Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Решение маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2017 года № 15-7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 11 января 2018 года № 4506
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии маслихата
района Магжана Жумабева
Северо-Казахстанской области
А.Талкачев
Секретарь маслихата
района Магжана Жумабева
Северо-Казахстанской области
Т.Абильмажинов
Утвержден решением маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 22 декабря 2017 года № 15-7
План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 15-7 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 4506 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы
мәслихаты сессиясының төрағасы
А.ТалкачҰв
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы
мәслихатының хатшысы
Т.Әбілмәжінов
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 15-7 шешімімен бекітілді
2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2018-2019 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы №11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану; 6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на пастбищах.
По административно-территориальному делению в районе Магжана Жумабаева имеются 21 сельский округ, город Булаево, 68 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района Магжана Жумабаева 780698 га, из них пастбищные земли – 162805 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 603288 га;
земли населенных пунктов – 68889 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5401 га;
земли запаса – 14623 га.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мағжан Жұмабаев ауданында 21 ауылдық округ, Булаев қаласы, 68 ауылдық елді мекен орналасқан.
Мағжан Жұмабаев ауданының жалпы көлемі 780698 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 162805 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 603288 га;
елді мекен жерлері – 68889 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5401 га;
қордағы жерлер - 14623 га.

Климат района резко континентальный, зима продолжительная с сильными ветрами, лето жаркое и сухое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15; -35°С, в июле +23; +32°С. Среднегодовое количество осадков составляет –250-350 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 160 видов. Самые распространенные из них злаковые, сложноцветные, крестоцветные.
Почвы лугово-черноземные. Толщина плодородной почвы 45-60 см.

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы күшті желдермен ұзақ, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15; -35°С, шілде айында – +23; +32°С. Жауынның орташа түсімі 250-350 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен 160 түрі бар. Олардың ішінде дәнділер, күрделігүлділер, шаршыгүлділер ең көп тараған.
Топырағы шалғын-қара. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 45-60 см.

В районе действуют 22 ветеринарных пункта, 67 скотомогильников.
В настоящее время в районе Магжана Жумабаева насчитывается крупного рогатого скота 21406 голов, мелкого рогатого скота 21451 голов, 7900 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Магжана Жумабаева имеются всего 162805 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 45292 га пастбищ, в землях запаса имеются 2686 га пастбищных угодий.
Для обеспечения ветеринарно-санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных, строительство пунктов осеменения в сельских округах района Магжана Жумабаева.
Площадь пастбищ района Магжана Жумабаева полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ которые используются для ведения отгонного животноводства нет.

Ауданда 22 мал дәрігерлік пункті, 67 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Мағжан Жұмабаев ауданында мүйізді ірі қара 21406 бас, ұсақ мал 21451 бас, 7900 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мағжан Жұмабаев ауданы бойынша барлығы 162805 га жайылымдық алқаптары бар. Елді мекен шегіндегі жайылымдары 45292 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 2686 га жайылымдық алқаптар бар.
Ветеринариялық-санитариялық объектілермен қамтамасыз ету үшін Мағжан Жұмабаев ауданында мал тоғыту орындарының құрылысын, қашырым пункттерінің құрылысын жоспарлау қажет.
Мағжан Жұмабаев ауданы жайылымдарының көлемі ауылшаруашылық жануарларының мал басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығын жүргізу үшін қолданылатын шалғайдағы жайылымдардың қажеті жоқ.

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018 – 2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018 – 2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018 – 2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018 – 2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в районе Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области на 2018 – 2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского, городского округа
номера полей
I
II
III
IV
1
Авангардский
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2
Александровский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
3
Бастомарский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
4
Возвышенский
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
5
Золотонивский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
6
Карагандинский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
7
Каракогинский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
8
Конюховский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
9
Лебяжинский
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
10
Молодежный
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
11
Молодогвардейский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
12
Надеждинский
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
13
Октябрьский
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
14
Писаревский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
15
Полудинский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
16
Советский
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
17
Тамановский
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
18
Узынкольский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
19
Успенский
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
20
Фурмановский
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
21
Чистовский
однократное стравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократное стравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
22
Булаевский
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября

Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданында 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдық,
қалалық округ атауы
Алқаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
1
Авангард
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отатус 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
2
Александров
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
3
Бастомар
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
4
Возвышен
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
5
Золотонив
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
6
Қарағанды
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
7
Қарақоға
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
8
Конюхов
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
9
Лебяжье
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату с 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
10
Молодежный
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату с 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
11
Молодогвардейское
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
12
Надежка
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
13
Октябрь
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
14
Писарев
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
15
Полудин
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
16
Совет
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
17
Таман
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
18
Ұзынкөл
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
19
Успенка
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
20
Фурманов
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
21
Чистов
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
22
Булаев
демалатын алқап
бір рет отату 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет отату 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет отату 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса

В связи с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищных угодий, длительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ;
г/о - городской округ;
С - показатель Цельсия.

Сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ-селеулі-бетегелі-жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығы мен тереңдігіне және басқа да факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округ;
қ/о – қалалық округ;
С – Цельсия көрсеткіші.