О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Правил присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2018 года № 494. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2018 года № 16732. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 1302.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 25.08.2018 № 1302 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Правил присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10601, опубликован 8 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан", утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра юстиции Республики Казахстан Пан Н.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2018 года № 494
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 168
Правила присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения

"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 168 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 494 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 сәуірде № 16732 болып тіркелді. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2018 жылғы 25 тамыздағы № 1302 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 25.08.2018 № 1302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 168 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10601 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет вице-министрі Н.В. Панға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 494 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 168 бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру қағидалары
1 Тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан" (далее – Патентный Закон) и регламентируют порядок присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан".
2. Присвоение звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан" (далее – звание) является одним из важных моральных стимулов, выражением общественного признания плодотворной деятельности граждан, их способностей и дарования, и призвано повышать инновационную активность граждан, поощрять их усилия в экономическом и социальном развитии Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок присвоения звания "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан"
3. Приказом экспертной организации, предусмотренной в статье 4-1 Патентного Закона (далее – экспертная организация), образуется конкурсная комиссия по рассмотрению ходатайств о присвоении звания (далее – комиссия), в состав которой входят представители Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган), организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе, общественных объединений в сфере патентования, члены Общественного совета по вопросам деятельности органов юстиции, сотрудники экспертной организации.
4. Звание присваивается по результатам конкурса, проводимого экспертной организацией ежегодно во втором квартале среди граждан Республики Казахстан, которые являются авторами наиболее важных и широко используемых изобретений.
5. Рабочим органом Комиссии является экспертная организация.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии. Председатель комиссии председательствует на заседаниях, осуществляет общее руководство и контроль за принятыми решениями. По решению председателя комиссии во время его отсутствия функции выполняет заместитель.
Секретарем комиссии является сотрудник экспертной организации.
6. Заседания комиссии считаются правомочными, если на них присутствует более половины от общего числа членов комиссии.
По результатам изучения членами комиссии конкурсных материалов, каждый присутствующий член комиссии заполняет на каждого кандидата оценочный лист для определения победителя по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Решение Комиссии принимается на основании оценочных листов и оформляется протоколом.
7. Ходатайство о присвоении звания (далее – ходатайство) инициируют:
1) уполномоченный орган;

1. Осы "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Патент заңы" туралы Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Патент заңы) сәйкес әзірленді және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру тәртібін регламенттейді.
2. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын (бұдан әрі – атақ) беру маңызды моральдық ынталандырудың бірі, азаматтардың жемісті еңбегін, олардың қабілеттері мен дарындылығын қоғамның мойындағанын білдіру болып табылады және азаматтардың инновациялық белсенділігін арттыруды, олардың Қазақстан Республикасының экономикалық және әлеуметтік дамуына жұмсаған күш-жігерін көтермелеуге арналады.
2 Тарау. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" атағын беру тәртібі
3. Патент заңының 4-1 тармағында көзделген сараптама ұйымының бұйрығымен (бұдан әрі – сараптама ұйымы), құрамына Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі – уәкілетті орган), мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың, патенттеу саласындағы қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, Әділет органдары қызметінің мәселелері жөніндегі қоғамдық кеңестің мүшелері, сараптама ұйымының қызметкерлері кіретін атақ беру жөніндегі ұсынымдарды қарайтын конкурстық комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.
4. Атақ әр жылдың екінші тоқсанында сараптама ұйымы өткізетін конкурстың нәтижелері бойынша неғұрлым маңызды және кеңінен пайдаланылатын өнертабыстардың авторлары болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматтарына беріледі.
5. Комиссияның жұмыс органы сараптамалық ұйым болып табылады.
Комиссия құрамына комиссияның төраға, төрағаның орынбасары, мүшелері және хатшысы кіреді. Комиссия төрағасы отырыстарға төрағалық етеді, қабылданған шешімдерге жалпы басшылықты және бақылауды жүзеге асырады. Комиссия төрағаның шешімімен ол болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары атқарады.
Комиссияның хатшысы сараптама ұйымының қызметкері болып табылады.
6. Комиссияның отырыстары комиссия мүшелерiнiң жалпы санының жартысынан астамы қатысқан жағдайда, заңды деп есептеледi.
Конкурстық материалдар комиссиясының сараптамасының нәтижелері бойынша Комиссияның әрбір қатысушысы әр кандидатқа осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеңімпазды анықтау үшін бағалау параққа толтырады.
Комиссия шешімі бағалау парақтарының негізінде хаттамада ресімделеді.
7. Атақ беру туралы ұсынымдар (бұдан әрі – ұсынымдар) білдіруге:
1) уәкілетті орган;

2) государственные органы;
3) научные организации или общественные объединения;
4) предприятия, учреждения или организации.
8. Ходатайства в произвольной форме представляются в экспертную организацию ежегодно до первого мая.
9. Ходатайство подписывается первым руководителем государственного органа, научной организации или общественного объединения (либо лицом исполняющим его обязанности) по месту основной (постоянной) работы, а также первым руководителем предприятия, учреждения или организации, внедрившими в производство изобретение (изобретения) представляемого кандидата, в котором указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата, основания его выдвижения к присвоению звания с указанием основного направления изобретательской деятельности, значения для отрасли, общего количества полученных патентов, авторских свидетельств, наличие отзывов предприятий, учреждений и организаций о внедрении изобретения, практического использования, результатов изобретательской деятельности за последние три года до момента выдвижения, награды и поощрения за изобретательскую деятельность, другие направления деятельности, отражающие заслуги и достижения кандидата.
К ходатайству прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность кандидата;
2) отзывы, рецензии и другие материалы о наиболее важных и широко используемых изобретениях.
10. Поступившие ходатайства ежегодно до десятого мая направляются на рассмотрение комиссии для принятия по ним решения.
11. Комиссия при рассмотрении ходатайств принимает во внимание следующие критерии значимости вклада кандидата в изобретательскую деятельность:
1) наличие патентов на изобретения;
2) результаты внедрения и применения запатентованных изобретений в различных отраслях экономики (отзывы предприятий (учреждений, организаций), лица, осуществляющего научную или научно-техническую деятельность, акты о внедрении изобретения);
3) общее количество полученных патентов (предварительный и инновационный патенты), из них действующих.
12. Представленные ходатайства рассматриваются в течение десяти рабочих дней с момента их поступления в комиссию.
Комиссия принимает решение в отношении лица (лиц), набравших наибольшее количество баллов, о присвоении звания (званий).
13. Руководством экспертной организации в течение десяти календарных дней с момента вынесения комиссией решения издается приказ о присвоении звания (званий).
14. Руководством уполномоченного органа в торжественной обстановке заслуженному изобретателю Республики Казахстан вручается диплом и памятная лента "Заслуженный изобретатель Республики Казахстан".
Приложение
к Правилам присвоения звания
"Заслуженный изобретатель
Республики Казахстан"
форма
Оценочный лист для определения победителя
Фамилия, имя, отчество______________________________________________
Критерии оценки

2) мемлекеттік органдар;
3) ғылыми ұйымдар немесе қоғамдық бірлестіктер;
4) кәсiпорын, мекеме немесе ұйым бастамашы болады.
8. Ұсынымдар еркін нысанда сараптама ұйымына жыл сайын бірінші мамырға дейін беріледі.
9. Өтiнiшке мемлекеттiк органның, ғылыми ұйымның немесе қоғамдық бiрлестiктiң (немесе оның мiндеттерiн атқаратын адамның) негiзгi (тұрақты) жұмыс орнында бiрiншi басшысы қол қояды, сондай-ақ ұсынылған кандидаттың өнертабысын (өнертабыстарын) жүзеге асырған кәсiпорынның, мекеменiң немесе ұйымның бiрiншi басшысы болуға тиiс, үміткердің тегі, аты, (егер бар болса) әкесінің аты атағы үшін өз номинациясы өнертабыстық қызметінің негізгі бағытын, өнеркәсіп үшін мәні, барлығы патенттер саны, авторлық куәліктер, өнертабысты жүзеге асыру туралы кәсіпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың пікірінің болуы, өнертапқыштық үшін ынталандыру мен наградалар, басқа да облыстардың осы күнге дейін соңғы үш жылда өнертабыстық қызметтің нәтижелерін, практикалық қолдану кандидаттың еңбегі мен жетістіктерін көрсететін іс-әрекеттер.
Ұсынымға:
1) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) неғұрлым маңызды және кеңінен пайдаланылатын өнертабыс туралы пікірлер, рецензиялар және басқа да материалдар қоса беріледі.
10. Келіп түскен ұсынымдарды жыл сайын оныншы мамырға дейін олар бойынша шешімдер қабылдау үшін комиссияның қарауына жіберіледі.
11. Комиссия үміткердің өнертапқыштық қызметке қосқан үлесі үшін келесі критерийлерді ескереді:
1) өнертабысқа патенттiң болуы;
2) экономиканың түрлі салаларында патенттелген өнертабыстарды енгізу мен қолданудың нәтижелері (кәсiпорынның (мекемелердiң, ұйымдардың), ғылыми немесе ғылыми-техникалық қызметпен айналысатын тұлғаның, өнертабыстарды орындау актiлерiн iске асыру жөнiндегi пікірі);
3) алынған патенттердің жалпы саны (алдын ала және инновациялық патенттер), олардың ішінде қолданылған.
12. Комиссия берілген ұсынымдарды түскен сәттен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Комиссия ең жоғары балл алған адамға (адамдарға) қатысты атақ (атақтары) беру туралы шешімді қабылдайды.
13. Сараптама ұйымның басшылығы комиссия шешім қабылдаған кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде атақ (атақтары) беру туралы бұйрық шығарады.
14. Уәкілетті органның басшылығы Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышына дипломды және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген өнертапқышы" естелік лентасын салтанатты түрде тапсырады.
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген өнертапқышы"
атағын беру қағидаларына
қосымша
нысан
Жеңімпаздарын анықтау үшін бағалау парағы
Тегі, аты, жөні ______________________________________________________
Бағалау критерийлері

Оценка от 1 до 5 баллов
Наличие патентов на изобретения
Результаты внедрения и применения запатентованных изобретений в различных отраслях экономики (отзывы предприятий (учреждений, организаций), лица, осуществляющего научную или научно-техническую деятельность, акты о внедрении изобретения)
Общее количество полученных патентов (предварительный и инновационный патенты), из них действующих
Член конкурсной комиссии ____________________ _______________
ФИО                   подпись

1-ден 5-ке дейін баға
Өнертабысқа патенттiң болуы
Экономиканың түрлі салаларында патенттелген өнертабыстарды енгізу мен қолданудың нәтижелері (кәсiпорынның (мекемелердiң, ұйымдардың), ғылыми немесе ғылыми-техникалық қызметпен айналысатын тұлғаның, өнертабыстарды орындау актiлерiн iске асыру жөнiндегi пікірі)
Алынған патенттердің жалпы саны (алдын ала және инновациялық патенттер), олардың ішінде қолданылған
Конкурстык комиссияның мүшесі ____________________ _____________ ТАЖ қолы