О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил регистрации паспортов иммигрантов, предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, изготовления и выдачи миграционных карточек, передвижения иммигрантов, въезда иммигрантов в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 560. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2017 года № 15841
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил регистрации паспортов иммигрантов, предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, изготовления и выдачи миграционных карточек, передвижения иммигрантов, въезда иммигрантов в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13715, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 1 июля 2016 года), следующие изменения и дополнения:
В Правилах регистрации паспортов иммигрантов, предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, изготовления и выдачи миграционных карточек, передвижения иммигрантов, въезда иммигрантов в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Иммигрантам, временно пребывающим в Республике Казахстан свыше пяти календарных дней со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан, необходимо разрешение на временное проживание (регистрацию), если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан.
От регистрации паспортов освобождаются иммигранты:
обладающие дипломатическим или служебным паспортом;
прибывшие в Республику Казахстан с визой Республики Казахстан категории "дипломатическая", "служебная", "инвесторская" или при подтверждении статуса "инвестора" от уполномоченного органа Республики Казахстан по вопросам инвестиций (для стран с безвизовым режимом пребывания);
являющиеся членами экипажей воздушных, морских и речных судов;
не достигшие 16-летнего возраста.
Принимающие лица информируют органы внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах в течение трех рабочих дней со дня их прибытия по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам либо через Визово-миграционный портал (www.vmp.gov.kz) единой информационной системы "Беркут" (далее – ВМП).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу, қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келген көшіп келушілер туралы ақпаратты беру, көші-қон карточкаларын жасау және беру, көшіп келушілердің орын ауыстыру, шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) көшіп келушілердің келу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың транзиттік жол жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 560 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 4 қазанда № 15841 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу, қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келген көшіп келушілер туралы ақпаратты беру, көші-қон карточкаларын жасау және беру, көшіп келушілердің орын ауыстыру, шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) көшіп келушілердің келу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың транзиттік жол жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13715 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 1 шілдеде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу, қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келген көшіп келушілер туралы ақпаратты беру, көші-қон карточкаларын жасау және беру, көшіп келушілердің орын ауыстыру, шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) көшіп келушілердің келу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың транзиттік жол жүру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күнінен бастап күнтізбелік бес күннен астам Қазақстан Республикасында уақытша болатын көшіп келушілердің, егер Қазақстан Республикасының тиісті тараппен жасаған келісімінде немесе Қазақстан Республикасының Үкіметімен өзгеше тәртіп белгіленбесе, уақытша тұруға (тіркелуге) рұқсаты болуы қажет.
Паспорттарын тіркеуден:
дипломатиялық немесе қызметтік паспорттары бар;
"дипломатиялық", "қызметтік", "инвесторлық" санаттағы Қазақстан Республикасының визаларымен Қазақстан Республикасына келген немесе Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органнан "инвестор" мәртебесін растаған кезде (визасыз болу режимі бар елдер үшін);
әуе, теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелері болып табылатын;
16 жасқа толмаған көшіп келушілер босатылады.
Қабылдаушы адамдар өздеріне келетін көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына олар келген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша не "Бүркіт" Бірыңғай ақпараттық жүйесінің Визалық-көші-қон порталы (бұдан әрі – ВКҚП) (www.vmp.gov.kz) арқылы хабарлауы қажет.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Регистрация паспортов иммигрантов на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с пунктом 4 Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан".
Оформление регистрации подтверждается справкой о временной регистрации иммигранта (иностранца) (далее - Справка) по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам, либо данными визы Республики Казахстан в ЕИС "Беркут", либо на бумажном носителе из Визово-миграционного портала или отметкой в миграционной карточке.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Органами внутренних дел регистрация осуществляется в районных, городских или областных подразделениях миграционной службы, а также подразделениями миграционной службы на транспорте – иммигрантов, привлеченных к административной ответственности, для их выезда из Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Основанием для регистрации паспортов иммигрантов являются:
1) визы Республики Казахстан, кроме граждан стран, с которыми у Республики Казахстан заключены международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания;
2) заявления принимающих юридических, физических лиц или самого иммигранта.
При выявлении иммигранта, нарушившего законодательство Республики Казахстан в области миграции населения, основанием для его регистрации после привлечения к ответственности является рапорт сотрудника подразделения миграционной службы.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Учет регистрации паспортов иммигрантов осуществляется в ЕИС "Беркут" должностными лицами подразделений миграционной службы, с проставлением порядкового номера регистрации, заверением миграционной карточки подписью и визовой (паспортная) печатью, а также выдачей Справки.
При изменении цели пребывания гражданами стран, с которыми у Республики Казахстан заключены международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, им оформляется новая миграционная карточка с указанием соответствующей цели.
При предоставлении иммигрантом миграционной карточки для регистрации с отметкой о въезде и при отсутствии сведений о пересечении Государственной границы Республики Казахстан в ЕИС "Беркут", ответственные сотрудники Управлений миграционной службы Департаментов внутренних дел гг. Астаны, Алматы и областей (далее – ДВД) по телефону запрашивают наличие факта пересечения у администратора ЕИС "Беркут".
Если факт пересечения иммигрантом Государственной границы Республики Казахстан не подтвердится, должностное лицо органов внутренних дел рапортом докладывает руководству подразделения для принятия решения по внесению в Единый реестр досудебных расследований.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"5. Қазақстан Республикасы аумағында көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу "Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларының 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Тіркеуді ресімдеу осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшіп келушіні (шетелдікті) уақытша тіркеу туралы анықтамамен (бұдан әрі - Анықтама) немесе Қазақстан Республикасы визасының "Бүркіт" БАЖ-дағы деректерімен немесе Визалық-көші-қон порталынан қағаз тасымалдағышта немесе көші-қон карточкасына белгі қоюмен расталады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тіркеу аудандық, қалалық немесе облыстық көші-қон қызметі бөліністерінде жүзеге асырылады, сондай-ақ әкімшілік жауапкершілікке тартылған көшіп келушілерді тіркеуді олар Қазақстан Республикасынан шыққан кезде көліктегі көші-қон қызметі бөліністері жүзеге асырады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу үшін:
1) Қазақстан Республикасының визалары, Қазақстан Республикасы кірудің және болудың визасыз тәртібі туралы халықаралық шарттар жасасқан елдердің азаматтарынан басқа;
2) қабылдаушы заңды, жеке тұлғалардың немесе көшіп келушінің өзінің өтініші негіз болып табылады.
Көші-қон саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған көшіп келушіні анықтаған кезде жауапкершілікке тартқаннан кейін көші-қон қызметі бөлінісі қызметкерінің баянаты оны тіркеу үшін негіз болып табылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Көшіп келушілердің паспорттарын тіркеуді есепке алу тіркеудің реттік нөмірін қоя, көші-қон карточкасын қолымен және визалық (паспорттық) мөрмен куәландыра, сондай-ақ осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшіп келушіні уақытша тіркеу туралы анықтамасын бере отырып, көші-қон қызметі бөліністерінің лауазымды адамдары "Бүркіт" БАЖ-да жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы кірудің және болудың визасыз тәртібі туралы халықаралық шарттар жасасқан елдер азаматтарының болу мақсаты өзгерген кезде оларға тиісті мақсатты көрсете отырып, жаңа көші-қон карточкасы ресімделеді.
Көшіп келуші кіру туралы белгісі бар көші-қон карточкасын тіркеуге ұсынған кезде және "Бүркіт" БАЖ-да Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткені туралы мәліметтер болмаған кезде Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ІІД (бұдан әрі – ІІД) Көші-қон қызметі басқармаларының жауапты қызметкерлері телефон бойынша БАЖ әкімшілігінен кесіп өту фактісінің болуын сұрайды.
Егер көшіп келушінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту фактісі расталмаса, ішкі істер органдарының лауазымды адамы Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізіліміне енгізу бойынша шешім қабылдау үшін бөлініс басшылығына баяндайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. При выезде в другие регионы Республики Казахстан сроком более пяти календарных дней либо перемене иммигрантом временного места жительства в Республике Казахстан, принимающее юридическое или физическое лицо в течение трех рабочих дней, письменно уведомляет об этом органы внутренних дел по форме согласно пункту 2 настоящих Правил.
Органы внутренних дел по поступившим уведомлениям от принимающих лиц, вносят сведения в ЕИС "Беркут".
При изменении постоянного или временного места проживания, иммигранты в течение пяти календарных дней проходят перерегистрацию в органах внутренних дел по месту нового проживания.
При регистрации иммигрантов, прибывших для временного проживания, подразделения миграционной службы уведомляют через руководство органов внутренних дел участковых инспекторов полиции о сроках разрешенного им проживания в данной местности.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. В случае утраты паспорта иммигрант незамедлительно обращается в органы внутренних дел по месту постоянного проживания или временного пребывания с заявлением, в котором подробно излагает, когда, где и при каких обстоятельствах произошла утрата документов. На основании заявления иммигранта, зарегистрированного в соответствии Правилами приема и регистрации заявлений и сообщений об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9744) и личность которого установлена, подразделение миграционной службы выдает ему справку, выдаваемую иностранцам по поводу утраты ими паспортов или заменяющих их документов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
На основании выданной справки иностранец получает в консульских учреждениях своего государства новый паспорт или документ, его заменяющий, в котором органом внутренних дел оформляется выездная виза.
17. При въезде в Республику Казахстан иммигранту выдается миграционная карточка.
Миграционные карточки не выдаются:
1) лицам, имеющим визы Республики Казахстан, а также лицам, имеющим дипломатические, служебные паспорта и подтверждение статуса "инвестора" от уполномоченного органа;
2) лицам, не достигшим 16-летнего возраста;
3) членам экипажей воздушных, морских и речных судов;
4) работникам поездных бригад, в том числе рефрижераторных, локомотивных и лицам, сопровождающим грузы, следующие железнодорожным транспортом;
5) пассажирам поездов, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан;

"13. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімге шыққан немесе көшіп келуші Қазақстан Республикасында
уақытша тұратын жерін ауыстырған кезде қабылдаушы заңды немесе жеке тұлға үш жұмыс күні ішінде бұл туралы ішкі істер органдарына осы Қағидаларға 2-тармаққа сәйкес нысан бойынша жазбаша хабарлайды.
Ішкі істер органдары қабылдаушы адамдардан келіп түскен хабарламалар бойынша "Бүркіт" БАЖ-ға мәліметтер енгізеді.
Тұрақты немесе уақытша тұратын жерін өзгерткен кезде көшіп келушілер күнтізбелік бес күн ішінде жаңа тұратын жері бойынша ішкі істер органдарында қайта тіркеуден өтеді.
Уақытша тұру үшін келген көшіп келушілерді тіркеу кезінде көші-қон қызметі бөліністері ішкі істер органдарының басшылығы арқылы оларға осы жергілікті жерде тұруға рұқсат етілген мерзімдер туралы учаскелік полиция инспекторларына хабарлайды.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Паспортты жоғалтқан жағдайда көшіп келуші тұрақты тұратын немесе уақытша болатын жері бойынша ішкі істер органына өтінішпен дереу жүгінеді, онда құжаттың жоғалуы қашан, қайда және қандай мән-жайларда болғаны нақты баяндалады. Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарларды қабылдау және тіркеу, сонымен қатар Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 23 қыркүйекте № 9744 болып тіркелген) сәйкес тіркелген және жеке басы анықталған көшіп келушінің өтініші негізінде көші-қон қызметінің бөлінісі оған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама береді.
Берілген анықтаманың негізінде көшіп келуші өз мемлекетінің консулдық мекемелерінде жаңа паспорт немесе оны алмастыратын құжат алады, онда ішкі істер органы шығу визасын ресімдейді.
17. Қазақстан Республикасына келген кезде көшіп келушіге көші-қон карточкасы беріледі.
Мынадай:
1) Қазақстан Республикасының визалары бар адамдарға, сондай-ақ дипломаттық, қызметтік паспорттары мен уәкілетті органнан "инвестор" мәртебесін растауы бар адамдарға;
2) 16 жасқа толмаған адамдарға;
3) әуе, теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелеріне;
4) пойыз бригадаларының, оның ішінде рефрижераторлық, локомотивті пойыз бригадаларының қызметкерлеріне және темір жол көлігімен жол жүретін жүктерге ілесіп жүретін адамдарға;
5) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жол жүретін пойыздардың жолаушыларына;

6) водителям автотранспортных средств, осуществляющих международные автоперевозки.
При пребывании свыше пяти календарных дней со дня пересечения Государственной границы Республики Казахстан, если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной, лица, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта Правил регистрируются в органах внутренних дел.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. При утрате миграционных карточек или неумышленной порче, иммигранты в течение трех рабочих дней с момента порчи или утраты миграционной карточки заявляет об этом в органы внутренних дел, которыми после проверки заявителей выдаются дубликаты миграционных карточек и проставляются отметки о регистрации. При этом в графе "Въезд" проставляется визовая (паспортная) печать территориальных подразделений миграционной службы Министерства внутренних дел.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При выезде из Республики Казахстан ПС КНБ проводит идентификацию личности, сверяет представленную миграционную карточку или справку о временной регистрации (при регистрации через Визово-миграционный портал – вкладыш к паспорту о регистрации иммигранта на бумажном носителе) иммигранта с данными паспорта, проставляет отметку о выезде, после чего миграционная карточка и Справка изымается.";
приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в редакции, согласно приложению 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде, заверенной гербовой печатью, на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

6) халықаралық автотасымалды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілеріне көші-қон карточкалары берілмейді.
Егер Қазақстан Республикасы тиісті тараппен жасаған келісімде өзгеше тәртіп белгіленбесе, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күннен бастап күнтізбелік бес күннен астам болған жағдайда, осы Қағидалар тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар ішкі істер органдарында тіркелуге міндетті.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Көші-қон карточкаларын жоғалтқан немесе абайсызда бүлдіріп алған кезде көшіп келушілер көші-қон карточкасы бүлінген немесе жоғалған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы ішкі істер органдарына өтініш береді, олар өтініш иелерін тексергеннен кейін көші-қон карточкаларының телнұсқаларын береді және тіркелгені туралы белгі қояды. Бұл ретте "Келу" бағанында Ішкі істер министрлігінің аумақтық көші-қон қызметі бөлімшелерінің визалық (паспорттық) мөрі қойылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасынан шыққан кезде ҰҚК ШҚ жеке басты сәйкестендіреді, ұсынылған көші-қон карточкасын немесе көшіп келушіні уақытша тіркеу туралы анықтаманы (Визалық көші-қон портал арқылы тіркеу кезінде – көшіп келушіні тіркеу туралы паспортқа жапсырма қағаза тасымалдағышта) паспорттың деректерімен салыстырып тексереді, содан кейін көші-қон карточкасын және Анықтаманы алып қояды.";
1, 2, 3, 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін, елтаңбалық мөрмен расталған қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З. и Комитет миграционной службы (Кабденов М.Т.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_________________ К. Масимов
"_____" _____________ 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 560
Приложение 1
к Правилам регистрации паспортов
иммигрантов, предоставления
принимающими лицами информации о
пребывающих у них иммигрантах,
изготовления и выдачи миграционных
карточек, передвижения иммигрантов,
въезда иммигрантов в отдельные местности
(территории), закрытые для посещения
иностранцами, а также транзитного проезда
иностранцев и лиц без гражданства по
территории Республики Казахстан
форма
Начальнику Управления
миграционной службы
ДВД __________ области
Уведомление
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) принимающих лиц, № документа,
удостоверяющего личность)
уведомляю Вас о том, что "__" ________ 20__ года ко мне прибыли следующие иностранцы:
1. ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) гражданство, № документа,
удостоверяющего личность)
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
с целью _________________________________________________________________________
(обмен опытом, стажировка, туризм, учеба и т.п.)
Проживание по адресу: ________________________ до "__" ____20___ года
Подпись
дата
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 560
Приложение 2
к Правилам регистрации паспортов
иммигрантов, предоставления
принимающими лицами информации о
пребывающих у них иммигрантах,
изготовления и выдачи миграционных
карточек, передвижения иммигрантов,
въезда иммигрантов в отдельные местности
(территории), закрытые для посещения
иностранцами, а также транзитного проезда
иностранцев и лиц без гражданства по
территории Республики Казахстан
форма
Справка
выдаваемая иностранцам по поводу
утраты ими паспортов или заменяющих их документов
СПРАВКА
Выдана гражданину ______________________________________________________________
(гражданство, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он (она) "___" ____________20____г. обращался в ___________________________
________________________________________________________________________________
(наименование горрайоргана внутренних дел, отделения полиции)
город __________________ с заявлением по поводу утраты им __________________________
________________________________________________________________________________
(наименование документа)
______________________________________________________ _________________________
| | | Фото |                                                 Начальник подразделения
| |                                                       миграционной службы
| |                                                       _____________________
М.П.                                                      |________| (подпись)
"___" ___________20___г.
Приложение 3
к приказу Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 560
Приложение 3
к Правилам регистрации паспортов
иммигрантов, предоставления
принимающими лицами информации о
пребывающих у них иммигрантах,
изготовления и выдачи миграционных
карточек, передвижения иммигрантов,
въезда иммигрантов в отдельные местности
(территории), закрытые для посещения
иностранцами, а также транзитного проезда
иностранцев и лиц без гражданства по
территории Республики Казахстан
форма
Алдыңғы беті
Лицевая сторона
КӨШІ-ҚОН КАРТОЧКАСЫ
МИГРАЦИОННАЯ КАРТОЧКА № ___________
Migration card
Тегі/Фамилия/ Family name
Кіру
Аты/Имя/ First (given) name
Азаматтығы/Гражданство/Nationality
Келу мақсаты/Цель въезда/Purpose of visit
Қабылдайтын тарап
Принимающая сторона
Inviting party
__________________________________________________
Тіркелу мекен-жайы ________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елдімекен,
__________________________________________________________________
көшенің атауы, үй №__, пәтер №__).
Адрес регистрации _________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт,
__________________________________________________________________
наименование улицы, дом №__, квартира №__).
__________________________________________________________________
Home Address ______________________________________________________
(region, city, district, settlement,
__________________________________________________________________
street, building №__, flat №__)
Бірге келетін балалар/Совместно следуют дети/Accompanied by children
Шығу
Қолы/подпись/signature
Тіркеу №____

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т.Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылдың 1 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
__________ К. Мәсімов
19 қыркүйек 2017 жыл
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 560 бұйрығына
1-қосымша
Көшіп келушілердің
паспорттарын тіркеу,
қабылдаушы адамдардың оларда
болатын көшіп келушілер
туралы ақпаратты ұсыну,
көші-қон карточкаларын
дайындау және беру, көшіп
келушілердің жүріп-тұру, көшіп
келушілердің шетелдіктердің
баруы үшін жабық жекелеген
жерлерге (аумаққа) кіру,
сондай-ақ шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша транзиттік жол
жүру қағидаларына
1-қосымша
нысан
_________ облысының
ІІД Көші-қон қызметі
басқармасының бастығы
Хабарлама
________________________________________________________________________________
(қабылдаушы адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), жеке басын
куәландыратын құжаттың №)
Сізге 20__ "_" ________ маған мынадай шетелдіктер:
1. ______________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), азаматтығы, жеке басын куәландыратын құжаттың №)
2.______________________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________________
4.______________________________________________________________________________
___________________________________________________ мақсатпен келгенін хабарлаймын.
(тәжірибе алмасу, тағылымдама, туризм, оқу және т.б.)
_______________________ мекенжай бойынша тұруы 20__ жылғы "___" дейін
Қолы күні
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 560 бұйрығына
2-қосымша
Көшіп келушілердің
паспорттарын тіркеу,
қабылдаушы адамдардың оларда
болатын көшіп келушілер
туралы ақпаратты ұсыну,
көші-қон карточкаларын
дайындау және беру, көшіп
келушілердің жүріп-тұру, көшіп
келушілердің шетелдіктердің
баруы үшін жабық жекелеген
жерлерге (аумаққа) кіру,
сондай-ақ шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша транзиттік жол
жүру қағидаларына
2-қосымша
нысан
Шетелдіктердің паспорттарды немесе оларды алмастыратын құжаттарды жоғалтуына байланысты оларға берілетін анықтама
Азамат (ша) _____________________________________________________________________
(азаматтығы,тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
ол 20_____ жылғы "_____" _______________ _________________________ қаласының
________________________________________________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органының, полиция бөлінісінің атауы)
мынадай: _______________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
құжатты жоғалтуына байланысты өтінішпен жүгінгені туралы берілді.
Фото
М. О.
Көші-қон қызметі бөлінісінің бастығы
_____________________________
(қолы)
20___жылғы "____"____________.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 560 бұйрығына
3-қосымша
Көшіп келушілердің
паспорттарын тіркеу,
қабылдаушы адамдардың оларда
болатын көшіп келушілер
туралы ақпаратты ұсыну,
көші-қон карточкаларын
дайындау және беру, көшіп
келушілердің жүріп-тұру, көшіп
келушілердің шетелдіктердің
баруы үшін жабық жекелеген
жерлерге (аумаққа) кіру,
сондай-ақ шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша транзиттік жол
жүру қағидаларына
3-қосымша
нысан
Алдыңғы беті
Лицевая сторона
КӨШІ-ҚОН КАРТОЧКАСЫ
МИГРАЦИОННАЯ КАРТОЧКА № ___________
Migration card
Тегі/Фамилия/ Family name                                                Кіру
Аты/Имя/ First (given) name
Азаматтығы/Гражданство/Nationality
Келу мақсаты/Цель въезда/Purpose of visit
Қабылдайтын тарап Принимающая сторона Inviting Party
________________________________________________________________________________
Тіркелу мекенжайы _______________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен, көшенің атауы, үй №__, пәтер №__).
________________________________________________________________________________
Адрес регистрации _______________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
дом №__, квартира №__).
