Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах
Совместный приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 516 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 311. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2017 года № 15752. Утратил силу совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 ноября 2019 года № 850 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 ноября 2019 года № 92.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.11.2019 № 850 и Министра национальной экономики РК от 21.11.2019 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на бумажном носителе и электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2017 жылғы 31 шілдедегі № 516 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 311 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 қыркүйекте № 15752 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 15 қарашадағы № 850 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 21 қарашадағы № 92 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.11.2019 № 850 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 21.11.2019 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 2010 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 65-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Министр национальной экономикиРеспублики Казахстан______________ Т. Сулейменов
________________ А. Айдарбаев
Утверждены
совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 31 июля 2017 года № 516
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года № 311
Правила
осуществления наземного обслуживания в аэропортах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления наземного обслуживания в аэропортах (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и определяют порядок осуществления услуг наземного обслуживания в аэропортах.
2. Основные определения и термины используемые в настоящих Правилах:
1) аэропортовская деятельность - деятельность, осуществляемая физическими и (или) юридическими лицами в аэропортах, связанная с обеспечением воздушных перевозок, авиационных работ, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) эксплуатант аэропорта - юридическое лицо Республики Казахстан, а также иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое использует аэропорт на праве собственности либо иных законных основаниях;
3) наземное обслуживание - вид аэропортовской деятельности осуществляемый эксплуатантом аэропорта и (или) поставщиком наземного обслуживания, а также авиакомпанией, самостоятельно обслуживающей свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту.
4) поставщик услуг наземного обслуживания (далее - поставщик) - физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги наземного обслуживания на территории аэропорта, за исключением эксплуатанта аэропорта и авиакомпании, самостоятельно обслуживающей свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту.
3. На территории аэропорта оказываются услуги наземного обслуживания, предусмотренные в перечне услуг (работ) аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности, утвержденном совместным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 515 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 августа 2017 года № 302 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15658).

4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Қазақстан РеспубликасыныңҰлттық экономика министрі
_________________ А. Айдарбаев ______________ Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2017 жылғы 31 шілдедегі № 516
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрiнiң
2017 жылғы 24 тамыздағы
№ 311 бiрлескен бұйрығымен
бекітілген
Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 65-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) әуежай қызметі - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың әуежайларда әуемен тасымалдауды, авиациялық жұмыстарды, ұшу қауiпсiздiгi мен авиация қауiпсiздiгін қамтамасыз етумен байланысты жүзеге асыратын қызметі;
2) әуежайды пайдаланушы - меншік құқығымен не өзге де заңды негіздерде әуежайды пайдаланатын Қазақстан Республикасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің заңды тұлғасы;
3) жерде қызмет көрсету - әуежайды пайдаланушы және (немесе) жерде қызмет көрсету қызметтерін беруші, сондай-ақ өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға өз бетінше қызмет көрсететін авиакомпания жүзеге асыратын әуежай қызметінің түрі;
4) жерде қызмет көрсету қызметтерін беруші (бұдан әрі - қызметті беруші) - әуежайды пайдаланушыны және өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға өз бетінше қызмет көрсететін авиакомпанияны қоспағанда, әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлға.
3. Әуежай аумағында Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 515 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрiнiң 2017 жылғы тамыздағы № 302 бiрлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15658 болып тіркелген) әуежай қызметiнiң құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету қызметтері (жұмыстары) тізбесінде көзделген жерде қызмет көрсету қызметтері көрсетіледі.

4. Эксплуатант аэропорта размещает информационное сообщение об услугах наземного обслуживания, осуществляемых в аэропорту на интернет-ресурсе эксплуатанта аэропорта, которое обновляется по мере необходимости.
5. Эксплуатант аэропорта и поставщик разрабатывают и утверждают программы по контролю качества услуг, входящих в аэропортовскую деятельность в соответствии со стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО) или авиационными правилами международных организаций в сфере гражданской авиации.
Глава 2. Порядок осуществления услуг наземного обслуживания в аэропортах
Параграф 1. Порядок и условия осуществления наземного обслуживания авиакомпанией в аэропортах
6. Наземное обслуживание в аэропортах осуществляется авиакомпанией самостоятельно только для обслуживания своих воздушных судов, пассажиров, багажа, грузов и почты.
7. Авиакомпания, самостоятельно обслуживающая свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту, направляет эксплуатанту аэропорта заявку на оказание услуг наземного обслуживания (далее - заявка) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) технологические документы по предоставлению услуг наземного обслуживания;
2) утвержденный план по подготовке, повышению квалификации и допуска к работе персонала по оказанию услуг наземного обслуживания (если такое установлено нормативными правовыми актами Республики Казахстан и технологией выполнения работ);
3) информация о материальных и не материальных активов в собственности или на условиях аренды (если такое требуется в соответствии технологией работ по предоставлению услуг наземного обслуживания).
Эксплуатант аэропорта рассматривает заявку в срок семь календарных дней со дня получения заявки.
В случае принятия положительного решения по заявке эксплуатант аэропорта заключает договор на оказание услуг наземного обслуживания в соответствии с типовым договором, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам (далее - договор) с авиакомпанией для самостоятельного обслуживания своих воздушных судов, пассажиров, багажа, грузов и почту.
При этом в соответствии частью первой пункта 4 статьи 65 Закона эксплуатант аэропорта не вправе необоснованно отказывать авиакомпании, самостоятельно обслуживающей свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту, в осуществлении наземного обслуживания на территории аэропорта.
8. Договор, заключаемый эксплуатантом аэропорта с авиакомпанией, самостоятельно обслуживающей свои воздушные суда, пассажиров, багаж, груз и почту должен предусматривать оплату компенсационного платежа за пользование объектами инфраструктуры, оборудованием и техническими средствами аэропорта.

4. Әуежайды пайдаланушы әуежайда жүзеге асырылатын жерде қызмет көрсету қызметтері туралы ақпараттық хабарламаны әуежайды пайдаланушының интернет-ресурсында орналастырады, ол қажеттілігіне қарай жаңартылады.
5. Әуежайды пайдаланушы мен қызметті беруші Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына немесе азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық қағидаларына сәйкес әуежай қызметіне кіретін қызметтердің сапасын бақылау жөніндегі бағдарламаны әзірлейді және бекітеді.
2-тарау. Әуежайларда жерде қызмет көрсету қызметтерін жүзеге асыру тәртібі 1-параграф. Авиакомпанияның әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру тәртібі мен шарттары
6. Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді авиакомпания өз бетінше тек өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға қызмет көрсету үшін ғана жүзеге асырады.
7. Өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға өз бетінше қызмет көрсететін авиакомпания әуежайды пайдаланушыға, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерде қызмет көрсету қызметін көрсетуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) жібереді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жерде қызмет көрсету қызметін ұсыну жөніндегі технологиялық құжаттар;
2) жерде қызмет көрсету қызметін ұсыну бойынша персоналды даярлау, біліктілігін арттыру және жұмысына рұқсат беру жөніндегі бекітілген жоспар (егер мұндай Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және жұмыстарды орындау технологиясымен белгіленсе);
3) меншіктегі немесе жалға алу шарттарындағы материалдық және материалдық емес активтер туралы ақпарат (егер мұндай жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну бойынша жұмыс технологиясына сәйкес талап етілсе).
Әуежайды пайдаланушы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік жеті күн мерзімінде өтінімді қарайды.
Өтінім бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда, әуежайды пайдаланушы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген үлгілік шартқа сәйкес өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүктер мен поштаға өз бетінше қызмет көрсету үшін авиакомпаниямен жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған шартты (бұдан әрі-шарт) жасасады.
Бұл ретте, Заңның 65-бабы 4-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әуежайды пайдаланушы өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүк пен поштаға өз бетінше қызмет көрсететін авиакомпанияға әуежайдың аумағында жерде қызмет көрсетуін жүзеге асыруынан негізсіз бас тартуға құқылы емес.
8. Әуежайды пайдаланушы өз әуе кемелеріне, жолаушыларға, багажға, жүк пен поштаға өз бетінше қызмет көрсететін авиакомпаниямен жасасатын шартта әуежайдың инфрақұрылым объектілерін, жабдықтары мен техникалық құралдарын пайдаланғаны үшін өтемақы төлемін төлеу көзделуге тиіс.

Параграф 2. Порядок и условия предоставления услуг наземного обслуживания поставщиком в аэропорту
9. Для осуществления наземного обслуживания в аэропортах эксплуатант аэропорта проводит конкурс по отбору поставщика (далее - конкурс).
10. Эксплуатант аэропорта размещает объявление о проведении конкурса на своем интернет-ресурсе не позднее, чем за шестьдесят календарных дней до дня окончания приема заявок на участие в конкурсе по отбору поставщика (далее - заявка поставщика).
11. До публикации объявления эксплуатант аэропорта утверждает конкурсную документацию, а также состав конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии.
Число членов конкурсной комиссии состоит не менее из пяти человек.
Допускается включение в состав конкурсной комиссии по одному представителю авиакомпаний, осуществляющих регулярные рейсы в аэропорт.
12. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены конкурсной комиссии могут выражать особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу вскрытия или подведения итогов конкурса.
13. Конкурсная документация, кроме требований, установленных в главе 3 настоящих Правил содержит:
1) наименование и место нахождение эксплуатанта аэропорта, который проводит конкурс;
2) техническую спецификацию с указанием требуемых технических, качественных характеристик осуществления услуг наземного обслуживания;
3) максимальную стоимость (тариф) услуги наземного обслуживания предоставляемого в аэропорту;
4) размер компенсационного платежа (при использовании здании, сооружении, оборудования аэропорта для предоставления наземного обслуживания в аэропорту);
5) описание процедуры вскрытия, рассмотрения, оценки и сопоставления заявок поставщиков;
6) критерии, по которым будут определяться победитель конкурса;
7) дату и время вскрытия заявок поставщиков.
В конкурсной документации могут содержаться и другие дополнительные сведения, позволяющие поставщику получать наиболее полную информацию об условиях проводимого конкурса.
14. Для участия в конкурсе поставщик предоставляет заявку поставщика в произвольной форме, с указанием планируемой стоимости (тарифа) на услугу наземного обслуживания, альтернативных условий и другие.
К заявке поставщика прилагаются следующие документы:

2-параграф. Қызметті берушінің әуежайларда жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсету тәртібі мен шарттары
9. Әуежайды пайдаланушы әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру үшін қызметті берушіні іріктеу бойынша конкурсты (бұдан әрі - конкурс) өткізеді.
10. Әуежайды пайдаланушы, қызметті берушіні іріктеу бойынша конкурсқа қатысуға өтінімдерді (бұдан әрі - қызметті беруші өтінімі) қабылдау аяқталғанға дейін күнтізбелік алпыс күннен кешiктiрмей конкурс өткізу туралы хабарландыруды өз интернет-ресурсында орналастырады.
11. Хабарландыру жарияланғанға дейін әуежайды пайдаланушы конкурстық құжаттаманы, сондай-ақ конкурстық комиссия құрамын, конкурстық комиссияның хатшысын бекітеді.
Конкурстық комиссия мүшелерінің саны кемінде бес адамнан тұрады.
Конкурстық комиссия құрамына әуежайда тұрақты рейстер жүзеге асыратын авиакомпанияның бір өкілідерін қосуға рұқсат беріледі.
12. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Конкурстық комиссия шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және оған конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Конкурстық комиссияның мүшелері ерекше пікір білдіре алады, ол жазбаша түрде жазылады және ашу немесе конкурстың қорытындыларын шығару хаттамасына қоса беріледі.
13. Конкурстық құжаттама осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген талаптардан басқа, мыналарды:
1) конкурсты өткізетін әуежайды пайдаланушының атауы мен орналасқан жерін;
2) жерде қызмет көрсету қызметтерін жүзеге асыруға талап етілетін техникалық, сапалық сипаттамаларын көрсете отырып, техникалық ерекшелікті;
3) әуежайда ұсынылатын жерде қызмет көрсету қызметінің ең жоғары құнын (тариф);
4) өтемақы төлемінің мөлшерін (әуежайда жерде қызмет көрсетуді ұсыну үшін әуежай ғимараттарын, құрылыстарын, жабдықтарын пайдалану кезінде);
5) қызметті берушінің өтінімдерін ашу, қарау, бағалау және салыстыру рәсімінің сипаттамасын;
6) конкурс жеңімпазы анықталатын өлшемшарттарды;
7) қызметті берушілердің өтінімдерін ашу уақыты мен күнін қамтиды.
Конкурстық құжаттамада қызметті берушіге өткізілетін конкурс шарттары туралы анағұрлым толық ақпарат алуға мүмкіндік беретін басқа да қосымша мәліметтер қамтылуы мүмкін.
