Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Байзакскому району на 2017-2018 годы
Решение Байзакского районного маслихата Жамбылской области от 23 октября 2017 года № 19-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 13 ноября 2017 года № 3579
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном госудаственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Байзакскому району на 2017-2018 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросу экологии, природных ресурсов, здравоохранения, по делам семьи и женщин, вопросы социальной защиты населения и инвалидов с низким уровнем дохода.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого офицального опубликования.
Председатель сессий
районного маслихата Г. Туралиева
Секретарь
районного маслихата Н. Тлепов
Утвержден решением
Байзакского районного маслихата
от 23 октября 2017 года за № 19-4
Введение к плану по управлению пастбищами и их использованию по Байзакскому району на 2017-2018 годы
Байзакский район – административная единица в юго-западной части Жамбылской области. Образован в 1938 году. Общая площадь района составляет 446021 гектар. Количество жителей 102380 человек. На территории района 43 населенных пункта объединены в 18 сельских округов. Районный центр – село Сарыкемер, расположен в 12 км. от областного центра.
Байзакский район специализируется на животноводчестве и растениеводстве, выращивает бахчевые культуры. На производственно –экономическое развитие района влияет его близкое расположение к областному центру.
Самая высокая точка района на юге (1637 метр). Северную часть занимают пески Мойынкум, юго - западную часть - долина реки Талас.Климат континентальный. Зима сравнительно мягкая, лето жаркое, знойное. Средняя температуры в январе -6-9°С и в июле 23- 26°С. Осадков выпадает 150—300 мм в год.
По территории района с севера на юг протекает река Талас. Есть такие озера как Карабакыр, Кенес-2, Жиеналы, Войнское, Юбилейное, Сарыбалдак, Шалке, Каракайнар. Земли горно-луговые, лугово-сероземы, лугово-болотные. Растет полынь, типчак, терискен, осока, камыш, саксаул и другие растения. Обитают волки, лисицы, корсаки, ондатры, сурки и сайгаки.
На территории района из недр земли добываются строительные материалы, песчаные изделия, производятся бетонные кирпичи и т.д.
Общая площадь сельскохозяйственных земель составляет 411,2 тыс гектар, в том числе орошаемая пашня 28 927 гектар, 29017 гектар неорошаемой пашни, многолетние насаждения 970 гектар, сенокосы 7428 гектар, пастбища 177229 гектар. По территории района проходят железная дорога Алматы - Тараз и автомобильные дороги Алматы — Тараз. Граничит с Жамбылским и Т. Рыскуловским районами.
Цель плана: управления пастбищами и их использования.

Байзақ ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Байзақ аудандық мәслихатының 2017 жылғы 23 қазандағы № 19-4 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 13 қарашада № 3579 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылға 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Байзақ аудандық мәслихатыШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Байзақ ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттыңаумақтық экономикалық дамыту, қаржы, бюджет, әкімшілік аумақтық құрылым, адам құқығын қорғау мәселелерін және жер учаскелерін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау" жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарына мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрайымы Г. Туралиева
Аудандық мәслихат
хатшысы Н. Тлепов
Байзақ аудандық мәслихатының
2017 жылғы 23 қазандағы
№ 19-4 шешімімен бекітілген
Байзақ ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарының кіріспесі
Байзақ ауданы – Жамбыл облысының оңтүстік-шығысындағы әкімшілік бөлініс. 1938 жылғы құрылған.Ауданның жалпы көлемі жер көлемі 446385 гектар. Тұрғын саны 102380 адам. Аудан аумағындағы 43 елді мекен 18 ауылдық округке біріктірілген. Аудан орталығы – Сарыкемер ауылы, облыс орталығынан ара қашықтығы 12 шақырым.
Байзақ ауданы негізінен мал және егін, бау-бақша дақылдарын өсіруге мамандандырылған. Ауданның өндірістік-экономикалық даму қарқынының өркендеп өсуіне оның қалаға таяу орналасуы әсер етуде.
Аудан жерінің басым көпшілігі жазық, тек оңтүстігінде ғанаҚырғыз Алатауыныңтау алды аласа қыраттары мен қырқалары орналасқан. Ауданның ең биік жері оңтүстігінде (1637 м). Солтүстігінде Мойынқұмның қырқалы-ұялы және шағылды құмды алқабы, орта бөлігіндеТалас өзенінің аңғары жатыр солтүстікке қарай жазық келеді. Климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Ауаның орташа температурасы қаңтарда -6-9°C, шілдеде 23 - 26°C. Жауын–шашынның орташа жылдық мөлшері 150 – 300 мм.
Аудан жерімен Талас өзені өтеді. Қарабақыр, Кеңес-2, Жиеналы, Войнское, Юбилейное, Сарыбалдақ, Шалке, Қарақайнар көлдері бар. Жері таулы-шалғынды, шалғынды-сұр, шалғынды-батпақты келеді. Онда жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер өседі. Ақ бөкен, арқар, қоян, түлкі, қасқыр, шибөрі, қырғауыл, мекендейді.
Аудан аумағындағы жер қойнауынан құрылыс материалдары (күйдірілген кірпіш) құм өнімдері, бетон кірпіштер өндіріледі. Ауыл шаруашылығына жарамды жер көлемі 171058 гектар, оның ішінде суармалы 28660 гектар, суарылмайтын егістік 29315 гектар, көп жылдық екпелер 194 гектар, шабындық 2902 гектар, жайылым 108511 гектар, 1477 гектар бөгде жер учаскелері. Аудан жерімен Алматы – Тараз темір жолы, "Батыс Европа – Батыс Қытай" магистральды автомобиль жолы және Алматы – Тараз автомобиль жолдары өтеді.
Сонымен қатар Тараз қаласымен және Жамбыл, Т. Рысқұлов аудандарымен шектеседі.
Жоспардың мақсаты: жайылымдарды басқару және оларды пайдалану.

Срок реализации плана: начиная ноября 2017 года до конца 2018 года.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Байзакского района административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, ямам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Календарный график сезонных маршрутов выпаса и прогона сельскохозяйственных животных предлагаемых для владельцев скота по Байзакскому району
№ р/с
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Байтерек
2 половина марта
1 декада октября
2
Ботамойнак
2 половина марта
1 декада октября
3
Бурыл
2 половина марта
1 декада октября
4
Дихан
2 половина марта
1 декада октября
5
Жалгызтобе
2 половина марта
1 декада октября
6
Жанатурмыс
2 половина марта
1 декада октября
7
Ынтымак
2 половина марта
1 декада октября
8
Коптерек
2 половина марта
1 декада октября
9
Коктал
2 половина марта
1 декада октября
10
Костобе
2 половина марта
1 декада октября
11
Кызылжулдыз
2 половина марта
1 декада октября
12
Мырзатай
2 половина марта
1 декада октября
13
Сарыкемер
2 половина марта
1 декада октября
14
Сазтерек
2 половина марта
1 декада октября
15
Суханбаев
2 половина марта
1 декада октября
16
Темирбек
2 половина марта
1 декада октября
17
Туймекент
2 половина марта
1 декада октября
18
Улгули
2 половина марта
1 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Байзакском районе

Жоспардың іске асырылу мерзімі: 2017 жылдың қараша айынан бастап 2018 жылдың аяғына дейін.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасынның (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымға малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Бәйтерек
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
2
Ботамойнақ
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
3
Бурыл
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
4
Дихан
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
5
Жалғызтөбе
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
6
Жаңатұрмыс
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
7
Ынтымақ
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
8
Көптерек
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
9
Көктал
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
10
Қостөбе
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
11
Қызылжұлдыз
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
12
Мырзатай
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
13
Сарыкемер
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
14
Сазтерек
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
15
Суханбаев
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
16
Темірбек
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
17
Түймекент
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
18
Үлгілі
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
Байзақ ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет

1. Общая информация
Байзакский район расположен в южной части Жамбылской области. Подавляющая часть территории плоская, и только на юге есть горы и горные хребты киргизских Алатауских гор. Самая высокая точка находится на юге района (1637 метр). В северной части района находится Мойынкумская гребенная и песчаная долина, в средней части района находится устье реки Талас, а в северной части в основном располагаются равнины. Юго-западная часть граничит с Жамбылским районом, северо-западная часть с Таласским, а восточная часть граничит с Т. Рыскуловским районом.

1. Жалпы мәлімет
Байзақ ауданы Жамбыл облысының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Аудан жерінің басым көпшілігі жазық, тек оңтүстігінде ғана Қырғыз Алатауыныңтау алды аласа қыраттары мен қырқалары орналасқан. Ауданның ең биік жері оңтүстігінде (1637 метр). Солтүстігінде Мойынқұмның қырқалы-ұялы және шағылды құмды алқабы, орта бөлігінде Талас өзенініңаңғары жатыр солтүстікке қарай жазық келеді. Оңтүстік батыс жағынан Жамбыл ауданы, солтүстік батыс жағынан Талас ауданымен және шығыс аумағы Т. Рысқұлов аудандарымен шектесіп жатыр.

Климат области континентальный, зима умеренно мягкая, лето знойное. Средняя температура воздуха в январе месяце составляет – 6 – 9 °C, а в июле месяце +23-26 °C. Среднегодовое количество осадков составляет 150-300 мм. Районная территория разделена на 18 районных округов.
Основной сельскохозяйственной деятельностью района является земледельеи животноводство. В разновидность которого входит скотоводство, производство мясных и молочных продукций,выращивание зерновых культур. Выращиваются такие разновидности как: пшеница, ячмень, кукуруза, арбуз в том числе для кормления скота выращиваются многолетние травы. В связи с интенсивным развитием скотоводства в районе возрастает объем использование пастбищных угодий.
Содержание животных в районе в течении года делится на два вида по сезонам. Летний сезон пастбищ начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября - начале ноября. Зимой крупный рогатый скот содержится за счет кормовых культур, изготовленных из натуральных трав и зерновых культур, которые выращены из плодотворных семян на территории района.
Площади земли Байзакского района выделенные по категориям
Р/с
Категории земель
Всего
В том числе
Пастбища
Орошенные
1
Все использование земли для сельскохозяйственных угодий
171110,8

Аудан климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Ауаның орташа температурасы қаңтарда -6-9°C, шілдеде 23 - 26°C. Жауын – шашынның орташа жылдық мөлшері 150 – 300 мм. Аудан территориясы 18 ауылдық округтеріне бөлінген.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру. Егіншілік жүйесінде бидай, арпа, жүгері, қарбыз, өсіріледі, ал көпжылдық шөптер мал шаруашылығын азық-жеммен қамтамасыз ету үшін шығарылады. Ауыл шаруашылығына бөлінген жерлерде мал шаруашылығының қарқынды дамуына орай жайылымдық жерлерді пайдалану ұлғаюда.
Аудандағы мал ұстау – жарты жыл жайылымда, жарты жыл қыстауда. жайылым уақыты сәуірдің соңы – мамырдың басында басталып, қазанның соңы - қарашаның басында аяқталады. Қыс уақытында мал қыстауда. Қысқы азық, тұқымы жақсартылатын жерлерден шабылғантабиғи шөптен және астық қалдықтарынан дайындалады.
Байзақ ауданының санат бойынша бөлінген жер ауданы
Р/с
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішінде
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер
171110,80

123164,8
28663,5
2
Земельные участки
24382,9
1875,4
1597
3
Промышленность, транспорт, оборона, связь и другие земли
2206,78
29,1
41
4
Земли особо охраняемых природных территорий
-
-
-
5
Земли лесных ресурсов
221640
200981
-
6
Земли водных ресурсов
332,75
-
-
7
Резервный земельный фонд
26711,77
13213,7
862,5
Итого
446385,02
339264
31164
2. Рельеф земли
Территория района находится в Восточно-Сибирской низменности, основная часть территории находится в равномерной плоскости, местами рельеф меняется холмами и неровностями, так же имеются многочисленные малоемкие водоҰмы.
Особенность рельефа заключается в том, что основную часть окружают заросли и степи. В различных территориях разбросанные малыми деревьями как тополь и карагач, а равнины различаются своими лугами и болотами.
Природные условия Байзакского района включая климат, почву и ландшафт идеально подходят для сельскохозяйственной деятельности. Его плодородная земля очень комфортна для использования и получения естественных и высоко производительных результатов при выращивании различных сельскохозяйственных культур.
Микрорельеф, то есть земная поверхность соответствует сложно-системным слоям почвы. Значительная часть поверхности почвы подходит для использования в районе выращивания и уборки сельскохозяйственных культур, обработки почвы и подходит для животноводства, то есть ландшафт очень удобен для механической обработки почв и выращивания сельскохозяйственных продуктов питания.

123164,8
28663,50
2
Елді мекеннің жерлері
24382,9
1875,40
1597,0
3
Өнеркәсіп, көлік, қорғаныс, байланыс және басқа бағыттары жерлер
2206,78
29,1
41,0
4
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы жерлер
-
-
-
5
Орман қорының жері
221640
200981
6
Су қорының жері
332,75
7
Босалқы жер қоры
26711,79
13213,7
862,50
Барлығы:
446385,02
339264
31164
2. Жер бедері (рельеф)
Аудан территориясының беті - біркелкі, тегіс, жеңіл толқынды, тұндырмайпайдаланатын, көптеген ойылымдары бар көлдерге толы, Шығыс-Сібір ойпатына жатады.
Жер бедерінің ерекшелігі - жиі тал бұталардың айналасында, қаратал мен – теректі ағаштармен немесе шалғындармен және батпақтармен таратылған дала табақшалар болып саналады.
Байзақ ауданының табиғи шарты, соның ішінде климат, топырақ және жер бедері дәнді және жемшөп дақылдармен айналасуға өте қолайлы. Табиғи құнарлы жер телімдерді, жайылым азықтар мен пішендерді алу үшін қолдануға болады.
Микрорельеф, яғни микро жер бедері топырақ қабатының кешенділігіне сәйкес келеді.
Ауданның жер бедері, ауыл шаруашылық дақылдарды егу және жинау, топырақты өңдеу жұмыстарына заманауи техникаларды қолдануға ыңғайлы және мал бағуға өте қолайлы, яғни жер бедері, топырақты механикалық өңдеуге және ауыл шаруашылық дақылдарды өсіруге кедергі жасамайды.

3. Растения
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно–кустарно-злаковым, полынно–овчарничато-камышным, так же полынно–зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторые часто использующиеся территории района.
Ниже представлена таблица шести степных пастбищных угодий на естественных пастбищах.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графиков использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Один выгон
С 01.10. по 10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Один выгон
С 01.10. по 10.11.
3
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Один выгон
С 01.10. по 10.11.
4
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Один выгон
С 01.10. по 10.11.
5
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Один выгон
С 01.10. по 10.11.
6
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 01.10. по 10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.

3. Өсімдіктер
Ауданның жерді қолдану массиві құрғақ жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер яғни әр-түрлі шөпті дала көп тараған. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады.
Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі – бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді – жусанды – бозды - бетегелі, бидайықты – айрауықты - дәнді, қияқ - дәнді және қияқ – дәнді - құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
Жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет.
Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайлығаннан кейінгі алты өрістік жайылымайналымының сызбасының үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
5
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
6
Бір рет жайылған 24.04. мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен 30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 01.10. мен 10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.

4. Гидрография и полив
Гидрографы района основаны на реки Талас и озерах с мелководными лагунами и водоемами. В число этих водоемов входят и большие озера такие как: Карабакыр, Кеңес-2, Жиеналы, Войнское, Юбилейное, Сарыбалдақ, Шалке, Қарақайнар и другие.
Многие из озер имеют небольшую площадь и, следовательно, имеют меньшую глубину. Объем воды, площадь и глубина озера варируются в зависимости от количества осадков.
В дополнение к природным источникам воды на территории Байзакского района используются 29 озер, а также используются апаны (ручные водоемы) для водопояживотных.
В заключение можно отметить, что источники орошения и ручные водоемы полностью удовлетворяют потребности воды животными в данном районе.

4. Гидрография және суландыру
Аудан гидрографиясы Талас өзені және де ағыссыз жатқан таяз ойыстардағы топталған көлдерімен негізделеді. Бұл ойыстарда ірі көлдер орналасқан. Олар: Қарабақыр, Кеңес-2, Жиеналы, Войнское, Юбилейное, Сарыбалдақ, Шалке, Қарақайнаржәне басқа да көлдер.
Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады.
Табиғи су көздерінен басқа Байзақ ауданы территориясында 29 көл, мал суаруға қолданылатын қазылған апандар бар.
Қорытындылай келе, суладыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.

5. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия ""МемҒӨОжер" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер / гектар, по размеру корма - при -1,5 центнер / гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 га = 337434 центнера корма.

5. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "МемҒӨОжер" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер/гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар. Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 гектар=337434 центнер азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
6. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот (крупно рогатый скот) - 4 килограмм, мелкий рогатый скот (мелкий рогатый скот) - 2 килограмм, лошадь - 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
6. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды(орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал (ірі қара мал) - 4 кг, ұсақ қара мал (ұсақ қара мал) - 2 килограмм, жылқылар - 6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

41000
31950
Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных. Также, продолжительность периода пастбищ;
Почва - зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных а также от пастбищеоборота;
саксаула – полевых и степных кустарников -180-200 дней;

41000
31950
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар, жайылым кезеңінің ұзақтығы;
топырақ – климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым өнімділігіне байланысты;
сексеуілді – бұта дала және дала – 180 – 200 күн;

пустынной 150-180 дней;
При этом, продолжительность выпас для крупного рогатого скота – минимальный, а для крупного рогатого скота, овец, лошадей, верблюдов – максимальный и зависит от глубины снежного покрова, плотности снега и от других факторов.
Сведений о сервитутах для прогона скота
По Байзакскому району земли предназначенные для прогона и переселения сельскохозяйственных животных установленно 6574 гектаров.

шөлейтте 150 – 180 күн;
Бұл ретте, сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Байзақ ауданы бойынша малды ауыл шаруашылық жануарларын айдап өтуге және көшіруге 6574 гектар жер белгіленген.