О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 537 "Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года № 826. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2017 года № 16144
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 537 "Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11347, опубликован 25 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах плавания по внутренним водным путям, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункт 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок движения и маневрирования судов";
в пункт 3 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Плавание судов при ограниченной видимости";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Наблюдение и использование ультракоротковолновой радиосвязи";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Применение огней и знаков судов и плотов";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Звуковые сигналы";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Плавание маломерных и парусных судов";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Плавание судов на участках с кардинальной системой навигационного оборудования";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в правый верхний угол приложения 2 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 3 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в правый верхний угол приложения 4 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 537 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2017 жылғы 30 қарашадағы № 826 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 желтоқсанда № 16144 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 537 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11347 болып тіркелген, 2015 жылғы 25 маусымында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынандай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі су жолдарында жүзу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ішкі су жолдарымен жүзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-23) тармақшасына сәйкес әзірленді, ішкі су жолдары бойынша жүзу тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Кемелердің қозғалысы және маневр жасау тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кемелер навигациялық жабдықтаудың латералды жүйесіндегі су жолдарымен жүзген кезде навигациялық жағдайдың белгілері бойынша бағдарлай отырып, кеме жүрісі шегінде қозғалады. Навигациялық жағдай су көлігіндегі уәкілетті бақылау органының аумақтық бөлімшесі бекітетін, кемелер немесе құрамдар габариттері мен су жолының белгіленген арақатынасын сақтай отырып, кеме жүргізуші кеменің немесе құрамның белгіден белгіге қозғалысын қамтамасыз ете алатындай етіп жасалады.
Белгіленген кеме жүрісінен тыс, сондай-ақ кеме жүрісі жабдықталмаған су жолдарында (олар кеме қатынасы үшін жарамды болған жағдайда) жол жұмыстарын атқаратын немесе бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың кемелері жүзе алады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Көріну мүмкіндігі шектеулі кезде кемелердің жүзуі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Ультрақысқа толқынды радиобайланысты бақылау және пайдалану";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Кемелер мен салдардың оттары мен белгілерін қолдану";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Дыбыс сигналдары";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Шағын көлемді және желкенді кемелердің қозғалысы";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Кемелердің навигациялық жабдықтаудың түбегейлі жүйесі бар учаскелерде жүзу";
1-қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-қосымшаның оң жақ бұрышында орналасқан сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларына 1-қосымша";
2-қосымшаның оң жақ бұрышында орналасқан сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларына 2-қосымша";
3-қосымшаның оң жақ бұрышында орналасқан сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларына 3-қосымша";
4-қосымшаның оң жақ бұрышында орналасқан сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларына 4-қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

На наведенном наплавном мосту по всей его длине устанавливаются белые огни на высоте не менее 2 метров над настилом моста, через каждые 50 метров, но не менее трех огней. Огни должны быть видимы по горизонту на 360 градусов на расстоянии не менее 4 километров.
Цветные огни - указатели на наведенном мосту должны быть включены.
Регулирование пропуска судов через наплавные мосты осуществляется владельцами мостов с помощью семафорной сигнализации.
3. Плавучие знаки
Наименование и назначение знаков, вид и окраска сигнальных фигур, характер и цвет огней
Кромочный
Обозначает кромку судового хода
Примечание: допускается применение проблесковых огней на знаках одной кромки и постоянных огней на знаках другой кромки
Поворотный
Указывает поворот судового хода
Знак опасности
Обозначает особо опасные места у кромок судового хода (затопленные сооружения, оголовки дамб) и дублирует кромочный знак.
Свальный
Обозначает свальное течение, не совпадающее с направлением судового хода.
Устанавливается на стороне, противоположной свалу, выше по течению.
Разделительный
Обозначает разделение судового хода
Осевой
Обозначает ось судового хода (делит его не две полосы движения)
Поворотно-осевой
Обозначает поворот оси судового хода влево и вправо
Примечание: если у плавучего знака устанавливают ледовый буй или веху, то их окрашивают как основной знак.
Общее указание. Щиты береговых знаков и плавучие знаки белого цвета могут быть окрашены в желтый цвет.
4. Плавучие знаки международной системы МАМС для региона А, применяемые на внутренних водных путях
Кардинальные знаки
Кардинальные знаки предназначены для ограждения навигационных опасностей. Знаки вокруг опасности выставляются по принципу ограждения ее относительно стран света (по четырем главным направлениям по компасу). При этом горизонт вокруг ограждаемой опасности условно делится на четыре сектора: северный (между румбами NW и NЕ); восточный (между румбами NЕ и SЕ); южный (между румбами SЕ и SW); западный (между румбами SW и NW).
Кардинальные знаки выставляют в одном, нескольких или во всех секторах одновременно для обозначения стороны (сторон), с которой (которых) следует обходить ограждаемую опасность.
Знаки, ограждающие отдельные опасности малых размеров
Знаки отдельных опасностей малых размеров выставляются непосредственно над ограждаемой опасностью.
5. Информационные знаки
Запрещающие
Обозначают зону подводного перехода, где запрещено отдавать якоря, опускать цепи - волокуши, лоты.
Якоря не бросать
Примечания:
1. Знаки устанавливают на расстоянии 100 метров и выше и ниже (по течению) от оси подводных переходов.

Ашылған жүзбелі көпірде оның бүкіл ұзындығы бойынша көпір төсеміүстінен кемінде 2 метр биіктікте, әрбір 50 метр сайын ақ оттар, бірақ кемінде үш оттан орнатылады. Оттар көкжиек бойынша 360 градусқа кемінде 4 километр қашықтықта көрінетін болуы тиіс.
Түрлі-түсті нұсқағыш – оттар ашылған көпірде іске қосылған болуы тиіс.
Жүзбелі көпірлер арқылы кеме өтуін реттеуді семафор сигнал беру көмегімен көпірлер иелері жүзеге асырады.
3. Жүзу белгілері
Белгілердің атауы мен мақсаттылығы, сигналдық фигуралардың түрі мен боялуы, оттардың сипаты мен түсі
Жиектік
Кеме жүрісі жиегін белгілейді
Сол жақ жиекте
Оң жақ жиекте
Ескертпе: бір жиек белгілерінде жарқылдауық оттарды және екінші жиек белгілерде тұрақты оттарды қолдануға рұқсат етіледі
Бұрылмалы
Кеме жүрісінің бұрылуын көрсетеді
Қауіптілік белгілері
Кеме қатынасы жиектерінде аса қауіпті жерлерді белгілейді (суға батқан құрылыстар, дамба бастары) және жиектік белгіні қайталайды
Свалдық
Кеме жүрісі бағытымен сәйкес келмейтін свалдық ағысты белгіледі.
Свалға қарама-қарсы жаққа ағыс бойынша жоғары орнатылады.
Бөлетін
Кеме жүрісін бөлуді белгілейді
Осьтік
Кеме жүрісінің осін білдіреді (оны екі қозғалыс жолағына бөледі)
Бұрма-осьтік
Кеме жүрісінің солға және оңға бұрылуын білдіреді
Ескертпе: егер жүзу белгісіне мұз буйлары мен таяқ орнатылса, онда олар негізгі белгі ретінде боялады.
Жалпы нұсқау. Жағалау белгілерінің қалқандары мен ақ түсті жүзу белгілері сары түске боялуы мүмкін.
4. Ішкі су жолдарында қолданылатын А өңірлері үшін МАМС халықаралық жүйесінің жүзу белгілері
Түбегейлі белгілер
Түбегейлі белгілер навигациялық қауіптерді қоршауға арналған. Қауіптер айналасындағы белгілер әлем елдеріне (компастың төрт басты бағыты бойынша) қатысты қоршау қағидатымен қойылады. Бұл ретте қоршалатын қауіп айналасындағы көкжиек шартты түрде мынадай төрт секторға бөлінеді: солтүстік (NW және NЕ румбалары арасында); шығыс (NЕ және SЕ румбалары арасында); оңтүстік (SЕ және SW румбалары арасында); батыс (SW және NW румбалары арасында).
Түбегейлі белгілер қоршалатын қауіпті айналып өтетін жақты (жақтарды) білдіру үшін бір уақытта бір, бірнеше немесе барлық секторларда қойылады.
Жекелеген шағын өлшемді қауіптерді қоршайтын белгілер
Жекелеген шағын өлшемді қауіптердің белгілері қоршалатын қауіптің тікелей үстіне қойылады.
5. Ақпараттық белгілер
Тыйым салатын
Зәкір салуға, шынжырларды сүйрегішті, лоттарды түсіруге тыйым салынатын су асты өткелдері аймағын белгілейді.
Зәкірді тастауға болмайды
Ескертпелер:
1. Белгілер су асты өткелдерінің осінен 100 м қашықтықта және одан жоғары және төмен (ағыс бойынша) қойылады.

2. Знаки ставят попарно так, чтобы каждая пара образовывала поперечный створ. На каналах и участках рек в районе населенных пунктов при ширине русла до 500 метров допускается установка по одному знаку на оси перехода на каждом берегу.
3. На водных путях с шириной русла до 500 метров створ из знаков ставят на том берегу, на котором они лучше видны с судов.
4. При ширине водного пути более 500 метров створы знаков устанавливаются на обоих берегах.
5. Если судовой ход расположен вдоль ходового берега, створы из знаков устанавливают на этом берегу независимо от ширины водного пути.
Расхождение и обгон составов запрещены!
Для обозначения участка судового хода, где запрещены обгон и расхождение составов и крупных судов длиной более 120 метров.
Расхождение и обгон запрещены!
Для обозначения участка судового хода, где обгон и расхождение запрещены.
Не создавать волнение!
Для обозначения участков водного пути, где запрещено создавать волнение.
Движение мелких плавсредств запрещено!
Для обозначения участка, где на судовом ходу запрещено движение маломерных судов (на рейдах, в подходных каналах, у причалов).
Семафор
Для обозначения участков с односторонним (поочередным) движением судов, а также для регулирования движения через разведенные пролеты наплавных мостов.
Светофор
Для регулирования движения судов в районе шлюзов, заградительных ворот, паромных канатных переправ.
Огни
Общее указание. Запрещающие знаки "Расхождение и обгон составов запрещены!", "Расхождение и обгон запрещены!", "Не создавать волнения!", "Движение мелких плавсредств запрещено!", "Семафор" устанавливаются в начале и конце участка, на который распространяется их действие, в местах наиболее удобных для наблюдения с судов.
Предупреждающие и предписывающие
Внимание!
Для обозначения участков судоходного пути, где необходимо соблюдать особую осторожность.
Пересечение судового хода
Для обозначения мест пересечения судового хода судовыми и паромными переправами. Устанавливаются выше и ниже переправы.
Скорость ограничена
Для обозначения участков, где скорость водоизмещающих судов ограничена (каналы, аванпорты, рейды). Цифра показывает максимальную допустимую скорость в километрах в час.
Соблюдать надводный габарит
Для обозначения надводного и мостового перехода с ограниченной высотой над уровнем воды.
Примечания:
1. Показывает максимальную проходную высоту надводного перехода, высоту подмостового габарита судоходного пролета моста от расчетного (высокого) судоходного уровня воды (в метрах). Значение проходной высоты надводного перехода дается с учетом установленных запасов и максимального провиса проводов.

2. Белгілер жұп-жұбымен әрбір жұп көлденең тұстама құрайтындай етіп қойылады. Елді мекендер ауданында каналдар мен өзендер учаскелерінде арна ені 500 метр дейін болған кезде әрбір жағалауда өткел осіне бір-бір белгіден орнатуға жол беріледі.
3. Арна ені 500 метр дейін болған су жолдарында белгілерден тұратын тұстамаларды кемеден жақсы көрінетін жағалауға қояды.
4. Су жолының ені 500 метр артық болған кезде белгілер тұстамалары екі жағалауға да орнатылады.
5. Егер кеме жүрісі жүріс жағалауының бойында орналасқан болса, белгілерден тұратын тұстамалар су жолының еніне қарамастан бір жағалауға ғана орнатылады.
Құрамдардың бөлініп кетуі мен басып озуына тыйым салынған!
Құрамдар мен ұзындығы 120 метр асатын ірі кемелердің бөлініп кетуі мен басып озуы тыйым салынған кеме жүрісінің учаскесін белгілеу үшін.
Бөлініп кету мен басып озуға тыйым салынған!
Басып озу мен бөлініп кету тыйым салынған кеме жүрісі учаскесін белгілеу үшін.
Толқындатуға болмайды!
Толқындатуға тыйым салынған су жолы учаскелерін белгілеу үшін.
Ұсақ жүзу құралдарының қозғалысына тыйым салынған!
Кеме жүрісінде шағын кемелер қозғалысына (рейдтерде, кіреберіс каналдарда, айлақтарда) тыйым салынған учаскелерді белгілеу үшін.
Семафор
Кемелер бір жақты қозғалатын (кезек-кезегімен) учаскелерді белгілеу, сондай-ақ жүзбелі көпірлердің бөлініп кеткен аралықтары арқылы қозғалысты реттеу үшін.
Жүру төменнен және жоғарыдан жабық
Бағдаршам
Шлюздер, қоршау қақпалары, паромды арқанды өткелдер ауданында кемелер қозғалысын реттеу үшін.
Оттар
Жалпы нұсқау. "Құрамдардың бөлініп кетуі мен басып озуына тыйым салынған!", "Бөлініп кету мен басып озуға тыйым салынған!", "Толқындатуға болмайды!", "Ұсақ жүзу құралдарының қозғалысына тыйым салынған!", "Самафор" деген тыйым салу белгілері олар қолданылатын учаскенің басында және соңында, кемелерден байқау үшін неғұрлым қолайлы орындарда орнатылады.
Ескертетін және ұйғарым беретін Назар аударыңыздар!
Ерекше сақтану қажет кеме жүрісі жолының учаскелерін белгілеу үшін.
Кеме жүрісінің қиылысуы
Кемелік және паромды өткелдермен кеме жүрісінің қиылысатын орындарын белгілеу үшін. Өткелдер жоғары және төмен орнатылады.
Жылдамдық шектелген
Су ығыстырғыш кемелердің жылдамдығы шектеулі учаскелерді (каналдар, аванпорттар, рейдтер) белгілеу үшін. Цифрлар барынша рұқсат етілетін жылдамдықты сағатына километрмен көрсетеді.
Су үсті габаритін сақтау керек
Су деңгейінен шектеулі биіктіктегі су үсті және көпір өтпе жолын белгілеу үшін.
Ескертпелер:
1. Су үсті өткелінің барынша өткізу биіктігін, кеме жүру аралығының көпір асты габаритінің биіктігін судың (метрмен) есепті (жоғары) кеме жүретін деңгейінен биіктігін көрсетеді. Су үсті өткелінің өткізу биіктігінің мәні сымдардың белгіленген қоры мен барынша тұруын ескере отырып, беріледі.

2. Знаки устанавливаются на обоих берегах в 100 метров выше и ниже (по течению) от места расположения перехода.
3. При расположении на участке водного пути группы переходов с расстояниями между соседними переходами до 500 метров всю группу обозначают знаками как один переход.
4. При ширине реки до 100 метров знаки устанавливают на одном берегу на оси перехода. При этом допускается установка сигнального щита на одной из опор перехода на высоте не менее 4 метров.
5. Допускается не указывать высоту перехода в случае, если его высота в течении всего навигационного периода превышает более чем на 6 метров надводную высоту самых высоких судов.
6. На мосту знаки устанавливают на опоре или пролетном строении.
Указательные
Указатель рейда (рейдовый знак)
Для обозначения границы рейда
Примечания:
1. Знаки устанавливают попарно, образуя поперечный створ.
2. Цифра на переднем створном знаке показывает количество судов, допускаемое к постановке по ширине акватории рейда.
3. При наличии нескольких рейдов делается их нумерация. Порядковый номер рейда указывается на щите заднего знака.
4. Допускается установка дополнительных щитов, на которых стрелка указывает направление рейда, а цифра – длину рейда (в метрах).
Место оборота судов
Указывает участок, где осуществлять обороты судов наиболее безопасно.
Пост судоходной инспекции
Для обозначения мест базирования подразделений судоходной инспекции.
Указатель расстояний
Для обозначения расстояния (километража)
Примечание: число показывает расстояние в километрах по отсчету, принятому на навигационной карте.
Указатель местности
Для обозначения притоков, населенных пунктов, границ бассейновых управлений пути и управлений судоходных каналов, а также их подразделений.
Общее указание. Предупреждающие знаки "Внимание!" и "Скорость ограничена!" устанавливаются в начале и конце участка, на который распространяется их действие, в местах, наиболее удобных для наблюдения с судов.
Сигнальные мачты
Для информации судоводителей о габаритах судового хода
Примечание:
На верхнем щите сигнальной мачты указывают километраж верхней и нижней границ участка. На нижнем щите – километраж лимитирующих перекатов (выше и ниже места установки мачты).
Все сигнальные фигуры сигнальных мачт окрашивают в белый цвет на темном фоне и в черный цвет на белом фоне, кроме большого шара, обозначающего глубину 20 сантиметров (ширину 20 метров), который всегда окрашивают в красный цвет.
Стоповый сигнал
Для обозначения полезной длины камер щлюзов и границы зоны швартовки (остановки) судов в подходных каналах к шлюзам.

2. Белгілер екі жағалауда өткел орналасқан жерден 100 метр жоғары және төмен (ағыс бойынша) орнатылады.
3. Су жолы учаскесінде жапсарлас өткелдердің арасы 500 метрге дейін арақашықтықтағы бір топ өткелдер орналасқан кезде барлық топты бір өткел ретінде белгілейді.
4. Өзен ені 100 метрге дейін болған кезде белгілер бір жағалауда өткелдің осіне орнатылады. Бұл ретте өткел тіректерінің бірінде кемінде 4 метр биіктікте сигнал беру қалқанын орнатуға жол беріледі.
5. Егер өткел биіктігі бүкіл навигация кезеңінде ең биік кемелердің су үсті биіктігінен 6 метр асатын болса, оның биіктігін көрсетпеуге жол беріледі.
6. Көпірде белгілер тіректе немесе аралық құрылыста орнатылады.
Нұсқағыштар
Рейдті нұсқағыш (рейдтік белгі)
Рейдтің шекарасын белгілеу үшін
Ескертпелер:
1. Белгілер жұп-жұбымен көлденең тұстаманы құрып орналастырылады.
2. Алдыңғы тұстама белгідегі цифрлар рейд акваториясының ені бойынша қоюға рұқсат етілген кемелердің санын көрсетеді.
3. Бірнеше рейдтер болған кезде олар нөмірленеді. Рейдтің реттік нөмірі артқы белгінің қалқанында көрсетіледі.
4. Жебелермен рейд бағыты, ал цифрлармен рейд ұзындығы (метрмен) көрсетілетін қосымша қалқандарды орнатуға жол беріледі.
Кемелердің айналатын орны
Кемелердің айналуын жүзеге асыру неғұрлым қауіпсіз учаскені көрсетеді.
Кеме қатынасы инспекциясының посты
Кеме қатынасы инспекциясы бөлімшелерінің орналасу орындарын белгілеу үшін.
Ара қашықтықты нұсқағыш
Арақашықтықты (километражды) белгілеу үшін
Ескертпе: сан навигациялық картада қабылданған есептеу бойынша километрмен арақашықтықты көрсетеді.
Жергілікті жерді нұсқағыш
Ағындарды, елді мекендерді, жолдың бассейндік басқармалары мен кеме қатынасы каналдарының басқармалары, сондай-ақ олардың бөлімшелері шекараларын белгілеу үшін.
Жалпы нұсқау. "Назар аударыңыздар!" және "Жылдамдық шектеулі!" деген ескерту белгілері олар қолданылатын учаскенің басында және соңында, кемелерден бақылау үшін неғұрлым қолайлы орындарда орнатылады.
Сигнал мачталары
Кеме жүрісінің габариттері туралы кеме жүргізушілерді хабарландыру үшін.
Ескертпе:
Сигнал беру мачтасының жоғары қалқанында учаскенің жоғары және төменгі шекараларының километражы көрсетіледі. Төменгі қалқанда – лимиттеуші қайраңдардың километражы (мачта орнатылатын орыннан жоғары және төмен).
Сигналдық мачталардың барлық сигналдық фигуралары әрқашан қызыл түске боялатын, 20 сантиметр (ені 20 метр) тереңдікті белгілейтін үлкен шардан басқа, күңгірт реңкте ақ түске және ақ реңкте қара түске боялады.
Тоқтату сигналы
Шлюздер камераларының пайдалы ұзындығын және шлюздерге кіреберіс каналдарда кемелерді арқанмен байлап бекіту (тоқтату) аймағының шекарасын белгілеу үшін.

Выполняются в виде вертикальной полосы красного цвета шириной 0,2-0,4 метра, длиной не менее 1,5 метра, наносимой на парапетах и стенках камеры шлюзов и причальных сооружений шлюзов.
Огонь
Примечания:
1. Допускается применение сигнальных щитов с надписью "Стоп".
2. Допускается нанесение надписи "Стоп" на стенах камер и причальных сооружений рядом с красной полосой.

Шлюздер камераларының және шлюздердің айлақтық құрылыстарының парапеттері мен қабырғаларына түсірілетін ені 0,2-0,4 метр, ұзындығы кемінде 1,5 метр қызыл түсті тік жолақ түрінде орындалады.
Ескертпелер:
1. "Тоқта" деген жазуы бар сигнал беру қалқандарын қолдануға жол беріледі.
2. "Тоқта" деген жазуды камералар мен айлақтық құрылыстардың қабырғаларына қызыл жолақпен қатар түсіруге жол беріледі.