Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2018 года № 16621. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 19.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 18.03.2019 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020".
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 81
Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
Глава 1. Общие положения

"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 27 ақпандағы № 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 наурызда № 16621 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 19 бұйрығымен,
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.03.2019 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесінің қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы Р. Дәленов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
27 ақпандағы 2018 жылғы
№ 81 бұйрығымен бекітілді
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Правила мониторинга) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" и определяют порядок проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 (далее – Программа).
2. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Финансовое агентство) осуществляет мониторинг реализации Программы в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам /договорам финансового лизинга, гарантирования по кредитам и предоставления государственных грантов по Программе в рамках:
1) Правил субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила субсидирования);
2) Правил гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила гарантирования);
3) Правил предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2016 года № 234 (далее – Правила предоставления государственных грантов).
3. В настоящих Правилах мониторинга используются следующие термины и определения:
1) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (города республиканского значения, столицы) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на уровне области (города республиканского значения, столицы);
2) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе;
3) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;

1. Осы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Мониторингілеу қағидалары) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) мына қағидалар:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) шеңберінде Бағдарлама бойынша кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, кредиттер бойынша кепілдік беру және мемлекеттік гранттар беру бөлігінде Бағдарламаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады.
3. Осы Мониторингілеу қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) банк – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында банктік қарыз шартының негізінде кәсіпкерге банк беретін ақша сомасы.

4) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком/банком развития и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется банковский кредит;
5) грант – государственные средства, выделяемые грантополучателю на безвозмездной и безвозвратной основе в соответствии с договором о предоставлении грантов для реализации бизнес-идей согласно условиям Программы;
6) грантополучатель – субъект малого предпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель, а также женщины, инвалиды и лица старше 50 лет, которому согласно решению регионального координационного совета предоставляется грант для реализации бизнес-идеи;
7) договор о предоставлении гранта – трехстороннее письменное соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое между региональным координатором Программы, Финансовым агентством и грантополучателем, по условиям которого грантополучателю предоставляется целевой грант;
8) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан. В рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/лизинговых сделок;
9) мониторинг проекта – мониторинг деятельности предпринимателя/грантополучателя, проводимый Финансовым агентством совместно с представителями банка/банка развития/лизинговой компании/грантополучателя путем проверки фактической реализации Проекта в соответствии с условиями Программы, в том числе путем выезда на место реализации проекта.
10) гарантия – обязательство Финансового агентства перед банком за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по договору банковского займа, вытекающего из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
11) гарантирование – форма государственной поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя на условиях, определяемых Программой, Правилами гарантирования и договором гарантии;
12) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между Финансовым агентством, банком и предпринимателем о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;

4) банктік қарыз шарты – банк/даму банкі мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша кәсіпкерге кредит беріледі;
5) грант – Бағдарламаның талаптарына сәйкес бизнес-идеяны іске асыру үшін гранттар беру туралы шартқа сәйкес грант алушыға өтеусіз және қайтарымсыз негізде бөлінетін мемлекеттік қаражат;
6) грант алушы – өңірлік үйлестіру кеңесінің шешіміне сәйкес бойынша бизнес-иддеяны іске асыру үшін грант берілетін 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер, сондай-ақ әйелдер, мүгедектер және 50 жастан асқан адамдар.
7) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі укілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, Қаржы агенттігі мен грант алушы арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның талаптары бойынша грант алушыға мақсатты грант беріледі;
8) жоба - бизнестің түрлі бағыттарында кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы. Бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредиттер/лизингтік мәмілелер алуға болады;
9) жобаның мониторингі – Бағдарлама шарттарына сәйкес Жобаның іс жүзінде іске асырылуын тексеру, оның ішінде жобаның іске асырылу орнына бару арқылы Қаржы агенттігінің банк/даму банкі/лизингтік компания/грант алушы өкілдерімен бірлесіп өткізілетін кәсіпкердің/грант алушының қызметін мониторингілеу.
10) кепілдік – Қаржы агенттігінің кәсіпкердің кепілдік шартынан туындайтын банктік қарыз шарты бойынша негізгі борыштың бір бөлігін кепілдік сомасы шегінде төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындау үшін банк алдында жауап беру міндеттемесі;
11) кепілдік беру – Бағдарламада, Кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында айқындалған шарттармен кәсіпкердің кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
12) кепілдік шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Қаржы агенттігі, банк және кәсіпкер арасында жасалатын кепілдік беру туралы үш жақты жазбаша келісім;

13) предприниматель – субъект частного предпринимательства, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
14) целевое использование кредита/гранта – использование предпринимателем/грантополучателем кредита/гранта, полученного по договору банковского займа/договору о предоставлении гранта, на цели, установленные договором банковского займа/договором о предоставлении гранта и решением Финансового агентства/регионального координационного совета, соответствующие условиям Программы. Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности должны однозначно подтверждать оплату, получение и использование предпринимателем/грантополучателем в полном объеме актива/работ/услуг и/или достижение других целей, в соответствии с условиями Программы.
15) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем по условиям которого лизинговая компания, участвующая в Программе (далее – лизинговая компания)/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;
16) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
17) мониторинговый отчет – отчет о мониторинге, составленный Финансовым агентством, подписанный банком/банком развития/лизинговой компанией/предпринимателем/грантодателем/грантополучателем по форме, установленной Финансовым агентством;
18) региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
19) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые Финансовым агентством банку/банку развития/лизинговой компании в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
20) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/банку развития/лизинговой компании в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
21) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между Финансовым агентством, банком/банком развития/лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого Финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу предпринимателя, выданного банком/банком развития/лизинговой компанией по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству.

13) кәсіпкер – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде, ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер;
14) кредиттің/гранттың мақсатты пайдаланылуы – кәсіпкердің/грант алушының банктік қарыз шартында/грант беру туралы шартта белгіленген мақсаттарға банктік қарыз шарты/грант беру туралы шарт бойынша және Бағдарламаның шарттарына сәйкес келетін Қаржы агенттігінің/өңірлік үйлестіруші кеңес шешімімен алынған кредитті/грантты пайдалануы. Мақсатты пайдалану жиынтығында кәсіпкердің/грант алушының активке/жұмыстарға/қызметтерге ақы төлегендігін, алғандығын және толық көлемде пайдаланғандығын және/немесе Бағдарламаның шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгендігін біркелкі растайтын тиісті құжаттармен расталады.
15) қаржылық лизинг шарты – шарттары бойынша Бағдарламаға қатысушы лизингтік компания (бұдан әрі – лизингтік компания)/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг беретін лизингтік компания/банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім;
16) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтары мен міндеттерін белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдар жиынтығы;
17) мониторингтік есеп – Қаржы агенттігі белгілеген нысан бойынша Қаржы агенттігі дайындаған банк/даму банкі/лизингтік компания/кәсіпкер/грант беруші/грант алушы қол қойған мониторинг туралы есеп;
18) Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, жалпы санының бизнес-қоғамдастық өкілдерінің кемінде 50 %-ы қатысатын консультативтік-кеңесші орган;
19) субсидиялар – Қаржы агенттігінің субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде өтеусіз және қайтарымсыз негізде банкке/даму банкіне /лизингтік компанияға төлейтін мерзімді төлемдері;
20) субсидиялау – кәсіпкердің банкке/даму банкіне /лизингтік компанияға кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде төлейтін шығыстарын болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
21) субсидиялау шарты – шарттары бойынша Қаржы агенттігі кәсіпкердің банк/даму банкі /лизингтік компания берген кредиті/лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайтын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Қаржы агенттігі, банк/даму банкі /лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім.

Глава 2. Порядок оказания услуг мониторинга Финансовым агентством
4. Мониторинг проекта осуществляется согласно плану мониторинга на соответствующий финансовый год, а также по запросу РКС, местного координатора Программы, суда, правоохранительных и иных государственных органов и уполномоченных организаций, в случае наличия просроченной задолженности по основному долгу предпринимателей, получивших гарантию в рамках Программы, и иных случаях согласно внутренним нормативным документам Финансового агентства.
5. Для оказания услуг мониторинга уполномоченный орган по предпринимательству (далее – уполномоченный орган) на ежегодной основе заключает с Финансовым агентством договор о государственных закупках услуг.
6. Услуги Финансового агентства в рамках договора о государственных закупках услуг оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Финансовое агентство осуществляет подготовку и утверждение плана мониторинга на следующий календарный год по проектам не позднее, чем за 20 рабочих дней до начала нового периода мониторинга в следующем календарном году.
Порядок и сроки проведения мониторинга проектов корректируются в зависимости от количества проектов, подлежащих мониторингу, требований заказчиков в рамках агентских соглашений и иных договоров, по которым Финансовое агентство осуществляет функции мониторинга.
8. Мониторинг проекта не проводится по проектам предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо субсидирование/гарантирование по ним прекращено на основании решения РКС/Финансового агентства, а также по проектам грантового финансирования, по которым на дату проведения мониторинга осуществлен возврат средств согласно решению РКС.
9. Мониторинг проекта проводится без выезда на место реализации проекта по кредитам предпринимателей, направленных на цели пополнения оборотных средств.
10. Мониторинг проекта осуществляется на основании данных, предоставляемых банком/банком развития/лизинговой компанией и предпринимателем/грантополучателем. Финансовое агентство не несет ответственности за недостоверные сведения, представляемые данными источниками.
Глава 3. Функции Финансового агентства при проведении мониторинга
11. При проведении мониторинга субсидируемых проектов Финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования нового кредита предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком/банком развития;

2-тарау. Қаржы агенттігінің мониторинг қызметін көрсету тәртібі
4. Жобаның мониторингі тиісті қаржы жылына арналған мониторинг жоспарына сәйкес жүзеге асырылады, сондай-ақ өңірлік үйлестіруші кеңестің, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінің, соттың, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың және уәкілетті ұйымдардың сұратуы бойынша, Бағдарлама шеңберінде кепілдік алған кәсіпкерлердің негізгі борышы бойынша мерзімінен кешіктірілген берешегі болған және өзге де жағдайларда Қаржы агенттігінің ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті (бұдан әрі – уәкілетті орган) орган мониторинг қызметін көрсету үшін жыл сайын Қаржы агенттігімен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сатып алулар туралы шарт жасасады.
6. Уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік қызметтерді сатып алу туралы шарт шеңберіндегі Қаржы агенттігі көрсеткен қызметтердің ақысын төлейді.
7. Қаржы агенттігі жобалар бойынша келесі күнтізбелік жылға мониторинг жоспарын келесі күнтізбелік жылдағы жаңа мониторинг кезеңінің басталуына 20 жұмыс күнінен кешіктірмей әзірлеуін және бекітуін жүзеге асырады.
Мониторинг жүргізу тәртібі және мерзімдері мониторингілеуге жататын жобалардың санына, агентік келісімдердің шеңберінде тапсырыс берушінің талабына және Қаржы агенттігі өзге де мониторинг жүргізетін келісімдердің шеңберінде түзетіледі.
8. ӨҮК/Қаржы агенттігі шешімінің негізінде сусбидиялау/кепілдендіру тоқтатылған немесе мониторинг жүргізу мерзімінде кредиттері өтелген, сондай-ақ ӨҮК шешіміне сәйкес мониторинг жүргізу мерзімінде қаражаты қайтарылған гранттық қаржыландыру жобалары бойынша жоба мониторингі жүргізілмейді.
9. Жобаны мониторингілеу айналым қаражатын толықтыру мақсатына бағытталған кәсіпкерлердің кредиттері жөніндегі жобаның іске асырылу жеріне шығусыз жүргізіледі.
10. Жобаны мониторингілеу банк/даму банкі/лизингтік компания және кәсіпкер/грант алушы ұсынатын деректердің негізінде жүзеге асырылады. Қаржы агенттігі осы дереккөздер ұсынатын анық емес ақпаратқа жауапты болмайды.
3-тарау. Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу кезіндегі функциялары
11. Қаржы агенттігі субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу барысында мыналарды жүзеге асырады:
1) банк/даму банкі ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шартын жасасқан кәсіпкердің жаңа кредитті мақсатты пайдалануын мониторингілеу;

2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/банком развития/лизинговой компанией;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС/финансового агентства;
5) мониторинг исполнения предпринимателями в рамках первого направления Программы и субъектами малого предпринимательства в рамках второго направления Программы обязательств по достижению роста дохода, увеличения среднегодовой численности рабочих мест и роста объема уплачиваемых налогов в бюджет на 10%;
12. При проведении мониторинга гарантируемых проектов Финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования кредита предпринимателя, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, представляемых банком и/или предпринимателем;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком, или иных достоверных источников;
3) мониторинг соответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы;
4) мониторинг исполнения предпринимателями в рамках первого направления Программы и субъектами малого предпринимательства в рамках второго направления Программы обязательств по достижению роста дохода, увеличения среднегодовой численности рабочих мест и роста объема уплачиваемых налогов в бюджет на 10%.
13. При проведении мониторинга проектов грантового финансирования Финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в течение 1 (одного) года со дня получения гранта;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.
14. Для осуществления функций мониторинга проекта Финансовое агентство запрашивает у предпринимателя/грантополучателя и банка/банка развития/лизинговой компании необходимые документы, подтверждающие целевое использование кредита/гранта и соответствие проекта условиям Программы, а также информацию, относящуюся к предмету мониторинга проекта, в том числе составляющую налоговую тайну с его согласия, согласно приложениям 1-перечень документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов, 2-перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов и 3-перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования к настоящим Правилам мониторинга.
В случаях когда требуется дополнительное подтверждение проекта предпринимателя/грантополучателя условиям Программы и целевого использования средств Финансовое агентство может запросить дополнительные документы для мониторинга проекта.

2) банк/даму банкі/лизингтік компания ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеу;
3) жобаның іске асырылуын (оның ішінде, қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанының пайдаланылуына) мониторингілеу;
4) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарлама шарттарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкестігін мониторингілеу;
5) Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің және Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінің табыстың өсуіне, жұмыс орындарының жылдық орташа санын ұлғайтуға және бюджетке төленетін салықтар көлемін 10%-ға өсуіне қол жеткізу бойынша міндеттемелердің орындалуын мониторингілеу;
12. Қаржы агенттігі кепілдендірілетін жобаларға жүргізілетін мониторинг барысында мыналарды жүзеге асырады:
1) банк және/немесе кәсіпкер ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде кепілдік беру шартын жасасқан кәсіпкердің кредитті мақсатты пайдаланылуын мониторингілеу;
2) банк және/немесе өзге де сенімді дереккөздер ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеу;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарлама шарттарына сәйкестігін мониторингілеу;
4) Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің және Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінің табыстың өсуіне, жұмыс орындарының жылдық орташа санын ұлғайтуға және бюджетке төленетін салықтар көлемін 10%-ға өсуіне қол жеткізу бойынша міндеттемелердің орындалуын мониторингілеу;
13. Қаржы агенттігі гранттық қаржыландыру жобаларын мониторингілеу барысында мыналарды жүзеге асырады:
1) гранттың мақсатты пайдаланылуын мониторингілеу;
2) кәсіпкерлердің бизнес-жобаларын орындауы бойынша қызметтерін грант алған күннен бастап 1 (бір) жыл ішінде мониторингілеу;
3) грант алушының жаңа жұмыс орындарын құру шарттарын орындауына мониторинг жасау;
4) кәсіпкерлердің грант беру туралы шарттың талаптарын орындауын мониторингілеу.
14. Қаржы агенттігі мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін кредиттің/гранттың мақсатты пайдаланылуын және жобаның Бағдарлама шарттарына сәйкестігін растайтын қажетті құжаттарды, сондай-ақ мониторинг нысанына жататын ақпаратты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын ақпаратты осы Қағидалардың 1- субсидияланған жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі, 2-кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізуге қажетті құжаттар тізбесі және 3-гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізуге қажетті құжаттардың тізбесі қосымшаларына сәйкес кәсіпкерден/грант алушыдан және банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан сұратады. Бұл ретте кәсіпкер Қаржы агенттігіне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне Бағдарламаның 408-тармағында көрсетілген мәліметтерді Қаржы агенттігіне ұсынуға келісім беру туралы өтінішін ұсынады.
Кәсіпкердің/грант алушының жобасының Бағдарлама шарттарына сәйкестігін және қаражатты мақсатты пайдалануын қосымша растау талап етілген жағдайларда, Қаржы агенттігі жобаны мониторингілеу үшін қосымша құжаттарды сұратуға құқылы.

Глава 4. Механизм и сроки проведения мониторинга
Параграф 1. Мониторинг субсидируемых проектов
15. Финансовое агентство по кредиту ежемесячно/лизингу ежеквартально до двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, направляет региональному координатору Программы/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам мониторинга.
16. В случае прекращения субсидирования, частичного или полного досрочного погашения основного долга по кредиту предпринимателя, банк/банк развития/лизинговая компания в течение семи рабочих дней с момента наступления событий указанных в настоящем пункте представляет акт сверки взаиморасчетов Финансовому агентству.
17. При этом банк/банк развития/лизинговая компания в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а Финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
18. После подписания акта сверки взаиморасчетов Финансовое агентство и банк/банк развития/лизинговая компания производят действия по его исполнению.
19. В рамках мониторинга проекта Финансовое агентство в срок не позднее, чем за двадцать рабочих дней до даты начала мониторинга направляет банку/банку развития/лизинговой компании уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы со списком проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам мониторинга.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула подписанных договоров субсидирования за соответствующее полугодие, за исключением проектов предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо субсидирование по ним прекращено на основании решения РКС.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга проекта, отражается в уведомлении Финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
20. Банк/банк развития/лизинговая компания не позднее, чем за десять рабочих дней до даты начала мониторинга письменно уведомляет предпринимателей, указанных в уведомлении Финансового агентства, о проведении мониторинга.
21. Банк/банк развития/лизинговая компания представляют Финансовому агентству документы, необходимые для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга проекта.
22. Финансовое агентство в течение срока проведения мониторинга, указанного в уведомлении Финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 9 и 11 настоящих Правил мониторинга.

4-тарау. Мониторинг жүргізу мерзімдері мен тетігі 1-параграф. Субсидияланатын жобалардың мониторингі
15. Қаржы агенттігі ай сайын кредит/тоқсан сайын лизинг есепті айдан кейін келетін айдың жиырма бесінші күніне дейін осы Мониторинг қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есепті Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға жібереді.
16. Субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкердің кредиті бойынша негізгі борышты ішінара немесе мерзімінен бұрын толық өтеген, кәсіпкердің міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімі жүргізілетін жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания осы тармақтағы жағдайлар орын алған сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде Қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуларды салыстыруын тексеру актісін ұсынады.
17. Бұл ретте банк/даму банкі/лизингтік компания салыстырып тексеру актісінде субсидиялардың нақты есептен шығарылған сомалары мен күндерін, ал Қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған күндері мен сомаларын көрсетеді.
18. Өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін Қаржы агенттігі мен банк/даму банкі/лизингтік компания оны орындау бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асырады.
19. Жобаны мониторингілеу шеңберінде Қаржы агенттігі мониторингтің басталу күніне дейін кемінде жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей банк/даму банкі/лизингтік компанияға мониторингілеуге жататын жобалар тізімін, мониторинг жүргізу мерзімін және осы Мониторинг қағидаларының 1-қосымшасына сәйкес субсидияланған жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін қоса, Бағдарлама шеңберінде мониторинг жүргізілетіндігі туралы хабарлама жібереді.
Мониторингілеуге жататын жобалар тізімі ӨҮК шешімі негізінде мониторинг жүргізу күніне кредиттері өтелген не оларды субсидиялау тоқтатылған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, тиісті жартыжылдықтағы жалпы қол қойылған субсидиялау келісімшарттарының пулынан қалыптастырылады.
Жобаның мониторингін жүргізу үшін қажет құжаттарды ұсыну мерзімі басталу күні ескеріле отырып Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетіледі.
20. Банк/даму банкі/лизингтік компания мониторинг басталған күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлерді жазбаша түрде хабардар етеді.
21. Банк/даму банкі/лизингтік компания жоба мониторингі басталған күнге дейінгі кезеңде осы Мониторинг қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес Қаржы агенттігіне субсидияланған жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынады.
22. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімі ішінде Қаржы агенттігі жоба мониторингін, оның ішінде осы Мониторинг қағидаларының 9 және 11-тармақтарын ескере отырып жобаның іске асырылатын жеріне шығумен жүзеге асырады және мониторинг туралы есепті құрастырады.

23. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования по проектам предпринимателя, в том числе по результатам проведенного мониторинга, осуществляется согласно разделу 8 Правил субсидирования.
Параграф 2. Мониторинг гарантируемых проектов
24. Банк/банк развития/лизинговая компания осуществляет мониторинг проекта предпринимателя, который включает ежемесячный текущий мониторинг хода реализации проекта (-ов) предпринимателя. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта (-ов) субъектов частного предпринимательства в рамках первого/второго направления Программы согласно приложению 5 к настоящим Правилам мониторинга представляется банком/банком развития Финансовому агентству не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Финансовым агентством.
25. Отчет о расширенном мониторинге хода реализации проекта (-ов) предпринимателя представляется банком/банком развития Финансовому агентству не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Финансовым агентством.
26. Финансовое агентство ежемесячно до двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет уполномоченному органу отчет о гарантировании согласно приложению 6 к настоящим Правилам мониторинга.
27. В рамках мониторинга проекта Финансовое агентство в срок не позднее, чем за двадцать рабочих дней до даты начала мониторинга направляет банку/банку развития/лизинговой компании уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы со списком проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 2 к настоящим Правилам мониторинга.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула подписанных договоров гарантирования за соответствующее полугодие, за исключением проектов предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо гарантирование по ним прекращено на основании решения Финансового агентства/РКС.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга, отражается в уведомлении Финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
28. Банк/банк развития/лизинговая компания не позднее, чем за десять рабочих дней до даты начала мониторинга письменно уведомляет предпринимателей, указанных в уведомлении Финансового агентства, о проведении мониторинга.

23. Кәсіпкердің жобалары бойынша субсидиялауды, оның ішінде жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта жалғастыру тәртібі Субсидиялау қағидаларының 8-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Кепілдендірілетін жобаларды мониторингілеу
24. Банк/даму банкі/лизингтік компания кәсіпкердің жобасына мониторинг жүргізеді, ол кәсіпкер жобасының (жобаларының) іске асырылу барысына ай сайынғы ағымдағы мониторинг жүргізуді қамтиды. Осы Мониторинг қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес Бағдарламаның бірінші/екінші бағыты шеңберінде ЖКС жобаларының іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы есепті банк/даму банкі Қаржы агенттігіне есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей жазбаша түрде ұсынады және Қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық поштасына қосымша жібереді.
25. Кәсіпкердің жобасының (жобаларының) іске асырылу барысының мониторингі туралы есепті банк/даму банкі Қаржы агенттігіне есепті кезеңнен кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей жазбаша түрде ұсынады және Қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық поштасына қосымша жібереді.
26. Қаржы агенттігі ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күніне дейін уәкілетті органға осы Мониторинг қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес кепілдендіру туралы есепті ұсынады.
27. Жобаны мониторингілеу шеңберінде Қаржы агенттігі мониторингтің басталу күніне дейін кемінде жиырма жұмыс күні бұрын банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға Бағдарлама шеңберінде мониторинг жүргізу туралы хабарламаны мониторингілеуге жататын жобалар тізімін, мониторинг жүргізу мерзімін және осы Мониторинг қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін қоса жібереді.
Мониторингілеуге жататын жобалар тізімі Қаржы агенттігі/ӨҮК шешімі негізінде мониторинг жүргізу күніне кредиттері өтелген немесе олар бойынша кепілдендіру тоқтатылған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, тиісті жарты жылдыққа қол қойылған кепілдендіру шарттарының жалпы пулынан қалыптастырылады.
Мониторинг жүргізу үшін қажет құжаттарды ұсыну мерзімі Қаржы агенттігінің хабарламасында жобаның мониторингі басталу күні ескеріле отырып көрсетіледі.
28. Банк/даму банкі/лизингтік компания мониторинг басталған күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлерді жазбаша түрде хабардар етеді.

29. Банк/банк развития/лизинговая компания представляют Финансовому агентству перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 2 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга.
30. Финансовое агентство в течение срока проведения мониторинга, указанного в уведомлении Финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 9 и 12 настоящих Правил мониторинга.
31. Порядок аннулирования гарантии по проектам предпринимателей осуществляется согласно разделу 7 Правил гарантирования.
Параграф 3. Мониторинг проектов грантового финансирования
32. В рамках мониторинга проектов грантового финансирования Финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей грантов в сроки и по форме, утвержденные Финансовым агентством;
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных грантополучателем, и представляет региональному координатору Программы отчет о реализации грантополучателями бизнес-проектов.
33. По проектам грантового финансирования Финансовое агентство в срок не позднее десяти рабочих дней до даты проведения мониторинга направляет грантополучателю и грантодателю уведомление о проведении мониторинга проекта грантополучателя в рамках Программы с указанием сроков проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам мониторинга.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула заключенных договоров о предоставлении гранта за соответствующий период.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга, отражается в уведомлении Финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
34. Грантополучатель представляет Финансовому агентству перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга.
35. Финансовое агентство в течение срока проведения мониторинга, указанного в уведомлении Финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 9 и 13 настоящих Правил мониторинга.
36. В случае, если грантополучатель в течение срока проведения мониторинга не представил необходимый пакет документов для мониторинга, либо невозможно определить его местонахождение, Финансовое агентство составляет акт о невозможности проведения мониторинга в связи с не предоставлением/отказом в предоставлении Грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта согласно приложению 7 к настоящим Правилам мониторинга в срок до даты начала мониторинга, который направляется местному координатору Программы и в последующем направляется уполномоченному органу в рамках Договора о государственных закупках услуг.

29. Банк/даму банкі/лизингтік компания жоба мониторингі басталған күнге дейінгі кезеңде осы Мониторинг қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес Қаржы агенттігіне кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін ұсынады.
30. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімі ішінде Қаржы агенттігі мониторингті, оның ішінде осы мониторинг қағидаларының 9 және 12-тармақтарын ескере отырып жобаның жүзеге асырылу жеріне шығумен жүзеге асырады және мониторинг туралы есепті құрастырады.
31. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша кепілдікті жою тәртібі Кепілдік беру қағидаларының 7-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Гранттық қаржыландыру жобаларының мониторингі
32. Гранттық қаржыландыру жобаларының мониторингі шеңберінде Қаржы агенттігі:
1) Қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша және мерзімдерде грант алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) грант алушы алған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі грант алушылардың бизнес-жобаларды іске асыруы туралы есеп ұсынады.
33. Гранттық қаржыландыру жобалары бойынша Қаржы агенттігі мониторинг жүргізу күніне дейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде грант алушыны және грант берушіні Бағдарлама шеңберінде бақылаудың кезеңі және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі көрсетіле отырып хабарлама жібереді.
Мониторингілеуге жататын жобалардың тізімі тиісті кезеңдегі грант беру туралы жасалған шарттардың ортақ пулынан қалыптасады.
Мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсыну мерзімі жоба мониторингінің басталу күнін ескере отырып, Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетіледі.
34. Грант алушы мониторингтің басталу күніне дейінгі мерзімде осы Мониторинг қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесін Қаржы агенттігіне ұсынады.
35. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімі ішінде Қаржы агенттігі жобаның мониторингін, оның ішінде осы Мониторинг қағидаларының 9 және 13-тармағын ескере отырып жобаның іске асырылатын жеріне шығумен жүзеге асырады және мониторинг туралы есепті құрастырады.
36. Егер мониторинг жүргізу мерзімі ішінде грант алушы мониторингке арналған құжаттардың қажетті топтамасын ұсынбаса, не оның орналасқан жерін анықтау мүмкін болмаса, онда Қаржы агенттігі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және кейіннен Мемлекеттік қызметтерді сатып алу туралы шарт шеңберінде уәкілетті органға жіберілетін осы Мониторинг қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес жобаға мониторинг жүргізу үшін мәліметті Грант алушының ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт жасайды.

37. При выявлении Финансовым агентством нецелевого использования грантополучателем средств гранта, невыполнения бизнес-проекта и/или невыполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест, и/или условий договора о предоставлении гранта, Финансовое агентство письменно уведомляет регионального координатора Программы, местного координатора Программы и РКС о данных фактах.
38. На основании отчета о мониторинге проекта/акта о невозможности проведения мониторинга, представленной Финансовым агентством, РКС в течение десяти рабочих дней принимает решение о предоставлении дополнительного срока (однократно) для устранения замечаний либо о расторжении договора с грантополучателем, после чего в течение трех рабочих дней уведомляет о своем решении регионального координатора Программы, местного координатора Программы и Финансовое агентство.
39. В случае принятия РКС решения о расторжении договора, региональный координатор Программы проводит мероприятия по возврату средств гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
40. В случае выявления нецелевого использования части средств гранта допускается возврат грантополучателем по соответствующему решению РКС средств гранта только на сумму нецелевого использования средств гранта.
Глава 5. Оформление результатов мониторинга
41. По итогам мониторинга Финансовым агентством формируется отчет о мониторинге, который визируется банком/банком развития/лизинговой компанией/грантодателем, предпринимателем/грантополучателем и Финансовым агентством в срок не более пяти рабочих дней с даты его получения. По проекту, по которому выдано несколько кредитов (траншей)/грантов, составляется один отчет по мониторингу.
42. В случае отказа банка/банка развития/лизинговой компании/грантодателя/предпринимателя/грантополучателя от подписания отчета по мониторингу, в связи с несогласием с выводами Финансового агентства, а также в случае не представления сведений, необходимых для проведения мониторинга, Финансовое агентство составляет акт об отказе в подписании документа согласно приложению 8 к настоящим Правилам мониторинга.
43. Финансовое агентство представляет дополнительные сроки для устранения замечания по проектам предпринимателей, находящихся на стадии строительства, оформления правоустанавливающих документов, реализации проекта и при наличии следующих объективных причин:
1) на дату проведения мониторинга кредит не освоен или освоен частично (линия освоена не полностью, средства находятся на расчетном счете для последующей оплаты за товар/работу/услугу);

37. Қаржы агенттігі грант алушының грант қаражатын мақсатсыз пайдалануын, бизнес-жобаның орындалмауын және/немесе Кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарттарды орындамауын, және/немесе грант беру туралы шарттың талаптарын орындамауын анықтаған жағдайда, Қаржы агенттігі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және ӨҮК-ні осы фактілер туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
38. Қаржы агенттігі ұсынған жобаның мониторингі туралы есептің/жобаға мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт негізінде ӨҮК он жұмыс күні ішінде ескертулерді жою үшін қосымша мерзім (бір рет) беру туралы не грант алушымен шартты бұзу туралы шешім қабылдайды, одан кейін үш жұмыс күні ішінде өзінің шешімі туралы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Қаржы агенттігіне хабарлайды.
39. ӨҮК шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен мақсатты тағайындалуы бойынша пайдаланылмаған грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
40. Грант қаражатының бір бөлігін мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда, грант алушының грант қаражатын ӨҮК-тің тиісті шешімі бойынша грант қаражатын мақсатсыз пайдаланылған сомасын ғана қайтаруына жол беріледі.
5-тарау. Мониторингілеу нәтижелерін ресімдеу
41. Мониторинг қорытындысы бойынша Қаржы агенттігі мониторинг туралы есепті қалыптастырады, оған банк/даму банкі/лизингтік компания/грант беруші, кәсіпкер/грант алушы және Қаржы агенттігі оны алған күннен бастап бес жүмыс күнінен аспайтын мерзімде бұрыштама қояды. Бірнеше кредит (транш)/грант беруге негіз болған жоба бойынша, мониторинг туралы бір есеп жасалады.
42. Банк/даму банкі/лизингтік компания/кәсіпкер/грант алушы мониторингтік есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда (Қаржы агенттігінің тұжырымдарымен келіспеу), сондай-ақ мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, Қаржы агенттігі осы Мониторинг қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес құжатқа қол қоюдан бас тарту туралы акт жасайды.
43. Қаржы агенттігі кәсіпкерлердің салыну, құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу, жобаны іске асыру сатысындағы жобалары бойынша және мынадай объективті себептер болған жағдайда:
1) мониторинг жүргізу күніне кредит игерілмеген немесе ішінара игерілген (желі толығымен игерілмеген, қаражат тауар/жұмыс/көрсетілетін қызмет үшін кейіннен ақысын төлеу үшін есеп айырысу шотында);

2) не поставлены товары/работы/услуги, приобретенные в рамках кредита и не произведен монтаж оборудования (при необходимости);
3) не завершены строительные/реконструкционные/ ремонтные работы, проведенные в том числе на средства кредита;
4) не получен акт приемки/акт ввода в эксплуатацию объекта, построенного в том числе на средства кредита;
5) не представлены в полном объеме документы, подтверждающие соответствие заемщика/кредита/ проекта условиям Программы и целевое использование кредита (счет-фактуры, накладные и другие) (при наличии обоснований их непредставления заемщиком на момент проведения мониторинга);
6) не подтверждено создание рабочих мест согласно решению РКС.
44. Результаты мониторинга в рамках заключенного договора о государственных закупках Финансовое агентство доводит до уполномоченного органа согласно условиям, указанным в договоре о государственных закупках.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка/банка развития/лизинговой компании, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком/банком развития/лизинговой компании и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя;
3. Документы, представленные в подтверждение целевого использования (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа в соответствии с требованиями уполномоченного органа по контролю за финансовым рынком, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема – передачи;

2) кредит шеңберінде сатып алынған тауарлар жеткізілмеген/жұмыстар орындалмаған/қызметтер көрсетілмеген және жабдықты монтаждау жүзеге асырылмаған (қажет болған жағдайда);
3) құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары, оның ішінде кредит қаражатына жүргізілген құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары аяқталмаған;
4) объектіні, оның ішінде кредит қаражатына салынған объектіні қабылдау актісі/пайдалануға беру актісі алынбаған;
5) қарыз алушының/кредиттің/жобаның Бағдарлама шарттарына сәйкестігін және кредитті мақсатты пайдалануын растайтын құжаттар толық көлемде ұсынылмаған (шот-фактуралар, жүк құжаттар және басқалары) (қарыз алушы мониторинг жүргізу кезінде оларды ұсынбауына негіздемелер бар болған жағдайда);
6) жұмыс орындарын құру расталмаған (ӨҮК шешіміне сәйкес) жағдайда ескертулерді жою үшін қосымша мерзім береді.
44. Мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарт шеңберіндегі мониторингтің нәтижелерін Қаржы агенттігі мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген талаптарға сәйкес уәкілетті органның назарына жеткізеді.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Субсидияланған жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда банк/даму банкі/лизингтік компанияның кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашып көрсететін басқа да құжаттар.
2. Кәсіпкердің мониторинг жүргізу кезіндегі жағдай бойынша берешектердің баптары бойынша толық жазумен (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар), мерзімінен кешіктірілген бөлік бөліп көрсетілген несиелік берешегі туралы анықтама немесе банк/даму банкі/лизингтік компания мен кәсіпкердің арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің есепшотына тыйым салудың бар-жоқ екендігі көрсетілуі керек;
3. Уәкілетті органның қаржы нарығын бақылау жөніндегі талаптарына сәйкес қарыздың мақсатты пайдаланылғандығын (инвестициялық мақсаттарға, сол сияқты айналым қаражатын толықтыруға) растау үшін ұсынылатын құжаттар, сондай-ақ көрнекі түрде растайтын:
1) төлеу фактісін растайтын: төлем тапсырмалары, шетелдік валютаға ауыстыруға өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және басқа да құжаттар;
2) тауарлардың алынғандығын, жұмыстардың орындалғандығын, қызметтердің көрсетілгендігін және банктік қарыз алу шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізілгендігін растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактура, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;

3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе.
4. Подтверждение собственного участия по проектам с суммой свыше 180 миллионов тенге (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10% от общей стоимости реализации проекта.
5. В случае взимания комиссий, сборов и/или иных платежей, связанных с кредитом/заключением договора финансового лизинга, документ, подтверждающий возврат данных комиссий предпринимателю.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка/банка развития/лизинговой компании, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком/банком развития/лизинговой компании и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя;
3. Договора залогов со всеми дополнительными соглашениями;
4. Мониторинговые отчеты за последний отчетный период;
5. Документы, подтверждающие исполнение банком/банком развития и/или предпринимателем особых условий действительности гарантии и прочих условий гарантирования;
6. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках на залоговое имущество.
7. Договора банковского займа, транши с дополнительными соглашениями, заключенные с предпринимателем, выданные в рамках Кредитных соглашений по всем выдачам.
8. Документы, подтверждающие предоставление денег конечному заемщику по кредиту/кредитной линии (выписка с банковского счета предпринимателем (с даты получения проверяемого транша/займа, до даты фактического освоения), платежное поручение оператора и/или платежный ордер).
9. Документы, представленные в подтверждение целевого использования (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа в соответствии с требованиями уполномоченного органа, установленного Постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию", а также визуальное подтверждение:

3) құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізілген жағдайда (бұдан әрі – ҚМЖ): ҚМЖ жүргізіліп жатқан жер учаскесін меншіктену/жалға алу құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушыны ҚМЖ жүргізудің басталатындығы туралы хабардар ету, уәкілетті органда тіркей отырып пайдалануға беру/қабылдап алу актілері.
4. Сомасы 180 миллион теңгеден астам жобалар бойынша өзінің қатысуын растау (ақша қаражаты, жылжымалы/жылжымайтын мүлік), оның ішінде үшінші тұлғалардың жобаны іске асырудың жалпы құнының 10%-нан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге ұсынылатын мүлкімен растау.
5. Кредитпен/қаржылық лизинг шартын жасасумен байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алу жағдайында кәсіпкерге аталған комиссиялардың қайтарылатындығын растайтын құжат.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Кепілдік берілген жобаларға мониторинг жүргізуге қажетті құжаттар тізбесі
1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компанияның кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашып көрсететін басқа да құжаттар.
2. Кәсіпкердің мониторинг жүргізу кезіндегі жағдай бойынша берешектердің баптары бойынша толық жазумен (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар), мерзімінен кешіктірілген бөлік бөліп көрсетілген несиелік берешегі туралы анықтама немесе банк/даму банкі/лизингтік компания мен кәсіпкердің арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің есепшотына тыйым салудың бар-жоқ екендігі көрсетілуі керек;
3. Барлық қосымша келісімдерімен қоса алғанда кепілдіктер шарттары;
4. Соңғы есепті кезеңдегі мониторингтік есептер;
5. Банктің/даму банкінің және/немесе кәсіпкердің кепілдіктің шынайылығының ерекше талаптарын және өзге де кепілдендіру талаптарын орындағанын растайтын құжаттар;
6. Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және кепілдік мүліктің техникалық сипаттамалары туралы анықтама.
7. Кредит келісімінің шеңберінде берілген барлық кредиттер бойынша банк қарызының шарттары мен қосымша келісімдер.
8. Кредит келісімі бойынша кәсіпкерге ақша берілуі туралы растайтын құжат (кәсіпкердің банк шотынан үзінді көшірме (кредит беріген күннен бастап қаражатты игеруге дейін), оператордың төлем тапсырмасы немесе төлем ордері).
9. Қаржы нарығын бақылау жөніндегі уәкілетті органның "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 Қаулысымен орнатылған талаптарға сәйкес, қарызды мақсатты пайдалануды (инвестициялық мақсатқа да айналым қаражатын толықтыруға да) растау құжаттар, сондай-ақ көрнекі түрде растау:

1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе.
10. Подтверждение собственного участия по проектам с суммой свыше 180 миллионов тенге (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10% от общей стоимости реализации проекта.
11. В случае взимания комиссий, сборов и/или иных платежей, связанных с кредитом/заключением договора финансового лизинга, документ, подтверждающий возврат данных комиссий предпринимателю.
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования
1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Документы, представленные в подтверждение целевого использования (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) суммы гранта:
1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;

1) төлеу фактісін растайтын құжаттар: төлем тапсырмалық, шетелдік валютаға ауыстыруға өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді жазбалар (іс-жүзінде игерілу бойынша тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және басқа да құжаттар;
2) тауарлардың алынғандығын, жұмыстардың орындалғандығын, қызметтердің көрсетілгендігін және банктік қарыз алу шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізілгендігін растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактура, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізілген жағдайда (бұдан әрі – ҚМЖ): ҚМЖ жүргізіліп жатқан жер учаскесін меншіктену/жалға алу құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушыны ҚМЖ жүргізудің басталатындығы туралы хабардар ету, уәкілетті органда тіркей отырып пайдалануға беру/қабылдап алу актілері.
10. Сомасы 180 миллион теңгеден астам жобалар бойынша өзінің қатысуын растау (ақша қаражаты, жылжымалы/жылжымайтын мүлік), оның ішінде үшінші тұлғалардың жобаны іске асырудың жалпы құнының 10%-нан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге ұсынылатын мүлкімен растау.
11. Кредитпен/қаржылық лизинг шартын жасасумен байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алу жағдайында кәсіпкерге аталған комиссиялардың қайтарылатындығын растайтын құжат.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізуге қажетті құжаттардың тізбесі.
1. Бизнес-жоспар, техника-экономикалық тұжырым, немесе жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Қаржылық нарықты қадағалауға құзіретті өкілетті органның талаптарына сәйкес, несиенің мақсатты түрде жұмсалғандығын (инвестициялық мақсатқа да айналым қаражатын толықтыруға да) растайтын құжаттар мен көрінісінің дәлелі:
1) төлеу фактісін растайтын құжаттар: төлем тапсырмалық, шетелдік валютаға ауыстыруға өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді жазбалар (іс-жүзінде игерілу бойынша тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап), кассалық кіріс ордеріне түбіртектер және басқа да құжаттар;
2) тауарлардың алынғандығын, жұмыстардың орындалғандығын, қызметтердің көрсетілгендігін және банктік қарыз алу шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізілгендігін растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактура, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;

3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе.
3. Документы, подтверждающие софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта собственными средствами в размере не менее 10 % (десяти процентов) от суммы предоставляемого гранта, а также визуальное подтверждение:
1) подтверждающие факт оплаты: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие документы;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления СМР: документ, подтверждающий право собственности/аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией в уполномоченном органе и другие.
4. Документы, подтверждающие выполнение мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), в соответствии с планом мероприятий бизнес-проекта согласно приложению 1 к договору гранта, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 августа 2017 года № 299.
5. Копии налоговых деклараций грантополучателя, акцептованные комитетом государственных доходов, подтверждающие создание новых рабочих мест.
6. Документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе, документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
*Отчет о субсидировании региональному координатору Программы/
уполномоченному органу
за период с ____________ по _____________
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании
Место обращения субъекта частного предпринимательства
Наименование субъекта частного предпринимательства
Номер Договора банковского займа/Договора финансового лизинга (транша)
Дата Договора банковского займа/Договора финансового лизинга (транша)
Сумма кредита/лизинга (транша)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная Финансовым агентством за период
Сумма субсидий списанная за период
7
8
9
10
11
Должностное лицо __________________________Фамилия, имя, отчество
(подпись, печать)       (при наличии)
Ответственный работник ____________________ Фамилия, имя, отчество
(подпись, печать)             (при наличии)
Примечание:
*По проектам субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств из средств Национального фонда Республики Казахстан, а также кредитам, выданным за счет средств Единого накопительного пенсионного фонда, отчет о субсидировании региональному координатору Программы/уполномоченному органу представляется отдельно по аналогичной форме.
Приложение 5
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
Отчет
акционерного общества "_____________" о текущем мониторинге хода реализации проектов субъектов частного предпринимательства в рамках первого/второго направления Программы
за период с __________________ по ______________________ г.
№ п/п
Наименование банка
Место обращения субъекта частного предпринимательства (область, регион)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Юридический статус (Товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, предпринимательский кооператив)
№ договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Срок кредита
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
10
11
12
13
продолжение таблицы
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантии
14
15
16
17
продолжение таблицы
Дата договора гарантии
Сумма гарантии Финансового агентства
Сумма исполнения обязательства Финансового агентства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по ОД
18
19
20
21
продолжение таблицы
Количество дней просрочки по ОД
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования (инвестиционный кредит/пополнение оборотных средств)
Код по ОКЭД
22
23
24
25
продолжение таблицы
Бизнес по проекту (стартовый/действующий)
Период доступности по договору банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного органа банка
Классификационная категория по требованиям Национального Банка Республики Казахстан
26
27
28
29
Должностное лицо __________________________ Фамилия, имя, отчество
(подпись, печать)             (при наличии)
Ответственный работник ____________________ Фамилия, имя, отчество
(подпись, печать)             (при наличии)
Приложение 6
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
Отчет о гарантировании
(представляется Финансовым агентством в разрезе направлений Программы уполномоченному органу)
№ п/п
Наименование области
Сумма кредита по договору банковского займа
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности по основному долгу
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Сумма гарантии Финансового агентства
Остаток суммы гарантии
Сумма исполненных обязательств Финансовым агентством по гарантиям
6
7
8
Должностное лицо __________________________ Фамилия, имя, отчество
(подпись, печать)             (при наличии)
Ответственный работник ____________________ Фамилия, имя, отчество
(подпись, печать)             (при наличии)
Приложение 7
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
"___" ___________ 20___ г.
Акт о невозможности проведения мониторинга в связи с не предоставлением/отказом в
предоставлении Грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта
Мы, нижеподписавшиеся, (Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
директора/заместителя директора, Ф.И.О. специалиста(-ов) составили настоящий Акт о том,
что ___.___.___ г. (наименование банка/предпринимателя) не предоставил/отказал в
предоставлении сведений, необходимых для проведения мониторинга проекта.
Директор/Заместитель Директора
Регионального филиала Финансового
агентства
_____________________________                         ___________________
Ф. И. О. (при наличии)                               (подпись, печать)
Специалист Регионального филиала
Финансового агентства
_____________________________                         ___________________
Ф. И. О. (при наличии)                               (подпись, печать)
Приложение 8
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса 2020"
" ____ " _______ 20___ г.
Акт об отказе в подписании документа
Мы, нижеподписавшиеся, (Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф. И. О.)
директора/заместителя директора Финансового агентства, Ф. И. О. специалиста (-ов)
Финансового агентства) составили настоящий Акт о том, что __.__.__г. Региональным
филиалом АО "Фонда развития предпринимательства "Даму" в (наименование
банка/предпринимателя) был направлен (способ отправки (нарочным, заказным письмом))
(наименование документа (отчет о Документальном мониторинге проектов/Мониторинговый
отчет по проекту)), полученный (наименование подразделения банка/предпринимателя)
__.__.__г., что подтверждается (квитанция о вручении, отметка канцелярии о получении),
для подписания в срок до __.__.__г.
По состоянию на __.__.__ г. данный документ не подписан уполномоченным
представителем (наименование банка)/предпринимателем.
Директор/Заместитель Директора
Регионального филиала Финансового
агентства
_____________________________                         ___________________
Ф. И. О. (при наличии)                               (подпись, печать)
Специалист Регионального филиала
Финансового агентства
_____________________________                         ___________________
Ф. И. О. (при наличии)                               (подпись, печать)

3) құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізілген жағдайда (бұдан әрі – ҚМЖ): ҚМЖ жүргізіліп жатқан жер учаскесін меншіктену/жалға алу құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушыны ҚМЖ жүргізудің басталатындығы туралы хабардар ету, уәкілетті органда тіркей отырып пайдалануға беру/қабылдап алу актілері.
3. Бизнес-жобаны жүзеге асыру барысында берілген грант сомасының кем деген 10 (он) пайызы көлемінде қосымша қаржыландырғанын растайтын құжат пен көрінісінің дәлелі:
1) төленгенін растайтын: төлем тапсырмасы, шет ел валютасына ауыстыруға деген өтінім, фискалды чектер, банк есепшотынан түбіртек (тексерілетін транш/қарыздың берілу күнінен бастап игерілген күніне дейінгі), кіріс кассасының түбіртектері және басқа да құжаттар;
2) банк шартында көрсетілген тауарды алғанын, жұмыстың орындалғанын, қызметтің көрсетілгенін және басқа да мақсаттардың орындалғанын растайтын: шарттар/келісім-шарттар, есеп-фактура, жүкқұжаттар, жүк пен кеден декларациялары, өткізу-қабылдап алу актілері;
3) ҚМЖ жүргізілген жағдайда: ҚМЖ жүргізіліп жатқан жер учаскесіне меншіктену/жалға алу құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушыны ҚМЖ жүргізуді басталатыны туралы хабардар ету, уәкілетті органда тіркей отырып пайдалануға беру/қабылдап алу актілері және т.б.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 11 тамыздағы № 299 бұйрығымен бекітілген грант шартына №1 қосымшаға сәйкес нысаналы бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) іс-шараларының орындалғанын растайтын құжат;
5. Грант алушының мемлекеттік кірістер комитеті акцептеген, жаңа жұмыс орындарының құрылғандығын растайтын салық декларацияларының көшірмелері;
6. Бизнес-жоспардың іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілгенін растайтын құжаттар.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
____________ жылдан _____________ жылға дейінгі кезең үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне / уәкілетті органға субсидиялау туралы есеп*
Банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның атауы
ЖКС жүгінген жер
ЖКС атауы
БҚШ/ҚЛШ (транш)
нөмірі
БҚШ/ҚЛШ (транш)
күні
Кредит/
лизинг (транш) сомасы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Кредит/
лизинг (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезеңдегі Қаржы агенттігі аударған субсидиялардың сомасы
Кезеңдегі есептен шығарылған субсидиялардың сомасы
7
8
9
10
11
Лауазымды тұлға _______________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(қолы, мөр) (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер ________________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(қолы, мөр) (болған жағдайда)
Ескертпе:
*Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатынан айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау жобалары, сондай-ақ БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша субсидиялау туралы есеп Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға осыған ұқсас нысан бойынша бөлек ұсынылады.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Бағдарламаның бірінші/екінші бағыты шеңберінде ЖКС жобаларының іске асырылу барысына ағымдағы мониторинг жасау туралы "_____________" акционерлік қоғамының __________________ жылдан ______________________ жылға дейінгі кезеңдегі есебі
Р/с
Банктің атауы
ЖКС жүгінген жер (облыс, өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН-і/БСН-і
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Заңды мәртебесі (ЖШС, ЖК, ШҚ, ӨК)
Банктік қарыз алу шартының / Кредит желісін ашу туралы келісімнің №
Банктік қарыз алу шартының / Кредит желісін ашу туралы келісімнің күні
Кредит мерзімі
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдік кезеңі
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдік кезеңі
10
11
12
13
Кредит (транш) бойынша беру күні
Қаражаттың іс жүзінде берілген сомасы
Есепті кезеңдегі негізгі борыш берешегінің қалдығы
Кепілдік шартының нөмірі
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Кепілдік шартының күні
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Қаржы агенттігінің кепілдік бойынша міндеттемелерін орындау сомасы
НБ бойынша мерзімі кешіктірілген берешектің сомасы
18
19
20
21
кестенің жалғасы
НБ бойынша мерзімінен кешіктірілген күндердің саны
Сыйақы төлеу бойынша мерзімінен кешіктірілген күндердің саны
Кредиттеу нысаны (инвестициялық кредит/айналым қаражатын толықтыру)
ЭҚТЖС бойынша код
22
23
24
25
кестенің жалғасы
Жоба бойынша бизнес (бастапқы/ жұмыс істеп тұрған)
Банктік қарыз алу шарты / Кредит желісін ашу туралы келісім бойынша қолжетімділік кезеңі
Банктің уәкілетті органы шешімінің күні
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптары бойынша біліктілік санаты
26
27
28
29
Лауазымды тұлға _______________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(қолы, мөр) (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер ________________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(қолы, мөр) (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Кепілдік беру туралы есеп (Қаржы агенттігі Бағдарламаның бағыттары бөлінісінде уәкілетті органға ұсынады)
Р/с №
Саланың атауы
Банктік қарыз алу шарты бойынша кредит сомасы
Қаражатты іс жүзінде беру сомасы
Негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Кепілдік сомасының қалдығы
Қаржы агенттігінің кепілдіктер бойынша орындаған міндеттемелерінің сомасы
6
7
8
Лауазымды тұлға _______________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(қолы, мөр) (болған жағдайда)\
Жауапты жұмыскер ______________________________Тегі, аты, әкесінің аты
(қолы, мөр) (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
20___ж. "__" _________
Жобаға мониторинг жүргізу үшін мәліметті Грант алушының ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт
Біз, төменде қол қойғандар (директордың/директордың орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), маманның/дардың Т.А.Ә.) ___ж.___.___. (банктің/кәсіпкердің атауы) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбағаны/ұсынудан бас тартқаны туралы осы Актіні жасадық.
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының
директоры / директорының орынбасары
__________________________________ ____________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)                  (қолы, мөр)
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының
Маманы
__________________________________ ____________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)                  (қолы, мөр)
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылық қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
20__ ж. "__" __________
Құжатқа қол қоюдан бас тарту туралы акт
Біз, төменде қол қойғандар (Қаржы агенттігі директорының/директоры орынбасарының, Қаржы агенттігі маманының/мамандарының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т. А. Ә.), (банк бөлімшесінің атауы/кәсіпкер) __.__.__ ж. алғанын растайтын (табыс етілгені туралы түбіртек, кеңсенің алғаны туралы белгісі), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ өңірлік филиалы __.__.__ж. дейін қол қою үшін (банктің атауы/кәсіпкер) (құжаттың атауы (жобалардың құжаттамалық мониторингі туралы есеп/жоба бойынша мониторингтік есеп)) (жіберілу тәсілі (қолға, тапсырыс хат)) жолдағаны туралы Акт жасадық.
_____ж. _____ күнге алғандағы жағдай бойынша бұл құжатқа уәкілетті өкіл (банктің атауы)/кәсіпкер қол қойған жоқ.
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының
директоры / директорының орынбасары
Т. А. Ә. (болған жағдайда) ____________________(қолы, мөр)
Қаржы агенттігінің өңірлік филиалының
маманы Т. А. Ә. (болған жағдайда) ____________________(қолы, мөр)