О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан", а так же о признании утратившим силу приказа исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 марта 2011 года № 112 "Об утверждении Правил признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 июля 2017 года № 494. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2017 года № 15835
В соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12073, опубликован 8 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 марта 2011 года № 112 "Об утверждении Правил признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6842, опубликован 6 августа 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 247-249 (26668-266670).
3. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы, сондай-ақ "Азаматтық әуе кемесінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификаттарын тану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 112 бұйрығының күшi жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 25 шілдедегі № 494 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 қазанда № 15835 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 қазанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Азаматтық әуе кемесінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификаттарын тану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 112 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6842 болып тіркелген, 2011 жылғы 22 сәуірдегі "Егемен Қазақстан" газетінде № 160-163 (26565) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
____________ Е. Биртанов
28 июля 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
3 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
10 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
15 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
____________ К. Бозумбаев
29 августа 2017 года
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 июля 2017 года № 494
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 198
Правила
сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14, статьями 38 и 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и требованиями Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан (далее – Правила).
3. Устанавливается следующий срок действия на нижеуказанные документы с момента их выдачи:
1) сертификат летной годности – один год;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов ____________
2017 жылғы 28 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов ____________
2017 жылғы 28 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов __________
2017 жылғы 16 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов _____________
2017 жылғы 16 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев _________
2017 жылғы 29 тамыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 25 шілдедегі
№ 494 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 198 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына, 38 және 47-баптарына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) талаптарына сәйкес әзірленген.
2. Қағидаларда Қазақстан Республикасының әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат (бұдан әрі – ұшуға жарамдылық сертификаты) беру тәртібі айқындалады.
3. Оларды берген сәттен бастап төменде көрсетілген құжаттарға мынадай қолданылу мерзімі белгіленеді:
1) ұшуға жарамдылық сертификаты – бір жыл;

2) сертификат по шуму – бессрочный;
3) экспортный сертификат – двадцать два рабочих дней;
4) разрешение на специального полета (специальный сертификат летной годности) – не более двадцати двух рабочих дней;
5) разрешение на радиопередающую аппаратуру – бессрочный;
6) решение о признании действительным сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством (далее – Решение о признании сертификата) – срок, указанный на сертификате летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством.
4. Воздушные суда, занятые в производстве полетов, имеют сертификаты летной годности, выданные или признанные уполномоченным органом государства, в котором данное воздушное судно зарегистрировано. Без действующего сертификата летной годности воздушное судно к эксплуатации не допускается.
5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
2) разрешение на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах – документ, выданный уполномоченным органом, установленной на гражданских воздушных судах нормам летной годности;
3) эксплуатационная документация воздушных судов – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушных судов, включая его техническое обслуживание и ремонт, а также содержащая условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
4) формуляр воздушного судна, двигателей и основных агрегатов – основные документы для учета наработки (календарный ресурс, часовой ресурс, ресурс по посадкам) авиационной техники и ее технического состояния;
5) сертификат летной годности гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченным органом, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;
6) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченный орган для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности) и Решения о признании сертификата;
7) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, сертификата по шуму, разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности), разрешения на радиопередающую аппаратуру и Решения о признании сертификата;

2) шуыл бойынша сертификат – мерзімсіз;
3) экспорттық сертификат – жиырма екі жұмыс күні;
4) арнайы ұшуға берілетін рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) – жиырма екі жұмыс күнінен көп емес;
5) радиохабар аппаратурасына берілетін рұқсат – мерзімсіз;
6) шет мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (бұдан әрі – Сертификатты тану туралы шешім) – шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығында көрсетілген мерзім.
4. Ұшу өндірісінде болатын әуе кемелерінің аталған әуе кемесі тіркелген мемлекеттің уәкілетті органы берген немесе таныған ұшуға жарамдылық сертификаттары болады. Әуе кемесі қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификатынсыз пайдалануға жіберілмейді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) әуе кемелерінде орнатылған радиотарату аппаратурасын пайдалануға берілетін рұқсат – уәкілетті орган берген азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиотарату аппаратурасының ұшу жарамдылығына сәйкестігін куәландыратын құжат;
3) әуе кемелерінің пайдалану құжаттамасы – техникалық қызмет көрсетілуі мен жөнделуін қоса алғанда, әуе кемелерінің ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін, сондай-ақ пайдалану шарттары мен пайдаланушылық шектеулерді қамтитын құжаттама;
4) әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және негізгі агрегаттарының формуляры – авиациялық техниканың атқарымын (күнтiзбелiк ресурсы, сағаттық ресурсы, қонулар бойынша ресурсы) және оның техникалық жай-күйiн есепке алуға арналған негiзгi құжаттар;
5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты – уәкілетті орган берген, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығының нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;
6) өтініш – өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ұшуға жарамдылық сертификатын, экспорттық сертификатты, арнайы ұшуға рұқсатты (ұшу жарамдылығының арнайы сертификаты) және Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін жазбаша өтініші;
7) өтініш беруші – ұшуға жарамдылығы сертификатын, ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын, шуыл бойынша сертификатын, арнайы ұшуға арналған рұқсатты (ұшу жарамдылығының арнайы сертификатын), радиохабар тарататын аппаратураға рұқсат пен сертификатты тану туралы шешімді алу үшін уәкілетті органға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;

8) летная годность – техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество;
9) директива по летной годности – информация, направленная на поддержание летной годности воздушного судна, включая двигатели и воздушные винты, обеспечение безопасной эксплуатации воздушного судна, а также требования в отношении модификации, замены комплектующих или в проведении проверки воздушного судна и (или) внесении поправок в его эксплуатационные ограничения и в руководство по эксплуатации;
10) нормы летной годности – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов;
11) экспортный сертификат летной годности – документ, выданный уполномоченным органом, предназначенный для экспорта воздушного судна, исключенного из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
12) решение о признании действительным сертификата летной годности (далее – Решение) – документ установленного образца, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, подтверждающий соответствие гражданского воздушного судна требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности, установленным Республикой Казахстан;
13) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского воздушного судна;
14) сертификат по шуму – документ, выданный уполномоченным органом, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна по шуму на местности;
15) RNAV (Area navigation) – зональная навигация;
16) Cat. III (CATEGORY) – условия ограниченной видимости;
17) MNPS (minimum navigation performance specification) – минимальные требования к характеристикам навигационного оборудования.
6. За сертификационное обследование летной годности гражданских воздушных судов взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Глава 2. Порядок сертификации и выдача сертификата
летной годности
7. Для получения сертификата летной годности заявителем подается в уполномоченный орган заявка по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (далее – акт проверки) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копии договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;

8) ұшуға жарамдылығы – әуе кемесiнiң қауiпсiздiгi мен ұшу сапасын қамтамасыз ететiн ұшу-техникалық сипаттамаларға сәйкес келетін оның техникалық жай-күйі;
9) ұшуға жарамдылығы директивасы – жай-күйі қауіпсіз емес болып табылатын немесе осындай жай-күй сол үлгідегі конструкцияның басқа да бұйымдарында орын алуы мүмкін, не дамуы мүмкін және қабылдануы тиіс түзету іс-қимылдарын, не осындай бұйымдарды одан әрі пайдалануға рұқсат етілетін шарттарды немесе шектеулерді ұйғаратын, авиациялық бұйымды айқындайтын құжат;
10) ұшу жарамдылығының нормалары – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелері мен олардың құрауыштарының құрастырмаларына, параметрлеріне және ұшу сапасына қойылатын талаптар;
11) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты – Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуе кемелерiнiң мемлекеттік тiзiлiмiнен шығарылған, экспортқа арналған әуе кемесіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген құжат;
12) ұшу жарамдылығы сертификатының күшін тану туралы шешім (бұдан әрі – Шешім) – азаматтық әуе кемесінің ИКАО стандарттары мен талаптарына және Қазақстан Республикасы белгілеген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген белгіленген үлгідегі құжат;
13) үлгі сертификаты – азаматтық әуе кемесi типі конструкциясының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестiгiн растайтын құжат;
14) шуыл бойынша сертификат – уәкілетті орган берген, азаматтық әуе кемесінің жергілікті өңірдегі шуылы бойынша сәйкестігін куәландыратын құжат;
15) RNAV (Area navigation) – аймақтық навигация;
16) Cat. III (CATEGORY) – шектеулі көріну жағдайы;
17) MNPS (minimum navigation performance specification) – навигациялық жабдық ерекшеліктеріне қойылатын ең төменгі талаптар.
6. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығына сертификаттық байқап тексеру жүргізу үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
2-тарау. Cертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру тәртібі
7. Ұшуға жарамдылығына сертификат алу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім ресімделеді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі (бұдан әрі – тексеру актісі);
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;

3) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
4) копия сертификата типа с указанием применимых модификаций или эквивалентный документ, подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;
5) утвержденная программа (регламент) технического обслуживания;
6) информация по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
7) сертификат завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
8) данные о дополнительном объеме работ по переходу программы (регламента) технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе (регламента) технического обслуживания, утвержденной уполномоченным органом;
9) данные по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
10) утвержденный перечень минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией, ответственной за типовую конструкцию;
11) информация о состоянии летной годности, проведении технического обслуживания и ремонта воздушного судна, а также данные по его эксплуатации;
12) Руководство по летной эксплуатации;
13) статус директив летной годности;
14) статус бюллетеней организации разработчика;
15) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
16) статус выполненных модификаций;
17) доклад о результатах полетных испытаний;
18) документы, подтверждающие допуск воздушного судна по RNAV, MNPS, Cat. III и другие, если применимо;
19) материалы анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей;
20) документ, подтверждающий выполнение крайней формы технического обслуживания.
Все копии документов заверяются печатью (при наличии) и подписью заявителя или уполномоченного им лица.
8. Для продления сертификата летной годности (продление сертификата летной годности Doc 9760 ИКАО), заявитель направляет заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) акт проверки;
2) копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию летной годности воздушного судна;
4) статус директив летной годности;
5) статус бюллетеней организации разработчика;
6) статус агрегатов с ограниченными ресурсами;
7) статус выполненных модификаций.
Все копии документов заверяются печатью (при наличии) и подписью заявителя или уполномоченного им лица.

3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) қолданылатын түрлендірулерді көрсете отырып, үлгі сертификатының көшірмесі немесе конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын барабар құжат;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті);
6) әуе кемесінің қайта жабдықталғаны жөніндегі ақпарат (қайта жабдықталған кезде);
7) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын әзірлеуші зауыттың сертификаты;
8) алдыңғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасынан (регламентінен) уәкілетті орган бекіткен жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына (регламентіне) көшу жөніндегі қосымша жұмыстар көлемі туралы деректер;
9) орталық және жүктеме деректерді көрсете отырып, қолданыстағы құрастырудағы әуе кемесінің салмағын өлшеу жөніндегі деректер;
10) үлгілік конструкцияға жауап беретін ұйым құрастырған ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі бар болған жағдайда пайдаланушы құрастырған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесі;
11) ұшу жарамдылығының жай-күйі, әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу туралы ақпарат, сондай-ақ оны пайдалану бойынша деректер;
12) ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқау;
13) ұшуға жарамдылық директиваларының мәртебесі;
14) әзірлеуші ұйым бюллетендерінің мәртебесі;
15) ресурстары шектеулі агрегаттардың мәртебесі;
16) орындалған түрлендірулердің мәртебесі;
17) ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндама;
18) RNAV, MNPS, Cat. III және басқалары бойынша әуе кемесіне ұшуға рұқсат берілгендігін растайтын құжаттар (егер қолданылса);
19) барлық борттық тұтынушыларды есепке ала отырып, электрмен жабдықтау жүйесінде жүктемелерді талдау материалдары;
20) техникалық қызмет көрсетудің ақтық нысанының орындалуын растайтын құжат.
8. Өтініш беруші ұшуға жарамдылығы сертификатын ұзарту үшін (ИКАО DOC 9760 ұшуға жарамдылығын сертификатын ұзарту) өтінімді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді жібереді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісі;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің көшірмелері;
3) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттағаны үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) ұшуға жарамдылық директиваларының мәртебесі;
5) әзірлеуші ұйым бюллетеньдерінің мәртебесі;
6) ресурстары шектеулі агрегаттардың мәртебесі;
7) орындалған түрлендірулердің мәртебесі.
Құжаттардың барлық көшірмелері өтініш берушінің немесе олар уәкілеттік берген адамның мөрімен (бар болса) және қолымен расталады.

9. В случае представления документов не в полном объеме и (или) в связи с истекшим сроком их действия уполномоченный орган возвращает их заявителю в два рабочего дня с момента получения заявки.
10. Основаниями для отказа в выдаче сертификата летной годности являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата летной годности, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему выдачу сертификата летной годности;
3) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата летной годности, требованиям, установленным настоящими Правилами.
11. Сертификационное обследование летной годности воздушного судна осуществляется уполномоченным органом с использованием типовой программы оценки летной годности воздушного судна по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Заявитель обеспечивает доступ государственным авиационным инспекторам к сертифицируемому воздушному судну и предъявляет эксплуатационную документацию для оценки соответствия воздушного судна нормам летной годности.
13. По результатам проведенных работ по проверке эксплуатационной документации и осмотру воздушного судна уполномоченный орган составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае выявления при сертификационном обследовании несоответствия эксплуатанта нормам летной годности, уполномоченный орган устанавливает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Заявителем в срок десять рабочих дней со дня подписания акта оценки представляется план корректирующих действий по их устранению. На основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленных несоответствий, утверждается план корректирующих действий либо возвращается на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченным органом при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
14. Уполномоченный орган контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки.
Если заявитель не представляет приемлемый план корректирующих действий или не выполняет корректирующие действия в сроки, уполномоченный орган отказывает в выдаче сертификата летной годности.
После устранения выявленных несоответствий, заявитель представляет для проверки уполномоченному органу справку в произвольной форме о выполнении корректирующих действий в установленные планом сроки с приложением подтверждающей документации.

9. Құжаттар толық көлемде тапсырылмаған және (немесе) олардың жарамдылық мерзімінің өткеніне байланысты уәкілетті орган, өтінімді алу сәтінен бастап күнтізбелік жеті күннің ішінде оларды өтініш берушіге кері қайтарады. Бұл ретте, өтініш берушіге жазбаша түрде қабылдамау себебі көрсетіліп, дәлелді жауап беріледі.
10. Ұшуға жарамдылық сертификатын беруден бас тарту үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушіге қатысты оған ұшуға жарамдылық сертификатын беруге тыйым салатын сот шешімі болса;
3) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес еместігі.
11. Әуе кемесінің ұшу жарамдылығын сертификаттық тексеруді уәкілетті орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің ұшу жарамдылығын бағалаудың үлгілік бағдарламасын пайдалана отырып жүзеге асырады.
12. Өтініш беруші мемлекеттік авиациялық инспекторларға сертификатталған әуе кемесіне қолжетімділікті қамтамасыз етеді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау үшін пайдалану құжаттамасын ұсынады.
13. Пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін қарап тексеру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) құрастырады.
Сертификаттық тексеріс кезінде пайдаланушының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес еместігін анықтаған жағдайда, уәкілетті орган оның анықталған сәтінен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін үш айдан аспайтын мерзім белгілейді. Өтінім беруші бағалау актісіне қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні мерзімінде оларды жою бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынады. Өтінім беруші ұсынған анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспары бекітіледі не негіздемемен бірге пысықтауға қайтарылады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімді уәкілетті орган өтініш беруші оны өзгерту қажеттілігі туралы негіздеме ұсынатын кезде ұзартады.
14. Уәкілетті орган өтінім берушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспармен белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуын бақылайды.
Егер өтінім беруші түзету іс-қимылдарын қабылдауға болатын жоспарын ұсынбайтын немесе уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамайтын болса, уәкілетті орган ұшуға жарамдылық сертификатын беруден бас тартады.
Анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін өтінім беруші уәкілетті оргаға тексеру үшін растау құжаттамасын қоса бере отырып, жоспармен белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуы туралы ерікті нысандағы анықтаманы ұсынады.

15. Выдача сертификата летной годности осуществляется в срок не более двадцати двух рабочих дней со дня подачи заявки в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В случае, когда необходимо проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на двадцати двух рабочих дней, о чем сообщается заявителю в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
Параграф 2. Приостановление действия и отзыв сертификата летной годности
16. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие сертификата летной годности в случаях обнаружений несоответствий воздушного судна нормам летной годности гражданских воздушных судов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрированный в Реестре государственный регистрации нормативных правовых актов № 12038).
17. В случае приостановления действия сертификата летной годности уполномоченный орган в сфере гражданской авиации указывает причину приостановления действия сертификата летной годности.
В случае не устранения несоответствия воздушного судна нормам летной годности в течение шести месяцев со дня приостановления сертификат летной годности отзывается.
18. Возобновление действия сертификата летной годности в случае его приостановления осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом выявленных несоответствий.
19. В случае приостановления действия сертификата летной годности или его отзыва уполномоченный орган в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
20. При отзыве сертификата летной годности эксплуатант не позднее трех рабочих дней возвращает оригинал сертификата летной годности в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.
Параграф 3. Выдача дубликата сертификата летной годности
21. В случае порчи, утери или хищения сертификата летной годности эксплуатация воздушного судна немедленно прекращается. Для получения дубликатов сертификата летной годности заявитель направляет уполномоченному органу заявление в произвольной форме.
22. Уполномоченный орган в срок пять рабочих дня с момента получения заявления, производит выдачу дубликатов сертификата летной годности на бланке, где в правом верхнем углу делается отметка "Дубликат".
Глава 3. Выдача сертификата по шуму
23. Гражданское воздушное судно, предназначенное для эксплуатации в Республике Казахстан, сертифицируется уполномоченным органом на соответствие требованиям ИКАО относительно шума на местности с выдачей сертификата по шуму, являющегося приложением к сертификату летной годности гражданского воздушного судна.

15. Ұшуға жарамдылық сертификаты осы Қағиданың 5-қосымшасының нысанына сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім берілген күнінен бастап жиырма екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде беріледі. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі жиырма екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, ол жөнінде өтініш берушіге қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап үш жұмыс күн ішінде хабарланады.
2-параграф. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтату және кері шақырту
16. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әуе кемесінің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығының, (нормативті-құқықтық актілердің мемлекеттік реестрде тіркелген № 12038) азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі анықталған жағдайларда ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатады.
17. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатқан жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатудың себебін көрсетеді.
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда тоқтатылған күннен алты ай ішінде ұшуға жарамдылық сертификаты кері шақыртылады.
18. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған жағдайда оның жаңартылуы эксплуатант анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
19. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған немесе кері шақыртылған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган эксплуатантқа және аэронавигациялық ақпарат қызметіне қабылданған шешім туралы дереу хабарлайды.
20. Ұшуға жарамдылық сертификаты кері шақыртылған жағдайда эксплуатант үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұшуға жарамдылық сертификатының түпнұсқасын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға қайтарады.
3-параграф Ұшуға жарамдылық сертификатының телнұсқасын беру
21. Ұшуға жарамдылық сертификаты бүлінген, жоғалған, ұрланған жағдайда әуе кемесінің пайдаланылуы дереу тоқтатылады. Ұшуға жарамдылық сертификатының телнұсқасын алу үшін, өтінім беруші уәкілетті органға еркін нысандағы өтінішті жібереді.
22. Уәкілетті орган, өтінім берушінің барлық қажетті құжаттарды тапсырған мезеттен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оң бұрышында "Телнұсқа" белгісі қойылған ұшуға жарамдылық сертификатының телнұсқасын бланкіде шығарып береді.
3-тарау. Шуыл бойынша сертификатты беру
23. Қазақстан Республикасында пайдалануға арналған азаматтық әуе кемесінің жергілікті жердегі шуылға қатысты ИКАО талаптарына сәйкестігін уәкілетті орган шуыл бойынша сертификатты бере отырып сертификаттайды.
Шуыл бойынша сертификат ұшуға жарамдылық сертификатына қосымша болып табылады.

24. Сертификат по шуму выдается уполномоченным органом по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Для получения сертификата по шуму заявитель предоставляет сведения представляемые для получения сертификата по шуму по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случае представления заявителем недостоверных сведений, уполномоченный орган отказывает в выдаче сертификата по шуму в письменном виде с указанием причин отказа.
25. Порядок приостановления действия и отзыва сертификата по шуму, выдачи его дубликата осуществляется в порядке предусмотренном согласно параграфами 2 и 3 главы 2 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок признание сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством
Параграф 1. Признания сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством
26. Порядок признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, применяется при внесении гражданских воздушных судов в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат летной годности, соответствуют требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, установленным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038) (далее – нормы летной годности).
27. Для получения Решения о признании сертификата, заявитель направляет в уполномоченный орган заявку для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
28. К заявке прилагаются следующие документы:
1) копия сертификата летной годности воздушного судна, выданного иностранным государством;
2) акт проверки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
29. Решение о признании сертификата выдается на основании представленных документов. Уполномоченный орган в срок восемь рабочих дня с момента подачи заявки, производит оформление и выдачу Решения о признании действительным сертификата летной годности по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
30. В случае представления документов не в полном объеме уполномоченный орган возвращает их заявителю в срок пять рабочих дней с момента подачи документов.
Параграф 2. Выдача дубликата Решения о признании сертификата

24. Шуыл бойынша сертификатты уәкілетті орган осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді. Шуыл бойынша сертификатты алу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификат алу үшін берілетін мәліметтерді ұсынады.
Өтініш беруші сенімсіз мәліметтер ұсынатын жағдайда, уәкілетті орган бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде Шуыл бойынша сертификатты беруден бас тартады.
25. Шуыл бойынша сертификатты толықтай немесе жартылай шектеу, қолданысын тоқтату және кері шақырту, оның телнұсқасын беру тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2 және 3-параграфтарына сәйкес көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4-тарау. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі
1-параграф. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану
26. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі ұшуға жарамдылық сертификаты берілген талаптар ИКАО стандарттарының талаптарына және "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына (бұдан әрі – ұшуға жарамдылық нормалары) сәйкес келетін жағдайда, азаматтық әуе кемелеріне қолданылады.
27. Өтінім беруші Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін, уәкілетті органға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
28. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) шет мемлекет берген әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатының көшірмесі;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің ұшуларға жарамдылығын айқындау және техникалық жай-күйін тексеру актісі.
29. Сертификатты тану туралы шешім ұсынылған құжаттар негізінде беріледі. Уәкілетті орган өтініш берген сәттен бастап сегіз жұмыс күні мерзімінде осы Қосымшаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сертификатты тану туралы шешімді ресімдеуді және беруді жүргізеді.
30. Құжаттарды толық көлемде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган оларды құжаттарды берген сәттен бастап бес жұмыс күні мерзімінде өтінім берушіге қайтарады.
2-параграф. Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын беру

31. В случае порчи, утери или хищения Решения о признании сертификата, эксплуатация воздушного судна прекращается.
Для получения дубликата Решения о признании сертификата заявитель направляет в уполномоченный орган заявку для получения дубликата Решения о признании сертификата действительным сертификата летной годности по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
32. Уполномоченный орган в срок три рабочих дня с момента подачи заявки, выдает заявителю дубликат Решения о признании сертификата, где в правом верхнем углу делается отметка "Дубликат".
Глава 5. Порядок выдачи разрешения на выполнение специального полета воздушного судна (специальный сертификат летной годности), разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах и экспортного сертификата летной годности воздушного судна
Параграф 1. Выдача разрешения на выполнение специального полета воздушного судна (специальный сертификат летной годности)
33. Разрешение на специальный полет (специальный сертификат летной годности) выдается воздушному судну, не имеющему действующего сертификата летной годности, но которое на основе оценки эксплуатанта и уполномоченного органа в состоянии выполнить безопасный полет при установленных ниже условиях и в следующих целях:
1) полетные испытания после производства новых воздушных судов;
2) полетные испытания после технического обслуживания и (или) ремонта в соответствии с эксплуатационной (ремонтной) документацией;
3) доставка или экспорт воздушного судна;
4) полет воздушного судна для оценки заказчиком или уполномоченным органом;
5) выставки и авиашоу;
6) полет воздушного судна к месту выполнения технического обслуживания, ремонта или к месту хранения;
7) полет воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой для полетов за пределами безопасного расстояния полета над водой или над землей в зонах, не имеющих соответствующих условий для посадки или соответствующего количества топлива;
8) достижение рекордов, участие в авиационных соревнованиях и аналогичные соревнования;
9) деятельность воздушных судов или типов воздушных судов на территории Республики Казахстан, для которых сертификат летной годности или другой аналогичный документ не требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. Для получения разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности) заявитель подает в уполномоченный орган заявку по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:

31. Сертификатты тану туралы шешім бүлінген, жоғалған немесе ұрланған жағдайда, әуе кемесін пайдалану тоқтатылады.
Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын алу үшін өтінім беруші уәкілетті органға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын алуға өтініш, сондай-ақ бұдан бұрын берілген Сертификатты тану туралы шешімнің түпнұсқасын жолдайды.
32. Уәкілетті орган өтініш берген сәттен бастап үш жұмыс күні мерзімінде өтінім берушіге Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын береді, оның оң жақ жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" деген белгі жасалады.
5-тарау. Әуе кемесінің арнайы ұшуды орындауына рұқсат (ұшуға жарамдылықтың
арнайы сертификаты), азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар
аппаратурасын пайдалануға рұқсатты және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының
экспорттық сертификатын беру тәртібі
1-параграф. Әуе кемесінің арнайы ұшуды орындауына рұқсат (ұшуға жарамдылықтың
арнайы сертификаты) беру
33. Арнайы ұшуға рұқсат (арнайы ұшуға жарамдылық сертификаты) қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты болмайтын, бірақ азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның және пайдаланушының бағалауы негізінде белгіленгеннен төмен жағдайларда және мынадай мақсаттарда орындау күйінде болатын әуе кемесіне беріледі:
1) жаңа әуе кемелері шығарылғаннан кейінгі ұшу сынақтары;
2) пайдалану (жөндеу) құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуден және (немесе) жөндеуден кейінгі ұшу сынақтары;
3) әуе кемесін жеткізу немесе экспорттау;
4) тапсырыс берушінің немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бағалауы үшін әуе кемесінің ұшуы;
5) көрмелер мен авиашоу;
6) әуе кемесінің техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау орнына немесе сақтау орнына ұшып баруы;
7) қону үшін тиісті жағдайы немесе тиісті отын мөлшері жоқ аймақтарда су үстімен немесе жер үстімен қауіпсіз ұшу қашықтығының шегінен тыс ұшулар үшін әуе кемесінің сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасымен ұшуы;
8) рекордтарға қол жеткізу, авиациялық жарыстарға және соған ұқсас жарыстарға қатысу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуға жарамдылық сертификаты немесе соған ұқсас басқа да құжат талап етілмейтін, Қазақстан Республикасының аумағындағы әуе кемелерінің немесе әуе кемелері типтерінің қызметі мақсатында қауіпсіз ұшуды орындай алатын әуе кемесіне беріледі.
34. Өтінім беруші арнайы ұшуға рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) алу үшін уәкілетті органға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) акт оценки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам с заключением о возможности перелета;
2) справка, содержащая данные о несоответствиях нормам летной годности и эксплуатационных ограничениях воздушного судна.
35. Уполномоченный орган в восемь рабочих дней с момента подачи заявки оформляет и выдает заявителю разрешение на специального полета (специальный сертификат летной годности) по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
36. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности) являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности), и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему выдачу разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности).
Параграф 2. Выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
37. В случае, если на гражданских воздушных судах установлена радиопередающая аппаратура уполномоченным органом выдается разрешение на радиопередающую аппаратуру.
Для получения разрешения на радиопередающую аппаратуру заявитель представляет сведения, представляемые для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Разрешение на радиопередающую аппаратуру выдается по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
38. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на радиопередающую аппаратуру являются несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи разрешения на радиопередающую аппаратуру, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При отказе в выдаче разрешения на радиопередающую аппаратуру заявителю в восемь рабочих дней с момента принятия документов, направляется мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
Параграф 3. Экспортный сертификат летной годности воздушного судна
39. Экспортный сертификат выдается уполномоченным органом после исключения воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
40. Для получения экспортного сертификата летной годности заявитель направляет в уполномоченный орган заявку по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:

1) ұшу мүмкіндіктері туралы қорытындымен қоса, әуе кемесінің ұшуларға жарамдылығын айқындау және техникалық жай-күйін бағалау актісі;
2) әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздіктері және пайдалану шектеулері туралы деректер жазылған анықтама.
35. Уәкілетті орган өтінім берілген сәттен бастап сегіз жұмыс күні мерзімінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсатты (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) ресімдейді және өтінім берушіге береді.
36. Арнайы ұшуға рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының арнайы ұшуға рұқсатын алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушіге қатысты оған ұшуға жарамдылық сертификатын беруге тыйым салатын сот шешімі болса.
2-параграф. Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасына рұқсат алу тәртібі
37. Егер азаматтық әуе кемелерінде радиохабар аппаратурасы орнатылған болса, ондай жағдайда уәкілетті орган радиохабар аппаратурасына рұқсатты береді.
Радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін, өтінім беруші осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін ұсынылатын мәліметтерді ұсынады. Радиохабар аппаратурасына берілетін рұқсат осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
38. Радиохабар аппаратурасына рұқсат беруден бас тарту, егер радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін өтінім беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда жазылған деректердің (мәліметтер) қателігі анықталған жағдайда жүргізіледі.
Радиохабар аппаратурасына рұқсат беруден бас тарту кезінде өтінім иесіне құжаттарды қабылдаған мезеттен бастап сегіз жұмыс күні ішінде бас тарту себептері көрсетілген жазбаша түрдегі дәлелді жауап жолданады.
3-параргаф. Әуе кемелерінің экспорттық ұшуға жарамдылық сертификатты
39. Экспорттық сертификатты уәкілетті орган әуе кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен алып тастағаннан кейін береді.
40. Өтінім беруші экспорттық ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтінім жолдайды:

1) оригинал свидетельства об исключении из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
2) оригинал сертификата летной годности воздушного судна;
3) оригинал сертификат по шуму;
4) оригинал разрешения на радиопередающую аппаратуру (при наличии).
41. Уполномоченный орган в восемь рабочих дней с момента поступления заявки выдает или мотивированно отказывает в выдаче заявителю экспортного сертификата летной годности по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
42. Уполномоченный орган отказывает в выдаче экспортного сертификата в случаях:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата летной годности, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему выдачу сертификата летной годности;
3) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата летной годности, требованиям, установленным настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
ЗАЯВКА
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной
годности воздушного судна внесенного в государственный реестр
"__"________года за №___
Тип, бортовой №_________________________________________________________
Назначение воздушного судна _____________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________________________
Дата изготовления воздушного судна _______________________________________
Наименование изготовителя _______________________________________________
Государство-изготовитель ________________________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи __________________________________________________
2. Сведения о заявителе:
Адрес __________________________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: ___________________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) __________________________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)___________________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование юридического лица___________________________________
Фамилия, имя, отчество руководителя ______________________________________
Фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
обеспечение взаимодействия_______________________________________________
________________________________________________________________________

1) Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің Мемлекеттік тізілімінен алып тастау туралы куәліктің түпнұсқасы;
2) әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатының түпнұсқасы;
3) шуыл бойынша серификаттың түпнұсқасы;
4) радиохабар аппаратурасына рұқсаттың түпнұсқасы (бар болған кезде).
41. Уәкілетті орган өтініш келіп түскен мезеттен бастап сегіз жұмыс күні ішінде өтінім берушіге осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экспорттық сертификат береді немесе беруден дәлелді түрде бас тартады.
42. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда экспорттық сертификатты беруден бас тартады:
1) өтінім берушінің қате мәліметтер немесе құжаттардың толық емес пакетін ұсынуы;
2) осы Қағидалармен белгіленген талаптарға өтінім берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, экспорттық сертификатты беру үшін қажетті деректер мен мәліметтердің сәйкессіздігі;
3) өтінім берушіге қатысты оған экспорттық сертификатты беруге тыйым салатын соттың шешімі болатын болса не экспорттық сертификатты алу үшін талап етілетін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімінің) болса.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
1. Мемлекеттік тізілімге ____ ж. " ___ " ________ № ____ болып енгізілген әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді және сертификат беруді сұраймын.
Үлгісі, борттық №____________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _______________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі _______________________________
Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________________
Дайындаушының атауы _________________________________________________
Дайындаушы мемлекет _________________________________________________
Үлгі сертификаты (немесе балама құжат): ___ № __ берілген күні _____________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы ___________________________________________________________
Телефон: _____________________ Факс: ___________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы (бар болса) _____________________________
Егер ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________________
Егер ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Заңды тұлғаның толық атауы___________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ________________________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны ______________________________________________

3. Место базирования экземпляра ВС _______________________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому
обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое
обслуживание и ремонт экземпляра ВС _____________________________________
5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: _________ __________ _______
(часы) (посадки) (года)
после последнего ремонта: ________ ___________ ________
(часы) (посадки) (года)
6. Остаток ресурса до ремонта: ________ _________ _________
(часы) (посадки) (года)
7. Масса, кг _______________. Центровка, % CAX ____________________________
8. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: _______________
9. Воздушное судно допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
10. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне.
11. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных треков (OTS).
Приложение 2
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
Эксплуатанта
____________________
(подпись, Фамилия имя
Отчество
(при его наличии))
АКТ
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя_________________________________________________________________
(должность, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Члены комиссии_______________________________________________________________
(должность, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
_____________________________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки __________________________________
серийный (заводской) номер _______________________________________________
10. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ __________ ________
(часы) (посадки) (года)
2. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов

3. ӘК данасының орналасқан жері _____________________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген техникалық қызмет
көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекенжайы
_____________________________________________________________________
5. Әуе кемесінің ұшуы _________________________________________________
- пайдалану басталғаннан бастап: ______ сағат ______ қонуы ______ жыл
- соңғы жөндеуден кейін: ______ сағат _______ қонуы ______ жыл
6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: ___ сағат __ соңғы ___ жыл
7. Салмағы, кг ______________. Орталықтау, % САХ ______________
8. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат:____
9. Әуе кемесі ИКАО _____ санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген.
10. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша деректері.
11. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS) рұқсаты бойынша деректер.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Пайдаланушының бірінші басшысы
__________________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты)
(бар болса)
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау
АКТІСІ
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты)
200__ ж. " ___ " _______________________ техникалық тексеру жүргізд
(әуе кемесінің үлгісі және мақсаты)
мемлекеттік және тіркеу белгілері _______________ сериялық (зауыттық)
нөмірі ______________________________________________________________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Пайдалану басталғаннан бері ұшуы
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Жөндеу саны
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны, АЖЗ
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Жөндеуаралық ресурс
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіз _________________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз ______________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер: __________
Қозғалтқыш/әуе винті
Үлгісі
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші ККО
Зауыттық нөмірі
Пайдаланудан бері жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмысы
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеулер саны

5. Воздушное судно осмотрено в объеме___________________________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр___________________________
(дата)
6. Комплектность воздушного судна________________________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе_______________________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения____________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока
действия) Сертификата летной годности __________________________________________
Председатель:___________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:_________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)) МП
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)
Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к
эксплуатации" или "Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к
эксплуатации".
Председатель:___________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:_________________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия Имя Отчество (при его наличии))
МП (при наличии)
Приложение 3
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Типовая программа оценки
летной годности воздушного судна
1.Общие сведения
Воздушное судно: бортовой №____________ серийный номер________________________
Эксплуатант воздушного судна /заявитель_________________________________________
наименование организации
Лицо, представляющее воздушное судно__________________________________________
должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата проверки (ч/м/г) __________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, основание для
сертификации:_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Место осмотра_________________________________________________________________
Планер:
Ресурсы и сроки службы
Назначенный срок службы
лет
межремонтный срок службы (до первого ремонта)
лет
Назначенный ресурс
летных часов
межремонтный ресурс (до первого ремонта)
летных часов
посадок
посадок
Дата выпуска воздушного судна/ начала эксплуатации (ч/м/г)
дата крайнего
ремонта (ч/м/г)
кол-во кап. Ремонтов
наработка
Сначала эксплуатации летных часов
посадок
После последнего ремонта летных часов
Посадок
Дата
крайнего
периодического
ТО (ч/м/г)
форма ТО:
выполнена кем:
дата крайнего полета (ч/м/г)
наработка
после
крайней
формы
периодического ТО:
летных
часов
посадок
Силовая установка:
Общие сведения _____________________________________________________________
Ресурсы и сроки службы
Двигатели
двигатель 1
двигатель 2
двигатель 3
двигатель 4
ВСУ
Данные
Серийный номер
Дата начала эксплуатации
Дата крайнего ремонта
Количество ремонтов
Назначенный ресурс ч/ц
часов/отборов/запусков
Межремонтный ресурс ч/ц (до 1-го ремонта)
часов/отборов/запусков
Наработка с начала эксплуатации ч/ц
Наработка после последнего ремонта ч/ц
Форма, дата крайнего периодического ТО
Агрегаты:
Ресурсы и сроки службы (воздушные винты, главный редуктор, промежуточный редуктор,
хвостовой редуктор, втулка несущего винта, автомат перекоса)
Агрегаты
Данные
Серийный номер
Дата начала эксплуатации
Количество ремонтов
Дата крайнего ремонта
Назначенный ресурс ч/ц
Межремонтный ресурс (до 1-го ремонта)
Наработка с начала эксплуатации ч/ц
Наработка после последнего ремонта ч/ц
Форма, дата крайнего периодического ТО
Проверка документов и осмотр воздушного судна
№ п/п
Программа сертификации и проверяемые элементы
Оценка соответствия (+/-)
Дата сертификации
Тип воздушного судна
Эксплуатант
С/н воздушного судна
1. Проверка документации воздушного судна на базе эксплуатанта на предмет продления сертификата летной годности

5. Әуе кемесі _____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)
6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы үлгідегі әуе кемесінің барлық
пысықтаулары орындалды;
бекітілген құжаттамада көзделмеген үлгілік конструкцияның өзгерістері жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және Ұшуға
жарамдылық сертификатын (қолданыс мерзімін ұзарту) беру мүмкіндігі туралы комиссия
қорытындысы _________________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты)
М.О.
11. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының азаматтық әуе
кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның ішінде қажетті жабдықтар болған
жағдайда, халықаралық трассалар бойынша ұшуға)
Қорытынды: "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол пайдалануға
жарамды" немесе "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы бар және ол пайдалануға жарамсыз".
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты)
М.О.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын бағалаудың
ҮЛГІЛІК БАҒДАРЛАМАСЫ
1. Жалпы мәліметтер
Әуе кемесі: борттық № ___________________ сериялық нөмірі _______________
Ұшуға жарамдылық сертификаты ________________________________________
(кім берген, қолданылу мерзімі)
ӘК пайдаланушы/өтініш беруші _________________________________________
ұйым атауы
ӘК-ті білдіретін тұлға _________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты)
Тексеру күні (к/а/ж) _____________________________________________________
Тегі Аты Әкесінің аты, лауазымы, сертификациялау үшін негіздеме: ___________
______________________________________________________________________
Тексеру орны __________________________________________________________
2. Планер
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері
Қызметтің белгіленген мерзімі:
жыл
қызметтің жөндеуаралық мерзімі (бірінші жөндеуге дейін):
жыл
Белгіленген ресурс:
ұшу сағаттары
жөндеуаралық мерзімі (бірінші жөндеуге дейін):
ұшу сағаттары
қону
қону
ӘК шығарылған/пайдаланыла басталған күні (сағат/ай/жыл)
соңғы жөндеу мерзімі (сағат/ай/жыл)
күрделі жөндеулер саны:
Атқарылған жұмысы
ПББ _________ ұшу сағаттары
қонулар
СЖК _________ ұшу сағаттары
қонулар
Соңғы мерзімді ТҚ күні (сағат/ай/жыл)
ТҚ түрі:
кім орындады:
соңғы ұшу мерзімі (сағат/ай/жыл)
мерзімді ТҚ соңғы түрінен кейінгі атқарым:
ұшу сағаттары қонулар
3. Күш құрылғысы:
Жалпы мәліметтер _________________________________________________________
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері
Қозғалтқыштар
1-қозғалтқыш
2-қозғалтқыш
3-қозғалтқыш
4-қозғалтқыш
ҚКҚ
Деректер
Сериялық нөмірі
Пайдалану басталған күн
Соңғы жөндеу күні
Жөндеу саны
Белгіленген ресурс с/а
сағат/іріктеу/іске қосу
Жөндеуаралық ресурс с/а (1-ші жөндеуге дейін)
сағат/іріктеу/іске қосу
ПББ атқарылған жұмысы с/а
СЖК атқарылған жұмысы с/а
Соңғы кезеңді ТҚК күні, түрі
4. Агрегаттар
Ресурстар және қызмет ету мерзімдері (Әуе бұрандалары, Бас редуктор.
Аралық редуктор. Артқы редуктор. Салмақ түсетін бұранданың төлкесі, қиғаштық автоматы)
Агрегаттар
Деректер
Сериялық нөмірі
Пайдалану басталған күн
Жөндеулер саны
Соңғы жөндеу мерзімі
Белгіленген ресурс сағат/ай
Жөндеуаралық ресурс (1-ші жөндеуге дейін)
ПББ атқарылған жұмысы сағат/ай
СЖК атқарылған жұмысы сағат/ай
Соңғы кезеңді ТҚК күні, түрі
5. Әуе кемесін қарап шығу және құжаттарды тексеру
Р/с
Тексеру бағдарламасы және тексерілетін элементтер
Сәйкестікті бағалау
(+/-)
Тексеріс күні
ӘК түрі
Пайдаланушы
ӘК сериялық нөмірі
1. Пайдаланушы базасындағы ӘК құжаттамасын ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту тұрғысынан тексеру

1)
Состояние и ведение формуляров (паспортов) (выборочно)
2)
полнота и своевременность выполнения ТО согласно утвержденной уполномоченным органом Программы (регламента) ТО. Состояние и ведение документации выполненного ТО (выборочно)
3)
выполнение разовых осмотров, директив и соответствующих записей (выборочно)
4)
учет наработки ресурсных комплектующих компонентов, сверка серийных номеров (выборочно)
5)
документация по модификациям и ремонтам ВС (выборочно)
2. Осмотр ВС и проверка судовой документации
1. Кабина пилотов
1)
Перечень судовой документации:
свидетельство о государственной регистрации воздушного судна;
сертификат летной годности;
сертификат воздушного судна по шуму;
разришение на радиостанции воздушного судна;
заверенная копия сертификата эксплуатанта, свидетельства на выполнение авиационных работ или свидетельства на право выполнения полетов (со всеми приложениями);
руководство по летной эксплуатации;
руководство по производству полетов (части Руководства по производству полетов относящиеся к обязанностям экипажа и порядку подготовки и выполнения полетов) экслуатанта;
перечень минимального оборудования;
бортовой журнал;
данные по взвешиванию и центровке;
данные по допустимым вмятинам и повреждениям обшивки;
список отложенных дефектов;
формы сообщения командира;
сертификат допуска к эксплуатации (Certificate of Release to Service).
2)
осмотрите остекление фонаря кабины пилотов на чистоту и отсутствие повреждений, проверить легкость открытия форточек (блистеров)
3)
осмотрите внешнее состояние приборов на чистоту и отсутствие повреждений. Осмотрите маркировку панелей Автомат защиты сетей
4)
осмотрите состояние, исправность двери пилотской кабины и запирающих устройств. Наличие защиты
5)
осмотрите внешнее состояние кресел пилотов, проверьте исправность механизмов регулирования положения, наличие и исправность поясных и плечевых ремней безопасности
6)
проверьте общее состояние органов управления.
7)
проверьте наличие аварийного оборудования – противодымные и кислородные маски, аварийный топор
8)
проверьте на месте ли противодымный мешок
9)
проверьте наличие и работоспособность дистанционного управления замком входной двери в кабину экипажа с рабочего места каждого пилота (для воздушного судна с двухпилотным экипажем)
11)
проверьте наличие индивидуальных спасательных жилетов и их срок годности (при необходимости)
12)
проверьте наличие фонариков для мест членов летного экипажа
13)
наличие несгораемой таблички данных воздушного судна при входе в салон самолета

1)
Формулярлардың (паспорттардың) жай-күйі және жүргізілуі
2)
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті бекіткен ТҚК бағдарламасына сәйкес ТҚК орындалуының толықтығы және уақтылылығы. Орындалған ТҚК құжаттарының жай-күйі және жүргізілуі
3)
бір мәртелік тексерулер, ADs және тиісті жазбаларды орындау
4)
ресурстық жиынтық бөлшектерінің жұмыс істеген уақытын есепке алу, сериялық нөмірлерді салыстырып шығу (ішінара)
5)
ӘК түрлендірулері және жөндеулері бойынша құжаттама
2. ӘК қарап шығу және әуе кемесінің құжаттамасын тексеру
2. Ұшқыштар кабинасы
1)
Кеме құжаттамасының тізбесі:
әуе кемесінің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлік;
ұшуға жарамдылық сертификаты;
әуе кемесінің шу жөніндегі сертификаты әуе кемесінің радиостанцияларына лицензия;
айдаланушы сертификатының куәландырылған көшірмесі, авиациялық жұмыстар жүргізуге куәлік немесе ұшуларды орындау құқығына куәлік (барлық қосымшалармен);
ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқау;
ұшуды орындау жөніндегі нұсқау (4 бөлім);
ең төменгі жабдықтың тізбесі;
борт журналы;
салмағын өлшеу мен орталықтандыру жөніндегі деректер;
қаптаманың мүмкін болатын майысуы мен зақымдануы жөніндегі деректер;
кейінге қалдырылған ақаулар тізімі;
командир хабарларының түрлері;
пайдалануға жіберу сертификаты (Certificate of Release to Service)
2)
ұшқыштар кабинасындағы шыныланған фонарьдың тазалығына және зақамдану жоқ екеніне көз жеткізіңіз, желдеткіштердің (блистерлердің) оңай ашылатынынын тексеріңіз
3)
аспаптардың сыртқы жай-күйінің тазалығын және зақымданудың жоқ екенін қарап шығыңыз. ЖҚС панельдерінің таңбалануын қарап шығыңыз
4)
ұшқыштар кабинасындағы есіктер мен бекітетін құрылғылардың жай-күйін, жарамдылығын қараңыз. Қорғаныштың болуы
5)
ұшқыштар креслоларының сыртқы жай-күйін қарап шығыңыз, жағдайды реттеу тетіктерінің жарамдылығын, иық және бел қауіпсіздік белбеулерінің бар болуы мен жарамдылығын тексеріңіз
6)
басқару органдарының жалпы жай-күйін тексеріңіз
7)
авариялық жабдықтың – түтінге қарсы және оттегі маскаларының, авариялық балтаның болуын тексеріңіз
8)
түтінге қарсы қаптың өз орнында екенін тексеріңіз
9)
әрбір ұшқыштың жұмыс орнынан экипаж кабинасына құлыппен қашықтықтан басқарудың бар екеніне және жұмысқа қабілеттілігіне көз жеткізіңіз (екі пилоты экипажы бар әуе кемелері үшін)
11)
жеке құтқару кеудешелерінің болуы мен жарамдылық мерзімін тексеріңіз (қажет болған жағдайда)
12)
ұшқыштар экипажы мүшелерінің орындарында қалта шамдарының болуын тексеріңіз
13)
ұшақтың салонына кірген кезде әуе кемесінің жанбайтын деректер тақтайшасының бар болуын тексеріңіз

14)
проверьте наличие медицинской аптечки, ее пломбировку и срок годности
2. Бортовые приборы и оборудование
1)
бортовая система предупреждения столкновений (TCAS) (для воздушного судна с сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг. Или на борту которых разрешен провоз более 19 пассажиров оборудуются БСПС II (TCAS II)
2)
системы глобального позиционирования (GPS/FMS) и обновление базы данных (где применяется)
3)
навигационные оборудования для выполнения полетов в специальных зонах RVSM (где применяется):
информация о проведении в полете периодического контроля исправности основных каналов измерения высоты путем сравнения показаний высотомеров;
программу контроля точности выдерживания высоты с использованием HMU (GMU);
информацию подтверждающую, прохождение характеристик выдерживания относительной высоты;
Программа технического обслуживания;
соответствующие изменения внесены в Перечень минимального оборудования (MEL), использование MEL
4)
навигация, основанная на характеристике (PBN) (где применяется):
наличие решения разработчика на установку данного оборудования на воздушное судно (при необходимости);
соответствие бортового оборудования техническим стандартам (TSO);
соответствующие изменения внесены в MEL, использование MEL;
Руководство по контролю за техническим обслуживанием (MCM);
Программа технического обслуживания;
подготовка заключения летной годности воздушного судна к полетам в воздушном пространстве PBN
5)
технические требования к минимальным навигационным характеристикам (MNPS) (где применяется)
6)
двух комплектов пилотажно-навигационного оборудования для выполнения полетов по метеоминимуму 2-3 категории ИКАО (где применяется):
копии сертификата типа или иного документа, подтверждающего допуска воздушного судна к полетам по САТ II, CAT III ИКАО;
информация о составе бортового оборудования, необходимого для осуществления захода на посадку по САТ II, CAT III ИКАО;
информация об автоматических заходах на посадку и посадках (успешных и неуспешных) за последние 12 месяцев (30 автоматических заходов на посадку и посадок по САТ II, CAT III ИКАО для каждого типа воздушного судна, если запрашиваемая DH – 15 м. (50 фут) или выше, или 100 автоматических заходов на посадку и посадок по CAT III ИКАО для каждого типа воздушного судна – если запрашиваемая DH менее 15 м. (50 фут);
выписки из MEL, в части касающегося оборудования воздушного судна для полетов по САТ II, CAT III ИКАО;
информация о наличие изменений и дополнений в РПП и Программы технического обслуживания, касающееся выполнения полетов по САТ II, CAT III ИКАО

14)
Медициналық аптечкасының бар болуын, оның пломбылануын және жарамдылық мерзімін тексеріңіз
2. Борттық аспаптар мен жабдықтар
1)
соқтығысулардың алдын алатын борттық жүйе (TCAS) (Сертификатталған ұшу массасы 5700 кг жоғары әуе кемесі үшін. Немесе 19 жолаушыдан көп тасымалдауға рұқсат етілген бортта БСПС II (TCAS II) жабдықталады
2)
жаһандық жайғастыру (GPS/FMS) және деректер базасын жаңарту жүйелері (қолданылатын жерінде)
3)
RVSM арнайы аймақтарында ұшуларды орындауға арналған навигациялық жабдықтар (қолданылатын жерінде):
- ұшуда биіктік өлшегіштердің көрсеткіштерін салыстыру арқылы негізгі өлшеу арналарының ақаусыздығын кезеңдік бақылаудың өткізілгендігі туралы ақпарат;
- HMU (GMU) пайдалана отырып, биіктікті ұстап тұру нүктесін бақылау бағдарламасы;
- салыстырмалы биіктікте ұстап тұру сипаттамаларынан өткендігін растайтын құжат;
- Техникалық көрсетілетін қызметтер бағдарламасы;
- Минималды жабдықтар (MEL), MEL пайдалану тізбесіне тиісті өзгертулер енгізілді.
4)
(PBN) сипаттауына негізделген навигация (қолданылатын жерінде):
- әуе кемесіне аталған жабдықты орнатуға әзірлеушінің рұқсатының бар болуы (қажет болатын кезде);
- борттық жабдықтың техникалық стандарттарға (TSO) сәйкестігі;
- MEL, MEL пайдалануға тиісті өзгертулер енгізілді;
- Техникалық көрсетілетін қызметті бақөылау жөніндегі нұсқау (MCM);
- Техникалық көрсетілетін қызметтер бағдарламасы;
- әуе кемесінің PBN әуе кеңістігінде ұшуға жарамдылығы қорытындысын дайындау
5)
ең төменгі навигациялық сипаттамаларға (MNPS) қойылатын техникалық талаптар (қолданылатын жерінде)
6)
ИКАО-ның 2-3-санатының метеоминимумы бойынша ұшуларды орындауға арналған пилоттық-навигациялық жабдықтардың екі жиынтығы (қолданылатын жерінде):
- ИКАО-ның САТ II, CAT III бойынша ұшуларына әуе кемесінің рұқсатын растайтын үлгілік сертификаттың немесе өзге құжаттың көшірмелері;
- ИКАО-ның САТ II, CAT III бойынша қонуға кіруін жүзеге асыру үшін қажетті борттық жабдықтың құрамы туралы ақпарат;
- соңғы 12 ай ішіндегі қонуға автоматты түрде кіру және қонулар (сәтті және сәтсіз) туралы ақпарат (егер сұрау салынатын DH – 15 м. (50 фут) немесе жоғары болса, әуе кемесінің әрбір типі үшін ИКАО-ның САТ II, CAT III бойынша 30 рет автоматты түрде қонуға кіруі және қонулары немесе егер сұрау салынатын DH 15 м. (50 фут) аз болса, әуе кемесінің әрбір типі үшін ИКАО-ның CAT III бойынша 100 автоматты түрде қонуға кіруі және қонулары;
- ИКАО-ның САТ II, CAT III бойынша ұшулары үшін әуе кемесін жабдықтауға қатысты бөлігіндегі MEL-ден үзінді-көшірмелер;
- ИКАО-ның САТ II, CAT III бойынша ұшуларын орындауға қатысты Техникалық көрсетілетін қызметтер бағдарламасына және РПП-ға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың бар екендігі туралы ақпарат

7)
аварийного радиомаяка (ELT) 406 MHz, 121,5 MHz (количество, частота согласно Пр 6, Ч1 п. 6.17 и Пр 10, Ч3 п. 5.1)
8)
оборудования для полетов в районах или по маршрутам, где установлен соответствующий тип связи (RCP) (где применяется)
9)
оборудования систем раннего предупреждения опасного приближения земли (ЕGPWS(GPWS)/CPППЗ) (для ВС с сертифицированной максимальной взлетной массой более 15 т. И более 30 пасс.)
10)
бортовой самописец полетных данных (FDR) и бортовой речевой самописец (CVR) (Все самолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой более 5700 кг. и вертолеты с максимальной сертифицированной взлетной массой более 3180 кг)
3. Кухня
1)
осмотрите буфетно-кухонное оборудование убедитесь в исправности электрооборудования, сигнализации, мест подогрева бортового питания
2)
проверьте наличие на дверях кухни контейнеров с аварийными желобами и убедитесь в свободном доступе к ним
3)
на дверях кухни проверьте наличие трафаретов о порядке их открытия.
4)
убедитесь, что на всех ли контейнерах по хранению продуктов имеется информация об ограничении по весу
5)
убедитесь, что на всех контейнерах и кофе-машинах работают фиксирующие замки
6)
убедитесь, что все таблички читаемы и находятся на своих местах
4. Салон
1)
осмотрите интерьер пассажирского салона на чистоту и отсутствие повреждений
2)
проверьте все ли информационные табло для пассажиров находятся в поле их зрения. Подсветка в рабочем состоянии
3)
проверьте находятся на своих местах табло аварийных выходов, работает ли система их подсветки
4)
проверьте находятся ли в рабочем состоянии системы аварийного покидания ВС
5)
проверьте имеется ли свободный доступ к контейнерам с аварийными желобами, расположенных на дверях
6)
проверьте все ли инструкции по открытию дверей на месте и правильно промаркированы
7)
проверьте закрытие замков крепления пассажирских сидений к полу
8)
осмотрите ремни безопасности на пассажирских сиденьях на предмет комплектности, чистоты и исправности, маркировки
9)
проверьте правильность расположения сидений у аварийных выходов
10)
убедитесь, что перед аварийным выходом на крыле имеется нескользкая часть с указателем направления движения (если предусмотрено)
11)
убедитесь, что каждое рабочее место бортпроводника оборудовано исправными поясными и плечевыми ремнями безопасности

7)
авариялық радиомаяк (ELT) 406 MHz, 121,5 MHz (саны, жиілігі 6-бағ., Ч1 т. 6.17 және 10-бағ., Ч3 т. 5.1 сәйкес)
8)
байланыстың (RCP) тиісті типі орнатылған аудандарда немесе маршруттар бойынша ұшуларға арналған жабдықтар (қолданылатын жерінде)
9)
жерге қауіпті жақындауды алдын ала ертерек ескерту жүйесінің жабдықтары (ЕGPWS(GPWS)/CPППЗ) (сертификатталған барынша ұшу массасы 15 т. көп және 30 жолаушыдан артық ӘК үшін)
10)
ұшу деректерінің борттық өзіндік жазғышы (FDR) және борттағы сөздерді өздігінен жазғыш (CVR) (Сертификатталған барынша ұшу массасы сертификатталған барынша ұшу массасы 3180 кг көп тікұшақтар).
4. Ас үй
1)
буфеттік-ас үй жабдығын қараңыз және электр жабдығының, дабыл беру жүйесінің, борттағы тағамды жылытатын жердің жарамдылығына көз жеткізіңіз
2)
ас үй есіктерінде апатты науасы бар контейнерлердің болуын тексеріңіз және оларға еркін қол жеткізу мүмкіндігіне көз жеткізіңіз
3)
ас үй есігінде оларды ашу тәртібі туралы трафареттердің бар-жоғын тексеріңіз
4)
барлық азық-түлікті сақтау контейнерлерінде салмағы бойынша шектеулер туралы ақпараттың бар-жоғына көз жеткізіңіз
5)
барлық контейнерлер мен кофе-машиналарда бекітуші құлыптардың бар-жоғына көз жеткізіңіз
6)
барлық тақтайшалар оқылатындығына және олар өз орындарында орналасқандығына көз жеткізіңіз
3. Салон
1)
жолаушылар салоны интерьерінің тазалығын және зақымданудың жоқ екенін қарап шығыңыз
2)
жолаушыларға арналған ақпараттық таблолардың жолаушылардың көз алдында екендігін тексеріңіз. Көмескі жарық беру жұмыс жағдайында екенін қараңыз
3)
авариялық шығатын жерлердің таблолары өз орнында тұрған-тұрмағанын, олардың көмескі жарық беру жүйесінің жұмыс істейтін-істемейттінін тексеріңіз
4)
ӘК авариялық шығу жүйесінің жұмыс істейтін күйде болу-болмауын тексеріңіз
5)
есіктерде орналасқан авариялық науалары бар контейнерлерге еркін қол жеткізу мүмкіндігінің бар екенін тексеріңіз
6)
есіктерді ашу жөніндегі барлық нұсқаулықтардың орнында тұрған-тұрмағанын және дұрыс таңбаланғанын тексеріңіз
7)
жолаушылар орындықтарының еденге бекітілу құлыптарының жабылғаннын тексеріңіз
8)
жолаушылар орындықтарындағы қауіпсіздік белбеулерінің жиынтықта болуын, тазалығын және жарамдылығын, таңбалануын қарап шығыңыз
9)
авариялық шығатын жерлердегі орындықтардың орналасу дұрыстығын тексеріңіз
10)
қанат үстіндегі авариялық шығатын жердің алдында қозғалыс бағыты көрсетілген (егер көзделген болса) тайғанамайтын бөлігі бар екеніне көз жеткізіңіз
11)
бортсеріктің әрбір жұмыс орны бел және иыққа тағылатын ақаусыз қауіпсіздік белбеулерімен жабдықталғанына көз жеткізіңіз

12)
убедитесь, что рядом с каждым сиденьем бортпроводника есть аварийный фонарик (если предусмотрено производителем)
13)
убедитесь, что переносные кислородные баллоны находятся в установленных местах и закреплены, места хранения промаркированы. Баллоны заряжены, промаркированы, проверены
14)
убедитесь, что огнетушители нужного объема и типа находятся на местах и закреплены. Баллоны заряжены, промаркированы, проверены
15)
убедитесь, что дверь (лючок) доступа к окошку осмотра шасси промаркирована и в исправном состоянии
16)
проверьте наличие индивидуальных спасательных жилетов и их срок годности (при необходимости)
17)
проверьте наличие памятки пассажиров
18)
проверьте наличие и работоспособность аварийных огней "бегущая дорожка" на полу в проходе между креслами
19)
убедитесь, что имеются таблички "Не курить" на внешней и внутренней стороне двери туалета
20)
убедитесь, что имеется надпись "Не мусорить" на туалетном сиденье
21)
убедитесь, что детектор дыма установлен.
22)
убедитесь в наличии автоматического огнетушителя над мусорным баком
23)
убедитесь, что все мусорные баки чистые и в них установлены пакеты из несгораемого материала
24)
наличие несгораемой таблички данных воздушного судна при входе в салон самолета
25)
проверьте наличие медицинской аптечки, ее пломбировку и срок годности
5. Планер
1)
осмотрите фюзеляж на состояние лакокрасочного покрытия. Обратите внимание на очевидные места ремонта и проверьте документацию на ремонт
2)
осмотрите фюзеляж на предмет нанесения соответствующей маркировки мест аварийного вскрытия
3)
осмотрите кок на наличие трещин и повреждений лакокрасочных покрытий
4)
осмотрите остекление иллюминаторов пассажирского салона (грузового отсека, кухни) на отсутствие повреждений
5)
осмотрите приемники статического и динамического давления, антенны на отсутствие повреждений, маркировку
6)
проверьте наличие и состояние технологических заглушек, "вымпелов"
7)
проверьте, закрыты ли технологические панели (лючки), наличие маркировки
8)
осмотрите запасные выходы на наличие соответствующей маркировки.
9)
осмотрите внешнее состояние проблесковых (импульсных) маяков, АНО и фар на отсутствие повреждений
6. Вертикальное и горизонтальное оперение
1)
осмотрите внешнее состояния киля и стабилизатора, руля направления и высоты, хвостовой обтекатель на отсутствие повреждений

12)
бортсеріктің әрбір орындығының қасында авариялық қалта шамының (егер өндіруші көздеген болса) бар екеніне көз жеткізіңіз
13)
тасымалданатын оттегі баллондары белгіленген орындарда орналасқанына және бекітілгеніне, сақтау орындары таңбаланғанына көз жеткізіңіз. Баллондардың зарядталғанына, таңбаланғанына, тексерілгеніне көз жеткізіңіз
14)
тиісті көлемдегі және үлгідегі өрт сөндіргіштер өз орындарында екеніне және бекітілгеніне көз жеткізіңіз. Баллондардың зарядталғанына, таңбаланғанына, тексерілгеніне көз жеткізіңіз
15)
шассиді тексеріп қарау терезесіне апаратын есіктің (люктің) таңбаланғанына және жарамды жай-күйде екеніне көз жеткізіңіз
16)
жеке құтқару кеудешелерінің болуын және олардың жарамдылық мерзімін (қажет болса) тексеріңіз
17)
жолаушылар жадынамасының бар-жоғын тексеріңіз
18)
креслолар арасындағы жолдарда еденде "жүгіртпе жол" авариялық шамдарының болуын және жұмыс істеуін тексеріңіз
19)
әжетхана есігінің сыртқы және ішкі жағында "Темекі шегуге болмайды" деген тақтайшаның болуына көз жеткізіңіз
20)
әжетханаға отыратын жерде "Қоқыс тастауға болмайды" белгісінің болуына көз жеткізіңіз
21)
түтін детекторының орнатылғанына көз жеткізіңіз
22)
қоқыс багының үстінде автоматты өрт сөндіргіштің бар екеніне көз жеткізіңіз
23)
барлық қоқыс бактарының таза екеніне және онда жанбайтын материалдан жасалған пакеттер орнатылғанына көз жеткізіңіз
24)
ұшақтың салонына кірер кезде ӘК деректерінің жанбайтын тақтайшасының болуы
25)
Медициналық аптека жиынтығының бар екеніне, оның пломбалануына және жарамдылық мерзіміне көз жеткізіңіз
5. Планер
1)
фюзеляждің лак-бояу жабынының жай-күйін қарап шығыңыз. Айқын жөндеуді қажет ететін жерлерге назар аударыңыз және жөндеуге арналған құжаттаманы тексеріңіз
2)
фюзеляждағы апатты ашу орындарында тиісті таңбалаудың түсірілуін қарап шығыңыз
3)
кокта ЛБЖ жарықтары мен зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
4)
жолаушылар салонындағы (жүк бөлігіндегі, ас үйдегі) иллюминаторлардың шынылануын қарап шығыңыз
5)
статикалық және динамикалық қысым қабылдағыштарда, антенналарда зақымданудың бар-жоғын, олардың таңбалануын қарап шығыңыз
6)
технологиялық тығындардың, "вымпелдердің" болуын және жай-күйін тексеріңіз
7)
технологиялық панельдердің (люктердің) жабық екенін, таңбаланудың болуын тексеріңіз
8)
қосымша есіктерде тиісті таңбаланудың болуын қарап шығыңыз
9)
жарық түсіргіш (импульстік) маяктарда, АНО мен шамдарда зақымданудың болмауы тұрғысынан олардың сыртқы жай-күйін қарап шығыңыз
6. Тік және көлденең қанаттану
1)
киль мен стабилизатордың, бағыт пен биіктік рулінің, артқы обтекателінің сыртқы жай-күйін зақымданулардың болмауына қарап шығыңыз

2)
осмотрите разрядники статистического электричества на отсутствие повреждений
3)
осмотрите лимб (метки) углов установки стабилизатора.
7. Пилоны
1)
осмотрите пилоны на отсутствие повреждений
2)
проверьте, закрыты ли технологические панели (лючки), наличие маркировки
8. Крыло
1)
осмотрите передние кромки, поверхности и механизацию крыла на отсутствие повреждений
2)
осмотрите крыло на отсутствие следов подтекания ГСМ
3)
осмотрите технологические лючки на закрытие и наличие маркировки
4)
осмотрите разрядники статистического электричества на отсутствие повреждений
9. Грузовые отсеки
1)
осмотрите грузовой отсек на отсутствие повреждений, чистоту
2)
проверьте наличие сигнализаторов дыма (системы обнаружения возгорания)
3)
проверьте наличие противопожарной системы.
4)
осмотрите люки (грузовые створки) на предмет отсутствия повреждений, исправности механизмов запирания и наличие соответствующей маркировки
5)
осмотрите устройства стопорения (фиксации) и перемещения грузов, предохранительные сетки на предмет исправности и работоспособности
6)
осмотрите такелажное оборудование на отсутствие повреждений и исправности
7)
осмотрите подпольное пространство на наличие коррозии, общее состояние
10. Шасси
1)
осмотрите состояние и износ пневматиков передней и основной опор шасси
2)
проверьте положение индикаторов износа тормозных дисков
3)
на амортизационных стойках проверьте обжатие и чистоту зеркала штока
4)
проверьте наличие и соответствие заводских трафаретов и надписей на агрегатах шасси, в нишах передней и основной опор шасси
5)
осмотрите видимую часть системы управления шасси на отсутствие повреждений, видимых дефектов.
6)
осмотрите тележки и колеса передней и основной опор шасси на предмет отсутствия повреждений.
7)
осмотрите трубопроводы и их крепления на отсутствие повреждений и течи гидрожидкости
8)
проверьте наличие, установку предохранительных устройств безопасности (вымпела)
11. Двигатели, вспомогательная силовая установка
1)
осмотрите состояние заглушек входного и выхлопного устройств на предмет отсутствия повреждений и соответствующей маркировки.
2)
осмотрите капоты на отсутствие повреждений, закрытия замков, отсутствия следов горюче-смазочного материала
3)
вскройте капоты двигателей, вспомогательной силовой установка и осмотрите подкапотное пространство на отсутствие следов горюче-смазочного материала, посторонних предметов
4)
осмотрите состояние крепления трубопроводов, коммуникаций систем двигателя, вспомогательной силовой установки на отсутствие повреждений, течи топлива, масла

2)
статистикалық электр тогын ажыратушыларды зақымданудың болмауы тұрғысынан қарап шығыңыз
3)
стабилизаторды орнату бұрыштарының лимбтарын (белгілерін) қарап шығыңыз
7. Пилондар
1)
пилондарда зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
2)
технологиялық панельдердің (люктердің) жабық екенін, таңбаланудың болуын тексеріңіз
8. Қанат
1)
қанаттың алдыңғы жиектерінде, бетінде және механизациясында зақымданудың болмауын қарап шығыңыз
2)
қанатта ЖЖМ ағып кету іздерінің болмауын қарап шығыңыз
3)
технологиялық люктердің жабылуы мен олардың таңбалануын қарап шығыңыз
4)
статистикалық электр тогын ажыратушыларда зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
9. Жүк бөліктері
1)
жүк бөлігінде зақымданудың болмауын, тазалығын қарап шығыңыз
2)
түтін сигнализаторларының (тұтануды анықтау жүйесінің) болуын тексеріңіз
3)
өртке қарсы жүйенің болуын тексеріңіз
4)
люктерде (жүк есіктерінде) зақымданудың болмауын, бекіту тетіктерінің жарамдылығын және тиісті таңбаланудың болуын қарап шығыңыз
5)
тоқтату (бекіту) және жүктерді жылжыту құрылғыларын, сақтандырғыш торларды ақаусыздық мен жұмысқа қабілеттілігі тұрғысынан қарап шығыңыз
6)
такелаждық жабдықтың жарамдылығын, оларда зақымданудың болмауын қарап шығыңыз
7)
еден асты кеңістікте коррозиялардың бар-жоғын, жалпы жай-күйін қарап шығыңыз
10. Шасси
1)
шассидің алдыңғы және негізгі тірек пневматиктерінің жай-күйін және тозуын қарап шығыңыз
2)
тежегіш дискілерінің тозу индикаторларының жай-күйін тексеріңіз
3)
амортизациялық тіреулердегі шток айнасының сығымдалуы мен тазалығын тексеріңіз
4)
шасси агрегаттарында, шассидің негізгі және алдыңғы тіреу қуыстарында зауыттық трафареттер мен жазбалардың болуын және сәйкестігін тексеріңіз
5)
шассидің басқару жүйесінің көрінетін бөлігінде зақымданулардың, көрініп тұратын ақаулардың бар-жоғын қарап шығыңыз
6)
шассидің алдыңғы және негізгі тіреулерінің арбашалары мен дөңгелектерінде зақымданулардың бар-жоғын қарап шығыңыз
7)
құбырларда және олардың бекітулерінде бүлінулер мен гидросұйықтықтар ағуының бар-жоғын қарап шығыңыз
8)
сақтандырғыш қауіпсіздік құрылғыларының (вымпелдің) болуын, орнатылуын тексеріңіз
11. Қозғалтқыштар, қосалқы күш қондырғысы
1)
кіру және шығару құрылғыларындағы бітеуіштердің жай-күйін, зақымданудың болмауын және олардың таңбалануын қарап шығыңыз
2)
капоттарда зақымданудың болмауын, құлыптардың жабылуын, жанар-жағар май материалдарының іздерінің болмауын қарап шығыңыз
3)
қозғалтқыштардың капоттарын, қосалқы көмек қондырғысын ашыңыз және капот асты кеңістікте жанар-жағар май материалдарының іздерінің, бөгде заттардың болмауын қарап шығыңыз
4)
құбыр жолдарының бекітілуін, қозғалтқыштың коммуникация жүйелерінің, қосалқы көмек қондырғысының жай-күйін зақымданулардың, отын, май ағуының болмауына қарап шығыңыз

5)
осмотрите выхлопное устройство на отсутствие посторонних предметов, повреждений и трещин, следов горюче-смазочного материала
6)
осмотрите реверсивные устройства на отсутствие повреждений (при наличии)
12. Хвостовая и концевая балки вертолета
1)
осмотрите внешнее состояние хвостовой и концевой балки на отсутствие повреждений и наличие мест ремонта
2)
осмотрите общее состояние лакокрасочного покрытия хвостовой и концевой балки
3)
осмотрите состояние стабилизатора (при наличии) на предмет повреждений
13. Вертолет. Лопасти несущего винта
1)
осмотрите передние кромки лопастей несущего винта на наличие повреждений. Осмотрите нагревательные элементы лопастей несущего винта
2)
осмотрите законцовки лопастей несущего винта на наличие повреждений, исправность аэронавигационных огней
3)
на лопастях несущего винта осмотрите состояние триммеров (при наличии)
4)
На лопастях несущего винта осмотрите состояние отсеков, места их соединения, а также систему сигнализации давления лопастей (при наличии)
14. Главный редуктор. Хвостовой и промежуточный редуктора
1)
осмотрите главный редуктор, хвостовой и промежуточный редуктора на предмет отсутствия повреждений, состояние их крепления
2)
осмотрите гидроотсек главного редуктора на отсутствие повреждений, течи гидрожидкости
15. Автомат перекоса, втулка несущего винта
1)
осмотрите состояние автомата перекоса на отсутствие повреждений
2)
осмотрите состояние втулки несущего винта, горизонтальных и вертикальных шарниров на отсутствие повреждений и течи гидрожидкости
16. Рулевой винт
1)
осмотрите состояние рулевого винта на наличие повреждений на лопастях и втулке
2)
проверьте плавность отклонений лопастей рулевого винта в вертикальной плоскости
Примечание:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
Приложение: Перечень несоответствий на ____ листе (листах).
Государственный
авиационный инспектор: ________________________________________________________
(подпись), Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Ознакомлен: __________________________________________________________________
(представитель организации)
Дата проведения
сертификационного обследования: "_____" _________________ 20____ года
Перечень несоответствий
к Программе сертификации летной годности воздушного судна тип, №
№ позиции несоответствия к Программе сертификации летной годности воздушного судна
Характер несоответствия
Примечание
Государственный
авиационный инспектор: _______________________________________________________
(подпись), Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Ознакомлен: __________________________________________________________________
(руководитель эксплуатанта), (подпись), Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата проведения
оценки: ____ _______________ 20 __ года
Приложение 4
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
АКТ
оценки о годности к эксплуатации
гражданского воздушного судна
В соответствии с приказом _____________________________________________________
(уполномоченный орган в сфере гражданской авиации)
от "__"_______20 __ года № ___ должностное лицо уполномоченного органа:
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) должность)
Проведена оценка по программе сертификации летной годности
_____________________________________________________________________________
(Воздушное судно, наименование организации)
Текст Акта оценки о годности к эксплуатации
гражданских воздушных судов
В заключительной части акта указывается соответствие (несоответствие)
эксплуатационной документации, в том числе программы (регламента) технического
обслуживания требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, а
также соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам полетов
(международным, внутренним), видам воздушных перевозок и/или авиационных работ.
Проверяющие: __________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации ___________________________ ___________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 5
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО
ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И
РАЗВИТИЮ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF INVESTMENT
AND DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION
COMMITTEE
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ
CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS

5)
түтін шығару құрылғысында бөгде заттардың, зақымданулар мен жарықшақтардың, жанар-жағар май материалдарының іздерінің болмауын қарап шығыңыз
6)
реверсивтік құрылғыларда зақымданудың болмауын қарап шығыңыз
12. Тікұшақтың құйрық және шеткі арқалықтары
1)
құйрық және шеткі арқалықтарының сыртқы жай-күйін, зақымданудың бар-жоғын және жөндейтін жерлердің бар-жоғын қарап шығыңыз
2)
құйрық және шеткі арқалықтардың лак-бояу жабынының жалпы жай-күйін қарап шығыңыз
3)
стабилизатордың (бар болса) жай-күйін зақымдану тұрғысынан қарап шығыңыз
13. Тікұшақ. Тірек бұранданың қалақшалары
1)
тірек бұранда қалақшаларының алдыңғы жиектерінде зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз. Тірек бұранда қалақшаларының қыздырғыш элементтерін қарап шығыңыз
2)
тірек бұранда қалақшаларының жиектерінде зақымданудың бар-жоғын, аэронавигациялық шамдардың жарамдылығын қарап шығыңыз
3)
тірек бұранда қалақшаларында триммерлердің (бар болса) жай-күйін қарап шығыңыз
4)
тірек бұранда қалақшаларында отсектердің, олардың қосылу орындарының жай-күйін, сондай-ақ қалақшалардың қысым жөнінде дабыл беру жүйесін (бар болса) қарап шығыңыз
14. Бас редуктор. Құйрық және аралық редукторлар
1)
бас редукторда, құйрық және аралық редукторларда зақымданудың бар-жоғын, олардың бекітілу жай-күйін қарап шығыңыз
2)
бас редуктордың гидроотсегінде зақымданудың, гидросұйықтықтардың аққан ізінің бар-жоғын қарап шығыңыз
15. Қисаю автоматы, ұстап тұратын бұранда төлкесі
1)
қисаю автоматының жай-күйін, зақымданудың бар-жоғын қарап шығыңыз
2)
тірек бұранда төлкесін, көлденең және тік шарнирлердің жай-күйін зақымданулардың және гидросұйықтықтардың аққан ізінің бар-жоғы тұрғысынан қарап шығыңыз
16. Рульдік бұранда
1)
рульдік бұранданың жай-күйін, қалақтарда және төлкеде зақымданудың бар-жоғы тұрғысынан қарап шығыңыз
2)
вертикаль жазықтықтағы рульдік бұранда қалақтарындағы ауытқулардың қалыптылығын тексеріңіз
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы міндетті емес;
ҚОСЫМША: сәйкессіздіктер тізбесі ________ парақта (парақтарда).
Мемлекеттік авиация инспекторы: ____________________________________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты)
Таныстым: ______ _____________________
(ұйым өкілі)
Ұшуға жарамдылығын
сертификаттау жүргізілген күні: 20__ жылғы ____ _______________
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау бағдарламасына
сәйкессіздіктер тізбесі, үлгісі, №
ӘК ұшуға жарамдылығын сертификаттау бағдарламасына сәйкессіздік позициясының №
Сәйкессіздік сипаты
Ескертпе
Тексерушілер: __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қолы), Тегі, аты , әкесінің аты (болған жағдайда)
Таныстым: ______________________________________________________________________
(пайдаланушының басшысы), (қолы), Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Ұшуға жарамдылығын
бағалау жүргізілген күні: 20__ жылғы ________ _________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
__________________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган)
20__ жылғы "___" ________ № ________________________ бұйрығына сәйкес
мынадай құрамдағы ұшуға жарамдылық басқармасының мемлекеттік авиация инспекторы:
Мемлекеттік авиация инспекторы: ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты лауазымы)
Ұшуға жарамдылықты сертификаттау бағдарламасы бойынша бағалау жүргізді
__________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау
актісінің мәтіні
Актінің қорытынды бөлігінде пайдалану құжаттамаларының, оның ішінде азаматтық авиация
саласындағы нормативтік құқықтық актілердің техникалық қызмет көрсету бағдарламасы
(регламенті) талаптарына,сонымен бірге әуе кемесінің және оның құрал-жабдықтарының
көрсетілген ұшу түрлеріне (халықаралық, ішкі), әуе тасымалдау түрлеріне және/немесе
авиациялық жұмыстарға сәйкестігі (сәйкессіздігі) көрсетіледі.
Тексерушілер: _________________________ ___________________
(Тегі Аты Әкесінің аты)             (қолы)
______________________________________ ___________________
(Тегі Аты Әкесінің аты)                   (қолы)
______________________________________ ___________________
(Тегі Аты Әкесінің аты)                   (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы ____________________________ ____________
(Тегі Аты Әкесінің аты)       (қолы)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО
ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И
РАЗВИТИЮ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF INVESTMENT
AND DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION
COMMITTEE
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ
CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS

1. Тип _____________________ назначение воздушного судна _______________________
2. Национальный и регистрационный знаки _______________________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна__________________________________
4. Дата изготовления воздушного судна и изготовитель воздушного судна
_____________________________________________________________________________
5. Данные двигателя и воздушного винта (при наличии)______________________________
6. Максимальная взлетная масса воздушного судна _________________________________
7. Максимальная посадочная масса воздушного судна_______________________________
8. Стандарт сертификации по шуму ______________________________________________
9. Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в
соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму ___________________
10. Уровень шума сбоку от ВПП/на режиме полной мощности ________________________
11. Уровень шума при заходе на посадке __________________________________________
12. Уровень шума при пролете___________________________________________________
13. Уровень шума при перелете__________________________________________________
14. Уровень шума при взлете ____________________________________________________
15. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс______________
Подпись __________________
МП (при наличии)
"______"______________20____г.
Приложение 8
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
ЗАЯВКА
для признания сертификата летной годности
гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством
Прошу выдать Решение о признании действительным сертификата
летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным
государством №_____________ на воздушное судно_____________________________
_______________________________________, принадлежащее ____________________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
__________________________, внесенное в реестр _______________________________
(наименование государства)
___________________ "_______" ______________ __________________ г. за № _______
Данные о воздушном судне:
1. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер
а) воздушное судно _____________________________________________________
б) двигатели ___________________________________________________________
в) воздушные винты _____________________________________________________
2. Государственный и регистрационный знаки _______________________________

1. Үлгi _________________ әуе кемесінің мақсаты _______________________________
2. Ұлттық және тіркеу белгілері
3. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмiрi ____________________________________
4. Әуе кемесін дайындау күні және әуе кемесін дайындаушы ______________________
5. Қозғалтқыштардың мәліметтері және әуе винті (болған жағдайда)
6. Әуе кемесінің ең жоғарғы ұшу массасы ______________________________________
7. Әуе кемесінің ең жоғарғы қондыру массасы __________________________________
8. Шуыл бойынша сертификаттау стандарты ____________________________________
9. Шуыл бойынша сертификаттау стандартын қолдануға сәйкес келтіру мақсатында
енгізілген қосымша жаңғырту ______________________________________________________
10. ӘКК/толық қуаттағы режимде шуылдың бүйірдегі деңгейі _____________________
11. Қонуға кіру кезіндегі шуыл деңгейі _________________________________________
12. Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі __________________________________________
13. Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі __________________________________________
14. Ұшқан кездегі шуыл деңгейі _______________________________________________
15. Әуе кемесін пайдаланушының және өтініш берушінің мекенжайы,
телефоны, факсы ___________________________________________________________
Қолы _____________________________________________________________________
Мөр орны
20___ жыл " __ " __________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы
сертификатын тану үшін
ӨТІНІМ
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын
тану үшін
_________________________________, тиесілі ____________________ әуе кемесіне шет
мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық
(әуе кемесінің типі, танымдық белгісі)
сертификатының жарамдылығын тану туралы шешімді беруді сұраймын
__________________________________, тізілімге енгізілген ______________________
(мемлекеттің атауы)
_______________ ____________________ жылғы "_______" ______________ № _____
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Үлгілік сертификат немесе балама құжат және оның нөмір
а) әуе кемесі _______________________________________________________________
б) қозғалтқыштары _________________________________________________________
в) әуе бұрандамалары _______________________________________________________
2. Мемлекеттік және тіркеу нөмірлері _________________________________________

3. Тип и назначение воздушного судна ______________________________________
4. Дата изготовления и серийный номер воздушного судна _____________________
5. Дата и место проведения последнего ремонта ______________________________
6. Налет воздушного судна:
а) с начала эксплуатации __________ часов _________ посадок _____ лет
б) после последнего ремонта: _______ часов ________ посадок _____ лет
7. Остаток ресурса до ремонта: ______ часов _______ посадок _____ лет
8. Тип и количество двигателей ____________________________________________
9. Тип воздушных винтов _________________________________________________
10. Максимальная масса: а) взлета ___________ б) посадки ____________________
11. Количество мест: а) пассажиры ___________ б) экипаж _____________________
12. Свидетельство по шуму на местности ____________________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес _______________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта и
его юридический адрес ___________________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного
судна __________________________________________________________________
М.П. (при наличии) ______________________________
(должность)
"_____" _________ 20__ г. _________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам ______________________________________
М.П. (при наличии) _______________________________
(должность)
"____"_________20__г.___________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 9
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ
МИНИСТРЛІГІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
THE MINISTRY OF INVESTMENTS AND DEVELOPMENT
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
АЗАМАТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
CIVIL AVIATION COMMITTEE
РЕШЕНИЕ О ПРИЗНАНИИ ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ СЕРТИФИКАТА
ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ
ЖАРАМДЫЛЫҒЫН ТАНУ ТУРАЛЫ ШЕШІМ
AIRWORTHINESS CERTIFICATE ACCEPTANCE DECISION
Выдано _____________________________________________________________________
______________________________________________________________________берілді.
Given to _____________________________________________________________________
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на
основании адекватности требований норм летной годности Республики Казахстан
Комитет гражданской авиации Республики Казахстан признает действительным
выданный ___________________________________________________________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес және
Қазақстан Республикасының ұшу жарамдылығы нормалары талаптарының
парапарлығы негізінде Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация
Комитеті _____________________________________________________________________
________________________ берілгенді жарамды деп таниды.
In accordance with the Legislation of the Republic of Kazakhstan and for the reason
adequacy to airworthiness requirements of the Republic of Kazakhstan Civil Aviation
Committee accepts issued by __________________
Сертификат летной годности гражданского воздушного судна________________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты № _________________________
Civil aircraft Certificate of airworthiness_____________________________________________
Воздушное судно______________________________________________________________
Әуе кемесі____________________________________________________________________
Aircraft_______________________________________________________________________
Серийный (заводской) номер____________________________________________________
Сериялық (зауыт) нөмірі ________________________________________________________
Serial number__________________________________________________________________
Государственный и регистрационный опознавательный знак__________________________
Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі ________________________________________
Aircraft Nationality and Registration Marks__________________________
Заключение о признании действительно при наличии Сертификата летной
годности гражданского воздушного судна и дает право на выполнение
транспортных полетов на воздушном судне на территории Республики Казахстан
на период: ________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты және оны жарамды
деп тану туралы осы қорытынды сертификаттың ұшу жарамдылығының
қолданыс мерзімінде 20___ж. ___________________ дейінгі кезеңге Қазақстан
Республикасы аумағында әуе кемесінде тасымалдап ұшуды орындауға құқық береді.
Decision of acceptance to be carried with the original civil aircraft Certificate of
Airworthiness and it gives the right to provide transport flights on the aircraft in the
territory of the Republic of Kazakhstan in period: ______
Заключение действительно: ______________________
Қорытынды 20_____ж. _________________ жарамды.
Decision of acceptance valid until ___________________
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Дата выдачи _______________________________
Берілген күні ______________________________
Date of issue _______________________________
Приложение 10
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
ЗАЯВКА
для получения дубликата Решения о признании сертификата
действительным сертификата летной годности
Прошу выдать дубликат Решения о признании действительным сертификата
летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством
№ __ от "__"_____ 201__ г. на воздушное судно____________________________________,
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
занесено в реестр "__" __________ _________201__ г., за № _____
принадлежащее _________________________________________________________
Причина замены (выдачи дубликата) _______________________________________
Данные о воздушном судне:

3. Әуе кемесінің типі және тағайындалымы ____________________________________
4. Әуе кемесінің дайындалған күні және сериялық нөмірі ____________
5. Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны ___________________________________
6. Әуе кемесінің ұшуы:
а) пайдаланудан бастап _____________ сағат _____________ қонулар ___________ жыл
б) соңғы жөндеуден кейін: ____________ сағат ____________ қонулар __________ жыл
7. Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы: __________ сағат _________ қонулар ______жыл
8. Қозғалтқыштардың типі және саны __________________________________________
9. Әуе бұрандамаларының типі _______________________________________________
10. Максималды массасы: а) ұшу __________________ б) қону ____________________
11. Орындар саны: а) жолаушылар ________________ б) экипаж ___________________
12. Жергілікті жердегі шу бойынша куәлік ______________________________________
13. Әуе кемесінің иесі және оның мекенжайы ___________________________________
14. Әуе кемесін пайдаланушы, пайдаланушы куәлігінің нөмірі және оның заңды
мекенжайы ______________________________________________________________________
15. Әуе кемесіне техникалық қызметтер көрсететін ұйымның атауы
__________________________________________________________________________
М.О. _______________________________________
(лауазымы)
20__ жылғы "_____" _________ ________________
(қойылған қолы, Т.А.Ә.)
Әуе компаниясының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының әуе кемесінің
ұшуларға жарамдылығы туралы қорытындысы
___________________________________
М.О. ______________________________
(лауазымы)
20__ жылғы "____" _______ ___________
(қойылған қолы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
THE MINISTRY OF INVESTMENTS AND DEVELOPMENT
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
АЗАМАТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
CIVIL AVIATION COMMITTEE
РЕШЕНИЕ О ПРИЗНАНИИ ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ СЕРТИФИКАТА ЛЕТНОЙ
ГОДНОСТИ
ҰШУ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ
ЖАРАМДЫЛЫҒЫН ТАНУ ТУРАЛЫ ШЕШІМ
AIRWORTHINESS CERTIFICATE ACCEPTANCE DECISION
Выдано ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________ берілді.
Given to __________________________________________________________________
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на основании
адекватности требований норм летной годности Республики Казахстан Комитет гражданской
авиации Республики Казахстан признает действительным выданный _____________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес және Қазақстан
Республикасының ұшу жарамдылығы нормалары талаптарының парапарлығы негізінде
Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация Комитеті _____________________________
________________________________________ берілгенді жарамды деп таниды.
In accordance with the Legislation of the Republic of Kazakhstan and for the reason adequacy
to airworthiness requirements of the Republic of Kazakhstan Civil Aviation Committee accepts
issued by __________________
Сертификат летной годности гражданского воздушного судна
______________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты № ___________
Civil aircraft Certificate of airworthiness______________
Воздушное судно _____________________
Әуе кемесі ___________________________
Aircraft _______________
Серийный (заводской) номер _________________
Сериялық (зауыт) нөмірі _________________________________________
Serial number ___________
Государственный и регистрационный опознавательный знак
_________________
Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі ___________________________
Aircraft Nationality and Registration Marks ____________________________
Заключение о признании действительно при наличии Сертификата летной годности
гражданского воздушного судна и дает право на выполнение транспортных полетов на
воздушном судне на территории Республики Казахстан на период: ________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты және оны жарамды деп тану
туралы осы қорытынды сертификаттың ұшу жарамдылығының қолданыс мерзімінде 20___ж.
___________________ дейінгі кезеңге Қазақстан Республикасы аумағында әуе кемесінде
тасымалдап ұшуды орындауға құқық береді.
Decision of acceptance to be carried with the original civil aircraft Certificate of Airworthiness
and it gives the right to provide transport flights on the aircraft in the territory of the Republic of
Kazakhstan in period: ________
Заключение действительно: ___________________
Қорытынды 20_____ж. _________________ жарамды.
Decision of acceptance valid until ________________
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Дата выдачи __________________________
Берілген күні _________________________
Date of issue __________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешімнің
телнұсқасын алу үшін
ӨТІНІМ
Шет мемлекет 201__ жылы "__"_____ әуе кемесіне берген
_________________________________________________________________________,
(әуе кемесінің типі, танымдық белгісі)
№ __ Әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы
шешімнің телнұсқасын беруді сұраймын
201__ жылы "__" __________ _________ № __ болып тізілімге енгізілген.
___________________________________________________ тиесілі
Ауыстыру (телнұсқаны беру) себептері ____________________________
Әуе кемесі туралы деректер:

1. Тип ______________ назначение воздушного судна _________________________
2. Национальный и регистрационный знаки _________________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна ____________________________
4. Дата изготовления воздушного судна _____________________________________
5. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер __________________
6. Воздушное судно допущено к полетам по ____________ категории ИКАО
7. Дата и место проведения последнего ремонта ______________________________
8. Налет воздушного судна:
а) с начала эксплуатации: _______ часов _________ посадок _______ лет
б) после последнего ремонта: _____ часов ________ посадок _______ лет
9. Остаток ресурса до ремонта: _____ часов _______ посадок _______ лет
10. Масса, кг ___________________ центровка, %
Средняя аэродинамическая хорда (САХ) ____________________________________
11. Дата утверждения акта технического состояния воздушного судна
комиссией эксплуатанта __________________________________________________
12. Юридический адрес эксплуатанта, телефон, факс __________________________
М.П. (при наличии) __________________________________________
(должность)
"__" _________ 20__ г. _______________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам ______________________________________
М.П. (при наличии) ______________________________________________________
(должность)
"__" _________ 20__ г. ______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 11
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
ЗАЯВКА
Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета
(специальный сертификат летной годности) воздушного судна, внесенного
в Государственный реестр №____ "__" ______ 20____г.:
1. Цель полета и маршрут_________________________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
1) Тип воздушного судна _________________________________________________
2) Серийный (заводской) номер воздушного судна____________________________
3) Государственный и регистрационный опознавательные знаки ________________
4) Дата изготовления воздушного судна _____________________________________
5) Назначение воздушного судна ___________________________________________
6) Место базирования ____________________________________________________
3. Наименование и адрес эксплуатанта_______________________________________
Эксплуатант гражданского воздушного судна:
_____________________________________________________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при его наличии) (подпись)
МП (при наличии)
"______"______________20____г.
Приложение 12
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО
ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И
РАЗВИТИЮ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF INVESTMENT
AND DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION
COMMITTEE
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
СПЕЦИАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ АРНАЙЫ СЕРТИФИКАТЫ
AIRWORTHINES
CERTIFICATE FOR SPECIAL FLIGHTS
БЕЗ
ПРАВА ВЫПОЛНЕНИЯ КОММЕРЧЕСКИХ ПЕРЕВОЗОК
КОММЕРЦИЯЛЫҚ ТАСЫМАЛДАУДЫ ОРЫНДАУ ҚҰҚЫҒЫНСЫЗ
WITH NO COMMERCIAL AIR OPERATIONS RIGHTS
000

1. Әуе кемесінің типі ______________ тағайындалымы _______________
2. Ұлттық және тіркеу белгілері __________________________________
3. Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі _______________________
4. Әуе кемесінің жасалған күні ___________________________________
5. Үлгілік сертификат немесе балама құжат және оның нөмір _________
6. Әуе кемесі ИКАО-ның ____________санаттары бойынша ұшуларға жіберілді
7. Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны ________________________
8. Әуе кемесінің ұшуы:
а) пайдаланудан бастап __________ сағат _________ қонулар _____ жыл
б) соңғы жөндеуден кейін: _______ сағат ________ қонулар _____ жыл
9. Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы: _____ сағат _____ қонулар _____жыл
10. Массасы, кг ___________________ орталықтау, %
Орташа аэродинамикалық хордасы (ОАХ) ___________________________
11. Пайдаланушы комиссиясының әуе кемесінің техникалық жай-күйі актісін бекіткен
күні _________________________________________________________________
12. Пайдаланушының заңды мекенжайы, телефоны, факсы _____________
М.О. ______________________________
(лауазымы)
20__ жылғы "__" _________ ______________________________
(қойылған қолы, Т.А.Ә.)
Әуе компаниясының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының әуе кемесінің
ұшуларға жарамдылығы туралы қорытындысы ____________________
М.О. __________________________________________________
(лауазымы)
20__ жылғы "__" _________ ______________________________
(қойылған қолы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
Мемлекеттік тізілімге 20____жылы "__" ______ №____енгізілген әуе кемесінің арнайы
ұшуын ороындауға рұқсат (ұшу жарамдылығы сертификаты) беруіңізді сұраймын.
1. Ұшу мақсаты мен маршруты _______________________________________________
2. Әуе кемесі туралы мәлімет:
1) Әуе кемесінің үлгісі ______________________________________________________
2) Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ___________________________________
3) Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі ___________________________________
4) Әуе кемесін дайындау күні _________________________________________________
5) Әуе кемесін тағайындау ___________________________________________________
6) Базалау орны ____________________________________________________________
3. Пайданашуның атауы және мекенжайы ______________________________________
Әуе кемесін пайдаланушы:
__________________________________________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты (бар болған кезде) (қолы)
МП
20____ылғы "______"______________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
12-қосымша
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО
ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И
РАЗВИТИЮ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ
АВИАЦИИ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF INVESTMENT
AND DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION
COMMITTEE
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
СПЕЦИАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ АРНАЙЫ СЕРТИФИКАТЫ
AIRWORTHINES CERTIFICATE FOR SPECIAL FLIGHTS
БЕЗ ПРАВА ВЫПОЛНЕНИЯ КОММЕРЧЕСКИХ ПЕРЕВОЗОК
КОММЕРЦИЯЛЫҚ ТАСЫМАЛДАУДЫ ОРЫНДАУ ҚҰҚЫҒЫНСЫЗ
WITH NO COMMERCIAL AIR OPERATIONS RIGHTS
№ 000

1. Тип и назначение
воздушного судна
Әуе кемесінің үлгісі және мақсаты
Aircraft type and category
2. Национальный и
регистрационный знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Aircraft’s national &
registration marks
3. Серийный (заводской)
Номер
Сериялық (зауыт) нөмірі
Serial (manufacture) number
4. Цель и маршрут полетов:
______________________________________________________________________
Ұшу мақсаты және маршруты: _______________________________
Purpose and route of flights
______________________________________________________________________
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № 000 от ------------.
Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № 000 _____ енгізілді.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under № 000 dated -----------.
6. Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с Законом "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңына және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance with the Law "About the use of airspace and aviation activity of the Republic of Kazakhstan" and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944
7. Эксплуатация радиостанции разрешается позывными сигналами:
Approved radio call signs: телеграфом (telegraph) ____________ телефоном (telephone) ---------
Радиостанцияны мынадай шақыру сигналдарымен пайдалануға рұқсат етіледі:
Approved radio call signs:
телеграф (telegraph) ____________телефон (telephone)-----
8. Эксплуатационные ограничения
______________________________________________________________________
Пайдалану шектеулері ____________________________________
The operation limitations
______________________________________________________________________
9. Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих государств.
Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады.
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space without conforming permission by aviation authorities of these states.

1. Тип и назначение
воздушного судна
Әуе кемесінің үлгісі және мақсаты
Aircraft type and category
2. Национальный и
регистрационный знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Aircraft’s national &
registration marks
3. Серийный (заводской)
Номер
Сериялық (зауыт) нөмірі
Serial (manufacture) number
4. Цель и маршрут полетов:
______________________________________________________________________
Ұшу мақсаты және маршруты: _______________________________
Purpose and route of flights
______________________________________________________________________
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № 000 от ------------.
Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № 000 _____ енгізілді.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under № 000 dated -----------.
6. Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с Законом "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңына және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance with the Law "About the use of airspace and aviation activity of the Republic of Kazakhstan" and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944
7. Эксплуатация радиостанции разрешается позывными сигналами:
Approved radio call signs: телеграфом (telegraph) ____________ телефоном (telephone) --------Радиостанцияны мынадай шақыру сигналдарымен пайдалануға рұқсат етіледі:
Approved radio call signs:
телеграф (telegraph) ____________телефон (telephone)-----
8. Эксплуатационные ограничения
______________________________________________________________________
Пайдалану шектеулері ____________________________________
The operation limitations
______________________________________________________________________
9. Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих государств.
Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады.
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space without conforming permission by aviation authorities of these states.

10. Срок действия разрешения c____________до ________________.
Сертификаттың қолданылу мерзімі: ---------------- дейін.
Validity with to ________________
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Дата выдачи: ------------------------
Берілген күні: -------------------
Date of issue: ----------------------
Приложение 13
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сведения, представляемые для получения
Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры,
установленной на гражданских воздушных судах
Сведения, представляемые для получения разрешения на использование
радиопередающей аппаратуры, установленной на
_____________________________________________________________________________,
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
принадлежащее _______________________________________________________________
Данные о воздушном судне:
1. Тип _____________________ назначение воздушного судна ________________________
2. Национальный и регистрационный знаки ________________________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна__________________________________
4. Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном
диапазоне:
1)______________________;
2)______________________;
5. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс_________
Подпись __________________МП (при наличии)
"______"______________20____г.
Приложение 14
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
№ _____
МИНИСТЕРСТВА ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
CIVIL AVIATION COMMITTEE
MINISTRY OF INVESTMENTS AND DEVELOPMENT
Данное разрешение
должно
находиться на
борту воздушного судна
Бұл рұқсат
әуе кеменің бортында болуы керек
This License
must be on board
the aircraft
when operated
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
РАДИОПЕРЕДАЮЩЕЙ АППАРАТУРЫ
РАДИОХАБАРЛАУ АППАРАТУРАСЫН ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫ
AIRCRAFT RADIO STATION LICENSE
1. Национальный и
регистрационный
знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Nationality and
Registration Marcs
2. Тип воздушного
Судна
Әуе кемесінің үлгісі
Type of Aircraft
3. Серийный номер воздушного судна
Сериялық (зауыт) нөмірі
Aircraft Serial
Number

10. Срок действия разрешения c____________до ________________.
Сертификаттың қолданылу мерзімі: ---------------- дейін.
Validity with to ________________
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Дата выдачи: ------------------------
Берілген күні: -------------------
Date of issue: ----------------------
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар тарату аппаратурасын
пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәлімет
____________________________________________________________________ тиесілі
_____________________________________________________, орнатылған радиохабар
(әуе кемесінің үлгісі, тану белгісі)
тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәлімет
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Үлгісі _____________________ әуе кемесін тағайындау _________________________
2. Ұлттық және тіркеу белгісі _________________________________________________
3. Әуе кемесінің серийялық (зауыттық) нөмірі ___________________________________
4. Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиохабар тарату
құрылғыларының тізбесі:
1)______________________;
2)______________________;
5. Өтініш берушінің және әуе кемісін пайдаланушының мекенжайы, телефоны, факс __
Қолы__________________ МӨ
20____ жылғы "______"______________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
№ _____
МИНИСТЕРСТВА ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
CIVIL AVIATION COMMITTEE
MINISTRY OF INVESTMENTS AND DEVELOPMENT
Данное разрешение
должно
находиться на
борту воздушного судна
Бұл рұқсат
әуе кеменің бортында болуы керек
This License
must be on board
the aircraft
when operated
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
РАДИОПЕРЕДАЮЩЕЙ АППАРАТУРЫ
РАДИОХАБАРЛАУ АППАРАТУРАСЫН ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫ
AIRCRAFT RADIO STATION LICENSE
1. Национальный и
регистрационный
знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Nationality and
Registration Marcs
2. Тип воздушного
Судна
Әуе кемесінің үлгісі
Type of Aircraft
3. Серийный номер воздушного судна
Сериялық (зауыт) нөмірі
Aircraft Serial
Number

4. Настоящее разрешение выдано на установку и эксплуатацию следующих радиопередающих аппаратур на борту данного воздушного судна:
Осы рұқсат Әуе кеменің бортында орналасқан және пайдалануға келесі радиохабарлау аппаратураларына берілген
This license is hereby granted to install and operate the following radio receiving equipment on board the this aircraft.
5. Радиооборудование на борту вышеуказанного воздушного судна используется только при наличии настоящего разрешения.
Жоғарыда көрсетілген әуе кеменің бортында орнатылған радиожабдық осы рұқсат болған жағдайда қолдалынады.
The radio station on board of above mentioned aircraft may be used only when present license has been issued.
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Дата выдачи ___________________
Берілген күні:__________________
Date of issue___________________
Приложение 15
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
ЗАЯВКА
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности
Тип воздушного судна:__________________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: ____________________________
Наработка планера: _____________________________________________________
Установленные двигатели: _______________________________________________
Серийные номера двигателей: ____________________________________________
Наработка: _____________________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: _____________________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: _________________________________
_________________________ ___________________________________________________
(подпись)                         (Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
МП (при наличии)
"____" ___________ 20__г.
Приложение 16
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО ПО ИВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
THE MINISTRY OF INVESTMENT AND DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION COMMITTEE
ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ
EXPORT CERTIFICATE OF THE CIVIL AIRCRAFT
№ 000
1. Изделие:
Бұйым:
Product
Изготовитель:
Дайындаушы:
Manufacturer:
Модель:
Моделі:
Model:
Серийный номер:
Сериялық нөмірі:
Serial number:

4. Настоящее разрешение выдано на установку и эксплуатацию следующих радиопередающих аппаратур на борту данного воздушного судна:
Осы рұқсат Әуе кеменің бортында орналасқан және пайдалануға келесі радиохабарлау аппаратураларына берілген
This license is hereby granted to install and operate the following radio receiving equipment on board the this aircraft.
5. Радиооборудование на борту вышеуказанного воздушного судна используется только при наличии настоящего разрешения.
Жоғарыда көрсетілген әуе кеменің бортында орнатылған радиожабдық осы рұқсат болған жағдайда қолдалынады.
The radio station on board of above mentioned aircraft may be used only when present license has been issued.
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Дата выдачи ___________________
Берілген күні:__________________
Date of issue_______________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
Ұшуға жарамдылығы экспорттық сертификатын беруді сұраймын
Әуе кемесінің үлгісі:____________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі: _______________
Планердың жұмысы: _______________________________________
Орнатылған қозғалтқыштары: ______________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмірі: _______________________
Жұмысы:__________________________________________________
Әуе кемесі экспортқа жіберілетін мемлекет:_______________
Әуе кемесін пайдаланушы (иесі): _________________________
_____________________ _________________________
(қолы)       (Тегі Аты Әкесінің аты)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
16-қосымша
Нысан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО ПО ИВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
THE MINISTRY OF INVESTMENT AND DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION COMMITTEE
ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ
EXPORT CERTIFICATE OF THE CIVIL AIRCRAFT
№ 000
1. Изделие:
Бұйым:
Product
Изготовитель:
Дайындаушы:
Manufacturer:
Модель:
Моделі:
Model:
Серийный номер:
Сериялық нөмірі:
Serial number: