О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций" и признании утратившими силу некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16532
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938, опубликованный 19 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 14 статьи 151, пунктом 6 статьи 152, пунктами 5 и 21 статьи 153, пунктом 13 статьи 154, пунктами 10 и 11 статьи 157, пунктами 3 и 4 статьи 159, подпунктами 1) и 2) статьи 187 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования.";
в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 16 ақпандағы № 61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16532 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 19 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 151-бабының 14-тармағына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 5 және 21-тармақтарына, 154-бабының 13-тармағына, 157-бабының 10 және 11-тармақтарына, 159-бабының 3 және 4-тармақтарына, 187-бабының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 14 статьи 151, пунктом 6 статьи 152, пунктами 5 и 21 статьи 153, пунктом 13 статьи 154, пунктами 10 и 11 статьи 157, пунктами 3 и 4 статьи 159, подпунктами 1) и 2) статьи 187 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное на создание и (или) развитие активов государства путем реализации бюджетных инвестиционных проектов, а также формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, за исключением активов, направленных на принятие оперативных мер для обеспечения социально-экономической стабильности;";
подпункты 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) результативность бюджетных инвестиций – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, экономической и финансовой эффективности бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица, а также возможности достижения показателей результатов, наличие показателей эффективности и качества.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социальной сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие доказательств экономической и финансовой эффективности не требуется;
6) целесообразность бюджетных инвестиций – обоснование экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица и реализации бюджетных инвестиционных проектов, их влияния на экономику страны и соответствие проекта положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана и поручениям Президента Республики Казахстан;
7) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание, внедрение и развитие информационных систем, за исключением информационных систем, предназначенных для реализации задач, направленных на обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, а также информационных систем специальных государственных органов, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации государственных, правительственных программ и программ развития территорий для достижения цели, отражающее пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта";

"1. Осы Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 151-бабының 14-тармағына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 5 және 21-тармақтарына, 154-бабының 13-тармағына, 157-бабының 10 және 11-тармақтарына, 159-бабының 3 және 4-тармақтарына, 187-бабының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес әзірленді.";
2-тармақта:
"3) бюджеттік инвестициялар – әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін жедел шаралар қабылдауға бағытталған активтерді қоспағанда, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жолымен мемлекет активтерін құруға және (немесе) дамытуға, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру;";
5), 6), 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бюджеттік инвестициялардың нәтижелілігі – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың экономикалық және қаржылық тиімділігінің, сондай-ақ нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкіндігінің есептеулермен расталған дәлелдемелерінің, тиімділік пен сапа көрсеткіштерінің болуы.
Өз қызметін әлеуметтік салада жүзеге асыратын және негізгі кіріс көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар, коммерциялық емес акционерлік қоғамдар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық және қаржылық тиімділік дәлелдемелерінің болуы талап етілмейді;
6) бюджеттік инвестициялардың орындылығы – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың экономикалық орындылығының, олардың ел экономикасына әсерінің негiздемесі және жобаның Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкес келуі;
7) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – жаңа объектілерді құруға (салуға) не бұрыннан барларын реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған, Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттық жүйелерді, арнайы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін қоспағанда, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі тікелей іске асыратын және аяқталған сипаттағы іс-шаралар жиынтығы;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) инвестициялық ұсыныс – бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, мақсатқа қол жеткізу үшін мемлекеттік, үкіметтік бағдарламаларды және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, мақсатқа қол жеткізу жолдары мен ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін тұжырымдамалық ұсыныс;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу тәртібі";

пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Инвестиционные предложения ГИП включают следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения;
3) расчеты по возможным видам и способам финансирования ГИП;
4) расчеты и обоснования стоимости ГИП (согласно строительным нормативам либо нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем);
5) в случае если инвестиционный проект не требует разработки ТЭО к инвестиционному предложению, дополнительно представляется техническое задание на проектирование;
6) в случае корректировки ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций дополнительно представляется:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменению технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;

6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МИЖ инвестициялық ұсыныстары мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы;
3) МИЖ қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша есептеулер;
4) МИЖ құнының есептеулері мен негіздемелері (құрылыс нормативтеріне не ақпараттық жүйелерді құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған шығындар нормативтеріне сәйкес);
5) егер инвестициялық жоба ТЭН әзірлеуді талап етпеген жағдайда, инвестициялық ұсынысқа қосымша жобалауға техникалық тапсырма ұсынылады;
6) БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН түзетілген жағдайда, қосымша:
БИЖ ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша өзгертілуі болжамданатын техникалық шешімдер және (немесе) қосымша шығыстар көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН-і не Инвестициялардың ҚЭН-і (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалық-сметалық құжаттама (бұдан әрі – ЖСҚ) ұсынылады;
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бюджет қаражатының мақсаты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ, егер құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей тіркелген жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есептеме-негіздемесі;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады;
бұрын бекітілген бюджеттік инвестициялардың ТЭН-нің және (немесе) ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізілуі болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптаманың хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде қол жеткізбеу себептері көрсетілген ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба;

7) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
8) в случае если АБП предлагается реализовать ГИП путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период, которая представляется в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
9) в случае формирования уставного капитала юридического лица, более 50% акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежит государству, дополнительно представляется решение антимонопольного органа согласно нормам предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
10) в случае убыточности юридического лица в периодах, предшествующих планируемому периоду, представляется план по финансово-экономическому оздоровлению юридического лица, утвержденный исполнительным органом юридического лица.
7. Информационный лист инвестиционного предложения содержит информацию по приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан, общую информацию по инвестиционным(ому) проектам (проекту) и мероприятиям включая их (его) основные показатели.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие, а также сравнительного анализа действующих предоставляемых и предлагаемых услуг;
2) предполагаемого эффекта от реализации ГИП на смежные отрасли (сферы) экономики;
3) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ГИП в качестве оптимального пути ее решения с учетом зарубежного опыта;
4) обоснованности предполагаемой институциональной схемы управления ГИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления ГИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);

7) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда, жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары дайындаған;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтердің құнын бағалаудың қорытындысын ұсыну қажет;
8) егер ББӘ МИЖ-ді заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту жолымен іске асыруды ұсынған жағдайда, электрондық порталға, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын бес жылдық кезеңге арналған іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы қосымша ұсынылады.
9) акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 50%-нан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастырған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларына сәйкес монополияға қарсы органның шешімі қосымша ұсынылады.
10) заңды тұлға жоспарланатын кезең алдындағы кезеңдерде шығындылыққа ұшыраған жағдайда, заңды тұлғаның атқарушы органы бекіткен заңды тұлғаны қаржылық-экономикалық сауықтыру жоспары ұсынылады.
7. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағында Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында белгіленген экономика саласының (аясының) даму басымдықтары бойынша ақпаратты, инвестициялық жобалар (жоба) және олардың (оның) негізгі көрсеткіштерін қоса алғанда, іс-шаралар бойынша жалпы ақпаратты қамтиды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы:
1) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын, сондай-ақ қолданыстағы көрсетілетін және ұсынылатын қызметтерді салыстырмалы талдауды;
2) МИЖ-ді іске асырудан экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды әсерін;
3) проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде қаралған, шетелдік тәжірибені ескере отырып, оны шешудің оңтайлы жолы ретінде МИЖ-ді таңдаудың негіздемесі бар балама нұсқаларды;
4) МИЖ басқарудың болжанатын институционалдық схемасының негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимылының схемасы, баланс ұстаушылардың пайдалары мен шығындарын бөлу, инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі кезеңдерде БИЖ-ді басқару схемасы);

5) предполагаемых рисков по проекту (финансовые, операционные, технические, кредитные, нормативно-правовые, технологические, маркетинговые, рыночные, коммерческие, экологическое и социальные риски) и мероприятия по их минимизации;
6) соответствия ГИП документам Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан;
7) обоснованности объема ГИП.
Отраслевое заключение центрального уполномоченного органа в сфере информатизации по бюджетным инвестиционным проектам, направленным на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, содержит расчеты и обоснования, соответствующие нормативам затрат на развитие информационных систем.
Стоимость бюджетных инвестиционных проектов, направленных на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, подтверждается на основании расчетов и обоснований, представленных в составе отраслевого заключения уполномоченного органа в сфере информатизации.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае, если реализация ГИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли, в случае невозможности отнесения ГИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если ГИП, предполагаемый к реализации за счет средств республиканского бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз ГИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому ГИП первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации ГИП на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Расчеты стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в области информатизации, должны соответствовать нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем, утверждаемой центральным уполномоченным органом в сфере информатизации.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

5) жоба бойынша болжанатын тәуекелдерді (қаржылық, операциялық, техникалық, кредиттік, нормативтік-құқықтық, технологиялық, маркетингтік, нарықтық, коммерциялық, экологиялық және әлеуметтік тәуекелдер) және оларды азайту жөніндегі іс-шараларды;
6) МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігін;
7) МИЖ көлемінің негізділігін бағалауды қамтиды.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді қажет етпейтін, ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ақпараттандыру саласындағы орталық уәкілетті органның салалық қорытындысы ақпараттық жүйелерді дамытуға арналған шығындардың нормативтеріне сәйкес келетін есептеулер мен негіздемелерді қамтиды.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалардың құны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның салалық есебінің бөлігі ретінде ұсынылған есептеулер мен негіздемелер негізінде расталады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Егер МИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптама қорытындысын тиісті саладағы орталық уәкілетті орган ұсынады, МИЖ қандай да бір салаға жатқызу мүмкін болмаса, салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру болжанатын МИЖ бірнеше салалық орталық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаса, көрсетілген салалық орталық органдар МИЖ салалық сараптамасының сәйкес қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте, салалық сараптамалардың қосымша қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар бірінші басшының не оны алмастыратын тұлғаның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір МИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған МИЖ-дің іске асырылуының жетекшілік ететін салаға ықпалын бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ақпараттандыру саласындағы БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізу құнының есептеулері ақпараттандыру саласындағы орталық уәкілетті орган бекітетін ақпараттық жүйелерді құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған шығындар нормативіне сәйкес келуі тиіс.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Корректировка инвестиционного предложения осуществляется только в следующих случаях:
1) корректировки ТЭО БИП;
2) корректировки ФЭО Инвестиций;
3) если по итогам рассмотрения ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, экономическим заключением центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию рекомендованы другие виды и способы реализации ГИП.
Скорректированное инвестиционное предложение вносится только по проекту, по которому предполагается изменение технико-экономических параметров из ранее внесенного инвестиционного предложения по однородным (однотипным) ГИП имеющего положительное экономическое заключение. По проектам, не предполагающим изменение технико-экономических параметров, внесение скорректированного инвестиционного предложения не требуется.";
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционные предложения АБП на предмет экономической целесообразности, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан, в течение 20 (двадцати) рабочих дней и направляет экономическое заключение по ним АБП.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Экспертиза на инвестиционное предложение проводится с применением анализа выгод и затрат и осуществляется в соответствии с методикой отбора ГИП согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Анализ выгод и затрат характеризуется оценкой следующих показателей:
1) бюджетная эффективность – относительный показатель эффекта для бюджета в результате осуществления инвестиций, определяемый как отношение полученного бюджетом результата к затратам;
2) окупаемость ГИП – возможность предусмотренных в инвестиционных предложениях ГИП генерировать денежные потоки;
3) приоритетность ГИП – важность реализации ГИП, обусловленная социальными, стратегическими, политическими, экологическими и другими факторами.";
пункт 21 исключить;
пункт 22-1 изложить в следующей редакции:
"22-1. Экономическое заключение на инвестиционное предложение по ГИП, в том числе на скорректированное, по которой в течение трех лет после определения вида и способов финансирования не начата разработка (не разработаны) ТЭО, ПСД, ФЭО, конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, считается устаревшей.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок планирования, рассмотрения и отбора бюджетных инвестиций";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"17. Инвестициялық ұсынысты түзету:
1) БИЖ-дің ТЭН түзетілген;
2) Инвестициялардың ҚЭН түзетілген;
3) егер БИЖ ТЭН, Инвестициялар ҚЭН-ін қарау қорытындысы бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның қорытындысымен МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері ұсынылған жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
Түзетілген инвестициялық ұсыныс бұрын енгізілген оң экономикалық қорытындысы бар біртекті (біртипті) МИЖ бойынша инвестициялық ұсыныстан техникалық-экономикалық параметрлерді өзгерту болжанатын жобаға ғана ұсынылады. Техникалық-экономикалық параметрлердің шешімдердің өзгеруі болжамдалмайтын жобалар бойынша түзетілген инвестициялық ұсынысты енгізу талап етілмейді.";
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ББӘ инвестициялық ұсыныстарын экономикалық орындылығы, жоба мақсаттарының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына белгіленген экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жібереді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Инвестициялық ұсынысқа сараптама пайдалар мен шығындар талдауын қолдана отырып жүргізіледі және осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес МИЖ-ді іріктеу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Пайдалар мен шығындар талдауы мынадай көрсеткіштерді бағалаумен сипатталады:
1) бюджеттік тиімділік – алынған бюджет нәтижесінің шығындарға қатынасы ретінде айқындалатын инвестицияларды жүзеге асыру нәтижесінде бюджет үшін тиімділіктің салыстырмалы көрсеткіші;
2) МИЖ-дің өзін-өзі ақтауы – МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстарында көзделген ақша ағындарын генерациялау мүмкіндігі;
3) МИЖ басымдылығы – әлеуметтік, стратегиялық, саяси, экологиялық және басқа да факторлармен негізделген МИЖ іске асырудың мүмкіндігі.";
21-тармақ алып тасталсын;
22-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1. Қаржыландырудың түрі мен тәсілдері айқындалғаннан кейін үш жыл ішінде ТЭН, ЖСҚ, ҚЭН, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің конкурстық құжаттамалар жобасы (әзірленбеген) МИЖ, оның ішінде түзетілген, инвестициялық ұсыныс бойынша экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау және іріктеу тәртібі";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Планирование Инвестиций осуществляется в три этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений или бизнес-плана проекта ГЧП;
2) разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ФЭО;
3) отбор Инвестиций на стадии разработки бюджета.";
подпункт 4) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"4) соответствие БИП направлениям, целям, задачам и положениям, определенным документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан;";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Разработка ТЭО БИП осуществляется в случае, если реализация проекта предусмотрена направлениями, целями, задачами и положениями, определенными документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, заключение отраслевой экспертизы БИП предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли, в случае невозможности отнесения БИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если БИП, предполагаемый к реализации за счет средств республиканского бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз БИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации БИП на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, заключение отраслевой экспертизы БИП предоставляется отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, в случае невозможности отнесения БИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если БИП, предполагаемый к реализации за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых местных органов, указанными отраслевыми местными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз БИП.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:

"24. Инвестицияларды жоспарлау мынадай үш кезеңмен жүзеге асырылады:
1) инвестициялық ұсыныстарды немесе МЖӘ жобасының бизнес жоспарын әзірлеу және оларға сараптамалар жүргізу;
2) ҚЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу;
3) бюджетті әзірлеу сатысында Инвестицияларды іріктеу.";
28-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) БИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында айқындалған бағыттарға, мақсаттарға, міндеттерге және ережелерге сәйкестігі;";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Егер жобаны іске асыру Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында айқындалған бағыттарда, мақсаттарда, міндеттерде және ережелерде көзделген жағдайда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу жүзеге асырылады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Егер БИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, БИЖ салалық сараптама қорытындысын тиісті саладағы орталық уәкілетті орган ұсынады, БИЖ-ді белгілі бір салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда сомалық қорытындыны ББӘ-нің өзі ұсынады.
Егер республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру болжанатын БИЖ-ді іске асыру бірнеше салалық орталық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, көрсетілген салалық орталық мемлекеттік органдар қосымша БИЖ тиісті салалық сараптамалардың қорытындыларын ұсынады.
Бұл ретте, мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған қосымша салалық сараптамалық қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар БИЖ-дің іске асырылуының жетекшілік ететін салаға ықпалын бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Егер БИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, БИЖ салалық сараптамасының қорытындысын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган ұсынады, БИЖ-ді қандай да бір сомаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру болжанатын БИЖ бірнеше салалық жергілікті органның жауапкершілік аясын қозғайтын болса, көрсетілген салалық жергілікті мемлекеттік органдар БИЖ салалық сараптамасының тиісті қорытындысын ұсынады.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"101. Перечень БИП, не требующих разработки ТЭО, разрабатывается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и утверждается Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
По бюджетным инвестиционным проектам, предусматривающим развитие информационных систем и направленным на реализацию норм права, ежегодный бюджет которых не превышает 10 процентов от общей стоимости инвестиционных затрат на создание и развитие информационных систем, разработка технико-экономического обоснования не требуется.
Перечень проектов, направленных на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, разрабатывается и утверждается уполномоченным органом в сфере информатизации, в соответствии со статьей 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Вынесение вопросов увеличения сметной стоимости БИП, не требующих разработки или корректировки ТЭО, осуществляется в два этапа.
Первый этап – решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ПСД на основании заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основе представляемых АБП документов.
Второй этап – решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании увеличенной сметной стоимости по скорректированной ПСД БИП, не требующих разработки или корректировки ТЭО.
На первом этапе АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительную записку, подписанную первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП, в которой содержится следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации БИП;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации БИП, начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование проекта из бюджета за каждый год, начиная с начала разработки ПСД. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы));
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и актом технического надзора;
информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ПСД, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;

"101. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 153-бабына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ тізбесін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Жыл сайынғы бюджеті ақпараттық жүйелерді құруға және дамытуға арналған инвестициялық шығындардың жалпы құнының 10 пайызынан аспайтын, ақпараттық жүйелерді дамытуды көздейтін және құқық нормаларын іске асыруға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 153-бабына сәйкес, ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобалардың тізбесін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін БИЖ-дердің сметалық құнын ұлғайту мәселелерін шығару екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең – ББӘ ұсынатын құжаттар негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы негізінде ЖСҚ-ны түзетудің орындылығын айқындау бойынша тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Екінші кезең – ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін БИЖ-дердің түзетілген ЖСҚ бойынша ұлғайтылған сметалық құнды қаржыландыру туралы тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Бірінші кезеңде ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мыналарды ұсынады:
1) болжанатын қымбаттау сомасын көрсете отырып, ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған өтінім-хат;
2) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған түсіндірме жазба, онда мынадай ақпарат қамтылады:
БИЖ-ді іске асыруды аяқтау үшін талап етілетін болжамды қосымша бюджеттік шығыстардың негіздемесі;
мемлекеттік сатып алу жүргізу нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып, ЖСҚ әзірлеуден бастап БИЖ-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат;
ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап жобаны бюджеттен әрбір жыл үшін қаржыландыру. Игерілмеген жағдайда оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ шартта көрсетілген бағаны (сметаны) ұлғайту қажеттігі туралы уақтылы ескертудің орындылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
техникалық зерттеп-қарау және техникалық қадағалау актісімен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер;
бекітілген ЖСҚ-да көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не жеткізбеу туралы ақпарат, қол жеткізбеудің себептері көрсетіле отырып, оның ішінде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде;

3) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики БИП, представляемое в форме официального письма, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа заверенной печатью, и подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения сметной стоимости проекта с приложением разъяснений АБП;
4) заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД на первоначальную стоимость;
5) приказ на первоначальную стоимость в случаях, предусмотренных законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
6) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, который охватывает все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации БИП, начиная с разработки ПСД, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и заверяется печатью;
8) материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов;
9) письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ПСД БИП.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в настоящем пункте, и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
По итогам первого этапа по местным БИП, предусмотренным в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит БИП с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ПСД.
АБП на втором этапе вносит скорректированное ПСД, заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД, заключение отраслевого уполномоченного государственного органа и заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии увеличение сметной стоимости БИП по скорректированной ПСД на основании представленных АБП следующих документов:

3) мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған, мөрмен расталған, ресми хат нысанында ұсынылатын және ББӘ түсіндірмесін қоса бере отырып, жобаның сметалық құнын ұлғайтудың негізділігі мен дұрыстығын растайтын, БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы;
4) ЖСҚ-ның бастапқы құнына ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда, бастапқы құнға бұйрық;
6) бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы, сондай-ақ БИЖ-ді іске асыру шеңберінде ЖСҚ әзірлеуден бастап бөлінген барлық бюджет қаражатын қамтитын бұзушылықтардың болмауы тұрғысынан құжаттар ұсынылған күннен 6 (алты) айдан кешіктірілмейтін уақыт белгіленген Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның актісі;
7) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырмалы кесте мен құжаттама тізбесі;
8) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары;
9) БИЖ бұрын бекітілген ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізу болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптама хаты.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бірінші кезеңнің қорытындысы бойынша сметалық құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген жергілікті БИЖ бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және БИЖ-ді республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып енгізеді.
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған жағдайда, ЖСҚ-ға тиісті түзетулерді енгізеді.
Екінші кезеңде ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға түзетілген ЖСҚ мен ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы, (бар болған жағдайда) ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының түзетілген құнға мемлекеттік салалық уәкілетті органның және ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы және БИЖ сметалық құнының ұлғаюы себептерінің негіздемесін енгізеді.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты, кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін, бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін, елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында көрсетілген есептерге сәйкес іске қосу жұмыстары бойынша шығындары жүзеге асырылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген ЖСҚ бойынша БИЖ сметалық құнының ұлғаюын тиісті бюджет комиссиясының қарауына ББӘ ұсынған мына құжаттардың негізінде шығарады:

7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и заверяется печатью;
8) материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов;
9) заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ПСД БИП;
10) скорректированное ПСД БИП.
На втором этапе целесообразность финансирования увеличения сметной стоимости:
республиканских БИП и местных БИП, предусмотренных в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. В случае увеличения сметной стоимости БИП, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы.
В случае увеличения сметной стоимости БИП направленных на создание, внедрение и развитие информационных систем, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
В случае увеличения стоимости БИП, не требующих разработки ПСД, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит данный вопрос на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в порядке, определенном в пунктах 114 и 115 настоящих Правил.";

7) ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырмалы кесте мен құжаттама тізбесі;
8) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото немесе бейне түсірілімдер материалдары;
9) БИЖ-дің түзетілген ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы;
10) БИЖ-дің түзетілген ЖСҚ.
Екінші кезеңде сметалық құнның ұлғаюын қаржыландырудың орындылығы:
сметалық құнның ұлғаюын республикалық бюджет есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген республикалық БИЖ және жергілікті БИЖ бойынша қаржыландырудың орындылығын республикалық бюджет комиссиясы қарайды;
сметалық құнның ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ-дің бойынша қаржыландырудың орындылығын тиісті жергілікті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған сметалық құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Ұлттық валютаның шетел валютасының бағамына қатысты елеулі өзгеру себебінен, техникалық шешімдердің өзгеруін талап етпейтін, жаңа объектiлердi құруға (құрылысына) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған БИЖ сметалық құны ұлғайған жағдайда, кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптамасын жүргізе отырып ЖСҚ-ға түзету жүргізіледі.
Ұлттық валютаның шетел валютасының бағамына қатысты елеулі өзгеруі себебінен, техникалық шешімдердің өзгеруін талап етпейтін, ақпараттық жүйенi құруға, енгiзуге және дамытуға бағытталған БИЖ сметалық құны ұлғайған жағдайда, ТЭН-ге түзету жүргізіледі, бұл ретте экономикалық сараптама және қорытынды талап етілмейді.
Ұлттық валюта бағамының шетел валютасы бағамына қатысты елеулі өзгеруі себебінен, техникалық шешімдердің өзгеруіне алып келмейтін, ЖСҚ-ны әзірлеуді қажет етпейтін БИЖ-дің құны ұлғайған жағдайда, ТЭН-ге түзету жүргізіледі, бұл ретте экономикалық сараптама және қорытынды талап етілмейді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған мәселені тиісті бюджет комиссиясының қарауына осы Қағидалардың 114 және 115-тармақтарында айқындалған тәртіппен шығарады.";

пункты 121 и 122 изложить в следующей редакции:
"121. Увеличение уставного капитала юридического лица за счет бюджетных средств допускается на цели развития юридического лица.
Юридические лица, в результате участия государства в их уставном капитале путем выделения бюджетных средств, передачи объектов государственной собственности в оплату на формирование или увеличение уставных капиталов, а также в случаях, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан, относятся к субъектам квазигосударственного сектора.
При осуществлении Инвестиций, могут допускаться увеличение уставного капитала юридического лица на цели развития, в том числе путем возмещения ранее привлеченных заемных средств, в том числе из Национального фонда на реализацию инвестиционного проекта после прохождения соответствующих бюджетных процедур, в случае обоснования невозможности финансирования мероприятий из альтернативных источников и подтверждения, что указанные заемные средства были ранее использованы на цели развития в рамках проекта.
Не допускается увеличение уставного капитала юридического лица на мероприятия, направленные на цели прямого покрытия убытков юридического лица и финансирование текущих расходов, с соответствующими показателями конечного и прямого результатов по покрытию убытков.
122. ФЭО Инвестиций соответствует следующей структуре:
1) паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность";
5) раздел "Результат";
5-1) раздел "Управление проектом" (проектов, финансируемых из республиканского бюджета)
6) приложения.
ФЭО Инвестиций может быть дополнено другими разделами, главами, параграфами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений об организации. В случае дополнения ФЭО Инвестиций разделами, разделов главами, а глав параграфами, каждый дополнительно представляемый раздел и (или) глава, и (или) параграф должны иметь соответствующее обозначение ("раздел", "глава", "параграф"), а также наименование.";
пункт 127 изложить в следующей редакции:
"127. Глава "Стратегические предпосылки" содержит информацию о стратегических и программных документах, в реализацию которых планируются Инвестиции (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан, бюджетная программа, поручения Президента Республики Казахстан).";
часть шестую пункта 129 изложить в следующей редакции:
"По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия, в размер планируемых Инвестиций включаются расходы на разработку ТЭО или ПСД, в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на их разработку.
Окончательная стоимость строительства объекта определяется по итогам разработки ПСД и проведения комплексной вневедомственной экспертизы. При этом, ФЭО Инвестиций подлежит переутверждению АБП.";

121 және 122-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Заңды тұлғаның даму мақсаттарына заңды тұлғаның жарғылық капиталын бюджет қаражаты есебінен қалыптастыру немесе ұлғайтуға жол беріледі.
Заңды тұлғалар жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға төлеп үшін бюджет қаражатын бөлу, мемлекеттік меншік объектілерін беру арқылы мемлекеттің олардың жарғылық капиталына қатысуы нәтижесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларда квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жатады.
Инвестицияларды жүзеге асыру барысында даму мақсаттарына, оның ішінде бұрын тартылған қарыз қаражатын өтеу арқылы, оның ішінде тиісті бюджеттік рәсімдерді өткеннен кейін инвестициялық жобаны Ұлттық қордан іске асыруға, баламалы көздерден қаржыландыру мүмкіндігі жоқ екенін негіздеген және көрсетілген қарыз қаражаты бұрын жоба шеңберінде даму мақсаттарына жұмсалғанын растаған жағдайда, заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға жол беріледі.
Шығындарды жабу бойынша түпкілікті және тікелей нәтижелердің тиісті көрсеткіштеріне сәйкес заңды тұлғаның шығындарын тікелей жабу мақсаттарына және ағымдағы шығыстарды қаржыландыруға бағытталған іс-шараларға заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға жол берілмейді.
122. Инвестициялар ҚЭН-і мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) Инвестициялардың паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлiмі;
3) "Институционалдық" бөлiмi;
4) "Негiздiлiк" бөлiмi;
5) "Нәтиже" бөлiмi;
5-1) "Жобаны басқару" бөлімі (республикалық бюджеттен қаржыландырылатын жобаларды)
6) қосымшалар.
Мұндай толықтыру мақсаттарды, міндеттерді, басты көрсеткіштерді, қаржы-экономикалық қызметтің көрсеткіштерін және ұйым туралы басқа мәліметтерді ашу үшін орынды болғанда, инвестициялардың ҚЭН-і басқа бөлімдермен, тараулармен, параграфтармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін. Инвестициялардың ҚЭН-і бөлімдермен, бөлімдер тараулармен, ал тараулар параграфтармен толықтырылған жағдайда, әрбір қосымша ұсынылатын бөлімнің және (немесе) тараудың және (немесе) параграфтың тиісті белгісі ("бөлім", "тарау", "параграф"), сондай-ақ атауы болуға тиіс.";
127-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"127. "Стратегиялық алғышарттар" тарауы оларды іске асыру үшін Инвестициялар жоспарланатын стратегиялық және бағдарламалық құжаттар туралы ақпаратты (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы, нормативтік құқықтық актілер, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жоспарлау жүйесінің құжаттары, бюджеттік бағдарлама, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы) қамтиды.";
129-тармақтын алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша жоспарланатын Инвестициялардың мөлшеріне ТЭН немесе ЖСҚ әзірлеуге арналған қаражаттың болмауы бойынша негіздеме ұсынылған жағдайда, оларды әзірлеуге арналған шығыстар қосылады.
Объектіні салудың түпкілікті құны ЖСҚ әзірлеу және ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізудің нәтижелері бойынша анықталады. Бұл ретте, Инвестициялар ҚЭН-нін ББӘ-мен қайта бекітуге жатады.";

дополнить пунктами 136-1, 136-2, 136-3, 136-4, 136-5, 136-6, 136-7, 136-8, 136-9 и 136-10 следующего содержания:
"136-1. В разделе "Управление проектом" приводится план по управлению ФЭО.
Данный раздел обязателен для заполнения только для проектов, финансируемых из республиканского бюджета.
Раздел "Управление проектом" соответствует следующей структуре:
1) глава "План управление содержанием";
2) глава "План управление заинтересованными сторонами";
3) глава "План управление сроками";
4) глава "План управление стоимостью";
5) глава "План управление качеством";
6) глава "План управление закупками".
7) глава "План управление коммуникациями".
8) глава "План управление изменениями".
136-2. Глава "План управление содержанием" предусматривает определение исчерпывающего перечня работ необходимых для завершения проекта. Глава "План управление содержанием" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Содержание проекта", в котором приводится процесс разработки подробного описания проекта и продукта (товары, работы, услуги) проекта, который осуществляется с использованием предъявляемых требований, заинтересованных к проекту и методами экспертной оценки анализа продукта (товаров, работ, услуги) и формированием альтернатив;
2) параграф "ИСР", в котором:
Методом декомпозиций результатов и работ проекта создается иерархическая структура работ проекта (далее – ИСР).
ИСР – процесс разделения работ (результатов) ФЭО на меньшие компоненты, который отражает все работы ФЭО начиная со стадий подготовки в государственном органе;
3) параграф "Определение операции", в котором:
определение операций процесс идентификации конкретных действий, которые необходимо выполнит для определения списка операций и контрольных событий проекта, который осуществляется методом декомпозиций работ, отраженных в ИСР, также возможно использование метода набегающей волны;
определение последовательности операций процесс определения связей между операциями, которые необходимо выполнить для составления диаграммы сети расписания, который осуществляется методом диаграммы предшествования, определения зависимостей, методом опережения и задержки;
Определение операции предоставляется по форме "Операции пакета работ" согласно приложению 18-2 к настоящим Правилам.
136-3. Глава "План управления заинтересованными сторона" определяет, что Заинтересованными сторонами проекта являются лица и организации, которые активно вовлечены в проект или чьи интересы могут быть затронуты в результате выполнения проекта.
Реестр заинтересованных сторон фиксирует круг этих лиц и организаций и может включать следующую информацию:
фамилию, имя, отчество лица (наименование организации);
должность лица;
местонахождение;
роль в проекте;
контактную информацию;
основные требования;
основные ожидания;
уровень потенциального влияния на проект;
этапы (фазы) жизненного цикла проекта, представляющие наибольший интерес для заинтересованной стороны проекта;
другую значимую информацию.

мынадай мазмұндағы 136-1, 136-2, 136-3, 136-4, 136-5, 136-6, 136-7, 136-8, 136-9 және 136-10-тармақтармен толықтырылсын:
"136-1. "Жобаны басқару" бөлімінде ҚЭН-ді басқару жоспары көрсетіледі.
Бұл бөлім республикалық бюджеттен қаржыландырылатын жобалар үшін ғана толтыруға міндетті.
"Жобаны басқару" бөлімі мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Мазмұнды басқару жоспары" тарауы;
2) "Мүдделі тараптарды басқару жоспары" тарауы;
3) "Мерзімдерді басқару жоспары" тарауы;
4) "Құнды басқару жоспары" тарауы;
5) "Сапаны басқару жоспары" тарауы;
6) "Сатып алуды басқару жоспары" тарауы;
7) "Коммуникацияларды басқару жоспары" тарауы;
8) "Өзгерістерді басқару жоспары" бөлімі.
136-2. "Мазмұнды басқару жоспары" тарауы жобаны аяқтау үшін қажетті жұмыстардың түпкілікті тізбесін айқындауды көздейді. "Мазмұнды басқару жоспары" тарауында мынадай параграфтар болады:
1) "Жобаның мазмұны" параграфында жобаның және жоба өнімінің (тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің) егжей-тегжейлі сипаттамасын әзірлеу процесі келтіріледі, ол жобаға мүдделі адамдардың қоятын талаптарын пайдаланумен және өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) талдаудың сараптамалық бағасы әдістерімен және баламаларды қалыптастырумен жүзеге асырылады;
2) "ЖИҚ" параграфы, онда:
Жоба нәтижелерін және жұмыстарын декомпозициялау әдісімен жоба жұмыстарының иерархиялық құрылымы (бұдан әрі – ЖИҚ) жасалады.
ЖИҚ – ҚЭН жұмыстарын (нәтижелерін) шағын компоненттерге бөлу процесі, ол мемлекеттік органда дайындау сатысынан бастап ҚЭН-нің барлық жұмысын көрсетеді;
3) "Операцияларды айқындау" параграфы, онда:
Жоба операцияларының тізімін және бақылау оқиғаларын анықтау үшін орындауға қажетті нақты әрекеттерді сәйкестендіру операцияларын анықтау процесі, ол ЖИҚ-та берілген жұмыстарды декомпозициялау әдісімен жүзеге асырылады, сондай-ақ шоғырланған толқын әдісін қолдануға болады;
операцияның ретін айқындау алдын алу диаграммасы, тәуелділіктерді анықтау әдістерімен, озу және кідіру әдістерімен жүзеге асырылатын кесте желісінің диаграммасын құру үшін орындауға қажетті операциялар арасындағы байланыстарды айқындау процесі;
"Операцияларды айқындау" осы Қағидаларға 18-2-қосымшаға сәйкес "Жұмыстар топтамасының операциясы" нысаны бойынша ұсынылады.
136-3. "Мүдделі тараптарды басқару жоспары" тарауы жобаның Мүдделі тараптары жобаға белсенді түрде тартылған немесе жобаны орындау нәтижесінде мүдделері қозғалуы мүмкін адамдар мен ұйымдар болып табылатынын айқындайды.
Мүдделі тараптардың тізілімі осы адамдар мен ұйымдар тобын тіркейді және мынадай ақпаратты:
адамның тегін, атын, әкесінің атын (ұйымның атауын);
адамның лауазымын;
орналасқан орнын;
жобадағы рөлін;
байланыс ақпаратын;
басты талаптарды;
негізгі күтулерді;
жобаға әлеуетті әсер ету деңгейін;
жобаның мүдделі тарапының қызығушылығын тудыратын жобаның өмірлік циклының кезеңдерін (фазаларын);
басқа да маңызды ақпараттарды қамтуы мүмкін.

Заинтересованные стороны предоставляется по форме "Заинтересованные стороны проекта" согласно приложению 18-3 к настоящим Правилам.
136-4. Глава "План управление сроками" предусматривает процесс обеспечения своевременного исполнения проекта ФЭО, путем составления базового плана управления расписанием. Глава "План управление сроками" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Последовательность операции и их длительность", в котором приводится процесс определения связей между операциями ФЭО, которые необходимо выполнить для составления диаграммы сети расписания ФЭО, который осуществляется методом диаграммы предшествования, определения зависимостей, методом опережения и задержки;
Последовательность операции предоставляется по форме "Список операций" согласно приложению 18-4 к настоящим Правилам;
2) параграф "Разработка расписаний", в котором приводится:
расписание проекта, составляемого путем определения операций, определения последовательности операций, оценки ресурсов для выполнения операций, оценки длительности операций;
Определение операций процесс идентификации конкретных действий, которые необходимо выполнит для определения списка операций и контрольных событий проекта, который осуществляется методом декомпозиций работ, отраженных в ИСР, также возможно использование метода набегающей волны;
Определение последовательности операций процесс определения связей между операциями, которые необходимо выполнить для составления диаграммы сети расписания, который осуществляется методом диаграммы предшествования, определения зависимостей, методом опережения и задержки;
Оценка ресурсов процесс определения и оценки ресурсов (человеческих, оборудования, материалов) необходимых для выполнения операций, который осуществляется методом альтернатив, оценкой "снизу-вверх" и т.д.;
Оценка ресурсов предоставляется по форме "Ресурсы операции" согласно приложению 18-5 к настоящим Правилам.
Оценка длительности операций процесс определения и оценки рабочих периодов, необходимых для завершения операций, который осуществляется методом оценки по аналогам, оценки по трем точкам, методом анализа резервов.
Разработка расписания проекта процесс анализа последовательностей операций, их длительности и потребности в ресурсах, который осуществляется методами анализа сети расписания, критического пути, критической цепи, оптимизаций ресурсов, моделирования, опережения и задержки, сжатия расписания.
Для составления расписания могут использоваться специальные программные обеспечения (инструменты составления расписания).

Мүдделі тараптар осы Қағидаларға 18-3-қосымшаға сәйкес "Жобаның мүдделі тараптары" нысаны бойынша ұсынылады.
136-4. "Мерзімдерді басқару жоспары" тарауы кестені басқарудың негізгі жоспарын құру жолымен ҚЭН жобасының уақтылы орындалуын қамтамасыз ету процесін көздейді. "Мерзімдерді басқару жоспары" тарауы мынадай параграфтардан тұрады:
1) "Операциялардың реттілігі және олардың ұзақтығы" параграфы, онда алдын алу диаграммасымен, тәуелділіктерді анықтау әдістерімен, озу және кідіру әдістерімен жүзеге асырылатын ҚЖН кестесі желісінің диаграммасын құру үшін орындалуы қажет ҚЖН операцияларының арасындағы байланысты айқындау процесі болады.
Операциялардың ретті осы Қағидаларға 18-4-қосымшаға сәйкес "Операциялар тізімі" нысаны бойынша ұсынылады;
2) "Кестені әзірлеу" параграфы, онда:
операцияларды айқындау, операциялардың ретін айқындау, операцияларды орындау үшін ресурстарды бағалау, операциялардың ұзақтығын бағалау арқылы жасалатын жоба кестесі;
Операцияларды айқындау – ЖИҚ-та көрсетілген жұмыстарды декомпозициялау әдісімен, сондай-ақ шоғырланған толқын әдісі де пайдаланылуы мүмкін, операциялар тізімін және жобаның бақылау оқиғаларын айқындау үшін орындалуы тиіс нақты әрекеттерді сәйкестендіру процесі;
Операциялардың реттілігін айқындау – алдын алу диаграммасымен, тәуелділіктерді анықтау әдістерімен, озу және кідіру әдістерімен жүзеге асырылатын кесте желісінің диаграммасын құру үшін орындауға қажетті операциялар арасындағы байланыстарды айқындау процесі.
Ресурстарды бағалау – баламалар әдісімен, "төменнен жоғарыға" бағасымен және басқаларымен жүзеге асырылатын операцияларды орындау үшін қажетті ресурстарды (адами, жабдықтар, материалдар) айқындау және бағалау процесі;
Ресурстарды бағалау осы Қағидаларға 18-5-қосымшаға сәйкес "Операцияның ресурстары" нысаны бойынша ұсынылады.
Операциялардың ұзақтылығын бағалау ұқсастықтар бойынша бағалау, үш нүкте бойынша бағалау әдісімен, резервтерді талдау әдісімен жүзеге асырылатын операцияларды аяқтау үшін қажетті жұмыс кезеңдерін айқындау және бағалау процесі.
Жобаның кестесін әзірлеу кесте желісін, маңызды жолды, маңызды тізбекті, ресурстарды оңтайландыру, модельдеу, озу және кідіру, кестені ықшамдау әдістерімен жүзеге асырылатын операциялардың ретін, олардың ұзақтығын және ресурстарды қажет етуін талдау процесі.
Кестені құрастыру үшін арнайы бағдарламалық қамтылым (кестені жасау құралдары) қолданылуы мүмкін.

136-5. Глава "План управление стоимостью" предусматривает процесс по планированию, управлению, расходованию и контролю стоимости проекта, осуществляемый на основании плана по стоимости, в котором отражены способы структурирования и контроля стоимости проекта, а также связанные с ними инструменты и методы. Глава "План управление стоимостью" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Оценка стоимости", в котором приводится процесс оценки стоимости о расходах необходимых для завершение каждой операции (единица измерения: рабочее время, человеко-часы, машино-часы и т.д.);
2) параграф "Разработка бюджета", в котором приводится процесс агрегирования сметных расходов отдельных мероприятий или комплексов работ для установления утвержденной стоимости проекта.
136-6. Глава "План управление качеством" предусматривает процесс по определению соблюдения установленных целей, требований технических регламентов и стандартов, применяемых к проекту.
136-7. Глава "План управление закупками" предусматривает процесс планирование закупок в соответствии с Законом "О государственных закупках" и иными НПА при этом необходимые закупки должны быть отражены в управлении сроками проекта как самостоятельные операции.
136-8. Глава "План управление коммуникациями" предусматривает информационные и коммуникационные потребности заинтересованных сторон.
План управления коммуникациями предоставляется по форме "План управления коммуникациями" согласно приложению 18-6 к настоящим Правилам.
136-9. Глава "План управление изменениями" полагает, что все изменения могут выполняться лишь на основании запросов об изменении; все запросы должны быть проанализированы руководителем (командой) проекта на их соответствие целям проекта; запросы на существенные изменения рассматриваются управляющим комитетом проекта; только по одобренным управляющим комитетом запросам выполняется обновление плана управления проектом и проектных документов.
136-10. Глава "План управление изменениями" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Определение изменений" предоставляется по форме "Процессы контроля изменений" согласно приложению 18-7 к настоящим Правилам;
процессы контроля изменений предоставляется по форме "Процессы контроля изменений" согласно приложению 18-7 к настоящим Правилам.
2) параграф "Документы, использованные в процессах контроля над изменениями" включают в себя документы:
план управления проектом;
план управления закупками;
анализ отклонений;
3) параграф "Определение рисков", в котором:
Идентификация рисков выполняется на основе экспертного опроса. Оценка (величина) риска определяется как произведение вероятности его возникновения на прогнозируемое воздействие (влияние) на одну или несколько целей проекта. В последнем случае прогнозируемые влияния учитываются с помощью взвешенных коэффициентов.

136-5. "Құнды басқару жоспары" тарауы, ол жобаның құнын құрылымдау және бақылау тәсілдері, сондай-ақ олармен байланысты құралдар мен әдістер көрсетілген құн бойынша жоспар негізінде жүзеге асырылатын жобаны жоспарлау, басқару, жұмсау және бақылау процесін көздейді. "Құнды басқару жоспары" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Құнды бағалау" параграфы, әрбір операцияны (өлшем бірлігі: жұмыс уақыты, адам-сағат, машина-сағат және т.б.) аяқтауға қажет шығыстар туралы құнды бағалау процесі келтіріледі;
2) "Бюджетті әзірлеу" параграфы, онда жобаның бекітілген құнын белгілеу үшін жеке іс-шаралардың немесе жұмыстар кешенінің сметалық шығыстарын біріктіру процесі келтіріледі.
136-6. "Сапаны басқару жоспары" тарауы жобаға қатысты қолданылатын белгіленген мақсаттардың, техникалық регламенттердің және стандарттардың сақталуын айқындау процесін көздейді.
136-7. "Сатып алуды басқару жоспары" тарауы "Мемлекеттік сатып алу" Заңына және өзге НҚА-ға сәйкес сатып алуды жоспарлау процесін көздейді, бұл ретте қажетті сатып алу жоба мерзімін басқаруда дербес операция ретінде көрсетілуі тиіс.
136-8. "Коммуникацияларды басқару жоспары" тарауы мүдделі тараптардың ақпараттық және коммуникациялық қажеттіліктерін көздейді.
Коммуникацияларды басқару жоспары осы Қағидаларға 18-6-қосымшаға сәйкес "Коммуникацияларды басқару жоспары" нысаны бойынша ұсынылады.
136-9. "Өзгерістерді басқару жоспары" тарауы барлық өзгерістер өзгерістер туралы сұрау салу негізінде ғана орындалуы мүмкін деп болжайды; барлық сұрау салуларды жобаның (команданың) басшысы олардың жобаның мақсатына сәйкестігіне талдауы тиіс; елеулі өзгерістерге сұрау салуларды жоба комитетінің басқарушысы қарайды; комитеттің басқарушысы мақұлданған сұрау салулар бойынша ғана жобаны және жоба құжаттарын басқару жоспарын жаңғырту орындалады.
136-10. "Өзгерістерді басқару жоспары" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Өзгерістерді айқындау" параграфы осы Қағидаларға 18-7-қосымшаға сәйкес "Өзгерістерді бақылау процесі" нысаны бойынша беріледі;
өзгерістерді бақылау процесі осы Қағидаларға 18-7-қосымшаға сәйкес "Өзгерістерді бақылау процестері" нысаны бойынша ұсынылады.
2) "Өзгерістерді бақылау процестерінде қолданылған құжаттар" параграфы мынадай құжаттарды қамтиды:
жобаны басқару жоспары;
сатып алуды басқару жоспары;
ауытқулардың талдауы;
3) "Тәуекелдерді айқындау" параграфы, онда:
Тәуекелдерді сәйкестендіру сараптамалық сұрау салулар негізінде орындалады. Тәуекелдерді бағалау (шама) жобаның бір немесе бірнеше мақсатына болжанатын ықпал етудің (әсер етудің) туындауы ықтималдығының пайда болуы ретінде айқындалады. Соңғы жағдайда болжанатын ықпалдар сараланған коэффиценттер көмегімен есепке алынады.

Определение рисков предоставляется по форме "Определение влияния рисков на достижение целей" согласно приложению 18-8 к настоящим Правилам;
4) параграф "Реестр рисков", в котором приводится:
При оценке влияния риска на проект используется электронная таблица Excel ("Реестр рисков проекта"), оценки степени воздействия и матрица оценки рисков. За каждым из рисков закрепляется владелец риска, наблюдающий за риском и отвечающий за его статус и реагирование на риск. При изменении статуса риска производится переоценка вероятности и степени влияния на проект.
Реестр рисков предоставляется по форме "Риски проекта, их воздействие на проект и реагирование на риски" согласно приложению 18-9 к настоящим Правилам;
5) параграф "Стратегия реагирование на риски", в котором:
Реестр рисков документирует характеристики каждого идентифицированного риска. Реестр постоянно уточняется по ходу проекта и подвергается регулярному пересмотру. Реестр содержит информацию как о начальных рисках, так и пересмотренных. В реестре следует отразить следующие сведения о рисках:
идентификатор риска;
описание риска;
вероятность его возникновения;
степень воздействия на цели проекта (с весовыми коэффициентами);
итоговая величина риска (произведение вероятности на степень воздействия);
стратегия реагирования;
действия в рамках этой стратегии (принятие, уклонение, передача, снижение, использование, совместное использование, усиление);
данные о владельце риска (ответственном за реализацию стратегии реагирования).
В случае пересмотра характеристик риска измененная информация фиксируется в соответствующем разделе реестра.
Стратегия реагирования на риски предоставляется по форме "Данные о риске" согласно приложению 18-10 к настоящим Правилам.;
6) параграф "Корректировка", в котором:
предоставляется информация по форме "Непосредственные работы по проекту", согласно приложению 18-11 к настоящим Правилам;
результаты мониторинга, который включает в себя информацию по мониторингу согласно настоящих Правил, а также процесс исполнения планов по управлению содержанием, сроками, стоимостью, изменениями.
Информация по данному параграфу представляется в случае проведении корректировки ФЭО.";
часть вторую подпункта 4) пункта 138 изложить в следующей редакции:
"По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социально-значимой сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие финансовой модели не требуется. Социальная значимость Инвестиций, определяется заключением отраслевой экспертизы;";

Тәуекелдерді айқындау осы Қағидаларға 18-8-қосымшаға сәйкес "Тәуекелдердің мақсаттарға қол жеткізуге ықпалын айқындау" нысаны бойынша ұсынылады;
4) "Тәуекелдер тізілімі" параграфы, онда:
Жобаға тәуекелдердің ықпалын бағалауда ықпал ету дәрежесін бағалау және тәуекелдерді бағалау матрицасы көрстелітетін Excel ("жобаның тәуекел тізімі") электрондық кестесі пайдаланаылады. Тәуекелдердің әрқайсына тәуекелді бақылайтын және оның мәртебесіне жауап беретін, тәуекелге ден қоятын тәуекел иесі бекітіледі. Тәуекелдің мәртебесі өзгерген кезде жобаның ықтималдығы мен ықпал ету дәрежесіне қайта бағалау жүргізіледі.
Тәуекелдер тізілімі осы Қағидаларға 18-9-қосымшаға сәйкес "Жобаның тәуекелдері, олардың жобаға ықпалы және тәуекелдерге ден қою" нысаны бойынша беріледі;
5) "Тәуекелдерге ден қою стратегиясы" параграфы, онда:
Тәуекелдердің тізілімі әр сәйкестендірілген тәуекелдердің сипаттарын құжаттандырады. Тізілім тұрақты түрде жоба барысында нақтыланады және қайта қаралады. Тізілім бастапқы тәуекелдерді, сол сияқты қайта қаралған тәуекелдер жайлы ақпараттарды қамтиды. Тізілімде тәуекелдер туралы мынадай мәліметтерді көрсету қажет:
тәуекелдерді сәйкестендіргіш;
тәуекелдің сипаттамасы;
туындау ықтималдығы;
жобаның мақсатына ықпал ету дәрежесі (салмақты коэффициенттерімен);
тәуекелдің қорытынды шамасы (ықтималды ықпал ету дәрежесіне көбейтіндісі);
ден қою стратегиясы;
осы стратегия шеңберіндегі іс-қимылдар (қабылдау, жалтару, беру, төмендету, пайдалану, бірлесіп пайдалану, күшейту);
тәуекелдің иесі туралы деректер (ден қою стратегиясын іске асыруға жауапты).
Тәуекелдердің сипаттамасын қайта қараған жағдайда өзгертілген ақпарат тізілімнің тиісті бөлімінде белгіленеді.
Тәуекелдерге ден қою стратегиясы осы Қағидаларға 18-10-қосымшаға сәйкес "Тәуекел туралы деректер" нысаны бойынша беріледі.;
6) "Түзету" параграфы, онда:
осы Қағидаларға 18-11-қосымшаға сәйкес "Жоба бойынша тікелей жұмыстар" нысаны бойынша беріледі;
осы Қағидаларға сәйкес мониторингілеу бойынша ақпаратты, сондай-ақ мазмұнын, мерзімін, құнын, өзгерістерді басқару бойынша жоспарларды орындау процесін қамтитын мониторинг нәтижелері.
Осы параграф бойынша ақпарат ҚЭН өзгерістер енгізген жағдайда беріледі.";
138-баптың 4) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметін әлеуметтік маңызды салада жүзеге асыратын және негізгі кіріс көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын коммерциялық емес акционерлік қоғамдар, мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша қаржылық модельдің болуы талап етілмейді. Инвестициялардың әлеуметтік маңыздылығы салалық сараптаманың қорытындымен айқындалады;";

пункты 145 и 145-1 изложить в следующей редакции:
"145. Корректировка ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан проводится в случае:
1) изменения установленных финансово-экономических параметров, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
2) если требуется перераспределение ранее выделенных средств, в том числе между аффилированными лицами юридического лица в связи с изменением целей и задач, а также мероприятий юридического лица и (или) их аффилированных лиц;
3) снижения показателей прямых и конечных результатов;
4) направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъектов квазигосударственного сектора, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств на реализацию нового(ых) мероприятия (мероприятий) или компонентов в рамках утвержденного ФЭО.
Не допускается утверждение скорректированного ФЭО Инвестиций, прошедшего необходимые экспертизы, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Не допускается корректировка в четвертом квартале текущего финансового года субъектом квазигосударственного сектора финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, предусматривающая снижение показателей прямых и конечных результатов, определенных в финансово-экономическом обосновании.
Структура и содержание скорректированного ФЭО Инвестиций соответствуют положениям параграфа 9 главы 3 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ФЭО Инвестиций обоснований и расчетов по предполагаемым изменениям в сравнении с ранее утвержденным ФЭО Инвестиций.
145-1. Корректировка ФЭО Инвестиций без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) предусмотренном в пункте 149 настоящих Правил;
2) перераспределения средств между компонентами внутри одного мероприятия, не влекущих изменения технических решений.";
пункт 148 изложить в следующей редакции:
"148. В случае направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, текущих счетах в виде экономии бюджетных средств, сложившихся по итогам реализации двух и более ФЭО одного субъекта квазигосударственного сектора на реализацию нового(ых) проекта(ов), требуется разработка нового финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.";

145 және 145-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, Инвестициялардың ҚЭН түзету мынадай:
1) іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкеп соғатын, белгiленген қаржылық-экономикалық параметрлер өзгерген;
2) бұрын бөлінген қаражатты, оның ішінде заңды тұлғаның аффиирленген тұлғалары арасында, заңды тұлғаның және (немесе) олардың аффиирленген тұлғаларының мақсаттары мен міндеттері, сондай-ақ іс-шараларының өзгеруіне байланысты қайта бөлу талап етілген;
3) тікелей және түпкілікті нәтижелер төмендеген;
4) бекітілген ҚЭН шеңберінде жаңа іс-шара (іс-шаралар) немесе құрамдауыштарын іске асыруға бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қалыптасқан квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бағыттаған жағдайда жүргізіледі.
Бюджет комиссиясында қаралмай және оның ұсынысынсыз, қажетті сараптамалардан өткен Инвестициялардың түзетілген ҚЭН-ін бекітуге жол берілмейді.
Ағымдағы қаржы жылының төртінші тоқсанында квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржылық-экономикалық негіздемеде айқындалған тікелей және түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштерін төмендетуді көздейтін бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізуіне жол берілмейді.
Бұрын бекітілген Инвестициялар ҚЭН салыстыстыра отырып, Инвестицялар ҚЭН-нің тиісті бөлімдерінде болжанатын өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептеулерді келтірумен Инвестициялардың түзетілген ҚЭН-інің құрылымы мен мазмұны осы Қағидалардың 3-тарауы 9-параграфының ережелеріне сәйкес келеді.
145-1. Экономикалық сараптама жүргізусіз және экономикалық қорытындыны алусыз Инвестициялар ҚЭН түзету мына:
1) осы Қағидалардың 149-тармағында көзделген;
2) техникалық шешімдерді өзгертуге әкелмейтін, бір іс-шара ішіндегі құрамдауыштар арасында қаражатты қайта бөлген жағдайда жүргізіледі.";
148-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"148. Бір квазимемлекеттік сектор субъектісінің екі және одан артық ҚЭН-ін іске асыру қорытындылары бойынша бюджет қаражатын үнемдеу түрінде қалыптасқан қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды жаңа жобаны (ларды) іске асыруға бағыттаған жағдайда Қазақстан Республикасының бюджет заңнамсында белгіленген тәртіппен бюджеттік жаңа қаржылық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етіледі.";

дополнить пунктом 148-1 следующего содержания:
"148-1. В случае использования средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя/учредителей) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, корректировка ФЭО не требуется.
Дальнейшее использование экономии возможно при завершении ФЭО Инвестиций, по согласованию с администратором бюджетных программ, выделившим бюджетные средства, при представлении документов, подтверждающих завершение ФЭО Инвестиций и достижении показателей результатов, актов ввода в эксплуатацию (при наличии), выписки из органов казначейства о сумме экономии и остатках на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъекта квазигосударственного сектора.";
часть двенадцатую пункта 151 изложить в новой редакции:
"По бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, оригинал скорректированного ФЭО, а также документы, указанные в настоящем пункте Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением заключения отраслевой экспертизы, представляемой за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Заключение подготавливается в течение 30 (тридцати) рабочих дней после представления ФЭО Инвестиций:
1) центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
В случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере заключение подготавливается в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней.";

мынадай мазмұндағы 148-1-тармақпен толықтырылсын:
"148-1. Егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен аспайтын болса, үнемделген қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшының) шешімі бойынша, даму мақсаттарына (жаңғыртуға, активтер сатып алуға) пайдаланған жағдайда ҚЭН-ді түзету талап етілмейді.
Үнемдеуді одан әрі пайдалану Инвестиялардың ҚЭН аяқталған кезде, бюджет қаражатын бөлген бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісім бойынша Инвестиялар ҚЭН-ның аяқталуын растайтын құжаттарды ұсынған және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізген, пайдалануға беру актілерін (болған жағдайға), қазынашылық органдарының квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы үнемдеу сомасы және қалдықтар туралы үзінді көшірмелерін ұсынған кезде мүмкін болады.";
151-тармақтың он екінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларындағы жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша түзетілген ҚЭН-нің түпнұсқасы, сондай-ақ мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның, не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір Инвестициялар бойынша жеке уәкілеттік берген тұлғаның қолы қойылып ұсынылатын салалық сараптама қорытындысын қоспағанда, Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттар осы ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы холдинг және ұйымның бірінші басшыларының не оларды алмастыратын тұлғалардың қолы қойылып ұсынылады.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Қорытынды Инвестициялар ҚЭН-ін:
1) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергiлiктi атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға ұсынғаннан кейiн 30 (отыз) жұмыс күнi iшiнде дайындалады.
Егер жарғылық капиталын ең аз мөлшерде қалыптастыруға арналған инвестициялар жағдайында 25 (жиырма бес) жұмыс күнi ішінде қорытынды жасалады.";

пункты 180 и 181 изложить в следующей редакции:
"180. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения АБП об осуществлении Инвестиций и их ФЭО на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП, экономического заключения по Инвестициям в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным заявкам к бюджетным программам, направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются с учетом заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
181. На основании положительного экономического заключения по Инвестициям и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии Инвестиции включаются в проект соответствующего бюджета.
Расходы на реализацию Инвестиций включаются в проект бюджета в соответствии со сроками реализации бюджетных инвестиций, определенных в ФЭО.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия в проект соответствующего бюджета включаются расходы на разработку ТЭО или ПСД.
По результатам комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО или ПСД, по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия в проект соответствующего бюджета включаются общая стоимость реализации проектов.";
параграф 11 главы 3 исключить;
дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Порядок рассмотрения и определения целесообразности выделения средств из государственного бюджета в качестве бюджетного кредитования, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов
Параграф 1. Общие положения
182-2. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
1) в утвержденном республиканском бюджете на текущий финансовый год;
2) в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на текущий финансовый год.
182-3. Предоставление бюджетных кредитов осуществляется в соответствии со следующими принципами:

180 және 181-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"180. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ-нің Инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың ҚЭН-ін қаржы қаражатымен қамтамасыз етілу, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындыны, Инвестициялар бойынша экономикалық қорытындыны ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға берілетін бюджеттік өтінімдер бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілеттік органның қорытындылары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы есепке алынып қалыптастырылады.
181. Инвестициялар бойынша оң экономикалық қорытынды мен тиiстi бюджет комиссиясының оң шешiмi негiзiнде Инвестициялар тиiстi бюджет жобасына қосылады.
Инвестицияларды іске асыруға арналған шығыстар ҚЭН-де айқындалған бюджеттік инвестицияларды іске асыру мерзімдеріне сәйкес бюджет жобасына қосылады.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша тиісті бюджет жобасына ТЭН мен ЖСҚ-ны әзірлеуге арналған шығыстар қосылады.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша ТЭН немесе ЖСҚ-ға арналған ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті бюджет жобасына жобаларды іске асырудың жалпы құны қосылады.";
3-тараудың 11-параграфы алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Төмен тұрған бюджеттердiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталатын бюджеттік кредиттерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен бюджеттік кредит беру ретінде қаражат бөлудің орындылығын қарау мен айқындау тәртібі.
1-параграф. Жалпы ережелер
182-2. Бюджеттік кредиттер:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған бекітілген республикалық бюджетте;
2) мәслихаттар шешімімен бекітілген ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттердің тиісті бюджеттік бағдарламаларында көзделген мақсаттарға және сомалар шегінде беріледі.
182-3. Бюджеттік кредиттер беру мынадай:

1) возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
2) обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами;
3) платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
4) срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.
182-4. Заемщики, конечные заемщики, а также условия бюджетного кредитования определяются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
182-5. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета, областных и районных (городов областного значения) бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы, районным (городов областного значения) бюджетам и бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, на решение задач социальной политики государства и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.
182-6. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении условий и критериев, определенных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
182-7. Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).
Под убытками хозяйственной деятельности понимаются потери, выраженные в денежной форме, превышение расходов юридического лица над доходами, влекущее уменьшение материальных и денежных ресурсов, возникшее в результате хозяйственной деятельности.
182-8. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают бюджетные программы, предлагаемые АБП к реализации посредством бюджетного кредитования, на предмет соответствия их критериям бюджетного кредитования.
182-9. Определение целесообразности бюджетного кредитования за счет средств республиканского бюджета осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.
Определение целесообразности бюджетного кредитования за счет средств местного бюджета осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.

1) бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
2) міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу;
3) бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық;
4) бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
182-4. Қарыз алушылар, түпкілікті қарыз алушылар, сондай-ақ бюджеттік кредит беру шарттары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес айқындалады.
182-5. Республикалық бюджеттен, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден бюджеттік кредиттер бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы жылы ішінде қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы жағдайында тиісінше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілуі мүмкін.
182-6. Бюджеттік кредиттер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған шарттар мен өлшемшарттар сақталған кезде беріледі.
182-7. Бюджеттік кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу, қарыз алушылардың шаруашылық қызметі шығындарының орнын толтыру, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің) қызметтеріне ақы төлеу мақсаттарына берілмейді.
Заңды тұлғаның шаруашылық қызметінің нәтижесінде пайда болған ақша нысанында көрсетілген шығын, материалдық және ақша ресурстарын азайтуға әкеп соқтыратын шығыстардың кірістерден асып түсуі шаруашылық қызметінің шығындары деп түсініледі.
182-8. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ББӘ бюджеттік кредит беру арқылы іске асыруға ұсынып отырған бюджеттік бағдарламаларды олардың бюджеттік кредит беру өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
182-9. Республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындауды төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығының орнын толтыруға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындауды төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығының орнын толтыруға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган жүзеге асырады.

182-10. Бюджетная комиссия вырабатывает предложения по включению бюджетной программы, направленной на предоставление бюджетных кредитов, в проект соответствующего бюджета.
Параграф 2. Администратор бюджетных программ
182-11. АБП при бюджетном кредитовании является стороной кредитного договора и осуществляет:
1) определение на конкурсной основе специализированных организаций и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства;
2) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
182-12. АБП составляют бюджетные заявки на текущий финансовый год и представляют их в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-13. АБП или уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет поверенного (агента) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства.
Поверенным (агентом) является лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или АБП и в соответствии с их указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
Поверенными (агентами) выступают банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или организация, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Параграф 3. Порядок определения ставок вознаграждения при определении целесообразности бюджетного кредитования
182-14. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам, финансовым агентствам, а также по бюджетным кредитам, предоставляемым местными исполнительными органами как заемщиками конечным заемщикам на решение задач социальной политики государства, устанавливается не ниже средневзвешенной ставки доходности по государственным ценным бумагам со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
182-15. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту при реализации инвестиционных проектов определяется в последовательности: для конечного заемщика – для заемщиков. АБП представляются расчеты и обоснования по ставке доходности, позволяющей реализовать проект, и величинам параметров, закладываемых в маржу заемщиков.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика при реализации инвестиционных проектов устанавливается расчетным путем, исходя из финансово-экономической эффективности проекта, и равно значению внутренней нормы доходности.
При этом, размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса, не превышает двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой на уровне не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.

182-10. Бюджет комиссиясы бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаны тиісті бюджет жобасына енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді.
2-параграф. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
182-11. ББӘ бюджеттік кредит беру кезінде кредиттік шарттың тарапы болып табылады және:
1) қаржы агенттіктерін және тұрғын үй–коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымдарды қоспағанда, мамандандырылған ұйымдар мен сенім білдірілген өкілдерді (агенттерді) конкурстық негізде айқындауды;
2) бюджеттік кредиттердің мақсатты және тиімді пайдаланылуын, өтелуі мен оларға қызмет көрсетілуін бақылауды және мониторингілеуді жүзеге асырады.
182-12. ББӘ ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімдерді жасайды және оларды бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
182-13. ББӘ немесе бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту жөніндегі қаржы агенттігін және ұйымдарды қоспағанда, сенім білдірілген өкілді (агентті) айқындайды.
Тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе ББӘ атынан және оның есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға сенім білдірілген өкіл (агент) болып табылады.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйым сенім білдірілген өкілдер (агенттер) бола алады.
3-параграф. Бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау кезінде сыйақы мөлшерлемелерін белгілеу тәртібі
182-14. Жергілікті атқарушы органдарға, қаржы агенттіктеріне бюджеттік кредиттер бойынша, сондай-ақ қарыз алушылар ретінде жергілікті атқарушы органдар түпкілікті қарыз алушыларға мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге беретін бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін қоспағанда, бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі айналыс мерзімі бюджеттік кредиттің мерзіміне сәйкес келетін мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша кірістіліктің орташа өлшемді мөлшерлемесінен төмен болмайтын шамада белгіленеді.
182-15. Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі мынадай реттілікпен айқындалады: түпкілікті қарыз алушылар үшін – қарыз алушылар үшін. ББӘ жобаны іске асыруға мүмкіндік беретін кірістілік мөлшерлемесі және қарыз алушылардың маржасына салынатын параметрлердің шамалары бойынша есептеулер мен негіздемелерді ұсынады.
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне байланысты есептеу жолымен белгіленеді және ішкі кірістілік нормасының мәніне тең болады.
Бұл ретте агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, түпкілікті қарыз алушы үшін мамандандырылған ұйым белгілейтін сыйақы мөлшерлемесінің көлемі айналыс мерзімі бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша өткен тоқсанда бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша қалыптасқан кірістің орташа өлшенген мөлшерлемесінен төмен емес деңгейде белгіленетін екі еселенген сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.

При бюджетном кредитовании на решение задач социальной политики государства и на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами маржа заемщика, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению вкладчикам промежуточных жилищных займов и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий, определяется расчетным путем, исходя из величины закладываемых операционных расходов, и составляет от 0% до 1,5% от суммы бюджетного кредита ежегодно. При этом, в составе маржи заемщика уровень административных расходов не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно, оценка риска не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика финансового агентства, осуществляющего деятельность по предоставлению промежуточных жилищных и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий не превышает 9,5 % годовых с учетом маржи.
182-16. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей, города республиканского значения, столицы устанавливается решением кредитора.
182-17. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту для целей пополнения оборотных средств определяется по предложениям АБП при представлении расчетов и обоснований.
При этом, по организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, должны соблюдаться пруденциальные нормативы уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Параграф 4. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования при реализации бюджетных инвестиционных проектов
182-18. Для определения целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов АБП предоставляет в соответствующий центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию обосновывающую документацию, которая должна включать в себя:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);

Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға бюджеттік кредит беру кезінде қаржы агенттіктері қарыз алушының маржасын, тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін салымшыларға алдын ала тұрғын үй және аралық тұрғын үй қарыздарын беру бойынша қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін қоспағанда, салынатын операциялық шығыстардың шамасын негізге ала отырып, есептеу жолымен айқындайды және жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 0 %-дан 1,5 %-ға дейінгісін құрайды. Бұл ретте қарыз алушы маржасының құрамындағы әкімшілік шығыстардың деңгейі жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1 %-нан аспайды, тәуекелді бағалау жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 1 %-нан аспайды.
Тұрғын үй жағдайын жақсарту бойынша іс-шараларды жүргізуге арналған алдын ала тұрғын үй және аралық тұрғын үй қарыздарын беру бойынша қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттігінің түпкілікті қарыз алушысы үшін сыйақы мөлшерлемесінің көлемі маржаны есепке ала отырып, жылдық 9,5 %-дан аспайды.
182-16. Облыстардың республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі кредитордың шешімімен белгіленеді.
182-17. Айналым қаражатын толықтыру мақсаты үшін бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есептеулер мен негіздемелерді ұсынған кезде ББӘ ұсыныстары бойынша айқындалады.
Бұл ретте банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның пруденциялық нормативтері сақталуы тиіс.
4-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі
182-18. Бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін ББӘ тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға негіздейтін құжаттаманы ұсынады, онда мыналар қамтылуы тиіс:
1) бюджеттік кредит беру есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар және іс-шаралар түрлері бойынша есептеулер;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін негіздейтін ақпарат:
жобаны іске асыруға арналған шығындар көлемін растау;
тиісті салада іске асырылатын, оның ішінде екінші деңгейдегі банк кредиттерін тарту есебінен жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредит беру шарттарын негіздеу (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемелесі, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру шарттарын негіздеу (мұндай болған жағдайда);

3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;
4) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, требующую разработки ТЭО, представляется ТЭО с приложением соответствующего заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.
182-19. Определение центральным уполномоченным органом по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, в том числе требующих разработки ТЭО за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
Определение местными уполномоченными органами по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, в том числе требующих разработки ТЭО за счет средств местного бюджета осуществляется с учетом заключения экономической экспертизы юридических лиц, определяемых местными исполнительными органами.
182-20. Соответствующий отраслевой центральный государственный орган рассматривает представленную документацию и предоставляет отраслевое заключение по планируемому бюджетному инвестиционному проекту. В случае положительного отраслевого заключения администратор республиканской бюджетной программы вносит документацию согласно пункту 182-18 настоящих Правил в центральный уполномоченный орган по государственному планированию для подготовки экономического заключения о целесообразности бюджетного кредитования.
По местному бюджетному инвестиционному проекту, заявляемому к финансированию путем бюджетного кредитования из местного бюджета, соответствующий АБП вносит документацию согласно пункту 182-18 настоящих Правил в местный уполномоченный орган по государственному планированию для определения целесообразности бюджетного кредитования из местного бюджета.

3) саланы дамыту басымдықтарына сәйкес келуі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру арқылы іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау тұрғысынан тиісті салалық сараптаманың түсіндірме жазбасы және қорытындысы. Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;
4) ТЭН-ді әзірлеуді талап ететін құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, ТЭН-ге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті сараптама қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылар шығындарының, алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулерімен қоса) және қазіргі объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелері қоса беріліп, техникалық-экономикалық негіздеме ұсынылады.
182-19. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бюджеттік инвестициялық жобаларға, оның ішінде ТЭН әзірлеуді талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларға республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит берудің орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бюджеттік инвестициялық жобаларға, оның ішінде ТЭН әзірлеуді талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларға жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит берудің орындылығын айқындауы жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамасының қорытындысы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
182-20. Тиісті салалық орталық мемлекеттік орган ұсынылған құжаттаманы қарайды және жоспарланатын бюджеттік инвестициялық жоба бойынша салалық қорытынды береді. Салалық қорытынды оң болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісі осы Қағидалардың 182-18-тармағына сәйкес құжаттаманы бюджеттік кредит берудің орындылығы туралы экономикалық қорытындыны дайындау үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.
Жергілікті бюджеттен бюджеттік кредит беру жолымен қаржыландыруға мәлімделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жоба бойынша тиісті ББӘ осы Қағидалардың 182-18-тармағына сәйкес құжаттаманы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жергілікті бюджеттен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін енгізеді.

182-21. В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов от АБП направляется на экономическую экспертизу:
1) центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами.
182-22. Экономическая экспертиза проводится в течение тридцати рабочих дней после представления пакета документов.
182-23. Заключение экономической экспертизы ТЭО направляется соответствующими юридическими лицами, определенными на осуществление экономической экспертизы ТЭО, в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-24. Результатами экономической экспертизы ТЭО являются положительное заключение или отрицательное заключение.
Заключение экономической экспертизы утверждается руководителем организации, подготовившей заключение, или лицом им на то уполномоченным, подписывается исполнителями организации, подготовившей заключение, и заверяется печатью.
182-25. Центральный или Местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, представленный в соответствии с пунктом 182-18 настоящих Правил, с учетом заключения экономической экспертизы и направляет экономическое заключение по ним АБП.
Экономическое заключение готовится в течение 10 рабочих дней со дня получения заключения экономической экспертизы.
Параграф 5. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования на осуществление внешнеэкономической деятельности государства.
182-26. Определение целесообразности бюджетного кредитования на осуществление внешнеэкономической деятельности государства основывается на анализе ФЭО.
182-27. ФЭО бюджетных кредитов представляет собой документ, содержащий обоснование, целесообразность и оценку результата от вложения бюджетных средств на реализацию соответствующей бюджетной программы.
182-28. При этом в случае наличия мероприятий, предусматривающих строительную деятельность на территории иностранных государств, предусматриваемую в рамках реализации инвестиционных проектов, необходимо предоставление ТЭО и заключения по нему, подготовленное в порядке, установленном законодательством государства, на территории которого планируется реализация данного проекта.
Параграф 6. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами
182-29. Определение целесообразности бюджетного кредитования финансовых агентств основывается на анализе:

182-21. ББӘ құжаттар топтамасы келiп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде:
1) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар жергiлiктi атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға экономикалық сараптама жібереді.
182-22. Экономикалық сараптама құжаттар топтамасы ұсынылғаннан кейiн отыз жұмыс күнi iшiнде жүргізіледі.
182-23. ТЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысын ТЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындалған тиісті заңды тұлғалар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді.
182-24. ТЭН-нің экономикалық сараптамасының нәтижелері оң қорытынды немесе теріс қорытынды болып табылады.
Экономикалық сараптама қорытындысын оны дайындаған ұйымның басшысы немесе оған уәкiлеттiк берілген тұлға бекiтедi, қорытындыны дайындаған ұйым орындаушысының қолы қойылады және мөрмен куәландырылады.
182-25. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 182-18-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасын экономикалық сараптаманың қорытындысын ескере отырып қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ жібереді.
Экономикалық қорытынды экономикалық сараптама қорытындысы алынған күннен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде дайындалады.
5-параграф. Мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі
182-26. Мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға бюджеттік кредит берудің берудің орындылығын айқындау ҚЭН талдауына негізделеді.
182-27. Бюджеттік кредиттердің ҚЭН тиісті бюджеттік бағдарламаны іске асыруға бюджет қаражатын салудан алынған нәтижені бағалауды, негіздемені, орындылықты қамтитын құжатты білдіреді.
182-28. Бұл ретте инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде көзделетін шет мемлекеттердің аумағында құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда аумағында осы жобаны іске асыру жоспарланған мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте дайындалған техникалық-экономикалық негіздеме мен ол бойынша қорытындыны ұсыну қажет.
6-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру үшін бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі
182-29. Қаржы агенттеріне бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау:

1) эффективности инвестиционных проектов, реализуемых за счет бюджетных кредитов;
2) заемщика (специализированных организаций).
При этом, при определении целесообразности бюджетного кредитования на пополнение оборотных средств осуществляется только анализ специализированных организаций.
182-30. Определение центральным уполномоченным органом по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
Определение местными уполномоченными органами по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств местного бюджета осуществляется с учетом заключения экономической экспертизы юридических лиц, определяемыми местными исполнительными органами.
182-31. Для определения целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами АБП предоставляет в соответствующий центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию ФЭО бюджетного кредита.
182-32. В ФЭО бюджетного кредита приводится подтверждение целесообразности бюджетного кредитования, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий следующим критериям бюджетного кредитования согласно бюджетному законодательству:
экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
182-33. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы, проводится на предмет соответствия мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования.
182-34. Разработка или корректировка ФЭО бюджетного кредита может осуществляться либо АБП, либо одним из участников финансовой схемы.
182-35. Цели и задачи ФЭО бюджетного кредита должны соответствовать инвестиционному предложению.
182-36. ФЭО бюджетного кредита должно соответствовать следующей структуре:
паспорт проекта;
институциональный раздел;
маркетинговый раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
оценка и распределение рисков;
выводы по проекту;
приложения.
В случае, если бюджетный кредит выделяется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость проектов, утвержденных в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и/или русский языки.
В зависимости от специфики проекта включаются дополнительные разделы, позволяющие детально раскрыть и обосновать принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита решения.
При этом, приложения укомплектовываются следующими документами:
расчетами по возможным видам и способам финансирования, которые включают базовые параметры финансово-экономической модели и расчеты показателей экономической эффективности, представляемые по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
информация об участниках, представляемое по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
бумажная и электронная версия финансовой модели, составленной в соответствии с приложением 22 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей участников финансовой схемы бюджетного кредита, без учета бюджетного кредита, составленный по формам, утвержденным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета:
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой или косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
анализ эффективности инвестиционного проекта, планируемого к реализации за счет бюджетного кредита, представляемый по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам;
анализ заемщика, представляемый по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
оригинал справки соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет;
справка (письмо) уполномоченного органа по исполнению бюджета об отсутствии просроченной задолженности по ранее выданным бюджетным кредитам;
отчет об оценке имущества, который предоставляется для обеспечения по своевременному возврату бюджетного кредита, составленный в соответствии с законодательством об оценочной деятельности в Республики Казахстан;
документ, обосновывающий маржу, взимаемую при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим строительство новых либо реконструкцию существующих объектов;
копии учредительных документов участников финансовой схемы;
документы о кредитной политике участников финансовой схемы;
финансовая отчетность участников финансовой схемы (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего либо лица, уполномоченного отдельно по каждому бюджетному кредиту первым руководителем государственного органа – АБП и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников финансовой схемы, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник финансовой схемы имеет право предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством;
копия инвестиционного предложения и экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение;
соответствующее заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
финансовая отчетность участников финансовой схемы, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса.
Заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли содержит следующее:

1) бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын инвестициялық жобалардың тиімділігін;
2) қарыз алушыны (мамандандырылған ұйымдарды) талдауға негізделеді.
Бұл ретте, айналым қаражатын толықтыруға арналған бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау кезінде мамандандырылған ұйымдарды ғана талдау жүзеге асырылады.
182-30. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит берудің орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит берудің орындылығын айқындауы жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамасының қорытындысы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
182-31. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін ББӘ тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға бюджеттік кредиттің ҚЭН ұсынады.
182-32. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-де бюджеттік кредит берудің орындылығын растау, сондай-ақ жоспарланып отырған iс-шаралардың бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит берудің мынадай өлшемшарттарына сәйкестiгiн растау келтіріледі:
іс-шараларды бюджеттік кредит беру арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын өлшемшарттарға сәйкес қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігі.
182-33. Экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаның бюджеттік кредитінің ҚЭН-нің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН iс-шараларының бюджеттік кредит берудің өлшемшарттарына сәйкестiгi тұрғысынан жүргізіледі.
182-34. Бюджеттік кредиттің ҚЭН әзірлеуді немесе түзетуді ББӘ не қаржылық схема қатысушыларының бірі жүзеге асырады.
182-35. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің мақсаттары мен міндеттері инвестициялық ұсынысқа сәйкес келуі тиіс.
186-36. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і:
жоба паспортының;
институционалдық бөлімнің;
маркетингтік бөлімнің;
қаржылық бөлімнің;
әлеуметтік-экономикалық бөлімнің;
тәуекелдерді бағалау және бөлу;
жоба бойынша тұжырымдардың;
қосымшалардың құрылымына сәйкес болуға тиіс.
Егер бюджеттік кредит шетел мемлекеттердің аумағында берілген жағдайда, жобалардың бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын, оның аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылысы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар, көрсетілген заңнаманың мәтіні қоса беріле отырып және мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріне аудармасы қамтамасыз етіле отырып, ұсынылады.
Жобаның ерекшелігіне байланысты бюджеттік кредиттің ҚЭН шеңберінде қабылданған шешімдерді егжей-тегжейлі ашуға және негіздеуге мүмкіндік беретін қосымша бөлімдер қосылады.
Бұл ретте, қосымшалар мына құжаттармен жиынтықталады:
қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдерінің есептеулері, олар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын қаржылық-экономикалық модельдің базалық параметрлері мен экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеулері;
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын қатысушылар туралы ақпарат;
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес жасалған қаржы моделінің қағаз және электрондық нұсқасы;
бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша жасалған бюджеттік кредитті есепке алмай, бюджеттік кредиттің қаржылық схемасына қатысушылардың қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік баланс";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей немесе жанама әдіс)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын бюджеттік кредит есебінен іске асыру жоспарланатын инвестициялық жобаның тиімділігін талдау;
осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын қарыз алушыны талдау;
болжанып отырған кепілдік қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепілзат мүлігіне өзге ауыртпалықтар жоқ екендігін растайтын құжат;
салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің болмауы (болуы) туралы тиісті салық органы анықтамасының түпнұсқасы;
бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы туралы бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкiлеттi органның анықтамасы (хаты);
Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес жасалған бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті бағалау туралы есеп;
бюджеттік кредит беру кезінде түпкілікті қарыз алушыдан алынатын маржаны негіздейтін құжат;
жаңа объектілердің құрылысын не қазіргі объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері;
қаржылық схема қатысушыларының құрылтай құжаттарының көшірмелері;
қаржылық схема қатысушыларының кредит саясаты туралы құжаттары;
бюджеттік кредиттің ҚЭН мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылғы мөр басылған және ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын тұлғаның, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір бюджеттік кредит бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға мен бас бухгалтердің қолы қойылған қаржылық схема қатысушыларының қаржылық есептілігі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар;
Қазақстан Республикасының аудиторлық қызметі туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қаржылық схема қатысушылары үшін, соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік пен аудиттік есептер ұсынылады. Бұл ретте қаржылық схема қатысушысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептері болған кезде соңғы есепті кезеңдегі аудиттен өтпеген қаржылық есептілікті ұсынуға құқылы;
инвестициялық ұсыныстың және осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының көшірмесі;
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті қорытындысы;
тиісті саладағы уәкілетті органның салалық сараптамасының қорытындысы;
қаржылық схема қатысушыларының мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға бюджеттік кредиттің ҚЭН енгiзудiң алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарға қаржылық қатысу туралы ақпаратты қоса, баланс валютасында 10 % және одан артық бөлігіне ие баланс баптарының егжей-тегжейлі таратып жазылуы қоса беріле отырып, ұсынылады.
Тиісті саладағы уәкілетті органның салалық сараптама қорытындысы:

1) оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
2) оценку влияния реализации проекта на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием роли и места проекта в структуре экономики отрасли;
3) оценку достаточности и эффективности технических решений по мероприятиям проекта (по проектам, предполагающим строительство и (или) закуп оборудования).
182-37. В паспорте проекта раскрывается краткая информация о проекте. Паспорт проекта содержит следующую информацию:
наименование администратора бюджетной программы;
наименование проекта;
место реализации проекта (в случае строительства);
цель и задачи проекта, в том числе в количественном выражении;
период реализации проекта, в том числе период строительства объекта (в случае строительства);
компоненты проекта;
планируемый объем бюджетного кредита;
условия предоставления бюджетного кредита (цель предоставления кредита, ставка вознаграждения, период освоения кредита заемщиком, периодичность погашения основного долга и выплаты вознаграждения по нему, наличие льготного периода, метод погашения кредита);
основные выгодополучатели от реализации проекта.
182-38. В институциональном разделе описывается предлагаемая оптимальная схема управления проектом, участники финансовой схемы проекта и их функции, порядок их взаимодействия.
Данный раздел включает:
1) информацию по каждому участнику финансовой схемы, а также финансовую схему реализации мероприятий с указанием сумм и направлений денежных потоков;
2) информацию о стратегических предпосылках проекта, в частности, информацию о стратегических и программных документах, в реализацию которых планируются мероприятия по ФЭО бюджетного кредита (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан).
182-39. Маркетинговый раздел содержит анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации проекта) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта продукцию (товары/услуги) и предложения потребляемых факторов производства.
Данный раздел включает:
1) анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и тому подобное);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
описание существующей проблемы в отрасли, которую планируется решить посредством реализации проекта;

1) саладағы қазіргі жағдайдың талдауын бағалауды;
2) сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және жобаның сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын көрсете отырып, саланың дамуына жобаның іске асырылуының ықпалын бағалауды;
3) жобаның іс-шаралары бойынша (құрылысты және/немесе жабдықтарды сатып алуды болжайтын жобалар бойынша) техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігін бағалауды қамтиды.
182-37. Жоба паспортында жоба туралы қысқаша ақпарат ашып көрсетіледі. Жоба паспорты мынадай ақпаратты қамтиды:
бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы;
жобаның атауы;
жобаны іске асыру орны (құрылыс болған жағдайда);
жобаның мақсаты мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде;
жобаның іске асырылу кезеңі, оның ішінде объект құрылысының кезеңі (құрылыс болған жағдайда);
жобаның құрамдауыштары;
бюджеттік кредиттің жоспарланатын көлемі;
бюджеттік кредитті беру шарттары (кредитті берудің мақсаты, сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушының кредитті игеру кезеңі, негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақы төлемдерін төлеу кезеңділігі, жеңілдік кезеңінің болуы, кредитті өтеу әдісі);
жобаның іске асырылуынан негізгі пайда алушылар.
182-38. Институционалдық бөлімде жобаны басқарудың ұсынылатын оңтайлы схемасы, жобаның қаржылық схемасына қатысушылар және олардың функциялары, олардың өзара іс-қимылының тәртібі сипатталады.
Осы бөлім мыналарды:
1) әрбір қаржылық схема қатысушысы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ ақша ағындарының сомалары мен бағыттарын көрсете отырып, іс-шараларды іске асырудың қаржылық схемасын;
2) жобаның стратегиялық алғышарттары туралы ақпаратты, атап айтқанда оларды іске асыру үшін бюджеттік кредиттің ҚЭН бойынша іс-шаралар жоспарланатын стратегиялық және бағдарламалық құжаттар туралы ақпаратты (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауын, нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жоспарлау жүйесінің құжаттарын) қамтиды.
182-39. Маркетингтік бөлім жобаны іске асырудың нәтижесінде пайда болатын өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың және өндірістің тұтыну факторлары ұсынысының қазіргі кездегі және болжамды (жобаны іске асыру кезеңіндегі) конъюнктурасын талдауды қамтиды.
Осы бөлім мыналарды:
1) саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайды және жобаны есепке алмай, оның даму перспективаларын талдауды, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерді (халықтың кіріс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және т.с.с.);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерді (өнімдерді (тауарларды/көрсетілетін қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
жобаны іске асыру арқылы шешу жоспарланып отырған саладағы бар проблемалардың сипаттамасын;

2) анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и другие);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ и обоснование количественных параметров спроса, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках проекта;
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) по категориям потребителей;
3) анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая будет производиться в результате реализации проекта по категориям потребителей:
анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации проекта, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;
анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов.
182-40. В финансовом разделе приводится обоснование объема бюджетного кредита и цели кредитования, описание и обоснование исходных данных финансовой модели, анализ финансовой эффективности проекта, обоснование условий предоставления и возможности своевременного возврата бюджетного кредита, а также анализ заемщика и иных участников финансовой схемы. Кроме того, раскрываются принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита финансовые решения.
Данный раздел включает:
1) обоснование объема бюджетного кредита, подтвержденное документально и расчетами в разрезе каждого мероприятия ФЭО бюджетного кредита, в том числе:
обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов (в случае их приобретения);
анализ цен на продукты, приобретаемые за счет бюджетного кредита (информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению), в случае их приобретения;
2) обоснование всех исходных данных, применяемых в расчетах финансовой модели для всех участников финансовой схемы, с приведением:
подробного описания условий и обоснования предоставления бюджетного кредита (цель предоставления кредита, ставка вознаграждения, период освоения кредита заемщиком, периодичность погашения основного долга и выплаты вознаграждения по нему, наличие льготного периода, метод погашения кредита и другие);
обоснования продолжительности периода реализации проекта;
информации о наличии/отсутствии требований к обеспечению и соблюдению ковенантов участниками финансовой схемы;
структуры кредитного портфеля участников финансовой схемы и оценки его изменения в случае реализации проекта;
обоснования себестоимости реализуемой продукции (товаров/услуг), в том числе обоснования ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
обоснования планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых административных расходов, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых расходов по вознаграждениям;
обоснования расходов, связанных с выбытием активов;
обоснования расходов, связанных с операционной арендой;
обоснования расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
обоснования доходной части проекта с приведением доходов от продаж и иных источников;
обоснования маржи участников финансовой схемы.
Финансовая модель составляется в соответствии с приложением 22 к настоящим Правилам и представляется в электронном формате Excel;

2) жобаны іске асырған жағдайда саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды дамыту перспективаларын талдауды, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерді (халықтың кіріс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және басқалар);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерді (өнімдерді (тауарларды/көрсетілетін қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
сұраныстың сандық параметрлерінің, оның үрдістерінің талдауын және негіздемесін немесе жоба шеңберінде өндіру жоспарланатын өнімге (тауарға/көрсетілетін қызметке) қажеттікті бағалауды;
тұтынушылардың санаттары бойынша саладағы (өңірдегі) ағымдағы жағдайды ескере отырып, жүргізілетін өнімнің (тауардың/көрсетілетін қызметтің) көлемін, түрлерін және бағаларын талдауды;
3) тұтынушылардың санаты бойынша жобаны іске асырудың нәтижесінде жүргізілетін өнімнің (тауардың/көрсетілетін қызметтің) көлемдерін, түрлерін және бағаларын талдауды:
жобаны іске асыру үшін қажетті шикізат, материалдар, жабдықтар нарықтарын талдау, оның ішінде өндірушілер мен жеткізушілер, бағалар, сапа және өнімді жеткізу шарттары бойынша салыстырмалы талдауды;
инвестициялық, сол сиякты инвестициядан кейінгі кезеңде жобаның тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ қажет болған жағдайда, шетелдік мамандарды тарту негіздемесін қамтиды.
182-40. Қаржы бөлімінде бюджеттік кредит көлемiнiң және кредит беру мақсатының негiздемесi, қаржы моделінің бастапқы деректерінің сипаттамасы мен негіздемесі, жобаның қаржылық тиімділігін талдау, бюджеттік кредитті беру шарттарының және оны уақтылы қайтару мүмкіндігінің негіздемесі, сондай-ақ қарыз алушы мен өзге де қаржылық схема қатысушыларының талдауы келтіріледі. Бұдан басқа, бюджеттік кредиттің ҚЭН шеңберінде қабылданған қаржылық шешімдер ашып көрсетіледі.
Осы бөлім:
1) бюджеттік кредит ҚЭН әрбiр іс-шарасы бөлiнiсiнде бюджеттік кредит көлемiнiң құжатпен және есептеулермен расталған негiздемесiн, оның ішінде:
сатып алынатын өнiмдер тізбесінің, саны мен сапасының негiздемесiн (сатып алынған жағдайда);
сатып алынған жағдайда бюджеттік кредит есебiнен сатып алынатын өнiмдер бағаларының талдауын (соңғы екі жылдағы бағалардың серпіні туралы ақпарат және осындай өзгеріске әкелуі мүмкін ағымдағы бағалар мен оқиғалардың ықтимал өзгеруі);
2) мыналарды:
бюджеттік кредит беру шарттары мен негіздемелерін (кредит беру мақсаты, сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушының кредитті игеру кезеңі, негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақы төлеу кезеңділігі, жеңілдік кезеңінің болуы, кредитті өтеу тәсілі және басқалары) егжей-тегжейлі сипаттауды;
жобаны іске асыру кезеңі ұзақтығының негіздемесін;
қаржылық схема қатысушыларының ковенанттарды қамтамасыз етуіне және сақтауына қойылатын талаптардың болуы/болмауы туралы ақпаратты;
қаржылық схема қатысушыларының кредиттік қоржынының құрылымы мен жоба іске асырылған жағдайда оның өзгерісін бағалауды;
өткізілетін өнiмнiң (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбір өнiм бойынша жүзеге асырылады);
өнiмді өткізу бойынша жоспарланатын шығыстар негіздемесін, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстардың негiздемесiн, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар негіздемесін;
активтердiң кетуіне байланысты шығыстар негіздемесін;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар негіздемесін;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар бойынша шығыстар негіздемесін;
тоқтатылатын қызметке байланысты жоспарланатын шығыстарды;
өзге де жоспарланатын шығыстарды;
сатудан және өзге көздерден түсетін кірістерді келтіре отырып, жобаның кіріс бөлігінің негіздемесін;
қаржылық схемаға қатысушылар маржасының негіздемесін келтіре отырып, барлық қаржылық схемаға қатысушылар үшін қаржы моделін есептеуде қолданылатын барлық бастапқы деректердің негіздемесін қамтиды.
Қаржылық модель осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес жасалады және Excel электрондық форматында ұсынылады;

3) анализ эффективности проекта, реализуемого за счет бюджетного кредита.
В данной главе необходимо представить описание результатов расчета следующих показателей:
простой срок окупаемости (payback period, PP);
дисконтированный период окупаемости (discounted payback period, DPP);
чистый дисконтированный доход (net present value, NPV);
внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR);
индекс доходности (profitability index, PI).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам;
4) анализ заемщика и иных участников финансовой схемы проекта.
Для этого проводятся следующие виды анализа финансовой отчетности участников финансовой схемы проекта:
вертикальный анализ (vertical analysis);
горизонтальный анализ (horizontal analysis);
коэффициентный анализ (coefficient analysis).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 48 к настоящим Правилам.
182-41. Социально-экономический раздел отражает социально-экономические выгоды и затраты от реализации проекта.
Данный раздел включает:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых и конечных результатов мероприятий ФЭО бюджетного кредита;
информацию о социально-экономической, в том числе, бюджетной, эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита, обусловленной достижением прямого и конечного результатов;
анализ выгод и затрат по проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;
расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (economic net present value, ENPV), экономической внутренней нормы доходности (economic internal rate of return, EIRR);
анализ влияния реализации проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния проекта на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций;
планируемые к предоставлению виды и размеры государственной поддержки для поддержания деятельности участников по проекту, их расчеты и обоснование;
расчет нагрузки на государственный бюджет (республиканский или местный) по годам реализации проекта;
расчет показателей чистых бюджетных выгод, бюджетного чистого приведенного дохода (NPV государственного бюджета), бюджетной внутренней нормы доходности (IRR государственного бюджета);
планируемые налоговые поступления в государственный бюджет, в том числе, с учетом конечных заемщиков бюджетного кредита.

3) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын жобаның тиімділігін талдау.
Осы тарауда мынадай көрсеткіштерді есептеу нәтижелерінің сипаттамасын ұсыну қажет:
өзін-өзі ақтаудың қарапайым мерзімі (payback period, PP);
өзін-өзі ақтаудың дисконтталған кезеңі (discounted payback period, DРP);
таза дисконтталған кіріс (net present value, NPV);
ішкі кірістілік нормасы (internal rate of return, IRR);
кірістілік индексі (profitability index, PI).
Көрсеткіштерді есептеу осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
4) қарыз алушыны және өзге де жобаның қаржылық схемасына қатысушыларды талдау. Ол үшін жобаның қаржылық схемасына қатысушылардың қаржылық есептілігін талдаудың мынадай түрлері:
сатылас талдау (vertical analysis);
деңгейлес талдау (horizontal analysis);
коэффициенттік талдау (coefficient analysis) жүргізіледі.
Көрсеткіштерді есептеу осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
182-41. Әлеуметтік-экономикалық бөлім жобаны іске асырудан түсетін әлеуметтік-экономикалық пайдалар мен шығындарды көрсетеді.
Бұл бөлім:
бюджеттік кредиттің қаржы-экономикалық негіздемесі iс-шараларының жоспарланған тiкелей және түпкілікті нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесін;
тiкелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге негізделген бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін iс-шараларының әлеуметтік-экономикалық, оның ішінде бюджеттік тиімділігі туралы ақпаратты;
нәтижелерді, салдар мен ықпалдарды талдауды, өсірілген пайдалар мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдаларын, қайтымсыз шығасыларды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайдаларды қамтитын жоба бойынша пайда мен шығындарды талдауды;
ағымдағы бағалар мен өткен жылдың салыстырылатын бағаларындағы тікелей, жанама және жиынтық макроэкономикалық әсердің есебін;
таза қоғамдық пайдалардың, экономикалық таза келтірілген кірістің (economic net present value, ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасы (economic internal rate of return, EIRR) көрсеткіштерінің есебін;
жобаны іске асырудың сабақтас салалардың (көрші өңірлердің) дамуына әсерін талдауды;
жобаның Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына әсерін талдауды;
жоба бойынша қатысушылардың қызметін қолдау үшін көрсетілуі жоспарланған мемлекеттік қолдаудың түрлері мен мөлшерлерін, олардың есептері мен негіздемесін;
жобаны іске асыру жылдары бойынша мемлекеттік бюджетке (республикалық немесе жергілікті) түсетін жүктеменің есебін;
таза бюджеттік пайдалардың, бюджеттік таза келтірілген кірістің (мемлекеттік бюджеттің NPV), бюджеттік ішкі кірістілік нормасы (мемлекеттік бюджеттің IRR) көрсеткіштерінің есебін;
мемлекеттік бюджетке, оның ішінде бюджеттік кредиттің түпкілікті қарыз алушыларын ескере отырып, түсуі жоспарланған салықтық түсімдерді қамтиды.

182-42. В разделе "Оценка и распределение рисков" описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта (в том числе, в случае строительства, на подготовительном этапе, этапе строительства/реконструкции объекта и его эксплуатации).
Данный раздел включает:
оценку коммерческих рисков;
оценку социальных рисков;
оценку экономических рисков;
оценку технических рисков;
оценку финансовых рисков;
оценку специфических рисков для участников проекта, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений;
предполагаемые мероприятия по их снижению;
анализ распределения рисков между участниками финансовой схемы проекта;
анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.
Оценка рисков проводится методом количественного и качественного анализа.
182-43. В разделе "Выводы по проекту" описываются:
основные достоинства и недостатки проекта;
обоснование необходимости реализации проекта посредством бюджетного кредитования;
оценка условий предоставления бюджетного кредита согласно Паспорту проекта;
критические риски по проекту и меры по их снижению.
182-44. Для определения целесообразности бюджетного кредитования АБП предоставляет в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по ФЭО бюджетного кредита, разработанный в соответствии с пунктом 182-36 настоящих Правил.
Срок рассмотрения пакета документов по ФЭО бюджетного кредита составляет 45 (сорока пяти) рабочих дней со дня его поступления в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-45. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов от АБП направляет его на экономическую экспертизу соответственно:
1) юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита;
2) юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита.
182-46. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, проводится в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня представления пакета документов по финансово-экономическому обоснованию бюджетного кредита.
Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита проводится на основании представленного ФЭО бюджетного кредита и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации, соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, запрашивают соответствующую информацию и (или) проведение дополнительных экспертиз.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

182-42. "Тәуекелдерді бағалау және бөлу" деген бөлімде жобаны іске асыру кезінде (оның ішінде құрылыс жағдайда, дайындық кезеңінде, объектіні салу/реконструкциялау және оны пайдалану кезеңінде) басталуы мүмкін тәуекелдер сипатталады.
Бұл бөлім:
коммерциялық тәуекелдерді бағалауды;
әлеуметтік тәуекелдерді бағалауды;
экономикалық тәуекелдерді бағалауды;
техникалық тәуекелдерді бағалауды;
қаржылық тәуекелдерді бағалауды;
тәуекелдердің негізгі факторларын айқындайтын, жобаға қатысушылар үшін ерекше тәуекелдерді бағалауды, олардың өзгеруінің болжамды сипаты мен диапазонын;
оларды төмендету бойынша болжанатын іс-шараларды;
жобаның қаржылық схемасына қатысушылар арасында тәуекелдердің бөлінуін талдауды;
белгісіздік жағдайындағы талдауды, оның ішінде негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығасылар) сезімталдықты талдауды, оның ішінде параметрі өзгеруінің шекті рұқсат етілген мәндерін айқындауды қамтиды.
Тәуекелдерді бағалау сандық және сапалық талдау әдісімен жүргізіледі.
182-43. "Жоба бойынша тұжырымдар" деген бөлімде:
жобаның негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері;
жобаның бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыру қажеттігін негіздеу;
Жоба паспортына сәйкес бюджеттік кредит беру шарттарын бағалау;
жоба бойынша шекті тәуекелдер және оларды төмендету жөніндегі шаралар сипатталады.
182-44. Бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орталық немесе жергілікті органға осы Қағидалардың 182-36-тармағына сәйкес әзірленген бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарау мерзімі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнiн құрайды.
182-45. ББӘ-ден құжаттар топтамасы түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орталық немесе жергілікті орган оны экономикалық сараптама жүргiзу үшiн, тиісінше:
1) бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
2) бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді.
182-46. Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаның бюджеттік кредитінің ҚЭН-ін экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасы ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасы ұсынылған бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде жүргізіледі.
Жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ берілген құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда, бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар тиісті ақпаратты және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзуді сұрайды.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органға бюджеттік кредиттеу ҚЭН-ін енгiзуі алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға:

1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) отраслевая экспертиза уполномоченного государственного органа.
Запросы по представлению необходимой информации и (или) проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему администратору бюджетной программы, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в 182-36 настоящих Правил.
АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления запроса в виде официального письма, или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, уведомляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
Результатом экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита является положительное заключение или отрицательное заключение или заключение на доработку.
182-47. Заключение экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита (далее – Заключение) включает в себя:
1) заголовок;
2) раздел "Краткая характеристика проекта";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 к Заключению "Документы";
8) Приложение 2 к Заключению "Осуществимость";
9) Приложение 3 к Заключению "Эффективность";
10) Приложение 4 к Заключению "Окупаемость";
11) Приложение 5 к Заключению "Кредитоспособность".
Заключение имеет заголовок, указывающий на наименование проекта, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ФЭО бюджетного кредита:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) наименования участников финансовой схемы;
4) цель предоставления бюджетного кредита;
5) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;

1) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) уәкiлеттi мемлекеттік органның салалық сараптамасы жатады.
Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу бойынша сұрау салулар тиісті ББӘ-ге, сұрау салудың көшірмесі – осы Қағидалардың 182-36-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
ББӘ ресми хат түрінде сұрау салу түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға ұсынады немесе ақпаратты ұсыну үшін қосымша, бірақ 25 (жиырма бес) жұмыс күннен аспайтын мерзім қажеттігі туралы хабарлайды.
Экономикалық сараптама жүргізу мерзімі ұзартылған жағдайда, бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға, ББӘ хатын қоса мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға экономикалық сараптама жүргізудің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.
Бюджеттік кредит қаржы-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға жіберілген қорытынды болып табылады.
182-47. Бюджеттік кредиттің қаржы-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасының қорытындысы:
1) тақырыпты;
2) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімді;
3) "Тұжырымдар" деген бөлімді;
4) қолдарды;
5) күнін;
6) мекенжайды;
7) Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшаны;
8) Қорытындыға "Жүзеге асушылық" деген 2-қосымшаны;
9) Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымшаны;
10) Қорытындыға "Өтелімділік" деген 4-қосымшаны қамтиды;
11) Қорытындыға "Кредит қабілеттілік" деген 5-қосымшаны қамтиды.
Қорытындының жобаның атауы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы көрсетілген тақырыбы болады.
"Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде бюджеттік кредиттің ҚЭН-ге сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) қаржылық схемаға қатысушылардың атаулары;
4) бюджеттік кредит берудің мақсаты;
5) қаржыландыру жылдар бойынша бөліп көрсетілген жобаның жалпы құны;

6) источники и форма финансирования проекта;
7) условия предоставления бюджетного кредита.
Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Эффективность", в которой приводится информация об экономической и социальной эффективности реализации мероприятий проекта посредством бюджетного кредитования, возможности достижения прямого и конечного результатов проекта;
2) глава "Окупаемость", в которой приводится анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы и информация о финансовой эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита.
Приложение 1 "Документы" к Заключению содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
Приложение 2 "Осуществимость" к Заключению содержит:
1) анализ возможности реализации проекта в рамках действующего законодательства;
2) оценку институциональной схемы проекта.
Приложение 3 "Эффективность" к Заключению содержит:
1) анализ спроса или социально-экономической необходимости проекта;
2) анализ рынков товаров (работ, услуг), закупаемых и планируемых к производству (оказанию) в рамках реализации проекта;
3) анализ социальной и экономической эффективности реализации проекта, в том числе анализ выгод и затрат по проекту;
4) анализ бюджетной эффективности реализации проекта;
5) анализ возможности достижения прямого и конечного результатов проекта, а также при наличии, показателей эффективности и качества.
Приложение 4 "Окупаемость" к Заключению содержит:
1) анализ обоснованности размера бюджетного кредита;
2) анализ условий предоставления бюджетного кредита;
3) анализ функциональных возможностей, достоверности и обоснованности исходных данных финансовой модели;
4) оценку устойчивости финансовых показателей финансовой модели;
5) анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы;
6) количественный анализ рисков проекта и мер по их снижению;
7) анализ распределения критических рисков между участниками финансовой схемы проекта;
8) анализ коммерческой эффективности реализации проекта.
Приложение 5 "Кредитоспособность" к Заключению содержит оценку кредитоспособности заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
Заключение утверждается руководителем организации, подготовившей Заключение, или лицом им на то уполномоченным, подписывается исполнителями организации, подготовившей Заключение, и заверяется печатью.

6) жобаны қаржыландыру көздері мен нысаны;
7) бюджеттік кредит беру шарттары.
"Тұжырымдар" деген бөлім мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) бюджеттік кредиттеу арқылы жобаның іс-шараларын іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі туралы ақпарат, жобаның тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мүмкіндіктері келтірілген "Тиімділік" деген тарау;
2) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігін талдау және бюджеттік кредит ТЭН-і іс-шараларының қаржылық тиімділігі туралы ақпарат келтірілетін "Өтелімділік" деген тарау.
Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымша:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдар тізбесін:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттарды;
нормативтік құқықтық актілерді;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулерді қамтиды.
Қорытындыға "Жүзеге асушылық" деген 2-қосымша:
1) қолданыстағы заңнама шеңберінде жобаны іске асыру мүмкіндігін талдауды;
2) жобаның институционалдық схемасын бағалауды қамтиды.
Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымша:
1) сұранысты немесе жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттігін талдауды;
2) жобаны іске асыру шеңберінде сатып алынатын және өндірілуі (көрсету) жоспарланатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығын талдауды;
3) жобаны іске асырудың әлеуметтік және экономикалық тиімділігін талдауды, оның ішінде жоба бойынша пайдалар мен шығындарды талдауды;
4) жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдауды;
5) жобаның тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мүмкіндігін, сондай-ақ бар болса, тиімділік пен сапа көрсеткіштерін талдауды қамтиды.
Қорытындыға "Өтелімділік" деген 4-қосымша:
1) бюджеттік кредит мөлшерінің негізділігін талдауды;
2) бюджеттік кредит беру шарттарын талдауды;
3) қаржылық модельдің бастапқы деректерінің функционалдық мүмкіндіктерін, дұрыстығын және негізділігін талдауды;
4) қаржылық модельдің қаржылық көрсеткіштерінің тұрақтылығын бағалауды;
5) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігін талдауды;
6) жоба тәуекелдерін және оларды төмендету бойынша шараларды сандық талдауды;
7) жобаның қаржылық схемасына қатысушылар арасында шекті тәуекелдерді бөлуді талдауды;
8) жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдауды қамтиды.
Қорытындыға "Кредит қабілеттілік" деген 5-қосымша мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын өлшемшарттарға сәйкес қарыз алушының кредиттік қабілеттілігін бағалауды қамтиды.
Қорытындыны дайындаған ұйымның басшысы немесе соған уәкілеттік берілген адам қорытындыны бекітеді, Қорытындыны дайындаған ұйымның орындаушылары қол қояды және мөрмен куәландырады.

182-48. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты поступления Заключения рассматривает пакет документов по ФЭО бюджетного кредита с учетом Заключения и подготавливает экономическое заключение по ним.
Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита готовится центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
182-49. По итогам получения экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию о целесообразности бюджетного кредита, АБП вносит экономическое заключение по бюджетному кредиту в составе бюджетной заявки в соответствующий центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в рамках формирования (уточнения) республиканского бюджета в установленном законодательством порядке.
Параграф 7. Порядок корректировки ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования
182-50. Корректировка ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
182-51. Корректировка ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования осуществляется в два этапа.
По первому этапу:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования на основе представляемых АБП документов в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
182-52. Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов;

182-48. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган Қорытынды түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде Қорытындыны ескере отырып, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің бойынша экономикалық қорытындыны осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындайды.
182-49. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік кредиттің орындылығы туралы экономикалық қорытындысын алу нәтижесі бойынша ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі тиісті орталық уәкілетті немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға заңнамада белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті қалыптастыру (нақтылау) шеңберінде бюджеттік өтінім құрамында бюджеттік кредит бойынша экономикалық қорытындыны енгізеді.
7-параграф. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету тәртібі
182-50. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету техникалық шешімдерді өзгертуге және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
182-51. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең бойынша:
1) ББӘ бюджеттік кредит берудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынатын құжаттардың негізінде бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзетудің орындылығын айқындау жөніндегі шешімі.
Бірінші кезеңде бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
182-52. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мына құжаттарды:
1) өзгеруі болжанған техникалық шешімдер мен қосымша шығыстар көрсетілген ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны ауыстыратын тұлға, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға қол қойған өтініш-хатын;

2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики проекта;
4) положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
5) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
6) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
182-53. По второму этапу:
1) представление АБП скорректированного ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании по скорректированному ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
На втором этапе АБП представляет скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносят вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий на основе представляемых следующих документов:
1) письма-заявки за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов;
2) заключения отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;

2) мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны ауыстыратын тұлға, не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысын;
3) жобаның ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындыларын;
4) бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысын;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей тіркелген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтар жоқ екені туралы актіні;
6) бюджеттік кредиттеудің бекітілген ТЭН-ін не ҚЭН-ін көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазбаны ұсынады;
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған кезде, бюджеттік кредиттеудің техникалық-экономикалық негіздемесін немесе қаржы-экономикалық негіздемесіне тиісті түзетулер енгізеді.
182-53. Екінші кезең бойынша:
1) ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға түзетiлген бюджеттік кредиттеудің техникалық-экономикалық негіздемесін не қаржы-экономикалық негіздемесін ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының бюджеттік кредиттеудің түзетілген ТЭН-ні не ҚЭН-ні бойынша қаржыландыру туралы шешімі.
Екінші кезеңде бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік кредиттеудің түзетілген ТЭН-ін не ҚЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынылатын құжаттардың:
1) өзгеруі болжанған техникалық шешімдер мен қосымша шығыстар көрсетілген ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны ауыстыратын тұлға, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға қол қойған өтініш-хатын;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны ауыстыратын тұлға, не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасы қорытындысының;

3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики проекта;
4) положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
5) скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
6) положительное экономическое заключение на скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
7) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
8) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
Параграф 8. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования на решение задач социальной политики государства
182-54. Бюджетное кредитование на решение задач социальной политики государства осуществляется в рамках межбюджетного кредитования.
182-55. Определение целесообразности бюджетного кредитования на решение задач социальной политики государства осуществляется путем согласования соответствующей государственной или правительственной программы или изменений и дополнений в данную программу, предусматривающих мероприятия, планируемые к финансированию посредством бюджетного кредитования, на основании следующих документов, предоставляемых местными исполнительными органами:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;

3) жобаның ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындыларының;
4) бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының;
5) бюджеттік кредиттеудің түзетілген ТЭН-ін не ҚЭН-ін;
6) бюджеттік кредиттеудің түзетілген ТЭН-ін не ҚЭН-ін оң экономикалық қорытындының;
7) Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органның бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ құжаттар берілген күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей тіркелген, жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, бұзушылықтар жоқ екені туралы актінің;
8) бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін көрсетілген көрсеткіштерге бекітілген қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазбаның негізінде тиісті бюджет комиссияларының қарауына түзетілген бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін шығарады.
8-параграф. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешу
үшін бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау тәртібі
182-54. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге бюджеттік кредиттеу бюджетаралық кредиттеу шеңберінде жүзеге асырылады.
182-55. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешу үшін бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау бюджеттік кредит беру арқылы қаржыландыруға жоспарланған іс-шараларды көздейтін тиісті мемлекеттік немесе үкіметтік бағдармаларды немесе осы бағдарламаға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды келісу арқылы жергілікті атқарушы органдар ұсынған мынадай құжаттардың:
1) бюджеттік кредит беру есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар түрлері мен іс-шаралар бойынша есептеулердің;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін:
жобаны жүзеге асыруға арналған шығындардың көлемін растау;
тиісті салада, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен іске асырылатын жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредит беру шарттарын негіздеу (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемелері, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
соңғы қарыз алушыларға кредит беру шарттарын негіздеу (мұндай болған жағдайда) негіздейтін ақпараттың;
3) түсіндірме жазбаның және саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру арқылы іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасының таңдалуы тұрғысынан тиісті салалық сараптама қорытындысының негізінде жүзеге асырылады. Объектіні пайдалануға беруге жұмсалған шығындар болған жағдайда, тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;

4) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, требующую разработки ТЭО, представляется ТЭО с приложением соответствующего заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.
182-56. Проект государственной или отраслевой программы, а также в случае внесения изменений и дополнений в данную программу, предусматривающий мероприятия, планируемые к финансированию посредством бюджетного кредитования, подлежит вынесению на бюджетную комиссию.
182-57. Бюджетные кредиты не предоставляются на мероприятия, не соответствующие принципам согласно пункту 182-3 настоящих Правил.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок проведения мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций";
в форме "Информационный лист инвестиционного предложения", согласно приложению 1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому
к реализации ГИП
Администратор бюджетной программы _____________________________
Наименование ГИП ______________________________________________
Наименование документов Системы государственного планирования, ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручений Президента Республики Казахстан, в составе которых предусмотрена реализация ГИП (ссылки на конкретные пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при наличии таковой)
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц: __
Период эксплуатации (службы) ГИП
Общая стоимость ГИП: ____ тысяч тенге, в том числе (заполняется в случае необходимости):
стоимость разработки ТЭО: __________ тысяч тенге
стоимость корректировки ТЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в постинвестиционный период (с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и распределение затрат по ГИП по регионам)
1) Населенный пункт (село, район, город, область, страна)

4) ТЭН-ін әзірлеуді талап ететін құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемеге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті сараптама қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (қажет болса, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың залалдарын алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулерін қоса) және жұмыс істеп тұрған объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелерін қоса ТЭН-ні ұсынылады.
182-56. Мемлекеттік немесе салалық бағдарламаның жобасы, сондай-ақ осы бағдарламаға бюджеттік кредиттеу арқылы қаржыландыру жоспарланған іс-шаралар көзделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, бюджет комиссиясына шығарылуы тиіс.
182-57. Осы Қағидалардың 182-3-тармағының қағидаттарына сәйкес келмейтін іс-шараларға бюджеттік кредиттер берілмейді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау жүргізу тәртібі";
1-қосымшаға сәйкес "Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы" нысанында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын МИЖ жөніндегі деректер
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі ________________
МИЖ атауы __________________________________
Құрамында МИЖ-ді іске асыру көзделген Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларының Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестицияларды алушы (болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы
МИЖ іске асыру кезеңі (белгісіз болса, жобалап көрсетіңіз):
Іске асырудың ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ іске асырудың басталуы: жыл: ________ ай: ________
МИЖ іске асырудың болжамды аяқталуы: жыл: ______ ай: ______
МИЖ-дің пайдаланылу (қызмет ету) кезеңі
МИЖ-дің жалпы құны: ____ мың теңге, оның ішінде (қажет жағдайда толтырылады):
ТЭН әзірлеу құны: __________ мың теңге
ТЭН түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға арналған жыл сайынғы шығындар, сондай-ақ инвестициядан кейінгі кезең (қаржыландыру көзін көрсетумен)
МИЖ-дің іске асырылу орыны:
(МИЖ-дің, оның негізгі құрамдауыштарының іске асырылу орнын және МИЖ бойынша шығындардың өңірлерге бөлінуін көрсетіңіз)
1) Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)

2) Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
3) Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при необходимости) да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа земельного участка).
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий собственник";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим видам и способам финансирования с приложением соответствующих обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги, наличие социально-экономического эффекта, балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц (количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги и (или) производство Получателем Инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие принципам бюджетного кредитования, в том числе:
возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами;
платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.);

2) Баланс ұстаушы* (қажет жағдайда толтырылады)
3) МИЖ үшін бөлінген жердің болуы* (қажет жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі мен сол орында тұрған жылжымайтын мүліктің берілгені жөніндегі шешімнің нөмірі мен күні көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажет сома көрсетіледі).
4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр-, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфрақұрылымның болуы)
иә (қандай екені көрсетіледі);
жоқ (қосымша қанша шығын қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:
*егер жаңа объект құрылған (салынған) жағдайда, болашақтағы меншік иесі көрсетіледі, ал реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың балама нұсқалары.
МИЖ-ді іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) тиісті негізделген есептерді қоса бере отырып, қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдерін жазыңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады, теңгерім ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі болып табылатын әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады және/немесе Инвестицияларды алушының белгілі бір көлемдегі және сападағы өнімді өндіруі);
3) бюджеттік кредит (ақпаратты бюджеттік кредиттеу қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан көрсету, оның ішінде:
бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу;
бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық;
бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);

4) проект ГЧП, в том числе концессионный проект (отражение информации на соответствие:
соблюдения принципов ГЧП, в том числе концессии, установленных Законами Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" и "О концессиях";
социальной эффективности реализации проекта по схеме ГЧП, в том числе концессии;
экономической эффективности реализации проекта по схеме ГЧП, в том числе концессии;
обоснованности предлагаемых решений по схеме ГЧП, в том числе концессии.);
5) частные инвестиции (отражение информации на соответствие высокой окупаемости ГИП).";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 15 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 18-1 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 18-2, 18-3, 18-4, 18-5, 18-6, 18-7, 18-8, 18-9, 18-10 и 18-11 согласно приложениям 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 к настоящему приказу;
приложение 25 изложить в редакции согласно приложению 15 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему приказу.
3. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственно-частного партнерства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

4) МЖӘ жоба, оның ішінде концессиялық жоба (ақпаратты мынаған сәйкес көрсету:
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген МЖӘ, оның ішінде концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша іске асырудың әлеуметтік тиімділігі;
жобаны МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша іске асырудың экономикалық тиімділігі;
МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша ұсынылатын шешімдердің негізделуі);
5) жеке инвестициялар (ақпаратты МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкестігі тұрғысынан көрсету).";
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
15-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
18-1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-қосымшаларға сәйкес 18-2, 18-3, 18-4, 18-5, 18-6, 18-7, 18-8, 18-9, 18-10 және 18-11-қосымшалармен толықтырылсын;
25-қосымша осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электронды түрдегі көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
от 20 февраля 2018 года
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 3
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
"Экономическое заключение на инвестиционное предложение"
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование ГИП
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению отраслевой экспертизы)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)
1)
Стоимость разработки (корректировки) ТЭО БИП (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан (указать реквизиты документа)
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей конечного результатов
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости ГИП
Выводы (определение возможного вида и способов финансирования государственных
инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации ГИП).
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 3-1
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Методика отбора государственного инвестиционного проекта
1. Основными предпосылками среди прочего для реализаций проектов ГЧП для государства является:
дефицит бюджетных средств на развитие ряда социально значимых сфер экономики;
отсутствие возможности повышения налогов для пополнения бюджетов;
ограничения для использования государственных заимствований в целях увеличения доходов бюджетов;
недовольство населения качеством предоставления государственных услуг.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________Б. Сұлтанов
2018 жылғы 20 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды"
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1.
МИЖ атауы
1.2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3.
Іске асырылу кезеңі (жыл)
1.4.
Пайдаланылу кезеңі (жыл)
1.5.
Жобаның іске асырылуын негіздеу (салалық сараптама қорытындысына сәйкес)
1.6.
Қаржыландыру тетіктері және көлемдері (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)
1)
БИЖ ТЭН-ін әзірлеу (түзету) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
1.7.
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8.
Ұсынылған құжаттың болуы
2.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарындағы ережелерге, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасының пысықталғандығы (іске асырылу барысында, сол сияқты инвестициялықтан кейінгі кезеңдегі барлық жобаға қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс -қимылдары)
4.
Соңғы нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаны іске асыру мүмкіндігі
6.
МИЖ құнын есептеудің негіздемесі
Тұжырымдар: (мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ МИЖ іске асырудың орындылығын айқындау).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
3-1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іріктеу әдістемесі
1. Мемлекет үшін басқалардың арасында мыналар:
экономиканың әлеуметтік маңызды бірқатар салаларын дамытуға арналған бюджеттік қаражат тапшылығы;
бюджеттерді толтыру үшін салықтарды көтеру мүмкіндігінің жоқтығы;
бюджеттердің кірістерін ұлғайту мақсатында мемлекеттік қарыз алуды пайдалануға арналған шектеулер;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасына тұрғындардың көңілдерінің толмауы МЖӘ жобаларын іске асыру үшін негізгі алғышарттар болып табылады.

2. Основными критериями участия государства в проектах ГЧП является эффективное управление бюджетными средствами, через призму повышения налогов для увеличения доходов бюджета, сокращения (не увеличения) расходов бюджета, то есть критерии бюджетной эффективности проектов, а также законодательная возможность реализации ГИП посредством механизмов ГЧП.
3. Первичный отбор проектов осуществляется на основании юридических критериев, таких как отсутствие ограничений по передаче объекта инвестиций в ГЧП, а также собственности объекта инвестиций.
Если объект инвестиций входит в Перечень объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденных постановлением Правительства РК от 6 ноября 2017 года № 710, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Если объект инвестиций находится на балансе государственного предприятия и проект предполагает частичное улучшение (частичную модернизацию) объекта инвестиций, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
4. Экономическая экспертиза состоит из двух уровней:
первый уровень экономической экспертизы будет проводиться на предмет оценки показателя "Приоритетность ГИП", который будет содержать оценку ГИП на соответствия документам Системы государственного планирования, а также срочности (чрезвычайной необходимости) реализации проекта. В случае наличия срочности (чрезвычайной необходимости) реализации проекта проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Сфера ответственности государства: к ответственности государства согласно действующему законодательству относится исполнение государственных функций и государственных услуг. Кроме того, к сфере ответственности государства традиционно относят социальную и транспортную инфраструктуру, сферу жилищно-коммунального хозяйства, физической культуры и спорта. При этом, по механизму ГЧП не могут быть реализованы проекты, направленные на предоставление развлекательных услуг, игорный бизнес, парикмахерские и салоны косметических услуг, банно-оздоровительные комплексы, торгово-развлекательные центры и другие, где отсутствует сфера ответственности государства.
Если затраты на разработку и экспертизу документации превышает стоимость реализации проекта, то ГИП не рассматривается через механизм ГЧП.
второй уровень, методом анализа затрат и выгод определить коэффициент бюджетной эффективности по следующей формуле:
, где
Кбэ – коэффициент бюджетной эффективности;
ДБбиj – поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта посредством БИП либо УГУК в период j;
РБбиj – средства, направляемые на реализацию проекта (как инвестиции период, так и эксплуатация) в период j;
ДБгчпj – поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта посредством ГЧП в период j;
РБгчпj – государственные обязательства по проекту ГЧП в период j;
Ст – ставка дисконтирования.
Если Кбэ > 0, то ГИП рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции;
Если Кби ≤ 0, то в первую очередь ГИП рассматривается к реализации как проект ГЧП.
Если коэффициент бюджетной эффективности ГИП имеет отрицательное значение и возникает необходимость рассмотрения через проект ГЧП, рассчитывается срок окупаемости проекта, по формуле:
где:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
или
где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.

2. Бюджет кірістерін ұлғайту, бюджет шығыстарын қысқарту (ұлғайту емес) үшін салықтарды көтеру призмасы арқылы бюджет қаржысын тиімді басқару мемлекеттің МЖӘ жобаларына қатысуының негізгі өлшемшарттары, яғни, жобалардың бюджет тиімділігінің өлшемшарты, сондай-ақ МЖӘ тетіктері арқылы МИЖ іске асырудың заңнамалық мүмкіндігі болып табылады.
3. Жобаларды алғашқы іріктеу инвестициялар объектісін, сондай-ақ инвестиция объектілерінің меншігін МЖӘ беру шектеулерінің болмауы сияқты заң өлшемшарттарының негізінде жүзеге асырылады.
Егер инвестиция объектісі ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға берілмейтін объектілер тізбесіне енгізілсе, онда жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қаралуда.
Егер инвестиция объектісі мемлекеттік кәсіпорынның балансында болса және жобада инвестиция объектісін ішінара жақсарту ішінара жаңғырту болжанатын болса, онда жобаны бюджеттік инвестиция арқылы іске асырылуы қаралуда.
4. Экономикалық сараптама екі деңгейден тұрады:
экономикалық сараптаманың бірінші деңгейі МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін, сондай-ақ жобаны іске асыру жеделдігін (төтенше қажеттілігінің) бағалаудан тұратын "МИЖ басымдығы" көрсеткішін бағалау мәніне жүргізілетін болады. Жобаны іске асырудың жеделдігі (төтенше қажеттілігінің) болған жағдайда жобаны бюджеттік инвестициялар арқылы іске асыру көзделеді.
Мемлекеттің жауапкершілік саласы: қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттің жауапкершілігіне мемлекеттік функциялар мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді орындау жатады. Бұдан басқа, мемлекеттің жауапкершілік саласына дәстүрлі түрде әлеуметтік және көлік инфрақұрылымын, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, дене шынықтыру және спорт саласын жатқызады. Бұл ретте ойын-сауық көрсетілетін қызметтеріне, ойын бизнесіне, шаштараз бен косметикалық көрсетілетін қызметтер салондарына, монша-сауықтыру кешендеріне, сауда-ойын-сауық орталықтарына және мемлекеттің жауапкершілік саласы жоқ басқа да салаларға бағытталған жобаларды МЖӘ тетігі бойынша іске асыру мүмкін емес.
Егер құжаттаманы әзірлеуге және сараптама жасауға кететін шығындар жоба құнынан жоғары болса, онда МИЖ қаралмайды және МЖӘ тетігі арқылы іске асырылады.
екінші деңгей, пайдалар мен шығындарды талдау әдісімен мына формула бойынша бюджет тиімділігінің коэффициентін анықтау:
, мұнда:
j=1
Кбэ – бюджеттік тиімділіктің коэффициенті;
ДБбиj – j кезеңінде БИЖ не МЖҚҚ арқылы іске асырудан түскен шоғырландырылған бюджетке түсімдер;
РБбиj – j кезеңінде жобаны (инвестициялық, сондай-ақ пайдалануға беру кезеңі) іске асыруға бағытталған қаражат;
ДБгчпj – j кезеңінде МЖӘ арқылы жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсімдер;
РБгчпj – j кезеңінде МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Ст – дисконттау мөлшерлемесі.
Егер Кбэ > 0, онда МИЖ-ді бюджеттік инвестиция ретінде іске асырылу қаралады;
ЕГЕР Кбэ ≤ 0, онда МИЖ ең алдымен МЖӘ жобасы ретінде іске асырылу қаралады.
Егер МИЖ бюджет тиімділігі коэффициентінің теріс мәні болса және МЖӘ жобасы арқылы қарау қажеттілігі туындаса, жобаның өтелімділік мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
IC (Invest Capital) – жобадағы алғашқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) – таза пайда мен амортизация сомасын беретін уақыттың i-ші кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынының есептеу үшін мынадай формулаларды қолдану қажет:
немесе
CFᵢ = Кіріс – Операциялық ұсталымдар
– Салық төлемдерімен және қарыздық капитал бойынша төлемдер
мұнда:
А (Amortization) – амортизация, шығын болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) – инвестициялық жобаның таза пайдасы.

5. Если ГИП рассматривается к реализации не как проект ГЧП, то определение схемы финансирования осуществляется на основании следующего алгоритма.
а) При отсутствии прямого финансового дохода либо, если основным выгодоприобретателем является государственное учреждение, ГИП реализуется как БИП.
б) Если основной доход в постинвестиционной (эксплуатационной) стадии проекта формируется за счет государственного бюджета, то проект реализуется посредством участия (увеличения доли) государства в уставном капитале юридического лица.
в) Если основной доход формируется не за счет государственного бюджета, но юридическое лицо имеет организационно-правовую форму государственного предприятия либо некоммерческого акционерного общества, то проект реализуется посредством участия (увеличения доли) государства в уставном капитале юридического лица.
г) в случаях, не соответствующих подпунктам а)-в) проводится дополнительная проверка финансовых показателей юридического лица.
Так, если у юридического имеются ограничения по пруденциальным нормативам либо ковенантам по ранее осуществленным, но не погашенным займам, то реализуется посредством участия (увеличения доли) государства в уставном капитале юридического лица.
При отсутствии ограничений по пруденциальным нормативам либо ковенантам проект финансируется посредством бюджетного кредита.
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 15
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Форма
"Экономическое заключение на бюджетный инвестиционный проект"
1.
Наименование проекта
2.
Мощность проекта (ед. измерения)
3.
Срок строительства (создания) (лет)
4.
Срок эксплуатации (лет)
5.
Срок окупаемости (за исключением проектов, не предполагающих получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг) (лет)
6.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан (указать реквизиты документа)
7.
Показатели результатов, определенных стратегическим планом
8.
Стоимость проекта (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тыс. тенге)
9.
Стоимость выкупа земли (тыс. тенге)
10.
Источники финансирования (тыс. тенге)
11.
Состав документации по проекту, в том числе заключение экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы (указать документы и материалы, принятые во внимание при подготовке экономического заключения; замечания к составу представленных документов)
12.
Оценка технико-технологических решений
13.
Оценка институциональных решений
14.
Оценка рисков
15.
Оценка социального влияния
Выводы:
(указывается отрицательное или положительное влияние проекта на выполнение
стратегических направлений развития отрасли).
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61

5. Егер МИЖ-ді іске асыруда МЖӘ жобасы емес деп қараса, онда қаржыландыру сызбасын айқындау мына алгоритм негізінде жүзеге асырылады.
а) Тікелей қаржы кірісі болмаған жағдайда, егер негізгі пайда табушы мемлекеттік мекеме болып табылса, МИЖ БИЖ ретінде іске асырылады.
б) Егер жобаның инвестициядан кейінгі кезеңдегі (пайдалану) негізгі кірісі мемлекеттік бюджет есебінен қалыптастырылса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (үлестің ұлғаюы) арқылы іске асырылады.
в) Егер негізгі кіріс мемлекеттік бюджеттің есебінен қалыптастырылмаса, бірақ заңды тұлғаның мемлекеттік кәсіпорынның не коммерциялық емес акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысаны болса, онда жоба мемлекеттің заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысуы (үлестің ұлғаюы) арқылы іске асырылады.
г) а)-в) тармақшаларына сәйкес келмеген жағдайларда заңды тұлғаның қаржылық көрсеткіштеріне қосымша тексеру жүргізіледі.
Осылайша, егер заңды тұлғаның пруденциялдық нормативтер бойынша не бұрын жүзеге асырылған, бірақ, өтелмеген қарыздар ковенанттары бойынша шектеулері бар болса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (үлестің ұлғаюы) арқылы іске асырылады.
Пруденциялық нормативтер не ковенанттар бойынша шектеулер болмаған жағдайда жоба бюджеттік кредит арқылы қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
"Бюджеттік инвестициялық жобаға арналған экономикалық қорытынды"
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
3.
Құрылыс мерзімі (құрылу) (жылы)
4.
Пайдалану мерзімі (жылы)
5.
Өтелімділік мерзімі (тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түскен тікелей ақша қаражатының ағындарын алуға әкеп соқпайтын жобаларды қоспағанда) (жылы)
6.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
7.
Стратегиялық жоспарда айқындалған нәтижелердің көрсеткіштері
8.
Жобаның құны (пайдалануға енгізуге дейінгі барлық шығындар) (мың. теңге)
9.
Жердің сатып алу құны (мың. тенге)
10.
Қаржыландыру көздері (мың. тенге)
11.
Жоба бойынша құжаттаманың құрамы, оның ішінде экономикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптама қорытындысы (экономикалық қорытынды дайындаған кезде назарға алынған құжаттар мен материалдарды көрсету; ұсынылған құжаттар құрамына ескертпелер)
12.
Техникалық-технологиялық шешімдерді бағалау
13.
Институционалдық шешімдерді бағалау
14.
Тәуекелдерді бағалау
15.
Әлеуметтік ықпалды бағалау
Тұжырымдама:
(саланы дамытудың стратегиялық бағыттарын орындауға жобаның теріс немесе оң ықпалы көрсетіледі).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
4-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына

Приложение 18-1
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Форма
Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора
Наименование проекта
Наименования мероприятий/компонентов
Заказчик проекта
Название участников (получатель инвестиций)
Стратегические и (или) программные документы Республики Казахстан
Сектор экономики
Начало реализации проекта
Стадия реализации проекта
Реализованные инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 10 лет)
Реализуемые инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
Планируемые к реализации инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 5 лет)
Продолжение таблицы
Дата завершения проекта
Место реализации проекта
Показатели эффективности проекта
Срок окупаемости проекта
Результаты
Стоимость проекта (тыс. тенге)
Источник финансирования
Примечание
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Национальный фонд
Заемные средства
Собственные средства
Другие (показать источник финансирования)
Реализованные инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 10 лет)
Реализуемые инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
Планируемые к реализации инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 5 лет)
Примечание:
В столбце "Наименование проекта" указывается наименование проекта.
В столбце "Наименование мероприятий/компонентов" указывается наименование
мероприятий проекта.
Количество и название глав должно соответствовать количеству и названию
мероприятий, указанных в финансово-экономическом обоснований (в случае если
источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства
Национального фонда Республики Казахстан) либо в плане развития юридического лица (в
случае если источником финансирования являются заемные либо собственные средства), и
предусматривающих приобретение активов проекта.
В столбце "Заказчик проекта" указывается наименование ответственного
государственного органа – администратора бюджетных программ (в случае если источником
финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального
фонда Республики Казахстан) либо юридического лица (в случае если источником
финансирования являются заемные либо собственные средства).
В столбце "Название участников (получатель инвестиций)" указывается
наименование субъекта квазигосударственного сектора, а также конечные получатели
инвестиций, которым выделены/выделяются/будут выделяться средства.
В столбце "Стратегические и (или) программные документы Республики Казахстан"
указываются наименование установленных стратегических и (или) программных документов
Республики Казахстан, в рамках которых предусмотрена реализация проекта (в случае если
источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства
Национального фонда Республики Казахстан).
В столбце "Сектор экономики" указывается наименование отрасли экономики, на
которую оказывает эффект реализация проекта.
В столбце "Начало реализации проекта" указывается дата начала реализации проекта.
В столбце "Стадия реализации проекта" указывается текущая ситуация по проекту на
момент представления информации.
В столбце "Дата завершения проекта" указывается дата завершения проекта по
завершенным проектам или планируемая дата завершения по реализуемым и планируемым к
реализации проектам.
В столбце "Место реализации проекта" указывается населенный пункт и адрес где
реализован/реализуется/планируется к реализации проект.
В столбце "Показатели эффективности проекта" указываются соотношение затрат на
реализацию проекта и его результатов.
В столбце "Срок окупаемости проекта" указывается период времени, необходимый
для того, чтобы доходы, генерируемые инвестициями, покрыли затраты на инвестиции (за
исключением проектов, не предполагающих получение прямых денежных притоков от
реализации товаров, работ или услуг).
В столбце "Результаты" указываются целевые индикаторы, прямых и конечных
результатов, характеризующие деятельность государственного органа по реализации
стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетных программ (в
случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет,
средства Национального фонда Республики Казахстан).
В столбце "Стоимость проекта (тыс. тенге)" указывается общая стоимость проекта с
учетом всех источников финансирования.
В столбце "Источник финансирования (тыс. тенге)" отражаются средства в
соответствующем столбце источника финансирования, в рамках которого
выделены/выделяются/будут выделяться средства.
В столбце "Примечание" указываются в случае не достижения показателей
эффективности и результатов проекта, а также срыва сроков реализации проекта, их
причины и принимаемые меры (в случае если источником финансирования являются
республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61

18-1-қосымша
Ныса
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы
Жобаның атауы
Іс-шаралардың /
компоненттердің атаулары
Жобаға тапсырыс беруші
Қатысушылардың (инвестицияны алушы) атаулары
Қазақстан Республикасының стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттары
Экономика секторы
Жобаны іске асыруды бастау
Жобаны іске асыру кезеңі
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылған инвестициялық жобалары (10 жыл ішінде)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылатын инвестициялық жобалары
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалары (5 жыл ішінде)
Таблицаның жалғасы
Жобаның аяқталу мерзімі
Жобаның іске асырылу орны
Жобаның тиімділік көрсеткіштері
Жобаның өтелімділік мерзімі
Нәтижелер
Жобаның құны (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
Ескертпе
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Ұлттық қор
Қарыз қаражаты
Өзіндік қаражат
Басқалары (қаржыландыру көзін көрсету)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылған инвестициялық жобалары (10 жыл ішінде)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылатын инвестициялық жобалары
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалары (5 жыл ішінде)
Ескертпе:
"Жобаның атауы" бағанасында жобаның атауы көрсетіледі.
"Іс-шаралардың/құрамдауыштардың атаулары" бағанасында жобаның іс-шаралар атаулары көрсетіледі. Тараулардың саны мен атаулары қаржы-экономикалық негіздемеде (республикалық немесе жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражаты қаржыландыру көздері болған жағдайда) немесе заңды тұлғалардың даму жоспарында (қарыз немесе меншікті қаражат қаржыландыру көзі болған жағдайда) көрсетілген және жобаның активтерін сатып алуды көздейтін іс-шаралардың саны мен атауына сәйкес болуы қажет.
"Жобаға тапсырыс беруші" бағанасында жауапты мемлекеттік орган – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің (республикалық немесе жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражаты қаржыландыру көздері болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның (қарыз немесе меншікті қаражат қаржыландыру көзі болған жағдайда) атауы көрсетіледі.
"Қатысушылардың (инвестицияны алушы) атаулары" бағанасында қаражат бөлінген/бөлініп отырған/бөлінетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, сондай-ақ инвестицияларды соңғы алушылардың атаулары көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасының стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттары" бағанасында жобаның іске асырылуы көзделген Қазақстан Республикасының белгіленген стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттар көрсетіледі (республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражаты қаржыландыру көздері болған жағдайда).
"Экономика секторы" бағанасында жобаның іске асырылуы әсерін тигізетін экономика саласының атауы көрсетіледі.
"Жобаны іске асыруды бастау" бағанасында жобаны іске асырудың басталу мерзімі көрсетіледі.
"Жобаны іске асыру кезеңі" бағанасында ақпаратты ұсынған кезде жоба бойынша ағымдағы жағдай көрсетіледі.
"Жобаның аяқталу мерзімі" бағанасында аяқталған жобалар бойынша жобаның аяқталу мерзімі немесе іске асырылып жатқан және іске асыруы жоспарланған жобалар бойынша жоспарланған аяқталу мерзімі көрсетіледі.
"Жобаның іске асырылу орны" бағанасында жоба іске асырылған/іске асырылып жатқан іске асырылуы жоспарланған жердің мекен-жайы мен елді мекені көрсетіледі.
"Жобаның тиімділік көрсеткіштері" бағанасында жобаны іске асыруға шығындардың және нәтижелердің ара қатысы көрсетіледі.
"Жобаның өтелімділік мерзімі" бағанасында инвестициялар түрлендіретін кірістер инвестицияларға шығындарды жабу үшін қажет уақыт кезеңі көрсетіледі (тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түскен тікелей ақша қаражатының ағындарын алуға әкеп соқпайтын жобаларды қоспағанда).
"Нәтижелер" бағанасында мемлекеттік органның стратегиялық жоспарды, аумақтарды дамыту және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жиынтығы көрсетіледі (республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражаты қаржыландыру көздері болған жағдайда).
"Жобаның құны (мың теңге)" бағанасында барлық қаржыландыру көздерін есепке алып жобаның жалпы құны көрсетіледі.
"Қаржыландыру көзі (мың теңге)" бағанасында қаражат бөлінген/бөлініп отырған/бөлінетін шеңберде тиісті қаржыландыру көзі бағанасындағы қаражат көрсетіледі.
"Ескертпе" бағанасында жобаның тиімділігі мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілмеген, сондай-ақ жобаны іске асыру мерзімі бұзылған жағдайда олардың себептері мен қабылданатын шаралар көрсетіледі (республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражаты қаржыландыру көздері болған жағдайда).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына

Приложение 18-7
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценкиреализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
"Процессы контроля изменений"
Объект изменений (область)
Процедура определения изменений
Расписание
Бюджет
Содержание
Документация проекта
Другое
Приложение 11 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 18-8
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Форма
"Определение влияния рисков на достижение целей"
Влияние
Цели по:
Очень низкое (0,05)
Низкое (0,1)
Умеренное (0,2)
Высокое (0,4)
Весовой коэффициент
стоимости
срокам
содержанию
качеству
Приложение 12 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 18-9
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
"Риски проекта, их воздействие на проект и реагирование на риски"
Код риска
Описание риска
Вероятность
Воздействие на
Величина
Стратегия реагирования на риск
Содержание
Качество
Расписание
стоимость
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Продолжение таблицы
Действия в рамках стратегии реагирования
Владелец риска
Приложение 13 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 18-10
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
"Данные о риске"
Описание риска
Статус риска
Причина (источник) риска
Вероятность
Воздействие на
Общее значение
Реагирование
Содержание
Качество
Расписание
стоимость
Стратегия
Действия
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Пересмотренная Вероятность
Скорректированное Воздействие на
Скорректированное значение
Владелец риска
Действия
Содержание
Качество
Расписание
стоимость
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Вторичные риски
Остаточный риск
План на непредвиденные обстоятельства
Резервы на непредвиденные обстоятельства
Резерв времени
-
Запасные планы
Примечания
Приложение 14 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61

18-7-қосымша
Нысан
"Өзгерістерді бақылау процестері"
Өзгерістер объектісі (саласы)
Өзгерістерді айқындау рәсімі
Кестесі
Бюджеті
Мазмұны
Жобаның құжаттамасы
Басқа
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
11-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-8-қосымша
Нысан
"Тәуекелдердің мақсаттарға қол жеткізуге ықпалын айқындау"
Ықпалы
Мыналар бойынша мақсаттар:
Өте төмен
(0,05)
Төмен (0,1)
Бірқалыпты (0,2)
Жоғары (0,4)
Салмақтық коэффициенті
құны
мерзімдері
мазмұны
сапасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
12-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-9-қосымша
Нысан
"Жобаның тәуекелдері, олардың жобаға ықпалы және тәуекелдерге ден қою"
Тәуекелдің коды
Тәуекелдің сипаттамасы
Ықтималдық
Ықпалы
Шамасы
Тәуекелге әсер ету стратегиясы
Ден қою стратегиясы шеңберіндегі әрекеті
Тәуекелдің иесі
Мазмұнына
Сапасына
Кестесіне
Құнына
Ықпал ету деңгейі
Салмақтық коэффициент
Ықпал ету деңгейі
Салмақтық коэффициент
Ықпал ету деңгейі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету деңгейі
Салмақтық коэффициенті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
13-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-10-қосымша
Нысан
"Тәуекел туралы деректер"
Тәуекелдің сипаттамасы
Тәуекелдің мәртебесі
Тәуекелдің себебі (көзі)
Ықтималдық
Ықпал етуі
Жалпы мәні
Ден қою
Мазмұнға
Сапаға
Кестеге
Құнға
Стратегия
Әрекеттер
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Қайта қаралған ықтималдық
Түзетілген ықпал ету
Түзетілген мәні
Тәуекелдің иесі
Әрекеттер
Мазмұнға
Сапаға
Кестеге
Құнға
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Қайталама
тәуекелдер
Қалдық тәуекел
Болжанбаған мән-жайларға арналған жоспар
Болжанбаған мән-жайларға арналған резервтер
Уақыт резерві
-
Қосымша жоспарлар
Ескертпелер
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
14-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына

Приложение 18-11
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
"Непосредственные работы по проекту"
Запланированная работа на отчетный период
Код работы
Отметка о выполнении, дата
Основная причина отклонений/невыполнения
Влияние на контрольные события или дату завершения проекта
Приложение 15 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Приложение 25
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
"Экономическое заключение бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц"
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование бюджетных инвестиций
Наименование администратора бюджетной программы
Бюджетная программа (подпрограмма)
номер
название
Наименование юридического лица
Участников
Получателя Инвестиций
Перечень мероприятий
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
Период реализации (месяц, год)
Размер бюджетных инвестиций, тыс. тенге
Соответствие государственным, правительственным программам и программам развития территорий (указать реквизиты документа)
Наличие заключения экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы
2.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
3.
Раздел "Стоимость мероприятий"
Стоимость мероприятий
Всего
в том числе
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
4.
Прочее
….
….
Выводы
(Положительное экономическое заключение представляется на Инвестиции,
структура и содержание которых соответствуют настоящим Правилам, экономически
целесообразны, соответствуют положениям документов Системы государственного
планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана,
поручениям Президента Республики Казахстан, а также критериям обоснованности и
результативности.
Отрицательное экономическое заключение представляется на Инвестиции, структура
и содержание которых не соответствуют настоящим Правилам, и (или) экономически
нецелесообразны, и (или) не соответствует положениям документов Системы
государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан
народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан, и (или) одному или двум
критериям (обоснованность и результативность).
Приложение 16 к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 61
Перечень утративших силу некоторых приказов

18-11-қосымша
Нысан
"Жоба бойынша тікелей жұмыстар"
Есептік кезеңге жоспарланған жұмыс
Жұмыстың коды
Орындалуы туралы белгісі, күні
Ауытқудың негізгі себебі /орындалмауы
Бақылау оқиғаларына немесе жобаны аяқтау күніне ықпалы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
15-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асырылуы жоспарланатын бюджеттiк инвестициялардың экономикалық қорытындысы"
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Бюджеттік инвестициялардың атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
нөмірі
атауы
Заңды тұлғаның атауы
Қатысушылар
Инвестицияларды алушы
Іс-шараның тізімі
1-іс-шара
2-іс-шара
n-іс-шара
Іске асырылу кезеңі (айы, жылы)
Бюджеттік инвестициялардың көлемі, мың.теңге
Мемлекеттік үкіметтік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес келуі (құжат деректемелерін көрсету)
Экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптама қорытындысының бар болуы
2.
"Нәтижелер" бөлімі
Тікелей нәтиже
Түпкілікті нәтиже
3.
"Іс-шаралар құны" бөлімі
Іс-шаралар құны
Барлығы
оның ішінде
1-іс-шара
2-іс-шара
n-іс-шара
4.
Өзгелері
….
….
Тұжырымдар:
(Құрылымы мен мазмұны осы Қағидаларға сәйкес келетін, экономикалық тұрғыдан орынды, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарындағы ережелерге, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына, сондай-ақ негiзділiк пен нәтижелiлiк өлшемшарттарына сәйкес келетiн Инвестицияларға оң экономикалық қорытынды ұсынылады.
Құрылымы мен мазмұны осы Қағидаларға сәйкес келмейтін және (немесе) экономикалық тұрғыдан орынсыз және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарындағы ережелерге, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына және (немесе) бір немесе екі өлшемшартқа (негiзділiк пен нәтижелiлiк) сәйкес келмейтiн Инвестицияларға теріс экономикалық қорытынды ұсынылады).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 61 бұйрығына
16-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. Приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 151 "Об утверждении Правил определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5727, опубликованный в 2009 году в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан).
2. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 623 "О внесении изменения в приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 151 "Об утверждении Правил определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12124, опубликованный 8 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2017 года № 300 "О внесении изменений в приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 151 "Об утверждении Правил определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15504, опубликованный 24 августа 2017 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).

1. "Бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2009 жылғы 16 шілдедегі № 151 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5727 болып тіркелген, 2009 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған);
2. "Бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2009 жылғы 16 шілдедегі № 151 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 623 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12124 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3. "Бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және Бюджеттік жоспарлау министрінің 2009 жылғы 16 шілдедегі № 151 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 12 тамыздағы № 300 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15504 болып тіркелген, 2017 жылғы 24 тамызда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған).