Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мойынкумскому району на 2018-2019 годы
Решение Мойынкумского районного маслихата Жамбылской области от 25 декабря 2017 года № 20-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 29 декабря 2017 года № 3663
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном госудаственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Мойынкумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мойынкумскому району на 2018-2019 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по экономическому развитию региона, бюджету и местным налогам, отрасли промышленности, развитию сельского хозяйства и отраслей предпринимательства, территориальному строительству, по рассмотрению проектов по покупке земельных участков, по защите окружающей среды.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого офицального опубликования.
Председатель сессии районного маслихата Б. Исабеков
Секретарь районного маслихата Ш. Исабеков
Утвержден решением
Мойынкумского районного маслихата
от 25 декабря 2017 года за №20-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Мойынкумскому району на 2018-2019 годы Введение
Мойынкумский район основан на сельском хозяйстве, в котором животноводства последнее время является самым быстрорастущим. Важнейшей частью развития животноводства в стране является реализация продовольственной безопасности страны, и ее основной целью является эффективное и рациональное использование природных пастбищ.
Эффективное использование природных пастбищ для землепользователей и землевладельцев является неотложной задачей для принятия мер по предотвращению деградации пастбищ.
В связи с этим акимат Мойынкумского района на основании Приказа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении максимально допустимого бремени пастбищных угодий", сельских районов, крестьянских хозяйств, анализ охвата.

Мойынқұм ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Мойынқұм аудандық мәслихатының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 20-3 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 желтоқсанда № 3663 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мойынқұм аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мойынқұм ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аумақтың экономикалық дамуы, бюджет және жергілікті салықтар, өнеркәсіп салаларын, ауыл шаруашылығы мен кәсіпкерлік салаларын дамыту, аумақтық құрылыс, жер учаскесін сатып алу туралы жобаларын қарау, қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарына мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың Аудандық мәслихаттың
сессиясының төрағасы хатшысы
Б. Исабеков Ш. Исабеков
Мойынқұм аудандық мәслихатының
2017 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 20-3 шешімімен бекітілген
Мойынқұм ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Кіріспе
Мойынқұм ауданы ауылшаруашылығына негізделген,соңғы уақытта мал шаруашылығы қарқынды дамып келе жатқан аймақ. Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айрықша орын алатын болса, оның негізі - табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады.
Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, Жайылымның тозуын болдырмай, жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет.
Осыған орай Мойынқұм ауданы әкімдігі тарапынан Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығы негізінде ауылдық округтер, шаруа қожалықтары жалпы аудан аумағындағы төрт түлік мал басының жайылымдық жерлермен қамтылу жағдайын талдау жүргізіледі.

Климат района очень континентальный, зима несколько холодная, лето жаркое и сухое, климат ясен. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет 10-15 градусов, в июле - 25-30 градусов. Среднегодовое количество осадков составляет 100-150 милиметр. В северной части почвы есть мороз, снег, песок и тик, в центральной части почвы, песок.
В настоящее время в районе верблюдов 1118 голов, 33296 голов крупного рогатого скота, 191815 голов мелкого рогатого скота, 8052 голов лошади, птицы 29905 голов и 8 купка сельскохозяйственных животных, 2 места захоронения (биотермическая яма).
Мойынкумский район состоит из 16 ауыльных округов.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Мойынкумского района административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Календарный график сезонных маршрутов выпаса и прогона сельскохозяйственных животных предлагаемых для владельцев скота по Мойынкумскому району
№ р/с
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Уланбел
2 половина марта
1 декада октября
2
Карабугет
2 половина марта
1 декада октября
3
Кылышбай
2 половина марта
1 декада октября
4
Мойынкум
2 половина марта
1 декада октября
5
Жамбыл
2 половина марта
1 декада октября
6
Кушаман
2 половина марта
1 декада октября
7
Кызылтал
2 половина марта
1 декада октября
8
Берлик
2 половина марта
1 декада октября
9
Кенес
2 половина марта
1 декада октября
10
Биназар
2 половина марта
1 декада октября
11
Хантау
2 половина марта
1 декада октября
12
Мирный
2 половина марта
1 декада октября
13
Акбакай
2 половина марта
1 декада октября
14
Аксуйек
2 половина марта
1 декада октября
15
Шыганак
2 половина марта
1 декада октября
16
Мынарал
2 половина марта
1 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Мойынкумском районе 1. Общая информация

Аудан аймағы климаты тым континенттік, қысы біршама суық, жазы ыстық әрі қуаң, аңызақты келеді. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы – 10-15 С, шілдеде – 25-30 С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 милиметр. Топырағы солтүстігінде құмақ, құмайтты, тақыр және тақыр тәрізді топырақ, орталық бөлігінде құмайтты , құмақ.
Қазіргі таңда аудан бойынша түйе 1118 бас, ірі қара мал 33296 бас, уақ мал 191815 бас, жылқы 8052 бас, құс 29905 басты құрайды және аталған малдарға арналған барлығы 8 мал тоғыту орны, 2 мал көмінділері (биотермиялық шұңқыр) бар.
Мойынқұм ауданы 16 ауылдық округ аумағының жерінен құралған.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасынның (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Қ/с
Ауыл округі
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ұланбел
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
2
Қарабөгет
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
3
Қылышбай
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
4
Мойынқұм
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
5
Жамбыл
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
6
Күшаман
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
7
Қызылтал
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
8
Бiрлiк
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
9
Кеңес
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
10
Биназар
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
11
Хантау
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
12
Мирный
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
13
Ақбақай
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
14
Ақсүйек
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
15
Шығанақ
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
16
Мыңарал
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Мойынқұм ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет
1. Жалпы мәлімет

Мойынкумский район расположен в центре Южного Казахстана на широте 40-46 градусов северной широты и 68-74 градуса восточной долготы. Расстояние до восточно-западного района составляет 330 километр, с юга на север - 275 километр. Северная часть района граничит с территорией, охватывающей 190 километр от Карагандинской области, а на северо-востоке она проходит через районы, охватывающие 115 километр озера Балхаш. Юго-восточная граница района граничит с 140 километр Алматинской области и граничит с территорией Кордайского района, расположенной в 40 километр. Южная граница граничит с 180 километр Шу, в 120 километр от района Т. Рыскулов. На юго-западной и западной сторонах, в 250 километр от границы Таласского района, на западе и на юго-западе, до границы с Сарысуским районом протяженностью 250 километр.

Мойынқұм ауданы Оңтүстік Қазақстанның орталығына жуық 40-46 градус солтүстік енділікпен 68-74 градус шығыстық-бойлық аралығына орналасқан. Ауданның шығысынан-батысына дейінгі қашықтық 330 шақырым болса, ал оңтүстігінен-солтүстігіне дейін 275 шақырым қашықтықты алып жатыр. Аудан солтүстік жағынан Қарағанды облысынан 190 шақырым қашықтықты қамтитын аумағымен шектессе, Солтүстік Шығыс бөлігінде Балқаш көлінің 115 шақырым жиегін қамтитын жерлерді басып өтеді. Ауданның оңтүстік-шығыс шекарасы Алматы облысының 140 шақырым жерімен шектесіп жатыр және 40 шақырым қашықтықта облысымыздың Қордай ауданының жерін жиектейді. Оңтүстік шекара қашықтығы 180 шақырым Шу, 120 шақырым Т.Рысқұлов аудандарының жерімен шектеседі. Ал оңтүстік-батыс және батыс жағынан қашықтығы 250 шақырым созылған жерлерде Талас ауданының шекарасымен, батыс және терістік-батыс бөлігінде ұзындығы 250 шақырымға шамалас Сарысу ауданының жерімен шектеседі.

Климат района очень континентальный, зима несколько холодная, лето жаркое и сухое, климат ясен. Среднегодовая температура воздуха в январе составляет 10-15 градусов, в июле - 25-30 градусов. Среднегодовое количество осадков составляет 100-150 милиметр. В северной части почвы есть мороз, снег, песок и тик, в центральной части почвы, песок.
Основной сельскохозяйственной зоной в этом районе является сельское хозяйство и животноводство. Основным направлением района является производство зерна, в том числе мясное и молочное скотоводство. В системе пшеницы, пшеницы, ячменя, кукурузы, арбуза выращиваются, а для кормления скота производится многолетние травы. Использование пастбищных угодий возрастает из-за интенсивного развития скота в районах, выделенных для сельского хозяйства.
Содержание животноводства районе – полгода в пастбище, полгода в зимовке. Сезон пастбищ начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября - конце ноября. Зимой крупный рогатый скот истощается. Зимний корм изготовлен из натуральной травы и остатки зерна.
Площади земли Мойынкумского района выделенные по категориям
Р/с
Категории земли
Всего
В том числе
Пастбища
Орошенные
1
Все использование земли для сельскохозяйственных угодий

Аудан аймағы климаты тым континенттік, қысы біршама суық, жазы ыстық әрі қуаң, аңызақты келеді. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы – 10-15 С, шілдеде – 25-30 С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 милиметр. Топырағы солтүстігінде құмақ, құмайтты, тақыр және тақыр тәрізді топырақ, орталық бөлігінде құмайтты , құмақ.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру. Егіншілік жүйесінде бидай, арпа, жүгері, қарбыз, өсіріледі, ал көпжылдық шөптер мал шаруашылығын азық-жеммен қамтамасыз ету үшін шығарылады. Ауыл шаруашылығына бөлінген жерлерде мал шаруашылығының қарқынды дамуына орай жайылымдық жерлерді пайдалану ұлғаюда.
Аудандағы мал ұстау – жарты жыл жайылымда, жарты жыл қыстауда. Жайылым уақыты сәуірдің соңы – мамырдың басында басталып, қазанның соңы - қарашаның басында аяқталады. Қыс уақытында мал қыстауда. Қысқы азық, тұқымы жақсартылатын жерлерден шабылғантабиғи шөптен және астық қалдықтарынан дайындалады.
Ауданның барлық жерінің жер санаттары бойынша бөліну есебі
Р/с
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішінде
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер

3. Растения
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники, и так далее.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно-кустарно-злаковым, полынно-овчарничато-камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и занятьсяпосадкой многолетних трав в некоторыечасто использующиесятерритории района.
Ниже представлена таблица шести степных пастбищных угодий на естественных пастбищах.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графигов использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
3
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
4
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
5
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
6
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 01.10. по10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.

3. Өсімдіктер
Ауданның жерді қолдану массиві құрғақ жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер яғни әр-түрлі шөпті дала көп тараған. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады.
Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі-бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді-жусанды-бозды-бетегелі, бидайықты- айрауықты-дәнді, қияқ-дәнді және қияқ-дәнді-құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
Жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет.
Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайлығаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбаның үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10. мен10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10. мен10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10. мен10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10. мен10.11. аралығы
5
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07. мен21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10. мен10.11. аралығы
6
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08. мен30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
01.10. мен10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.

4. Гидрография и полив
В Мойынкумском районе есть и другие реки кроме Чу. Они используются для животноводства, таких как Былкылдак, Сарыбулак, Аксуйекк, Киякты, Карасай, Шинтас. Однако большинство из них представляют собой солевые или малосолевые потоки. Только вода Сарыбулака и Карасая свежая. Однако к концу лета эти реки будут затоплены большинством потоков. В Мойынкумском районе много озер. Самым большим из них, конечно же, является озеро Балхаш. Его общая площадь составляет 304 квадратных километра, а глубина - 8-12 метров. Западное побережье озера - скалистый утес. Среди них, особенно в заливе Каракамыс, Кашкантениз, Шомпек, гораздо больше, чем другие. Хотя из озера не вытекает река, в летние месяцы озеро Балхаш немного притягивается. Однако озера Иле, Каратал, Лепси и Аягоза, вытекающие из него в озеро Балхаш, будут уменьшены до 0,40-0,77 милиметр от собственного канала озеро Балхаш замерзает в середине декабря и выпадает в апреле.

4. Гидрография және суландыру
Аудан көлемінде Шудан басқа да өзеншелер кездеседі. Олар Былқылдақ, Сарыбұлақ, Ақсүйек, Қияқты, Қарасай, Шынтас,бұлардың қайсысы болса да мал суаруға пайдаланылады. Алайда олардың көбісінің суы ашқылтым немесе тұзы аздау өзеншелер. Тек Сарыбұлақ пен Қарасайдың суы ғана тұщы. Дегенмен жаз айларының соңына таман бұл өзеншелер жылғалардың көпшілігінің суы тартылып қалады. Мойынқұм ауданында көлдер көп. Олардың ішіндегі ең үлкені әрине Балқаш көлі. Оның ауданға қарайтын бөлігінің жалпы көлемі 304 шаршы километр, тереңдігі 8-12 метр. Көлдің батыс жағалаулары құламалы жартасты болып келеді. Олардың ішінде әсіресе Қарақамыс, Қашқантеңіз, Шөмпек деген шығанақтар басқалардан гөрі көлемді. Көлдің жағалауларындағы мүйістер- аралдарда пішендер аз емес. Көлден ешбір өзен немесе өзенше мен жылға ағып шықпаса да, жаз айларында күннің ыстығынан Балқаш көлі аздап тартылады. Дегенмен оған келіп құятын Іле, Қаратал, Лепсі және Аякөз өзендерінің суы молдығынан Балқаш көлі көп болғанда өз арнасынан 0,40-0,77 милиметрге ғана төмендейді. Оның өзі де маусым-шілде айларында ғана, Балқаш көлі көбінесе желтоқсан айының орта шенінен мұз боп қатып, сәуір айының аяқ шені еріп түсіп кетеді.

5. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "ГосНПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер / гектар, по размеру корма - при -1,5 центнер / гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 гектар = 337434 центнера корма.

5. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "МемҒӨОжер" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер/гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар. Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 гектар=337434 центнер азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
6. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 килограмм, мелкий рогатый скот- 2 килограмм, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
6. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды(орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар -6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осығлайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

41500
19200
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах
Календарный график о выпасе сельскохозяйственных животных и перегона сезонных маршрутов устанавливающий использование пастбищ, также продолжительность пастбищеоборота;
Почва-зависит от климатического региона, видов сельскохозяйственных животных а также от пастбищеоборота;
-степной -180-200 дней,
-пустынной 150-180 дней,
Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
Сведений о сервитутах для прогона скота
Скотопрогонная трасса по Мойынкумскому району занимает 189 834 гектаров.

41500
19200
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі. Сонымен қатар, жайылым кезеңінің ұзақтығы;
- топырақ – климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай – ақ жайылым өнімділігіне байланысты жайылымның ұзақтық кезеңі;
- сексеуілді – бұта дала және дала – 180 – 200 күн,
- шөлейтте 150 – 180 күн,
Бұл ретте, сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Мойынқұм ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған 189 834 гектар жер учаскесі бекітілген.