Об утверждении Правил выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 173. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2017 года № 15947. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 78.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 15.06.2020 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях обеспечения эффективности управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 222 "Об утверждении Правил выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8813, опубликованное 28 ноября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 325 (27599).
3. Департаменту монетарных операций (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 173 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 31 қазанда № 15947 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 78 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 15.06.2020 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидалары бекітілсін.
2. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарушы шетелдік ұйымдарға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдарды жасауды тапсырған кезде оларға қойылатын талаптарды қоса алғанда, оларды таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 222 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8813 тіркелген, 2013 жылғы 28 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 263 (28202) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Монетарлық операциялар департаменті (Молдабекова Ә.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 сентября 2017 года № 173
Правила
выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Договором об услугах по доверительному управлению пенсионными активами акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" от 26 августа 2013 года № 362НБ и определяют порядок выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда (далее – Фонд), включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для инвестиционного управления пенсионными активами Фонда.
2. Часть пенсионных активов Фонда во внешнее инвестиционное управление передается для:
1) снижения уровня рисков, связанных с концентрацией управления, посредством диверсификации управляющих;
2) увеличения доходности пенсионных активов Фонда благодаря использованию опыта, аналитических материалов, исследований и технических ресурсов внешнего управляющего;
3) получения дополнительной экспертизы в области управления активами, обучения персонала;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А.Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 173 қаулысымен
бекітілген
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын
шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар
жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару бойынша қызметтер туралы 2013 жылғы 26 тамыздағы № 362ҰБ шартына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – Қор) зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, оларға Қордың зейнетақы активтерін инвестициялық басқару үшін қажетті іс-қимылдарды жасау тапсырылған кезде, оларды таңдау тәртібін айқындайды.
2. Қордың зейнетақы активтерінің бір бөлігі:
1) басқаруды шоғырландыруға байланысты тәуекелдер деңгейін басқарушыларды әртараптандыру арқылы төмендету;
2) сыртқы басқарушының тәжірибесін, талдамалық материалдарын, зерттеулері мен техникалық ресурстарын пайдалану нәтижесінде Қордың зейнетақы активтерінің кірістілігін ұлғайту;
3) активтерді басқару, қызметкерлерді оқыту саласында қосымша сараптама алу;

4) возможности использования новых классов активов, по которым отсутствует опыт во внутреннем управлении.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) активное управление активами – вид управления, при котором целевое значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) превышает 0,5 (ноль целых пять десятых) процента;
2) инвестиционное управление активами – процесс управления активами;
3) пассивное управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) не превышает 0,5 (ноль целых пять десятых) процента. При пассивном управлении доходность портфеля во внешнем управлении приблизительно равна доходности эталонного портфеля;
4) внешнее управление активами – вид управления активами, при котором происходит передача активов в инвестиционное управление зарубежной организации, специализирующейся на инвестиционном управлении активами клиентов и осуществляющей свою деятельность на международных финансовых рынках;
5) внешнее транзитное управление активами – вид управления, при котором активы передаются на срок до 6 (шести) месяцев внешнему транзитному управляющему с целью минимизации рисков в связи с изменениями в структуре передаваемых активов;
6) информационный коэффициент (information ratio) – отношение исторического уровня сверхдоходности к историческому уровню риска (изменчивости отклонения доходности (tracking error);
7) глобальный мандат – портфель, инвестиции которого выходят за рамки одной страны (рынка, региона);
8) головная организация – зарубежная организация, владеющая контрольным пакетом акций дочерних организаций;
9) уровень сверхдоходности – разница между фактически достигнутым уровнем доходности и уровнем доходности эталонного портфеля;
10) институциональный инвестор – юридическое лицо, выступающее в роли держателя финансовых активов и осуществляющее профессиональную деятельность по инвестированию финансовых активов;
11) комиссионное вознаграждение – вознаграждение, выплачиваемое за услуги по инвестиционному управлению активами;
12) изменчивость отклонения доходности (tracking error) – основной показатель рыночного риска портфеля по отношению к эталонному портфелю, отражающий изменчивость отклонения доходности портфеля от доходности эталонного портфеля;
13) инвестиционная декларация Фонда – декларация, определяющая стратегию инвестирования пенсионных активов Фонда, перечень объектов инвестирования, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов Фонда, условия хеджирования и диверсификации пенсионных активов Фонда;

4) ішкі басқаруда тәжірибесі жоқ активтердің жаңа сыныптарын пайдалану мүмкіндігі үшін сыртқы инвестициялық басқаруға беріледі.
3. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) активтерді активтік басқару – кірістілік ауытқуы өзгермелілігінің нысаналы мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан асатын басқару түрі;
2) активтерді инвестициялық басқару – активтерді басқару процесі;
3) активтерді пассивтік басқару – кірістілік ауытқуы өзгермелілігінің мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан аспайтын басқару түрі. Пассивтік басқару кезінде сыртқы басқарудағы портфельдің кірістілігі шамамен эталондық портфельдің кірістілігіне тең болады;
4) активтерді сыртқы басқару – активтерді клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруға маманданған және өз қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын шетелдік ұйымға инвестициялық басқаруға беру жүргізілетін активтерді басқару түрі;
5) активтерді сыртқы транзиттік басқару – активтер өткізілетін активтердің құрылымындағы өзгерістерге байланысты тәуекелдерді барынша азайту мақсатында 6 (алты) айға дейінгі мерзімге сыртқы транзиттік басқарушыға берілетін басқару түрі;
6) ақпараттық коэффициент (information ratio) – жоғары кірістіліктің тарихи деңгейінің тәуекелдің тарихи деңгейіне (кірістілік ауытқуының өзгермелілігіне (tracking error) қатынасы;
7) ауқымды мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, өңірдің) шеңберінен шығатын портфель;
8) бас ұйым – еншілес ұйымдар акцияларының бақылау пакетін иеленген шетелдік ұйым;
9) жоғары кірістілік деңгейі – кірістіліктің нақты қолжеткізілген деңгейі мен эталондық портфель кірістілігінің деңгейі арасындағы айырма;
10) институционалдық инвестор – қаржы активтерін ұстаушы рөліндегі және қаржы активтерін инвестициялау жөніндегі кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) комиссиялық сыйақы – активтерді инвестициялық басқару бойынша қызмет үшін төленетін сыйақы;
12) кірістілік ауытқуының өзгермелілігі (tracking error) – портфельдің нарықтық тәуекелінің эталондық портфельге қатысы бойынша портфель кірістілігінің эталондық портфель кірістілігінен ауытқуының өзгермелілігін көрсететін негізгі көрсеткіш;
13) Қордың инвестициялық декларациясы – Қордың зейнетақы активтерін инвестициялау стратегиясын, инвестициялау объектілерінің тізбесін, Қордың зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің талаптары мен шектеулерін, Қордың зейнетақы активтерін хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын айқындайтын декларация;

14) мандат – портфель, имеющий инвестиционные характеристики, определяемые Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк);
15) маржевой счет – счет для проведения операций с производными финансовыми инструментами, открытый в клиринговой организации, являющейся организацией, аффилированной с биржами, обеспечивающей действительность, поставку и проведение расчетов по операциям с производными финансовыми инструментами;
16) региональный мандат – портфель, инвестиции которого сосредоточены в рамках одной страны (рынка, региона);
17) портфель – набор финансовых инструментов, в том числе наличная валюта;
18) портфельный менеджер – лицо, отвечающее за инвестиционное управление активами клиентов;
19) внешний управляющий – зарубежная организация, специализирующаяся на инвестиционном управлении активами клиентов и осуществляющая свою деятельность на международных финансовых рынках;
20) портфель во внешнем управлении – портфель, переданный под инвестиционное управление внешнему управляющему;
21) внешний транзитный управляющий – зарубежная организация, оказывающая услуги транзитного управления активами клиентов и осуществляющая свою деятельность на международных финансовых рынках;
22) транзитный период (transition period) – временной период, применяемый к портфелю, устанавливаемый в соответствии с Правилами в целях приведения его в соответствие с параметрами, установленными инвестиционной декларацией Фонда по управлению пенсионными активами;
23) уполномоченное подразделение – подразделение монетарных операций центрального аппарата Национального Банка;
24) эталонный портфель – набор финансовых инструментов, в том числе наличная валюта, отражающий стратегические интересы инвестора. Доходность эталонного портфеля служит мерой при оценке доходности управления активами. В качестве эталонного портфеля используются индексы, разработанные и отслеживаемые ведущими мировыми финансовыми организациями либо Национальным Банком.
Глава 2. Основные условия внешнего и внешнего транзитного управления пенсионными активами Фонда
4. Инвестиционное управление активами Фонда осуществляется как внешним управляющим, так и внешним транзитным управляющим.
5. Во внешнее или внешнее транзитное управление передаются деньги и другие активы, входящие в состав пенсионных активов Фонда.
6. Общий допустимый объем пенсионных активов Фонда, передаваемый во внешнее управление одному внешнему управляющему, составляет не более 10 (десяти) процентов портфеля пенсионных активов Фонда в иностранной валюте.
При нарушении данного ограничения уполномоченное подразделение устраняет несоответствия в течение 3 (трех) месяцев со дня их возникновения.

14) мандат – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) айқындайтын инвестициялық сипаттамалары бар портфель;
15) маржа шоты – туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу үшін биржалармен үлестес ұйым болып табылатын, туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есеп айрысулардың жарамдылығын, жеткізуді және жүргізуді қамтамасыз ететін клирингтік ұйымда ашылған шот;
16) өңірлік мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, өңірдің) шеңберінде шоғырландырылған портфель;
17) портфель – қаржы құралдарының жиынтығы, оның ішінде қолма-қол валюта;
18) портфельдік менеджер – клиенттердің активтерін инвестициялық басқару үшін жауап беретін тұлға;
19) сыртқы басқарушы – клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруға маманданған және өз қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын шетелдік ұйым;
20) сыртқы басқарудағы портфель – сыртқы басқарушыға инвестициялық басқаруға берілген портфель;
21) сыртқы транзиттік басқарушы – клиенттердің активтерін транзиттік басқару қызметін көрсететін және қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын шетелдік ұйым;
22) транзиттік кезең (transition period) – портфельге қолданылатын, Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қордың инвестициялық декларациясында белгіленген өлшемдерге сәйкес келтіру мақсатында Қағидаларға сәйкес белгіленетін уақыт кезеңі;
23) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банк орталық аппаратының монетарлық операциялар бөлімшесі;
24) эталондық портфель – инвестордың стратегиялық мүдделерін көрсететін қаржы құралдарының жиынтығы, оның ішінде қолма-қол валюта. Эталондық портфельдің кірістілігі активтерді басқару кірістілігін бағалау кезінде өлшем ретінде болады. Эталондық портфель ретінде әлемдік жетекші қаржы компаниялары не Ұлттық Банк әзірлеген және қадағалайтын индекстер пайдаланылады.
2-тарау. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы және сыртқы транзиттік басқарудың
негізгі талаптары
4. Қордың активтерін инвестициялық басқаруды сыртқы басқарушы да, сыртқы транзиттік басқарушы да жүзеге асырады.
5. Сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға Қордың зейнетақы активтерінің құрамына кіретін ақша және басқа активтер беріледі.
6. Қордың бір сыртқы басқарушыға сыртқы басқаруға берілетін зейнетақы активтерінің жалпы рұқсат етілген көлемі Қордың шетел валютасындағы зейнетақы активтері портфелінің 10 (он) пайызынан аспайды.
Осы шектеу бұзылған кезде уәкілетті бөлімше олар туындаған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде сәйкессіздікті жояды.

7. Если происходит нарушение лимита, установленного пунктом 6 Правил, ввиду слияния двух действующих внешних управляющих, уполномоченное подразделение вносит на рассмотрение Председателя или заместителя Председателя Национального Банка, курирующего уполномоченное подразделение, вопрос об изъятии части активов с целью устранения нарушений. Указанное нарушение устраняется в течение 4 (четырех) месяцев со дня его возникновения.
8. Внешнему или внешнему транзитному управляющему выплачивается фиксированное комиссионное вознаграждение и (или) комиссионное вознаграждение, зависящее от результатов управления, в порядке, определенном договором на инвестиционное управление пенсионными активами Фонда, переданными во внешнее или внешнее транзитное управление (далее – договор на инвестиционное управление).
Глава 3. Принятие решения и передача пенсионных активов Фонда во внешнее или внешнее транзитное управление
9. Решение о необходимости передачи пенсионных активов Фонда во внешнее или внешнее транзитное управление принимается Председателем или заместителем Председателя Национального Банка, курирующим уполномоченное подразделение.
10. Если внешний управляющий, осуществляющий внешнее управление золотовалютными активами Национального Банка и (или) активами Национального фонда Республики Казахстан, соответствует обязательным критериям, установленным пунктом 15 Правил, по решению Председателя или заместителя Председателя Национального Банка, курирующего уполномоченное подразделение, его кандидатура выносится на рассмотрение Правления Национального Банка без проведения процедур, предусмотренных пунктами 11, 12, 13 и 14 Правил.
11. Уполномоченное подразделение публикует на официальном интернет-ресурсе Национального Банка, в сети Интернет объявление о предстоящем проведении тендера по выбору внешнего управляющего, составляет список потенциальных внешних управляющих, рассылает указанное объявление потенциальным внешним управляющим. Объявление о предстоящем тендере (далее – объявление) содержит следующее:
1) описание типа мандата и его характеристик (активное или пассивное, эталонный портфель, цели управления, инвестиционные ограничения, приблизительный объем мандата);
2) минимальную информацию, запрашиваемую у потенциального внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам;
3) требования к внешним управляющим;
4) сведения о работниках Национального Банка, ответственных за проведение тендера;
5) срок представления в Национальный Банк запрашиваемой минимальной информации;
6) условия, предусмотренные пунктом 25 Правил. Обязательным условием рассмотрения предложения потенциального внешнего управляющего является его письменное подтверждение о включении условий, предусмотренных пунктом 25 Правил, в договор на инвестиционное управление.

7. Уәкілетті бөлімше, егер жұмыс істеп тұрған екі сыртқы басқарушының қосылуына байланысты Қағидалардың 6-тармағында белгіленген лимит бұзылса, Ұлттық Банк Төрағасына немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасарына бұзушылықтарды жою мақсатында активтердің бір бөлігін алу туралы мәселені қарауға енгізеді. Көрсетілген бұзушылық ол туындаған күннен бастап 4 (төрт) ай ішінде жойылады.
8. Сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқарушыға белгіленген комиссиялық сыйақы және (немесе) басқару нәтижесіне байланысты комиссиялық сыйақы Қордың сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға берілген зейнетақы активтерін инвестициялық басқару шартында (бұдан әрі – инвестициялық басқару шарты) айқындалған тәртіппен төленеді.
3-тарау. Шешім қабылдау және Қордың зейнетақы активтерін сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға беру
9. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға беру қажеттілігі туралы шешімді Ұлттық Банктің Төрағасы немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары қабылдайды.
10. Егер Ұлттық Банктің алтынвалюта активтерін және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқаруды жүзеге асыратын сыртқы басқарушы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген міндетті өлшемшарттарға сәйкес келсе, Ұлттық Банк Төрағасының немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасарының шешімі бойынша оның кандидатурасы Ұлттық Банк Басқармасының қарауына Қағидалардың 11, 12, 13 және 14-тармақтарында көзделген рәсімдер жүргізілместен енгізіледі.
11. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында, Интернет желісінде сыртқы басқарушыны таңдау бойынша алда болатын тендер туралы хабарландыру жариялайды, әлеуетті сыртқы басқарушылардың тізімін жасайды, көрсетілген хабарландыруды әлеуетті сыртқы басқарушыларға жібереді. Алда болатын тендер туралы хабарландыруда (бұдан әрі – хабарландыру) мыналар болады:
1) мандат түрінің сипаты және оның сипаттамалары (активті немесе пассивті, эталондық портфель, басқару мақсаты, инвестициялық шектеулер, мандаттың болжамды көлемі);
2) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушыдан сұратылатын ең аз ақпарат;
3) сыртқы басқарушыларға қойылатын талаптар;
4) Ұлттық Банктің тендер өткізуге жауапты қызметкерлері туралы мәліметтер;
5) Ұлттық Банкке сұратылатын ең аз ақпаратты беру мерзімі;
6) Қағидалардың 25-тармағында көзделген талаптар. Әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысын қараудың міндетті шарты оның Қағидалардың 25-тармағында көзделген талаптарды инвестициялық басқару шартына қосу туралы жазбаша растамасы болып табылады.

12. Тендер по выбору внешних управляющих проводится уполномоченным подразделением.
13. Уполномоченное подразделение осуществляет сбор минимальной информации, запрашиваемой у потенциального внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам, в срок, установленный в объявлении, но не позднее 1 (одного) месяца со дня опубликования на официальном интернет-ресурсе Национального Банка, в сети Интернет объявления.
14. Уполномоченное подразделение проводит сравнительный анализ всех поступивших предложений с учетом обязательных критериев выбора внешних управляющих, установленных пунктом 15 Правил.
Если внешний управляющий соответствует обязательным критериям, проводится дальнейшее рассмотрение и анализ предложения по оценочным критериям для сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих в соответствии с приложением 2 к Правилам.
Оценка предложения потенциального внешнего управляющего осуществляется в соответствии с приложением 3 к Правилам.
15. Следующие обязательные критерии применяются к внешним управляющим, которым в инвестиционное управление передаются пенсионные активы Фонда:
1) не менее 10 (десяти) лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать пенсионные активы Фонда, из которых не менее 5 (пяти) лет опыта работы по объявленному типу мандата.
В случае объявления тендера по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату опыт работы участника тендера, имеющего под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, охватывающие не менее 75 (семидесяти пяти) процентов всего глобального мандата, составляет не менее 5 (пяти) лет по данным региональным мандатам.
2) размер активов под управлением: внешний управляющий имеет под управлением совокупные активы клиентов не менее эквивалента 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США);
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий имеет по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США.
В случае объявления тендера по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату размер активов под управлением участника тендера по региональным мандатам, имеющего под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, охватывающие не менее 75 (семидесяти пяти) процентов всего глобального мандата, составляет в сумме не менее 1 (одного) миллиарда долларов США по данным региональным мандатам.
16. Допускается обращение Национального Банка к клиентам потенциального внешнего управляющего с запросом о результатах и качестве управления активами клиентов.

12. Сыртқы басқарушыларды таңдау жөніндегі тендерді уәкілетті бөлімше өткізеді.
13. Уәкілетті бөлімше Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушыдан сұратылатын ең аз ақпаратты хабарландыруда белгіленген мерзімде, бірақ хабарландыруды Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында, Интернет желісінде жариялаған күннен бастап 1 (бір) айдан кешіктірмей жинауды жүзеге асырады.
14. Уәкілетті бөлімше Қағидалардың 15-тармағында белгіленген сыртқы басқарушыларды таңдаудың міндетті өлшемшарттарын ескере отырып, келіп түскен барлық ұсыныстарға салыстырмалы талдау жүргізеді.
Егер сыртқы басқарушы міндетті өлшемшарттарға сәйкес келетін болса, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауға арналған бағалау өлшемшарттары бойынша ұсыныстар одан әрі қаралады және талдау жүргізіледі.
Әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
15. Қордың инвестициялық басқаруға берілген зейнетақы активтерін сыртқы басқарушыларға мынадай міндетті өлшемшарттар қолданылады:
1) Қордың зейнетақы активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің, оның кемінде 5 (бес) жылы мандаттың жарияланған түрі бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы.
Ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланған жағдайда, тендерге қатысушының басқаруында барлық ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамтитын осыған ұқсас аймақтық мандаттары бар осы аймақтық мандаттар бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде 5 (бес) жылды құрайды;
2) басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушының басқаруында клиенттердің кемінде 25 (жиырма бес) миллиард Америка Құрама Штаттары (бұдан әрі – АҚШ) доллары баламасындағы жиынтық активтерінің болуы;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушыда қарастырылып отырған мандат түрі бойынша клиенттердің жиынтық активтері 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем болмауға тиіс.
Ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланған жағдайда, ауқымды мандаттар бойынша тендерге қатысушының басқаруында барлық ауқымды мандатты қамтудың кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамтитын осыған ұқсас аймақтық мандаттары бар активтердің мөлшері осы аймақтық мандаттар бойынша кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары сомасын құрайды.
16. Ұлттық Банктің клиенттердің активтерін басқару нәтижелері мен сапасы туралы сұрату жібере отырып, әлеуетті сыртқы басқарушының клиенттеріне өтініш жасауына жол беріледі.

17. Срок подготовки уполномоченным подразделением заключения, содержащего сравнительный анализ предложений по внешнему управлению, составляет не более 2 (двух) месяцев со дня представления внешними управляющими запрашиваемой минимальной информации.
18. Подготовленное уполномоченным подразделением заключение, содержащее сравнительный анализ предложений по внешнему управлению, представляется на рассмотрение Председателю или заместителю Председателя Национального Банка, курирующему уполномоченное подразделение, который по результатам рассмотрения утверждает наиболее выгодные предложения внешних управляющих (короткий список – short list). Уполномоченное подразделение проводит переговоры с потенциальными внешними управляющими из короткого списка – short list для целей улучшения условий предложения.
19. Допускается проведение встреч с потенциальными внешними управляющими для получения более детальной и точной информации о внешнем управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах контроля за рисками.
20. Каждый внешний управляющий утверждается решением Правления Национального Банка, предусматривающим заключение договора на инвестиционное управление между Национальным Банком и внешним управляющим.
21. Уполномоченное подразделение в течение 1 (одного) месяца после утверждения Правлением Национального Банка внешнего управляющего направляет в произвольной форме каждому участнику тендера уведомление об итоге тендера.
22. При выборе внешнего транзитного управляющего уполномоченное подразделение направляет зарубежным организациям, специализирующимся на оказании услуг транзитного управления, запросы на получение информации по рынкам охвата, стратегиям транзитного управления и стоимости услуг в разрезе классов инструментов и рынков. После представления потенциальными внешними транзитными управляющими информации уполномоченное подразделение проводит анализ поступивших предложений и представляет соответствующее заключение Председателю Национального Банка. Внешний транзитный управляющий утверждается Председателем Национального Банка.
23. На основании решения Правления Национального Банка об утверждении внешнего управляющего или решения Председателя Национального Банка об утверждении внешнего транзитного управляющего уполномоченное подразделение проводит процедуру подготовки и заключения договора на инвестиционное управление с внешним управляющим или внешним транзитным управляющим. Передача пенсионных активов Фонда во внешнее или внешнее транзитное управление осуществляется после подписания договора на инвестиционное управление с внешним управляющим или внешним транзитным управляющим.

17. Уәкілетті бөлімшенің сыртқы басқару бойынша ұсыныстардың салыстырмалы талдауынан тұратын қорытындыны дайындау мерзімі сыртқы басқарушы сұратылған ең аз ақпаратты ұсынған күнінен бастап 2 (екі) айдан аспайды.
18. Уәкілетті бөлімше дайындаған, сыртқы басқару жөніндегі ұсыныстарды салыстырмалы талдаудан тұратын қорытынды Ұлттық Банктің Төрағасына немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасарына қарауға ұсынылады, ол қарау нәтижесі бойынша сыртқы басқарушылардың неғұрлым тиімді ұсыныстарын (қысқа тізім – short list) бекітеді. Уәкілетті бөлімше қысқа тізімдегі – short list әлеуетті сыртқы басқарушылармен ұсыныстың талаптарын жақсарту мақсатында келіссөздер жүргізеді.
19. Сыртқы басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдерді бақылау рәсімдері туралы неғұрлым нақты және дәл ақпарат алу үшін әлеуетті сыртқы басқарушылармен кездесулер жүргізуге рұқсат беріледі.
20. Әрбір сыртқы басқарушы Ұлттық Банк пен сыртқы басқарушы арасында инвестициялық басқару шартын жасауды көздейтін Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен бекітіледі.
21. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банк Басқармасы сыртқы басқарушыны бекіткеннен кейін 1 (бір) ай ішінде тендердің әрбір қатысушысына тендердің қорытындысы туралы хабарламаны еркін нысанда жібереді.
22. Уәкілетті бөлімше сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау кезінде транзиттік басқару қызметін көрсетуге маманданған шетелдік ұйымдарға қамту нарықтары, транзиттік басқару стратегиялары және құралдар мен нарықтардың сыныптары бойынша қызметтер құны бойынша ақпарат алуға сұрату жібереді. Әлеуетті сыртқы транзиттік басқарушылар ақпаратты ұсынғаннан кейін уәкілетті бөлімше келіп түскен ұсыныстарға талдау жүргізеді және тиісті қорытындыны Ұлттық Банктің Төрағасына ұсынады. Сыртқы транзиттік басқарушыны Ұлттық Банктің Төрағасы бекітеді.
23. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банк Басқармасының сыртқы басқарушыны бекіту туралы шешімі негізінде немесе Ұлттық Банк Төрағасының сыртқы транзиттік басқарушыны бекіту туралы шешімі негізінде сыртқы басқарушымен немесе сыртқы транзиттік басқарушымен инвестициялық басқару шартын дайындау және жасау рәсімін жүргізеді. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға беру сыртқы басқарушымен немесе сыртқы транзиттік басқарушымен инвестициялық басқару шартына қол қойған соң жүзеге асырылады.

24. Договор на инвестиционное управление с внешним управляющим заключается при условии согласия внешнего управляющего на включение требований пункта 25 Правил в договор на инвестиционное управление.
25. В договоре на инвестиционное управление закрепляются следующие обязательные условия:
1) подписание договора на инвестиционное управление на государственном, русском и ином языке, определенном по согласованию сторон;
2) представление внешним управляющим информации о передвижении его персонала, ответственного за управление активами Фонда, переданными во внешнее управление;
3) право Национального Банка по своему усмотрению пополнять (отзывать) активы Фонда, находящиеся во внешнем управлении;
4) посещение внешнего управляющего работниками Национального Банка и независимыми аудиторами для целей проверки операций по счету, а также получения дополнительной информации о внешнем управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах мониторинга за рисками;
5) отказ внешнего управляющего от привлечения аффилированных с ним организаций в качестве брокеров и контрпартнеров по сделкам с активами Фонда, переданными во внешнее управление;
6) ответственность внешнего управляющего за нарушение установленного лимита ожидаемой изменчивости отклонения доходности (еxpected tracking error);
7) ответственность внешнего управляющего за возможные убытки, причиненные Фонду вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего управляющего;
8) обязательство внешнего управляющего по предоставлению консультационных, обучающих услуг, а также по принятию работников Национального Банка, осуществляющих управление и мониторинг активов Фонда, на стажировку или обучение;
9) представление в Национальный Банк внешним управляющим сверенной с банком-кастодианом (банками-кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату расторжения договора на инвестиционное управление в случае его расторжения;
10) все ожидаемые расходы, связанные с портфелем за период внешнего управления, определяются в соответствии с договором на инвестиционное управление;
11) представление в Национальный Банк внешним управляющим на регулярной основе отчетности в соответствии со следующими основными направлениями:
ежедневная отчетность по совершенным за предыдущий рабочий день операциям;
ежедневная отчетность по позициям портфеля за предыдущий рабочий день;
оценка портфеля (распределение активов по различным классам и видам валют, состав портфеля на конец отчетного месяца, рыночная стоимость активов на конец отчетного месяца);
движения в портфеле (перечень всех заключенных за отчетный квартал сделок, отсортированные по различным классам и валютам, погашений, выплат дивидендов и накопленных процентов);
анализ результатов инвестиционного управления портфелем (для внешнего управления: ежемесячные, квартальные и общие результаты по управлению портфелем в разрезе достигнутой доходности, показателей риска портфеля и уровня изменчивости отклонения доходности (tracking error) в сравнении с эталонным портфелем; для внешнего транзитного управления: разница в стоимости исполнения сделки, комиссионное вознаграждение брокеров, влияние рынка, разница курсов покупки и продажи валюты по форексным операциям, налоги (сборы) и упущенная выгода на дату завершения транзитного периода);
экономический отчет о состоянии рынков, текущие стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре управления и их влиянии на портфель в виде презентаций во время визитов внешних управляющих или посредством телефонных конференций;
вклад различных факторов в доходность портфеля (performance attribution report) для активного типа мандата с периодичностью на конец каждого квартала и года;

24. Сыртқы басқарушымен инвестициялық басқару шарты сыртқы басқарушының Қағидалардың 25-тармағының талаптарын инвестициялық басқару шартына енгізуді келісу талабымен жасалады.
25. Инвестициялық басқару шартында мына міндетті талаптар бекітіледі:
1) тараптардың келісуі бойынша айқындалған мемлекеттік тілдегі, орыс тіліндегі және өзге тілдегі инвестициялық басқару шартына қол қою;
2) сыртқы басқарушылардың сыртқы басқаруға берілген Қор активтерін басқарғаны үшін жауапты персоналдарының қозғалысы туралы ақпаратты ұсынуы;
3) Ұлттық Банктің сыртқы басқарудағы Қор активтерін өзінің қалауы бойынша толықтыру (қайтарып алу) құқығы;
4) сыртқы басқарушыға Ұлттық Банк қызметкерлерінің және тәуелсіз аудиторлардың шот бойынша операцияларды тексеру, сондай-ақ сыртқы басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдерді бақылау рәсімдері туралы ақпаратты алу мақсатында баруы;
5) сыртқы басқарушының Қордың сыртқы басқаруға берілген активтерімен жасалатын мәмілелер бойынша онымен үлестес ұйымдарды брокерлер және қарсы әріптестер ретінде тартудан бас тартуы;
6) сыртқы басқарушының кірістілік ауытқуының күтілетін өзгермелілігінің (еxpected tracking error) белгіленген лимитін бұзғаны үшін жауапкершілігі;
7) сыртқы басқарушы тарапынан болған ұқыпсыз қарау, міндеттемелерді қасақана орындамау немесе алаяқтық салдарынан Қорға келтірілген ықтимал шығындар үшін сыртқы басқарушының жауапкершілігі;
8) сыртқы басқарушының консультация беру, оқыту, сондай-ақ Қор активтерін басқаратын және оған мониторинг жүргізетін Ұлттық Банк қызметкерлерін тағылымдамаға немесе оқуға қабылдау бойынша міндеттемесі;
9) сыртқы басқарушының Ұлттық Банкке инвестициялық басқару шарты бұзылған жағдайда, оны бұзу күні кастодиан банкпен (кастодиан банктермен) салыстырып тексерілген портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы;
10) сыртқы басқару кезеңінде портфельмен байланысты барлық күтілетін шығыстар инвестициялық басқару шартына сәйкес айқындалады;
11) сыртқы басқарушының тұрақты түрде Ұлттық Банкке мына негізгі бағыттарға сәйкес есептілікті ұсынуы:
алдыңғы жұмыс күні жасалған операциялар бойынша күн сайынғы есептілік;
алдыңғы жұмыс күніндегі портфельдің позициялары бойынша күн сайынғы есептілік;
портфельді бағалау (активтерді валюталардың түрлі сыныптары мен түрлері бойынша бөлу, портфельдің есепті айдың соңындағы құрамы, активтердің есепті айдың соңындағы нарықтық құны);
портфельдегі қозғалыс (түрлі сыныптар мен валюталар бойынша сұрыпталған есепті тоқсандағы барлық жасалған мәмілелер, өтеулер, дивиденттер төлеу мен жинақталған пайыздар тізбесі);
портфельді инвестициялық басқару нәтижелерін талдау (сыртқы басқару үшін: қол жеткізген кірістілік, эталондық портфельмен салыстырғанда портфель тәуекелінің көрсеткіштері және кірістілік ауытқуының өзгермелілік деңгейі (tracking error) бөлігінде портфельді басқару бойынша ай сайынғы, тоқсандық және жалпы нәтижелер; сыртқы транзиттік басқару үшін: мәмілені орындау құнындағы айырма, брокерлердің комиссиялық сыйақысы, нарық әсері, форекс операциялары бойынша валютаны сатып алу және сату бағамдарының айырмасы, салықтар (алымдар) және транзиттік кезең аяқталған күнгі жіберіп алынған пайда);
нарықтардың жай-күйі туралы экономикалық есеп, ағымдағы стратегиялар және басқару құрылымындағы неғұрлым маңызды өзгерістерді және олардың портфельге әсерін сыртқы басқарушылардың сапары кезіндегі таныстырылымдар түрінде немесе телефон конференциялары арқылы түсіндіру;
түрлі факторлардың әр тоқсанның және жылдың соңындағы кезеңділігімен мандаттың активтік түрі үшін портфель кірістілігіне (performance attribution report) үлесі;

12) ежемесячное, на конец каждого месяца или по требованию Национального Банка, в том числе на дату начала (завершения) транзитного периода, осуществление внешним управляющим сверки состава портфеля, переданного во внешнее управление, с данными банка-кастодиана (банков-кастодианов) в соответствии со сроками, предусмотренными договором на инвестиционное управление;
13) возможность внесения изменений и (или) дополнений в договор на инвестиционное управление с письменного согласия сторон;
14) представление внешним управляющим информации о проведенных операциях банку-кастодиану (банкам-кастодианам) в кратчайшие сроки после согласования и завершения процедур подтверждения сделок между внешним управляющим и брокером;
15) представление внешним управляющим процедур утверждения брокеров, а также агентов и контрпартнеров внешнего управляющего;
16) представление информации о наличии внутренних политик и процедур управления рисками внешнего управляющего, снижающих риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечивающих равноправное распределение сделок среди портфелей клиентов;
17) проведение внешним управляющим с периодичностью один раз в год встреч с уполномоченным подразделением для представления отчетности о результатах управления активами Фонда, о соблюдении инвестиционных ограничений, оценке рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций по управлению пенсионными активами;
18) представление внешним управляющим информации о мерах, примененных к нему надзорными органами страны внешнего управляющего в связи с нарушением законодательства такой страны, и об участии в судебных разбирательствах;
19) право Национального Банка в любой момент досрочно расторгнуть договор на инвестиционное управление с внешним управляющим в случаях, предусмотренных пунктом 30 Правил.
26. В соответствии с подписанным договором на инвестиционное управление Национальный Банк осуществляет передачу части пенсионных активов Фонда во внешнее управление путем перевода денег и (или) ценных бумаг на счета Национального Банка у банка-кастодиана (банков-кастодианов), предназначенные для внешнего управления.
27. При передаче пенсионных активов Фонда во внешнее инвестиционное управление учитывается транзитный период по переводу активов из одного вида в другой (transition period). Длительность транзитного периода не превышает 15 (пятнадцать) рабочих дней.
28. Часть пенсионных активов Фонда, передаваемая во внешнее управление, хранится на счетах Национального Банка в банках-кастодианах, предназначенных для внешнего управления, и на маржевом счете у клиринговых организаций Фонда, с разрешения Национального Банка.

12) сыртқы басқарушының ай сайын, әрбір айдың соңында немесе Ұлттық Банктің талабы бойынша, оның ішінде транзиттік кезең басталған (аяқталған) күні инвестициялық басқару шартында көзделген мерзімдерге сәйкес сыртқы басқаруға берілген портфельдің құрамын кастодиан банктің (кастодиан банктердің) деректерімен салыстырып тексеруі;
13) инвестициялық басқару шартына тараптардың жазбаша келісімімен өзгерістер мен толықтырулар енгізу мүмкіндігі;
14) сыртқы басқарушы және брокер арасындағы мәмілелерді растау рәсімдерін келіскеннен кейін және аяқтаған соң сыртқы басқарушының жүргізілген операциялар туралы ақпаратты қысқа мерзімде кастодиан банкке (кастодиан банктерге) ұсынуы;
15) сыртқы басқарушының брокерлерді, сондай-ақ сыртқы басқарушының агенттері мен қарсы агенттерін бекіту рәсімдерін ұсынуы;
16) сыртқы басқарушының асыра пайдалану тәуекелдері мен мүдделер қақтығысын төмендететін, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасындағы мәмілелерді тең бөлуді қамтамасыз ететін ішкі саясаттары мен тәуекелдерді басқару рәсімдерінің бар екендігі туралы ақпаратты ұсынуы;
17) сыртқы басқарушының Қордың зейнетақы активтерін басқару нәтижелері туралы, инвестициялық шектеулерді сақтау, нарықтық ахуалды бағалау және оның портфельге және зейнетақы активтерін басқару бойынша инвестициялық операцияларды жүзеге асыруға ықтимал әсері туралы есептілікті ұсыну үшін уәкілетті бөлімшемен жылына бір рет кезеңдікпен кездесу өткізуі;
18) сыртқы басқарушының елінің заңнамасын бұзуға байланысты осы елдің қадағалау органдары сыртқы басқарушының оған қолданған шаралар және соттың қарауына қатысу жөніндегі ақпаратты ұсынуы;
19) Ұлттық Банк Қағидалардың 30-тармағында көзделген жағдайларда сыртқы басқарушымен инвестициялық басқару шартын кез келген сәтте мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
26. Қол қойылған инвестициялық басқару шартына сәйкес Ұлттық Банк Қордың зейнетақы активтерінің бір бөлігін Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) сыртқы басқаруға арналған шоттарына ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды аудару арқылы сыртқы басқаруға беруді жүзеге асырады.
27. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы инвестициялық басқаруға беру кезінде активтерді бір түрден басқасына аудару бойынша транзиттік кезең (transition period) ескеріледі. Транзиттік кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
28. Қордың зейнетақы активтерінің сыртқы басқаруға берілетін бір бөлігі Ұлттық Банктің сыртқы басқаруға арналған кастодиан банктердегі шоттарында және Қордың клирингтік ұйымындағы маржа шоттарында Ұлттық Банктің рұқсатымен сақталады.

29. Условия и ограничения по договору на инвестиционное управление устанавливаются в соответствии с инвестиционной декларацией Фонда.
30. Допускается досрочное расторжение договора на инвестиционное управление в следующих случаях:
1) при недостижении внешним управляющим сверхдоходности по управлению портфелем во внешнем управлении по сравнению с эталонным портфелем;
2) при нарушении условий договора на инвестиционное управление;
3) при изменении инвестиционной декларации Фонда;
4) по решению Правления Национального Банка либо Председателя или заместителя Председателя Национального Банка, курирующего уполномоченное подразделение.
31. Требования, установленные пунктом 25 (за исключением подпунктов 2), 5), 6), 8), абзаца восьмого подпункта 11), подпункта 17) пункта 25), а также пунктами 26, 28, 29 и 30 (за исключением подпункта 1) пункта 30) Правил распространяются на отношения, возникающие между Национальным Банком и внешним транзитным управляющим при осуществлении последним внешнего транзитного управления.
Глава 4. Мониторинг и результаты внешнего управления
32. С момента передачи пенсионных активов Фонда во внешнее управление уполномоченным подразделением проводится ежедневный мониторинг деятельности внешнего управляющего: проверяется соответствие ограничениям, указанным в договоре на инвестиционное управление, осуществляется мониторинг за сделками, совершаемыми внешним управляющим, оцениваются показатели риска и доходности портфеля во внешнем управлении.
33. В целях принятия решения о необходимости частичного пополнения и (или) изъятия части пенсионных активов, или продолжения либо прекращения работы с внешним управляющим уполномоченное подразделение осуществляет оценку эффективности работы внешнего управляющего в соответствии с показателями оценки эффективности работы внешнего управляющего, согласно приложению 4 к Правилам, и качества обучения, предоставленного специалистам Национального Банка, на ежегодной основе.
По результатам оценки эффективности работы внешнего управляющего принимаются решения:
Правлением Национального Банка о продолжении или прекращении работы с данным внешним управляющим;
Председателем или заместителем Председателя Национального Банка, курирующим уполномоченное подразделение, о пополнении или изъятии части пенсионных активов.
Решения принимаются на основе результатов управления внешнего управляющего и по классам активов за период управления в 3 (три), 5 (пять) и более лет со дня начала управления внешним управляющим с учетом взимаемого комиссионного вознаграждения.

29. Инвестициялық басқару шартының талаптары мен шектеулері Қордың инвестициялық декларациясына сәйкес белгіленеді.
30. Инвестициялық басқару шартын мына жағдайларда:
1) сыртқы басқарушы сыртқы басқаруда портфельді басқару бойынша эталондық портфельмен салыстырғанда үстеме кірістілікке қол жеткізбеген;
2) инвестициялық басқару шартының талаптары бұзылған;
3) Қордың инвестициялық декларациясы өзгерген;
4) Ұлттық Банк Басқармасының не Ұлттық Банк Төрағасының немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасарының шешімі бойынша мерзімінен бұрын бұзуға жол беріледі.
31. Қағидалардың 25-тармағында (25-тармақтың 2), 5), 6), 8) тармақшаларын, 11-тармақшасының сегізінші абзацын, 17) тармақшасын қоспағанда), сондай-ақ 26, 28, 29 және 30-тармақтарында (30-тармақтың 1) тармақшасын қоспағанда) белгіленген талаптар сыртқы транзиттік басқарушы сыртқы транзиттік басқаруды жүзеге асырған кезде Ұлттық Банк және сыртқы транзиттік басқарушы арасында туындайтын қатынастарға қолданылады.
4-тарау. Сыртқы басқару нәтижелері және мониторинг
32. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы басқаруға берген сәттен бастап уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушы қызметінің күн сайынғы мониторингін жүргізеді: инвестициялық басқару шартында көрсетілген шектеулерге сәйкестігін тексереді, сыртқы басқарушы жасайтын мәмілелердің мониторингін жүзеге асырады, сыртқы басқарудағы портфель тәуекелінің және кірістілігінің көрсеткіштерін бағалайды.
33. Зейнетақы активтерін ішінара толықтыру және (немесе) бір бөлігін алу немесе сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру не тоқтату қажеттілігі туралы шешім қабылдау мақсатында уәкілетті бөлімше Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау көрсеткіштеріне сәйкес сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін және Ұлттық Банктің мамандарына ұсынылған оқу сапасын бағалауды жыл сайынғы негізде жүзеге асырады.
Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша:
Ұлттық Банк Басқармасы аталған сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру немесе тоқтату туралы;
Ұлттық Банк Төрағасы немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары зейнетақы активтерін толықтыру немесе бір бөлігін алу туралы шешімдер қабылдайды.
Шешімдер сыртқы басқарушының басқару нәтижелері негізінде және алынатын комиссиялық сыйақыны ескере отырып басқару басталған күннен бастап 3 (үш), 5 (бес) және одан да көп жылға сыртқы басқарушының басқару кезеңіндегі активтердің сыныптары бойынша қабылданады.

34. По решению Правления Национального Банка досрочное расторжение договора на инвестиционное управление проводится без процедуры, указанной в пункте 33 Правил. По решению Председателя или заместителя Председателя Национального Банка, курирующего уполномоченное подразделение, пополнение или изъятие пенсионных активов у действующего внешнего управляющего проводится без процедуры, указанной в пункте 33 Правил.
35. Отчет о результатах управления внешних управляющих выносится на рассмотрение Правления Национального Банка на ежегодной основе.
Приложение 1
к Правилам выбора зарубежных
организаций, управляющих
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда,
включая требования к ним, при
поручении им совершать действия,
необходимые для управления
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда
Минимальная информация, запрашиваемая у потенциального внешнего управляющего
1. Опыт работы организации по рассматриваемому типу мандата.
2. Активы клиентов под управлением за последние 5 (пять) лет, в том числе:
1) общие активы под управлением;
2) активы по рассматриваемому типу мандата;
3) активы институциональных клиентов;
4) активы центральных банков.
3. Информация о портфельных менеджерах и менеджерах по связям с клиентами, которые будут ответственными за активы, переданные во внешнее управление.
4. Информация о текучести персонала за последние 5 (пять) лет среди портфельных менеджеров и аналитиков.
5. Подробное описание инвестиционного процесса, методов управления портфелем, исследования рынка, используемые источники финансовой информации или модели оценки финансовых инструментов.
6. Информация о методике осуществления моделирования, мониторинга и управления активным рыночным риском, возникшим при активном управлении активами (если рассматриваемый тип мандата относится к активному управлению активами).
7. Наличие специализированного программного обеспечения по контролю и управлению рисками.
8. Исторические результаты управления портфелем с аналогичным или близким эталонным портфелем и типом мандата за последние 5 (пять) лет.
9. Описание программного обеспечения, используемого для расчета доходности, риска, применяемого в бухгалтерской и аналитической отчетности.
10. Описание внутренней корпоративной этики.
11. Ответственность внешнего управляющего перед Национальным Банком в случае нарушения условий договора на инвестиционное управление.
12. Используемые виды страхования для защиты клиента от ошибок внешнего управляющего.
13. Кредитный рейтинг головной организации (при наличии), возможность внешнего управляющего предоставить гарантию его головной организации о компенсации ущерба при невыполнении внешним управляющим условий договора на инвестиционное управление с внешним управляющим, либо возможность подписания договора на инвестиционное управление непосредственно с головной организацией, либо в виде трехстороннего договора на инвестиционное управление между Национальным Банком, внешним управляющим и его головной организацией.

34. Ұлттық Банк Басқармасының шешімі бойынша инвестициялық басқару шартын мерзімінен бұрын бұзу Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген рәсімсіз жүзеге асырылады. Ұлттық Банк Төрағасының немесе Төрағаның уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасарының шешімі бойынша жұмыс істеп тұрған сыртқы басқарушыдағы зейнетақы активтерін толықтыру немесе алу Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген рәсімсіз жүзеге асырылады.
35. Сыртқы басқарушының басқару нәтижелері туралы есебі Ұлттық Банк Басқармасының қарауына жыл сайынғы негізде шығарылады.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
1-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушыдан сұратылатын ең аз ақпарат
1. Ұйымның қаралатын мандат түрі бойынша жұмыс тәжірибесі.
2. Соңғы 5 (бес) жылдағы клиенттердің басқарудағы активтері, оның ішінде:
1) басқарудағы жалпы активтер;
2) қаралатын мандат түрі бойынша активтер;
3) институционалдық клиенттердің активтері;
4) орталық банктердің активтері.
3. Сыртқы басқаруға берілген активтер үшін жауапты болатын портфельдік менеджерлер және клиенттермен байланыс жөніндегі менеджерлер туралы ақпарат.
4. Портфельдік менеджерлер мен талдаушылар арасында соңғы 5(бес) жылда қызметкерлердің тұрақтамауы туралы ақпарат.
5. Инвестициялық үдерістің, портфельді басқару әдістерінің, нарықты зерттеудің толық сипаты, қаржылық ақпараттың пайдаланылатын көздері немесе қаржы құралдарын бағалау үлгілері.
6. Активтерді активтік басқару кезінде туындаған активтік нарық тәуекелінің үлгісін жүзеге асыру, мониторинг жүргізу және басқару әдістемесі туралы ақпарат (егер қаралатын мандат түрі активтерді активтік басқаруға жатса).
7. Тәуекелдерді бақылау және басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
8. Соңғы 5 (бес) жылдағы ұқсас немесе жақын эталондық портфель және мандат түрі бар портфельді басқарудың тарихи нәтижелері.
9. Бухгалтерлік және талдамалық есептілікте қолданылатын кірістілікті, тәуекелді есептеу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің сипаты.
10. Ішкі корпоративтік этиканың сипаты.
11. Инвестициялық басқару шартының талаптары бұзылған жағдайда, сыртқы басқарушының Ұлттық Банктің алдындағы жауапкершілігі.
12. Клиентті сыртқы басқарушының қателерінен қорғау үшін пайдаланылатын сақтандыру түрлері.
13. Бас ұйымның кредиттік рейтингі (бар болса), сыртқы басқарушының сыртқы басқарушымен жасалған инвестициялық басқару шартының талаптарын сыртқы басқарушы орындамаған кезде зиянды өтеу туралы оның бас ұйымына кепілдігін беру мүмкіндігі, не тікелей бас ұйыммен инвестициялық басқару шартына қол қою мүмкіндігі, не Ұлттық Банк, сыртқы басқарушы және оның бас ұйымы арасында үшжақты инвестициялық басқару шарты түрінде.

14. Условия предоставляемого для клиентов тренинга.
15. Информация о предполагаемом уровне комиссии за управление.
16. Аудиторское заключение финансовой отчетности внешнего управляющего за последний календарный год.
17. Внутренние политики и процедуры внешнего управляющего, снижающие риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечение равноправного и справедливого распределения сделок среди портфелей клиентов, проверка списка и процедуры утверждения брокеров, агентов и контрпартнеров внешнего управляющего.
Приложение 2
к Правилам выбора зарубежных
организаций, управляющих
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда,
включая требования к ним, при
поручении им совершать действия,
необходимые для управления
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда
Оценочные критерии для сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих
Критерии
Значимость критерия
(в процентах)
1
Исторические результаты управления портфелем (при проведении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, показатели нормируются в зависимости от охвата соответствующего мандата)
35
средний показатель сверхдоходности за последние 3–5 лет (если показатель сверхдоходности за период менее 5 лет положительный показатель нормируется относительно периода в 5 лет)
40
средний показатель информационного коэффициента за последние 3–5 лет (если показатель информационного коэффициента за период менее 5 лет положительный показатель нормируется относительно периода в 5 лет)
60
2
Активы
10
процент объема активов по данному типу мандата к общим активам под управлением (при проведении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, используется объем активов по региональным мандатам. Данное значение нормируется в зависимости от охвата соответствующего мандата)
65
процент объема активов институциональных инвесторов к общим активам под управлением
35
3
Команда
15
средний опыт работы портфельных менеджеров и аналитиков, ответственных за управление активами
50
текучесть кадров среди портфельных менеджеров и аналитиков в целом по компании
50
4
Кредитный статус
5
в случае если есть гарантия головной организации либо договор на инвестиционное управление подписывается с головной организацией, то кредитный рейтинг головной организации (S&P или Moody's), в противном случае кредитный рейтинг зарубежной организации (S&P или Moody's)

14. Клиенттер үшін ұсынылатын тренингтің талаптары.
15. Басқару үшін комиссияның болжамды деңгейі туралы ақпарат.
16. Сыртқы басқарушының қаржылық есептілігінің соңғы күнтізбелік жылдағы аудиторлық қорытындысы.
17. Сыртқы басқарушының асыра пайдаланушылық және мүдделер қайшылығы тәуекелін төмендететін ішкі саясаттары мен рәсімдері, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелердің тең құқылы және әділ бөлінуін қамтамасыз ету, сыртқы басқарушы брокерлерінің, агенттерінің және қарсы әріптестерінің тізімін және оларды бекіту рәсімін тексеру.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
2-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауға арналған бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Өлшемшарттың маңыздылығы (пайызбен)
1
Портфельді басқарудың тарихи нәтижелері (аймақтық мандаттарға маманданған және ауқымды мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде көрсеткіштердің тиісті мандаттың қамтылуына қарай нормасы белгіленеді)
35
үстеме кірістіліктің соңғы 3–5 жылдағы орташа көрсеткіші (егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіштің 5 жылдық кезеңге қатысты нормасы белгіленеді)
40
ақпараттық коэффициенттің соңғы 3–5 жылдағы орташа көрсеткіші (егер ақпараттық коэффициенттің көрсеткіші 5 жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіштің 5 жылдық кезеңге қатысты нормасы белгіленеді)
60
2
Активтер
10
осы мандат түрі бойынша активтер көлемінің басқарудағы жалпы активтерге қатысты пайызы (аймақтық мандаттарға маманданған және ауқымды мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде аймақтық мандаттар бойынша активтердің көлемі пайдаланылады. Бұл мәннің тиісті мандаттың қамтылуына байланысты нормасы белгіленеді)
65
институционалдық инвесторлардың активтері көлемінің басқарудағы жалпы активтерге қатысты пайызы
35
3
Команда
15
тиісті мандат бойынша активтерді басқаруға жауапты портфельдік менеджерлердің және талдаушылардың орташа жұмыс тәжірибесі
50
компания бойынша жалпы алғанда портфельдік менеджерлер мен талдаушылардың арасында мамандардың тұрақтамауы
50
4
Кредиттік мәртебе
5
егер бас ұйымның кепілдігі болса не инвестициялық басқару шартына бас ұйым қол қойса, онда бас ұйымның кредиттік рейтингі (S&P немесе Moody's), олай болмаған жағдайда шетелдік ұйымның кредиттік рейтингі (S&P немесе Moody's)

100
5
Уровень комиссионного вознаграждения за управление
20
уровень базового комиссионного вознаграждения
75
принятие принципа выплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в случае достижения положительной сверхдоходности, превышающей аналогичные показатели за прошлые периоды со дня начала управления внешним управляющим (net new high basis since inception)
10
принятие установления минимального порога сверхдоходности, с которого начинается расчет комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления, не ниже базового комиссионного вознаграждения
10
принятие установления условия оплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в течение нескольких лет по частям
5
6
Сервис
10
обучение специалистов Национального Банка
70
ежедневная отчетность
30
7
Наличие специализированного программного обеспечения по контролю и управлению рисками
2
8
Принятие ответственности перед Национальным Банком в случае нарушения условий договора на инвестиционное управление
3
Приложение 3
к Правилам выбора зарубежных
организаций, управляющих
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда,
включая требования к ним, при
поручении им совершать действия,
необходимые для управления
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда
Оценка предложения потенциального внешнего управляющего
1. Оценкой предложения внешнего управляющего служит сумма всех показателей, приведенных в оценочных критериях для сравнительного анализа предложений внешних управляющих (далее – Таблица) с соответствующими весами, выраженными в процентах.
2. Перед внесением в Таблицу того или иного показателя показатель нормируется относительно лучшего показателя в рассматриваемом критерии с использованием формулы:
НПУ = ПУ/МЗПВУ, где:
НПУ – нормированный показатель управляющего;
ПУ – показатель управляющего;
МЗПВУ – максимальное значение показателя по всем внешним управляющим.
3. Если внешний управляющий управляет активами по объявленному типу мандата в рамках другого мандата, то осуществляется оценка исторических результатов управления данными активами в рамках другого мандата.
4. При оценке кредитного рейтинга головной организации и (или) внешнего управляющего используется следующая система показателей:
Кредитный рейтинг
(S&P)
Показатель
AAA
1
AA+
0,8
AA
0,7
AA-
0,6
A+
0,5
A
0,4
A-
0,3
ВВВ+
0,2
ВВВ
0,1
Ниже ВВВ
0

100
5
Басқару үшін төленетін комиссиялық сыйақының деңгейі
20
базалық комиссиялық сыйақының деңгейі
75
сыртқы басқарушы басқаруды бастаған күннен бастап өткен кезеңдердегі осыған ұқсас көрсеткіштерден асатын оң үстеме кірістілікке қол жеткізген жағдайда сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны төлеу қағидатын (net new high basis since inception) қабылдау
10
сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны есептеу басталатын үстеме кірістіліктің базалық комиссиялық сыйақыдан төмен емес ең төменгі шегін белгілеуді қабылдау
10
сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны бірнеше жыл бойы бөліп-бөліп төлеу талаптарын белгілеуді қабылдау
5
6
Сервис
10
Ұлттық Банктің мамандарын оқыту
70
күн сайынғы есептілік
30
7
Тәуекелдерді бақылау және басқару бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
2
8
Инвестициялық басқару шартының талаптары бұзылған жағдайда Ұлттық Банк алдында жауапкершілік қабылдау
3
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
3-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау
1. Сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауға арналған бағалау өлшемшарттарында (бұдан әрі – Кесте) келтірілген, пайызбен көрсетілген тиісті үлестері бар барлық көрсеткіштер сомасы сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау болып табылады.
2. Қандай да бір көрсеткішті Кестеге енгізердің алдында мынадай формуланы пайдалана отырып көрсеткіштің қаралатын өлшемшарттағы ең үздік көрсеткішке қатысты нормасы белгіленеді:
БНК = БК/СБКЕКМ, мұнда:
БНК – басқарушының нормаланған көрсеткіші;
БК – басқарушының көрсеткіші;
СБКЕКМ – барлық сыртқы басқарушылар бойынша көрсеткіштің ең көп мәні.
3. Егер сыртқы басқарушы мандаттың жарияланған түрі бойынша активтерді басқа мандаттың шеңберінде басқарса, онда осы активтерді басқарудың тарихи нәтижелерін басқа мандаттың шеңберінде бағалау жүзеге асырылады.
4. Бас ұйымның және (немесе) сыртқы басқарушының кредиттік рейтингін бағалау кезінде мынадай көрсеткіштер жүйесі пайдаланылады:
Кредиттік рейтинг
(S&P)
Көрсеткіш
AAA
1
AA+
0,8
AA
0,7
AA-
0,6
A+
0,5
A
0,4
A-
0,3
ВВВ+
0,2
ВВВ
0,1
ВВВ-дан төмен
0

5. При оценке обучения работников Национального Банка используется следующая система показателей:
Условия тренинга
Показатель
Внешний управляющий оплачивает перелет, проживание, питание
1
Внешний управляющий оплачивает проживание, питание
0,5
Внешний управляющий оплачивает проживание
0,2
Приложение 4
к Правилам выбора зарубежных
организаций, управляющих
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда,
включая требования к ним, при
поручении им совершать действия,
необходимые для управления
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда
Показатели оценки эффективности работы внешнего управляющего
Основной целью является оценка и выставление баллов внешним управляющим, согласно количественным и качественным показателям во избежание субъективности при оценке работы внешнего управляющего.
Количественные показатели:
информационный коэффициент (Information ratio):
Проценты
Информационный
коэффициент
(Information ratio)
>1
3 балла
0,5 - 1
2 балла
0 - 0,5
1 балл
0
0 баллов
(-) 0,5- 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балла
<(-) 1
(-) 3 балла
Качественные показатели:
1) передвижения персонала (Staff turnover):
Проценты
Передвижения персонала
(Staff turnover)
> 30
(-) 0,5 балла
5 - 30
(-) 0,25 балла
0 - 5
0 баллов
2) операционный риск (Operational risk):
за каждый факт нарушения инвестиционных ограничений вследствие операционной ошибки из оценки отнимается 0,2 балла;
в случае систематического (3 и более раза в течение истекшего календарного года) непредставления отчетности в указанные сроки из оценки отнимается 0,2 балла;
3) соблюдение деловой этики (compliance with a Code of Business Ethics):
за каждый факт нарушения внешним управляющим деловой этики из оценки отнимается 0,5 балла;
в случае систематического (3 и более раза в течение истекшего календарного года) несвоевременного исполнения поручений Национального Банка в соответствии с договором на инвестиционное управление из оценки отнимается 0,5 балла.

5. Ұлттық Банктің қызметкерлерін оқытуды бағалау кезінде мынадай көрсеткіштер жүйесі пайдаланылады:
Тренинг талаптары
Көрсеткіш
Сыртқы басқарушы ұшу, тұру, тамақтану ақысын төлейді
1
Сыртқы басқарушы тұру, тамақтану ақысын төлейді
0,5
Сыртқы басқарушы тұру ақысын төлейді
0,2
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
4-қосымша
Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау көрсеткіштері
Сыртқы басқарушының жұмысын бағалау кезінде субъективтілікті болдырмау үшін сыртқы басқарушыларды сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес бағалау және балл қою негізгі мақсат болып табылады.
Сандық көрсеткіштер:
ақпараттық коэффициент (Information ratio):
Пайыздар
Ақпараттық коэффициент (Information ratio)
>1
3 балл
0,5 - 1
2 балл
0 - 0,5
1 балл
0
0 балл
(-) 0,5- 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балл
<(-) 1
(-) 3 балл
Сапалық көрсеткіштер:
1) қызметкерлерді жылжыту (Staff turnover):
Пайыздар
Қызметкерлерді жылжыту
(Staff turnover)
> 30
(-) 0,5 балл
5 - 30
(-) 0,25 балл
0 - 5
0 балл
2) операциялық тәуекел (Operational risk):
операциялық қате салдарынан инвестициялық шектеулерді бұзудың әрбір фактісі үшін бағадан 0,2 балл алынады;
есептілікті көрсетілген мерзімде жүйелі түрде (аяқталған күнтізбелік жыл ішінде 3 және одан көп рет) ұсынбаған жағдайда, бағадан 0,2 балл алынады;
3) іскерлік этиканы сақтау (compliance with a Code of Business Ethics):
сыртқы басқарушының іскерлік этиканы бұзудың әрбір фактісі үшін бағадан 0,5 балл алынады;
инвестициялық басқару шартына сәйкес Ұлттық Банктің тапсырмаларын жүйелі түрде (аяқталған күнтізбелік жыл ішінде 3 және одан көп рет) уақтылы орындамаған жағдайда, бағадан 0,5 балл алынады.