Об утверждении Перечня отдельных таможенных операций, Правил и мест совершения отдельных таможенных операций, а также случаев совершения отдельных таможенных операций органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 364. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2018 года № 16631.
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень отдельных таможенных операций, совершаемых органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и места совершения отдельных таможенных операций, а также случаи их совершения органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 364
Перечень отдельных таможенных операций, совершаемых органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов

Жекелеген кедендік операциялардың тізбесін, Жекелеген кедендік операцияларды жасау қағидалары мен орындарын, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасау жағдайларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 20 наурызда № 16631 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 145-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасайтын жекелеген кедендік операциялардың тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жекелеген кедендік операцияларды жасау қағидалары мен орындары, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасау жағдайлары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 364 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік
кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс
жасайтын жекелеген кедендік операциялардың тізбесі

1. Помещение под таможенную процедуру.
2. Таможенный осмотр.
3. Таможенный досмотр.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 364
Правила и места совершения отдельных таможенных операций, а также случаи их совершения органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и места совершения отдельных таможенных операций, а также случаи их совершения органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов разработаны в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок и места совершения отдельных таможенных операций, а также случаи их совершения органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов.
Глава 2. Порядок совершения отдельных таможенных операций органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов
2. Отдельные таможенные операции, предусмотренные в приложении 1 к настоящему приказу, совершаются органами государственных доходов в соответствии с Правилами таможенной очистки, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2018 года № 73 (зарегистрирован в Реестре нормативно-правовых актов под № 16346).
3. В целях совершения отдельных таможенных операций вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов, определенных в Перечне отдельных таможенных операций, совершаемых органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов, утвержденном настоящим приказом, заинтересованное лицо по мотивированному заявлению обращается в органы государственных доходов.
4. Заявление подается в произвольной форме в орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находятся товары, с указанием следующих данных:
1) наименования лица, индивидуальный идентификационный/бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
2) контактов (почтовый адрес, номера телефонов, адреса электронной почты);
3) места совершения отдельных таможенных операций;
4) основания (-й) по которому (-ым) отдельные таможенные операции не могут быть совершены в местах нахождения органов государственных доходов и (или) во время их работы.

1. Кедендік рәсіммен орналастыру.
2. Кедендік қарап тексеру.
3. Кедендік жете тексеру.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 364 бұйрығына
2-қосымша
Жекелеген кедендік операцияларды жасау қағидалары мен орындары, сондай-ақ
мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік
кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс
жасау жағдайлары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жекелеген кедендік операцияларды жасау қағидалары мен орындары, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасау жағдайлары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 145-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес әзірленді және жекелеген кедендік операцияларды жасау тәртібі мен орнын, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасау жағдайларын айқындайды.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды
мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс
уақытынан тыс жасау тәртібі
2. Мемлекеттік кірістер органдары осы бұйрыққа 1-қосымшада көзделген жекелеген кедендік операцияларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 қаңтардағы № 73 бұйрығымен бекітілген Кедендік тазарту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде №16346 болып тіркелген) сәйкес жүргізеді.
3. Осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасайтын жекелеген кедендік операциялардың тізбесінде анықталған жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс жасау мақсатында мүдделі тұлға уәжді өтініші бойынша мемлекеттік кірістер органдарына жүгінеді.
4. Өтініш мынадай деректерді көрсете отырып еркін нысанда қызмет аймағында тауарлар орналасқан мемлекеттік кірістер органдарына беріледі:
1) тұлғаның атауы, салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрі;
2) байланыс деректері (пошталық мекен-жайы, телефон нөмірлері, электрондық поштаның мекенжайлары);
3) жекелеген кедендік операцияларды жасау орны;
4) мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орындарда және (немесе) олардың жұмыс уақытында жасалуы мүмкін емес жекелеген кедендік операциялар бойынша негіз(-дер).

5. Орган государственных доходов рассматривает поданное заявление в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения, а в случаях, определенных в подпункте 2) пункта 9 настоящих Правил – в срок не более 5 (пяти) часов с момента его получения.
6. Орган государственных доходов о принятом решении уведомляет заинтересованное лицо по контактам, указанным в заявлении.
Глава 3. Места совершения отдельных таможенных операций органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов
7. К местам совершения отдельных таможенных операции:
1) вне времени работы органов государственных доходов относятся :
таможенные посты;
транспортно-логистические центры;
постоянные зоны таможенного контроля;
временные зоны таможенного контроля;
свободные склады;
специальные экономические зоны;
контрольно-пропускные пункты таможенных постов;
таможенные склады;
2) вне места нахождения органов государственных доходов относятся
автомобильные приграничные пункты пропуска;
железнодорожные приграничные пункты пропуска;
морские приграничные пункты пропуска;
речные приграничные пункты пропуска;
воздушные приграничные пункты пропуска.
8. При наличии в пунктах пропуска, расположенных на таможенной границе Евразийского экономического союза, транспортно-логистических центров, в целях недопущения несанкционированных операций в пути следования и недоставки товаров, таможенные операции в отношении отдельных видов товаров, предназначенных для помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в Республике Казахстан, совершаются в транспортно-логистических центрах.
Глава 4. Случаи совершения отдельных таможенных операций органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов
9.Отдельные таможенные операции совершаются органами государственных доходов вне места нахождения и (или) вне времени работы органов государственных доходов в следующих случаях:
1) если участником внешнеэкономической деятельности осуществляется постоянный непрерывный цикл производства или отгрузка товаров;
2) возникновения чрезвычайных, стихийных, техногенных ситуаций, аварий, иных возможных катаклизмов или погодных условий, отключение электричества, несчастных случаев, когда необходимо срочное реагирование органов государственных доходов в целях предотвращения порчи товаров, опасности причинения ущерба окружающей среде, живым животным, растениям и населению.

5. Мемлекеттік кірістер органы берілген өтінішті алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, ал осы Қағидалардың 9-тармағының 2) тармақшасында анықталған жағдайларда – оны алған сәттен бастап 5 (бес) сағаттан аспайтын мерзімде қарастырады.
6. Мемлекеттік кірістер органы қабылдаған шешімі туралы мүдделі тұлғаға өтініште көрсетілген байланыс деректері бойынша хабарлайды.
3-тарау. Мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды
мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс
уақытынан тыс жасау орындары
7. Жекелеген кедендік операцияларды жасау орындарына:
1) мемлекеттік кірістер органдарының жұмыс уақытынан тыс:
кеден бекеттері;
көліктік-логистикалық орталықтар;
кедендік бақылаудың тұрақты аймақтары;
кедендік бақылаудың уақытша аймақтары;
еркін қоймалар;
арнайы экономикалық аймақтар;
кеден бекеттерінің бақылау-өткізу пункттері;
кеден қоймалары жатады;
2) мемлекеттік кірістер органдарының орналасқан орыннан тыс:
автомобиль шекара маңындағы өткізу пункттері,
теміржол шекара маңындағы өткізу пункттері;
теңіз шекара маңындағы өткізу пункттері;
өзен шекара маңындағы өткізу пункттері;
әуе шекара маңындағы өткізу пункттері жатады.
8. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында орналасқан өткізу пункттерінде көліктік-логистикалық орталықтар болған кезде, жүру жолында санкцияланбаған операцияларға және тауарлардың жеткізілмеуіне жол бермеу мақсатында Қазақстан Республикасында ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін арналған тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты кедендік операциялар көліктік-логистикалық орталықтарда жасалады.
4-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының жекелеген кедендік операцияларды
мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс
уақытынан тыс жасау жағдайлары
9. Мемлекеттік кірістер органдары жекелеген кедендік операцияларды мемлекеттік кірістер органдары орналасқан орыннан тыс және (немесе) жұмыс уақытынан тыс мынадай жағдайларда жасайды:
1) егер сыртқы экономикалық қызметке қатысушы өндірудің тұрақты үздіксіз циклын немесе тауарлардың тиеп жөнелтуін жүзеге асырса;
2) тауарлардың бұзылуының, қоршаған ортаға, тірі жануарларға, өсімдіктерге және халыққа қауіпті залал келтірудің алдын алу мақсатында мемлекеттік кірістер органдары шұғыл ден қоюды қажет ететін төтенше, дүлей, техногендік жағдай, авария, өзге де мүмкін катаклизмдер немесе ауа райында, электрді өшіру, жазатайым жағдайлары туындаған.