Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Таскалинскому району на 2018-2019 годы
Решение Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30 октября 2017 года № 17-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 22 ноября 2017 года № 4962. Утратило силу решением Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 12 октября 2018 года № 29-4.
Сноска. Утратило силу решением Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 12.10.2018 № 29-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Земельным Кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Таскалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Таскалинскому району на 2018-2019 годы.
2. Руководителю аппарата Таскалинского районного маслихата (Ержигитова Т.) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель сессии Кударов А.
Секретарь районного маслихата Рахимов С.
Утвержден
решением Таскалинского
районного маслихата
от 30 октября 2017 года №17-1
План по управлению пастбищами и их использованию
по Таскалинскому району на 2018-2019 годы
1.Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Таскалинскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090) и приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).

Тасқала ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2017 жылғы 30 қазандағы № 17-1 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 22 қарашада № 4962 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2018 жылғы 12 қазандағы № 29-4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 12.10.2018 № 29-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" және 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес Тасқала аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Тасқала ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Тасқала аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (Т. Ержігітова) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Қодаров
Аудандық мәслихат хатшысы С.Рахимов
Тасқала аудандық
мәслихатының
2017 жылғы 30 қазандағы
№17-1 шешімімен бекітілген
Тасқала ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Тасқала ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы №11064 тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда района
5. Таскалинский район расположен в северной части Западно-Казахстанской области и граничит: на северо-западе с Российской Федерацией, на северо-востоке с Зеленовским, на юго-западе востока с Акжайкским, на юго-западе с Казталовским районами. Районный центр – село Таскала. Администиративно-территориальное деление состоит из 28 сельских населенных пунктов расположенных в 9 сельских округов.

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
3. Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Тасқала ауданы Батыс Қазақстан облысының солтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстік-батысында Ресей Федерациясымен, солтүстік-шығысында Зеленов, оңтүстік-батысында шығысында Ақжайық, оңтүстік-батысында Казталовка аудандарымен шектеседі. Аудан орталығы – Тасқала ауылы. Аумақтық-әкімшілік бөлінісі 9 ауылдық округте орналасқан 28 елді мекендерден тұрады.

Климат района резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -35 – -40°С, в июле +25 – +30°С. Среднегодовой размер осадков – 100-150 мм.
6. Общая площадь земель района 806 805 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 277 200 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 452 320 га;
земли населенных пунктов – 134 777 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 3 695 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 175 га;
земли водного фонда – 978 га;
земли запаса – 214 860 га.
3. Описание пастбищ
7. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории района нет.
На территории района с севера на юг коричнево-каштановая, каштановая (темно-каштановая) и приоритетно светлая каштановая почва.
На территории района насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью
180-200 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются
сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
В Достыкском и Амангельдинском сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки. Отведены отгонные пастбища для выпаса в Достыкском сельском округе 33 голов крупного рогатого скота, в Амангельдинском сельском округе 272 голов коз и овец.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района: у физических лиц – 27021 голова крупного рогатого скота, 62608 голов мелкого рогатого скота, 8845 голов лошадей; у юридических лиц – 1351 голова крупного рогатого скота, 5725 голов мелкого рогатого скота, 147 голов лошадей. В целом по району 28372 головы крупного рогатого скота, 68333 головы мелкого рогатого скота, 8992 головы лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
94 стада крупного рогатого скота;
124 отара мелкого рогатого скота;
90 табунов лошадей.

Ауданның климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық келеді. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы -35 – -40°С, шілдеде +25 – +30°С. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 мм.
6. Ауданның жалпы жер қоры 806 805 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 277 200 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 452 320 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 134 777 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 3 695 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 175 га;
су қорының жерлерi – 978 га;
босалқы жерлер – 214 860 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар аудан аумағында жоқ.
Аудан аумағында солтүстіктен оңтүстікке қарай қоңыр каштан, каштан (қоңырқай) және ашық каштан топырақтары басым.
Аудан аумағында 20 тұқымдасқа және 70 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 90 түрі бар. Келесі тұқымдас өсімдіктер кең таралған: дәнді, күрделігүлділер және алаботалар
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/га.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы негізігі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Шалғайдағы жайылымдарға ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін Достық және Амангелді ауылдық округтерінде жер телімдері берілген. Достық ауылдық округінде 33 бас ірі қара мал, Амангелді ауылдық округінде 272 бас қой мен ешкі шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін қалыптастырылған.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жеке тұлғаларда – 27021 бас ірі қара мал, 62608 бас ұсақ мал, 8845 бас жылқы; заңды тұлғаларда – 1351 бас ірі қара мал, 5725 бас ұсақ мал, 147 бас жылқы. Жалпы аудан бойынша 28372 бас ірі қара мал, 68333 бас ұсақ мал, 8992 бас жылқы бар.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 94 үйір;
ұсақ мал 124 отар;
жылқылар 90 табын.

5. Ветеринарно-санитарные объекты
11. В районе действуют 20 ветеринарно-санитарных объектов, из них 12 скотомогильников, 2 ветеринарных пункта, 4 пункта для искусственного осеменения.
6. Сервитуты для прогона скота
12. В Таскалинском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
С – указатель Цельсия;
мм – миллиметр
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому
району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
п/н
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Актау
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Амангельды
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Достык
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Казакстан
Первая половина апреля
Первая декада октября
5
Косшы
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
6
Мерей
Первая половина апреля
Первая декада октября
7
Мереке
Первая половина апреля
Первая декада октября
8
Чижа-2
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Таскала
Первая половина апреля
Первая декада октября

5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 20 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 12 мал көмінділері, 2 мал дәрігерлік пункттер, 4 қашырым пункттері.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Тасқала ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
С – цельсия көрсеткіші;
мм – миллиметр.
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
1-қосымша
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
2-қосымша
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
3-қосымша
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
4-қосымша
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
5-қосымша
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
6-қосымша
Тасқала ауданы бойынша
2018-2019
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды басқару жөніндегі
жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/с
Ауылдық округі
Жайылымға
малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақтау
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Амангелді
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Достық
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Қазақстан
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан бірінші онкүндігі
5
Қосшы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Мерей
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан бірінші онкүндігі
7
Мереке
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан бірінші онкүндігі
8
Шежін
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Тасқала
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан бірінші онкүндігі