Об утверждении Правил забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Жамбылской области
Решение Жамбылского областного маслихата от 6 октября 2017 года № 15-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 1 ноября 2017 года № 3568
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Жамбылской области.
2. Признать утратившим силу решение Жамбылского областного маслихата от 22 сентября 2011 года № 39-9 "Об утверждении Правил забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-бытовом водоснабжении населения Жамбылской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1796, опубликовано в областной газете "Знамя труда" от 29 октября 2011 года № 225 (17527)).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Жамбылского областного маслихата по вопросам развития агропромышленности, экологии и природопользования.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь
областного маслихата областного маслихата
А. Нуржанов Б. Карашолаков
Лист согласования к решению маслихата Жамбылской области "Об утверждении Правил забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Жамбылской области" №15-8 от "6" октября 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
И.Абишев
6 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель департамента охраны
общественного здоровья Жамбылской области
Комитета охраны общественного здоровья
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Б.Жаркынбеков
6 октября 2017 года
Утверждено решением
Жамбылского областного
маслихата от "6" октября
2017 года № 15-8
Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Жамбылской области

Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесін бекіту туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы 6 қазандағы № 15-8 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 1 қарашада № 3568 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде тұпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 92 бабының 2 тармағына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесі бекітілсін.
2. "Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесін бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 39-9 шешімінің (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №1796 болып тіркелген, 2011 жылғы 29 қазандағы № 181 (17472) "Ақ жол" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау Жамбыл облыстық мәслихаттың агроөнеркәсіпті дамыту, экология және табиғатты пайдалану мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң колданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы хатшысы
А. Нұржанов Б. Қарашолақов
Жамбыл облыстық мәслихатының 2017 жылғы "6" қазандағы "Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесін бекіту" туралы" № 15-8 шешіміне келісім парағы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы
министрлігі Су ресурстары комитетінің
төрағасы
И.Әбішев
6 қазан 2017 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігі Қоғамдық денсаулық
сақтау комитетінің Жамбыл облысы
қоғамдық денсаулық сақтау
департаментінің басшысы
Ж.Жарқынбеков
6 қазан 2017 жыл
Жамбыл облыстық мәслихатының
2017 жылғы "6" қазандағы
№15-8 шешімімен бекітілген
Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау кезiнде жер үстi және жер асты су объектiлерiнен су алу ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Жамбылской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок забора воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения Жамбылской области.
Правила распространяются на физические и юридические лица, осуществляющие услуги по нецентрализованному водоснабжению населения в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки, а также для обеспечения собственных нужд.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) питьевое и (или) хозяйственно-питьевое водоснабжение (далее – питьевое водоснабжение) – технологический процесс, обеспечивающий забор, подготовку, хранение, транспортировку и подачу питьевой воды водопотребителям;
2) нецентрализованное водоснабжение - сооружения, предназначенные для забора питьевой воды без подачи ее к местам расходования, открытые для общего пользования или находящиеся в индивидуальном пользовании;
3) водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
4) шахтный колодец - вертикальная горная выработка, глубина которой больше поперечного сечения, созданная для забора подземных вод в целях водоснабжения, осушения горных пород и отвода с поверхности земли атмосферных и поверхностных вод;
5) каптажное сооружение - инженерно-техническое сооружение, обеспечивающее на естественном выходе подземных вод вскрытие и вывод их на поверхность земли с целью использования.
2. Требования к забору воды из поверхностных и подземных водных объектов при нецентрализованном питьевом водоснабжении населения
4. Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению, а также качество питьевой воды нецентрализованных водоисточников по своему составу и свойствам должны соответствовать Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года №209 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10774).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауыз сумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алу Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2003 жылдың 9 шілдедегі Су Кодексінің 92 бабының 2 тармағына сәйкес әзірленді және Жамбыл облысының халқын орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алудың тәртібін анықтайды.
2. Ереже халықты орталықтандырылмаған сумен жабдықтау бойынша тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде қызметтерді жүзеге асыратын және өз мұқтаждықтары үшін жеке және заңды тұлғаларға таралады.
3. Ережелерде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауызсумен және (немесе) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау (бұдан әрі – ауызсумен жабдықтау) - ауызсуды алуды, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды және су тұтынушыларға беруді қамтамасыз ететін технологиялық процесс;
2) орталықтандырылмаған сумен жабдықтау-суды шығындау орындарына бермей, жинауға арналған, жалпы пайдалану үшін ашық немесе жеке пайдаланылатын құрылыстар;
3) су жинағыш құрылыс - суды тұтынушыларға жеткізу мақсатында су жинайтын құрылыстар мен құрылғылардың кешені.
4) шахта құдығы - сумен жабдықтау, тау-кен жыныстарын құрғату және жер бетінен атмосфералық және жер үсті суларын бұру мақсатында жер асты суларын алу үшін құрылған тереңдігі көлденең кесігінен үлкенірек тік тау-кен қазындысы;
5) шегендеу құрылысы - табиғи жолмен шығып жатқан жер асты суларының ашылуын және пайдалану мақсатында олардың жер бетіне шығарылуын қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрылыс.
2. Орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жер үсті және жер асты су объектілерінен су алуға қойылатын талаптар
4. Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-сумен жабдықтауға қойылатын санитариялық- эпидемиологиялық талаптар, сондай-ақ орталықтандырылмаған су көздерінің ауыз су сапасы өзінің құрамы мен қасиеті бойынша "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 209 бұйрығымен бекітілген "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10774 болып тіркелген) сәйкес болуы тиіс.

5. Не требуется разрешения на специальное водопользование при использовании следующих водозаборных сооружений: шахтных и трубчатых фильтровых колодцев глубиной до двадцати метров, а также каптажных сооружений, работающих без принудительного понижения уровня с изъятием воды во всех случаях не более пятидесяти кубических метров в сутки из первого от поверхности водоносного горизонта, не используемого для централизованного водоснабжения.
3. Порядок обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами
6. При нецентрализованном питьевом водоснабжении населения физические и юридические лица вправе забирать воду непосредственно из поверхностных и подземных водных объектов при наличии положительного заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целом на эти водные объекты с обязательной регистрацией водопользования местным исполнительным органом области в порядке, установленном уполномоченным органом.
7. Обязательная регистрация водопользования производится соответствующим местным исполнительным органом по месту нахождения водного объекта в соответствии с Правилами обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства от 18 апреля 2012 года №19-02/183 "Об утверждении Правил обязательной регистрации водопользования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы".

5. Арнайы су пайдалануға мынадай су тарту құрылыстарын: тереңдiгi жиырма метрге дейiнгi шахталы және құбырлы сүзгiлi құдықтарды, сондай-ақ орталықтандырылған сумен жабдықтау үшiн пайдаланылмайтын су тұтқыш қабаттың үстiңгi бетінің бiрiншiсінен тәулiгiне барлық жағдайда елу текше метрден көп емес су алынып, деңгейi мәжбүрлi төмендетiлмей жұмыс iстейтiн шегендеу құрылыстарын пайдалану кезiнде рұқсат талап етiлмейдi.
3. Жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу тәртібі
6. Халықты орталықтандырылмаған ауызсумен жабдықтау кезінде жеке және заңды тұлғалар уәкілетті орган белгілеген тәртіппен облыстың жергілікті атқарушы органы су пайдалануды міндетті түрде тіркеп, тұтастай алғанда осы су объектілеріне халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысы болғанда тікелей жер үсті және жер асты су объектілерінен су алуға құқылы.
7. Су пайдалану міндетті тіркеуді су объектісінің орналасқан жері бойынша "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалануды міндетті тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 18 сәуірдегі №19-02/183 бұйрығымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының су пайдалану міндетті тіркеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 21 маусымда №15240 болып тіркелген) сәйкес тиісті жергілікті атқарушы орган жүргізеді.