Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Т. Рыскулова на 2017-2018 годы
Решение маслихата района Т.Рыскулова Жамбылской области от 14 декабря 2017 года № 21-7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 25 декабря 2017 года № 3646
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат района Т. Рыскулова РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Т. Рыскулова на 2017-2018 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам развития регионов, сфер промышленности, строительства, энергетики, транспорта, связи, сельского хозяйства и предпринимательства.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата района Т. Рыскулова С. Бисембаев
Исполняющий обязанности
секретаря маслихата района Т. Рыскулова Т. Джаманбаев
Утвержден решением маслихата
Т. Рыскуловского района № 21-7
от 14 декабря 2017 года
План по управлению пастбищами и их использованию по району Т. Рыскулова на 2017-2018 годы
Введение
В экономике Т. Рыскуловского района сельскохозяйственный сектор занимает ведущее место. Если развитие скотоводства занимает ведущее место для полного обеспечения продовольствием нашей Родины, то его основа-рационально и выгодно использование природной пастбищи. Неотложенной мероприятии требует по улучшению пастбищ не допуская его изношенности, рациональное использование природной пастбищи землепользователями и собственниками. Т. Рыскуловский район расположен на юго-восточной части территории Жамбылской области, и граничит районами Байзак, Мойынкум, Мерке и Кыргызской Республикой. Площадь района Т. Рыскулова составляет 9,08 тысячи квадратных киллометров либо 14,5% от площади Жамбылской области.
Не смотря на то, что его основная часть составляет равниннную землю, природа района Т. Рыскулова обособлена своим разнообразием. Южная часть района является горной. Там расположены горы Ойранды, Каракыстак, Сулутор, Шонгер, Кокдонен, Когершин, Мынбел.
Центральную и северную часть района составляет равнина. На севере граничит песками Мойынкум. Подводные воды строительные материалы были исследованы на недрах. Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответсвенно июль +20 С- +25 С. Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 миллиметров, в горных местностях и в горах до 450-500 миллиметров. Почва темноватый и голо-серого цвета, порпурный, темно-коричневый и черноземная почва.

Т.Рысқұлов ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Т.Рысқұлов аудандық мәслихатының 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 21-7 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 25 желтоқсанда № 3646 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Т.Рысқұлов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Т. Рысқұлов ауданы бойынша, 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аймақты өнеркәсіп салаларын, құрылысты, энергетиканы, көлік пен байланысты, ауылшаруашылығы мен кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3.Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы С. Бисембаев
Аудандық мәслихат
хатшысының міндетін атқарушы Т. Джаманбаев
Т. Рысқұлов аудандық мәслихатының
2017 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 21-7 шешімімен бекітілген
Т. Рысқұлов ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары
Кіріспе
Т. Рысқұлов ауданының экономикасында ауыл шаруашылығы саласы жетекші орын алады. Еліміздің азық түлікпен толық қамтамасыз етуміндетін орындауда мал шаруашылығын дамытуда айрықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады. Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайлымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозығын болдырмай жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет. Т. Рысқұлов ауданы Жамбыл облысының оңтүстік-шығысында орналасқан Байзақ, Мойымқұм,және –Қырғыз Республикасымен шектеседі ,аумағы 9,08 мың шаршы киллометр немесе Жамбыл облысы аумағының 14,5% құрайды.
Аумағының басым көпшілігі жазық жер болғанына қарамастан, Т. Рысқұлов ауданы табиғатының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ауданның оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының,Ойранды,Қарақыстақ,Сұлутөр, Шөнгер, Көкдөнен, Көгершін, Мыңбел таулары орналасқан.
Ауданың орталығы мен солтүстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты сулары барланған. Ауданның климаты континентальды, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы-6-8 С шілдедетиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде200-250 миллиметрге дейін,таулы аймақтар мен тауларда 450-500миллиметрге дейін.Топырағы күңгірт және тақыр түстес сұр,шалғынды сұр, қарақошқыл және қаратопырақты .

Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответсвенно июль +20 С- +25 С. Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 миллиметров, в горнях местностях и в горях до 450-500 миллиметров. Почва темноватый и голо-серого цвета, порпурный, темно-коричневый и черноземная почва
Основной сельскохозяйственной деятельностью района является земледелье и животноводство. В разновидность которого входит скотоводство, производство мясных и молочных продукций, выращивание зерновых культур. Выращиваются такие разновидности как: пшеница, ячмень, кукуруза, арбуз и так далее в том числе для кормления скота выращиваются многолетние травы. В связи с интенсивным развитием скотоводства в районе возрастает объем использование пастбищных угодий.
Содержание животных в районе в течении года делится на два вида по сезонам. Летний сезон пастбищ начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября - начале ноября. Зимой крупный рогатый скот содержится за счет кормовых культур, изготовленных из натуральных трави зерновых культур, которые выращены из плодотворных семян на территории района.
Площади земли района Т. Рыскулова выделенные по категориям
П №
Категории земли
Всего
В том числе
Пастбища
Орошенные
1
Все использование земли для сельскохозяйственных угодий

Климаты континентальды, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы - 6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 миллиметрге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 миллиметрге дейін. Жері таулы-шалғынды, шалғынды-сұр, шалғынды-батпақты келеді.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру. Егіншілік жүйесінде бидай, арпа, жүгері, қарбыз, өсіріледі, ал көпжылдық шөптер мал шаруашылығын азық-жеммен қамтамасыз ету үшін шығарылады. Ауыл шаруашылығына бөлінген жерлерде мал шаруашылығының қарқынды дамуына орай жайылымдық жерлерді пайдалану ұлғаюда.
Аудандағы мал ұстау – жарты жыл жайылымда, жарты жыл қыстауда. Жайылым уақыты сәуірдің соңы – мамырдың басында басталып, қазанның соңы - қарашаның басында аяқталады. Қыс уақытында мал қыстауда. Қысқы азық, тұқымы жақсартылатын жерлерден шабылғантабиғи шөптен және астық қалдықтарынан дайындалады.
Т. Рысқұлов ауданының санат бойынша бөлінген жер ауданы
Р/с
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішін­де
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауыл шаруашылығындағы Пайдаланудағы жерлер

3. Растения
Растительность создавая биологическую миграцию в аккумуляции зольных веществ является главным фактором почвообразования. Видовое разнообразие растительности, ареал и характер распространения находятся в прямой зависимости от климатического фона, глубины залегания грунтовых вод, рельефа местности произрастания и от деятельности человека на территориях вовлеченных в сельскохозяйственное производство. Растительность горной части, где распространены горные темно-каштановые и светлокаштановые почвы, представлена типчаково-ковыльной, калтыковой и злаково-полынной ассоциациям. Среди растений преобладающими являются ковыль и типчак, а также калтык (дикий ячмень) и другие. Проективные покрытие почвы растительностью колеблется от 30% до 70 %.
В районе прегорной и подгорной слабо наклонной равнины на обыкновенных сероземах растительность представлена полынно-степной ассоциацией. Преобладающими из растений являются. Полынь серая, осочка пустынная, мятлик, эбелек, ковыль и др. Проективное покрытие почвы растительностью составляет около 20-30 %.
В районе сазовой равнины, где почвенный покров более разнообразен, растительность по сравнению с предгорной частью тоже более разнообразна.
Если на обыкновенных сераземах растительность представлена эфемеро-полынно-степной растительностью, то уже на более пониженных участках района к лугово-сероземным и сероземно-луговым почвам приурочен полынно-злаковый с разнотравьем травостой(пырей, лебеда, свинорой, сафора, горчак, татрник и др).
Ниже представлена таблица шести степных пастбищных угодий на естественных пастбищах.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графигов использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
3
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
4
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 13.07. по21.08
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
5
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 22.08. по30.09
Один выгон
С 01.10. по10.11.
6
Один выгон
С 24.04. по 02.06
Один выгон
С 03.06. по 12.07
Один выгон
С 13.07. по 21.08
Один выгон
С 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон
С 01.10. по10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.

3. Өсімдіктер
Топырақ түзілудің негізгі факторы болып, күлгін заттардың аккумуляциясы және өсімдіктердің биологиялық миграциясы қалыптастырады
Өсімдіктердің түрлерге бөлінуі, ол климатқа, жер асты суларының жақын арналасуына, жердің рельефіне, адамзаттың тіршілік әрекетіне және ауыл шаруашылық өндірісіне тікелей қатысты.
Таулы аймақтарда, таулы қою-қызыл қоңыр және ашық қызыл-қоңыр топырақ түрлері түзіліп, бетегелі-қауалы, қалтықты, астықты-жусанды шөптермен топырақ беті 30-70% жамылғыны құрайды.
Тау бөктерінде және тау етегіндегі тегістердегі сары тпоырақты жерлерде негізінен дала-жусаны жамылғысы өседі.Осы жерлерде өсімдіктердің ең көптараған тараған түрлері:жусан, қиякөпеңді, жалбыз, ебелек, қауа.Өсімдік жамылғысы 20-30% пайызды құрайды.
Сазды тегісті аудандарда,топырақтық әр түрлі болуына байланысты, өсімдік түрлері де әр түрлі болып келеді.Бұл жерлерде астықты-жусанды, бидайықты, қарашағырлы, кепірелі, түйетікенді шөптер көп кездеседі.
Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайлығаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбаның үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердін өмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған
24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07. мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08. мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10. мен 10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым­жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
24.04 мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06 мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07 мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08 мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10 мен 10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған
24.04 мен 02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
03.06 мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07 мен 21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08 мен 30.09 аралығы
Бір рет жайыл­ан
01.10 мен 10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған
24.04 мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06 мен 12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
13.07 ме21.08 аралығы
Бір рет жайылған
22.08 мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10 мен 10.11 аралығы
5
Бір рет жайылған
24.04 мен 02.06 аралығы
Бір рет жайылған
03.06 мен 12.07 аралығы
Бір рет жайылған
13.07 мен 21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған
22.08 мен 30.09 аралығы
Бір рет жайылған
01.10 мен 10.11. ара­лы­ғы
6
Бір­рет­жай­ы­л­ған
24.04. мен02.06 ара­лы­ғы
Бір­рет­жай­ы­л­ған
03.06. мен12.07 ара­лы­ғы
Бір­рет­жай­ы­л­ған
13.07. мен21.08 ара­лы­ғы
Бір­рет­жай­ы­л­ған
22.08. мен30.09 ара­лы­ғы
Да­ла де­ма­лы­сы (жай­ы­лым­жүр­мей­ді)
Бір рет жайылған
01.10 мен 10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдыналады.

4. Гидрография и полив
Территория района находится в равномерной плоскости, местами рельеф меняется холмами и неровностями, так же имеются 9 малоҰмкие водоҰмы.
Объем воды, площадь и глубина озера варьируются в зависимости от количества осадков, а также используются апаны (ручные водоемы) для водопоя животных.
В заключение можно отметить, что источники орошения и ручные водоемы полностью удовлетворяют потребности воды животными в данном районе.

4. Гидрография және суландыру
Аудан территориясының беті Қырғыз Алатауымен шектеседі,осы таулардан солтүстікке қарай ағатын 9 тау өзені бар.
Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады, мал суаруға қолданылатын қазылған апандар бар.
Қорытындылай келе, суландыру көздері ауданда ауыл шаруашылықмалдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.

5. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "Гос НПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер за гектар по размеру корма - при -1,5 центнер за гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 703661 гектар = 1055491центнера корма.

5. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "Мемжер ҒӨО" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды.Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар.Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*703661 гектар = 1055491центнер азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
6. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 килограмм, мелкий рогатый скот - 2 килограмм, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады.Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
6. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды(орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар -6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осығлайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

422978,0
1383 465,0
783 397,0
783 397,0
313 359,0
470 038,0
Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах по району Т. Рыскулова
Не смотря на то, что его основная часть составляет равнинную землю, природа района Т. Рыскулова обособлена своим разнообразием. Южная часть района является горной. Там расположены горы Ойранды, Каракыстак, Сулутор, Шонгер, Кокдонен, Когершин, Мынбель

422978,0
1383 465,0
783 397,0
783 397,0
313359,0
470 038,0
Т. Рысқұлов ауданы бойынша екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері
Аумағының басым көпшілігі жазық жер болғанына қарамастан, Т. Рысқұлов ауданы табиғатының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ауданың оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Ойранды, Қарақыстақ, Сұлутөр, Шөнгер, Көкдөнен, Көгершін, Мыңбелтаулары орналасқан.Қырғызстан Мемлекетімен 117,5 киллометр шекаралас.

Центральную и северную часть района составляет равнина. На севере граничит песками Мойынкум. Подводные воды строительные материалы были исследованы на недрах. Климат района континентальный, зима несколько мягкое, лето жаркое. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответственно июль +20 С- +25 С. Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 миллиметров, в горнях местностях и в горях до 450-500 миллиметров. Почва темноватый и голо-серого цвета, порпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
Сведений о сервитутах для прогона скота по району Т. Рыскулова
По Рыскуловскому району земли предназначенные для прогона и переселения сельскохозяйственных животных закреплено всего 11 земельных участков. Общая площадь которых составляет 7536 гектаров, из них:
Скотопрогон "Каракыстак" – 657 гектар,
Скотопрогон "Кулан" – 81 гектар,
Скотопрогон "Корагаты" – 309 гектар,
Скотопрогон "Акбулак" – 1373 гектар,
Скотопрогон "Кокдонен" – 1638 гектар,
Скотопрогон "Когершин" – 589 гектар,
Скотопрогон "Кумарык" – 186 гектар.
Скотопрогон "Новосель" – 292 гектар.
Скотопрогон "Орнек" – 1519 гектар.
Скотопрогон "Теренозек" – 658 гектар.
Скотопрогон "Кайынды" – 234 гектар.

Ауданың орталығы мен сол түстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты сулары барланған. Ауданның климаты континентальды, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы - 6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 миллиметрге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 миллиметрге дейін. Топырағы күңгірт және тақыр түстес сұр, шалғынды сұр, қарақошқыл және қара топырақты.
Т. Рысқұлов ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәлімет
Т. Рысқұлов ауданы бойынша мал айдау жолдарына жалпы ауданы 7536 га жер телімін құрайды,оның ішінде:
Мал айдау жолы "Каракыстак" – 657 гектар,
Мал айдау жолы "Кулан" – 81 гектар,
Мал айдау жолы "Корагаты" – 309 гектар,
Мал айдау жолы "Акбулак" – 1373 гектар,
Мал айдау жолы "Кокдонен" – 1638 гектар,
Мал айдау жолы "Когершин" – 589 гектар,
Мал айдау жолы "Кумарык" – 186 гектар.
Мал айдау жолы "Новосель" – 292 гектар.
Мал айдау жолы "Орнек" – 1519 гектар.
Мал айдау жолы "Теренозек" – 658 гектар.
Мал айдау жолы "Кайынды" – 234 гектар