Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Решение маслихата города Экибастуза Павлодарской области от 29 декабря 2017 года № 215/25. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 12 января 2018 года № 5820
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Экибастузский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2018 - 2019 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию Экибастузского городского маслихата по развитию агропромышленного сектора, экологии и природопользования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Д. Сиваракша
Секретарь городского маслихата Б. Куспеков
Утвержден
решением Экибастузского
городского маслихата от 29
декабря 2017 года № 215/25
План по управлению пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз на 2018 - 2019 годы
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2018 - 2019 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Экибастуз в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2018 - 2019 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 215/25 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 12 қаңтарда № 5820 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабы 1) тармақшасына сәйкес, Екібастұз қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2018 - 2019 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Екібастұз қаласы мәслихатының агроөнеркәсіптік секторды дамыту, экология және табиғатты пайдалану жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Д. Сиваракша
Қалалық мәслихат хатшысы Б. Куспеков
Екібастұз қалалық
мәслихатының 2017
жылғы 29 желтоқсандағы
№ 215/25 шешімімен
бекітілген
Екібастұз қаласы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы 2018 - 2019 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды тиімді пайдалану, азық қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың нашарлау процесстерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспардың мазмұны:
1) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар тұрғысында Екібастұз қаласының аумағында жайылымдардың орналасу сұлбасы (картасы);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда
5. Город Экибастуз расположен в юго-западной части Павлодарской области и граничит: на западе с Акмолинской областью, на северо-западе с Актогайским районом, на востоке и юго-востоке с городом Аксу, на юге с Баянаульским районом, на юго-западе с Карагандинской областью. Администиративно-территориальное деление состоит из 29 сельских населенных пунктов расположенных в 7 сельских округах, 2 поселках и 2 селах.
Климат резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -20 - -30 градусов по Цельсию, в июле +25 - +30 градусов по Цельсию. Среднегодовой размер осадков - 100-150 миллиметров.

2) осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының тиімді сұлбалары;
3) осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, соның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылымдардың объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес, су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушыларының су негіздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суармалы немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сұлбасы;
5) осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес, жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыруға және оны берілетін жайылымдарға ауыстыруға арналған жайылымдарды қайта бөлу сұлбасы;
6) осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес, поселкелердің, ауылдардың,
ауылдық округтердің жанында орналасқан, жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру сұлбасы;
7) осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес, ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
4. Жоспар жайылымдардың геоботаникалық тексеру жағдайлары туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы мәліметтер, жайылым жеке және (немесе) заңды тұлғаларын, пайдаланушыларын - иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда мал жаюға, мәдени және құрғақ жайылымдарға ауыл шаруашылығы малдарын жаю ерекшелігі үшін ауыл шаруашылығы мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, мал айдау үшін сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған басқа да деректер есебімен қабылданған.
2. Жер қорының жағдайы
5. Екібастұз қаласы Павлодар облысының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан және батыста Ақмола облысымен, солтүстік-батыста Ақтоғай ауданымен, шығыс және оңтүстік-шығыста Ақсу қаласымен, оңтүстікте Баянауыл ауданымен, оңтүстік-батыста Қарағанды облысымен шекараласады. Әкімшілік-аумақтық бөлінуі 7 ауылдық округтерде, 2 поселкелерде және 2 ауылдарда орналасқан 29 ауылдық елді мекендерден тұрады.
Климат тым континенттік, қыс айтарлықтай суық, ал жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жарты жылдық температурасы Цельсий бойынша -20 - -30градус, жазда Цельсий бойынша +25 - +30градус. Жауын-шашынның жарты жылдық көлемі – 100-150 миллиметр.

6. Общая площадь земель города Экибастуз 1 887 600 гектаров (далее - га), из них пастбищные земли - 831,2 тысяч га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 668,6 тысяч га;
земли населенных пунктов - 212,0 тысяч га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения - 65,9 тысяч га;
земли водного фонда - 17,8 тысяч га;
земли запаса - 922,1 тысяч га.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет.
На территории с севера на юг каштановая малоразвитая, каштановая маломощная, неполноразвитая почва.
Насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,6 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
В Экибастузском, Аккольском, Байетском и Сарыкамысском сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки. Отведены отгонные пастбища для выпаса в Экибастузском сельском округе 1578 голов крупного рогатого скота (далее - КРС) и 1347 голов лошадей, в Аккольском сельском округе 493 голов КРС и 922 головы лошадей, в Байетском сельском округе - 364 головы КРС, 189 голов лошадей, в Сарыкамысском сельском округе - 445 голов КРС и 180 голов лошадей.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных: у физических лиц - 13 497 голов КРС, 21 758 голов мелкого рогатого скота (далее - МРС), 4 473 головы лошадей; у юридических лиц - 21 365 голов КРС, 19 384 головы МРС, 11 584 головы лошадей. В целом по городу 34 862 головы КРС, 41 142 головы МРС, 16 057 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
174 стада КРС;
103 отары МРС;
107 табунов лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В городе Экибастуз действуют 35 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 15 скотомогильников, 5 ветеринарных пунктов, 7 пунктов для инъекций, 8 убойных пунктов.
6. Сервитуты для прогона скота
12. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории
города Экибастуз в разрезе категорий земель, собственников
земельных участков и землепользователей на основании
правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам,
рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым
или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья
сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц,
у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных
на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных
пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу
Экибастуз на 2018 - 2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование
Период отгона на отдаленные пастбища
Период возврата с отдаленных пастбищ
1
Аккольский сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
2
Байетский сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
3
Железнодорожный сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
4
Кояндинский сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
5
Сарыкамысский сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
6
Торткудукский сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
7
Экибастузский сельский округ
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
8
Село имени академика Алькея Маргулана
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
9
Село Шикылдак
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
10
Поселок Солнечный
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада
11
Поселок Шидерты
апрель, 2 половина
октябрь, 2 декада

6. Екібастұз қаласы жерлерінің жалпы алаңы 1 887 600 гектар (бұдан әрі - га), соның ішінде жайылымдық алқаптар – 831,2 мың га.
Жерлер категория бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлер – 668,6 мың га;
елді мекен жерлері – 212,0 мың га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 65,9 мың га;
су қорының жерлері – 17,8 мың га;
жерлер қоры – 922,1 мың га.
3. Жайылымдардың сипаттамасы
7. Жайылымдар табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады. Мәдени және құрғақ жайылымдар жоқ.
Аумақта солтүстіктен оңтүстікке қарай нашар дамыған қоңыр, әлсізқоңыр, толық дамымаған қоңыр топырақ.
20 тұқымдас және 70 түрге жататын гүл өсімдіктерінің кең тарағанына шамамен 90 түрі есептеледі. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа астық өнімділігі 3,6 центнер/га құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 170-180 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Жайылымның негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылық қалыптастырулар болып табылады. Елді мекендерде тұрғындардың малдары қатқылданған жерлерде жайылады.
Екібастұз, Ақкөл, Бәйет және Сарықамыс ауылдық округтерінде ауыл шаруашылығы малдарын жаю үшін шалғайдағы жайылымдарға жер телімдері бөлінген. Екібастұз ауылдық округі үшін 1578 бас ірі қара мал (бұдан әрі - ІҚМ) және 1347 жылқы басы, Ақкөл ауылдық округінде 493 бас ІҚМ және 922 бас жылқылар шалғайдағы жайылымдарға бөлінген, Бәйет ауылдық округінде – 364 бас ІҚМ, 189 бас жылқылар, Сарықамыс ауылдық округінде – 445 бас ІҚМ және 180 бас жылқылар.
9. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны: жеке тұлғаларда – 13 497 бас ІҚМ, 21 758 бас ұсақ қара мал (бұдан әрі - ҰҚМ), 4 473 бас жылқылар; заңды тұлғаларда – 21 365 бас ІҚМ, 19384 бас ҰҚМ, 11584бас жылқылар. Жалпы қала бойынша 34 862 бас ІҚМ, 41 142 бас ҰҚМ, 16 057 бас жылқылар.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының қалыптастырылған табындар, отарлар, үйірлер түрлері бойынша келесідей бөлінген:
174 ІҚМ үйір;
103 ҰҚМ отар;
107 жылқылар табын.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Екібастұз қаласында 35 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді, соның ішінде: 15 мал қорымы, 5 ветеринариялық пункт, 7 инъекцияларға арналған пункт, 8 мал соятын пункт.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,
жер телімдерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар
тұрғысында Екібастұз қаласы ауылдық аймағының
аумағында жайылымдардың орналасу сұлбасы (картасы)
Шартты белгілері:
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының тиімді сұлбалары
Шартты белгілері:
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен
алаңдары, соның ішінде маусымдық, жайылымдық
инфрақұрылымдардың объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушыларының
су негіздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суармалы немесе суландыру
каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сұлбасы
Шартты белгілері:
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыруға
және оны берілетін жайылымдарға ауыстыруға арналған
жайылымдарды қайта бөлу сұлбасы
Шартты белгілері:
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Ауылдық округтердің жанында орналасқан, жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын
шалғайдағы жайылымдарға орналастыру сұлбасы
Шартты белгілері:
2018 - 2019 жылдарға арналған
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/р №
Атауы
шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақкөл ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
2
Бәйет ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
3
Теміржол ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
4
Қоянды ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
5
Сарықамыс ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
6
Төртқұдық ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
7
Екібастұз ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
8
академик Әлкей Марғұлан атындағы ауылы
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
9
Шиқылдақ ауылы
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
10
Солнечный поселкесі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
11
Шідерті поселкесі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі