Об утверждении Правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Карагандинской области
Решение ХIII сессии Карагандинского областного маслихата от 12 декабря 2017 года № 264. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 3 января 2018 года № 4534. Утратило силу решением Карагандинского областного маслихата от 8 декабря 2022 года № 277
Сноска. Утратило cилу решением Карагандинского областного маслихата от 08.12.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 408 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", с подпунктом 1) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании предложения местных исполнительных органов районов и городов областного значения, Карагандинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые к настоящему решению Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Карагандинской области.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по промышленности, развитию малого и среднего бизнеса, аграрным вопросам и экологии (Осин Ш.А.).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии областного маслихата К. Оспанова
Секретарь областного маслихата С. Утешов
Утверждены
решением XIII сессии
Карагандинского областного маслихата
от "12" декабря 2017 года № 264
Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Карагандинской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Карагандинской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
2. Настоящие Правила определяют порядок отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Карагандинской области.
3. Данные Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

Қарағанды облысының аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облыстық мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы ХIII сессиясының № 264 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 3 қаңтарда № 4534 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 2022 жылғы 8 желтоқсандағы № 277 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облыстық мәслихатының 08.12.2022 № 277 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 408-бабына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңының 10-бабы 2 тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес, аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ұсыныстары негізінде, Қарағанды облыстық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімге қоса беріліп отырған Қарағанды облысының аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың өнеркәсіп, шағын және орта бизнесті дамыту, аграрлық мәселелер және экология жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ш.А. Осин) жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың сессия төрағасы Қ. Оспанова
Облыстық мәслихаттың хатшысы С. Өтешов
Қарағанды облыстық мәслихатының
2017 жылғы "12" желтоқсандағы
XIII сессиясының
№ 264 шешімімен
бекітілген
Қарағанды облысының аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысының аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар Қарағанды облысының аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулаудың және жоюдың тәртібін анықтайды.
3. Осы Қағидалар меншік нысандарына қарамастан барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:

1) специальная установка – установка для утилизации (сжигания) биологических отходов (инсинератор, крематор, трупосжигательная печь и другие предусмотренные для этих целей установки);
2) биостерилизация – лишение животных хирургическим путем способности к воспроизведению потомства (репродуктивной способности);
3) эвтаназия животных – гуманные методы умерщвления животных, исключающие их предсмертные страдания;
4) общественное место – специально оборудованные места общего пользования в черте или вне городов и населенных пунктов, предназначенные для использования населением, а также проведения массовых мероприятий, обслуживания и отдыха граждан.
К общественным местам относятся:
организации образования и отдыха;
организации здравоохранения;
пункты общественного питания;
кинотеатры, театры, цирки, концертные, смотровые и выставочные залы, спортивные арены и другие крытые сооружения, предназначенные для массового отдыха, в том числе ночные клубы и дискотеки;
музеи, библиотеки и лектории;
поезда местного и дальнего сообщения, суда воздушного, морского и речного транспорта, салоны городских, междугородних автобусов, маршрутных такси и городского электротранспорта;
здания аэропортов, железнодорожных, автомобильных и водных вокзалов, перроны железнодорожных вокзалов и метрополитены;
помещения государственных органов и организаций, не использующих пропускной режим;
помещения, являющиеся рабочими местами, на объектах с пропускным режимом, используемых коллективами трудящихся для работы в случаях совершения хулиганства;
подъезды домов.
Общественные места подразделяются на:
постоянные (места, доступ в которое открыт в любое время: улицы, переулки, скверы, бульвары, набережные, площади, вокзалы, дворы (за исключением дворов частных домов));
периодические (помещения, предназначенные для обслуживания и отдыха населения в определенные часы: рынки, образовательные и лечебно-оздоровительные учреждения, зоны отдыха, культурные, развлекательные, спортивные учреждения, общественный транспорт, предприятия торговли, вагоны пассажирских поездов (кроме тамбуров), а также вагон-ресторан, пассажирское купе в ночное время суток и туалет);
5) пневматическое оружие - оружие, средство поражения цели которого получает направленное движение за счет энергии сжатого, сжиженного или отвержденного газа;
6) домашние животные – собаки, кошки и другие животные, которые в течение продолжительного исторического периода традиционно содержатся и разводятся человеком, а также животные видов или пород, искусственно выведенных человеком для удовлетворения эстетических нужд и не имеющих, жизнеспособных диких популяций, состоящих из особей с аналогичными морфологическими признаками, и существующих продолжительное время в их естественном ареале.
Глава 2. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек

1) арнайы қондырғы – орнату үшін кәдеге жарату (өртеу) биологиялық қалдықтарды (инсинератор, крематор, өлексе жағатын пеш және көзделген басқа да мақсаттар үшін қондырғылар);
2) биостерилизациялау – жануарларды тұқымдану қабілетінен (репродуктивті қабілетінен) хирургиялық жолмен айыру;
3) жануарларды эвтаназиялау – жануарларды өлер алдында қинамау үшін, оларды ізгілік әдістермен жансыздандыру;
4) қоғамдық орын – халықтың пайдалануына, сондай-ақ жаппай іс-шаралар, азаматтарға қызмет көрсету және демалысын өткізуге арналған, қала мен елдімекендердің шегінде немесе олардан тыс арнайы жабдықталған жаппай тұтыну орындары.
Қоғамдық орындарға:
білім беру және демалу ұйымдары;
денсаулық сақтау ұйымдары;
қоғамдық тамақтану пунктері;
кинотеатрлар, театрлар, цирктер, концерт, қарау және көрме залдары, спорт ареналары және жаппай демалысқа арналған басқа жабық құрылыстар, соның ішінде түнгі клубтар және дискотекалар;
мұражайлар, кітапханалар және дәрісханалар;
жергілікті және алыс қатынастағы пойыздар, әуе, теңіз және өзен көлігі кемелері, қалалық, қалааралық автобустардың, бағдарлы таксилердің және қалалық электр көлігінің салоны;
әуежайлар, теміржол, автомобиль және су вокзалдарының ғимараттары, теміржол вокзалдарының перрондары және метрополитендер;
рұқсатнама режимін пайдаланбайтын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың орынжайлары;
бұзақылық жасаған жағдайда еңбек етушілер ұжымы пайдаланатын, рұқсатнама режімі бар объектілердегі жұмыс орны болып табылатын орынжайлар;
үйлердің кіреберістері жатады.
Қоғамдық орындар мыналарға бөлінеді:
тұрақты (кез келген уақытта қолжетімді орындар: көшелер, тұйық көшелер, гүлзарлар, жолжелектер, жағалаулар, алаңдар, вокзалдар, аулалар (жеке үйлердің аулаларынан басқа));
мерзімді (халыққа белгілі бір уақытта қызмет көрсетуге және демалуына арналған орынжайлар: базарлар, білім беру және емдеу-сауықтыру мекемелері, демалыс аймақтары, мәдени, сауықтыру, спорт мекемелері, қоғамдық көлік, сауда кәсіпорындары, жолаушылар пойыздарының вагондары (тамбурлардан басқа), сондай-ақ вагон-мейрамхана, тәуліктің түнгі уақытындағы жолаушылар купесі және дәретхана);
5) пневматикалық қару – нысананы зақымдайтын құралы сығылған, сұйытылған немесе қатайтылған газдың қуаты есебiнен бағытты қозғалыс алатын қару;
6) үй жануарлары – иттер, мысықтар және ұзақ тарихи кезең бойы дәстүрлі түрде адам көмегімен өсірілетін және бағылатын басқа да жануарлар, сонымен қатар адамның эстетикалық мұқтажын қанағаттандыру үшін жасанды жолмен өсіріп шығарған және жабайы популяциясы жоқ өмірге қабілетті, жеке морфологиялық белгілері ұқсас өзгешеліктері бар және ұзақ уақыт бойы табиғи ареалда өмір сүретін жануарлардың түрлері мен тұқымдары.
2 тарау. Қанғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою

5. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек осуществляют государственные ветеринарные организации, созданные в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года (далее – Организации).
6. Численность бродячих собак и кошек регулируется путем их отлова специализированными бригадами Организации.
7. К работе по отлову бродячих собак и кошек, допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, получившие профилактические прививки (вакцинации) против бешенства, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах. Бригада отлова оснащается средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой Организации.
8. Отлов проводится согласно графику отлова бродячих собак и кошек, утверждаемым руководителем Организации по согласованию с местным исполнительным органом области, а также по заявлениям физических и юридических лиц. Заявления подлежат обязательной регистрации в журнале, в котором указываются:
1) причина отлова;
2) сведения о заявителе (фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина, наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество его представителя, адрес, контактные телефоны);
3) вид животного;
4) место обитания животного (адрес и подробное описание места обитания);
5) описание животного;
6) сведения о причине отлова (укус, немотивированная агрессия).
9. При осуществлении деятельности по отлову бродячих собак и кошек специалисты Организации должны иметь при себе удостоверение, которые предоставляются по требованию граждан.
10. К разрешенным средствам отлова относятся: петли, пневматическое оружие с применением обездвиживающих препаратов, имеющих разрешение к применению на территории Республики Казахстан (с дозировкой в зависимости от веса животного), сети, сачки-ловушки, а также другие средства и приспособления, не приводящие к смерти собаки и кошки в момент отлова.
11. Отлову подлежат бродячие собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у зданий. Отлов собак и кошек с территории частных владений, а также оставленных на привязи не допускается.
12. Отлов бродячих собак и кошек организуется и проводится, с соблюдением прав и законных интересов лиц, проживающих на соответствующей территории, с соблюдением принципов гуманности, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Уничтожение трупов собак и кошек осуществляется на специальных установках для утилизации (сжигания) биологических отходов (инсинератор, крематор, трупосжигательная печь и другие предусмотренные для этих целей установки).

5. Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңның 11-бабының 4 тармағына сәйкес жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрі – Ұйым) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды жүзеге асырады.
6. Қаңғыбас иттер мен мысықтардың санын реттеу Ұйымның арнайы бригадасымен аулау арқылы жүргізіледі.
7. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, құтыруға қарсы егу жасалған, жүйке аурулары және наркологиялық диспансерлерде тіркелмеген тұлғалар жіберіледі. Аулау бригадасы Ұйымның эмблемасы бар жеке қорғану құралдарымен және арнайы киіммен жабдықталады.
8. Қанғыбас иттер мен мысықтарды аулау, облыстың жергілікті атқарушы органымен келісіліп Ұйым басшысымен бекітілген кестесі бойынша, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініштері арқылы жүзеге асырылады. Өтініштер журналда міндетті түрде тіркеліп, мыналар көрсетіледі:
1) аулау себебі;
2) өтініш беруші туралы мәліметтер (азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы, өкілдің толық атауы, мекен-жайы, байланыс телефоны);
3) жануардың түрі;
4) жануардың мекендеу ортасы (мекен-жайы және мекен-жайының толық сипаттамасы);
5) жануардың сипаттамасы;
6) аулаудың себебі туралы ақпарат (қауып алу, қозғалмай агрессия).
9. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау қызметін іске асыру кезінде Ұйым мамандарының куәліктері болуы тиіс, олар азаматтардың талабы бойынша көрсетіледі.
10. Рұқсат етілген аулау құралдарына: Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат етілген күрмек, пневматикалық қару, жансыздандыратын, арнайы сертификаты бар дәрі-дәрмектер қолдануымен (жануардың салмағына қарай дозалау), тор мен қақпан және аулау кезінде ит пен мысықтың өліміне әкеп соқпайтын өзге де құралдар мен керек-жарақтар жатады.
11. Аулауға, иелері ғимараттардың жанында байлауда қалдырып кеткен иттер мен мысықтардан басқа, қоғамдық орындарда иесіз жүрген қаңғыбас иттер мен мысықтар жатады. Жеке меншік аумағында иттер мен мысықтарды аулауға, сондай-ақ байлауда қалдырып кеткендерді аулауға жол берілмейді.
12. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау аумақтарда тұратын тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделері, адамгершілік қағидаттар сақтала отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады және өткізіледі.
13. Иттер мен мысықтардың өлігін жою биологиялық қалдықтарды кәдеге жаратуға (өртеуге) арналған (инсенератор, крематор, өлекселерді өртейтін пеш және осы мақсат үшін қарастырылған басқа да қондырғылар) қондырғыларда жүзеге асырылады.

14. Не допускается выбрасывание трупов (останков) собак и кошек, и их несанкционированное захоронение вне скотомогильников. В случае падежа трупы (останки) собак и кошек передаются в Организации для утилизации.
15. Здоровым бродячим собакам и кошкам биостерилизация проводится в надлежащих клинических условиях.
Глава 3. Транспортировка бродячих собак и кошек
16. Транспортировка отловленных бродячих собак и кошек должна осуществляться на технически исправном, специально оборудованном автотранспорте (далее - спецавтотранспорт), со специальной символикой и телефонным номером Организации.
17. Транспортировка отловленных бродячих собак и кошек производится методами, исключающими нанесение увечий или иного вреда их здоровью.
Глава 4. Порядок возврата и (или) передачи отловленных животных
18. Отловленные бродячие собаки и кошки содержатся в изоляторе или в помещениях временного содержания предусмотренные местными исполнительными органами, зоозащитными организациями, общественными объединениями, организациями физических и юридических лиц до выявления их принадлежности. Не востребованные собаки и кошки подлежат эвтаназии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Сотрудники Организации передают отловленных животных новым владельцам только с заключением договора, предусматривающего третьим лицом обеспечение сохранности животного и надлежащего ухода за ним.
20. При обращении в Организации о возврате и (или) передаче отловленных животных, владельцы или обратившееся лицо предъявляет:
1) удостоверение личности;
2) ветеринарный паспорт на собаку и (или) кошку (при его наличии) и (или) фотографию с владельцем;
3) в случае, когда животное передается зоозащитным организациям, общественным объединениям, организациям физических и юридических лиц предоставляются свидетельство о регистрации и оригинал доверенности на подписание договора.
Глава 5. Заключительные положения
21. Во время проведения отлова работникам Организации не допускается:
1) присвоение отловленных собак и кошек и передача их другим лицам без договора;
2) применение пневматического оружия с фармакологическим средством для обездвиживания животного с расстояния более 10 метров;
3) отлов в присутствии несовершеннолетних детей, за исключением случаев, когда поведение бродячих собак и кошек угрожает жизни и здоровью человека.

14. Иттер мен мысықтардың өліктерін (қалдықтарын) тастауға, сондай-ақ мал қорымдарынан тыс жерлерге заңсыз кәдеге жарату жол берілмейді. Өлген жағдайда иттер мен мысықтардың өлі денелері (қалдықтары) Ұйымға тапсырылады.
15. Дені сау қаңғыбас иттер мен мысықтарға тиісті клиникалық жағдайда биостерилизациялау жасалады.
3 тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау
16. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау техникалық жөнделген, Кәсіпорынның арнайы символикасы және телефон нөмірі бар металл торлармен арнайы жабдықталған автокөлікте (бұдан әрі – Арнайы автокөлік) жүзеге асырылуы тиіс.
17. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау олардың мертігуін болдырмайтын немесе денсаулығына басқа да зиян келтірмейтін әдістермен жүргізіледі.
4 тарау. Ауланған жануарларды қайтару және (немесе) беру тәртібі
18. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар, жергілікті атқарушы органдарымен, жануарлардың құқықтарын қорғаушылар ұйымдарымен, қоғамдық бірлестіктермен, жеке және заңды тұлғалардың ұйымдарымен көзделген уақытша ұстау үй-жайларында немесе оқшаулағыштарында ұсталады, олардың тиесілігін анықтағанға дейін. Талап етілмеген иттер мен мысықтар Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес эвтаназиялауға жатады.
19. Ұйым қызметкерлері ұсталған жануарларды жаңа меншік иелеріне үшінші тұлғаның жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және оған тиісті күтім жасау туралы келісімшарт жасасқан жағдайда ғана береді.
20. Ұсталған жануарларды қайтару және (немесе) беру туралы Ұйымға өтініш берген кезде, иелер немесе өтініш беруші:
1) жеке куәлік;
2) ит пен (немесе) мысықтың ветеринариялық паспорты (бар болса) және (немесе) иесі бар фотосурет;
3) жануарларды жануарларды қорғау жөніндегі ұйымдарға, қоғамдық бірлестіктерге, жеке және заңды тұлғалардың ұйымдарына беру кезінде тіркеу туралы куәлiк және келісімшартқа қол қою түпнұсқа сенімхаты беріледі.
5 тарау. Қорытынды ережелер
21. Аулауды жүргізу кезінде Ұйым қызметкерлеріне жол берілмейді:
1) ауланған иттер мен мысықтарды иеленуге және оларды басқа тұлғаларға беруге;
2) жануарларды қимылсыз қалдыру үшін фармокологиялық дәрі-дәрмекпен оқталған пневматикалық қаруды 10 метрден астам қашықтықта қолдануға;
3) аулау кәмелет жасқа толмаған балалардың көзінше, қаңғырған иттер мен мысықтардың қылығы адамның өмірі мен денсаулығына қауіп төндірген жағдайдан басқа кезде.