Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Шортандинском районе на 2018-2019 годы
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 20 декабря 2017 года № С-22/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 29 декабря 2017 года № 6261. Утратило силу решением Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 28 апреля 2018 года № С-27/3
Сноска. Утратило силу решением Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 28.04.2018 № С-27/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Шортандинском районе на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
Е.Жапаров
Секретарь
районного маслихата
Д.Отаров
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Шортандинского района Г.Садвокасова
20.12.2017 г.
Утвержден
решением Шортандинского
районного маслихата
от 20 декабря 2017 года
№ С-22/3
План по управлению пастбищами и их использованию в Шортандинском районе на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шортандинском районе на 2018-2019 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2018-2019 жылдарға арналған Шортанды ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № С-22/3 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 желтоқсанда № 6261 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2018 жылғы 28 сәуірдегі № С-27/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 28.04.2018 № С-27/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңдарына сәйкес, Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2018-2019 жылдарға арналған Шортанды ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
сессия төрағасы
Е.Жапаров
Аудандық мәслихаттың
хатшысы
Д.Отаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Шортанды ауданының әкімі Г.Сәдуақасова
20.12.2017 ж.
Шортанды аудандық мәслихатының
2017 жылғы 20 желтоқсандағы
№ С-22/3 шешімімен
бекітілген
2018-2019 жылдарға арналған Шортанды ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары
Шортанды ауданында 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Шортандинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Шортандинском районе имеются 9 сельских округов, 2 поселка и 30 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Шортандинского района 467 564 гектар, из них пастбищные земли – 146 618 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 111 736,5 гектар;
земли населенных пунктов - 31 415,5 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 262 гектар;

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шортанды ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын калыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып кабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шортанды ауданында 9 ауылдық округ, 2 кент және 30 ауылдық елді мекендер бар.
Шортанды ауданы аумағының жалпы көлемі 467 564 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 146 618 гектар.
Санаттар бойынша жерлер:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 111 736,5 гектар;
елді мекен жерлері - 31 415,5 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметіне, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 262 гектар;

земли лесного фонда - 3 204 гектар.
По природным условиям территория Шортандинского района находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

орман қорының жерлері - 3 204 бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Шортанды ауданының аумағы дала аймағының маңында және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық аймақтарда орналасқан: континенттілік барлық ерекшеліктерімен сипатталатын болмашы қоңыржай жылы құрғақ (орталық және оңтүстік бөлік) және қоңыржай жылы құрғақ (солтүстік бөлігі): қатты ұзақ қыста, қысқа қоңыржай ыстық жазда, қысқы және жазғы температураларының кенеттен ауысуында, аз мөлшердегі жылдық жауын-шашында.
Топырақтар көбінесе ауыр сазды гүмүсті төменгі оңтүстік қара болып табылады.

на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Шортандинского района
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2018
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2019
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
в Шортандинском районе
на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
в Шортандинском районе
на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Шортандинского района не имеется.
Андреевский сельский округ
Петровский сельский округ
сельский округ Бозайгыр
сельский округ Бектау
Новоселовский сельский округ
Дамсинский сельский округ
Пригородный сельский округ
Новокубанский сельский округ
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
в Шортандинском районе
на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Новоселовский сельский округ - 679 гектар
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
в Шортандинском районе
на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Раевский сельский округ - 575 гектар
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию
в Шортандинском районе
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2018 году
Количество загонов в 2019 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Андреевский
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
2
Дамсинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
3
Бозайгыр
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
4
Бектау
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
5
Новокубанкий
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
6
Новоселовкий
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
7
Петровский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
8
Пригородный
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
9
Раевский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
10
Поселок Шортанды
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
11
Поселок Жолымбет
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.

2018-2019 жылдарға арналған
Шортанды ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Шортанды ауданы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2018
көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
күзгі мезгіл 3
демалатын қаша
2019
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
күзгі мезгіл 3
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – жылына қашаларды пайдалану кезегі.
2018-2019 жылдарға арналған
Шортанды ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
2018-2019 жылдарға арналған
Шортанды ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұрығымен бектіліген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9 тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген) анықталады.
Шортанды ауданының аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Андреевка ауылдық округі
Петровка ауылдық округі
Бозайғыр ауылдық округі
Бектау ауылдық округі
Новоселовка ауылдық округі
Дамса ауылдық округі
Раевка ауылдық округі
Пригородный ауылдық округі
Новокубанка ауылдық округі
2018-2019 жылдарға арналған
Шортанды ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Новоселовка ауылдық округі – 679 гектар
2018-2019 жылдарға арналған
Шортанды ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6 қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
2018-2019 жылдарға арналған
Шортанды ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтердің атауы
2018 жылғы қашалар саны
2019 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Андреевка
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
2
Дамса
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
3
Бозайғыр
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
4
Бектау
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
5
Новокубанка
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
6
Новоселовка
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
7
Петровка
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
8
Пригородное
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
9
Раевка
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
10
Шортанды кенті
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
11
Жолымбет кенті
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескертпе: аббревиатуралардың мағынасы:
КЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКМ– жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДҚ – демалатын қаша.