Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2017 года № 24/125. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 18 января 2018 года № 4541.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 14.05.2018 № 28/151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый к настоящему решению План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018- 2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата Есильского
района Северо-Казахстанской области
А.Калыбаева
Секретарь маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
А.Бектасова
Утвержден решением маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2017 года № 24/125
План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы № 24/125 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 18 қаңтарда № 4541 болып тіркелді.
Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мəслихатының 14.05.2018 № 28/151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы шешімге қоса берілген 2018-2019 жылдарға Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихаты
сессиясының төрағасы
А.Қалыбаева
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының хатшысы
А.Бектасова
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы №24/125 шешімімен бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірі №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамыры №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
Отгонных пастбищ на территории Есильского района нет.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Есильском районе имеются 16 сельских округов и 56 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Есильского района 514 144 гектаров, из них пастбищные земли – 120 176 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 400 065 гектаров;
земли населенных пунктов – 60 071 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, и иного несельскохозяйственного назначения – 2 071 гектаров;
земли водного фонда – 3 609 гектаров;
земли лесного фонда – 32 742 гектаров;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
Есіл ауданының аумағында шалғайдағы жайылымы жоқ.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Есіл ауданда 16 ауылдық округтер, 56 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Есіл ауданының жалпы көлемі 514 144 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер-120 176 гектар.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-400 065 гектар;
елді мекен жерлері-60 071 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс жерлері және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер -2 071 гектар;
су қордағы жерлер-3 609 гектар;
орман қордағы жерлер-32 742 гектар;

земли запаса – 15 586 гектаров.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе от минус 2,2 до минус 34,4 градусов Цельсия, в июле от плюс 7,8 до плюс 29 градусов Цельсия. Средний размер осадков составляет 52 миллиметра, а годовой 369 миллиметров.
Естественная растительность района разнообразна, часть занята лесами около 7 процентов. Основные компоненты лесной растительности - береза бородавчатая и осина. На нераспаханных участках степи и остепненных лугов размещаются полынь, морковник, типчак, кровохлебка, лабазник, вейник наземный, другие травы.
Почвенный покров района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются лугово-черноземные, луговые, солонцы, солоди, солончаки. Особое место в почвенном покрове занимают черноземы выщелоченные, которые сформировались по хорошо дренированным повышенным участкам (увалам, гривам).

босалқы жер -15 586 гектар.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы суық, жазы қоңыржай ыстық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында минус 2,2 ден минус 34,4 градус Цельсияға дейін, шілде айында плюс 7,8 -ден плюс 29 градус Цельсияға дейін. Жауынның орташа түсімі 52 миллиметр, ал жылдық 369 миллиметрды құрады.
Ауданның табиғи өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 7 пайыз бөлігінде орман орналасқан . Орман өсімдігінің компонент негізі- сүйелденген қайың және көктерек. Жусан, сәбіз, беттеге, қаңдышөп, лабазшы, құрғақ айырауық, басқа шөптер шалғынды далаланған және жыртылмаған телімінде орналастырылған.
Аудандағы топырақтың жамылғышы әртүрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда шалғынды қара жер, шалғындық, сортаң кешені, сортаңдар орналастырылған. Топырақ жамылғысында жақсы құрғатылған жоғары учаскелері (бөктер,жалдар) бойынша қалыптасқан сілтісіздендірілген қара топырақ ерекше орын алады.

В районе действуют 16 ветеринарных пунктов, 16 пунктов для искусственного осеменения, 7 убойных площадок, 30 сибиреязвенных захоронений и 57 скотомогильников.
В настоящее время в Есильском районе насчитывается крупного рогатого скота 20 860 голов, мелкого рогатого скота 23 341 голов, 5 700 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому району имеются всего 120 176 гектаров пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 44 529 гектаров пастбищ, в землях запаса имеются 7 392 гектаров пастбищных угодий.

Ауданда 16 мал дәрігерлік пункті, 16 пункт қолдан ұрықтандыру үшін, 7 сойыс алаңы, 30 сібір жарасы көмінділері және 57 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Есіл ауданында мүйізді ірі қара мал 20 860 бас, мүйізді ұсақ мал 23 341 бас, 5 700 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Есіл ауданы бойынша барлығы 120 176 гектар жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 44 529 гектар жайылым саналады, қордағы жерлерде 7 392 гектар жайылымдық алқаптар бар.

175
Фермерское хозяйство "Құлагер"
Заградовский сельский округ
176
Крестьянское хозяйство "Земледелец"
177
Крестьянское хозяйство "Забота"
178
Крестьянское хозяйство "Гайсина Г.В."
179
Крестьянское хозяйство "Прометей"
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры

175
"Құлагер" фермер қожалығы
Заградовка ауылдық округі
176
"Земледелец" шаруа қожалығы
177
"Забота" шаруа қожалығы
178
"Гайсина Г.В." шаруа қожалығы
179
"Прометей" шаруа қожалығы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы

Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району Северо-Казахстанской области на 2018 – 2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Алматинский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2
Амангельдинский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
3
Бескудукский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
4
Булакский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
5
Волошинский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
6
Заградовский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
7
Заречный
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
8
Ильинский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
9
Корнеевский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
10
Николаевский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
11
Петровский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
12
Покровский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
13
Спасовский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
14
Тарангульский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
15
Ясновский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
16
Явленский
2018
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2019
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября

Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округінің атауы
Жыл
дар
Танап нөмірлері
I
II
III
IV
1
Алматы
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2
Амангелді
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
3
Бесқұдық
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
4
Бұлақ
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
5
Волошинка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
6
Заградовка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
7
Заречный
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
8
Ильинка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
9
Корнеевка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
10
Николаевка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
11
Петровка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
12
Покровка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
13
Спасовка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
14
Тораңғұл
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
15
Ясновка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
16
Явленка
2018
Демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
2019
25 сәуірден бастап 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
Демалатын танап
25 маусымнан бастап 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан бастап 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю