Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шускому району на 2017-2018 годы
Решение Шуского районного маслихата Жамбылской области от 17 ноября 2017 года № 19-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 7 декабря 2017 года № 3617
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Шускому району на 2017-2018 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по экономике, финансов, бюджету, налогу, развитию местного самоуправления, природопользованию, промышленности, строительства, транспорта, связи, сельского хозяйства и предпринимательства и рассмотрению проектов договоров по закупу земельных участков и прочего недвижимого имущества.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь маслихата
А. Жандабаева Е. Умралиев
Утвержден решением
Шуского районного маслихата
от 17 ноября 2017 г. за №19-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Шускому району на 2017-2018 годы Введение
Шуский район – административная единица в юго-западной части Жамбылской области. Образован в 1939 году. Общая площадь района составляет 1 203 030 гектар. Количество жителей 98 000 человек. На территории района 36 населенных пункта объединены в 18 сельских округов и город Шу. Районный центр –село Толе би, расположен в 270 километров от областного центра.
Шуский район специализируется на животноводчестве и растениеводстве, выращивает бахчевые культуры. На производственно-экономическое развитие района влияет его близкое расположение к областному центру.
Северную часть занимают пески Мойынкум, юго-западную часть река Шу. Климат континентальный, зима сравнительно мягкая, лето жаркое. Средние температуры января 6-9 градусов, в июле 23- 26 градусов. Осадков выпадает 150—300 миллиметров в год.
По территории района с юг на севера протекает река Шу. Земли горно-луговые, лугово-сероземы, лугово болотные. Растут полынь, типчак терискен, осока, камыш, саксаул и другие. Обитают волк, лисица, корсак, ондатра, сурок, сайгак.
На территории района из недр земли добываются строительные материалы, песчаные изделия, производятся бетонные кирпичи и так далее.
Общая площадь сельскохозяйственных земель составляет 639 240,6 тысяч гектар, в том числе орошаемая пашня 140 985,04 гектар, 27 446 377 гектар неорошаемой пашни, многолетние насаждения 114 гектар, сенокосы 1847,35 гектар, пастбища 4941966,91 гектар.
Шуский район граничит с Кордайским, Мойынкумским и Меркенскими районами и Республикой Кыргызстан.
Цель плана: управление пастбищами и их использования.

Шу ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған айылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Шу аудандық мәслихатының 2017 жылғы 17 қарашадағы №19-3 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2017 жылғы 7 желтоқсанда № 3617 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде тұпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайлымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шу ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика каржы, салық, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, табиғатты пайдалану, өнеркәсіп салаларын, құрылысты, көлікті, байланысты, ауыл шаруашылығы менкәсіпкерлікті өркендету, жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Мәслихат хатшысы
А. Жандабаева Е. Өмірәлиев
Шу аудандық мәслихатының
2017 жылғы 17 қарашадағы
№ 19-3 шешімімен бекітілген
Шу ауданы бойынша 2017-2018 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспары
Кіріспе
Шу ауданы – Жамбыл облысының оңтүстік-шығысындағы әкімшілік бөлініс. 1939 жылғы құрылған.Ауданның жалпы көлемі жер көлемі 1203030 гектар. Тұрғын саны 98000 адам. Аудан аумағындағы 36 елді мекен 18 ауылдық округке біріктірілген және Шу қаласы. Аудан орталығы – Төле би ауылы, облыс орталығынан ара қашықтығы 270 шақырым.
Шу ауданы негізінен мал және егін, бау-бақша дақылдарын өсіруге мамандандырылған. Ауданның өндірістік-экономикалық даму қарқынының өркендеп өсуіне оның қалаға таяу орналасуы әсер етуде.
Солтүстігінде Мойынқұмның құмды алқабы, орта бөлігінде Талас өзенінің аңғары жатыр солтүстікке қарай жазық келеді. Климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Ауаның орташа температурасы қаңтарда 6-9 градус, шілдеде 23 – 26 градус. Жауын – шашынның орташа жылдық мөлшері 150 – 300 миллиметр.
Аудан жерімен оңтүстіктен сол түстікке қарай Шу өзені өтеді. Жері таулы-шалғынды, шалғынды-сұр, шалғынды-батпақты келеді. Онда жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер, тағы басқа өседі. Ақ бөкен, арқар, қоян, түлкі, қасқыр, шиебөрі, қырғауыл, тағы басқа мекендейді.
Аудан аумағындағы жер қойнауынан құрылыс материалдары,күйдірілген кірпіш, құм өнімдері, бетон кірпіштер тағы басқа өндіріледі.
Ауыл шаруашылығына жарамды жер көлемі 639240,6 гектар, оның ішінде суармалы 27446377 гектар, тәлімі егістік 113538,27 гектар, көп жылдық екпелер 114 гектар, шабындық 1847,35 гектар жайылым 494196,91 гектар жер учаскелері.
Шу ауданы Мойынқұм, Мерке, Қордай аудандарымен және Қырғыстан Республикасымен шектеседі.
Жоспардың мақсаты: жайылымдарды басқару және оларды пайдалану.

Срок реализации плана: начиная ноября 2017 года до конца 2018 года.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шуского района административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Календарный график сезонных маршрутов выпаса и прогона сельскохозяйственных животных предлагаемых для владельцев скота по Шускому району
П №
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Толе би
2 половина марта
1 декада октября
2
Өндирис
2 половина марта
1 декада октября
3
Қорагаты
2 половина марта
1 декада октября
4
Ақтобе
2 половина марта
1 декада октября
5
Алга
2 половина марта
1 декада октября
6
Тасоткел
2 половина марта
1 декада октября
7
Жаңа жол
2 половина марта
1 декада октября
8
Ески Шу
2 половина марта
1 декада октября
9
Кокқайнар
2 половина марта
1 декада октября
10
Ақсу
2 половина марта
1 декада октября
11
Бирликустем
2 половина марта
1 декада октября
12
Қонаев
2 половина марта
1 декада октября
13
Жаңақогам
2 половина марта
1 декада октября
14
Далақайнар
2 половина марта
1 декада октября
15
Шоқпар
2 половина марта
1 декада октября
16
Бәйдибек
2 половина марта
1 декада октября
17
Балуан Шолақ
2 половина марта
1 декада октября
18
Берлик
2 половина марта
1 декада октября
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ в Шуском районе

Жоспардың іске асыру мерзімі: 2017 жылдың қараша айынан бастап 2018 жылдың аяғына дейін.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасынның (картасы)
Жайылымдардың қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/с№
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Төле би
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
2
Өндіріс
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
3
Қорағаты
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
4
Ақтөбе
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
5
Алға
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
6
Тасөткел
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
7
Жаңа жол
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
8
Ескі Шу
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
9
Көкқайнар
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
10
Ақсу
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
11
Бірлікүстем
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
12
Қонаев
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
13
Жаңақоғам
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
14
Далақайнар
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
15
Шоқпар
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
16
Бәйдібек
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
17
Балуан Шолақ
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
18
Бірлік
наурыз айының 2 жартысы
қазан айының 1 он күндігінде
Шу ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет

1. Общая информация
Шуский район расположен в южной части Жамбылской области. Подавляющая часть территории плоская, и только на юге, есть горы и горные хребты киргизских Алатауских гор, восточной части Шокпарские горы. Самая высокая точка находится на юге района (1637 метров). В северной части района находится Мойынкумский район, гребенная и песчаная долина, в средней части района находится река Шу. Юго-западная часть Шуского района граничит с Меркенским районом, а восточная часть граничит с Кордайским районом.

1. Жалпы мәлімет
Шу ауданы Жамбыл облысының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Аудан жерінің басым көпшілігі жазық, батыс жақта Шоқпар таулары және оңтүстігінде Қырғыз Алатауының тау алды аласа қыраттары мен қырқалары орналасқан. Шығыс жақта Шоқпар таулары. Ең биік нүктесі оң түстік жағында орналасқан (1637 метр), Солтүстік батыс жағынан Мойынқұм ауданымен, құмды алқаптар, орта жағында Шу өзені орналасқан, оңтүстік батыс жағынан Меркі ауданы, және шығыс аумағы Қордай аудандарымен шектесіп жатыр.

Климат области континентальный, зима умеренно мягкая, лето знойное. Средняя температура воздуха в январе месяце составляет – 6 – 9 °C, а в июле месяце +23-26 °C. Среднегодовое количество осадков составляет 150-300 мм. Районная территория разделена на 18 сельских округов и город Шу.
Основной сельскохозяйственной деятельностью района является земледелье и животноводство. В разновидность которого входит скотоводство, производство мясных и молочных продукций, выращивание зерновых культур. Выращиваются такие разновидности как: пшеница, ячмень, кукуруза, арбуз и так далее в том числе для кормления скота выращиваются многолетние травы. В связи с интенсивным развитием скотоводства в районе возрастает объем использование пастбищных угодий.
Содержание животных в районе в течении года делится на два вида по сезонам. Летний сезон пастбищ начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября - начале ноября. Зимой крупный рогатый скот содержится за счет кормовых культур, изготовленных из натуральных трави зерновых культур, которые выращены из плодотворных семян на территории района.
Площади земли Шуского района выделенные по категориям
П №
Категории земли
Всего
В том числе
Пастбища
Орошенные
1
Все использование земли для сельскохозяйственных угодий

Аудан климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Ауаның орташа температурасы қаңтарда -6-9°C, шілдеде 23 - 26° градус. Жауын – шашынның орташа жылдық мөлшері 150 – 300 миллиметр.Аудан территориясы 18 ауылдық округтері және Шу қаласына бөлінген.
Аудандағы ауыл шаруашылығының негізгі саласы егіншілік және мал шаруашылығы. Ауданның негізгі бағыты ет-сүт мал шаруашылығымен қоса астық игеру. Егіншілік жүйесінде бидай, арпа, жүгері, қарбыз, өсіріледі, ал көпжылдық шөптер мал шаруашылығын азық-жеммен қамтамасыз ету үшін шығарылады. Ауыл шаруашылығына бөлінген жерлерде мал шаруашылығының қарқынды дамуына орай жайылымдық жерлерді пайдалану ұлғаюда.
Аудандағы мал ұстау – жарты жыл жайылымда, жарты жыл қыстауда. Жайылым уақыты сәуірдің соңы – мамырдың басында басталып, қазанның соңы - қарашаның басында аяқталады. Қыс уақытында мал қыстауда. Қысқы азық, тұқымы жақсартылатын жерлерден шабылған табиғи шөптен және астық қалдықтарынан дайындалады.
Шу ауданының санат бойынша бөлінген жер ауданы
Р/с
Жер санаттары
Барлығы
Оның ішінде
Жайылым
Суармалы
1
Барлық ауылшаруашылығындағы пайдаланудағы жерлер

639240,6
494196,91
27446,77
2
Земельные участки
24382,9
1875,4
1597
3
Промышленность, транспорт, оборона, связь и другие земли
6740
1312
49
4
Земли особо охраняемых природных территорий
-
-
-
5
Земли лесных ресурсов
294914
224323
6
Земли водных ресурсов
9808
7
Резервный земельный фонд
202562,4
167035,09
3024,23
Итого
117764,79
888742,4
32117
2. Рельеф земли
Территория района находится в Восточно-Сибирской низменности, основная часть территории находится в равномерной плоскости, местами рельеф меняется холмами и неровностями, так же имеются многочисленные мало емкие водоемы.
Особенность рельефа заключается в том, что основную часть окружают заросли и степи. В различных территориях разбросанные малыми деревьями как тополь и карагач, а равнины различаются своими лугами и болотами.
Природные условия Шуского района включая климат, почву и ландшафт идеально подходят для сельскохозяйственной деятельности. Его плодородная земля очень комфортна для использования и получения естественных и высоко производительных результатов при выращивании различных сельскохозяйственных культур.
Микрорельеф, то есть земная поверхность соответствует сложно-системным слоям почвы. Значительная часть поверхности почвы подходит для использования в районе выращивания и уборки сельскохозяйственных культур, обработки почвы и подходит для животноводства, то есть ландшафт очень удобен для механической обработки почв и выращивания сельскохозяйственных продуктов питания.

639240,6
494196,91
27446,77
2
Елді мекеннің жерлері
24382,9
1875,4
1597
3
Өнеркәсіп, көлік, қорғаныс, байланыс және басқа бағыттағы жерлер
6740
1312
49
4
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтағы жерлер
-
-
-
5
Орман қорының жері
294914
224323
6
Су қорының жері
9808
7
Босалқы жер қоры
202562,4
167035,09
3024,23
Барлығы:
117764,79
888742,4
32117
2. Жер бедері (рельеф)
Аудан территориясының беті - біркелкі, тегіс, жеңіл толқынды, тұндырмай пайдаланатын, көптеген ойылымдары бар көлдерге толы, Шығыс-Сібір ойпатына жатады.
Жер бедерінің ерекшелігі –бау-бақшаға қолайлы, жиі тал бұталардың айналасында, қаратал мен – теректі ағаштармен немесе шалғындармен және батпақтармен таратылған дала табақшалар болып саналады.
Шу ауданының табиғи шарты, соның ішінде климат, топырақ және жер бедері дәнді және жем шөп дақылдармен айналасуға өте қолайлы. Табиғи құнарлы жер телімдерді, жайылым азықтар мен пішендерді алу үшін қолдануға болады.
Микрорельеф, яғни микро жер бедері топырақ қабатының кешенділігіне сәйкес келеді.
Ауданның жер бедері, ауыл шаруашылық дақылдарды егу және жинау, топырақты өңдеу жұмыстарына заманауи техникаларды қолдануға ыңғайлы және мал бағуға өте қолайлы, яғни жер бедері, топырақты механикалық өңдеуге және ауыл шаруашылық дақылдарды өсіруге кедергі жасамайды.

3. Растения
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники, и т.д.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно-колючим, полынно-кустарно-злаковым, полынно-овчарничато-камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторые часто использующиеся территории района.
Ниже представлена таблица шести степных пастбищных угодий на естественных пастбищах.
Проект таблицы шести степных пастбищных угодий после использования одноразовых пастбищ с учетом календарных графигов использования
Годы
Номера пастбищных угодий
I
II
III
IV
V
VI
1
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
Отдых пастбища (выгон не производится)
2
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
3
Один выгон С 24.04. по 02.06
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
4
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 13.07. по21.08
Один выгон С 22.08. по30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
5
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 22.08. по30.09
Один выгон С 01.10. по10.11.
6
Один выгон С 24.04. по 02.06
Один выгон С 03.06. по 12.07
Один выгон С 13.07. по 21.08
Один выгон С 22.08. по 30.09
Отдых пастбища (выгон не производится)
Один выгон С 01.10. по10.11.
Как видно в схеме пастбищного вращения, раз в 6 лет флора данной территории "отдыхает", а это означает, что деградация пастбищ предотвращается.

3. Өсімдіктер
Ауданның жерді қолдану массиві аралас жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, алабота, тас, жоңышқа, жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер яғни әр-түрлі шөпті дала көп тараған. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады.
Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
Жайылым жерлер көбінесе селеулі-бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді-жусанды-бозды-бетегелі, бидайықты- айрауықты-дәнді, қияқ-дәнді және қияқ-дәнді-құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
Жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет.
Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.
Жайылымдарды қолданудың күнтізбелік графигін есепке ала отырып бір рет жайлығаннан кейінгі алты өрістік жайылым айналымының сызбаның үлгісі
Жылдар
Жайылым өрістіктердің нөмірі
I
II
III
IV
V
VI
1
Бір рет жайылған 24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
2
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
3
Бір рет жайылған 24.04. мен02.06 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
4
Бір рет жайылған 24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен12.07 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
5
Бір рет жайылған 24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен21.08 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 22.08. мен30.09 аралығы
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
6
Бір рет жайылған 24.04. мен02.06 аралығы
Бір рет жайылған 03.06. мен12.07 аралығы
Бір рет жайылған 13.07. мен21.08 аралығы
Бір рет жайылған 22.08. мен30.09 аралығы
Дала демалысы (жайылым жүрмейді)
Бір рет жайылған 01.10. мен10.11. аралығы
Көріп отырғандай, жайылым айналымы сызбасында, 6 жылда бір рет шөп жайылымдарына "демалыс" беріледі, яғни жайылым деградациясының алдын алады.

4. Гидрография и полив
Гидрографы района основаны на реки Шу и озерах с мелководными лагунами и водоемами. В число этих водоемов входят и большие озера такие как: Алтай, Қорагаты, Тасоткель, Байкуты, Унгирли, Буланбай, Кокозек, Алтай, Теректи, Шатыркул и другие.
Многие из озер имеют небольшую площадь и, следовательно, имеют меньшую глубину. Объем воды, площадь и глубина озера варьируются в зависимости от количества осадков.
В дополнение к природным источникам воды на территории Шуского района используются 29 озер, а также используются апаны (ручные водоемы) для водопоя животных.
В заключение можно отметить, что источники орошения и ручные водоемы полностью удовлетворяют потребности воды животными в данном районе.

4. Гидрография және суландыру
Аудан гидрографиясы Шу өзені және де ағыссыз жатқан таяз ойыстардағы топталған көлдерімен негізделеді. Бұл ойыстарда ірі көлдер орналасқан. Олар: Алтай, Қорағаты, Тасөткель, Байқұты, Үңгірлі, Буланбай, Кокозек, Алтай, Теректі, Шатырқұл көлі, Қаракөлжәне басқа да көлдер.
Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады.
Табиғи су көздерінен басқа Шу ауданы территориясында 29 көл, мал суаруға қолданылатын қазылған апандар бар.
Қорытындылай келе, суландыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.

5. Геоботаника пастбищ
Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "Гос НПЦзем" на 1980-2012 годы. Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер за гектар по размеру корма - при -1,5 центнер за гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 гектар = 337434 центнера корма.

5. Жайылым геоботаникасы
Жайылым өнімділігі анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "Мемжер ҒӨО" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды.Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар.Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 га=337434 центнер азық бірлігі.

Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
6. Мощность пастбищ
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 килограмм, мелкий рогатый скот - 2 килограмм, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.

Жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
6. Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар -6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.

-степной -180-200 дней,
-пустынной 150-180 дней,
Выпас крупного рогатого скота молочной породы минимальная, а крупного рогатого скота мясной породы, овец, лошадей, верблюдов максимальная и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.
Сведения о сервитутах для прогона скота
В Шуском районе не имеются сервитуты в пастбищах для прогона скота, в проведении стокотопрогонных трасс необходимости нет.

- сексеуілді – бұта дала және дала – 180 – 200 күн,
- шөлейтте 150 – 180 күн,
Бұл ретте, сүтті ірі қара малды жаю ұзақтығы – ең кіші, ал етті ірі қара мал үшін, қой, жылқы, түйе үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігіне, қардың тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.
Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Шу ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар жоқ, малды айдап өтуге арналған сервитуттар қабылдаудың қажеттілігі жоқ, себебі мал айдап өтуге проблемалар туындамаған.