О внесении изменений в решение Усть-Каменогорского городского маслихата от 23 декабря 2016 года № 13/5-VI "О бюджете города Усть-Каменогорска на 2017-2019 годы"
Решение Усть-Каменогорского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 6 декабря 2017 года № 24/2-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 12 декабря 2017 года № 5335. Прекращено действие в связи с истечением срока
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 23 ноября 2017 года № 15/172-VI "О внесении изменений и дополнений в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 декабря 2016 года № 8/75-VI "Об областном бюджете на 2017-2019 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5293), Усть-Каменогорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Усть-Каменогорского городского маслихата "О бюджете города Усть-Каменогорска на 2017-2019 годы" от 23 декабря 2016 года № 13/5-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4797, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 16 января 2017 года) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить бюджет города на 2017-2019 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2017 год в следующих объемах:
1) доходы – 39 784 147,5 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 20 753 746,8 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 329 516,5 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 1 225 620,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 17 475 264,2 тысяч тенге;
2) затраты – 43 078 977,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 864 279,9 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 2 016 396,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 152 116,1 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – -1 313,0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – - 5 157 796,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 5 157 796,4 тысяч тенге.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Утвердить резерв местного исполнительного органа города Усть-Каменогорска на 2017 год в сумме 74 153,2 тысяч тенге.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

"Өскемен қаласының 2017-2019 жылдарға арналған бюджеті туралы" Өскемен қалалық мәслихатының 2016 жылғы 23 желтоқсандағы № 13/5-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қалалық мәслихатының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 24/2-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 12 желтоқсанда № 5335 болып тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты тоқтатылды
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 109-бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағының 1) тармақшасына, Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2017-2019 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 8/75-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 23 қарашадағы № 15/172-VI (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5293 нөмірімен тіркелген) шешіміне сәйкес Өскемен қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Өскемен қалалық мәслихатының "Өскемен қаласының 2017-2019 жылдарға арналған бюджеті туралы" 2016 жылғы 23 желтоқсандағы № 13/5-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 4797 нөмірімен тіркелген, 2017 жылғы 16 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Қаланың 2017-2019 жылдарға арналған бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес тиісінше, соның ішінде 2017 жылға арналған келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 39 784 147,5 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 20 753 746,8 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 329 516,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 225 620,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 17 475 264,2 мың теңге;
2) шығындар – 43 078 977,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 1 864 279,9 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 2 016 396,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 152 116,1 мың теңге;
4) қаржылық активтермен операциялар бойынша сальдо – - 1 313,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – - 5 157 796,4 мың теңге;
6) бюджеттің тапшылығын қаржыландыру – 5 157 796,4 мың теңге.";
3 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"3. 2017 жылға арналған Өскемен қаласының жергілікті атқарушы органының резерві 74 153,2 мың теңге сомасында бекітілсін.";
1 қосымша осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

13 243 601,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
31 960,0
003
Общеобразовательное обучение
7 824 372,1
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных учреждений образования района (города областного значения)
333 999,0
006
Дополнительное образование для детей
719 951,2
009
Обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения
1 462 451,1
012
Капитальные расходы государственного органа
250,0
015
Ежемесячная выплата денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
104 694,0
022
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
1 873,0
040
Реализация государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования
2 273 981,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
490 070,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
160 625,1
017
Дополнительное образование для детей и юношества по спорту
160 625,1
467
Отдел строительства района (города областного значения)
569 037,8
024
Строительство и реконструкция объектов начального, основного среднего и общего среднего образования
569 037,8
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 732 415,9
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 658 982,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
79 878,2
002
Программа занятости
456 955,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
2 067,0
005
Государственная адресная социальная помощь
3 750,0
006
Оказание жилищной помощи
14 900,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
470 478,0
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 070,3
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 199,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
65 628,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов

13 243 601,4
001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 960,0
003
Жалпы білім беру
7 824 372,1
005
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік білім беру мекемелер үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу
333 999,0
006
Балаларға қосымша білім беру
719 951,2
009
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету
1 462 451,1
012
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
250,0
015
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға қамқоршыларға (қорғаншыларға) ай сайынға ақшалай қаражат төлемі
104 694,0
022
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін Қазақстан азаматтарына біржолғы ақша қаражатын төлеуге арналған төлемдер
1 873,0
040
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға
2 273 981,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
490 070,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
160 625,1
017
Балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беру
160 625,1
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
569 037,8
024
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
569 037,8
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 732 415,9
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 658 982,9
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79 878,2
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
456 955,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
2 067,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
3 750,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
14 900,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
470 478,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 070,3
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 199,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
65 628,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы

247 242,5
016
Государственные пособия на детей до 18 лет
10 450,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
51 771,0
021
Капитальные расходы государственного органа
7 427,2
023
Обеспечение деятельности центров занятости
80 455,0
025
Внедрение обусловленной денежной помощи по проекту Өрлеу
14 861,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
1 343,0
050
Реализация Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы
126 595,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 912,7
464
Отдел образования района (города областного значения)
73 433,0
008
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
65 590,0
030
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
7 843,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
16 390 440,9
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
9 826,0
024
Ремонт объектов городов и сельских населенных пунктов в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
9 826,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 006 013,1
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
107 271,8
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
24 741,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
431 391,4
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
82 525,2
017
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
14 149,0
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
929 383,2
028
Развитие коммунального хозяйства
2 318,3
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
1 222 167,6
048
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
191 465,6
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
600,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
13 303 438,8
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
7 185 304,5
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
6 115 874,5
072
Строительство служебного жилища, развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры и строительство, достройка общежитий для молодежи в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства

247 242,5
016
18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақылар
10 450,0
017
Мүгедектерді оңалту жеке бағдарламасына сәйкес, мұқтаж мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен және ымдау тілі мамандарының қызмет көрсетуін, жеке көмекшілермен қамтамасыз ету
51 771,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
7 427,2
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
80 455,0
025
Өрлеу жобасы бойынша келісілген қаржылай көмекті енгізу
14 861,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
1 343,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 - 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыру
126 595,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
11 912,7
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
73 433,0
008
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
65 590,0
030
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
7 843,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
16 390 440,9
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
9 826,0
024
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде қалалардың және ауылдық елді мекендердің объектілерін жөндеу
9 826,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 006 013,1
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру
107 271,8
004
Азматтардың жекелген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
24 741,0
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
431 391,4
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
82 525,2
017
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
14 149,0
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
929 383,2
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
2 318,3
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1 222 167,6
048
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
191 465,6
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
600,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
13 303 438,8
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
7 185 304,5
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
6 115 874,5
072
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде қызметтік тұрғын үй салу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жастарға арналған жатақханаларды салу, салып бітіру

003
Капитальные расходы государственного органа
1 291,7
005
Обеспечение функционирования скотомогильников (биотермических ям)
1 700,0
007
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
13 001,2
008
Возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продуктов и сырья животного происхождения
987,4
010
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
2 700,0
011
Проведение противоэпизоотических мероприятий
14 100,0
498
Отдел земельных отношений и сельского хозяйства района (города областного значения)
52 663,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере земельных отношений и сельского хозяйства
52 663,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
148 536,7
467
Отдел строительства района (города областного значения)
40 591,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
38 482,5
017
Капитальные расходы государственного органа
2 109,0
468
Отдел архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
107 945,2
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектуры и градостроительства на местном уровне
48 109,5
003
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
59 835,7
12
Транспорт и коммуникации
5 628 593,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5 628 593,0
022
Развитие транспортной инфраструктуры
2 248 195,6
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
1 879 498,1
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1 500 899,3
13
Прочие
2 104 597,2
452
Отдел финансов района (города областного значения)
74 153,2
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
74 153,2
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
200,0
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
200,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 991 025,4
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2020 года

003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 291,7
005
Мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1 700,0
007
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
13 001,2
008
Алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
987,4
010
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
2 700,0
011
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
14 100,0
498
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары және ауыл шаруашылығы бөлімі
52 663,0
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары және ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 663,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
148 536,7
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
40 591,5
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 482,5
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 109,0
468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы бөлімі
107 945,2
001
Жергілікті деңгейде сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48 109,5
003
Аудан аумағында қала құрылысын дамыту схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
59 835,7
12
Көлiк және коммуникация
5 628 593,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5 628 593,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1 879 498,1
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1 500 899,3
13
Басқалар
2 104 597,2
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
74 153,2
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
74 153,2
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
200,0
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
200,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 991 025,4
040
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру