Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 5 января 2018 года № 19. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2018 года № 16359. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 43 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 21.05.2020 № 43 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги "Аттестация судебных экспертов" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) стандарт государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) стандарт государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) стандарт государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по перечню, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
3. Департаменту по организации экспертной деятельности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
Э. Азимова
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
__________________ Д. Абаев

Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 19 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 ақпанда № 16359 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 21 мамырдағы № 43 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.05.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушы
Э. Әзімова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
__________________ Д. Абаев

24 января 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ С. Жумангарин
"___" ___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики,
Республики Казахстан
______________________Т. Сулейменов
"___" ___________ 2018 года
Приложение 1
к приказу и.о.
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 января 2018 года № 19
Стандарт государственной услуги
"Аттестация судебных экспертов"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Аттестация судебных экспертов" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет на полноту представленных документов.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о прекращении рассмотрения заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная.
6. Результат оказания государственной услуги – заключение аттестационной комиссии по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Заключение аттестационной комиссии выдается после прохождения аттестации.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) председателя комиссии.
7. Государственная услуга оказывается физическим лицам (далее – услугополучатель) бесплатно.

2018 жылғы 24 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
______________ С. Жұманғарин
2018 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
міндетін атқарушы
_____________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2018 жылғы 5 қаңтардағы
№ 19 бұйрығына
1-қосымша
"Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен әзірленген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК-мен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің мерзімі – 15 (он бес) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушымен ұсынылған құжаттардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту береді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нысаны: электрондық.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау комиссиясының қорытындысы (бұдан әрі – куәлік) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Аттестаттау комиссиясының қорытындысы аттестаттаудан өткеннен кейін беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", комиссия төрағасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.

8. График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ, а также при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в соответствии со списком, утверждаемым руководителем услугодателя, размещенными на интернет-ресурсе, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги, в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении на портал:
1) сотрудника услугодателя:
заявление в форме электронного документа, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия характеристики на судебного эксперта, подписанная руководителем территориального подразделения услугодателя либо лица его замещающего, в котором отражен уровень профессиональной подготовки;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
2) лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии:
заявление в форме электронного документа, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, о его квалификационном свидетельстве судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью) услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При отсутствии сведений в государственных информационных системах услугополучателя сотрудником услугодателя предоставляется электронная копия квалификационного свидетельства судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы, а также, лицом, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, предоставляется электронная копия лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.

8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген интернет-қорда орналастырылған, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы бекітетін тізімге сәйкес, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
9. Порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшесінің басшысы не болмаса оны алмастыратын адам қол қойған, кәсіптік даярлығының деңгейін көрсететін сот сарапшысына мінездеменің электрондық көшірмесі;
соңғы жылға сот сарапшысының қорытындыларына рецензиялардың электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысандағы мәліметтер.
2) сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адам:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
соңғы жылға сот сарапшысының қорытындыларына рецензиялардың электрондық көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысандағы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, оның сот сарапшысының сот сараптамасының белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік куәлігі (сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензиясы) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюздері арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде көрсетілетін қызметті алушының мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкерімен сот сарапшысының сот сараптамасының белгілі бір түрін өндіру құқығына біліктілік куәлігінің электрондық көшірмесі ұсынылады.
Сондай-ақ сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адамымен сот-сараптама қызметімен айналысуға лицензияның электрондық көшірмесі ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылдануы туралы мәртебесі көрсетіледі.

10. Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил аттестации судебных экспертов, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15033);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
11. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, а также на сотрудников по вопросам оказания государственной услуги: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресам, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги или по адресу: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Сарыарка, проспект Сарыарка, дом 3/1, ВП 15.
Жалоба подается в письменной форме по почте или нарочно через канцелярию услугодателя, а также посредством портала. Жалоба подписывается услугополучателем, в которой указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовой адрес.
Подтверждением принятия жалобы является регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с выдачей талона, в котором указываются номер, дата, фамилия лица, принявшего жалобу, с указанием контактных данных, а также срока и места получения ответа, контактных данных должностных лиц.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течении пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Результат рассмотрения жалобы направляется услугополучателю посредством почтовой связи или выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования услугополучатель получает по телефону Единого контакт-центра.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы услугодателем (отметка о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негіздері:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15033 болып тіркелген) бекітілген Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ қызметкерлердің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағымдар осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Сарырақа даңғылы, 3/1 үй, 15 СК мекенжайы бойынша беріледі.
Шағым пошта арқылы жазбаша түрде немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі, сондай-ақ портал арқылы беріледі. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), пошталық мекенжайын көрсете отырып, қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымның қабылданғанын растау, оны қабылдаған тұлғаның тегі, байланыс деректері, сондай-ақ жауапты алу орны мен мерзімі, лауазымды тұлғалардың байланыс деректері көрсетілген талонды бере отырып тіркеу (мөртабаны, кіріс нөмірі мен күні) болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері көрсетілетін қызметті алушыға пошталық байланыс арқылы жіберіледі немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеген кезде жаңартылып отырады (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгі, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
13. В помещениях услугодателя предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными возможностями (пандусы и лифты).
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz.
15. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель получает информацию о порядке, статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
17. Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 1
к стандарту
государственной услуги
"Аттестация судебных экспертов"
Форма
Заключение
аттестационной комиссии №___
"____" ________20____года
город ___________
Аттестационная комиссия в составе председателя _______________________________
Членов комиссии       ________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Секретаря             ________________________________________________________
действующая на основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан (либо
лица его замещающего) от "___" ____________20___ года №___.
Рассмотрев документы ______________________________________________________
(вид аттестации, фамилия, имя, отчество, (при его наличии) должность и место работы
судебного эксперта)
Решила: _____________________________
(результат аттестации)
______________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 2
к стандарту
государственной услуги
"Аттестация судебных экспертов"
Форма
Заместителю председателя
аттестационной комиссии
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Заявление
Прошу Вас допустить меня к прохождению аттестации судебных экспертов.
Вместе с тем, направляю следующие документы* для прохождения аттестации:
1. ______________________________

12. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында мүмкіндігі шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар (пандустар және лифтілер) көзделген.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz ресми интернет-қорында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда алады.
16. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтағы қолжетімділік режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
17. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
"Сот сарапшыларын
аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясының қорытындысы №___
20___жылғы " ____ " ___________________________________ ____________________ қаласы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не болмаса оны алмастыратын адамның) 20__
жылғы "__"_______№ ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін комиссиясы құрамында:
Төраға __________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Хатшы _________________________________________________________________________
__________________________________________________________ құжаттарын қарастырып,
(Тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған жағдайда), сот сарапшысының
лауазымы және жұмыс орны)
Былай деп шешті: ________________________________________________________________
(аттестаттаудың нәтижесі)
________________________________________________________________________________
(Комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
"Сот сарапшыларын
аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
аттестаттау комиссиясы
төрағасының орынбасарына
Өтініш
Сізден, мені сот сарапшыларын аттестаттаудан өтуге жіберуіңізді сұраймын.
Сонымен қатар, аттестаттаудан өту үшін келесі құжаттарды жолдаймын:
1. ______________________________________________________________________________

2. ______________________________
3. ______________________________
Согласен(-а) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
__________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) и подпись услугополучателя)
_________________
(число, месяц, год)
* - перечень документов должен соответствовать пункту 9 настоящего Стандарта
Приложение 3
к стандарту
государственной услуги
"Аттестация судебных экспертов"
Форма сведений
Данные по заявке
1. Номер заявления ______________
2. Дата создания______________
Основные сведения
3. Ученая степень, звание (при его наличии) _________________
4. Научные труды и изобретения (при его наличии) ____________________
5. Количество проведенных экспертиз за последние пять лет______
Сведения о документе, удостоверяющем личность
6. Фамилия______________
7. Имя______________
8. Отчество (при его наличии) ______________
9. ИИН______________
10. Тип документа удостоверяющего личность______________
11. Номер______________
12. Серия______________
13. Дата выдачи______________
14. Дата окончания______________
15. Орган выдачи______________
Диплом о высшем профессиональном образовании
16. Образование______________
17. Номер диплома____________
18. Серия диплома____________
19. Страна обучения претендента___________
20. Год поступления______________
21. Год окончания________________
22. Специальность по диплому___________
23. Квалификация по диплому________________
24. Нострификация диплома (при необходимости)_____________
Данные о прохождении квалификационной подготовки (повышения квалификации) за последние 5 лет
25. Место прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов_____________________________________
26. Специальность__________________________________________________
27. Дата начала прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов ____________________________________
28. Дата окончания прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов ____________________________________
29. Изученные материалы во время прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов________________
30. Фамилия, имя, отчества (при его наличии), должность руководителя квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов __________________________________________________________
31. Отчет о прохождении квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов _____________________________________
Данные об осуществлении деятельности
32. Выберите ваш способ осуществления судебно-экспертной деятельности:
- сотрудник услугодателя
Номер квалификационного свидетельства (дополнений к нему)
Дата разрешительного документа
Специальность
- лицо, осуществляющее судебно-экспертную деятельность на оснований лицензий
Номер лицензии
Дата выдачи лицензии
Сведения о настоящем месте работы
33. Стаж работы по заявляемой специальности_____________
34. Общий стаж______________
35. Место работы в настоящее время_____________
36. Занимаемая должность_____________
37. Дата назначения на данную должность___________
Сведения о трудовой деятельности по заявляемой специальности
Дата назначения
Дата увольнения
Занимаемая должность
Место работы
Сведения о работе
№ приказа
Дата издания приказа
Сведения о дисциплинарных, административных взысканиях, поощрениях (за последние 6 месяцев)
Сведения о наличии дисциплинарных взысканий (нужное подчеркнуть)
1) Замечание
2) Выговор
3) Строгий выговор
4) Расторжение трудового договора
Поощрения ______________
Адрес

2. ______________________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі, заңмен қорғалған құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) және көрсетілетін қызметті алушының қолы)
_________________________
(Жыл, күн, ай)
* - құжаттар тізімі осы Стандарттың 9-тармағына сәйкес болуы тиіс
"Сот сарапшыларын
аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Мәліметтер нысаны
Өтінім бойынша деректер
1. Өтініш нөмірі __________________________________________________________________
2. Қалыптастыру күні _____________________________________________________________
Негізгі мәліметтер
3. Ғылыми дәрежесі, атағы _________________________________________________________
4. Ғылыми еңбектері мен жаңалықтары ______________________________________________
5. Соңғы бес жылда жүргізілген сараптамаларының саны _______________________________
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер
6. ЖСН _________________________________________________________________________
7. Тегі __________________________________________________________________________
8. Аты __________________________________________________________________________
9. Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ________________________________________________
10. Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі ________________________________________
11. Нөмірі _______________________________________________________________________
12. Сериясы _____________________________________________________________________
13. Берілген күні _________________________________________________________________
14. Аяқталу күні __________________________________________________________________
15. Берген орган __________________________________________________________________
Жоғары кәсіптік білімі туралы дипломы
16. Білімі _______________________________________________________________________
17. Дипломның нөмірі
18. Дипломның сериясы
19. Үміткердің оқыған елі __________________________________________________________
20. Түскен жылы _________________________________________________________________
21. Бітірген жылы ________________________________________________________________
22. Диплом бойынша мамандығы ___________________________________________________
23. Диплом бойынша біліктілігі _____________________________________________________
24. Дипломның нострификациясы (қажет болған жағдайда) _____________________________
Соңғы бес жылда біліктілік даярлығын (біліктілік арттыру) өткендігі туралы мәлеметтер
25. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлаудың (біліктілігін арттырудың) өту орны
________________________________________________________________________________
26. Мамандығы __________________________________________________________________
27. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлаудың (біліктілігін арттырудың) басталу күні
________________________________________________________________________________
28. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлаудың (біліктілігін арттырудың) аяқталған күні
________________________________________________________________________________
29. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлау (біліктілігін арттыру) өткен уақытта зерделеген
материалдар _____________________________________________________________________
30. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлау (біліктілігін арттыру) басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы _________________________________________
31. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлау (біліктілігін арттыру) өткендігі туралы есеп
________________________________________________________________________________
Қызметті жүзеге асыруы туралы мәліметтер
32. Сот сараптама қызметін жүзеге асырудың өз тәсіліңізді таңдаңыз
-көрсетілетін қызметті берушінің, Орталықтың қызметкері
Біліктілік куәлігі (оған қосымшасымен бірге) номері
Рұқсат беру құжатының мерзімі
Мамандығы
-сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын адам
Лицензия нөмірі
Лицензия берген күні
Қазіргі уақыттағы жұмыс орны туралы мәліметтер:
33. Мәлімделген мамандық бойынша еңбек өтілі (жылы, айы, күні) _______________________
34. Жалпы еңбек өтілі (жылы, айы, күні) _____________________________________________
35. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны __________________________________________________
36. Атқаратын лауазымы __________________________________________________________
37. Осы лауазымға тағайындалған күні _______________________________________________
Мәлімделген мамандық бойынша еңбек өтілі
Жұмысқа қабылданған күні
Жұмыстан босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын қызметі
Жұмысы туралы мәліметтер
Бұйрықтың №
Бұйрықтың шығарылған күні
Тәртіптік, әкімшілік жазалар, көтермелеу туралы мәліметтер (соңғы алты айда)
Тәртіптік жазалардың болуы туралы мәліметтер (қажеттісінің астын сызу)
1) Ескерту
2) Сөгіс
3) Қатаң сөгіс
4) Еңбек шартын бұзу
Көтермелеу _____________________________________________________________________
Мекенжайы

38. Почтовый индекс______________
39. Страна, область, район, населенный пункт______________
40. Название улицы______________
41. Номер дома, здания______________
42. Номер квартиры, офиса______________
Номер телефонов______________
Электронный адрес ______________
Приложение 2
к приказу
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 января 2018 года № 19
Стандарт государственной услуги
"Присвоение квалификации судебного эксперта"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Присвоение квалификации судебного эксперта" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет на полноту представленных документов.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о прекращении рассмотрения заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная.
6. Результаты оказания государственной услуги:
1) квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – свидетельство) по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги. Свидетельство выдается при положительном прохождении квалификационного экзамена.
2) дополнение к квалификационному свидетельству судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – дополнение к свидетельству) по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги. Дополнение к свидетельству выдается услугополучателю, имеющему свидетельство при положительной сдаче квалификационного экзамена.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) председателя комиссии.

38. Пошталық индексі _____________________________________________________________
39. Ел, облысы, ауданы, елді мекені _________________________________________________
40. Көшенің аты __________________________________________________________________
41. Үйдің, ғимараттың нөмірі _______________________________________________________
42. Пәтердің, кеңсенің нөмірі _______________________________________________________
Телефондардың нөмірі ____________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2018 жылғы 5 қаңтардағы
№ 19 бұйрығына
2-қосымша
"Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен әзірленген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК-мен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің мерзімі – 15 (он бес) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушымен ұсынылған құжаттардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту береді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нысаны: электрондық.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі (бұдан әрі – куәлік) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Куәлік біліктілік емтиханынан оң нәтижемен өткен жағдайда беріледі.
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымша (бұдан әрі – куәлікке қосымша) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Куәлікке қосымша, куәлігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға біліктілік емтиханын оң нәтижемен тапсырған жағдайда беріледі.
Мемлекеттік қызметтікөрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", комиссия төрағасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.

7. Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель).
8. График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ, а также при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в соответствии с графиком, утвержденным руководителем услугодателя, размещенным на интернет-ресурсе, указанным в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги, в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении на портал:
заявление в форме электронного документа, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
сведения по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
10. Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил приема экзаменов для присвоения квалификации судебного эксперта, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 335 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15031);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.

7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген интернет-қорда орналастырылған, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы бекітетін тізімге сәйкес, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен көрсетіледі.
9. Порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысандағы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюздері арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылдануы туралы мәртебесі көрсетіледі.
10. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негіздері:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың және деректердің (мәліметтердің) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 335 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15031 болып тіркелген) бекітілген Сот сарапшысы біліктілігін беру үшін емтихандарды қабылдау қағидаларына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.

Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
13. В помещениях услугодателя предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными возможностями (пандусы и лифты).
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет - ресурсе услугодателя: www.adilet.gov.kz.
15. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель получает информацию о порядке, статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
17. Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 1
к стандарту
государственной услуги
"Присвоение квалификации
судебного эксперта"
Форма
Квалификационное свидетельство
судебного эксперта на право производства определенного вида
судебной экспертизы №___
Выдано_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии от "___"_________ 20 ___ г.
присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства судебной экспертизы
по специальности:
1. __________________________________
2. __________________________________
_______________________________________________________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 2
к стандарту
государственной услуги
"Присвоение квалификации
судебного эксперта"
Форма
Дополнение к квалификационному свидетельству
судебного эксперта на право производства определенного вида
судебной экспертизы №___
Выдано_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что ему (ей) решением квалификационной комиссии от "___" ________ 20 ___ г.
присвоена квалификация судебного эксперта с правом производства судебной экспертизы
по специальности:
1. ____________________________________
2. ____________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 3
к стандарту
государственной услуги
"Присвоение квалификации
судебного эксперта"
Форма
Заместителю
председателя комиссии по
присвоению квалификации
судебного эксперта
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Заявление
Прошу Вас допустить меня к сдаче экзаменов по следующим
специальностям:_________________________________________________________________
Перечень прилагаемых документов:

4-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында мүмкіндігі шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар (пандустар және лифтілер) көзделген.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz ресми интернет-қорында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда алады.
16. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтағы қолжетімділік режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
17. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
"Сот-медициналық, сот-
психиатриялық және сот-
наркологиялық
сараптамалардың белгілі түрін
жүргізу құқығына біліктілік
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі №_____
Осы куәлік ________________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
өйткені, оған біліктілік комиссиясының 20__ жылғы "__" ____________________ шешімімен:
1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу құқығымен сот сарапшысы біліктілігі берілді.
________________________________________________________________________________
(комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
"Сот-медициналық, сот-
психиатриялық және сот-
наркологиялық
сараптамалардың белгілі түрін
жүргізу құқығына біліктілік
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымша №____
Осы куәлік ________________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
өйткені, оған біліктілік комиссиясының 20__ жылғы "__" ____________________ шешімімен:
1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
мамандығы бойынша сот сараптамасын жүргізу құқығымен сот сарапшысы біліктілігі берілді.
________________________________________________________________________________
(комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
"Сот-медициналық, сот-
психиатриялық және сот-
наркологиялық
сараптамалардың белгілі түрін
жүргізу құқығына біліктілік
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Сот сарапшысы біліктілігін
беруүшін біліктілік
емтихандарынқабылдау
комиссиясы төрағасының
орынбасарына
Өтініш
Сізден, мені келесі ________________________________________________________________
мамандықтар бойынша емтихан тапсыруға жіберуіңізді сұраймын:
Қоса берілген құжаттардың тізімі:

1. ________________________________
2. ________________________________
3. ________________________________
Согласен (-а) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
__________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) и подпись услугополучателя)
_________________
(число, месяц, год)
* - перечень документов должен соответствовать пункту 9 настоящего Стандарта
Приложение 4
к стандарту
государственной услуги
"Присвоение квалификации
судебного эксперта"
Форма сведений
Данные по заявке
1. Номер заявления ______________
2. Дата создания______________
Основные сведения
3. Ученая степень, звание (при его наличии) _________________
4. Научные труды и изобретения (при его наличии)____________________
5. Количество проведенных экспертиз за последние пять лет______
Сведения о документе, удостоверяющем личность
6. Фамилия______________
7. Имя______________
8. Отчество (при его наличии) ______________
9. ИИН______________
10. Тип документа удостоверяющего личность______________
11. Номер______________
12. Серия______________
13. Дата выдачи______________
14. Дата окончания______________
15. Орган выдачи______________
Диплом о высшем профессиональном образовании
16. Образование______________
17. Номер диплома____________
18. Серия диплома____________
19. Страна обучения претендента___________
20. Год поступления______________
21. Год окончания________________
22. Специальность по диплому___________
23. Квалификация по диплому________________
24. Нострификация диплома (при необходимости)_____________
Сведения о прохождении интернатуры или резидентуры, либо переподготовки по заявляемой специальности (для судебных экспертов судебно-медицинской, судебно-наркологической, судебно-психиатрической специальностей)
25. Номер _______________
26. Специальность ____________
27. Наименование цикла_______________
28. Название обучающей организации______________
29. Начало обучения______________
30. Окончание обучения____________
31. Объем обучения в часах___________
32. Дата выдачи ______________
Данные о прохождении квалификационной подготовки (повышения квалификации) за последние 5 лет
33. Место прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов_____________________________________
34. Специальность__________________________________________________
35. Дата начала прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов ____________________________________
36. Дата окончания прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов ____________________________________
37. Изученные материалы во время прохождения квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов________________
38. Фамилия, имя, отчества (при его наличии), должность руководителя квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов __________________________________________________________
39. Отчет о прохождении квалификационной подготовки (повышения квалификации) судебных экспертов _____________________________________
Адрес
40. Почтовый индекс______________
41. Страна, область, район, населенный пункт______________
42. Название улицы______________
43. Номер дома, здания______________
44. Номер квартиры, офиса______________
Номер телефонов______________
Электронный адрес ______________
Приложение 3
к приказу
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 января 2018 года № 19
Стандарт государственной услуги
"Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов"
Глава 1. Общие положения

1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелердегі, заңмен қорғалған құпиялардағымәліметтерді қолдануға келісемін:
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қызмет алушының қолы
Өтініш берген күні
* - құжаттар тізімі осы Стандарттың 9-тармағына сәйкес болуы тиіс
"Сот-медициналық, сот-
психиатриялық және сот-
наркологиялық
сараптамалардың белгілі түрін
жүргізу құқығына біліктілік
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
Мәліметтер нысаны
Өтінім бойынша деректер
1. Өтініш нөмірі __________________________________________________________________
2. Қалыптастыру күні _____________________________________________________________
Негізгі мәліметтер
3. Ғылыми дәрежесі, атағы _________________________________________________________
4. Ғылыми еңбектері мен жаңалықтары ______________________________________________
5. Соңғы бес жылда жүргізілген сараптамаларының саны _______________________________
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер
6. ЖСН _________________________________________________________________________
7. Тегі __________________________________________________________________________
8. Аты __________________________________________________________________________
9. Әкесінің аты (ол болған жағдайда) ________________________________________________
10. Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі ________________________________________
11. Нөмірі _______________________________________________________________________
12. Сериясы _____________________________________________________________________
13. Берілген күні _________________________________________________________________
14. Аяқталу күні __________________________________________________________________
15. Берген орган __________________________________________________________________
Жоғары кәсіптік білімі туралы дипломы
16. Білімі _______________________________________________________________________
17. Дипломның нөмірі
18. Дипломның сериясы
19. Үміткердің оқыған елі__________________________________________________________
20. Түскен жылы_________________________________________________________________
21. Бітірген жылы_________________________________________________________________
22. Диплом бойынша мамандығы____________________________________________________
23. Диплом бойынша біліктілігі_____________________________________________________
24. Дипломның нострификациясы (қажет болған жағдайда) _____________________________
Мәлімделген мамандық бойынша интернатура немесе резидентура, не қайта даярлау өткендігі
туралы мәліметтер (сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық
мамандықтарының сот сарапшылары үшін)
25. Нөмірі _______________________________________________________________________
26. Мамандығы___________________________________________________________________
27. Цикл атауы___________________________________________________________________
28. Оқытқан ұйымның атауы_______________________________________________________
29. Оқудың басталуы______________________________________________________________
30. Оқудың аяқталуы______________________________________________________________
31. Оқудың сағат бойынша көлемі___________________________________________________
32. Берілген күні
Соңғы бес жылда біліктілік даярлығын (біліктілік арттыру) өткендігі туралы мәлеметтер
33. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлаудың (біліктілігін арттырудың) өту орны
________________________________________________________________________________
34. Мамандығы___________________________________________________________________
35. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлаудың (біліктілігін арттырудың) басталу күні
________________________________________________________________________________
36. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлаудың (біліктілігін арттырудың) аяқталған күні
________________________________________________________________________________
37. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлау (біліктілігін арттыру) өткен уақытта зерделеген
материалдар _____________________________________________________________________
38. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлау (біліктілігін арттыру) басшысының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы _________________________________________
39. Сот сарапшыларының біліктілігін даярлау (біліктілігін арттыру) өткендігі туралы есеп
________________________________________________________________________________
Мекенжайы
40. Пошталық индексі_____________________________________________________________
41. Ел, облысы, ауданы, елді мекені__________________________________________________
42. Көшенің аты__________________________________________________________________
43. Үйдің, ғимараттың нөмірі_______________________________________________________
44. Пәтердің, кеңсенің нөмірі_______________________________________________________
Телефондардың нөмірі____________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2018 жылғы 5 қаңтардағы
№ 19 бұйрығына
3-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель может обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
13. В помещениях услугодателя предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными возможностями (пандусы и лифты).
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz.
15. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
16. Услугополучатель получает информацию о порядке, статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
17. Единый контакт-центр: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 1
к стандарту
государственной услуги
"Аттестация судебно-
медицинских, судебно-
психиатрических, судебно-
наркологических экспертов"
Форма
Аттестационное свидетельство №___
"____" ________20____года
город ___________
Комиссия в составе председателя __________________________
Членов комиссии       ________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Секретаря             ________________________________________________________
действующая на основании приказа Министра юстиции Республики
Казахстан (либо лица его замещающего) от "___" ____________20___ года №___.
Рассмотрев документы ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии) должность и место работы
судебного эксперта)
Решила: ____________________________
(результат аттестации)
______________________________________
(подпись или ЭЦП председателя комиссии)
Приложение 2
к стандарту
государственной услуги
"Аттестация судебно-
медицинских, судебно-
психиатрических, судебно-
наркологических экспертов"
Форма
Заместителю председателя
Комиссии по проведению
аттестации, в том числе
внеочередной аттестации
судебных экспертов
Заявление
Прошу Вас допустить меня к прохождению аттестации, в том числе внеочередной
аттестации судебных экспертов.
Вместе с тем, направляю следующие документы* для прохождения аттестации, в том
числе внеочередной аттестации:

12. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында мүмкіндігі шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар (пандустар және лифтілер) көзделген.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.adilet.gov.kz ресми интернет-қорында орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған кезде портал арқылы электрондық нысанда алады.
16. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтағы қолжетімділік режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алады.
17. Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
"Сот-медициналық, сот-
психиатриялық, сот-
наркологиялық сарапшыларды
аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
Аттестаттау куәлігі №___
20___жылғы " ____ " _________________ ______________________________________ қаласы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не болмаса оны алмастыратын адамның) 20__
жылғы "__"_______№ ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін комиссиясы құрамында:
Төраға __________________________________________________________________________
Комиссия мүшелері _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Хатшы _________________________________________________________________________
__________________________________________________________ құжаттарын қарастырып,
(Тегі, аты, әкесінің аты, (ол болған жағдайда), сот сарапшысының лауазымы және жұмыс орны)
Былай деп шешті:________________________________________________________________
(аттестаттаудың нәтижесі)
________________________________________________________________________________
(Комиссия төрағасының қолы немесе ЭЦҚ)
"Сот-медициналық, сот-
психиатриялық, сот-
наркологиялық сарапшыларды
аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Сот сарапшылары аттестациясын,
оның ішінде кезектен тыс
аттестаттауды өткізу жөніндегі
комиссия төрағасының
орынбасарына
Өтініш
Сізден, мені сот сарапшыларын аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан өтуге жіберуіңізді сұраймын.
Сонымен қатар, аттестаттаудан өту үшін келесі құжаттарды жолдаймын:

39. Страна, область, район, населенный пункт______________
40. Название улицы______________
41. Номер дома, здания______________
42. Номер квартиры, офиса______________
Номер телефонов______________
Электронная почта ______________
Приложение 4
к приказу
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 5 января 2018 года № 19
Стандарт государственной услуги
"Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет на полноту представленных документов.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ о прекращении рассмотрения заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная.
6. Результаты оказания государственной услуги:
1) квалификационное свидетельство на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – свидетельство) по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги. Свидетельство выдается при положительном прохождении квалификационного экзамена.
2) дополнение к квалификационному свидетельству на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – дополнение к свидетельству) по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги. Дополнение к свидетельству выдается услугополучателю, имеющему свидетельство при положительной сдаче квалификационного экзамена.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) председателя комиссии.

39. Ел, облысы, ауданы, елді мекені__________________________________________________
40. Көшенің аты__________________________________________________________________
41. Үйдің, ғимараттың нөмірі_______________________________________________________
42. Пәтердің, кеңсенің нөмірі_______________________________________________________
Телефондардың нөмірі____________________________________________________________
Электрондық пошта_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
2018 жылғы 5 қаңтардағы
№ 19 бұйрығына
4-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен әзірленген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК-мен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсетудің мерзімі – 15 (он бес) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушымен ұсынылған құжаттардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту береді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетудің нысаны: электрондық.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігі (бұдан әрі – куәлік) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Куәлік біліктілік емтиханынан оң нәтижемен өткен жағдайда беріледі.
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігіне қосымша (бұдан әрі – куәлікке қосымша) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Куәлікке қосымша, куәлігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға біліктілік емтиханын оң нәтижемен тапсырған жағдайда беріледі.
Мемлекеттік қызметтікөрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", комиссия төрағасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.

1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 270 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11339, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 25 июня 2015 года);
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 марта 2017 года № 271 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 270 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15013, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 24 апреля 2017 года).

1. "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 270 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 11339 болып тіркелген, 2015 жылғы 25 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған)
2. "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 270 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 15 наурыздағы № 271 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 15013 болып тіркелген, 2017 жылғы 24 сәуірде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған)