О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2017 года № 452. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2017 года № 15847. Утратил силу совместным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 января 2024 года № 7 и Министра просвещения Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 4.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 08.01.2024 № 7 и Министра просвещения РК от 09.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 63 "Об утверждении Типового договора об образовательном накопительном вкладе и Типового соглашения о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10610, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 5 июня 2015 года) следующие изменения и дополнение:
в Типовом Договоре об образовательном накопительном вкладе, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В Договоре используются следующие понятия:
1) образовательный накопительный вклад (далее – вклад) – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, капитализированные вознаграждение банка-участника и премию государства;
2) премия государства по образовательному накопительному вкладу (далее – премия государства) – деньги, ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада;
3) договор об образовательном накопительном вкладе – договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;
4) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе (далее – единый реестр) – единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
5) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;

"Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 11 қыркүйектегі № 452 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 5 қазанда № 15847 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 08.01.2024 № 7 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартты және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10610 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру жинақтау салымы туралы үлгілік шартта:
1-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"1. Шартта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі – салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, капиталдандырылған қатысушы банк сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;
2) білім беру жинақтау салымы бойынша мемлекет сыйлықақысы (бұдан әрі - мемлекет сыйлықақысы) - білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
3) білім беру жинақтау салымы туралы шарт - салымшының қатысушы банкпен жасасқан білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;
4) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі (бұдан әрі - бірыңғай тізілім) - оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
5) білім беру қызметтері - білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді көрсету жөніндегі қызметі;

6) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
7) вноситель – резидент или нерезидент Республики Казахстан, осуществляющий взнос на образовательный накопительный вклад в пользу вкладчика;
8) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, отвечающий установленным Законом требованиям и заключивший соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
9) Государственная образовательная накопительная система (далее – ГОНС) – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения и начислении на них вознаграждений и премий государства;
10) оператор в сфере ГОНС (далее – оператор) – организация, определяемая решением Правительства Республики Казахстан, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной Договора;
12) банковский счет – способ отражения и учета движения денег клиента в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также договорных отношений между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по банковскому обслуживанию клиента;
13) прямое дебетование банковского счета – изъятие банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег у отправителя денег и передача их в пользу бенефициара на основании предварительного разрешения отправителя денег о таком изъятии.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. На банковский счет вкладчика принимаются взносы от третьих лиц в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
12. Частичное изъятие денег с банковского счета вкладчика не допускается, за исключением случаев целевого изъятия средств вклада (перевод денег долями в организацию образования).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет банком-участником по справке-выписке оператора о размере суммы премии государства, в течение трех рабочих дней со дня получения указанной справки от оператора, в случаях:

6) білім беру ұйымы - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
7) енгізуші - салымшының пайдасына білім беру жинақтау салымына жарна салуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті немесе резиденті емес;
8) қатысушы банк - Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
9) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі - МБЖЖ) - Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын тартуына және оларға сыйақылар мен мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
10) МБЖЖ саласындағы оператор (бұдан әрі - оператор) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесіне қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
11) салымшы - салым шартының тарабы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы;
12) банктік шот - клиенттің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы ақшасының қозғалысын, сондай-ақ клиентке банк қызметін көрсету бойынша клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы шарттық қатынастарды көрсету және есепке алу тәсілі;
13) банктік шотты тікелей дебеттеу - банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақша жөнелтушіден ақшаны алып қоюы және ақша жөнелтушінің осындай алып қою туралы алдын ала рұқсатының негізінде оларды бенефициардың пайдасына беруі.";
11 және 12-тармақтар мына редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес салымшының банктік шотына үшінші тұлғалардан жарналар қабылданады.
12. Салым қаражатын нысаналы мақсатта алу жағдайларын (ақшаны білім беру ұйымына үлестермен аудару) қоспағанда, салымшының банктік шотынан ақшаны ішінара алуға жол берілмейді.";
20-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттің есептеген сыйлықақысын қатысушы банк оператордың мемлекет сыйлықақысының мөлшері туралы анықтама-үзіндісі бойынша оператордан көрсетілген анықтаманы алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мына жағдайларда:

1) расторжения по инициативе вкладчика Договора или прекращения обязательств по Договору вклада в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления вкладчика из организации образования;
3) обнаружения факта выплаты премии государства при сроке накоплений меньше срока, установленного Законом;
4) утраты вкладчиком гражданства Республики Казахстан;
5) обнаружения факта излишне начисленной премии государства.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Банк-участник вправе:
1) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора изъять подлежащую возврату в республиканский бюджет сумму премии государства с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике путем прямого дебетования банковского счета;
2) требовать от вкладчика/законного представителя предоставления необходимых документов в рамках Договора;
3) изымать ошибочно зачисленные на банковский счет вкладчика суммы денег, без согласия вкладчика;
4) рассчитывать рекомендуемую периодичность внесения и размер дополнительных взносов на вклад;
5) взимать комиссионное вознаграждение за услуги банка-участника по совершению операций по банковскому счету вкладчика, согласно тарифам банка-участника, действующим на день проведения операций посчету, при этом, не удерживая комиссию, непосредственно с суммы премии государства.";
в пункте 25:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) принимает на банковский счет вкладчика деньги;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) при поступлении премии государства, зачисляет ее на банковский счет вкладчика, в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан;";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Вкладчик/законный представитель:
1) вносит деньги в национальной валюте – тенге;
2) предоставляет банку-участнику оригинал либо копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг из средств вклада в организации образования, находящиеся на территории Республики Казахстан;
3) предоставляет банку-участнику подтверждающие документы о зачислении (инвойс, письмо-приглашение/договор об оказании образовательных услуг) с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный либо русский язык, при оплате образовательных услуг из средств вклада в зарубежные организации образования;
4) предоставляет свидетельство о присуждении образовательного гранта в соответствии с формой, утвержденной приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991), в случае получения средств вклада, в связи с присуждением вкладчику образовательного гранта для оплаты высшего образования;

1) салымшының бастамасы бойынша Шарт бұзылған немесе мерзімінің аяқталуына байланысты салым Шарты бойынша міндеттемесі нысаналы мақсатын сақтамай тоқтатылғанда;
2) салымшы білім беру ұйымынан шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш жыл өткенде;
3) Заңда белгіленген мерзімге жетпей мемлекет сыйлықақысының төлену фактісі анықталғанда;
4) салымшы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқанда;
5) мемлекет сыйлықақысының артық есептелу фактісі анықталғанда бюджетке қайтаруы тиіс.";
23-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"23. Қатысушы банк:
1) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар басталған кезде республикалық бюджетке қайтарылуы тиіс мемлекет сыйлықақысының сомасын салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шотынан банктік шотты тікелей дебеттеу арқылы алып қоюға;
2) салымшыдан/заңды өкілінен Шарт шеңберінде қажетті құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) салымшының банктік шотына қате аударылған ақшалай соманы салымшының келісімінсіз алып қоюға;
4) ұсынылған енгізу кезеңділігін және салымға қосымша жарнаның мөлшерін есептеуге;
5) қатысушы банктің салымшының банктік шоты бойынша операциялар жасаған қызметі үшін комиссиялық сыйақыны қатысушы банктің шот бойынша операция жүргізген күні қолданыста болған тарифтеріне сәйкес, бұл ретте тікелей мемлекеттің сыйлықақы сомасынан ұстамай, өндіріп алуға құқылы.";
25-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) салымшының банк шотына ақша қабылдайды;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекет сыйлықақысы түскен жағдайда Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес оны салымшының банк шотына есепке жазады;";
"26-тармақ мына мазмұнда жазылсын:
26. Салымшы/заңды өкіл:
1) ақшаны ұлттық валюта - теңгемен енгізеді;
2) салым қаражатынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың түпнұсқасын не көшірмесін ұсынады;
3) салым қаражатынан шетелдік білім беру ұйымындағы білім беру қызметтеріне ақы төлейтін жағдайда қатысушы банкке оқуға қабылдану туралы растау құжаттарын (инвойс, шақыру хаты/білім беру қызметін көрсету туралы шарт) нотариалды куәландырылған мемлекеттік не орыс тіліндегі аудармасымен бірге ұсынады;
4) білім алу үшін салымшыға білім беру гранты тағайындалуына байланысты салым қаражаты алынатын жағдайда "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4991 болып енгізілді) бекітілген нысанға сәйкес білім беру грантының тағайындалуы туралы куәлікті ұсынады;

5) предоставляет подтверждающий документ в случае получения средств вклада, в связи со смертью, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности вкладчика продолжать обучение вследствие состояния здоровья;
6) предоставляет подтверждающий документ организации образования/зарубежной организации образовании, в случае получения остатка средств вклада в связи с оплатой образовательных услуг за весь период обучения;
7) в случае изменения места жительства, реквизитов документа, удостоверяющего личность вкладчика, уведомляет об этом банк-участник в течение семи рабочих дней со дня изменений в произвольной форме;
8) не переводит вклад из одного банка-участника в другой в период с 1 января по 28 февраля каждого календарного года, в связи с начислением премии государства;
9) не осуществляет снятие средств вклада при переводе средств вклада из одного банка-участника в другой и переводе на вклад третьих лиц;
10) дает согласие на изъятие банком-участником суммы премии государства, подлежащей возврату в республиканский бюджет, с любых банковских счетов вкладчика в банке-участнике, при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 20 Договора;
11) несет иные обязательства перед банком-участником, в соответствии с условиями Договора и банковским законодательством Республики Казахстан.";
пункт 38 исключить;
в Типовом Соглашении о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В Соглашении используются следующие понятия:
1) образовательный накопительный вклад (далее - вклад) - деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, капитализированные вознаграждение банка-участника и премию государства;
2) премия государства по образовательному накопительному вкладу (далее - премия государства) – деньги, ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада;
3) договор об образовательном накопительном вкладе (далее – договор вклада) – договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;
4) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе (далее – единый реестр) – единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
5) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;

5) салымшының қаза болуына, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тануы не қайтыс болды деп жариялауы немесе оның денсаулық жағдайы салдарынан оқуын жалғастыра алмауына байланысты салым қаражатын алу жағдайында растау құжаттарын ұсынады;
6) барлық оқу кезеңі үшін білім беру қызметтерінің ақысы төленуіне байланысты салымда қалған қаражатты алу жағдайында білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының растау құжатын ұсынады;
7) салымшының тұрғылықты орны, жеке басын куәландыратын құжатының деректемелері өзгерген жағдайда өзгеріс енгізілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бұл туралы қатысушы банкке еркін нысанда хабарлайды;
8) мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуына байланысты әрбір күнтізбелік жылдың 1 қаңтары мен 28 ақпаны аралығында салымды бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке аудармайды;
9) салым қаражатын бір қатысушы банктен басқа қатысушы банкке және үшінші тұлғаның атындағы салымға аудару кезінде салым қаражатын алмайды;
10) Шарттың 20-тармағында көзделген жағдайлар болғанда салымшының қатысушы банктегі кез келген банктік шоттарынан республикалық бюджетке қайтаруға жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын қатысушы банктің алуына келісімін береді;
11) Шарттың және Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес қатысушы банктің алдында өзге де міндеттерді орындайды.";
38-тармақ алынып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы үлгілік келісімде:
1-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"1. Келісімде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) білім беру жинақтау салымы (бұдан әрі – салым) – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, капиталдандырылған қатысушы банк сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;
2) білім беру жинақтау салымы бойынша мемлекет сыйлықақысы (бұдан әрі - мемлекет сыйлықақысы) – білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде төленетін ақша;
3) білім беру жинақтау салымы туралы шарт (бұдан әрі - салым шарты) – салымшының қатысушы банкпен жасасқан білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;
4) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі (бұдан әрі - бірыңғай тізілім) - оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
5) білім беру қызметтері - білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтерді көрсету жөніндегі қызметі;

6) уполномоченный орган в области образования – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
7) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
8) вноситель – резидент или нерезидент Республики Казахстан, осуществляющий взнос на образовательный накопительный вклад в пользу вкладчика;
9) кредитор – банк второго уровня Республики Казахстан, имеющий лицензию на проведение банковских заемных операций и заключивший соглашение о предоставлении образовательных кредитов под гарантию уполномоченной государством организации;
10) кредитная линия – предоставление заемщику юридически оформленного обязательства кредитора выдавать ему в течение определенного договором образовательного кредита времени деньги в пределах согласованного лимита;
11) заемщик – вкладчик, заключивший с кредитором договор образовательного кредита на недостающую для оплаты образовательных услуг сумму;
12) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, отвечающий установленным Законом требованиям и заключивший соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
13) Государственная образовательная накопительная система (далее – ГОНС) – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения и начислении на них вознаграждений и премий государства;
14) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая решением Правительства Республики Казахстан, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
15) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной договора вклада;
16) приоритетная категория вкладчиков – категория граждан, которым начисляется повышенная премия государства, в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона;
17) банковский счет – способ отражения и учета движения денег клиента в банке или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также договорных отношений между клиентом и банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по банковскому обслуживанию клиента.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

6) білім беру саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі;
7) білім беру ұйымы - Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
8) енгізуші - салымшының пайдасына білім беру жинақтау салымына жарна салуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті немесе резиденті емес;
9) кредитор – банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар және мемлекет уәкілеттік берген ұйымның кепілдігімен білім беру кредиттерін ұсыну туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
10) кредиттік желі – қарыз алушыға кредитордың білім беру кредиті шартында айқындалған уақыт ішінде келісілген лимит шегінде оған ақша беру жөніндегі заңды түрде ресімделген міндеттемесін ұсыну;
11) қарыз алушы – білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін жетіспеген сомаға кредитормен білім беру кредиті шартын жасасқан салымшы;
12) қатысушы банк – Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
13) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (бұдан әрі – МБЖЖ) – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын тартуына және оларға сыйақылар мен мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;
14) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесіне қатысушылардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
15) салымшы – салым шартының тарабы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы;
16) салымшылардың басым санаты – Заңның 13-бабының 2-тармағына сәйкес көтермеленген мемлекет сыйлыақысы есептелетін азаматтар санаты.
17) банктік шот - клиенттің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдағы ақшасының қозғалысын, сондай-ақ клиентке банк қызметін көрсету бойынша клиент пен банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым арасындағы шарттық қатынастарды көрсету және есепке алу тәсілі;
2-тармақ мына редакцияда жазылсын:

"2. Банк-участник принимает вклады от вкладчиков/вносителей, начисляет вознаграждение и зачисляет премию государства на банковские счета вкладчиков, а оператор осуществляет расчет суммы премии государства подлежащей зачислению на вклады, зарегистрированные в едином реестре, и представляет его банку-участнику.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. После получения премий государства банк-участник в течение двух рабочих дней зачисляет данные премии на банковские счета вкладчиков. Премия государства добавляется к основной сумме вклада (капитализируется). В случае несвоевременного зачисления премии государства банком-участником за каждый день просрочки банк-участник обязан заплатить вкладчику пеню в размере 0,01% за каждый день просрочки.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. В случае обнаружения факта излишне начисленной премии государства сумма излишне начисленной премии государства подлежит возврату в бюджет.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В случаях, обнаружения фактов, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 11, пунктах 12 и 12-1 Соглашения, оператор уведомляет о них в течение трех рабочих дней банк-участник.";
подпункт 3) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"3) в целях оптимизации работы обмена сведений о вкладчиках, состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков, начислении и сумме премии государства, интегрировать с оператором информационную систему;";
в пункте 22:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) по запросу оператора, в целях проведения сверки, предоставляет копии следующих документов:
удостоверяющих личность вкладчика;
договор вклада;
подтверждение обучения вкладчика;
основания перечислений средств вклада на банковский счет организаций образования;
основания снятия вкладов с выплатой премии государства;
при необходимости иные документы, предоставляемые в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан;
5) ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет оператору сведения о вкладчиках, состоянии банковских счетов, движении денег вкладчиков, начислении и сумме премии государства;";
подпункты 10) и 11) исключить.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Джакипова С.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"2. Қатысушы банк енгізушілерден/салымшылардан жарналарды қабылдайды, салымшылардың банктік шоттарына сыйақыны есепке жазады және мемлекет сыйлықақысын есептеп аударады, ал оператор бірыңғай тізілімде тіркелген салымдарға есептелуге жататын мемлекет сыйлықақысының сомасын есептеуді жүзеге асырады және оны қатысушы банкке ұсынады.";
7-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекет сыйлықақысын алғаннан кейін қатысушы банк екі жұмыс күні ішінде берілген сыйлықақыларды салымшылардың банк шоттарына аударады. Мемлекет сыйлықақысы салымның негізгі сомасына қосылады (капиталдандырылады). Мемлекет сыйлықақысын уақтылы есепке жатқызбаған жағдайда қатысушы банк мерзімі өткен әрбір күн үшін 0,01 % мөлшерінде өсімпұл төлеуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Мемлекеттің сыйлықақыны артық есептеу фактісі анықталған жағдайда мемлекет сыйлықақысының артық есептелген сомасы бюджетке қайтаруға жатады.";
13-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"13. Келісімнің 11-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 12, 12-1-тармақтарында көрсетілген фактілер анықталған жағдайда оператор үш жұмыс күні ішінде олар туралы қатысушы банкке хабарлайды.";
20-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) салымшылар, банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен оның сомасы туралы мәліметтерді алмасу жұмысын оңтайландыру мақсатында оператормен тиісті ақпараттық жүйені біріктіруге;";
22-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) оператордың сұратуы бойынша салыстырып тексеру мақсатында мына құжаттардың көшірмелерін ұсынуға:
салымшының жеке куәлігі;
салым шарты;
салымшының оқитындығын растау;
салым қаражатын білім беру ұйымының банк шотына аударуға негіздеме;
мемлекет сыйлықақысын төлеумен салымды алуға негіздеме;
қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес ұсынылатын басқа да құжаттар;
5) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың онына дейін операторға салымшылар, банк шоттарының жай-күйі, салымшылар ақшасының қозғалысы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы және сомасы туралы мәліметтерді ұсынады;";
10) және 11) тармақшалар алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті (С.А. Жақыпова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Султанов Б.Т.
19 сентября 2017 года

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е.Сағадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б.Т. Сұлтанов
2017 жылғы 19 қыркүйек