Об утверждении Правил определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора и Перечня субъектов квазигосударственного сектора, в отношении которых определяется предельный объем внешнего долга
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2018 года № 16814. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 143.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 31.07.2023 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 3 Правил согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2017 года № 601, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень субъектов квазигосударственного сектора, в отношении которых определяется предельный объем внешнего долга, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидаларын және Оларға қатысты сыртқы борыштың шекті көлемі айқындалатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 сәуірде № 16814 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 31 шiлдедегi № 143 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.07.2023 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі № 601 қаулысымен бекітілген Квазимемлекеттік сектордың сыртқы қарыздарының көлемін келісу қағидаларының 2 және 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Оларға қатысты сыртқы борыштың шекті көлемі айқындалатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Б. Султанов
"__" __________2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 157
Правила определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Правил согласования объемов внешних займов квазигосударственного сектора, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2017 года № 601, и определяют порядок определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора в рамках ограничений, установленных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 (далее – Концепция), за исключением сделок по внутригрупповому финансированию и негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 23.02.2023 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью настоящих Правил является минимизация рисков ухудшения индикаторов устойчивости внешнего долга страны посредством эффективного управления портфелем займов, привлекаемых квазигосударственным сектором.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) внешний долг – сумма на определенную дату полученных и непогашенных сумм займов субъекта квазигосударственного сектора перед нерезидентами Республики Казахстан;
2) внешний займ – отношения займа, в которых заимодателем выступает нерезидент Республики Казахстан, а заемщиком – субъект квазигосударственного сектора.
Глава 2. Порядок определения предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора
4. Субъекты квазигосударственного сектора представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 августа года, предшествующего планируемому, прогнозные планы заимствований и объемы погашения внешнего долга на планируемый финансовый год. Допускается корректировка планов заимствований при условии внесения изменений в планы развития.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________Б. Сұлтанов
2018 жылғы "__"__________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 157 бұйрығына
1-қосымша
Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау
қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі № 601 қаулысымен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздары көлемін келісу қағидаларының 2-тармағына сәйкес әзірленді және топ ішілік қаржыландыру жөніндегі мәмілелерді және мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында (бұдан әрі –Тұжырымдама) белгіленген шектеулер шеңберінде квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін айқындау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.02.2023 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаты квазимемлекеттік сектор тартатын қарыздар қоржынын тиімді басқару арқылы елдің сыртқы борышының тұрақтылық индикаторларының нашарлау тәуекелдерін барынша азайту болып табылады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) сыртқы борыш – Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы квазимемлекеттік сектор субъектісінің белгілі бір күнге алған және өтелмеген қарыздарының сомасы;
2) сыртқы қарыз – қарыз беруші Қазақстан Республикасының бейрезиденті, ал қарыз алушы – квазимемлекеттік сектор субъектісі болатын қарыз қатынастары.
2-тарау. Квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының шекті көлемін
айқындау тәртібі
4. Квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімде болжамды қарыз алу жоспарларын және жоспарланған қаржы жылына арналған сыртқы борышты өтеу көлемін ұсынады. Даму жоспарларына өзгерістер енгізілген жағдайда қарыз алу жоспарларына түзету енгізуге жол беріледі.

При этом для определения предельного объема внешнего долга на 2018 год субъекты квазигосударственного сектора представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 15 мая 2018 года утвержденные планы заимствований и объемы погашения внешнего долга на 2018 год.
Предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на конец соответствующего финансового года определяется суммарным значением свободной емкости внешних займов на соответствующий финансовый год и внешнего долга на начало года с учетом прогнозного погашения внешнего долга в соответствующем финансовом году:
Dqe = Lye + Dqeb – С, где:
Dqe – предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год, выраженный по номинальной стоимости в тенге или в эквиваленте в долларах США;
Lye – свободная емкость внешних займов субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
Dqeb – внешний долг субъекта квазигосударственного сектора на начало года;
С – прогноз погашения внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора в соответствующем финансовом году.
Предельный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора определяется в соответствии с ограничениями, определенными Концепцией.
Определение предельного объема внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год:
1) в случае, когда совокупный заявленный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора равен или меньше предельного объема внешних займов субъектов квазигосударственного сектора (Lya ≤ Lp), то свободная емкость внешних займов субъектов квазигосударственного сектора на год равна совокупному заявленному объему внешних займов субъектов квазигосударственного сектора:
Lye* = Lya, где:
Lye* – свободная емкость внешних займов субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год;
Lya – совокупный заявленный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора;
Lp – предельный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год.
2) в случае, когда совокупный заявленный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора больше предельного объема внешних займов субъектов квазигосударственного сектора (Lya > Lp), то свободная емкость внешних займов субъекта квазигосударственного сектора в соответствующем финансовом году определяется произведением удельного веса внешних займов субъекта квазигосударственного сектора к предельному объему внешних займов субъектов квазигосударственного сектора:
Lye = W х Lp
В данном случае удельный вес внешних займов субъекта квазигосударственного сектора используется мерой отсечения и рассчитывается по следующей формуле:
W = (Ld/ Lya) х 100, где:
W – удельный вес внешних займов субъекта квазигосударственного сектора;
Ld – заявленный объем внешних займов субъекта квазигосударственного сектора;
Lya – совокупный заявленный объем внешних займов субъектов квазигосударственного сектора.

Бұл ретте 2018 жылға арналған сыртқы борыштың шекті көлемін айқындау үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері 2018 жылғы 15 мамырға дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бекітілген қарыз алу жоспарларын және 2018 жылға арналған сыртқы борышты өтеу көлемін ұсынады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылының соңындағы сыртқы борышының шекті көлемі тиісті қаржы жылына арналған сыртқы қарыздардың бос сыйымдылығымен тиісті қаржы жылында сыртқы борыштың болжамды өтелуін ескере отырып, жыл басындағы сыртқы борыштың қосынды мәнімен айқындалады:
Dqe = Lye + Dqeb – С, мұнда:
Dqe – квазимемлекеттік сектор субъектісінің теңгемен немесе АҚШ долларына баламалы номиналдық құны бойынша көрсетілген тиісті қаржы жылына арналған сыртқы борышының шекті көлемі;
Lye – квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылына арналған сыртқы қарыздардың бос сыйымдылығы;
Dqeb – квазимемлекеттік сектор субъектісінің жыл басындағы сыртқы борышы;
С – тиісті қаржы жылында квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы борышын өтеудің болжамы.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздарының шекті көлемі Тұжырымдамада айқындалған шектеулерге сәйкес айқындалады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылына арналған сыртқы борышының шекті көлемін айқындау:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың мәлімделген жиынтық көлемі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың шекті көлеміне тең немесе көлемінен аз болған жағдайда (Lya ≤ Lp), онда квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бір жылға арналған сыртқы қарыздардың бос сыйымдылығы квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың мәлімделген жиынтық көлеміне тең:
Lye* = Lya, мұнда:
Lye* – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті қаржы жылына арналған сыртқы қарыздардың бос сыйымдылығы;
Lya – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың мәлімделген жиынтық көлемі;
Lp – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті қаржы жылына арналған сыртқы қарыздардың шекті көлемі.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың мәлімделген жиынтық көлемі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың шекті көлемінен артық болған жағдайда (Lya > Lp), тиісті қаржы жылында квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздардың бос сыйымдылығы квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздардың шекті көлеміне квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздардың үлес салмағының көбейтіндісімен айқындалады:
Lye = W х Lp
Бұл жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздардың үлес салмағы бөліп тастау шарасы ретінде пайдаланылады және мына формула бойынша есептеледі:
W = (Ld/ Lya) х 100, мұнда:
W – квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздардың үлес салмағы;
Ld – квазимемлекеттік сектор субъектісінің сыртқы қарыздардың мәлімделген көлемі;
Lya – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарыздардың мәлімделген жиынтық көлемі.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 23.02.2023 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 19.07.2022 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 1 декабря года, предшествующего планируемому, утверждает предельный объем внешнего долга субъекта квазигосударственного сектора на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 19.07.2022 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Субъект квазигосударственного сектора на основании утвержденного предельного объема внешнего долга самостоятельно распределяет объем внешнего долга для своих дочерних, зависимых и иных организаций, входящих в состав его корпоративной структуры, более пятидесяти процентов голосующих акций или доли участия в уставном капитале которых принадлежит основной организации.
8. Субъект квазигосударственного сектора до 20 декабря года, предшествующего планируемому, выносит на заседание совета директоров план развития/план мероприятий с учетом утвержденного предельного объема внешнего долга.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 23.02.2023 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Допускается корректировка утвержденного предельного объема внешнего долга квазигосударственного сектора в случае изменения бюджетных параметров или на основании скорректированных планов заимствования квазигосударственного сектора.
10. Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают исполнение своих обязательств в рамках внешних займов самостоятельно.
"Для служебного пользования"
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 157
Перечень субъектов квазигосударственного сектора, в отношении которых определяется предельный объем внешнего долга
Сноска. Приложению 2 присвоен гриф "Для служебного пользования" приказом Министра национальной экономики РК от 14.02.2022 № 13 қбпү.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.02.2023 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.07.2022 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейінгі мерзімде квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті қаржы жылына арналған сыртқы борышының шекті көлемін бекітеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.07.2022 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Квазимемлекеттік сектор субъектісі бекітілген сыртқы борыштың шекті көлемі негізінде дауыс беретін акцияларының елу пайызынан астамы немесе жарғылық капиталдағы қатысу үлесі негізгі ұйымға тиесілі өзінің еншілес, тәуелді және олардың корпоративтік құрамына кіретін өзге де ұйымдар үшін сыртқы борыштың көлемін дербес бөледі.
8. Квазимемлекеттік сектор субъектісі жоспарланатын жылдың алдындағы жылғы 20 желтоқсанға дейін директорлар кеңесінің отырысына бекітілген сыртқы борыштың шекті көлемін ескере отырып, даму жоспарын/іс-шаралар жоспарын шығарады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.02.2023 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бюджет параметрлерін өзгерткен жағдайда немесе квазимемлекеттік сектордың түзетілген қарыз алу жоспарларының негізінде квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының бекітілген шекті көлемін түзетуге жол беріледі.
10. Квазимемлекеттік сектор субъектілері дербес сыртқы қарыздардың шеңберіндегі өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етеді.
"Қызмет бабында пайдалану үшін"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 157 бұйрығына
2-қосымша
Сыртқы борыштың шекті көлемі айқындалатын квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тізбесі
Ескерту. 2-қосымшаға ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.02.2022 № 13 қбпү бұйрығымен "Қызмет бабында пайдалану үшін" грифі белгісі берілді.