________________________________________________________________________________
Home Address ____________________________________________________________________
(region, city, district, settlement, street, building №__, flat №__)
________________________________________________________________________________
Бірге келетін балалар/Совместно следуют дети/ Accompanied by children
Шығу
Қолы/подпись/signature
Тіркеу №____

"___"_____20 ____ ж. "___"_____20____г. дейін
Тіркеу жасаған орган ______________________
Лауазымды тұлғаның қолы ___________________
м/о
Артқы беті
Обратная сторона
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өткеннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде ішкі істер органдарында МІНДЕТТІ ТҮРДЕ/ тіркелуі тиіс. Қазақстан Республикасында болу мерзімдерін бұзу әкімшілік жауапкершілікке әкеп соғады. Көші-қон карточкасы көшіп келушіде сақталады және Қазақстан Республикасынан шыққан кезде тапсырылуы тиіс. Тіркеу көші-қон қызметі бөлімшелерінде не қабылдаушы адамдар визалық көші-қон порталында (vmp.gov.kz; e.gov.kz) жүзеге асырады.
В течение 5 календарных дней после пересечения Государственной границы Республики Казахстан ОБЯЗАТЕЛЬНА регистрация в органах внутренних дел. Нарушение сроков пребывания в Республике Казахстан влечет административную ответственность. Миграционная карточка хранится у иммигранта и подлежит сдаче при выезде из Республики Казахстан. Регистрация осуществляется в подразделениях миграционной службы либо принимающими лицами на визово-миграционном портале (vmp.gov.kz; e.gov.kz).
Foreign citizens must register with a local migration police office within five days upon arrival in the Republic of Kazakhstan. Violation of terms of stay will entail administrative liability under the civil law. Foreign citizens must keep this migration card and return it upon departure from the Republic of Kazakhstan. Registration is carried out in the migration service offices or on visa and migration Web site by receiving side (vmp.gov.kz; e.gov.kz).
Тіркеу мерзімі 20 ___ жылғы "__" ________ дейін ұзартылды.
Тіркеу жасаған орган __________
Лауазымды адамның қолы ______________
м/о
Тіркеу мерзімі 20 ___ жылғы "__" ________ дейін ұзартылды.
Тіркеу жасаған орган __________
Лауазымды адамның қолы ______________
м/о
размер миграционной карточки 88х125 мм
Приложение 4
к приказу Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 560
Приложение 4
к Правилам регистрации паспортов
иммигрантов, предоставления
принимающими лицами информации о
пребывающих у них иммигрантах,
изготовления и выдачи миграционных
карточек, передвижения иммигрантов,
въезда иммигрантов в отдельные местности
(территории), закрытые для посещения
иностранцами, а также транзитного проезда
иностранцев и лиц без гражданства по
территории Республики Казахстан
Памятка
по заполнению миграционных карточек
1. Миграционные карточки выдаются иммигрантам членами поездных бригад, экипажей воздушных, морских судов при въезде в Республику Казахстан заблаговременно, с расчетом необходимого времени для их заполнения до прибытия на пункт пограничного контроля.

"__"____20 ___ ж. "__"_____20____г. дейін
Тіркеу жасаған орган ________________________
Лауазымды адамның қолы ___________________
м/о
Артқы беті
Обратная сторона
Қазақстан Республикасынң Мемлекеттік шекарасынан өткеннен кейін күнтізбелік бес күн ішінде ішкі істер органдарында МІНДЕТТІ ТҮРДЕ/ тіркелуі тиіс. Қазақстан Республикасында болу мерзімдерін бұзу әкімшілік жауапкершілікке әкеп соғады. Көші-қон карточкасы көшіп келушіде сақталады және Қазақстан Республикасынан шыққан кезде тапсырылуы тиіс. Тіркеу көші-қон полициясы бөлімшелерінде не қабылдаушы адамдар визалық көші-қон порталында (vmp.gov.kz; e.gov.kz) жүзеге асырады.
В течение 5 календарных дней после пересечения Государственной границы Республики Казахстан ОБЯЗАТЕЛЬНА регистрация в органах внутренних дел. Нарушение сроков пребывания в Республике Казахстан влечет административную ответственность. Миграционная карточка хранится у иммигранта и подлежит сдаче при выезде из Республики Казахстан. Регистрация осуществляется в подразделениях миграционной полиции либо принимающими лицами на визово-миграционном портале (vmp.gov.kz; e.gov.kz).
Foreign citizens must register with a local migration police office within five days upon arrival in the Republic of Kazakhstan. Violation of terms of stay will entail administrative liability under the civil law. Foreign citizens must keep this migration card and return it upon departure from the Republic of Kazakhstan. Registration is carried out in the migration police offices or on visa and migration Web site by receiving side (vmp.gov.kz; e.gov.kz).
Тіркеу мерзімі 20 ___ жылғы " " ________ дейін ұзартылды.
Тіркеу жасаған орган ________ Лауазымды адамның қолы _____________
м/о
Тіркеу мерзімі 20 ___ жылғы " " ________ дейін ұзартылды.
Тіркеу жасаған орган __________ Лауазымды адамның қолы ___________
м/о
көші-қон карточкасының мөлшері 88х125 мм
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 560 бұйрығына
4-қосымша
Көшіп келушілердің
паспорттарын тіркеу,
қабылдаушы адамдардың оларда
болатын көшіп келушілер
туралы ақпаратты ұсыну,
көші-қон карточкаларын
дайындау және беру, көшіп
келушілердің жүріп-тұру, көшіп
келушілердің шетелдіктердің
баруы үшін жабық жекелеген
жерлерге (аумаққа) кіру,
сондай-ақ шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша транзиттік жол
жүру қағидаларына
4-қосымша
нысан
Көші-қон карточкаларын толтыру бойынша жадынама
1. Көші-қон карточкалары көшіп келушілерге, поезд бригадаларының, әуе, теңіз кемелері экипаждарының мүшелеріне Қазақстан Республикасына келу кезінде шекаралық бақылау пунктіне келгенге дейін оларды толтыру үшін қажетті уақытты есептей отырып, алдын ала беріледі.

2. Карточка заполняется разборчиво, без помарок и исправлений чернильной или шариковой авторучкой пастой синего или черного цвета. Фамилия и имя записываются строго по паспорту алфавитом, применяемым при его заполнении (казахский, латинский или кириллица). Арабская или иная графика не применяется.
3. В графе "цель поездки" указывается одна из следующих целей:
частная – при следовании в гости, по другим делам личного характера;
служебная – при следовании в командировку, по другим делам делового характера;
на работу – при следовании для работы;
на учебу – для студентов, обучающихся в высших и средних специальных учебных заведений Республики Казахстан, а также для лиц, следующих на стажировку или практику;
на лечение – для лиц, следующих на лечение в медицинские организации Республики Казахстан;
туризм – для лиц, следующих в качестве туристов.
4. В графе "принимающая сторона" указывается фамилия принимающего физического лица или наименование юридического лица, выступающего в качестве принимающей организации, а также область, в которой он проживает (место регистрации юридического лица).
Например: Сундетов А.И., Кызылординская область.;
АО "НУР", г. Астана.
5. В графе "Адрес проживания" указывается планируемое временное местонахождение.
Например: город Астана, улица Абая, дом 5, квартира 6.
6. В графе "Совместно следуют дети" прописью указывается количество детей в возрасте до 16 лет, следующих совместно с иммигрантом.
Например: "трое".
7. Миграционные карточки предъявляются при пограничном контроле вместе с паспортом. Миграционные карточки хранятся у иммигранта до выезда из Республики Казахстан и предъявляются по требованию сотрудников органов внутренних дел и пограничной службы.
8. Отметка о регистрации в органах внутренних дел производится сотрудниками миграционной службы, а также через визово-миграционный портал ЕИС "Беркут" посредством персональной цифровой электронной подписи через веб-сайтыvmp.gov.kz или e.gov.kz. Лицам, срок пребывания которых в Республике Казахстан не превышает 5 календарных дней, регистрация паспортов в органах внутренних дел не обязательна.
Приложение 5
к приказу Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 августа 2017 года № 560
Приложение 1-1
к Правилам регистрации паспортов
иммигрантов, предоставления
принимающими лицами информации о
пребывающих у них иммигрантах,
изготовления и выдачи миграционных
карточек, передвижения иммигрантов,
въезда иммигрантов в отдельные местности
(территории), закрытые для посещения
иностранцами, а также транзитного проезда
иностранцев и лиц без гражданства по
территории Республики Казахстан
форма
СПРАВКА № ____
о временной регистрации иммигранта (иностранца)
Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________
№ паспорта: _____________________________________________
Гражданство: ____________________________________________
Срок регистрации
с " " _______ 20 __ г. по " " __________ 20 __ г.
Продление срока регистрации
с " " _______ 20 __ г. по " " __________ 20 __ г.
Цель пребывания в РК ____________________________________
Принимающая сторона ___________________________________
Адрес проживания в РК ___________________________________
Орган регистрации _______________________________________
Ответственный сотрудник _________________________________
" " ____________ 20 __ г.
Ф.И.О. (при его наличии): ________________________________________
QR-код                         СПРАВКА ДЕЙСТВИТЕЛЬНА ПРИ
ПРЕДЪЯВЛЕНИИ ДОКУМЕНТА
УДОСТОВЕРЯЮЩЕГО ЛИЧНОСТЬ

2. Карточка түсінікті, шимайсыз және түзетулер сиямен немесе шарикті автоқаламмен көк немесе қара түсті пастамен толтырылады. Тегі мен аты қатаң түрде паспорт бойынша оны толтыру кезінде қолданылатын әліпбимен (қазақша, латынша немесе кириллица) жазылады. Араб немесе өзге кескіндеме қолданылмайды.
3. "Сапар мақсаты" бағанына мынадай мақсаттардың бірі көрсетіледі:
жеке – қонаққа, жеке сипаттағы басқа істер бойынша;
қызметтік – іссапарға келген кезде, іскерлік сипаттағы басқа істер бойынша;
жұмысқа – жұмыс үшін келген кезде;
оқуға – Қазақстан Республикасының жоғары және орта арнайы оқу орындарында оқитын студенттер үшін, сондай-ақ тағылымдамаға немесе практикаға баратын адамдар үшін;
емделуге – Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында емделуге келген адамдар үшін;
туристік – туристер ретінде келетін адамдар үшін.
4. "Қабылдайтын тарап" бағанында қабылдаушы ұйым ретінде шығатын жеке тұлғаның тегі немесе заңды тұлғаның атауы, сондай-ақ ол тұратын облыс (заңды тұлғаның тіркелген орны) көрсетіледі.
Мысалы: А.И. Сүндетов Қызылорда обл.;
"НҰР" АҚ, Астана қаласы.
5. "Тұратын мекенжайы" бағанында жоспарланған уақытша болатын жері көрсетіледі.
Мысалы: Астана қаласы, Абай көшесі, 5-үй, 6-пәтер.
6. "Бірге келетін балалар" бағанына шетелдіктермен бірге келетін 16 жасқа толмаған балалардың саны жазбаша көрсетіледі.
Мысалы: "үшеу".
7. Көші-қон карточкалары шекаралық бақылау кезінде паспортпен бірге ұсынылады. Көші-қон карточкалары Қазақстан Республикасынан шыққанға дейін көшіп келушілерде сақталады және ішкі істер органдарының және шекара қызметі қызметкерлерінің талап етуі бойынша ұсынылады.
8. Ішкі істер органдарында тіркелу туралы белгіні көші-қон полициясы қызметкерлері, сондай-ақ vmp.gov.kz немесe gov.kz веб-сайттары дербес цифрлық электрондық қолтаңба бойынша "Бүркіт" БАЖ-дың визалық көші-қон порталы арқылы жүргізіледі. Қазақстан Республикасында болу мерзімі күнтізбелік 5 күннен аспайтын адамдар ішкі істер органдарында паспорттарын тіркеуі міндетті емес.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 560 бұйрығына
5-қосымша
Көшіп келушілердің
паспорттарын тіркеу,
қабылдаушы адамдардың оларда
болатын көшіп келушілер
туралы ақпаратты ұсыну,
көші-қон карточкаларын
дайындау және беру, көшіп
келушілердің жүріп-тұру, көшіп
келушілердің шетелдіктердің
баруы үшін жабық жекелеген
жерлерге (аумаққа) кіру,
сондай-ақ шетелдіктер мен
азаматтығы жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша транзиттік жол
жүру қағидаларына
1-1-қосымша
нысан
АНЫҚТАМА № ____
көшіп келушіні (шетелдікті) уақытша тіркеу туралы
Т.А.Ә. (бар болған кезде)___________________________________________________________
паспорт № : _____________________________________________________________________
Азаматтығы: ____________________________________________________________________
Тіркеу мерзімі
20 __ ж. " " _______ бастап 20 __ ж. " " __________ дейін
Тіркеу мерзімін ұзарту
20 __ ж. " " _______ бастап 20 __ ж. " " __________ дейін
Қазақстан Республикасында болу мақсаты ___________________________________________
Қабылдаушы тарап _______________________________________________________________
Қазақстан Республикасында тұрғылықты мекенжайы __________________________________
Тіркеу органы ___________________________________________________________________
Жауапты қызметкер ______________________________________________________________
20 __ ж. " " ____________
Т.А.Ә. (бар болған кезде): __________________________________________________________
QR-код
АНЫҚТАМА ЖЕКЕ БАСТЫ
КУӘЛАНДЫРАТЫН ҚҰЖАТ
ҰСЫНЫЛҒАН КЕЗДЕ ЖАРАМДЫ