О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 55 "Об утверждении Правил признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 5 октября 2017 года № 267. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15921.
В соответствии с подпунктом 37) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 55 "Об утверждении Правил признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9912, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 19 декабря 2014 года) следующие изменения:
в Правилах признания видов спорта, спортивных дисциплин и формирования реестра видов спорта, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункт 1 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) спортивная дисциплина – часть вида спорта, имеющая отличительные признаки и включающая в себя один или несколько видов (программ) спортивных соревнований;
2) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в созтязательной деятельности и правила соревнований;
3) реестр видов спорта – информационная система, содержащая зафиксированные на бумажном и электронном носителях сведения о видах спорта и спортивных дисциплинах, получивших на территории Республики казахстан;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Признание видов спорта и спортивных дисциплин на территории Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган) путем внесения в реестр видов спорта (далее - Реестр), согласно пункту 1 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте".";
в пункт 4 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок признания видов спорта, спортивных дисциплин";

"Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 55 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 5 қазандағы № 267 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 қазанда № 15921 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалаптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9912 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 19 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлерінің тізілімін қалаптастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Осы Спорт түрлерін, спорт салаларын тану және спорт түрлеріннің тізілімін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) спорт түрлерін, спорт салаларын танудың және спорт түрлерінің тізілімін қалыптастырудың тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын өзгермейді:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) спорт саласы – айырым белгілері бар және өзінде бір немесе бірнеше спорттық жарыстар түрі (бағдарламалары) қамтылатын спорт түрінің бір бөлігі;
2) спорт түрлерінің тізілімі – Қазақстан Республикасының аумағында дамып отырған спорт түрлері мен спорт салалары туралы қағаз және электрондық жеткізгіштерде тіркелген мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
3) спорт түрі – жаттығу ортасы, жарыстастық қызметіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында спорт түрлері мен спорт салаларын тануды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) спорт түрлерінің тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізу арқылы жүзеге асырады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"4. Спорт түрлерін, спорт саласының белгілеріне жататын жарыстар қағидаларының, жаттығу ортасының, жарысушылықтың, спортшылардың қатысуы, қолданылатын спорттық мүкәммалдың (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) және жабдықтың болуы, адамның дене және интеллектуалдық қабілеттерін дамыту, оның қозғалыс белсенділігін жетілдіру және салауатты өмір салтын қалыптастыру спорт түрін, спорт саласын тануға негіздеме болып табылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Спорт түрлерін, спорт салаларын тану тәртібі";

подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) программа и методика обучения заявляемому виду спорта, спортивной дисциплине, содержащая краткое описание использования спортивного инвентаря (без учета защитных средств) и оборудования (при наличии);";
в пункт 8 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"1) представление неполного пакета документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил;";
в подпункт 3) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок формирования Реестра";
пункт 12 изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"12. Реестр формируется и ведется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам. Основанием для формирования Реестра является решение уполномоченного органа о признании вида спорта, спортивной дисциплины.";
в пункте 15:
в абзац первый вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункте 1):
в абзац седьмой вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском не меняется;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"7 – сурдлимпийские виды спорта;".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қолданылатын спорттық мүкәммаларды (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) және жабдықтарды (бар болса) қолданудың қысқаша сипаты қамтылған, өтінілетін спорт түрін, спорт саласын оқытудың бағдарламасы және әдістемесі;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"8. Уәкілетті орган құрамы кемінде бес адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады. Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3-сі болған жағдайда өткізіледі.";
10-тармақта:
1) тармақшасына орыс тіліндегі мәтінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"3) егер өтінім берілген спорт түрінің, спорт саласының танылған спорт түрі, спорт саласының жарыс қағидасы мазмұнынан, жаттығу ортасынан, қолданылатын мүкәммаларды (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) мен жабдықтарынан елеулі өзгешеліктері болмаса.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Тізілімді қалаптастыру тәртібі";
12-тармаққа орыс тіліндегі мәтінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
15-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"15. Танылған спорт түрінің, спорт саласының нөмір – коды келесі төрт белгіден тұрады:";
1) тармақшасында:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"6 – паралимпиадалық спорт түрлері;";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"7 – сурдлимпиадалық спорт түрлері;".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы