Об утверждении отраслевой системы поощрения
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 ноября 2017 года № 444. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2017 года № 16010.
В соответствии с подпунктом 16-1) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую отраслевую систему поощрения.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 25 августа 2011 года № 175-ОД "Об утверждении Инструкции об отраслевой системе поощрения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7217, опубликованный 12 октября 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 326 (26717);
2) приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 20 января 2012 года № 10-ОД "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 25 августа 2011 года № 175-ОД "Об утверждении Инструкции об отраслевой системе поощрения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7436, опубликованный 26 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 201-202 (27020-27021).
3. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
Утверждена
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики
Казахстан-
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 ноября 2017 года № 444
Отраслевая система поощрения

Көтермелеудің салалық жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 3 қарашадағы № 444 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 қарашада № 16010 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Көтермелеудің салалық жүйесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Марапаттаудың салалық жүйесі жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2011 жылғы 25 тамыздағы № 175-ОД бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7217 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 493 (26885) санында жарияланған);
2) "Марапаттаудың салалық жүйесі жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" 2011 жылғы 25 тамыздағы № 175-ОД Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының міндетін атқарушысының бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2012 жылғы 20 қаңтардағы № 10-ОД бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7436 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 346-351 (27425) сандарында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында ресми орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2017 жылғы 3 қарашадағы
№ 444 бұйрығымен бекітілген
Көтермелеудің салалық жүйесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая отраслевая система поощрения (далее - Система) разработана в соответствии с подпунктом 16-1) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и детализирует процедуру поощрения работников Комитета по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет), местных исполнительных органов, государственных предприятий (далее - работники отрасли земельных отношений, геодезии и картографии).
2. Поощрения являются формой стимулирования труда работников отрасли земельных отношений, геодезии и картографии.
3. В целях поощрения работников отрасли земельных отношений, геодезии и картографии устанавливаются следующие виды поощрения:
1) нагрудный знак "Құрметті жерге орналастырушы";
2) нагрудный знак "Құрметті геодезист";
3) нагрудный знак "Құрметті картограф";
4) почетный диплом "Үздік жерге орналастырушы";
5) почетный диплом "Үздік геодезист";
6) почетный диплом "Үздік картограф".
Описание нагрудных знаков приведено в приложении 1 к настоящей Системе.
Глава 2. Подготовка материалов для поощрения
4. Для рассмотрения предложений по награждению нагрудными знаками и почетными дипломами в Комитете создается комиссия из нечетного количества членов, которую возглавляет заместитель председателя Комитета.
5. Предложения о награждении почетными званиями "Құрметті жерге орналастырушы", "Құрметті геодезист" и "Құрметті картограф" и почетными дипломами "Үздік жерге орналастырушы", "Үздік геодезист" и "Үздік картограф" вносятся в Комитет:
курирующими заместителями акимов областей, столицы, города республиканского значения, районов, городов областного значения;
руководителями государственных предприятий;
руководителями соответствующих структурных подразделений Комитета.
6. Предложения о награждении направляются в Комитет не позднее 30 календарных дней до праздничных, юбилейных дат с приложением нагрудного листа по форме, согласно приложению 2 к настоящей Системе и рассматриваются комиссией в течение 15 календарных дней со дня поступления.
7. Решение о соответствии или не соответствии работника к награждению нагрудными знаками и почетными дипломами комиссия принимает большинством голосов, открытым голосованием, которое оформляется протоколом. На основании протокола издается приказ Председателя Комитета о награждении.
8. Официальный текст поощрения составляется на государственном и русском языках.
Глава 3. Условия награждения нагрудными знаками
9. Нагрудным знаком "Құрметті жерге орналастырушы" награждаются работники отрасли земельных отношений, внесшие личный вклад в развитие и за многолетний труд в сфере землеустройства.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көтермелеудің салалық жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 16-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитетінің (бұдан әрі - Комитет), жергілікті атқарушы органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың жұмыскерлерін (бұдан әрі – жер қатынастары саласының, геодезия және картография жұмыскерлері) көтермелеу рәсімдерін нақтайды.
2. Көтермелеу жер қатынастары саласының, геодезия және картография жұмыскерлерінің еңбегін ынталандыру нысаны болып табылады.
3. Жер қатынастары саласының, геодезия және картография жұмыскерлерін көтермелеу мақсатында көтермелеудің келесі түрлері белгіленеді:
1) "Құрметті жерге орналастырушы" төсбелгісі;
2) "Құрметті геодезист" төсбелгісі;
3) "Құрметті картограф" төсбелгісі;
4) "Үздік жерге орналастырушы" құрмет дипломы;
5) "Үздік геодезист" құрмет дипломы;
6) "Үздік картограф" құрмет дипломы.
Төсбелгілердің сипаттамасы осы Жүйеге 1 - қосымшада келтірілген.
2-тарау. Көтермелеу үшін материалдарды дайындау
4. Төсбелгілермен және құрмет грамоталарымен марапаттау жөніндегі ұсыныстарды қарау үшін Комитетте комиссия құрылады, оны комитет төрағасының орынбасары басқарады.
5. "Құрметті жерге орналастырушы", "Құрметті геодезист" және "Құрметті картограф" құрметті атақтарымен және "Үздік жерге орналастырушы", "Үздік геодезист" және "Үздік картограф" құрмет дипломдарымен марапаттау туралы ұсыныстарды:
облыстар, астана, республикалық маңызы бар қалалар, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің жетекшілік ететін орынбасарларымен;
мемлекеттік кәсіпорындардың басшыларымен;
Комитеттің тиісті құрылымдық бөлімшелерінің басшыларымен Комитетке енгізеді.
6. Марапаттау туралы ұсыныс Комитетке осы Жүйеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша марапаттау парағын қоса бере отырып, мерекелік, мерейтойлық күндерге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірілмей жіберіледі және комиссия келіп түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде қарайды.
7. Жұмыскердің төсбелгілермен және құрмет дипломдарымен марапатталуға лайықтылығы және лайықсыздығы туралы шешімді Комиссия хаттамамен ресімделетін ашық дауыс беру арқылы, көпшілік дауыспен қабылдайды. Хаттаманың негізінде Комитет төрағасының марапаттау туралы бұйрығы шығарылады.
8. Көтермелеудің ресми мәтіні мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады.
3-тарау. Төсбелгілермен марапаттау шарттары
9. "Құрметті жерге орналастырушы" төсбелгісімен саланы дамытуға жеке үлесін қосқан және жерге орналастыру саласындағы көп жылдық еңбегі үшін жер қатынастары саласының жұмыскерлері марапатталады.

10. Нагрудным знаком "Құрметті геодезист" награждаются работники отрасли геодезии и картографии, внесшие личный вклад в развитие и за многолетний труд в сфере геодезии.
11. Нагрудным знаком "Құрметті картограф" награждаются работники отрасли геодезии и картографии, внесшие личный вклад в развитие и за многолетний труд в сфере картографии.
12. Нагрудными знаками награждаются работники отрасли земельных отношений, геодезии и картографии, имеющие стаж работы в системе земельных отношений, геодезии и картографии не менее семи лет.
В исключительных случаях нагрудными знаками награждаются лица, работающие в других отраслях, за активное участие в совершенствовании и внедрение инновационных технологий в землеустроительной, геодезической или картографической деятельности.
13. Лицу, награжденному нагрудным знаком, выдается удостоверение согласно описанию, указанному в приложении 3 к настоящей Системе.
14. Нагрудной знак носится на правой стороне груди ниже государственных наград.
15. Награждение нагрудным знаком повторно не производится.
Глава 4. Условия награждения почетными дипломами
16. Почетным дипломом "Үздік жерге орналастырушы" награждаются работники отрасли земельных отношений, за безупречный труд в сфере землеустройства, надлежащее и добросовестное выполнение должностных обязанностей.
17. Почетным дипломом "Үздік геодезист" награждаются работники отрасли геодезии и картографии за безупречный труд в сфере геодезии, за надлежащее и добросовестное выполнение должностных обязанностей.
18. Почетным дипломом "Үздік картограф" награждаются работники отрасли геодезии и картографии за безупречный труд в сфере картографии, надлежащее и добросовестное выполнение должностных обязанностей.
19. Почетными дипломами награждаются работники отрасли земельных отношений, геодезии и картографии, имеющие стаж работы в данной сфере не менее трех лет.
20. Одно и то же лицо не может дважды представляться к награждению почетным дипломом.
Глава 5. Заключительные положения
21. Вручение нагрудного знака и почетного диплома производится в торжественной обстановке председателем Комитета или в коллективе, где работает награждаемое лицо.
22. В случае поощрения работников отрасли земельных отношений, геодезии и картографии соответствующая кадровая служба вносит запись о поощрении в трудовую книжку, с указанием даты и номера приказа.
23. Учет всех видов поощрений работников и трудовых коллективов осуществляется кадровой службой Комитета.
Приложение 1
к Отраслевой системе
поощрения
Описания нагрудных знаков
Нагрудный знак "Құрметті жерге орналастырушы", "Құрметті геодезист" или "Құрметті картограф" изготавливаются в виде подвески и колодки, соединенных между собой кольцом желтого цвета.
Планка изготавливается в прямоугольной форме из металла желтого цвета (латунь) с муаровой лентой голубого цвета.
Подвеска имеет форму круга диаметром три сантиметра, изготавливается из металла желтого цвета (латунь), фон матированный.
В середине подвески размещается фрагмент символики Государственного Флага Республики Казахстан - солнце с лучами. Фон блестящий, буквы и изображения выступающие, матированные.
По кругу медали размещается надпись золотистого цвета: "Құрметті жерге орналастырушы", "Құрметті геодезист" или "Құрметті картограф". Фон матированный, буквы выступающие и блестящие.
На оборотной стороне нагрудного знака (реверс) выбит регистрационный номер.
Приложение 2
к Отраслевой системе
поощрения
Форма
Республика Казахстан
________________________________________________________________
(место выдачи)
НАГРАДНОЙ ЛИСТ

10. "Құрметті геодезист" төсбелгісімен саланы дамытуға жеке үлесін қосқан және геодезия саласындағы көп жылдық еңбегі үшін геодезия және картография саласының жұмыскерлері марапатталады.
11. "Құрметті картограф" төсбелгісімен саланы дамытуға жеке үлесін қосқан және картография саласындағы көп жылдық еңбегі үшін геодезия және картография саласының жұмыскерлері марапатталады.
12. Төсбелгілерімен жер қатынастары, геодезия және картография саласында кемінде жеті жыл жұмыс өтілі бар жер қатынастары, геодезия және картография саласының жұмыскерлері марапатталады.
Ерекше жағдайларда төсбелгілермен жерге орналастыру, геодезия және картография қызметін жетілдіруге белсенді қатысқаны және инновациялық технологияларды енгізгені үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар марапатталады.
13. Төсбелгімен марапатталған адамдарға осы Жүйеге 3-қосымшада көрсетілген сипаттамаға сәйкес куәлік беріледі.
14. Төсбелгі кеуденің оң жағына мемлекеттік наградалардан төмен тағылады.
15. Төсбелгімен қайта марапатталмайды.
4-тарау. Құрмет дипломдарымен марапаттау шарттары
16. "Үздік жерге орналастырушы" құрмет дипломымен жерге орналастыру саласындағы мінсіз еңбегі, лауазымдық міндеттерін дұрыс және адал орындағаны үшін жер қатынастары саласындағы жұмыскерлер марапатталады.
17. "Үздік геодезист" құрмет дипломымен жер қатынастары, геодезия саласындағы мінсіз еңбегі, лауазымдық міндеттерін дұрыс және адал орындағаны үшін геодезия және картография саласының жұмыскерлер марапатталады.
18. "Үздік картограф" құрмет дипломымен картография саласындағы мінсіз еңбегі, лауазымдық міндеттерін дұрыс және адал орындағаны үшін геодезия және картография саласының жұмыскерлері марапатталады.
19. Құрмет дипломдарымен осы салада кемінде үш жыл еңбек өтілі бар жер қатынастары, геодезия және картография саласының жұмыскерлері марапатталады.
20. Бір адам екі рет құрмет дипломымен марапатталуға ұсыныла алмайды.
5-тарау. Қорытынды ережелер
21. Төсбелгіні және құрмет дипломын тапсыру салтанатты жағдайда Комитет төрағасы жүргізеді немесе марапатталатын адам жұмыс істейтін ұжымда жүргізіледі.
22. Жер қатынастары, геодезия және картография саласының жұмыскерлерін көтермелеген жағдайда, кадр қызметі қызметкердің еңбек кітапшасына бұйрықтың шыққан күні мен нөмірін көрсете отырып, тиісті жазба енгізеді.
23. Жұмыскерлер мен еңбек ұжымдарын көтермелеудің барлық түрін есепке алуды Комитеттің кадр қызметі жүзеге асырады.
Көтермелеудің салалық
жүйесіне 1-қосымша
Төсбелгілердің сипаттамасы
"Құрметті жерге орналастырушы", "Құрметті геодезист" немесе "Құрметті картограф" төсбелгісі бір-бірімен сары түсті шығыршықпен қосылған қалып пен салпыншақ түрінде жасалған.
Планкасы көгілдір түсті қатқыл лентасы бар сары түсті металдан (латунь) тік бұрышты пішінде жасалған.
Салпыншақ сары түсті металдан (латунь) жасалған, диаметрі 3 см дөңгелек, фон күңгірттелген.
Салпыншақ ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туының символикасы күн шапағы орналасады. Фон жылтыр, әріптер мен суреттері шығынқы, күңгірттелген түрде болады.
Медальдің жиегінде алтын түспен: "Құрметті жерге орналастырушы", "Құрметті геодезист" немесе "Құрметті картограф" жазулары орналасады, фоны күңгірттелген, әріптер мен суреттері шығынқы және жылтырақ.
Төс белгінің сыртында (реверс) тіркеу нөмірі ойылып жазылған.
Көтермелеудің салалық
жүйесіне 2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
_________________________________________
(берілген жері)
МАРАПАТТАУ ПАРАҒЫ

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________
2. Должность, место работы, службы ______________________________________
(указать точное наименование организации)
3. Пол _________________________________________________________________
4. Год и место рождения _________________________________________________
5. Образование _________________________________________________________
6. Ученая степень, ученое звание __________________________________________
7. Домашний адрес: ______________________________________________________
8. Общий стаж работы ____________________________________________________
9. Стаж работы в отрасли _________________________________________________
10. Стаж работы в отрасли земельных отношений, геодезии и___________________
картографии_____________________________________________________________
11. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
кандидата ______________________________________________________________
12. Кандидатура обсуждена и рекомендована
________________________________________________________________________
(наименование организации,
________________________________________________________________________
дата обсуждения, номер протокола)
Представляется к присвоению ______________________________________________
(наименование вида поощрения)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________              ___________________
Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
"___"___________года
(дата заполнения)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Отраслевой системе
поощрения
Описание удостоверения
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки с твердой
обложкой голубого цвета размером 100х70 миллиметров, выполненный из
материала мундиор.
На внешней стороне удостоверения изображается Государственный
Герб Республики Казахстан, снизу надпись "Куәлік, Удостоверение"
На внутреннем левом вкладыше надпись:
вверху - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті, Комитет по управлению
земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики
Казахстан.
На внутренней стороне удостоверения левого листа имеется рисунок
нагрудного знака.
На правом вкладыше надпись следующего содержания:
__________________________________________
(тегі, фамилия)
__________________________________________
(аты, имя)
__________________________________________
(әкесінің аты, отчество (при его наличии)
куәлік №____
удостоверение
Төс белгісімен марапатталғаны туралы осы куәлік
берілді_______________________
Настоящее удостоверение выдано о том, что он (она) награжден (а)
нагрудным знаком
Төраға__________________________________________________________
Председатель                   (тегі, аты-жөні, қолы)
(фамилия, инициалы, подпись)
"____"_____________ _____жыл
Примечание: фамилия, имя, отчество при его наличии награждаемого
заполняются согласно документу, удостоверяющему его личность, с
обязательным указанием транскрипции на государственном или русском
языках.

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________________
2. Лауазымы, жұмысы, қызмет орны _________________________________________________
(Ұйымның нақты атауын көрсету керек)
3. Жынысы ______________________________________________________________________
4. Туған жылы мен туған жері ______________________________________________________
5. Білімі ________________________________________________________________________
6. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы __________________________________________________
7. Үйінің мекенжайы ______________________________________________________________
8. Жалпы жұмыс өтілі _____________________________________________________________
9. Саладағы жұмыс өтілі ___________________________________________________________
10. Жер қатынастары, геодезия және картография саласындағы еңбек өтілі _________________
11. Кандидат айрықша сіңірген нақты еңбектері көрсетілген мінездеме ____________________
________________________________________________________________________________
12. Кандидатура талқыланды және ұсынылды _________________________________________
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы, талқыланған күні, хаттаманың номері)
_________________________________________________________ марапатталуға ұсынылады
(көтермелеу түрінің атауы)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, бар болған жағдайда)
________________________________________                        __________________
Басшы (тегі, аты, әкесінің аты, бар болған жағдайда)                        (қолы)
жылғы "___"_______________
(толтырылған күні)
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Көтермелеудің салалық
жүйесіне 3-қосымша
Куәліктің сипаттамасы
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр көк түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан дайындалады.
Куәліктің сыртқы жағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, төмен жағында "Куәлік, Удостоверение" деген жазу бар.
Ішкі сол жақ жапсырмада жазба бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті, Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Куәліктің сол жақ бетінің ішкі жағында төсбелгінің суреті бар:
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
__________________________________________
(тегі, фамилия)
__________________________________________
(аты, имя)
__________________________________________
(әкесінің аты, отчество (при его наличии)
куәлік №____
удостоверение
Осы куәлік төсбелгісімен марапатталғаны жөнінде берілді ________________________
Настоящее удостоверение выдано о том, что он (она) награжден (а) нагрудным знаком
Төраға ____________________________________________________________________
Председатель                              (тегі, аты-жөні, қолы)
(фамилия, инициалы, подпись)
" "_____________ _____ жыл
Ескертпе: марапатталатын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлігі бойынша толтырылады және міндетті түрде қазақ және орыс тілдерінде транскрипциясы көрсетіледі.