Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи в Тимирязевском районе
Решение маслихата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области от 15 ноября 2017 года № 17/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 5 декабря 2017 года № 4396. Утратило силу решением Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 07 августа 2019 года № 36/6.
Сноска. Утратило силу решением Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 07.08.2019 № 36/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" Тимирязевский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи в Тимирязевском районе.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель XVII сессии
районного маслихата
Б. Дюсембаев
Секретарь
районного маслихата
С. Мустафин
Утверждены решением Тимирязевского районного маслихата от 15 ноября 2017 года № 17/3
Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи в Тимирязевском районе
1. Настоящие Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи в Тимирязевском районе (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 50071), постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 45261), приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7412) и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим на территории Тимирязевского района Северо-Казахстанской области.
Общие положения

Тимирязев ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн айқындау қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев аудандық мәслихатының 2017 жылғы 15 қарашада № 17/3 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 5 желтоқсанда № 4396 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев аудандық мəслихатының 07 тамыз 2019 жыл № 36/6 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев аудандық мəслихатының 07.08.2019 № 36/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабына сәйкес Тимирязев аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Тимирязев ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
XVII сессиясының төрағасы
Б. Дүйсембаев
Аудандық мәслихаттың
хатшысы
С. Мұстафин
Тимирязев аудандық мәслихатының 2017 жылғы 15 қарашадағы № 17/3 шешімімен бекітілген
Тимирязев ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн айқындау қағидалары
1 Осы Тимирязев ауданында тұрғын үй көмегін көрсетудiң мөлшерiн және тәртiбiн айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 50071 болып тіркелді), "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 45261 болып тіркелді), "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 05 желтоқсандағы № 471 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7412 болып тіркелді) сәйкес әзірленді және Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданының аумағында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшерін және тәртібін айқындайды.
Жалпы ережелер

2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) малообеспеченные семьи (граждане) – лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;
2) совокупный доход семьи (гражданина) – общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
3) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах.
2. Размер оказания жилищной помощи
3. Размер жилищной помощи определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели, который составляет десять процентов к совокупному доходу семьи по Тимирязевскому району Северо-Казахстанской области.
4. Жилищная помощь малообеспеченным семьям (гражданам) оказывается, учитывая следующие размеры:
1) по оплате за отопление и расходов за содержание жилого дома (жилого здания), норма площади жилища эквивалентна размерам предоставления жилья, установленным жилищным законодательством Республики Казахстан:
для одиноко-проживающих граждан в пределах 30 квадратных метров;
для семьи по 18 квадратных метров на каждого человека;
2) по другим видам коммунальных услуг – согласно действующим нормативным правовым актам центральных и местных исполнительных органов.
5. Возмещение затрат на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и арендной платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда производится по фактическим расходам.
6. Размер жилищной помощи не может превышать сумму фактически начисленной платы за содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, а также арендной платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда.
3. Порядок оказания жилищной помощи

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;
2) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
3) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы.
2. Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері
3. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйдi (тұрғын ғимаратты) күтiп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге жұмсалатын шығыстарға нормалар шегінде ақы төлеу сомасы мен отбасының (азаматтардың) осы мақсаттарға жұмсаған Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы бойынша отбасының жиынтық табысының он пайызын құрайтын шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
4. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегі келесі мөлшерлерді ескере отырып, көрсетіледі:
1) жылу мен тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстау шығыстарын төлеу бойынша, тұрғын үй көлемінің нормасы Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасымен белгіленген тұрғын үй беру өлшемдерімен балама:
жалғыз тұратын азаматтар үшін 30 шаршы метр шегінде;
отбасы үшін әрбір адам басына 18 шаршы метр;
2) басқа коммуналдық қызмет түрлері бойынша – орталық және жергілікті атқарушы органдардың қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес.
5. Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуға және мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысына жұмсалатын шығыстарды өтеу нақты шығыстар бойынша жүргізіледі.
6. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысы шығыстарына нақты есептелген төлем сомасынан аса алмайды.
Тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі

7. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим на территории Тимирязевского района на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
8. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) представляет документы согласно стандарту государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11015) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" и веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz".
9. Уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи является коммунальное государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области" (далее – уполномоченный орган).
10. Малообеспеченные семьи (граждане), имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду), теряют право на получение жилищной помощи.
11. Жилищная помощь не назначается семьям безработных, не зарегистрированных в службе занятости в качестве безработных, отказавшихся без уважительных причин от предложенной работы, в том числе на социальные рабочие места и общественные работы, от проффессионального обучения и переобучения, повышения квалификации, за исключением инвалидов всех групп и граждан, находящихся на стационарном лечении более одного месяца, учащихся, студентов, слушателей, курсантов и магистрантов учебных заведений дневной формы обучения, а также лиц, осуществляющих уход за инвалидами первой и второй группы, детьми-инвалидами до 18 лет, лицами старше восьмидесяти лет и детей до 7 лет.
4. Исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи

7. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Тимирязев ауданы аумағында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
8. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) құжаттарды "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11015 болып тіркелді) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы және "www.egov.kz. "электронды үкімет" веб-порталы арқылы ұсынады.
9. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу бойынша уәкілетті орган болып "Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы әкімдігінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі табылады (бұдан әрі – уәкілетті орган).
10. Жеке басында бір тұрғын үйден артық (пәтер, үй) немесе тұрғын үйін жалға (арендаға) беретін аз қамтамасыз етілген отбасылар (азаматтар) тұрғын үй көмегін алу құқығынан айырылады.
11. Тұрғын үй көмегi барлық топтағы мүгедектер мен бір айдан артық стационарлық емдеудегі адамдарды, оқушылар, күндізгі оқу орындарындағы студенттер, тыңдаушылар, курсанттар мен магистранттарды, сондай-ақ бірінші және екінші топ мүгедектерін, 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларды күтетіндерді, сексен жастан асқан қарттар мен 7 жасқа дейінгі балалармен отырған адамдарды қоспағанда, жұмыспен қамту қызметінде жұмыссыз ретінде тіркелмегендерге, ұсынылған жұмыстан, соның ішінде әлеуметтік жұмыс орындар мен қоғамдық жұмыстардан, кәсіби оқу мен қайта оқудан, біліктілігін арттырудан себепсіз бас тартқан жұмыссыздардың отбасыларына көрсетілмейді.
Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық кірісін есептеу

12. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи на основании приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7412).
5. Выплата жилищной помощи
13. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета заявителей.
14. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на соответствующий финансовый год.

12. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7412 болып тіркелді) негізінде тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсандағы үшін уәкілетті орган есептейді.
Тұрғын үй көмегін төлеу
13. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеу екінші деңгейдегі банктер арқылы, өтініш берушінің дербес шоттарына есептелген соманы аудару жолымен жүзеге асырылады.
14. Тұрғын үй көмегін төлеуді қаржыландыру аудан бюджетінде тиісті қаржылық жылға қарастырылған қаражат шегінде жүзеге асырылады.