14. Конкурсқа қатысу үшін қызметті беруші жерде қызмет көрсету қызметінің жоспарланған құнын (тарифын), баламалы шарттарды және басқаны көрсете отырып, еркін нысанда қызметті берушінің өтінімін ұсынады.
Қызметті берушінің өтініміне мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) техническая спецификация с указанием требуемых материальных и не материальных активов в собственности или на условиях аренды (если такое требуется в соответствии технологией работ по предоставлению услуг наземного обслуживания), технологических документов для предоставления услуг наземного обслуживания, утвержденные планы по подготовке, повышению квалификации и допуску к работе персонала по оказанию услуг наземного обслуживания (если такое установлено нормативными правовыми актами Республики Казахстан и технологией выполнения работ);
2) информация о квалифицированных специалистах или авиационного персонала, в том числе обладающие опытом работы (не менее 2 лет) по видам услуг наземного обслуживания для бесперебойного осуществления наземного обслуживания (при наличии установленных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской авиации требований к авиационному персоналу и специалистам);
3) объемы услуг наземного обслуживания, являющихся предметом проводимого конкурса;
4) размер и условия оплаты компенсационного платежа.
15. С момента вскрытия заявки поставщика конкурсная комиссия рассматривает представленную заявку поставщика и прилагаемые к ней документов на полноту и достоверность в течение семи календарных дней.
В случае соответствия представленных документов требованиям пункта 14 настоящих Правил, конкурсная комиссия допускает поставщика к участию в конкурсе.
16. Конкурсная комиссия отклоняет заявку поставщика, если:
1) поставщик не соответствует требованиям, указанным в главе 3 настоящих Правил;
2) заявка поставщика и прилагаемые к ней документы не соответствует требованиям пункта 14 настоящих Правил;
3) стоимость (тариф) услуги наземного обслуживания превышает величину, установленную в конкурсной документации;
4) установлен факт предоставления недостоверной информации о соответствии требованиям, указанным в главе 3 и пункта 14 настоящих Правил.
17. Победителем признается поставщик, предложивший минимальный тариф на услуги наземного обслуживания в аэропорту.
При оценке и сопоставлении заявок конкурсная комиссия учитывает предложенные поставщиком размеры компенсационного платежа.
При проведении конкурса допускается определение более одного победителя конкурса по одному виду услуг наземного обслуживания.
18. Конкурсная комиссия признает конкурс несостоявшимся в случае, если на участие в конкурсе представлено менее одной заявки.
19. С победителем конкурса эксплуатант аэропорта заключает договор по типовой форме, указанного в приложении 2 к настоящим Правилам.

1) қажетті меншіктегі немесе жалға алу шартындағы материалдық және материалдық емес активтерді (егер мұндай жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну бойынша жұмыс технологиясына сәйкес талап етілсе), жерде қызмет көрсету қызметін ұсыну үшін технологиялық құжаттарды, жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну бойынша персоналды даярлау, біліктілігін арттыру және жұмысына рұқсат беру жөніндегі бекітілген жоспарларды (егер мұндай Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және жұмыстарды орындау технологиясымен белгіленген жағдайда) көрсете отырып, техникалық сипаттамасы;
2) атап айтқанда жерде қызмет көрсету қызметтерін үздіксіз жүзеге асыру үшін жерде қызмет көрсету қызметтерінің түрлері бойынша жұмыс тәжірибесі бар (кемінде 2 жыл) білікті мамандардың немесе авиациялық персонал туралы ақпарат (азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген авиациялық персоналға және мамандарға қойылатын талаптар бар болған кезде);
3) өткізілетін конкурстың мәні болып табылатын жерде қызмет көрсету қызметтерінің көлемі;
4) өтемақы төлемінің төлеу мөлшері мен шарттары.
15. Қызметті беруші өтінімін ашу сәтінен бастап конкурстық комиссия қызметті беруші ұсынған өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды толықтығына және дұрыстығына күнтізбелік жеті күн ішінде қарайды.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 14-тармағының талаптарына сәйкес келген жағдайда, конкурстық комиссия қызметті берушіге конкурсқа қатысуға рұқсат береді.
16. Конкурстық комиссия қызметті берушінің өтінімін, егер:
1) қызметті беруші осы Қағидалардың 3-тарауында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;
2) қызметті берушінің өтінімі және оған қоса берілген құжаттар осы Қағидалардың 14-тармағының талаптарына сәйкес келмесе;
3) жерде қызмет көрсету қызметінің құны (тариф) конкурстық құжаттамада белгіленген мөлшерден асып кетсе;
4) осы Қағидалардың 3-тарауында және 14-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы дәйексіз ақпаратты ұсыну фактісі анықталса, қабылдамайды.
17. Әуежайда жерде қызмет көрсету қызметінің ең төменгі тарифын ұсынған қызметті беруші жеңімпаз деп танылады.
Өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде конкурстық комиссия қызметті берушінің ұсынылған өтемақы төлемі мөлшерін ескереді.
Конкурсты өткізу кезінде жерде қызмет көрсету қызметтерінің бір түрі бойынша біреуден артық конкурс жеңімпазын анықтауға жол беріледі.
18. Конкурстық комиссия, егер конкурсқа қатысуға бір өтінімнен кем ұсынылса, конкурсты өтпеді деп таниды.
19. Конкурс жеңімпазымен әуежайды пайдаланушы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген үлгілік нысан бойынша шарт жасасады.

Глава 3. Требования к Поставщику наземного обслуживания
20. К Поставщикам предъявляются следующие основные требования:
1) обладать правоспособностью;
2) наличие в штате достаточного количества квалифицированных специалистов или авиационного персонала, обладающих опытом работы (не менее 2 лет) по видам услуг наземного обслуживания для бесперебойного осуществления услуг наземного обслуживания (при наличии установленных законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской авиации требований к авиационному персоналу и специалистам);
3) наличие материальных и не материальных активов в собственности или на условиях аренды (если такое требуется в соответствии технологией работ по предоставлению услуг наземного обслуживания);
4) наличие технологических документов для предоставления услуг наземного обслуживания;
5) наличие страхового покрытия ответственности перед третьими лицами на период деятельности на территории аэропорта;
6) наличие утвержденного Поставщиком плана по подготовке, повышению квалификации и допуску к работе персонала по оказанию услуг наземного обслуживания (если такое установлено нормативными правовыми актами Республики Казахстан и технологией выполнения работ).
Приложение 1 к Правилам
осуществления наземного
обслуживания в аэропортах
Форма
____________________________
____________________________
(наименование аэропорта)
от _________________________
____________________________
(наименование авиакомпании,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявка на оказание услуг наземного обслуживания
Прошу предоставить доступ на оказание услуг наземного обслуживания по следующим услугам наземного обслуживания:
№ п/п
Наименование услуги наземного обслуживания
Планируемый период осуществления деятельности
Объем услуг
перечень необходимых объектов инфраструктуры:
№ п/п
Наименование объектов инфраструктуры, спецтехники
Требуемый объем инфраструктуры (количество)
1
2
3
Реквизиты Авиакомпании:
Полное наименование:________________________________________________
Юридический адрес:__________________________________________________
БИН________________________________________________________________
Банковские реквизиты:________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон, факс, e-mail:_________________________________________________
"__"____20___года
____________________________________________________________________
(подпись), (фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
Приложение 2 к Правилам
осуществления наземного
обслуживания в аэропортах
Типовой договор на оказание услуг наземного обслуживания
(наименование эксплуатанта аэропорта) именуемый (ое) (ая) в дальнейшем "Аэропорт", в лице (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя Аэропорта), действующий (ее)(ая) на основании ______________, с одной стороны и (полное наименование Поставщика или авиакомпания), именуемый (ое)(ая) в дальнейшем "Поставщик" или "Авиакомпания", от лица которого выступает (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), действующий на основании_______________________, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор на оказание услуг наземного обслуживания на территории аэропорта и пришли к соглашению о нижеследующем:

3-тарау. Жерде қызмет көрсету қызметті берушіге қойылатын талаптар
20. Қызметті берушілерге мынадай негізгі талаптар қойылады:
1) құқық қабілеттілігінің болуы;
2) жерде қызмет көрсету қызметтерін үздіксіз жүзеге асыру үшін жерде қызмет көрсету қызметтерінің түрлері бойынша жұмыс тәжірибесі бар білікті мамандардың немесе авиациялық персоналдың (кемінде 2 жыл) жеткілікті санының болуы (азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген авиациялық персоналға және мамандарға қойылатын талаптар бар болған кезде);
3) меншікте немесе жалға алу шартында материалдық және материалдық емес активтердің болуы (егер мұндай жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну бойынша жұмыс технологиясына сәйкес талап етілсе);
4) жерде қызмет көрсету қызметін ұсыну үшін технологиялық құжаттардың болуы;
5) әуежай аумағында қызмет кезеңінде үшінші тұлғалар алдында сақтандыру жауапкершілігін қамтудың болуы;
6) қызметті беруші бекіткен жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну бойынша персоналды даярлау, біліктілігін арттыру және жұмысына рұқсат беру жөніндегі жоспардың болуы (егер мұндай Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және жұмыстарды орындау технологиясымен белгіленсе).
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
(әуежай атауы)
кімнен ____________________
_________________________
(авиакомпания атауы,
басшысының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған кезде)
Жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған өтінім
Жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну үшін мынадай жерде қызмет көрсету қызметтеріне рұқсат беруіңізді сұраймын:
Жерде қызмет көрсету қызметтерінің атауы
Қызметті жүзеге асырудың жоспарланған кезеңі
Қызметтер көлемі
қажетті инфрақұрылым объектілерінің тізбесі:
№ р/с
Инфрақұрылым объектілерінің, арнайы техниканың атауы
Талап етілетін инфрақұрылым көлемі (саны)
1
2
3
Авиакомпания деректемелері:
Толық атауы: _______________________________________________________
Заңды мекенжайы: __________________________________________________
БСН ______________________________________________________________
Банктік деректемелер: ______________________________________________
__________________________________________________________________
Телефон, факс, e-mail: _______________________________________________
__________________________________________________________________
20____жылғы "____" _______
_________            ________________________________________________________
(қолы)                        (басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Жерде қызмет көрсету қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шарты
(Әуежайды пайдаланушының атауы) бұдан әрі "Әуежай" деп аталатын, (әуежай басшысының лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда) атынан, _____________________ негізінде әрекет ететін, бір тараптан және (Қызметті беруші немесе авиакомпанияның атауы) бұдан әрі "Қызметті беруші" немесе "Авиакомпания" деп аталып, (лауазымы, тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда) атынан______________________ негізінде әрекет ететін, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсынуға осы шартты жасасты және төмендегілер туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
Поставщик обязуется оказывать услуги наземного обслуживания: (указать вид услуги наземного обслуживания) на территории аэропорта по тарифам (указать тарифы по видам услуг наземного обслуживания), а Аэропорт обязуется обеспечить доступ к инфраструктуре Аэропорта необходимых для оказания услуг наземного обслуживания (указать наименование инфраструктуры).
Примечание: При заключении договора с Авиакомпанией предметом договора является предоставление услуг наземного обслуживания авиакомпанией самостоятельно только для собственных воздушных судов, пассажиров, багажа, грузов и почты.
2. Обязательства Сторон
2.1. Поставщик или Авиакомпания обязуется:
1) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
2) обеспечить соблюдение требований по безопасности полетов и авиационной безопасности, установленных в соответствии с законодательством в сфере гражданской авиации Республики Казахстан при предоставлении услуг наземного обслуживания;
3) предоставлять услуги наземного обслуживания на равных условиях при оказании услуг наземного обслуживания в аэропорту для потребителей услуг;
4) при исполнении своих обязательств по Договору обеспечить соответствие оказываемых услуг соответствующим требованиям законодательства в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, международных стандартов и рекомендуемой практики Международной организацией гражданской авиации;
5) производить оплату компенсационного платежа в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
6) своевременно уведомить Аэропорт при изменении стоимости услуг наземного обслуживания;
7) по первому требованию Аэропорта предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств по Договору;
8) возмещать Аэропорту в полном объеме причиненные ему убытки, вызванные ненадлежащим выполнением Поставщиком или Авиакомпанией условий Договора и (или) иными неправомерными действиями.
9) не передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору без письменного согласия Аэропорта.
Примечание: подпункты 3) и 6) пункта 2.1 не входят в обязательства Авиакомпании.
2.2. Поставщик вправе:
1) требовать от Аэропорта исполнения договорных обязательств установленных настоящим договором;
2) требовать от Аэропорта содержание объектов инфраструктуры и оборудования Аэропорта в рабочем состоянии.
2.3. Аэропорт обязуется:
1) обеспечить доступ к инфраструктуре аэропорта необходимой для оказания услуг наземного обслуживания;
2) обеспечить доступ специалистов Поставщика или Авиакомпании для оказания услуг наземного обслуживания на территорию аэропорта;

1. Шарттың мәні
Қызметті беруші әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін (жерде қызмет көрсету қызметтерінің түрі көрсетілсін) тарифтер бойынша (жерде қызмет көрсету қызметтерінің түрлері бойынша тарифтер көрсетілсін) көрсетуге міндеттенеді, ал Әуежай жерде қызмет көрсетуге қажетті инфрақұрылымға (инфрақұрылым атауы көрсетілсін) қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Ескерту: Авиакомпаниямен шарт жасасқан кезде шарттың мәні авиакомпания тек қана өз әуе кемелеріне, жолаушыларына, багажға, жүктерге және поштаға өз бетінше жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну болып табылады.
2. Тараптардың міндеттері
2.1. Қызметті беруші немесе Авиакомпания:
1) Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелерін толық қамтамасыз етуге және тиісінше орындауға;
2) жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсынған кезде азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес белгіленген ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) қызмет тұтынушылары үшін әуежайда жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсынған кезде тең жағдайда жерде қызмет көрсету қызметтерін беруге;
4) Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде азаматтық авиация саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасының, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының халықаралық стандарттары мен ұсынылатын практикасының тиісті талаптарына сәйкес көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін қамтамасыз етуге;
5) осы Шартта белгіленген тәртіпте және мерзімде өтемақы төлемін төлеуге;
6) жерде қызмет көрсету қызметтерінің құны өзгерген кезде Әуежайды уақтылы хабардар етуге;
7) әуежайдың бірінші талабы бойынша Шарттағы міндеттемелерді орындау барысы туралы ақпаратты ұсынуға;
8) Қызметті берушімен немесе Авиакомпаниямен Шарттың талаптарын тиісінше орындамауынан және (немесе) өзге де заңсыз әрекеттерінен туындаған, Әуежайға келтірілген шығындарды толық көлемде оған өтеуге;
9) Әуежайдың жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін біреуге бермеуге міндеттенеді.
Ескерту: 2.1-тармақтың 3) және 6) тармақшалары Авиакомпанияның міндеттемелеріне кірмейді.
2.2. Қызметті беруші:
1) осы шартта белгіленген шарттық міндеттемелерді орындауын Әуежайдан талап етуге;
2) Әуежайдың инфрақұрылым объектілері мен құрал-жабдығын жұмыс жағдайында ұстауын Әуежайдан талап етуге құқылы.
2.3. Әуежай:
1) жерде қызмет көрсету қызметін ұсыну үшін қажетті әуежайдың инфрақұрылымына қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
2) әуежай аумағында жерде қызмет көрсету қызметтерін ұсыну үшін Қызметті беруші немесе Авиакомпания мамандарының қол жеткізуін қамтамасыз етуге;

3) при выявлении несоответствий оказываемых услуг наземного обслуживания незамедлительно письменно уведомить Поставщика или Авиакомпанию;
4) возмещать Поставщику или Авиакомпании в полном объеме причиненные ему убытки, вызванные ненадлежащим выполнением Аэропорта условий Договора и (или) иными неправомерными действиями.
2.4. Аэропорт вправе:
1) проверять качество оказываемых услуг наземного обслуживания;
2) отстранять персонал и технические средства Поставщика или Авиакомпании при нарушении или несоблюдении ими требований по обеспечению безопасности полетов и авиационной безопасности на территории аэропорта.
3. Сумма Договора и условия оплаты
3.1. Поставщик или Авиакомпания оплачивает компенсационный платеж в размере _____________. Компенсационный платеж устанавливается в размере, не превышающем сумму его расходов на поддержание соответствующего объекта инфраструктуры в рабочей годности, в том числе на текущий и капитальный ремонт и расходов на коммунальные услуги, с учетом приемлемого уровня рентабельности.
Компенсационный платеж производится Поставщиком или Авиакомпанией путем перечисления денежных средств на расчетный счет Аэропорта не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня выставления счета на оплату.
3.2. Сумма неустойки в случае просрочки сроков оплаты компенсационного платежа Поставщик или Авиакомпания уплачивает Аэропорту___________________________________________________________ (указать в % от общей суммы договора или фиксированную сумму за каждый день просрочки).
3.3. Уплата неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от выполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
4. Срок действия и условия расторжения Договора
4.1. Договор вступает в силу со дня подписания и действует до_____________ года.
