Об утверждении Правил установления запретных для плавания и временно опасных для плавания районов
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2017 года № 15949.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2024 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления запретных для плавания и временно опасных для плавания районов.
2. Управлению главнокомандующего Военно-морскими силами Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛAСОВAН"
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
____________A. Куренбеков
29 сентября 2017 года
"СОГЛAСОВAН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
______________К. Масимов
16 октября 2017 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 1 ноября 2017 года № 455
Правила
установления запретных для плавания и временно опасных для плавания районов

Жүзуге тыйым салынған және жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 қарашада № 15949 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2024 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жүзуге тыйым салынған және жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы
генерал-лейтенант
A. Күреңбеков
2017 жылғы 29 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
К. Мәсімов
2017 жылғы 6 қазан
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 16 тамыздағы
№ 455 бұйрығымен
бекітілген
Жүзуге тыйым салынған және жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления запретных для плавания и временно опасных для плавания районов (далее – Правила) определяют порядок установления запретных для плавания и временно опасных для плавания районов.
2. В целях обеспечения проведения учений, охраны государственных интересов Республики Казахстан и охраны окружающей среды, а также при проведении антитеррористической операции и охранных мероприятий во внутренних морских водах и в территориальном море (далее – море) устанавливаются запретные для плавания районы и временно опасные для плавания районы, ограниченные для плавания, постановки на якорь, добычи морских млекопитающих, осуществления рыболовства придонными орудиями добычи (вылова) водных биологических ресурсов, подводных взрывов, плавания с вытравленной якорной цепью, пролета, зависания и посадки (приводнения) летательных аппаратов и другой деятельности.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) гидрографическая служба – республиканское государственное учреждение Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны), уполномоченное на выполнение задач навигационно-гидрографического обеспечения морских путей;
2) запретный для плавания район – район моря, в котором запрещается плавание или ограничивается для плавания, постановки на якорь, добычи морских млекопитающих, осуществления рыболовства придонными орудиями добычи (вылова) водных биологических ресурсов, подводных взрывов, плавания с вытравленной якорь-цепью, пролета, зависания и посадки (приводнения) летательных аппаратов и другой деятельности;
3) временно опасный для плавания район – район моря, в котором на определенный срок запрещается плавание или ограничивается для плавания, постановки на якорь, добычи морских млекопитающих, осуществления рыболовства придонными орудиями добычи (вылова) водных биологических ресурсов, подводных взрывов, плавания с вытравленной якорь-цепью, пролета, зависания и посадки (приводнения) летательных аппаратов и другой деятельности;
4) заявитель – государственный орган или организация, обращающиеся в Министерство обороны для установления запретных для плавания или временно опасных для плавания районов;
5) извещение мореплавателям – издаваемый гидрографической службой информационный бюллетень об изменениях в навигационной обстановке для внесения в мореходные пособия (карты, лоции), передаваемый посредством интернета, факсимильной, телефонной и иных средств связи.
Глава 2. Порядок установления запретных для плавания районов или временно опасных для плавания районов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жүзуге тыйым салынған және жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жүзуге тыйым салынған және жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Оқу-жаттығулар өткізуді, Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүдделерін қорғауды және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияны және күзету іс-шараларын жүргізу кезінде ішкі теңіз суларында және аумақтық теңізде (бұдан әрі – теңіз) жүзу, зәкірге қою, теңіз сүтқоректілерін ұстау, су биологиялық ресурстарын ұстаудың (аулаудың) су түбіндегі құралдарымен балық аулауды, суасты жарылыстарын жүзеге асыру, бос қойылған зәкір шынжырымен жүзу, ұшу аппараттарының ұшып өтуі, қалықтап тұруы және қонуы (су бетіне қонуы) және басқа да қызмет үшін шектелген жүзуге тыйым салынған аудандар және жүзуге уақытша қауіпті аудандар белгіленеді.
3. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) гидрографиялық қызмет – теңіз жолдарын навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз ету міндеттерін орындауға уәкілетті Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) жүзуге тыйым салынған аудан – онда жүзуге тыйым салынған немесе жүзу, зәкірге қою, теңіз сүтқоректілерін ұстау, су биологиялық ресурстарын ұстаудың (аулаудың) су түбіндегі құралдарымен балық аулауды, суасты жарылыстарын жүзеге асыру, бос қойылған зәкір шынжырымен жүзу, ұшу аппараттарының ұшып өтуі, қалықтап тұруы және қонуы (су бетіне қонуы) және басқа да қызмет үшін шектелген теңіз ауданы;
3) жүзуге уақытша қауіпті аудан – онда белгілі бір мерзімге жүзуге тыйым салынған немесе жүзу, зәкірге қою, теңіз сүтқоректілерін ұстау, су биологиялық ресурстарын ұстаудың (аулаудың) су түбіндегі құралдарымен балық аулауды, суасты жарылыстарын жүзеге асыру, бос қойылған зәкір шынжырымен жүзу, ұшу аппараттарының ұшып өтуі, қалықтап тұруы және қонуы (су бетіне қонуы) және басқа да қызмет үшін шектелген теңіз ауданы;
4) өтініш беруші – жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу үшін Қорғаныс министрлігіне өтініш беретін мемлекеттік орган немесе ұйым;
5) теңізде жүзушілерге хабарлама – теңізде жүзу құралына (карталарға, лоцияларға) енгізу үшін интернет, факсимильді, телефон және өзге де байланыс құралдары арқылы берілетін навигациялық жағдайдағы өзгерістер туралы гидрографиялық қызмет шығаратын ақпараттық бюллетень.
2-тарау. Жүзуге тыйым салынған аудандарды немесе жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу тәртібі

4. Для установления запретного для плавания района или временно опасного для плавания района, за исключением случаев, указанных в пункте 12 настоящих Правил, заявитель направляет в Министерство обороны заявление для установления запретных для плавания или временно опасных для плавания районов с приложением документов, по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявление).
5. Решение об установлении запретного для плавания района или временно опасного для плавания района принимается в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения Министерством обороны заявления.
6. В случае представления заявителем неполных или неверных сведений, предусмотренных в заявлении, Министерство обороны возвращает заявление без рассмотрения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заявления.
7. Гидрографическая служба после получения заявления в течение 10 (десяти) рабочих дней согласовывает возможность или невозможность установления запретного для плавания или временно опасного для плавания района в указанных географических координатах.
8. Министерство обороны в течение 5 (пяти) рабочих дней после согласования гидрографической службой, рассматривает заявление и в соответствии с пунктом 2, 3 статьи 8-5 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" (далее – Закон) устанавливает запретный для плавания или временно опасный для плавания район или отказывает в установлении запретного для плавания или временно опасного для плавания района, о чем уведомляет заявителя.
9. Исключен приказом Министра обороны РК от 30.04.2024 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Границы запретных для плавания районов показываются на морских навигационных картах и пособиях для плавания в море. Изменения, касающиеся таких районов, публикуются в извещениях мореплавателям.
11. Район считается запретным для плавания с момента объявления об этом в извещениях мореплавателям и временно опасным для плавания по истечении 10 (десяти) календарных дней с момента извещения об этом заинтересованных государственных органов и действует в сроки, указанные в извещении мореплавателям.
12. В соответствии с пунктом 2 статьи 8-5 Закона при принятии решения об установлении запретного для плавания района или открытии его для плавания руководителем республиканского оперативного штаба или начальником СГО, координаты запретного для плавания района передаются в Национальный центр управления обороной Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан для оперативной публикации гидрографической службой извещения мореплавателям.

4. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу үшін Қорғаныс министрлігіне өтініш (бұдан әрі – өтініш) жолдайды.
5. Жүзуге тыйым салынған ауданды немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданды белгілеу туралы шешім Қорғаныс министрлігі өтінішті алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қабылданады.
6. Өтініш беруші өтініште көзделген мәліметтерді толық немесе нақты ұсынбаған жағдайда Қорғаныс министрлігі өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішті қарамай кері қайтарады.
7. Гидрографиялық қызмет өтінішті алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілген географиялық координаталарда жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданды белгілеу мүмкіндігін немесе мүмкін еместігін келіседі.
8. Қорғаныс министрлігі гидрографиялық қызметпен келіскеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінішті қарайды және "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-5-бабының 2, 3-тармақтарына сәйкес жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданды белгілейді немесе жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданды белгілеуден бас тартады, бұл туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
9. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2024 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жүзуге тыйым салынған аудандардың шекаралары теңіз навигациялық карталарында және теңізде жүзуге арналған құралдарда көрсетіледі. Осы аудандарға қатысты өзгерістер теңізде жүзушілерге хабарламаларда жарияланады.
