Об утверждении Правил выдачи разрешения органа государственных доходов на хранение в местах, не являющихся таможенными складами, товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2018 года № 16475.
В соответствии с пунктом 4 статьи 235 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения органа государственных доходов на хранение в местах, не являющихся таможенными складами, товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 162
Правила
выдачи разрешения органа государственных доходов на хранение в местах, не являющихся таможенными складами, товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе

Габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 162 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 наурызда № 16475 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 235-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 162 бұйрығымен
бекітілген
Габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру қағидалары

Сноска. Правила – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2023 № 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения органа государственных доходов на хранение в местах, не являющихся таможенными складами, товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 235 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи разрешения органа государственных доходов на хранение товаров в местах, не являющихся таможенными складами, при невозможности их размещения на таможенном складе из-за больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения.
2. Местами, не являющимися таможенными складами, являются помещения, склады, открытые площадки и иные территории получателя товаров, место погрузки и разгрузки товаров.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения органа государственных доходов на хранение в местах, не являющихся таможенными складами, товаров, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе
3. Для получения разрешения органа государственных доходов на хранение товаров в местах, не являющихся таможенными складами, которые из-за своих больших габаритов или особых условий погрузки, разгрузки и (или) хранения не могут быть размещены на таможенном складе (далее – разрешение), лицо, имеющее право владения, пользования или распоряжения товарами представляет в орган государственных доходов заявление на бумажном носителе или в электронном виде (через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz далее – Портал).
Заявление в произвольной форме подается до подачи декларации на товары в таможенной процедуре таможенного склада.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) техническая документация (паспорт изделия, техническое описание), подтверждающая необходимость получения такого разрешения;
2) зарегистрированное обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 10 Кодекса;
3) подтверждение от владельцев таможенных складов, находящихся в зоне деятельности органа государственных доходов, о невозможности размещения на своей территории таких товаров (сведения о размерах складов, территории);

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2023 № 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 235-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға мүмкіндік болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру тәртібін анықтайды.
2. Тауарларды алушының үй-жайлары, қоймалары, ашық алаңдары және өзге де аумақтары, тауарларды тиеу және түсіру орны кеден қоймалары болып табылмайтын орындар болып табылады.
2-тарау. Габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсат беру тәртібі
3. Габариттері үлкен болғандықтан немесе тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларына байланысты кеден қоймасында орналастыруға болмайтын тауарларды кеден қоймалары болып табылмайтын орындарда сақтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсатын (бұдан әрі – рұқсат) алу үшін, тауарларды иелену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығы бар тұлға мемлекеттік кірістер органына қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде ("электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы) өтініш береді.
Еркін нысандағы өтініш кеден қоймасының кедендік рәсімімен тауарларға арналған декларация берілгенге дейін беріледі.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осындай рұқсатты алу қажеттілігін растайтын техникалық құжаттама (бұйымның паспорты, техникалық сипаттамасы);
2) Кодекстің 10-тарауына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндетті орындаудың тіркелген қамтамасыз етуі;
3) мемлекеттік кірістер органының қызмет аймағындағы кеден қоймаларының иелерінен өз аумағында осындай тауарларды орналастырудың мүмкін болмауы туралы растау (қоймалардың, аумақтардың мөлшері туралы мәліметтер);

4) место хранения, с указанием его географических координат.
4. Структурное подразделение органа государственных доходов, ответственное за прием документов, в день поступления документов осуществляет прием представленных документов и производит регистрацию заявления, с проставление штампа о приеме (при обращении через Портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем).
5. При представлении полного пакета документов, предусмотренных в пункте 3 настоящих Правил, уполномоченное лицо, ответственное за обработку документов, выдает в письменном виде разрешение лицу, имеющему право владения, пользования или распоряжения товарами в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации заявления.
6. При представлении документов не в полном объеме и (или) при наличии в регионе деятельности органа государственных доходов таможенных складов, предназначенных для хранения товаров больших габаритов и имеющих особые условия погрузки, разгрузки и (или) хранения, орган государственных доходов отказывает в письменной форме в выдаче разрешения в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня, следующего за днем регистрации заявления.
7. После получения разрешения декларация на товары подается до истечения срока временного хранения товаров.
Товары размещаются в местах, указанных в разрешении, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем их помещения под таможенную процедуру таможенного склада.
Лицо, получившее разрешение, после помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада, руководствуется нормами главы 25 Кодекса.
Глава 3. Порядок обжалования решений и действий уполномоченного лица
8. При несогласии с результатами рассмотрения заявления лицом, имеющим право владения, пользования или распоряжения товарами подается жалоба на решение, действия (бездействие) уполномоченного должностного лица органа государственных доходов в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

4) географиялық координаттарын көрсете отырып, сақтау орны.
4. Құжаттарды қабылдауға жауапты мемлекеттік кірістер органының құрылымдық бөлімшесі ұсынылған құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және қабылданғаны туралы мөр табан басылуымен өтінішті (жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Портал арқылы жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдауы келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) тіркеуді жүргізеді.
5. Осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде құжаттарды өңдеуге жауапты уәкілетті тұлға өтініш тіркелген күннен кейінгі күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде тауарларды иелену, пайдалану немесе оларға билік ету құқығы бар тұлғаға жазбаша түрінде рұқсат береді.
6. Құжаттар толық көлемде ұсынылмаған кезде және (немесе) мемлекеттік кірістер органы қызметінің өңірде габариттері үлкен және тиеудің, түсірудің және (немесе) сақтаудың ерекше жағдайларындағы тауарларды сақтауға арналған кеден қоймалары болған кезде мемлекеттік кірістер органы жазбаша түрінде өтініш тіркелген күннен кейінгі күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде рұқсат беруден бас тартады.
7. Рұқсат алғаннан кейін тауарларға арналған декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімі аяқталғанға дейін беріледі.
Тауарлар рұқсатта көрсетілген орындарда, оларды кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде орналастырылады.
Тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырғаннан кейін рұқсат алған тұлға Кодекстің 25-тарауының нормаларын басшылыққа алады.
3-тарау. Уәкілетті тұлғаның шешімдері мен іс-әрекеттеріне шағымдану тәртібі
8. Тауарларды иеленуге, пайдалануға немесе оларға билік етуге құқығы бар тұлға өтінішті қарау нәтижелерімен келіспеген кезде Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым береді.