Об утверждении Правил подтверждения ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза обратно после их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 237. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2018 года № 16476.
В соответствии с пунктом 2 статьи 348 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила подтверждения ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза обратно после их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 237
Правила подтверждения ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза обратно после их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін растау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 237 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 наурызда № 16476 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 348-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін растау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
237 бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін растау қағидалары

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила подтверждения ввоза товаров для личного пользования на таможенную территории Евразийского экономического союза обратно после их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 348 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяет порядок подтверждения ввоза товаров для личного пользования на таможенную территории Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) обратно после их вывоза с таможенной территории ЕАЭС.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок подтверждения ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию Евразийского экономического союза обратно после их вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В местах прибытия на таможенную территорию ЕАЭС физическими лицами подтверждается, что товары для личного пользования ввозятся на таможенную территорию ЕАЭС обратно после их вывоза с таможенной территории ЕАЭС (далее – обратно ввозимые товары для личного пользования).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.05.2022 № 530 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для этих целей физическое лицо при проведении таможенного контроля должностным лицом территориального органа государственных доходов (далее – уполномоченное должностное лицо) в отношении обратно ввозимых товаров для личного пользования представляет уполномоченному должностному лицу документы или сведения, являющиеся основанием ввоза товаров для личного пользования без уплаты таможенных пошлин, налогов.
4. К документам и сведениям, являющимся основанием для обратного ввоза товаров для личного пользования на таможенную территорию ЕАЭС без уплаты таможенных пошлин, налогов относятся счет-фактура, инвойс, чеки и иные документы и (или) сведения, которые подтверждают их приобретение на территории государств-членов ЕАЭС или подтверждают статус таких товаров, как товаров ЕЭАС.

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 348-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта ЕАЭО кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін растау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін растау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ЕАЭО кедендік аумағына келу орындарында жеке тұлғалар ЕАЭО кедендік аумағынан әкеткеннен кейін қайта ЕАЭО кедендік аумағына жеке пайдалануға арналған тауарлардың кері әкелуін (бұдан әрі – кері әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар) растайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.05.2022 № 530 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы мақсаттар үшін аумақтық мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы (бұдан әрі – уәкілетті лауазымды адам) кедендік бақылауды жүргізу кезінде жеке тұлға кері әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты уәкілетті лауазымды адамға кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелуге негіз болатын құжаттарды немесе мәліметтерді ұсынады.
4. ЕАЭО кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей жеке пайдалануға арналған тауарларды кері әкелу үшін негіз болатын құжаттар мен мәліметтерге счет-фактура, инвойс, чек және олардың ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағында сатып алынғанын немесе ЕАЭО тауарлары ретінде, осындай тауарлардың мәртебесін растайтын өзге де құжаттар және (немесе) мәліметтер жатады.

5. Уполномоченное должностное лицо в течении десяти минут с момента получения документов или сведений, указанных в пункте 4 настоящих Правил принимает решение о принятии либо не принятии подтверждения о статусе товаров.
В случае, если документы и сведения, представленные физическим лицом не подтверждают статус товаров, как товаров ЕАЭС, то такие товары рассматриваются как иностранные товары.
6. О принятом уполномоченным должностным лицом решении физическое лицо уведомляется незамедлительно в устной форме.

5. Уәкілетті лауазымды адам осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді алған сәттен бастап он минут ішінде тауарлардың мәртебесі туралы растауды қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
Егер жеке тұлға ұсынған құжаттар мен мәліметтер ЕАЭО тауарлары ретінде, тауарлардың мәртебесін растамаса, онда осындай тауарлар шетелдік тауарлар ретінде қарастырылады.
6. Уәкілетті лауазымды адамның қабылдаған шешімі туралы жеке тұлға ауызша нысанда дереу хабардар етіледі.