________________________
(ұйымның атауы)
Ескертпе: сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру актісі үш данада толтырылады:
бір данасы пациентте қалады, екінші данасы ұйымда қалады, үшінші данасы алып тасталған
сөйлеу процессорымен бірге ҒПО-ға беріледі. Сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру
актісінің үшінші данасында ҒПО маманы қолданылған (қайтарылатын) сөйлеу процессорын
қабылдау күнін, сөйлеу процессорын қабылдаған маманның тегі мен атын, ҒПО
деректемелерін көрсете отырып үзбелі талон толтырады және ұйымға береді.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(қию сызығы)
Қолданылған (қайтарылатын) сөйлеу процессорын қабылдап алу-тапсыру актісіне
ҮЗБЕЛІ ТАЛОН
20____жылғы "___" __________
(ұйымнан сөйлеу процессорын қабылдап алған маман толтырады)
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"Әлеуметтік оңалтудың ғылыми-практикалық орталығы" РМҚК
Алматы қаласы, Желтоқсан көшесі, 65, тел. 87272798091, 87272791461, 87272795421
Мүгедектің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________________
Туған күні ___ __________ _______ жыл
Сөйлеу процессоры ______________________________________________________________
(атауы,шығарушы фирма, сериялық нөмірі)
__________________________________қабылдады                         _______________
маманның Т.А.Ә. (бар болса)                                           (қолы)
М.О.
"______" ________________ 20____жыл
(сөйлеу процессоры қабылданған күн)
Мүгедектердi протездік-
ортопедиялық көмекпен және
техникалық көмекшi
(орнын толтырушы)
құралдармен қамтамасыз ету
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Әлеуметтік оңалтуды дамытудың
ғылыми-практикалық орталығы"
РМҚК-ның басшысына
____________________________
____________________________
Резервтік қордан кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессорын алуға
өтініш
Тегi ____________________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________________
Әкесiнiң аты (бар болса) __________________________________________________________
Туған күнi ____ _______ _____ жыл
Мүгедектiгi _____________________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжат түрі ______________________________________________
Тұрақты тұратын (тіркелген) жерінің мекенжайы:
Облыс __________________________________________________________________________
қала (аудан) ____________________ауыл: ____________________________________________
көше (шағынаудан)________________________ үй _____ пәтер _________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Маған, мүгедек балаға, қамқоршыға (қажетінің астын сызу) сөйлеу процессорын беруді
сұраймын:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жүгіну себебі____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(толық жазу)
20___ жылғы "___"___________
________________________________________________________________________________
(Өтініш берушінің (заңды өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
________________________________________________________________________________
(Өтінішті қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Сөйлеу процессоры ҒПО-ға тапсырылды ____________________________________________
(сөйлеу процессорының түрі, моделі)
Сериялық нөмірі _________________________________________________________________
Комплектация___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
20 ___ жылғы "_____" ____________
________________________________________________________________________________
(Сөйлеу процессорын қабылдаған маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы
және қолы)
Резервтік қордан сөйлеу процессорын беру туралы комиссияның шешімі,
20_____жылғы "____" ___________ №_____хаттама
Сөйлеу процессоры берілді________________________________________________________
(сөйлеу процессорының түрі, моделі)
Сериялық нөмірі _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________мерзімге
Берілген күні: 20 ____ жылғы "_____" __________
________________________________________________________________________________
(Сөйлеу процессорын берген маманның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және
қолы)
Сөйлеу процессоры қабылданды____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Сөйлеу процессорын алған өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 28 сәуірдегі
№ 103 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 26 бұйрығына
4-қосымша
Мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и определяют порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения.
2. Под специальными средствами передвижения понимается вид технической помощи для активного и пассивного передвижения инвалидов.
3. Техническая помощь заключается в обеспечении инвалидов комнатными и (или) прогулочными кресло-колясками (далее – кресло-коляски).
4. Обеспечение инвалидов кресло-колясками осуществляется за счет средств государственного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках на основании заявления на предоставление средств и услуг реабилитации в соответствии с социальной и профессиональной частью индивидуальной программы реабилитации по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявление), индивидуальной программы реабилитации инвалида (далее – ИПР), разработанной территориальным подразделением уполномоченного органа в области социальной защиты населения.
5. Инвалиды от трудового увечья или профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, обеспечиваются креслами-колясками согласно ИПР за счет средств работодателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. В случае прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, кресло-коляски инвалидам, получившим трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя, предоставляются за счет средств государственного бюджета.
Глава 2. Порядок обеспечения инвалидов специальными средствами передвижения
7. Инвалиды, нуждающиеся в кресло-колясках, или их законные представители либо лица, получившие от инвалида доверенность, не требующую нотариального удостоверения (далее – заявитель), подают в управление занятости, труда и социальной защиты города Астана, управление занятости и социальных программ города Алматы (далее – горуправления), в городские, районные отделы занятости и социальных программ по месту жительства (далее – отделы занятости) заявление и для идентификации – документ, удостоверяющий их личность.
8. Горуправления, отделы занятости при приеме заявления формируют запросы по индивидуальному идентификационному номеру инвалида в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) для получения следующих сведений:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.
2. Арнаулы жүріп-тұру құралдары деп мүгедектердiң белсендi және баяу жүріп-тұруы үшiн техникалық көмек көрсету түрi ұғынылады.
3. Техникалық көмек мүгедектердi бөлмеде жүріп-тұруға және (немесе) серуендеуге арналған кресло-арбалармен (бұдан әрі – кресло-арбалар) қамтамасыз етуден тұрады.
4. Мүгедектердi кресло-арбалармен қамтамасыз ету мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөлігіне сай оңалту құралдары мен қызметтерін ұсынуға өтініш (бұдан әрі – өтініш), халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесi әзірлеген мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) негiзiнде жүзеге асырылады.
5. Жұмыс берушінің кiнәсiнен еңбек жарақатын алған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектер кресло-арбалармен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің қаражаты есебiнен ОЖБ-ға сәйкес қамтамасыз етіледi.
6. Жұмыс беруші-жеке кәсіпкердiң қызметi тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда, жұмыс берушінiң кiнәсiнен еңбек жарақатын алған немесе кәсiптiк ауруға шалдыққан мүгедектерге кресло-арбалар мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен беріледi.
2-тарау. Мүгедектердi арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі
7. Кресло-арбаларға мұқтаж мүгедектер немесе олардың заңды өкілдері не мүгедектен нотариалды түрде куәландыруды талап етпейтін сенімхат алған өзге адамдар (бұдан әрі – өтініш беруші) тұрғылықты жері бойынша Астана қаласының жұмыспен қамту, еңбек және әлеуметтік қорғау басқармасына, Алматы қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына (бұдан әрі – қалалық басқармалар), қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдеріне (бұдан әрі – жұмыспен қамту бөлімдері) өтініш және сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжатты береді.
8. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтінішті қабылдау кезінде мүгедектің жеке сәйкестендіру нөмірі бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) мынадай:

1) о документе, удостоверяющем личность;
2) о регистрации по постоянному месту жительства;
3) об установлении инвалидности;
4) о несчастном случае на производстве, приведшем к инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания);
5) о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица, виновного в установлении инвалидности (для инвалидов от трудового увечья или профессионального заболевания).
9. При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность инвалида;
2) копия документа, удостоверяющего личность законного представителя или лица, получившего доверенность – при подаче заявления указанными лицами;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка либо справка сельских и/или аульных акимов);
4) копия справки об инвалидности;
5) копии акта о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью и документа о прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица – при подаче заявления инвалидом от трудового увечья или/и профессионального заболевания, в случаях прекращения деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица;
6) копия выписки из ИПР.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
10. Специалист горуправления, отдела занятости, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя, обеспечивает соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
11. Специалист горуправления, отдела занятости вносит в автоматизированную информационную систему "Е-Собес" данные из заявления, а также данные по выполнению либо невыполнению ИПР.
12. Горуправления, отделы занятости на основании заявлений и ИПР формируют потребность в кресло-колясках с указанием их перечня и количества.
Управления координации занятости и социальных программ областей (далее – облуправление) на основании потребности, представленной отделами занятости, определяют по области сводную потребность в кресло-колясках с указанием их перечня и количества.
13. Облуправление (горуправление) осуществляет закуп кресел-колясок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.

1) жеке басын куәландыратын құжат туралы;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
3) мүгедектікті белгілеу туралы;
4) мүгедектікке алып келген өндірістегі жазатайым оқиға туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін);
5) мүгедектікті белгілеуге кінәлі жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы (еңбек жарақатын алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектер үшін) мәліметтерді алу үшін сұрау салуды қалыптастырады.
9. Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) мүгедектің жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңды өкілдің немесе сенімхат алған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі – көрсетілген адамдар өтініш берген жағдайда;
3) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы не селолық және/немесе ауылдық әкімдердің анықтамасы);
4) мүгедектігі туралы анықтаманың көшірмесі;
5) еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиға туралы актінің және жұмыс беруші-жеке кәсіпкер қызметінің тоқтатылғаны немесе заңды тұлғаның таратылғаны туралы құжаттың көшірмелері – жұмыс беруші-жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайларда, еңбек жарақатын алған және (немесе) кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедек өтініш берген кезде;
6) ОЖБ-дан үзіндінің көшірмесі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, кейіннен құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
10. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің өтінішті қабылдаған маманы өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, өтініш беруші осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
11. Қалалық басқарманың, жұмыспен қамту бөлімінің маманы өтініштегі деректерді, сондай-ақ ОЖБ-ның орындалуы не орындалмауы жөніндегі деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне енгізеді.
12. Қалалық басқармалар, жұмыспен қамту бөлімдері өтініштер және ОЖБ негізінде кресло-арбалардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға қажеттілікті қалыптастырады.
Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары (бұдан әрі – облыстық басқарма) жұмыспен қамту бөлімдері ұсынған қажеттілік негізінде кресло-арбалардың тізбесі мен санын көрсете отырып, оларға жиынтық қажеттілікті облыс бойынша айқындайды.
13. Облыстық басқарма (қалалық басқарма) мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кресло-арбаларды сатып алуды жүзеге асырады.