Об утверждении Методики учета налогов на продукты и импорт
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 октября 2017 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2017 года № 15957
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику учета налогов на продукты и импорт.
2. Управлению национальных счетов совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г. М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
19 октября 2017 года
Утверждена приказом
Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 12 октября 2017 года № 145
Методика учета налогов на продукты и импорт
Глава 1. Общие положения
1. Методика учета налогов на продукты и импорт (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).

Өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есепке алу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 12 қазандағы № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 қарашада № 15957 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есепке алу әдістемеcі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г. М. Керімханова) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 19 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2017 жылғы 12 қазандағы
№ 145 бұйрығымен бекітілді
Өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есепке алу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есепке алу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптыстырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.

2. Настоящая Методика предназначена для ведения учета налогов на продукты и импорт в соответствии с Системой национальных счетов 2008 года (далее – СНС 2008), подготовленной Международным Валютным Фондом, Организацией экономического сотрудничества и развития, Статистическим бюро Европейских сообществ, Организацией Объединенных Наций и Всемирным банком.
3. Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан при проведении расчета валового внутреннего продукта.
4. Информационной базой для учета налогов на продукты и импорт являются:
1) официальная статистическая информация;
2) административные данные административных источников.
Глава 2. Классификация и отражение налогов на продукты и импорт в Системе национальных счетов 2008 года
5. Классификация налогов включает:
1) налоги на продукты:
налоги на добавленную стоимость (далее – НДС);
налоги и пошлины на импорт, исключая НДС;
налоги на экспорт;
налоги на продукты, исключая: НДС, налоги на импорт и экспорт;
2) другие налоги на производство.
6. Перечень налогов на продукты и импорт приведен в приложении 1 к настоящей Методике.
7. Налоги на продукты включают налоги на товары и услуги и подлежат уплате на момент:
производства товаров и услуг;
продажи или импорта;
экспорта или сдачи в аренду;
передачи в качестве трансферта;
поставки другим единицам;
использования для собственного потребления или накопления.
8. Налоги отражаются по методу начислений при осуществлении соответствующих видов деятельности, операций или событий, приводящих к возникновению налогового обязательства.
9. Время отражения налога совпадает с моментом возникновения налогового обязательства. Налог на продажу, трансферт или использование продукции отражается в счетах на момент продажи, трансферта или использования.
10. Измерение налогов ограничивается фактически уплаченными налогами, без учета неоплаченных налоговых обязательств. Фактические налоговые платежи регистрируются на основе метода начислений в результате возникновения налоговых обязательств.
Глава 3. Расчет налогов на продукты и импорт в постоянных ценах
11. Расчеты налогов в постоянных ценах осуществляются по следующим видам: НДС, акцизы, таможенные платежи, рентный налог на экспорт от организаций нефтяного сектора и прочие налоги на продукты.
12. Расчет НДС в постоянных ценах базируется на компонентах СНС 2008, которые генерируют НДС: расходы домашних хозяйств на конечное потребление, валовое накопление основного капитала, промежуточное потребление.

2. Осы Әдістеме Халықаралық Валюта Қоры, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы, Еуропалық қоғамдастықтардың Статистикалық бюросы, Біріккен Ұлттар Ұйымы және Дүниежүзілік Банк дайындаған 2008 жылғы Ұлттық шоттар жүйесіне (бұдан әрі – ҰШЖ 2008) сәйкес өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есепке алу үшін арналады.
3. Әдістемені жалпы ішкі өнімді есептеуді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті қолданады.
4. Өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есепке алу үшін:
1) ресми статистикалық ақпарат;
2) әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректері ақпараттық қор болып табылады.
2-тарау. 2008 жылғы Ұлттық шоттар жүйесінде өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды жіктеу және көрсету
5. Салықтарды жіктеу:
1) өнімдерге салынатын салықтарды:
қосылған құн салықтарын (бұдан әрі – ҚҚС);
ҚҚС қоспағанда импортқа салынатын салықтар және баждарды;
экспортқа салынатын салықтарды;
ҚҚС, импорт пен экспортқа салынатын салықтарды қоспағанда өнімдерге салынатын салықтарды;
2) өндіріске салынатын басқа да салықтарды қамтиды.
6. Өнімдерге және импортқа салынатын салықтардың тізбесі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
7. Өнімдерге салынатын салықтар тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге салынатын салықтарды қамтиды және олар:
тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру;
сату немесе импорт;
экспорт немесе жалға беру;
трансферт ретінде беру;
басқа бірліктерге жеткізу;
жеке тұтыну немесе жинақтау үшін пайдаланылған сәтте төлеуге жатады.
8. Салықтық міндеттеменің туындауына алып келетін тиісті қызмет түрлері, операциялар немесе оқиғаларды жүзеге асыру кезінде салықтар есептеу әдісі бойынша көрсетіледі.
9. Салықты көрсету уақыты салықтық міндеттеменің туындау сәтіне сәйкес келеді. Өнімді сатуға, трансфертке немесе пайдалануға салынатын салық сату, трансферт немесе пайдалану сәтінде шоттарда көрсетіледі.
10. Салықтарды өлшеу төленбеген салықтық міндеттемелерді есепке алмағанда, нақты төленген салықтармен ғана шектеледі. Нақты салықтық төлемдер есептеулер әдісі негізінде салықтық міндеттемелердің туындауы нәтижесінде тіркеледі.
3-тарау. Тұрақты бағаларда өнімдерге және импортқа салынатын салықтарды есептеу
11. Тұрақты бағаларда салықты есептеу ҚҚС, акциздер, кедендік төлемдер, мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа салынатын рента салығы және өнімдерге салынатын өзге де салық түрлері бойынша жүргізіледі.
12. ҚҚС тұрақты бағаларда есептеу ҚҚС туындататын ҰШЖ 2008 компоненттеріне негізделеді: үй шаруашылықтарының түпкілікті тұтынуға жұмсаған шығыстары, негізгі капиталдың жалпы қорланымы, аралық тұтыну.

13. Расчет НДС в постоянных ценах осуществляется следующим образом:
1) сумма НДС разбивается в соответствии с компонентами таблицы "Ресурсы-Использование" согласно приложению 2 к настоящей Методике;
2) рассчитывается НДС в постоянных ценах по расходам домашних хозяйств на конечное потребление, валовому накоплению основного капитала (далее – ВНОК) и промежуточному потреблению путем дефлятирования каждой группы товаров через соответствующие индексы цен по формуле:
где:
– соответствующий НДС в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– соответствующий НДС в текущем периоде;
d – дефлятор.
В качестве дефлятора используются:
для расходов на конечное потребление – индексы потребительских цен;
для ВНОК – индексы цен производителей, цен импортных поступлений и потребительских цен;
для промежуточного потребления – индексы цен производителей, потребительских цен;
3) рассчитывается индекс физического объема НДС по расходам домашних хозяйств на конечное потребление, ВНОК и промежуточному потреблению по формуле:
где:
– индекс физического объема соответствующего НДС;
– соответствующий НДС в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– соответствующий НДС в базисном периоде.
4) рассчитывается взвешенный индекс физического объема НДС по структуре базового периода;
5) экстраполирование НДС предыдущего периода взвешенным индексом физического объема по формуле:
где:
– НДС в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– НДС в базисном периоде;
– взвешенный индекс физического объема НДС.
14. Расчет акцизов в постоянных ценах осуществляется методом дефлятирования акцизов текущего периода на индексы изменения ставок по следующей формуле:
где:
– акцизы в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– акцизы в текущем периоде;
ИИС – индекс изменения налоговой ставки.
Расчет индекса изменения налоговой ставки осуществляется по следующей формуле:
где:
ИИС – индекс изменения налоговой ставки;
НСТ – налоговая ставка на товарную группу в период t и t-1.
15. Расчет таможенных платежей в постоянных ценах осуществляется дефлятированием таможенных платежей текущего периода индексами цен экспортных поставок и импортных поступлений:
где:
– таможенные платежи в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– таможенные платежи в текущем периоде;
ИЦЭИ – индекс цен экспортных поставок (импортных поступлений).
16. Расчет рентного налога на экспорт от организаций нефтяного сектора в постоянных ценах осуществляется:
1) дефлятированием с помощью индекса цен экспортных поставок:
где:
– величина рентного налога на экспорт от организаций нефтяного сектора в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– величина рентного налога на экспорт от организаций нефтяного сектора в текущем периоде;
ИЦЭ – индекс цен экспортных поставок.

13. Тұрақты бағаларда ҚҚС есептеу келесі түрде жүргізіледі:
1) ҚҚС сомасы осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес "Ресурстар-Пайдалану" кестесінің компоненттеріне сәйкес бөлінеді.
2) Тұрақты бағаларда ҚҚС үй шаруашылықтарының түпкілікті тұтынуға жұмсаған шығыстары, негізгі капиталдың жалпы қорланымы (бұдан әрі – НКЖҚ) және аралық тұтынуы тауарлардың әрбір топтарын сәйкес баға индекстері арқылы дефляторлау жолымен келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
- тұрақты бағалардағы тиісті ҚҚС (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- ағымдағы кезеңдегі тиісті ҚҚС;
d - дефлятор.
Дефлятор ретінде:
түпкілікті тұтынуға жұмсалған шығыстар үшін – тұтыну бағаларының индекстері;
НКЖҚ үшін – өндірушілер бағаларының, импорттық түсімдер бағаларының және тұтыну бағаларының индекстері;
аралық тұтыну үшін – өндірушілер бағаларының, тұтыну бағаларының индекстері пайдаланылады;
3) ҚҚС нақты көлем индексі үй шаруашылықтарының түпкілікті тұтынуға жұмсаған шығыстары, НКЖҚ және аралық тұтыну бойынша келесі формуламен есептеледі:
мұндағы:
- тиісті ҚҚС нақты көлем индексі;
- тұрақты бағалардағы тиісті ҚҚС (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- базистік кезеңдегі тиісті ҚҚС.
4) ҚҚС салмақталған нақты көлем индексі базалық кезең құрылымы бойынша есептеледі.
5) Алдыңғы кезеңдегі ҚҚС-ты салмақталған нақты көлем индексімен формула бойынша экстраполяциялау:
мұндағы:
- тұрақты бағалардағы ҚҚС (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- базистік кезеңдегі ҚҚС;
I - ҚҚС салмақталған нақты көлем индексі.
14. Тұрақты бағаларда акциздерді есептеу келесі формула бойынша ағымдағы кезеңдегі акциздерді мөлшерлемелердің өзгеру индексіне дефляторлау әдісімен жүргізіледі:
мұндағы:
- тұрақты бағалардағы акциздер (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- ағымдағы кезеңдегі акциздер;
СӨИ - салық мөлшерлемесінің өзгеру индексі.
Салық мөлшерлемесінің өзгеру индексінің есептелуі келесі формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
СӨИ - салық мөлшерлемесінің өзгеру индексі;
ТСМ - t және t-1 кезеңіндегі тауар тобына салық мөлшерлемесі.
15. Тұрақты бағаларда кедендік төлемдерді есептеу ағымдағы кезеңдегі кедендік төлемдерді экспорттық жеткізілімдер мен импорттық түсімдердің баға индекстерімен дефляторлау арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
- тұрақты бағалардағы кедендік төлемдер (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- ағымдағы кезеңдегі кедендік төлемдер;
БИЭИ - экспорттық жеткізілімдердің баға индексі (импорттық түсімдердің).
16. Тұрақты бағаларда мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа салынатын рента салығы:
1) экспорттық жеткізілімдердің баға индексінің көмегімен дефляторлау арқылы есептеледі:
мұндағы:
- тұрақты бағаларда мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа салынатын рента салығының көлемі (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- ағымдағы кезеңде мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа салынатын рента салығының көлемі;
БИЭ - экспорттық жеткізілімдердің баға индексі.

2) экстраполированием суммы рентного налога на экспорт на индекс физического объема экспорта сырой нефти:
где:
– величина рентного налога на экспорт от организаций нефтяного сектора в постоянных ценах (текущий период в цене базисного периода);
– величина рентного налога на экспорт от организаций нефтяного сектора в базисном периоде;
Е – индекс физического объема экспорта сырой нефти.
17. Прочие налоги на продукты рассчитываются в постоянных ценах методом дефлятирования соответствующими индексами потребительских цен.
18. Расчет индекса физического объема по налогам на продукты и импорт осуществляется путем взвешивания видов налогов на продукты и импорт по структуре базового периода.
Приложение 1
к Методике учета налогов
на продукты и импорт
Перечень налогов на продукты и импорт
1. НДС;
2. акцизы;
3. плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
4. рентный налог на экспорт, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора;
5. рентный налог на экспорт от организаций нефтяного сектора;
6. сбор с аукционов;
7. сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
8. плата за размещение наружной (визуальной) рекламы;
9. налог на игорный бизнес;
10. таможенные платежи;
11. специальные, антидемпинговые, компенсационные пошлины;
12. специальные защитные, антидемпинговые и компенсационные пошлины, не подлежащие распределению.
Приложение 2
к Методике учета налогов
на продукты и импорт
Компоненты таблицы "Ресурсы-Использование"
Код
Наименование продукции
Промежуточное потребление
Расходы домашних хозяйств на конечное потребление
Валовое накопление основного капитала
A
Продукция сельского, лесного и рыбного хозяйства
B
Продукция горнодобывающей промышленности
C
Продукция обрабатывающей промышленности
D
Электроэнергия, газ, пар и воздушное кондиционирование
Е
Водоснабжение; канализационная система, услуги по сбору и удалению отходов
F
Работы строительные
G
Услуги по торговле оптовой и розничной; услуги по ремонту автомобилей и мотоциклов
H
Услуги транспорта, складского хозяйства
I
Услуги по проживанию и питанию
J
Услуги по информации и связи
K
Услуги финансовые и страховые
L
Услуги по операциям с недвижимым имуществом
M
Услуги профессиональные, научные и технические
N
Услуги в области административного и вспомогательного обслуживания
O
Услуги в области государственного управления и обороны; услуги по обязательному социальному обеспечению
P
Услуги в области образования
Q
Услуги в области здравоохранения и социального обслуживания населения
R
Услуги в области искусства, развлечений и отдыха
S
Услуги прочие
T
Услуги домашних хозяйств, нанимающих домашнюю прислугу и услуги по производству товаров и услуг для собственного потребления
U
Услуги экстерриториальных организаций и органов

2) экспортқа салынатын рента салығының сомасын шикі мұнай экспортының нақты көлем индексіне экстраполяциялау арқылы есептеледі:
мұндағы:
- тұрақты бағаларда мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа салынатын рента салығының көлемі (базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезең);
- базистік кезеңдегі мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа салынатын рента салығының көлемі;
Е - шикі мұнай экспортының нақты көлем индексі.
17. Өнімдерге салынатын өзге де салықтар тұрақты бағаларда тұтыну бағаларының сәйкес индекстерімен дефляторлау әдісі арқылы есептеледі.
18. Өнімдерге және импортқа салынатын салықтар бойынша нақты көлем индексін есептеу базалық кезеңнің құрылымы бойынша өнімдерге және импортқа салынатын салықтар түрлерін салмақтау жолымен жүзеге асырылады.
Өнімдерге және импортқа
салынатын салықтарды есепке
алу әдістемесіне 1-қосымша
Өнімдерге және импортқа салынатын салықтардың тізбесі
1. ҚҚС;
2. акциздер;
3. үстiңгі көздерден су ресурсын пайдаланғаны үшiн төлемақы;
4. мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда экспортқа рента салығы;
5. мұнай секторы ұйымдарынан экспортқа рента салығы;
6. аукционнан алынатын алым;
7. автокөлік құралының Қазақстан Республикасы аумағымен жүргені үшін алым;
8. сыртқы (көрінетін) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы;
9. ойын бизнесі салығы;
10. кедендік төлемдері;
11. арнайы, демпингке қарсы, өтемақылық баждар;
12. арнайы қорғаныштық, демпингке қарсы және үлестірімге жатпайтын өтемақылық баждар.
Өнімдерге және импортқа
салынатын салықтарды есепке
алу әдістемесіне 2-қосымша
"Ресурстар–Пайдалану" кестесінің компоненттері
Код
Өнімнің атауы
Аралық тұтыну
Үй шаруашылықтарының түпкілікті тұтынуға жұмсаған шығыстары
Негізгі капиталдың жалпы қорланымы
A
Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдері
B
Кен өндіру өнеркәсібінің өнімдері
C
Өңдеу өнеркәсібінің өнімдері
D
Электр энергиясы, газ, бу және ауа баптау
Е
Сумен жабдықтау; кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау және жою бойынша қызметтер
F
Құрылыс жұмыстары
G
Көтерме және бөлшек сауда бойынша қызметтер; автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу бойынша қызметтер
H
Көлік, қойма шаруашылығының қызметтері
I
Тұру және тамақтандыру бойынша қызметтер
J
Ақпарат және байланыс бойынша қызметтер
K
Қаржы және сақтандыру қызметтері
L
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар бойынша қызметтер
M
Кәсіби, ғылыми және техникалық қызметтер
N
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызметтер
O
Мемлекеттік басқару және қорғаныс саласындағы қызметтер; міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша қызметтер
P
Білім беру саласындағы қызметтер
Q
Денсаулық сақтау және халыққа қызмет көрсету саласындағы қызметтер
R
Өнер, ойын-сауық және демалыс саласындағы қызметтер
S
Өзге де қызметтер
T
Үй қызметшісін жалдайтын үй шаруашылықтарының қызметтері және өзі тұтыну үшін тауарлар мен қызметтерді өндіруі бойынша қызметтер
U
Аумақтан тыс ұйымдар мен органдардың қызметтері