4.2. Договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
5. Уведомление
5.1. Любое уведомление, которое одна Сторона направляет другой Стороне в соответствии с Договором, высылается оплаченным заказным письмом.
5.2. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6. Форс-мажор
6.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
6.2. Для целей Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не исключительно: военные действия, природные или стихийные бедствия и другие.

3) жерде қызмет көрсету қызметтерінің сәйкессіздіктерін анықтаған кезде Қызметті берушіні немесе Авиакомпанияны дереу жазбаша хабардар етуге;
4) Әуежаймен Шарттың талаптарын тиісінше орындамауынан және (немесе) өзге де заңсыз әрекеттерінен туындаған, Қызметті берушіге немесе Авиакомпанияға келтірілген шығындарды толық көлемде оған өтеуге міндеттенеді.
2.4. Әуежай:
1) жерде қызмет көрсетудің көрсетілетін қызметтердің сапасын тексеруге;
2) Қызметті берушінің немесе Авиакомпанияның әуежай аумағында олар ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздігі бойынша қамтамасыз ету талаптарын бұзғанда немесе сақтамаған жағдайда персоналын мен техникалық құралдарды шеттетуге құқылы.
3. Шарттың сомасы және төлеу шарттары
3.1. Қызметті беруші немесе Авиакомпания өтемақы төлемін _____________ мөлшерінде төлейді. Өтемақы төлемі тиісті инфрақұрылым объектісін жұмыс жарамдылығында ұстап тұру шығыстарын, оның ішінде қолайлы рентабельділік деңгейін есепке ала отырып, ағымдағы және күрделі жөндеуге және коммуналдық қызметтер шығыстарын одан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
Қызметті беруші немесе Авиакомпания өтемақы төлемін Әуежайдың есеп-шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен, ақы төлеуге шотты ұсынған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жүргізеді.
3.2. Өтемақы төлемін төлеу мерзімдерін кешіктірген жағдайда, тұрақсыздық айыбының сомасын Қызметті беруші немесе Авиакомпания Әуежайға _________________________ ________________________________________________________________________________ (шарттың жалпы сомасынан %-ды немесе әрбір кешіктірілген күн үшін тіркелген сомасын көрсету) төлейді.
3.3. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу осы Шартта көзделген міндеттемелерін Тараптарды орындаудан босатпайды.
4. Шарттың қолданылу мерзімі және бұзылу шарттары
4.1. Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және __________ жылға дейін қолданыста болады.
4.2. Шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
5. Хабарлама
5.1. Шартқа сәйкес бір Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама төленген тапсырыс хат арқылы жіберіледі.
5.2. Хабарлама жеткізілгеннен кейін немесе көрсетілген күшіне ену күні (егер хабарламада көрсетілсе), осы екі күннің қайсысы кеш келетініне байланысты күшіне енеді.
6. Форс-мажор
6.1. Егер Шарт талаптарының орындалмауы форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
6.2. Шарт мақсаттары үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына бағынбайтын және күтпеген сипаттағы оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар мыналарды қамти алады, бірақ тек олар ғана емес: соғыс іс-қимылдары, табиғи немесе дүлей апаттар және басқалар.

7. Решение спорных вопросов
7.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
7.2. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Договору, любая из Сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7.3. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения Сторонами своих обязательств в рамках настоящего Договора все споры и разногласия разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Прочие условия
8.1 Договор составляется в двух экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру для каждой Стороны.
8.2. В части, неурегулированной Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
9.Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Аэропорт:______________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Поставщик или Авиакомпания: ______
_________________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________

7. Даулы мәселелерді шешу
7.1. Тараптар Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын барлық келіспеушіліктер немесе даулар тікелей келіссөздер процесінде шешуге барлық күш-жігерлерін салуға тиіс.
7.2. Егер осындай келіссөздерден кейін Тараптар Шарт бойынша дауларды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешуді талап ете алады.
7.3. Осы Шарт шеңберінде Тараптар өздерінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, барлық даулар мен келіспеушіліктер қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
8. Өзге де шарттар
8.1. Шарт екі данада қазақ және орыс тілдерінде әр Тарап үшін бір-бір данадан жасалады.
8.2. Шартта реттелмеген бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелерi мен қолдары
Әуежай: ________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Қызметті беруші немесе Авиакомпания:
__________________________________
__________________________________
__________________________________
__________________________________