11. Аудан бұл туралы теңізде жүзушілерге хабарламаларда жарияланған сәттен бастап жүзуге тыйым салынған және бұл туралы мүдделі мемлекеттік органдар хабардар етілген сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң жүзуге уақытша қауіпті болып саналады және теңізде жүзушілерге хабарламада көрсетілген мерзімдерде қолданылады.
12. Заңның 8-5-бабының 2-тармағына сәйкес республикалық жедел штабтың басшысы немесе МКҚ бастығы жүзуге тыйым салынған ауданды белгілеу немесе оны жүзуге ашу туралы шешім қабылдаған кезде жүзуге тыйым салынған ауданның координаталары гидрографиялық қызметтің теңізде жүзушілерге хабарламаны жедел басып шығаруы үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұлттық қорғанысты басқару орталығына беріледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра обороны РК от 30.04.2024 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При проведении антитеррористической операции или охранных мероприятий район считается запретным для плавания с момента принятия решения руководителем республиканского оперативного штаба или начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам установления
запретных для плавания и
временно опасных для плавания
районов
Форма
Министерство обороны
Республики Казахстан
От ________________________________
___________________________________
___________________________________
(наименование государственного органа
организации, адрес, телефон, электронный                                                                   адрес)
Заявление
для установления запретных для плавания или временно опасных для
плавания районов
1. Цели и назначения, запретных для плавания или временно опасных для
плавания районов
_____В связи с _______________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Обоснование географических координат устанавливаемого запретного
для плавания или временно опасного для плавания района:
1) точка 1: широта_______ долгота_______
2) точка 2: широта_______ долгота_______
3) точка 3: широта_______ долгота_______
4) точка 4: широта_______ долгота_______
5) ……….
____________________________________________________________________
(точки перечисляются по часовой стрелке, в системе координат СК-42)
3. Анализ возможных критических (аварийных) ситуаций, мероприятия
по их предупреждению
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Причина и обоснование необходимости установления запретного для
плавания или временно опасного для плавания района
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Ограничения, вводимые в запретном для плавания или временно
опасном для плавания районе
___________________________________________________________________________
(виды ограничений и сроки их действия)
___________________________________________________________________________
6. Прилагаемые документы:
1) ___________________________________________________________
2) ___________________________________________________________
Руководитель организации (должность) ______ _________________________
(подпись) (Ф.И.О (при его наличии)
"___" __________ 20___ года

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 30.04.2024 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Терроризмге қарсы операцияны немесе күзету іс-шараларын жүргізу кезінде аудан республикалық жедел штабтың басшысы немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы шешім қабылдаған сәттен бастап жүзуге тыйым салынған болып саналады.
Жүзуге тыйым салынған және
жүзуге уақытша қауіпті
аудандарды белгілеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
________________________________________________________
____________________________
(мемлекеттік
органның/ұйымның атауы,
мекенжайы, телефоны,
электрондық мекенжайы)
Жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті аудандарды белгілеу үшін өтініш
1. Жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті аудандардың мақсаттары
және арналуы
________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ байланысты
2. Жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданның белгіленетін
географиялық координаталарының негіздемесі:
1) 1-нүкте: ендігі_______ бойлығы _______
2) 2-нүкте: ендігі_______ бойлығы _______
3) 3-нүкте: ендігі_______ бойлығы _______
4) 4-нүкте: ендігі_______ бойлығы _______
5) ……….
________________________________________________________________________________
(СК-42 координаталары жүйесінде нүктелер сағат тілі бойынша саналады)
3. Ықтимал шиеленіс (авариялық) жағдайларын талдау, олардан сақтандыру жөніндегі
іс-шаралар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданды белгілеу себебі мен
қажеттілігінің негіздемесі _________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Жүзуге тыйым салынған немесе жүзуге уақытша қауіпті ауданға енгізілетін
шектеулер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(шектеулер түрлері және олардың қолданылу мерзімдері)
6. Қоса берілетін құжаттар:
1) ________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
Ұйымның басшысы (лауазымы) ___________            ___________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә. (бар болған кезде)
20___ жылғы "___"________