Об утверждении Правил разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 августа 2017 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2017 года № 15802.
В соответствие подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа, направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ К. Бозумбаев
28 августа 2017 года
Утверждены
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики
Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 25 августа 2017 года № 356
Правила
разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории

Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негiздемесінің жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 25 тамыздағы № 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 қыркүйекте № 15802 болып тіркелді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негiздемесінің жобаларын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
________ Қ. Бозымбаев
2017 жылғы 28 тамыз
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2017 жылғы 25 тамыздағы
№ 356 бұйрығымен
бекітілген
Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және
республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың
аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негiздемесінің жобаларын әзірлеу қағидалары

Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок подготовки проекта естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий (далее – естественно-научное обоснование).
Глава 2. Порядок разработки проекта естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории
2. Разработка проекта естественно-научного обоснования производится специализированными научными (научно-исследовательскими) и проектными (проектно-изыскательскими) организациями.
3. Государственный орган, инициировавший упразднение государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территорий, организует разработку проекта естественно-научного обоснования.
4. Обращение физического или юридического лица, связанное с упразднением государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения или уменьшением их территории, вносится им в государственный орган, в компетенцию которого входят вопросы деятельности, указанные в обращении (далее – государственный орган), где рассматривается в течение 15 рабочих дней.
5. В случаях признания целесообразным рассмотрение вопроса об упразднении государственных природных заказников республиканского значения и государственных заповедных зон республиканского значения или уменьшении их территории, государственный орган направляет материалы (карты, схемы, обоснования) в уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий (далее – уполномоченный орган).
В случаях признания целесообразным рассмотрение вопроса об упразднении государственных природных заказников местного значения или уменьшении их территории, государственный орган направляет материалы (карты, схемы, обоснования) по территориальной принадлежности в местный исполнительный орган областей или города республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеу қағидалары "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің (бұдан әрі - жаратылыстану-ғылыми негіздеме) жобаларын дайындау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды
және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және
олардың аумағын кішірейтудің жаратылыстану-ғылыми негiздемесінің жобаларын әзірлеу тәртібі
2. Жаратылыстану-ғылыми негіздеменің жобаларын әзірлеуді мамандандырылған ғылыми (ғылыми-зерттеу) және жобалау (жобалау-іздестіру) ұйымдары жүргізеді.
3. Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратуға және олардың аумағын кішірейтуге бастамашылық жасаған мемлекеттік орган жаратылыстану-ғылыми негіздеменің жобасын әзірлеуді ұйымдастырады.
4. Жеке немесе заңды тұлға республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратуға немесе олардың аумақтарын қысқартуға байланысты өзінің өтінішін құзыретіне өтініште көрсетілген қызмет мәселелері енетін мемлекеттік органға (бұдан әрі – мемлекеттік орган) енгізеді, онда ол 15 жұмыс күні ішінде қаралады.
5. Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату немесе олардың аумақтарын қысқарту туралы мәселені қарау орынды деп танылған жағдайда, мемлекеттік орган материалдарды (карталар, сызбалар, негіздемелер) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органға жібереді (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды тарату немесе олардың аумақтарын қысқарту туралы мәселені қарау орынды деп танылған жағдайда, мемлекеттік орган материалдарды (карталар, сызбалар, негіздемелер) аумақтық тиесілігі бойынша облыстардың немесе республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жібереді.

6. Уполномоченный орган в течении 15 рабочих дней выносит решение об отклонении предложения либо дальнейшем рассмотрении вопроса упразднения государственных природных заказников республиканского значения и государственных заповедных зон республиканского значения или уменьшения их территории.
Местный исполнительный орган в течение 15 рабочих дней выносит решение об отклонении предложения либо дальнейшем рассмотрении вопроса упразднения государственных природных заказников местного значения.
7. Упразднение государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшение их территории осуществляются по предложению уполномоченного органа на основании положительного заключения государственной экологической экспертизы на естественно-научное обоснование.
8. После принятия положительного решения уполномоченным органом либо местным исполнительным органом государственный орган организует разработку проекта естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения или уменьшения их территории и прохождения государственной экологической экспертизы.
9. Финансирование разработки проекта естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения или уменьшения их территории производится за счет республиканского бюджета и (или) иных источников в порядке установленным законодательством.
10. Естественно-научное обоснование включает:
1) оценку уникальности, значимости и репрезентативности природных комплексов исследуемой территории и расположенных на ней объектов государственного природно-заповедного фонда;
2) состояние экологических систем и объектов государственного природно-заповедного фонда на исследуемой территории, риски, угрозы, меры по их сохранению и защите;
3) оценку социально-экономических условий на исследуемой территории и выводы об экологической и экономической целесообразности упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории;
4) рекомендуемые границы, описание границ, координаты, категории и площади земельных участков собственников и землепользователей, исключаемых из состава особо охраняемой природной территории, в случае уменьшения территорий государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения;

6. Уәкілетті орган 15 жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату немесе олардың аумақтарын қысқарту жөніндегі ұсынысты қабылдамау туралы не бұл мәселені одан әрі қарау туралы шешім шығарады.
Жергілікті атқарушы орган 15 жұмыс күні ішінде жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды тарату жөніндегі ұсынысты қабылдамау туралы не бұл мәселені одан әрі қарау туралы шешім шығарады.
7. Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын қысқарту ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның ұсынысы бойынша жаратылыстану-ғылыми негіздемеге мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті орган не жергілікті орган оң шешім қабылдағаннан кейін уәкілетті орган республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың немесе олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобасын әзірлеуді және оның мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтуін ұйымдастырады.
9. Республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың немесе олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобасын әзірлеуді белгіленген заңнамалық тәртіпте республикалық бюджет және (немесе) өзге де қаржыландыру көздерінен жүзеге асырылады
10. Жаратылыстану-ғылыми негіздеме:
1) зерттеліп отырған аумақтың табиғи кешендері мен онда орналасқан мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің бірегейлігін, маңыздылығын және ерекшелік сипатын бағалауды;
2) зерттеліп отырған аумақтағы мемлекеттік табиғи-қорық қорының экологиялық жүйелері мен объектілерінің жай-күйін, оларды сақтау және қорғау жөніндегі тәуекелдерді, қатерлерді және шараларды;
3) зерттеліп отырған аумақтағы әлеуметтік-экономикалық жағдайларды бағалау мен республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын қысқартудың экологиялық және экономикалық орындылығы туралы тұжырымдарды;
4) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарының аумақтары қысқартылған жағдайда – ерекше қорғалатын табиғи аумақтың құрамынан шығарылатын меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерінің ұсынылып отырған шекараларын, шекаралардың сипаттамасын, координаталарын, санаттары мен көлемін;

5) предложения о последующем использовании и рекультивации земельных участков.
11. Проект естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории в течение 10 рабочих дней утверждается ведомством уполномоченного органа при положительном заключении государственной экологической экспертизы.
Проект естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников местного значения и уменьшения их территории в течение 10 рабочих дней утверждается местным исполнительным органом при положительном заключении государственной экологической экспертизы.
12. После утверждения естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников республиканского значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней разрабатывает соответствующий проект решения Правительства Республики Казахстан.
После утверждения естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников местного значения и уменьшения их территории местный исполнительный орган в течение 10 рабочих дней принимает соответствующее решение.
13. Упразднение государственных природных заказников республиканского значения и государственных заповедных зон республиканского значения или уменьшение их территории осуществляются с внесением соответствующих изменений в  перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения, утвержденный Правительством Республики Казахстан.
Упразднение государственных природных заказников местного значения или уменьшение их территории осуществляются с внесением соответствующих изменений в перечень особо охраняемых природных территорий местного значения, утвержденный местным исполнительным органом.

5) жер учаскелерін кейіннен пайдалану және қалпына келтіру туралы ұсыныстарды қамтиды.
11. Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобасын мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы 10 жұмыс күні ішінде бекітеді.
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды таратудың және олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобасын мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда жергілікті атқарушы орган 10 жұмыс күні ішінде бекітеді.
12. Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын таратудың және олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесі бекітілгеннен кейін уәкілетті орган 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің тиісті жобасын әзірлейді.
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды таратудың және олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесі бекітілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган 10 күнтізбелік күн ішінде тиісті шешім қабылдайды.
13. Республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату немесе олардың аумақтарын қысқарту Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар тізбесіне тиісті өзгерістер енгізіліп жүзеге асырылады.
Жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды тарату немесе олардың аумақтарын қысқарту жергілікті атқарушы орган бекіткен жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тізбесіне тиісті өзгерістер енгізіліп жүзеге асырылады.